Milieuclubs zijn tegen de Floriade 'PvdA beschadigt imago Schiedam' Oudste boom dreigt te worden gekapt Gerehabiliteerde Brouwer gaat puin ruimen Roovers naar adviseur geluidswal- woningen Vrijliggende fietspaden Schorpioenen blijken mollen Man rijdt door na aanrijding Opgelicht via advertentie Bekeuringen in Noord Dronken op A20 Gevaarlijke lading 'Expositie trekt teveel verkeer aan' 'Op restauratie Singelkerk moet wel zegen rusten' "Met ARGUS ZIEJEIVK^ 'NS W^VAN DEWEI^tt>.^gFfIliRr7tl^US:SCII^DAM,VLAARPINGEN.yiW Schiedam Enkele Schiedam mers hebben gisteren kleine zwarte insecten gevonden, waar van zij dachten dat het schorpioe nen waren. Bij navrc-g in dier gaarde Èlijdorp bleek, dat het veldmollen waren. Deze diersoort kan ongeveer zeven centimeter lang worden en krult, net zoals een schorpioen, de staart om. Schorpioenen zijn echter groter en hebben scharen. Afgelopen week werden al meerdere malen 'schorpioenen' in Schiedam waar genomen. Schiedam Een 41-jarige vracht wagenchauffeur uit Sliedrecht is gisteren doorgereden nadat hy met zijn voertuig enkele balkons geraakt had van woningen aan de Gedempte Baansloot in Schiedam. Door de bovenzijde van de vrachtauto zijn de balkons ontzet. Getuigen belden de politie, die de vrachtwagenchauffeur kon aan houden. Na verhoor heeft de man bekend. Volgens de eigenaar van de panden bedraagt de schade 15,000 gulden. Schiedam - De politie stelt een onderzoek in naar de organisatie achter een advertentie voor thuis werk. Een Schiedamse vrouw rea geerde op zo'n advertentie, waar na zij een brief kreeg met het ver zoek 25 gulden te storten. De eer ste werkzaamheden zou zij dan thuisgestuurd krijgen. Na het geld overgemaakt te hebben kreeg de vrouw informatie over hoe een advertentie geplaatst moet worden. Het advies aan de vrouwwas, dit ook te doen. Zij zou op die manier veel geld verdie nen. Schiedam/Maassluis—Bij een ver keerscontrole op de Innsbruck- weg heeft de Schiedamse politie gistermiddag veertig bekeurin gen uitgedeeld. De hoogst geme ten snelheid was 80 kilometer per uur. Op de Giessenweg, eveneens in Sehiedam-Noord, werden de zelfde middag nog eens veertig verbalen geschreven voor rijden door rood licht. De politie heeft nieuwe controles in Schiedam- Noord aangekondigd. In Maassluis schreef de politie gisteren negentien bekeuringen tegen automobilisten en fietsers die door rood reden. Een bestuur der die rakelings twee voetgan gers die een zebra overstaken pas seerde, ging eveneens op de bon. De controle vond plaats op de Westlandseweg. Schiedam De politie uit Vlaar- dingen heeft afgelopen nacht een dronken automobilist van de weg gehaald. De man werd door Schiedamse agenten waargeno men toen hij slingerend over de A20 reed. Hij had niet alleen de twee rijbanen nodig, maar ook de vluchtstrook. De bestuurder, naar later bleek een 50-jarige Rotter dammer, reageerde niet op stop tekens. Op de Holysingel in Vlaar- dingen werd hij uiteindelijk klemgereden. Op de A2G, ter hoogte van het Giessenplein, vond gisteravond laat een aanrijding plaats tussen een Mercedes en een BMW. De juiste toedracht, is bij de politie niet bekend. De bestuurders van de twee auto's die bij de botsing betrokken waren schenen elkaar te kennen. Na het ongeval stapten - de inzittenden van de beschadig de auto over in de andere. Maassluis Tegen de chauffeur van een vrachtauto die trottoirte gels vervoerde, is gisteren door de politie uit Maassluis proces-ver- baal opgemaakt. De man reed met zijn vrachtje over de Maasdijk, maai' de politie constateerde dat de lading nonchalant was ge stouwd. De tegels lagen los en dreigden uit de laadbak te vallen. Schiedam Milieudefensie Schiedam, de Vereniging tegen Milieubederf, de Werkgroep Stop Rijksweg 19 en de fietsers bond ENFB hebben ernstige bezwaren tegen de Floriade die in het jaar 2002 mogelijk wordt gehouden in Rotterdam, pa! aan de noordoostelijke grens met Schiedam. De Floriade is gepland in Midden- Delfland, en dat is volgens de Re constructiewet een gebied dat als 'sterke, groene buffer weerstand kan bieden aan de oprukkende in dustrie en stad'. Weliswaar is de Floriade een 'groen' evenement, maar het is vooral een groot be drijf dat produkten probeert te verkopen. Zo'n bestemming strookt niet met de bestemming van Midden-Delfland, zeggen de milieuclubs. Een groot nadeel van de Floriade is verder dat het polderlandschap op de schop moet voor de aanleg van wegen en dat de tentoonstel ling een enorme stroom verkeer zal aantrekken. „De nu al lange fi les op de A13, die een belangrijke af- en aanvoerende functie moet gaan vervullen, geven duidelijk aan dat verdere uitbreiding van het aantai verkeersbewegingen uit den boze is," aldus de tegen standers in een gemeenschappe lijke verklaring. Naar verwachting zullen 45.000 mensen per dag de tentoonstel ling bezoeken. De polderbewo ners zullen daar grote hinder van ondervinden in de vorm van ver keerslawaai. Als zij tenminste te gen die tijd nog in de polder wo nen, want volgens de plannen zouden er verschillende huizen gesloopt moeten worden. Het argument dat de Floriade goed is voor de regionale econo mie en veel werkgelegenheid op levert, deugt met volgens de mi lieu-organisaties. Zij wijzen erop dat de vorige Floriade (bij Zoeter- meer) een miljoenenverlies heeft opgeleverd. Met het positieve ef fect op de werkgelegenheid valt het ook wel mee: geschat wordt dat er slechts driehonderd men sen gedurende acht maanden aan de slag kunnen. SchiedamHet Schiedamse CDA heeft met stijgende ergernis de jongste, in het openbaar uitge vochten rel binnen de PvdA gade geslagen. 'Slecht voor het imago van de stad', noemt de oppositie partij het bekvechten rond het - inmiddels ingetrokken - dreige ment van vier PvdA-raadsIeden om op te stappen. De sociaal-democraten hebben er volgens de confessionelen de laat ste jaren alles aan gedaan, Schiedam op politiek gebied een slechte naam te bezorgen. Ge doeld wordt op de vele interne strubbelingen, en de langdurige coalitievorming na de laatste ver kiezingen, waarbij een bemidde laar moest worden ingeschakeld omdat de PvdA onderling ver deeld was. Behalve in een open brief aan de PvdA, heeft het CDA gisteren ook zijn verontrusting uitgesproken in een fax aan de drie partijen die met de PvdA in het college zitten: D66, WD en Groenlinks. Daarin vragen de christen-democraten zich af of het college nu ook onder curatele komt van het landelijk bestuur van de PvdA. Die kans be staat, suggereert het CDA, omdat fractie en afdelingsbestuur van de PvdA de komende maanden 'begeleid' zullen worden door des kundigen die door de Amster damse partijtop worden be noemd. Dat zal volgens het CDA zijn invloed niet missen op het be leid en gedrag van PvdA-wethou- der Wiegman. Onzin D66 vindt dit grote onzin. Fractie voorzitter M. Houtkamp vraagt zich wel af hoe vrij Wiegman straks nog is in zijn opereren. „La ten we dat eerst maar aftvachten en voorlopig geen paniek zaaien." Houtkamp wil bovendien eerst af wachten wat het overleg met Groenlinks en de WD over de problemen binnen de PvdA ople vert. GroenLinks zegt bij monde van fractievoorzitter Bea Oomens de vrees voor Amsterdamse invloed op het collegebeleid 'niet reeel' te vinden. Henkvan der Does bij zijn bescherme ling, de 120 tanje. Foto Westlands Fotooureau Maasland Eén van de oudste en vermoedelijk zelfs de alleroudste boom van Maasland wordt met de ondergang bedreigd. De ongeveer 120 jaar oude kastanje staat op de nominatie plaats te maken voor woningen in het plan de Drie Hoe ven. Henk van der Does van de Nationale Bomenstichting ziet het somber in voor de boom. Tij dens een hoorzitting kreeg Van der Does. zelf in Maasland woon achtig, met bijster veel gehoor voor zijn pleidooi om te proberen de boom te behouden of eventueel te verplaatsen. Het bouwplan de Drie Hoeven is na twee hoorzittin gen al op diverse onderdelen aan gepast aan de wensen van de be woners. Van der Does hoopt dat de plannen nog zodanig verande ren. dat ook de oude kastanje kan blijven staan. ..Doodzonde om die boom om te zagen," zegt Van der Does. „Het is een mooie, nog kerngezonde boom." Eerder dit jaar heeft Van der Does de zogenoemde monumentale bomen in Maasland geïnventari seerd. De kastanje komt ook voor op de lijst. In het plan de Drie Hoeven staat de boom volgens de laatste tekeningen de bouw van enkele apartementen in de weg „Die appartementen zouden de parel van dat wijkje moeten zijn. Nou vergeet dat maar. ze zagen juist-die parel om." Nieuwe tekeningen van het bouw plan zijn echter nog niet gepre senteerd. Omdat Maasland en projectontwikkelaar Van Mierlo haast hebben met het plan. kc-n de kastanje niet worden verplaatst. De voorbereidingstijd vergt zo'n twee jaar en die tijd is er niet. Nog dit jaar zou er met de daadwerke lijke uitvoering van het bouw plan, dat een kleine dertig huizen omvat, moeten worden begonnen. Het verbaast Van der Does enigs zins dat de politiek zo lauw rea geert op de dreiging voor de mo numentale boom. „Van de Open Groepering hoor ik ditmaal niets en dat begrijp ik niet. Als ik zie hoe toenmalig wethouder Houtenbos in het voorjaar nog te keer ging bij het omzagen van po pulieren en struiken achter de Meresteijn... De dienst Gemeen tewerken kreeg er zelfs van langs. En nu het gaat over de oudste boom van Maasland, hoor je die Houtenbos (inmiddels weer raadslid, red.) niet. Dan vraag je je toch af waar die heisa toen voor nodig was." Door Sander Sonnemans SchiedamEr leek een 2ucht var verlichting aan pastoor Vismam te ontsnappen, toen eindelijk dc eerste paal van de nieuwe hinde ring onder de Singelkerk d< grond in werd geslagen. De gees telijke zag deze week zijn stnjd om het behoud van de Schiedam se basiliek dan eindelijk beloond met een tastbaar bewijs. Het grote werk is begonnen. De noodklok hoeft niet meer te worden geluid. De oorzaak van het ven/al van dé kerk zit 'm in de fundering. Dooi verlaging van de grondwater stand zijn de zogenoemde houten paalkoppen verrot. Zodoende zijn verzakkingen ontstaan waardoor muren en plafonds zijn gaan scheuren. Stukken van het gewelf raakten los, vielen naar beneden en een deel van de kerk moest buiten gebruik worden gesteld. Met het slaan van de eerste paal. door burgemeester Scheeres en. de bisschop van Rotterdam, Ai van Luyn, zijn de ingrijpende her- stelwerkzaamheden officieel van start gegaan. Alle 960 houten fun deringspalen worden vervangen! door 319 betonnen exemplaren' Als de fundering is vernieuwd: volgt de restauratie van ramen, dak en muren. De staven waar mee de sierlijke raamtraceringen vastzitten, moeten worden ver vangen. De gootconstructies ver keren in erbarmelijke staat waar door muren doorslaan en perma nent vochtig zijn. Het zinkwerk vergaat. De leien kappen en loden afwerking zijn eveneens aan ver vanging toe. Het is slechts een greep uit alle karweien die over vier jaar moeten zijn afgerond. Met de omvangrijke restauratie van het uit 1881 daterende monu ment is veertien miljoen gulden gemoeid. Het grootste deel van dat bedrag is inmiddels binnen De landelijke overheid zegde ruim de helft toe. De rest wordt opgehoest door instanties als het Bisdom Rotterdam, de gemeente Schiedam en de Rijksdienst Mo numentenzorg. De parochie van de Singelkerk draagt zelf ook een steentje bij en levert een miljoen gulden. Een inzamelingsactie on der de Schiedamse burgers lever de een bijdrage van 75.00 gulden op. Resteert nog een gat van an derhalf' miljoen gulden. In een po ging dat te dichten wordt een be roep gedaan op ondermeer het be drijfsleven. Burgemeester Scheeres noemde de start van de restauratie het begin van de reali satie van het Stadserf-projecl Aan het slagen van de reddings operatie twijfelt hij met. „Met zo veel geestelijke hoogwaardig heidsbekleders," zei hij, doelend op de aanwezigen die het slaan van de eerste paal en de daarop volgende feestelijke bijeenkomst bijwoonden, „moet er wel een ze gen op de restauratie rusten."Hoewel een bepaald deel van de kerk is afgezet zullen de eucharistievieringen de komende jaren gewoon doorgang vinden. Vlaardingen Het gemeente raadslid Peter Roovers is in dienst getreden van het bureau BOA volkshuisvestingsadviseurs, in Rotterdam. Hij heeft hiervan melding ge maakt bij de raadscommissie stadsontwikkeling om de schijn van belangenverstrengeling te vermijden, BOA is namelijk al jaren nauw be trokken bij de ontwikkeling van geluidswalwoningen en in die functie door het Vlaardingse ge meentebestuur aangetrokken als adviseur voor plannen in de West- wijk. Roovers was twee jaar geleden in diener van de PvdA-motie voor onderzoek naar de bouw van wo ningen in een geluidswal naast rijksweg A20 ter hoogte van de Westwijk. Hierna werd BOA inge schakeld. Inmiddels is het project op pro vinciaal en rijksniveau doorge sproken en erkend als experi ment. Volgende week wordt in ge commissie stadsontwikkeling een plan gepresenteerd om snel in procedure te brengen. f De boel ligt nu nog overhoop, maar medio november moet de P.C. Hooftlaan in Maassluis er weer keurig bestraat bijliggen. De belangrijke schakel in de binnenstadroute wordt gerecon strueerd om vrijliggende fietspaden te creëren. Uit onderzoe ken die enkele jaren geleden werden gehouden en cte daaruit voortgekomen ongevallencijfers bleek dat de P.C. Hooftlaan onveilig was voor fietsers, bromfietsers en voetgangers. Ook de laatgenoemde groep heeft straks profijt van de herinrich ting. Als het karwei over enkele weken is afgerond, is het een stuk veiliger om de drukke laan over te steken. Omdat de aan sluitende Korte en Lange Boonestraat op verschillende punten onoverzichtelijk waren voor de weggebruikers, zijn ookdie aan gepakt. Met het karwei werd begin juni begonnen. Hoewei de P.C. Hooftlaan tijdens de uitvoering van het werk niet geheel is afgesloten, wordt het verkeer door het centrum omgeleid via alternatieve routes. Dit om de werkzaamheden zo snel moge lijk te laten verlopen. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Door Peter de Lange Schiedam Puin ruimen en de schade herstellen. Dat is kort sa mengevat de taak waarvoor de gerehabiliteerde PvdA-fractie- voorzitter G. Brouwer de komen de weken staat Niet alleen de verhoudingen binnen de fractie, ook de relaties met de coalitie partners WD, D66 en Groen Links hebben dringend een verf je nodig. Om met te zeggen een grote opknapbeurt. Dat uitgerekend Brouwer de schade van de jongste rel binnen de Schiedamse PvdA gaat repa reren, had vrijwel niemand ver wacht. Brouwer zelf al helemaal niet. De kans dat hij in de ge meenteraad zou terugkeren schatte hij, toen hij vorige week samen met P. Stadhouders, N, Samkalden en B. Hoogeveen zijn ontslag indiende, op hooguit 0,1 procent „Een overwinning, ja, maar echt blij ben ik er niet mee," verklaart Brouwer na de ingreep door de landelijke partijtop, die leidde tot het terugtreden van drie leden van het afdelingsbestuur. „Het gevoel dat ik niet stond te trappe len om terug te komen is nog niet over. Maar fatsoenshalve zijn we het wel verplicht, da's duidelijk." Met het aftreden van voorzitter J.W. Mennink. secretaris Y. Sil- jee en penningmeester A. Diele- mans, een harde eis van de vier raadsleden die met ontslag dreig den, is de eenheid in de partij nog lang niet hersteld. Brouwer verwacht nog een harde dobber te krijgen aan het weer op de rails zetten van de fractie, die vol gens hem nooit heeft uitgeblon ken in eensgezindheid. Ook het feit dat M. Siljee, de zoon van de afgetreden secretaris, deel uit maakt van de raadsfractie is voor Brouwer een complicerende fac tor. Maar hij is niet uit op nog meer bloed: „Ik zal niemand voorstel len maar te vertrekken. Ik heb veel liever dat iedereen meedoet, meewerkt aan het uitzetten van een nieuwe koers. Ik ben ook niet van plan die gesprekken in m'n eentje te voeren, ik denk dat ik de hulp van Amsterdam wel no dig 2al hebben. En zijn er dan toch mensen die dwarsliggen, ja, dan denk ik dat ze beter kunnen gaan." Repareren Veel energie is Brouwer ook van plan te steken in het repareren van de gedeujste relatie met de coalitiepartners, D66 en WD lie ten vorige week onomwonden weten dat het conflict binnen de PvdA wel eens ernstige gevolgen kon hebben voor de samenwer king binnen het college van bur gemeester e.i wethouders. Brou wer: „Een aantal mensen in onze fractie heeft de coalitie altijd ge zien als een haat-liefde verhou ding. Met haat in hoofdletters. Ik wil dat iedereen in het vervolg uitgaat van een zakelijke opstel ling. We zullen onze partners dui delijk moeten maken wat ze aan ons hebben." Brouwer is, geheel volgens de Amsterdamse richtlijnen, van plan voorlopig „op tachtig kilo meter afstand" van bestuur en afdeling te opereren. De be stuursleden die nu zijn afgetre den, doen er volgens Brouwer goed aan zich de eerstkomende jaren afzijdig te houden.,Er zijn zat andere mensen die de afde ling prima kunnen runnen. Je moet geen onverenigbare karak ters bij elkaar zetten, dat is de laatste tijd afdoende gebleken." De crisis binnen de Schiedamse PvdA mag dan" bezworen lijken, de oude tegenstellingen leven onveranderd voort. Mevrouw Y. Siljee betwijfelt of de vier raads leden die zo'n wonderbaarlijke wederopstanding hebben be leefd, wei handelen uit idealisme en partijbelang. Volgens haar speelde eigenbelang een voorna mere rol. Siljee: „Stadhouders wil over drie jaar wethouder worden. Brouwer is ook niet vies van een wethouderspost en Samkalden wil in de Tweede Kamer. Alleen van Betty Hoogeveen valt niets negatiefs te zeggen, dat is een beetje een volgerdje, een braaf meisje." Ook voormalig wethou der Chris Zijdeveld, die als be stuurslid is aangebleven, heeft volgens Siljee voornamelijk naar zijn eigen belangen gekeken. „Hij wil een baantje, en daar heeft hij Amsterdam bij nodig." Om die reden noemt ook de te ruggetreden A Dielemans Zijde veld een man met een dubbele agenda. Pas op 5 oktober zal duidelijk worden of de PvdA in Schiedam de oude tegenstellingen voor goed begraaft, en of de afdeling een nieuwe koers kan gaan va ren. Dan komen de leden bijeen om te beslissen over het voorstel van landelijk voorzitter Rotten berg om vijf deskundigen aan te stellen die de afdeling gaan 'be waken'. Op 5 oktober zullen ook verkiezingen worden gehouden voor een nieuw afdelingsbestuur. —«Éi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2