lis .3 Slagboom tegen tippel-overlast Floriade graag, maar geen Stadsfloriade Linkse deel oppositie is tegen 'schijnreferendum' Van Grunsven laat zich alleen door een vrouw wegslepen toflerdams Dagblad ',r: pj^U'LVf "T, - ïjMfê* tewtet%:n^ Debat over 'homobanen' in bet Kralingse Bos Gedeeltelijke wegafsluiting tegen hinder op Claes de Vrieselaan Politie zoekt 4-jarig meisje Filipijnse matroos vermist na brand op vrachtschip Directeuren hulpdienst op non-actief Vrouw plundert bankrekeningen Kandelaarweg geen snelweg Vondst xtc bij aanhouding Freight Show 'uitverkocht' Heipaal breekt stroomkabels Schieplein gestremd JT-v-V 'v u' J-■&-!;->. mil „I,, «Jib* Vrijdag 16 september 1994 Rotterdam De Gay Krant houdt komende dinsdagavond in het Kralingse Bos in Botter dam een debat over banen', een gebied waar homo's elkaar ont moeten. Het Kralingse Bos heeft zelf zo'n baan. Buurtbewoners protesteerden daar onlangs fel tegen. De discussie wordt ge houden in café De Tuin van de Vier Windstreken aan de Pias- zoom en begint om acht uur. Aan de orde komen mogelijke vergunningen voor het bezoe ken van een baan, publiciteit over de banen in Nederland en de vraag of de homo-belangen organisatie COC buurtbewoners die tegen een baan protesteren, wel mag afschilderen als 'fascis toïde'. Het landelijke COC-be- stuur distantieert zich van het debat omdat volgens de Gay Krant ook actievoerder R. van den Bergh aan de discussie deel neemt namens de verontruste buurtbewoners. „Het COC wil niet meer met Van den Bergh aan één tafel zitten," aldus de Gay Krant. Rotterdam In het kader van de bestrijding van de overlast op de tippelzone aan de G. J. de Jonghweg heeft de gemeente gisteravond een slagboom laten plaatsen op de weghelft vanaf de Maastunnel richting Rochussenstraat. De boom gaat om tien uur 's avonds dicht en 's morgens om vijf uur weer open. De maatregel is genomen om het uitwaaieren van de tippel- prostitutie op de Claes de Vrieselaan tegen te gaan. De slagboom zal tot de eerste inmiddels groen licht heeft gege- week van november dienst blij- ven. ven doen. Volgens de gemeente- Twee weken geleden begon de po- lijke planning moet de tippelzone litie al met een offensief tegen de dan zijn verhuisd naar de Keile- toenemende overlast op de tippel- weg, waarvoor de kantonrechter zone, waar met name drugsdea lers actief waren. Vijftien dealers werden gearresteerd waarvan er tien nog vast zitten. Gisteren wer den de maatregelen uitgebreid. Zo zijn de bushokjes, waar veel dealers zich ophielden, inmiddels weggehaald en zal een speciaal te am van acht politiemensen ver scherpte controle blijven uitvoe ren op de G. J. de Jonghweg. Verbazing De slagboom, die gisteravond tot ieders verbazing werd neerge haald, dwingt de bezoekers van de tippelzone om terug te keren via de andere kant van de G, J. de Jonghweg. „De maatregel is ge nomen om de toenemende over last in Middelland-Zuid terug te dringen," zegt een woordvoerder van de politie. „Veel bezoekers van de tippelzone draaiden met via de rotonde op de Rochussen straat terug maar reden eerst de Claes de Vrieselaan op. Daardoor gingen veel prostituées daar naar toe om klanten op te pikken." De afsluiting van het deel van de G. J. de Jonghweg is volgens de RotterdamRechercheurs van de afdeling Jeugd- en Zedenzaken van het district Maas en Rotte speuren naar de verblijfplaats van het 4-jarige meisje Jennifer Den- niz Cirpici, dat sinds begin deze week spoorloos is. Ze werd voor het laatst gezien op dinsdag 13 september in een peu- teropvang aan de Oudedijk, waar ze werd afgehaald door haar 32-ja- rige in Turkije geboren vader. Dat was in het kader van een bezoek regeling, nadat hij vorige maand was gescheiden van zijn 35-jarige vrouw, aan wie de voogdij over het meisje was toegekend. De man bracht haar echter de volgende dag niet terug, zoals was afgespro ken. Uit onderzoek is gebleken dat de man al zijn bezittingen heeft ver kocht en met onbekende bestem ming is vertrokken. Op last van het Openbaar Ministerie staat de vader inmiddels internationaal gesignaleerd. Wie meer informa tie kan verstrekken over de ver blijfplaats van het meisje wordt verzocht contact op te nemen met de politie, via telefoonnummer; 0104242313 of4242322. Vlaardingen Duikers van de Vlaardingse brandweer hebben afgelopen nacht in de Vulcaanha- ven vergeefs gezocht naar een 30- jarige matroos uit de Filipjjnen die bij een brand op zijn schip ver moedelijk te water is geraakt. De man bleef, ook na een uren duren de zoektocht, onvindbaar. Uit het water werd enkel een schoen op gevist. Het onderzoek naar de ver miste man zou vandaag worden voortgezet. Als gevolg van de brand op de bulkcarrier Tirol, afgemeerd bij EBS (voorheen Frans Swarttouw), moesten drie bemanningsleden met ademhalingsmoeilijkheden in het ziekenhuis worden opgeno men. Het schip vervoerde fosfaat. De brand aan boord van de Tirol ontstond omstreeks kwart over twee. De vuurhaard was ergens in het huttencompartiment ont staan, maar de oorzaak is nog niet bekend. De brandweer had onge veer anderhalf uur nodig om het vuur onder controle te krijgen. Over de schade is nog niets be kend. politic een 'tijde, jke verkeers maatregel' en niet te vergelijken met de plannen van de deelge meente Krahngen/Crooswijk om de Prinses Beatrbdaan in het Kra lingse Bos 's avonds met paaltjes af te sluiten om homo-overlast te gen te gaan. „In het Kralingse Bos is sprake van een structurele af sluiting, waar meer voor komt kij ken. De slagboom op de tippelzone ver dwijnt weer zodra de Keileweg in beeld komt," zegt de politie woordvoerder. Tot verbazing van velen werd gister avond op de tippelzone aandeG. J.de Jonghweg in eens een slagboom neergehaald. Foto Ingrld van Beek RotterdamDe twee directeu ren van de Regionale Hulp dienst Rotterdam-Rijnmond (RHRR) zijn op non-actief ge steld naar aanleiding van een forse overschrijding van het budget van deze dienst in 1993 en 1994. Commandant J. D Berghuijs van de Rotterdamse brandweer is voorlopig belast met de leiding over de dienst. Volgens plaatsvervangend voorzitter van het bestuur van de RHRR, de Capelse burge meester J. Verbree, is het duo verantwoordelijk voor deze on verwachte financiële tegenval ler, die het gevolg is van het sa mengaan van de centrale post ambulancevervoer en de brandweeralarmcentrale plus de bouw van een nieuwe cen trale. Het tekort zou tot zo'n vijf mil joen gulden zijn opgelopen. Een extern bureau is inmid dels ingeschakeld om ant woord te krijgen op de vraag waarom het tekort zover heeft kunnen oplopen. Binnen twee weken zullen de onderzoekers aan het bestuur rapporteren. In de RHRR zijn achttien Rijn mond-gemeenten vertegen woordigd. De dienst zorgt voor de 'regio-brede' inzet van am bulance en brandweer, door gebruik te maken van een zeer moderne regionale meldka mer. „Toen we kort geleden werden geconfronteerd met de overschrijding," zegt Verbree, „was er eerst sprake van onge loof. Dat kan toch niet, in zo'n breed samenwerkingsver band?" De schade zal door de deelnemende gemeenten moe ten worden gedragen. Nu be taalt elke gemeente een jaarlij- ke bijdrage van 2,32 per in woner aan de RHRR. „We heb ben de gemeenten al gemeld dat die bijdrage voor 1995 eventueel hoger kan uitval len," zegt Verbree. RotterdamEen 35-jarige Rotter damse vrouw heeft er de laatste tijd voor gezorgd dat het bank- of girosaldo van een flink aantal plaatsgenoten rigoureus is ge slonken. Ze werd op pad gestuurd door helers, die door inbrekers buitgemaakte betaalkaarten over namen. De vrouw moest de be taalkaarten voor het maximale be drag verzilveren. Per geïnde be taalkaart kreeg ze vijftig gulden. Daarmee bekostigde ze haar ver slaving aan verdovende mid delen, Ze liep tegen de lamp na een uitgebreid onderzoek van het woninginbrakenteam in Rotter dam-Zuid. Daaruit bleek dat de verdachte ruim vierhonderd be taalkaarten heeft verzilverd. Rotterdam Wethouder Van den Muijsenberg verwacht dat de Ra bobank en andere banken en be drijven aanzienlijk zullen willen sponsoren, indien de Nederland se Tuinbouwraad op 27 sëptember de Floriade aan Rotterdam toe wijst. Rotterdam De gemeenteraad heeft gistermiddag alsnog inge stemd met de invoering van een referendum. Alleen het linkerdeel van de oppositie, bestaande uit Stadspartij, SP en Solidair'93, stemde tegen. Hoewel deze par tijen op zich groot voorstander zijn van een referendum waarbij de burgers hun bestuur kunnen corrigeren, vindt de linkse opposi tie dat het in Rotterdam om een schijnreferendum zal gaan, om dat de gemeenteraad uitmaakt welke onderwerpen aan de orde kunnen komen bij een volkspei- ling. In de vorige vergadering vergat burgemeester Peper na een uren lang debat de invoering van refe renda in stemming te brengen. De Stadspartij eiste gisteren alsnog hoofdelijke stemming. Raadsle den Kneepkens en Van Grunsven maakten daar een principieel punt van, omdat het college van b en w niet wilde toegeven dat de stemming was vergeten. In een brief stelde het college dat een be sluit wel degelijk was genomen. Van Grunsven bestreed dat giste ren. Zij had er de bandopname van de raadsvergadering op nage- luisterd en concludeerde dat Pe per verzuimd had de kwestie in stemming te brengen. Loco-bur gemeester Simons, die gisteren inviel voor Peper die bij de instal latie van de commissaris van de koningin moest zijn, gaf slechts toe nadat Van Grunsven via een ordevoorstel om stemming moest vragen; haar ordevoorstel werd door alle fracties gesteund. Zelfs toen bleef Simons van 'herstem ming' spreken. Simons reageerde zichtbaar geër gerd, toen Kneepkens begon uit te leggen vroeger als kind graag een hond te hebben gehad. Maar hij had slechts een foto van een hond gekregen. Kneepkens: „De afbeelding van een hond is geen hond en zo is het nu met het refe rendum ook. Het is geen echt re ferendum, op zijn best een heel platonische vorm ervan." Kneepkens had zich gestoord aan de woorden van Peper dat de kwestie over het wel of niet ge stemd hebben, te vergelijken was met het niet uitzetten van een strijkijzer. „Je kunt zien dat Pe per nooit strijkt, want het niet uit zetten van een strijkijzer is le vensgevaarlijk," zei Kneepkens. „Thuis ontstaan de meeste onge lukken. Als we deze procedure niet ordentelijk afhandelen, le vert dat grote juridische proble men op." Raadslid Van de Scheur (Solidair'93} zei dat het referen dum mede bedoeld is om het ver trouwen van de burgers in de poli tiek terug te winnen. „Maar an dersom hebben wij dat vertrou wen kennelijk niet, als we beslui ten om zelf de onderwerpen van een referendum te bepalen." PvdA'er Van Middelkoop, vorige keer van plan om voor het refe rendum te stemmen, sloot zich uit waardering voor het werk van de Stadspartij nu toch bij de linkse oppositie aan en stemde eveneens tegen het referendum, althans op de manier waarop de gemeente raad dat wil invoeren. Dat zal de financiële risico's voor de gemeente behoorlijk vermin deren, zei de WD-wethouder gis teren. De gemeenteraad stemde bij meerderheid in met de finan ciële deelname in een NV die de internationale tuinbouwtentoon stelling in 2002 zou moeten voor bereiden. Tegenstanders waren Groenlinks, de Stadspartij, SP, CP '86 en Solidair '93. De kritiek was onder meer dat het financiële plaatje te rooskleurig wordt afge schilderd. Van Grunsven (Stads partij) zei dat als de Rabobank werkelijk zo geïnteresseerd was en winst rook, ze er wel als de kip pen bij was geweest om te sponso ren. Volgens wethouder Van den Muij senberg (buitenruimten) is dat een vergissing. Hij zei dat uit de afwachtende houding van banken en bedrijven niet mag worden be grepen dat ze geen interesse heb ben. Zijn verklaring is dat Rotter dam de zaken anders aanpakt dan Zoetermeer, waar de Floriade de stijds tot grote tekorten leidde, wat uiteindelijk een wethouder diens zetel kostte. Van den Muij senberg zei dat de gemeente Zoe termeer toentertijd een gemeen tegarantie had afgegeven, iets dat Rotterdam nadrukkelijk niet doet om niet het schip in te gaan. Maar omdat nu in Rotterdam een ga rantie van de gemeente ont breekt, zou het bedrijfsleven eerst afwachten welke gemeente uit eindelijk de Floriade in 2002 krijgt toegewezen. Daarna zullen v ze snel aankloppen om te sponso ren, verwacht de wethouder. De gemeenteraad besloot tot een risicodragende deelname van maximaal zeven miljoen gulden. Van den Muijsenberg; „Als zeven miljoen gulden uw uiterste grens is, kan het alleen maar gunstiger uitpakken. In totaal is er tien mil joen risicodragend kapitaal nodig, waarvan Rotterdam er zeven le vert en de rest komt van de recon- structiecommissie en dergelijke. Zodra bedrijven eraan gaan mee betalen, wordt het bedrag voor ons dus minder." D66-raadslid Combée wil dat Van den Muijsenberg daar wel actief naar streeft. De WD-wethouder: „Natuurlijk ga ik proberen het ri sico te beperken, fk wil geen Zoe- termeerse tonelen. Ik wil niet het loodje leggen, laten we wel zijn." De wethouder stelt dat ook mi lieu- en natuurgroepen meer be grip hebben gekregen voor de lo catie van de Floriade, die niet tot drastische infrastructurele maat regelen zal leiden. Volgens de wethouder, die tevens verkeersza ken in zijn portefeuille heeft, kan worden volstaan met aanpassin gen by de Doenkadebrug en rijks weg 13, zodat er een verbinding komt met een groot parkeerter rein ten behoeve van de verwach te drie miljoen bezoekers. Ook via het Giessenplein en het bedrij venterrein Noordwest is er een goede ontsluiting, zegt hij. Een eerste resultaat van de Floria- de-plannen is nu reeds dat beslo ten is de slibstort in de Noordoost- Abtspolder nog twee jaar te conti nueren, hetgeen dik geld ople vert, alhoewel minder dan nu. Mo menteel zijn de exploitatie-in komsten van het depot zes mil joen gulden per jaar. Maar Van den Muijsenberg zegt dat er gedu rende de twee jaar verlenging minder gestort kan worden omdat de opslagplaats geleidelijk vol raakt, dus levert de exploitatie in verhouding minder op: twee mil joen gulden op jaarbasis. De gemeenteraad verwierp een motie van de Stadspartij om deze gelden in te zetten voor een Stads floriade; het had hierbij moeten gaan om meer groen in de stad (inclusief daktuinen). Een motie van PvdA'er Peet om het geld te bestemmen voor wijkparken en bodemsanering is door het college van b en w in beraad genomen. De gemeenteraad stemde una niem in met een motie van CDA'er Becqué, waarin hy vraagt ernaar te streven dat - evenals de bedoeling is bij de Kop van Zuid- de lokale werkgelegen heid wordt bevorderd bij de in richting van het Floriade-terrem aan de Poldervaart. Deze motie ging iets verder dan een motie van de CD om langdurig werklo zen in te schakelen. Deze motie werd door de read overbodig ge vonden, hoewel WD-raadsiid Janssens zei dat hij de CD-motie gedurfd noemde omdat de bedoe ling ervan vooral voor allochtone Rotterdammers een goede zaak zou zijn. Rotterdam Buurtschap De Kandelaar wordt niet bedreigd door de Floriade. Die verzeke ring gaf de Rotterdamse WD- wethouder Van den Muijsen berg gisteren tijdens het raads- debat over de wenselijkheid van een tuinbouwtentoonstel ling in de driehoek tussen Pol dervaart, Delftsche Schie en bedrijventerrein Noordwest. De wethouder stelde daarmee raadsleden van D66 en PvdA gerust, die de Kandelaar waar devol vinden in het Kethelse landschap. De wethouder zei wel dat de Kandelaarweg tus sen de kerkbuurt van Kethel en de Delftsche Schie opge knapt en aangepast gaat wor den. „Maar het wordt natuur lijk geen snelweg, aldus te wet houder. „Integendeel, de aan passing van de Kandelaarweg zal het landschap ten goede ko- Rotterdam Bij controle van een auto op rijksweg A 20 hebben poli tiemensen gisteravond een voor raad van vijfduizend xtc-pilien aangetroffen. De pillen waren ver stopt in de kofferbak van het voer tuig. De buit vertegenwoordigt een waarde van 125.000 gulden. De 25-jarige bestuurder van de auto zit nog vast. Rotterdam Een 'humane weg- sleepregeling voor gemeente raadsleden'; dat is waarop afde lingsvoorzitter WIm Bekenkamp" van de Stadspartij aandringt in een brief aan het Rotterdamse college van burgemeester en wet houders. De Stadspartij heeft, net als een aantal andere kleinere fracties, geen zitting in alle raadscommis- sies. Zij mogen de vergaderingen weliswaar bijwonen enhet woord voeren.' maar hebben in die situa ties geen stemrecht Bovendien zijn ze niet welkom wanneer in beslotenheid wordt vergaderd. „Wij verzetten ons principieel te gen deze uitsluiting van volks vertegenwoordigers aan me ningsvorming en besluitvor ming," aldus Bekenkamp, De Stadspartij-raadsleden zullen derhalve toch besloten vergade ringen bezoeken en vervolgens weigeren de zaal te verlaten. „Binnenkort is dus het eerste fy sieke contact te verwachten tus sen onze raadsleden en het col lege," kondigt Bekenkamp aan. In de brief, waarvan afschriiten naar de commissaris van politie en het hoofd van de bodenkamer in het stadhuis zijn gegaan, ver zoekt de voorzitter op korte ter mijn om een gesprek over een 'humane wegsleepregeling'. „Zo dat rekening kan worden gehou den met drempels, afstapjes en andere obstakels die het wegsle pen kunnen belemmeren," Raadslid Marie-Annet van Grunsven in een toelichting: „Ze zullen ook vrouwelijke bodes moeten inschakelen. Want een man mag mij nietwegslepen. Dat is verboden." Gisteravond discussieerde de commissie voor algemene be stuurlijke zaken tweeënhalf uur over de gerezen problemen rond besloten vergaderingen en ver trouwelijke stukken. Het was een verhit debat, waarbij raadslid Kneepkens van de Stadspartij zich als democraat zo gekwetst voelde dat hij woedend de verga dering verliet, De uitkomst var. het debat is echter in principe dr,t raadsleden op aanvraag stukken toegezonden moeten krijgen van commissies waar zy niet in zit ten, ook als het om besloten ver gaderingen gaat. Dat was precies waarom de kleine oppositiepar tijen en Groenlinks al maanden vragen. Mar e-Annet van Gruns ven: 'Ze zul len vrouwlij- moeten in schakelen. Archieffoto Rotterdams Rozema Rotterdam De beursorganisatie Ahoy' verwacht dat de komende Freight Show Rotterdam (9 tot en met 12 mei 1995) met zo'n 400 deelnemende bedrijven weer vol ledig 'uitverkocht' zal zijn. Er is 20.000 vierkante meter tentoon stellingsruimte bes, jar. Beursorganisator Ftier Nie- mantsverdriet over de voor de ze vende maal te organiseren Freight Show: „Nog meer dan voorheen moet de beurs de ont moetingsplaats zijn waar logistie ke dienstverleners, verladers en aanverwante branches met elkaar zaken kunnen doen." Rotterdam Bij heiwerkzaam heden op het Schouwburgplein zijn gistermiddag twee hoogspan ningskabels beschadigd. Een hn- paal doorbrak twee 22 kiloVoit-ka- bels waardoor in het centrum van de stad de stroomvoorziening uit viel. Na ongeveer vijf kwartier kon het GEB weer stroom lever en. Rotterdam Het Sclüeplcm wordt dit weekeinde geasfalteei d. Het werk begint vanavond om tien uur en is vermoedelijk maan dagochtend om zes uur klaar. Tij dens de werkzaamheden moet het verkeer rekening houden met vertraging. Overdag zijn twee rijstroken beschikbaar, 's Avonds en 's. nachts is er slechts één rij strook voorhanden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1