21^ 'Zie je mij al achter de geraniums zitten?' «sJI *w aap Stapel zoekt 1200 man voor produktie airbags dSll^ a m Tjerk Jonker vertrekt als directeur bij Wilton, maar komt als commissaris it Beurseffecten 'Na de klap ben je 14 dagen doof %«3liSf§ sar «#w g - a&X. ■;;i Klasssieke zeepbel op de obligatiemarkten c*. |V Rotterdams Dagblad 'i ,i„ a! -^?'ï Vï-'3^ "i Zaterdag 24 september 1994 poot Nico de Vries SchiedamBij een slecht rapport j jeèt zijn moeder hem steevast ié «Met zulke cijfers kom je op k'werf terecht." Dat was wei de ergste straf die zij voor haar zoon Ion /bedenken. Het jochie van loen is nu 61 en staat op het punt <j$ voorzitter van de raad van be stuur afscheid te nemen van Wil ton Filenoord Holding: T. T. Jon- ter. „Ik kreeg het toch wel drie leer per jaar te horen en dus ben i op de werf in Heusden begon- i," grapt Tjerk Tjerks {„die 's' tt voor zoon van") Jonker, de ste topman van de generatie scheepsbouwers die de teloor-" jaag van de Nederlandse nieuw bouw en reparatie van grote zee diepen nog heeft meegemaakt. Geplaagd Vcjrdie tientallen door grote pro- 'rfei geplaagde'werfdirecteu- is Jonker er relatief nog goed afkkomem dn de jaren tachtig ïocfirhij samen met zyn toenma- iigr-mede-directeur ir.Br Sluis een verbeten strijd voor het be- bemd van Wilton-Fijenoord. Hij en kon vervolgens Verolme ik, Verolme Heusden en het kleine, eveneens in Heusden ge vestigde Vervako de WE Holding tanenloodsen. „In haar aanleun woning zei mijn moeder toen te gen haar bejaarde medebewoon sters 'dat heeft hij aan mij te dan ken'. Ik heb het altijd in hem ge nen." Er volgt een luide lach. Om vervolgens op te merken: „Vanaf de dag waarop ik directeur werd over wat toen nog de WF/RDM Groep heette, heb ik vrijwel geen vrije dag of vakantie gekend. Sla peloze nachten volgden vaak op te ange werkdagen. Maar ondanks Ie narigheden die je tegenkwam, heb ik steeds gezorgd dat er elke dag wat te lachen viel. Anders zou dr dit werk niet hebben vol gehou den. Let wel, ik heb dit werk altijd met plezier gedaan. Ook vanoch tend stapte ik weer fluitend in de auto." Maquettes Op 30 september gaat Jonker met de SUM, zoals de vervroegde uit tredingsregeling in - de metaal heet. Hij gaat dus, maar hij komt ook weer. Op 1 oktober zal hij zijn nieuwe kamer („de schilderijen, 's en maquettes van schepen heb ik alvast overgebracht") naast de voorname vergaderzaal van de commissarissen betreden. De nieuwe commissaris: „Ik zal niet alleen deel uitmaken van de raad, ik wordt ook gedelegeerd com missaris nieuwbouw." Vooral om contacten in onder meer het Verre Oosten, Taiwan en Indone- te behartigen. „In die landen doen ze immers geen zaken met bedrijven, maar met mensen. Ik heb in twaalf jaar tijd een vertrou wensrelatie met verschillende functionarissen opgebouwd en op deze contacten zijn we zuinig." Een vergoeding voor zijn nieuwe baan wil hij niet ontvangen. Mom pelt: „Wat kunnen die rotcenten mij schelen. Ik wil ook niet dat ze zeggen 'die gaat naar binnen voor zijn honorarium1. Daar gaat het mij niet om. Maar zie je mij al ach ter de geraniums zitten?" Dat zijn carrière zo glansrijk zou verlopen, had Tjerk Jonker in 1952 nooit kunnen bevroeden.Al had mijn moeder gedreigd met de werf, er naar toe getrapt ben ik niét. Ik wilde boekhouder wor den. Dat leek mij een mooi be roep. Mijn vader had een groot handel in dranken en een limona- defabriek. Elke week kwam 's avonds de boekhouder. Dan werd er meer geschonken en gedron ken dan ik op verjaardagen mee maakte. Dat leek me wel wat. Bo vendien vond ik 'boekhouder' een mooi woord." Ontróesten Hij kwam terecht bij de werf De Haan en Oerlemans, het latere Verolme-Heusden, maar het zou een jaar duren voordat Jonker op de administratie terecht kwam. „Directeur De Haan vroeg mij of ik wist hoe een schip werd ge bouwd." Na het ontkennende ant woord zat hij niet achter een bu reau, maar stond hij óp een schip. Ontróesten, verven - zo doorliep hij alle afdelingen. Ik heb er twee belangrijke dingen aan over gehouden. Een stuk techniek, ik was natuurlijk a-technisch en de heerlijke mentaliteit op de werk vloer. De sfeer, de taal. Ik heb er me altijd thuis gevoeld." Hij spreekt dan ook als een scheepsbouwer. Of het nu in zijn kantoor is of in de werkkamer van een minister. „In de jaren tachtig tijdens de overlevingsstrijd heeft mijn taalgebruik een minister - eens doen zeggen 'u heeft geen ontzag voor het gezag'. Waarop ik heb geantwoord 'ik heb wel ont zag voor het gezag maar niet voor alle gezagsdragers." Even later wijst hij op de revers van zijn jasje, waarop de draag- speld prijkt die hoort bij het ofri- eierssehap in de Orde van Oranje Nassau. „Ik ben trots op die ko ninklijke onderscheiding. We zijn misschien rebels geweest in de richting van de overheid, maar het is ons niet nagedragen." Hij is op en top scheepsbouwer en scheepsreparateur. Zakelijk, rechtlijnig en eerlijk met oog voor sociale verhoudingen. Maar bo venal praktisch: „Aan adviesbu reaus heb je niets. Die zeggen in een krimpende markt, meneer, het schort aan opdrachten, dus moet u het acquisitie- en marke- tingapparaat versterken. Een di recteur die zijn werk goed doet, behoort zo'n conclusie al getrok ken te hebben voordat zo'n ad- viesbureau binnenkomt." Vervolgt: „Waar het voor een be stuurder om gaat, is dat men van alles een beetje verstand heeft om hrstaatte zijn die specialisten aan teCtrëkkèn die van iets alles we ten. Als je zo'n bemanning in huis hebt, kun je het schip op koers houden en er mee manoeuvreren om lastige klippen te omzeilen." Het is hem gelukt, zegt hij voor zichtig. Maar hij heeft het niet ze ker met alleen gedaan. „Overle ven doe je met z'n allen. Daarvoor moeten alle werknemers achter de directie staan. Anders lukt het nooit." Jonker grijpt naar een jaarverslag, bladert even en zegt vervolgens uit het hoofd: „We hebben als holding een eigen ver mogen van 131 miljoen gulden. Niet onaardig als je weet dat wij met de ondergang van RSV 25C miljoen zyn kwijtgeraakt en vier jaar later met de afgedwongen sluiting van nieuwbouwwerf voor de tweede keer op nul stonden. Want de veertig miljoen gulden die Sluis en ik in de eerste jaren na de verzelfstanding hadden ver diend, gingen weer op aan reorga nisatiekosten." Wonderboy Rode cijfers kwam hij aan het ein de van 1993 voor het eerst tegen. „Ik heb toen besloten nog een jaar leiding aan de holding te geven. Ik wilde voorkomen dat men mij als een wonderboy in de boeken zou bijschrijven en mijn opvol gers als jongens met de verliezen. Dat zou niet goed zijn. Zij noch Jonker zijn immers in staat lage vrachtprijzen en dalende dollar koersen te keren. Een recessie komt over je heen en pas twee jaar na een opleving merk je in de scheepsbouw en de scheepsrepa- ratie iets van de opleving. Maar het moet mij van het hart dat we met deze bedrijfstak toch in erg zwaar weer zitten." Jonker zegt;felativerend, na een terugblik in'dé tjjïjl: „Hfil is de af gelopen decennia-altijd) moeilijk geweest. Imde' vaïPljtSV kwa men we twee kees-perjaar met al le directeuren^ in Engels bij elkaar. Werdérrëiide sefhtterend- ste resultatgn) gepresenteerd, de^ prachtigste vooruitzichten. Ko-'' lengravers en' zo zouden het con cern naar een wonderschone toe; komst leiden." Zo'n nieuwbouw- werfje in Heusden kwam m het hele verhaal niet voor. Dat telde wat betreft omvang niet mee. Heusden is in die jaren erna echt met groter geworden, maar be hoort nu wel tot de grootste werven van ons land. Ik wil er maar mee gezegd hebben dat de scheepsbouw flinke klappen heeft gekregen." Terugblikkend naar zijn eigen rol in de teloor gang van de scheepsbouw is hij uiteraard even bescheiden. „Ik was de jongste van de groep. De anderen hadden nog met Cornells Verolme samengewerkt. Het hoogste dat ik zijn tijd heb bereikt was dat ik piano mocht spelen bij een tewaterlating. Achtergrond- muziek dus, maar de foto waarop ^hij-mijnde hand schudt als 'be- _dankje, heb ik jaren bewaard." Spanning ,",Voor het overige," zegt hij nog maals, „was het niet echt leuk, Ik ,heb veel spanning meegemaakt, veel ellende. Maar aan de andere kant, hoe groter de problemen des te mooier is het er een oplossing voor te vinden. Ik geloof dat er nu toch een mooi bedrijf staat." Zyn vroegere, inmiddels gepensio neerde collega's zullen dit onge twijfeld beamen en weten ook dat de jongste onder hen gestopt is als bestuurder van het grootste scheepsbouw- en scheepsrepara- tieconcern van ons land. Tjerk Tjerks Jonker: 'Ik heb gezorgd dat er elke dag wat te la chen vieV Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad - Door Brigitte Slot Door Jan van Kooy Almelo „Ja, 't is wel veel," geeft ir. Jaap Stapel (46) toe. ..Twaalfhonderd man - toch klopt het Half maart is de werving be- jen. Het regent sollicitatiebrie- jp in februari gaan we bij Mor- m Amsterdam airbags produ ceren. Binnen vier jaar werken we drie ploegen, vijf dagen per week, want de vraag is gigantisch." J, tot voor kort general mana- lerbij Texas Instruments in Alme lo, wordt airbags-fabrikant in Am- jsterdam, in Amerikaanse dienst. iaVóór de kerst werken er 25 man," leegt hy„Voor de produktie van de jeerste twee tot drie jaar hebben we jal contracten." jZelf rijdt hij nog in een auto zonder ;2o'n luchtkussen dat explodeert bij een botsing waardoor de automobi list niet tegen stuur of dashboard „Het wordt standaard," weet In Europa is de autofabrikant nog niet verplicht nieuwe wagens pi een airbag te voorzien, in Ame rika wel. De vraag groeit spectacu- len 'senior management team' ieeft Stapel inmiddels om zich 'een geformeerd. „We zoeken nu Ie toplaag en het middenkader," 2egt hij. „Naar de operators gaan we in december en januari op zoek, J overleg ook met de personeels diensten van gTote bedrijven die het afslanken zijn." horton is ontstaan als chemisch sneem, dat vooral bekend stond ioor zout maar dat onder meer ook Ie kleurstof voor autobrandstoffen naakt. De vinding van de airbag eidde tot een geheel nieuwe activi st waarvoor in een paar jaar tijd »50ö man in dienst werden geno- ften. De Amerikaanse autofabri kanten voorzien alle auto's nu van *n airbag, met de duurdere Euro- )ose merken gaat het net zo en de verwachting is dat het ingenieuze Airbag: automatisch opblaasbare tegephouder 12/100 sec. De luchtzak loopt direct na de klap weer os\\ leeg. 6/100-10/100 3/100 sef De luchtzak De luchtzak vult zich volledig en opgeblazen vangt de Hoe en wanneer de luchtza^ wordt opgeblazen. Een bal met een dun laagie goud, in een afgesloten cilinder, wordt op zijn plaats gehouden door luchtdruk en een magneet Het mechanisme treedt pas in werking bij een frontale botsing binnen 60° aan de voorkant) enbjeen minimale snelheid van 20km/uur luchtkussen binnen enkele jaren overal standaard is, net als de vei ligheidsgordel dat is geworden. Morton, een beursgenoteerde on derneming met een jaaromzet van 2,3 miljard dollar en 20.000 mede werkers, is wereldwyd de grootste op deze markt. Vorig jaar viel het besluit ook in Europa te gaan fabri ceren, ten behoeve van de Europe se markt, de grootste airbag-markt ter wereld. In Stuttgart was al een vestiging voor engineering en ver koop (aanvankelijk alleen aan Mercedes-Benz, maar later ook voor de andere merken). Voor de omwonenden van de fa briek, de voormalige schrijfmachi- nefabriek van IBM in Amsterdam, is al een hoorzitting gehouden omdat er veel met springstoffen zal worden gewerkt - „tienmaal per dag wordt een airbag in een testruimte tot ontploffing gebracht om de kwaliteit te controleren, maar dat hoort de buurt echt niet" - en voor het overige is het pionierswerk volgens Stapel. „Een Amerikaanse fabriek zomaar kopieren heeft geen zin. Dat werkt niet. Wij zijn bijvoorbeeld veel ver der dan zij in het uitbesteden van werk, denk aan de kantine, het on derhoud van de gebouwen, het wa genpark. Dat kennen de Amerika nen niet zo." Jaap Stapel: 'Binnen vier jaar werken we in drie ploegen, vijf dagen perweek, wantdevraag is gigantisch.'Fotogpd „Ik heb in Utah autowrakken ge zien waarvan ik me echt afvroeg: hoe is het mogelijk dat iemand daar levend is uitgekomen," zegt ir. Jaap Stapel. De airbag had ge werkt en de automobilist was niet tegen het dashboard geslagen. „Na de klap ben je 14 dagen gega randeerd doof en dat is een na deel, maar je overleeft zo'n bot sing wel, als je tenminste ook in de veiligheidsgordels zit. Dan Door een plotselinge schok wordt de bal naar geworpen magneet De bal maakt binnen 1/600 sec verbinding tussen de twee contacten magneet V7 11 contactpunten Kreunen. Lijden. Angst. Met deze woorden om schreef het Finaneieele Dagblad de rentestijging die de af gelopen weekde Europeseen Ame rikaanse obligatiemarkten weder om in de ban hield. Inmiddels staat de rente in Nederland op 7,6 pro cent. Zo hoog had niemand een jaar geleden voor mogelijk gehouden. Maar wat is er eigenlijk mis met een rente van 7,6 pro cent? Niets eigenlijk. Sterker nog: het is zelfs een hele mooie rente om obligaties te kopen. Wie nu de laatste lening van de Nederlandse staat koopt, betaalt daar voor 972 gulden per stuk en ontvangt daarmee tien jaar lang een leuk bedrag van 72,50 gulden aan rente van de Nederlandse staat. Slachtoffer van de hoge rente zijn al die beleggers die hun obligaties zouden willen verkopen, Dit zijn de be leggers die de afgelopen jareirobligaties hebben ge- kocht met het idee dat de rente in Nederland tot 5 pro- centoflagerzouzakken. Zij wildenhun belegging met - dikke winst verzilveren, makt zijn daar nooit aan toe- 'ge&omen, ffifir In-januari dit jaar werden zij door de plotseling zeer snel stijgende rente overvallen, en sindsdien zien zij hun gedroomde winst met de dag verschrompelen. Want wie wil er nu nog een staatslening kopen met een rente van 6,0 procent, als je over de laatste lening van de Nederlandse staat een rente van 7,25 kunt ontvan gen? En op de volgende weïlichtnog meer, als de rente stijging doorzet? Niemand toch? Koers en rente vormen eikaars spiegelbeeld. Naarmate de rente steeds hoger komt te liggen, 2akt de waarde van al die deze 'oude' obligaties. Een vergelijkbaar verlies lijden ook de deelnemers in de zeer talrijke obligatie-beleggingsfondsen. Hoe ver der de rente stijgt, hoe meer de waarde van deze obliga tiefondsen zakt. Al deze mensen - en dat zijn er zeer velen - staan nu dus voor een akelige keuze. Moeten zij hun stukken op zo kort mogelijke termijn verkopen om verdere verliezen te voorkomen? Of is het beter te wachten tot de paniek is overgedrevenen de rente wel licht nog wat zal gaan dalen? Is het mogelijk om over een aantal maanden tegen minder ongunstige koersen de obligatiemarkt alsnog vaarwel te zeggen? Het antwoord op deze vraag staatwelücht in de sterren geschreven, maar is mij niet bekend. Wel kunnen we de feiten op een rij te zetten. Bijna elke econoom zal 1 toegeven dat de ellende op de obligatiemarkten maar moeilijk met economische redenen valt te verklaren. Niet zozeer het feit dat de rente is opgelopen verbaasd hen - velen voorspelden een jaar geleden een tijdelij ke stijging van de rente - maar wel het enorme tempo waarin dit gebeurt. Noch de zeer lage inflatie in Euro pa, noch de dalende begrotingstekorieninveellanden -rechtvaardigen een rentestijging van 5,5 naar 7,6 pro cent/ Op zoek dus naar een alternatieve verklaring voor de paniek op de obligatiemarkten. Meer en meer doet de situatie op de Europese obligatiemarkten denken aan het klassieke 'leeglopen van een beleggerszeepbel'. Kenmerk van zo'n zeepbel is dat beleggers in de eerste 'opblaas-fase' in steeds grotere getalen over eikaar heen rollen uit angst om unieke kansen mis te lopen. De uitzonderlijk snelle rentedaling in 1993 met bijna twee procent doet aan zo'n opblaasfase denken. Achteraf blijkt dit voor een belangrijk deel te danken was aan een enorme belangstelling van Amerikaanse en Japanse beleggers voor Europese obligaties. Vol gens cijfers van de Duitse Bundesbank bijvoorbeeld kochten buitenlandse beleggers in 1993 voor een re cordbedrag van 226 miljard mark aan Duitse obliga ties. Zij dreven de koersen alsmaar verder omhoog en dus de rente naar beneden. In de tweede fase - het doorprikken van de zeepbel - gebeurt precies het omgekeerde: een uittocht van be leggers met koersdaling (rentestijging) tot gevolg. Cij fers van de Bundesbank geven aan dat de buitenland- se beleggers alleen al tussen februari en juni voor in to taal 47 miljard mark hebben verkocht. Dat er sindsdien nog veel meer geld uit de Europese obligatiemarkten is weggehaald, laat zich wel raden. Hoeverder de koersen dalen, hoe groter de teleurstel- lmg onder de vele achterblijvers op de obligatiemarkt. Ook onderde Europeanenen zelf. Uiteindelijk zie je nu zelfs de meest koelbloedigen - deprofessionele beleg gers die wel vaker een rentestijging hebben meege maakt - vluchten. Ze zijn bang voor nog meer koers daling. Toch moet ergens in de komende tijd de wal het schip keren. Naarmate de rente verder stijgt, groeit ook het leger beleggers dat met kopersogen het schouwspel op de obligatiemarkten gadeslaat. Deze nieuwe kopers zullen, als zij maar talrijk genoeg worden, de koersen weer doen stijgen, de rente doen dalen en de paniek wegnemen. Wie dus gelooft dat de hoge rente van dit moment méér te danken is aan paniek dan inflatie, die doet er ver- standigaan zijn obligaties nu nog niet te verkopen. Wel kunnen zyn zenuwen eerst nog behoorlijk op de proef worden gesteld, en daar moetje tegen kunnen. Wie zei ook alweer dat beleggen in obligaties alleen iets was voor bedaarde oude heren? Bngitte Slot is werkzaam btj het Institute/or Research and Investment Services, een samenwerkingsverband van de Robeeo Groep en de Rabobank. q Ontsteker wordt geactiveerd. Een chemische reactie volgt en een hoeveelheid gas {hoofdzakelijk stikstof) vult de zak in zeer korte tijd. kom je gegarandeerd in dat luchtkussen terecht als bestuur der." Airbags voor passagiers zijn er ook, maar die zyn kostbaarder en worden minder toegepast. De zak is veel duurder en tweemaal zo groot omdat de passagier niet zoals de bestuurder op een vaste plaats zit en de techniek is an- Verwondingen De zijwaartse airbag is in voorbe reiding: een aanrijding van opzij leidt nu bijna altijd tot ernstige verwondingen. Na de botsing is de airbag in zeshonderdste van een seconde op volle sterkte - „knipperen met je ogen duurt achthonderdste van een secon de' - maar na twaalfhouderste is de zak alweer leeg Vaak reali seert de automobilist zich niet eens dat de zak op volle sterkte is geweest als hij uit het wak klau tert. Airbag betekent overigens geen luchtzak, zoals ook Jaap Stapel altijd had gedacht. Offici eel maakt Morton air-systemen waarbij air de afkorting is van Automotive Inflatable Restraint, - wat het best kan worden vertaald als 'automatisch opblaasbare te- genhouder'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1