9 Nieuw vervoer dupeert gehandicapten Regen blust opening elfde Brandersfeesten Doopplechtigheid te nat voor succes Ger van Veen beste Vlaardingse dichter wm 'Gemeente Maassluis houdt tonnen over dankzij Tele-taxi' Brand op schip werd aangestoken Open Ateliers opnieuw succes genda Schietpartij: geen gewonden Slagboom vernield Wilde autorit Schiedams alcoholrecord Riolen verstopt Misbruik van bankpas Aanrijding op rijksweg Veel gebreken aan tweewielers Opbrengst bonsai-veiling valt tegen Rotterdams Dagblad Maandag 19 september 1994 Vlaardingen Twee mannen uit Maassluis zijn zondagochtend vroeg op de Maasboulevard in Vlaardingen aangehouden, kort na een schietpartij in en nabij een eetcafé aan de Westhavenkade. Tijdens de schietpartij werd meerdere malen geschoten; nie mand raakte echter gewond. Een van de gearresteerde mannen droeg een pistool tussen zijn broeksband. De recherche stelt een onderzoek in naar de toedra cht van de schietpartij. Schiedam De slagboom en een hekwerk van de parkeergarage van het ABC-complex in Schie dam zijn donderdagnacht ver nield. Een auto, die er 's avonds na het sluiten nog stond, bleek de volgende dag te zijn verdwenen. Schiedam De binnenstad van Schiedam werd zondagmorgen vroeg opgeschrikt door een wilde achtervolging. Agenten zagen rond half drie 's nachts op de trambaan een auto rijden. De be stuurder ervan had geen zin in een praatje en reed met 120 kilo meter per uur richting Burge meester Knappertlaan. Op de middenberm aldaar kreeg de auto een lekke band, waarna drie inzit tenden wegvluchtten richting Ju- lianapark- Eén van de inzitten den, een 24-jarige man uit Naald wijk, werd aangehouden. Naar de bestuurder en de reden van de vlucht wordt een nader onderzoek ingesteld. Schiedam Een 42,-jarige Schie dammer is zondagmorgen even na half tien aangehouden op de Numansdorpsestraat. De man bleek zoveel alcohol in zijn bloed te hebben (bijna 3,5 promille), dat de politie spreekt van een Schie dams record. De auto waarin hij reed, bleek onverzekerd. De vier wieler en het rijbewijs zijn inge vorderd. De man kreeg een rijver bod van twintig uur. Vlaardingen De aanhoudende regen heeft zaterdag in grote de len van Vlaardingen voor overlast gezorgd. In de Hoiywijk moesten de Konïnginnelaan, de Esdoomd- reef en de Olmendreef worden af gesloten, omdat de riolen verza digd waren en het water niet meer aankonden. VlaardingenEen 21-jar:ge Vlaar- dinger is zondagavond aangehou den op verdenking van het ille gaal gebruiken van een bankpas. De man had reeds voor ongeveer tienduizend gulden aan geld op genomen. Op het buro gaf de ver dachte het misbruiken van de bankpas toe. Schiedam—Een 34-jarige man uit Vlaardingen raakte zaterdagmor gen rond half zes de macht over het stuur van zijn bestelbus kwijt, waarna de bus tegen de vangrail van Rijksweg A20 botste. De auto is volledig vernield. De man klaagde na afloop over zijn rug en is naar het Holy-ziekenhuis ver voerd. Mogelijke oorzaak van de botsing is te hard rijden tijdens de hevige regenval. Vlaardingen Veel scholieren rij den op brommers en snorfietsen die niet veilig zijn. Dat heeft de politie geconstateerd na afloop van een preventieve controle-ac tie die de afgelopen twee weken bij diverse Vlaardingse scholen is gehouden. In totaal werden 108 bromfietsen en 26 snorfietsen aan een vrijwillige keuring onderwor pen. Daarvan bleken 75 tweewie lers niet in orde. In de meeste ge vallen mankeerde er iets aan de verlichting, remmen, geluid en vermogen. Deze week begint de Schiedamse politie met een soort gelijke actie. Maassluis De PvdA-fractie in Maassluis vindt dat de ge meente in gebreke blijft met het speciale openbaar vervoer voor gehandicapten. Met enkele schriftelijke vragen heeft de oppositiepartij het college daarover ter verantwoording geroe pen. De fractie zegt de laatste tijd steeds vaker signalen op te vangen dat er problemen zijn bij de vervoervoorziening. Sinds de Wét voorzieningen ge handicapten (WVG) bepaalt dat het gemeentebestuur zelf zorg moet dragen voor het verlenen van aangepaste vervoermogelijk- heden, werkt Maassluis samen met Schiedam en Vlaardingen. De drie gemeenten hebben de sti chting Regionale Organisatie Ge handicapten (ROG) in het leven geroepen om het speciale vervoer in het Waterweggebied te regelen. De PvdA zegt dat gehandicapten nu aanzienlijk nvnder geld krij gen voor taxi- en vervoerskosten dan bij de oude regelingen hei ge val was. „Alles is toegespitst op het aan vullend vervoer waarvan de ge handicapten gebruik moéten ma ken," luidt de kritiek. „Bezwaar van deze vorm van aanvullend vervoer is dat deze uitsluitend be trekking heeft op het gebied Schiedr m, Vlaardingen en Maas sluis. Er is weliswaar aansluiting gevonden met het aanvullend vervoer van Rotterdam, maai- dat geeft kennelijk nog wel eens pro blemen. Vast staat dat voor ver voer buiten deze regio vrywel geen vergoeding wordt verkregen waardoor gehandicapten geïso leerd kunnen raken. Verder blijkt dat van klantgerichte benadering geen sprake is." Volgens de PvdA-fractie houdt de gemeente Maassluis jaarlijks honderdduizenden guldens over aan de nieuwe regeling. Bedragen dje worden onttrokken aan de overeenkomsten die in de WVG zijn opgenomen om de tekorten waar de gemeente mee worstelt, te dekken. Veel burgers zouden inmiddels bezwaar hebben ge maakt tegen de financiële maatre gelen van de ROG. Bovendien wordt geopperd dat een grote wachtlijst bestaat van gehandi capten die gekeurd moeten wor den omdat ze niet in aanmerking komen voor vervoer per Tele-taxi. De PvdA heeft burgemeester en wethouders onder meer gevraagd een overzicht te geven van het aantal tot ru toe ingediende bez waarschriften en te melden hoe veel er gegrond zijn verklaard. Maatregelen Ook willen de socialisten dat maatregelen worden genomen om de wachttijd voor keuringen van gehandicapten te verkorten. De bedragen die in het kader van de WVG via de algemene uitke ring uit het Gemeentefonds door de gemeente worden verkregen, moeten in z'n geheel worden ge bruikt voor de gehandicapten. „En niet worden bestemd voor de dekking van de tekorten," aldus de fractie. Door Arjen van den Oever Schiedam Het zit de organisatie van de Brandersfeesten in Schie dam niet echt mee. Waren enkele activiteiten wegens bouw werkzaamheden in het centrum al komen te vervallen, de opening van afgelopen zaterdag ging ge paard met een onophoudelijke re genbui. „Het is ronduit triest," zei Ruud Pillard, directeur van de Schiedamse VW en tevens orga nisator van de Brandersfeesten. „Sneu voor de mensen die er zo veel tijd in hebben gestoken." Op straat haastten de feestgan gers zich voornamelijk van de ene schuilplaats naar de andere. An deren, die op een droge plek ston den, keken continu naar de grijze lucht in de hoop dat de wolken wegtrokken. Vergeefs. De meeste bezoekers hielden het voor gezien na een rondje door het centrum en langs de braderie. Sommigen achter de kraampjes hadden de grootste moeite-om hun koopwaar tegen de regen te beschermen. „De plantjes verzui pen! schreeuwde een wanhopige verkoper, terwijl hij het groen on der een afdakje probeerde te zet ten, Regenwater klotste over de randen van de bloempotjes heen. Maar de organisatie liet zich niet zo gauw uit het veld slaan. „Ach ter die donkere wolken komt een hogedrukgebied onze kant op. Het blijft niet de hele'week rege nen, dat kan gewoon niet," aldus Pillard, „September is een vreem de maand. Het weer kan zo om slaan. Maar het is onzin om te zeg gen dat de Brandersfeesten te laat gehouden worden. Het feest is al tijd tussen de buien door gevierd. Wij hebben wat dat betreft altijd al mazzel gehad." Als het toch blijft regenen, ziet de organisatie geen reden het programma ingrij pend te veranderen. Pillard: „Wij hebben het geld en de tijd er niet voor om allerlei nieuwe activitei ten te organiseren. Bovendien zijn wij pure optimisten. Vorig jaar leek het erop dat de zondags markt zou verregenen, maar een paar uur later scheen de zon en zag het zwart van de mensen." De WV-directeur denkt dat het allemaal wel los zal lopen, de ko mende week. Zeker omdat de Brandersfeesten vaker met een forse bui zijn begonnen. Eén zal in het geheugen van Ruud Pillard gegrift blijven staan: „Drie jaar geleden regende het ook flink tij dens de opening. Die deden wij vanaf een boot van de kustwacht. Ik kreeg van de sponsor een para sol aangereikt in plaats van een paraplu. Het koude water liep recht mijn nek in." Zondag was het in eik geval aan genamer in de Schiedamse bin nenstad. Op de Grote Markt, waar het elastiek-bungelen één van de trekpleisters was. trokken de acti viteiten veel publiek. Maar ook sportievelingen kwamen aan hun trekken. De Brandersloop kende zo'n vierhonderd deelnemers en werd tenslotte gewonnen door de Belgische atleet Theo van de Abeele. Hij verbeterde het record met negenendertig seconden. De deelnemers aan de vlottenrace op de Lange Haven lieten zich door het slechte weer niet ontmoedigen. Een nat pak zouden ze sowieso halen. Want voor ze het water op gingen, waren ze ai doorweekt. Foto Roei Dijkstra Maasland De Vereniging Na tuurmonumenten had zich zater dag de ingebruikname van haar nieuwe boot 'De Buytenlant' niet in een meer waterrijke omgeving kunnen wensen. Boven de Eop- penplas, de vlieten en het Bom- meer, waar de doopplechtigheid werd gehouden, ontlaadde zich een geweldige waterhoos. De bar re weersomstandigheden noopten meer tot het dragen van een olie- pak, laarzen en een zuidwester, dan tot vrijetijdskleding. De boot is immers bedoeld voor het geven van excursies in de Vlietlanden. De doop van de boot vormde de start van de 'Dagen van natuur en landschap'. In Zuid-Holland staan de Vlietlanden en de Aalkeetbuit- enpolder centraal. De doop ging dan nog wel door, maar voor het overige viel die start letterlijk in het water. Na de rondvaart met de genodigden kon de boot aan de kant blijven, want er waren ver der geen belangstellenden. De doopplechtigheid van 'De Buy tenlant' (naar een oude benaming van deze streek), werd verricht door Maaslandse burgemeester M. Eokxhoorn. In de stromende regen het zij een fles champagne tegen de boeg uiteen spatten. Natuurmonumenten heeft de boot ingezet in verband met de grote interesse voor het varen De doop door burgemeester M.Kokxhoorn was wél eensucces. Met een fermezwaailietzeeenfles champagne tegen de boeg uiteen spatten. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra. door het natuurgebied. De boot is dan ook niet op commerciële leest geschoeid, zoals bij een onder neemster uit Vlaardingen wél het geval is. Volgens Natuurmonu menten is er echter geen sprake van concurrentie. Behalve voor "het geven van excursies is de boot ook geschikt bij het werk in het terrein. De stoelen kunnen eruit, zodat machines en andere zaken kunnen worden vervoerd. Het model is gebaseerd op de sche pen. die van oudsher in het gebied voorkomen. DoorMenno Haddeman Vlaardingen Genieten van de kunst van de taal in de sfeer van het café. Waar op aarde is beter genieten van proza, dan de plaats waar menig auteur stof voor zijn of haar 'zieleroerselen' vergaart? Zondagmiddag werd eetcafé De Steeg, voor een paar uur omgeto verd tot Vlaardings Poëzie Lokaal en streden 26 dichters om de titel 'Beste Vlaardingse dichter'. Win naar in de strijd om de opvolging van Arnold Hoogvliet werd Ger van Veen. „De prijs steek mij een riem on der het hart," zegt Van Veen na af loop van het eerste Vlaardings poëziefestival. „Ik had al plannen om mjjn gedichten te publiceren. Ik was alleen een beetje onzeker. Maar na het winnen van deze ere prijs weet ik zeker dat ik iets ga proberen." Op het festival, georganiseerd door Kees Alderliesten en Peter de Jong van het 'Vlaardings Taal genootschap', kwamen bijzonder veel bezoekers af. Dc moeilijkste taak van het festival is weggelegd voor Henk van den Berg, die in het bomvolle café de dichters aan kondigt. Onwennig en een beetje zenuwachtig staat hij het eerste kwartier op het podium. Maar na een gedicht van George Meeder, die als één van de weinigen die middag laat horen dat gedichten niet alleen droevig gestemd hoe ven zijn, verliest Van den Berg zijn wat onzekere houding. „Ik begin de spanning een beetje kwijt te raken nu blijkt dat ge dichten niet alleen kommer en kwel zijn," meldt hij opgelucht Ook de dames van de schrijvers en dichterskring 'Rotonde' zijn aanwezig. Deze groep houdt zich bezig met het schrijven van ge dichten en verhalen. Echt ver nieuwend zijn de dames niet. Ook hun gedichten zijn doorspekt met treurigheid en droefenis of zoals Van den'Berg verwoordde 'kom mer en kwel'. De jongste deelneemster van het festival is Bronja Vielvoye. Deze 12-jarige dichteres in spe krijgt voor haar gedicht 'De dood van een hongerige wolf de aanmoedi gingsprijs. Met haar twaalf lentes haalt ze niet alleen een prijs bin nen, maar zorgt ook voor het om laag brengen van de gemiddelde leeftijd van de deelnemers. Deze zou, zonder hulp van Bronja, ver boven de veertig zijn blijven ste ken. Dan is het de beurt aan Van Veen, Met een mooi timbre en als een volleerd dichter draagt hij twee werken voor. Zijn optreden wordt door het publiek beloond met een luid applaus. Direct daarna krijgt hij uit handen van Van den Berg een oorkonde met daarop het ju ry-rapport en een ëre-munt voor de beste Vlaardingse dichter uit gereikt. Volgens de jury is Van Veen met het gedicht 'Webster' erin ge slaagd een vlot, sfeervol en krach tig werk af te leveren. Lily Kïoots- Touwen en Manja Herstel worden beloond met een eervolle vermel ding. Als het festival koud een paar mi nuten is afgelopen, wordt door di verse mensen al druk gespecu leerd over een volgend poëziefes tival. Van den Berg ziet het wel zitten om dit festival elk jaar te la ten plaatsvinden. Alderdeliesten weet het nog niet. „Misschien moeten we het wel iets groter aan pakken." VlaardingenDe brand die vrijdagochtend vroeg woedde op de bulk carrier Tirol in de Vlaardingse Vulcaanhaven, isvrjjwel zeker aange stoken door de 30-jarige Filipijnse-maboos naar wie duikers van de brandweer die nacht vergeefs hebben gezocht. De politie houdt het erop dat de man hoogstwaarschijnlijk is verdronken nadat hij over de reling was gesprongen. De Füipijn was 's nachts in overspannen toestand met een mes door twee bemanningsleden aangetroffen. Ze wisten hem tot bedaren te brengen en het steekwapen overboord te gooien. Later liep óc FiU- pijn echter met een bijl rond en rwondde een 53-jarige landgenoot Toen een bemanningslid vervolgens poolshoogte ging nemen in de hut van de overspannen man, bleek die op slot te zijn en ging het brandalarm af. Tijdens het bluswerk sprong de Filipijn van boord, Tot vrijdagmiddag hebben duikers naar hem gezocht. Ze vonden slechts zijn portemonnee. Uit technisch onderzoek bleek dat de brand in de hut van de vermiste matroos is aangestoken. De schade aan het schip wordt geschat op "een half miljoen gulden. Het huttencomparliment is totaal uitge brand. Op het moment van de brand waren 29 bemanningsleden aan boord. Drie van hen moesten met ademhalingsmoeilijkheden naar een ziekenhuis worden gebracht. De Tirol vervoerde fosfaat. Vrees dat er bij de brand ook asbest was vrijgekomen bleek na een onder zoek door de Milieudienst Rijnmond DCMR ongegrond. Vlaardingen—Regen, wind en kou kunnen de kunstminnende Vlaar- dingèrs er niet van weerhouden hun jaarlijkse rondgang langs de verschillende ateliers van de Vlaardingse kunstenaars te ma ken. Net als vorig jaar was ook dit jaar de 'Open Ateliers' een succes. Voor een kijkje in de keuken van een kunstenaar waren dit jaar zelfs twee dagen ingeruimd. Dit kwam niet alleen de bezoekers ten goede, ook de makers zelf kre gen hierdoor de mogelijkheid hun atelier even te verlaten, en de kunst bij een collega af te kijken. Coördinator en directeur van de Vrije Academie Henk Horsten blikt tevreden terug op de derde Open Ateliers. „Het verbaast me dat er ondanks het slechte weer van zaterdag toch nog zoveel mensen kwamen opdagen." Volgens Horsten is het een goed concept om Vlaardingers kennis te laten maken met hun kunste naars. .Alleen al omdat op deze manier een aantal vooroordelen over kunstenaars zouden kunnen verdwijnen," meent Horsten. „De kunstenaars hebben met de extra dag de tijd om de bezoekers uit voeriger, te woord te staan. Dit is «voor beide partijen leuker." Wie besluit tijdens de Open Ate liers een kunstwerk te kopen, krijgt twintig procent korting op de aanschafprijs. De korting wordt betaald uit een door de overheid ingesteld fonds. De kunstenaar wordt dan op deze manier indirect gesubsidieerd. „Het belangrijkste van deze rege ling is dat de kunstenaar meer kan verkopen," -zegt Horsten. „Daarbij komt dat meer mensen een kunstobject kunnen aan schaffen. Maar de prioriteit ligt bij het belang van de kunstenaar." Het is volgens Horsten niet zo dat maar een klein gedeelte van de Schiedam De gemeente Schie dam zit door het faillissement van China Bonsai Center met een flin ke financiële strop. De opbrengst van de zaterdag in opdracht van het gemeentebestuur gehouden veiling is bij lange na niet vol doende om de schuld van één a twee ton te voldoen. De exacte op brengst van de verkoping wil vei lingmeester Van Zeist niet mede delen. „Maar het bedrag is me niet meegevallen." Aan de belangstelling lag het niet. De grote loods van het Bonsai Center aan de Fokkerstraat was zaterdag stampvol gretige kopers, afkomstig uit de wijde omtrek en zelfs uit België. Maar forse be dragen werden er nauwelijks ge boden, ook niet voor de topstuk ken onder de circa duizend dwergboompjes die onder de hamer gingen. De meeste bonsais gingen voor een habbekrats weg. Tien boompjes, ingezet voor vij fentwintig gulden, werden bij voorbeeld verkocht voor een gul den of veertig. Bedragen boven de honderd gulden waren zeldzaam. De schuld van de kwekerij aan de gemeente Schiedam ontstond toen het bedrijf de rekeningen voor de huur van de kas en het personeel van de sociale werk plaats BGS niet voldeed. De schulden, konden blijven oplopen omdat de BGS dit niet meldde aan de gemeente. BGS-direeteur Van der Veen had persoonlijke be langen bij het bonsai center. Hjj was enige tijd een van de venno ten en liet zijn BV later overschrij ven op naam van zijn vriendin. Het dienstverband van Van der Veen met de BGS is inmiddels be ëindigd. bevolking -mensen met veel geld- profiteert van deze rege- ling. „De kunstenaars hebben een gevarieerd aanbod. Ze verkopen niet alleen hele dure beelden of schilderijen. Ook voor mensen met een smalle beurs zijn dingen te koop." Kees Lesuts, die zijn atelier in de Kapel op begraafplaats Emaus heeft, biedt dan ook een gevari eerd 'assortiment' aan. „Ik heb een aantal grote schildenjen Maar ook een paar kleinere, welke goedkoper zijn." Beaty Czeto, één van de organisa tors van de Open Ateliers, heeft over belangstelling niet te klagen. „Ik heb het erg druk. Het loopt echt goed. Ik krijg veel positieve reacties over bijvoorbeeld de overzichtstentoonstelling in het Hollandiagebouw. Maar ook de extra dag valt goed." Op de vraag of ze ook goed ver koopt reageert ze met een ze stra lende glimlach. „Ja, ik heb veel verkocht. Maar schrijf dat maar niet op.". Maandag 19 september SCHIEDAM Stadskantoor. Gemeenteraad, 20.00a ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg Onder Controle, 20.30u. Baroeg. Meteors, 21.0ÖU. Rotown. Sparkler, 22.00u. Dinsdag 20 september SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u. De Ark. Oecumenische avond on kadder Vredesweek, 19.45 uur. ROTTERDAM Luxor Theater. The Sound of Mo town, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Oresteia, 16.00 23.00u. Onder Controle, 20.30u. Dizzy. Boen'sTunes, 22.00u. Groo ve Garden. Phat Vibes Factory, 21.00a Popular. Moondance, 21.00a ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'The Tb- ree Musketeers' (12) dag. 11.45- 2.15-4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Naked Gun 33 173' (al) dag. 4- 6.45-9.30, do.vr.ma.di. ook 1.15. Calypso 1: Wolf (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Calypso-2:'The LastSe- duction' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-3: 'Four Weddings and a Funeral' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 1'.love trou ble'(12) dag. 1.15-4-6.45-9.30.Ci- nerama 2: 'Four weddings and 3 funeral' (al)dag, 1.15-4-6.45-9,30. Cinerama 3: 'Beverly Hills Cop III' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Schindler's List' (12) dag. 2-8. CineramaS: 'The Cowboy Way" (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Cor so: 'Clear and Present Danger' (16) dag, 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Blue Planet' (al) do.vr.di- .wo. 2, za.zo. 2-4. 'Mountain Gonlla' (a!) do.vr.di.wo. 3, za.zo. 1-3. 'Free Willy' (al) dag. (beh.ma.) 7. 'Jurassic Park' (12) dag. (beh.ma.) 9,15. Ven ster 1: aüezalenzondag: 12-24:Cu- baans Filmfestival, Theo van Gogh's 06' (16) dag.(beh.zo.) 8-10, vr. al leen 22.30. Venster 2: 'Memonas del Subdesarollo' do.8, za.ma.di. ■7.30. 'Lucia' wo. 7.30. Cubaanse muziekfilms, za. 9.30. Cuba Special zo. 12-24. Tequieroytellevoalcine, ma.di. Venster3: 'El PajarodelaFe- licidad'{16)dag.(beh.zo.) 7.30. 'Ab- geschminkt!' (16) dag. (beb.zo.ma.) 10. Sneak Preview ma. 10. Venster 4: 'Un'animadivisa indue'(16) dag. (beh,zo.) 7.30. 'Desperate Remedi es' (16) dag.(beh.zo.) 10. Lumiere 1: The Flintstones' (al) dag. 1-15-4; 6.45-9.30. Lumière 2: The Client (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. lu mière 3: The Getaway' (16) dag 6.45-9.30, do.vr.ma.di.ookl.15-4-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1