Schiebroek in verzet tegen tracé van HSL Internationaal protest tegen racisme Rotterdams Dagblad 'Douanitahoeft misschien niet weg' 'Schade is ontoelaatbaar' Oplichter op tijd gepakt Provincie vergeetachtig: strop van 1,26 miljoen gulden st gs^ggggl^ 'fl es Samenwerking voor festival Stadsarchivaris naar Historisch fgpêf Plantage-terras later op tv Inbraken bekend Steun voor 'Delinkwentie' Man gedood bij schietpartij op Kruisplein Meer werk en veiligheid in grote steden Borsato niet op Brandersfeesten Bankoverval lin Schiedam M in Ontvoerde man in sloot gegooid SE2 Rotterdam -.ft Rotterdam De aanleg van de Hoge-SnelheidsLijn (HSL) door de wijken Schiebroek en het Kleiwegkwartier is onaccep tabel Het dagelijks bestuur van de deelgemeente Hillegers- berg-Schiebroek reageert hiermee op de voorkeursvariant zoals die is neergelegd in de Planologische Kern Beslissing. De bezwaren richten zich zowel een lengte van 3,5 kilometer. op de keuze van het tracé als op de keuze voor de bovengrondse aan leg. De deelgemeente kiest voor een meer naar het westen gelegen route. Alle tracés van treinen, trams, en metro's moeten worden gebundeld. Verder moet de HSL ondergronds. Aanbevolen wordt een studie te doen naar een tracé, waarbij rekening wordt gehouden met bestaande bebouwing en be stemming. Het dagelijks bestuur van Hille- gersberg-Schiebroek maakt zich ernstige zorgen over de gevolgen van de tracékeuze voor de wijken Schiebroek en Kleiwegkwartier. Het woon- en leefklimaat wordt er ontoelaatbaar belast door een vier meter hoog geluidsscherm over Rotterdam Twee van de drie initiatiefnemers voor een vol- gend jaar te houden festival in het föalingse Bos' zijn-bereid 'r tót samenwerking.Mogelijk maakt deze bundeling van kra- chten alsnog een driedaags' festival mogelijk. - Rob Bekenkamp van Main Event en Robin Groenveld van r One Only Productions stel len dat zij "in het verleden af doende duidelijk hebben ge- maakt dat zij goed en zonder schade of overlast evenemen- ten kunnen organiseren. Zij voeren aan dat een. driedaags festival, waar de deelgemeente Kraüngèn-Crooswijk grote moeite mee heeft, beter be heersbaar is dan een eendaags. Een groot festival geeft meer - uitzicht-op een gezonde finan- I.' ciële exploitatie, aldus Beken- kamp en Groenveld.' Daardoor kunnen ze eventueel ook hun belofte, gestand doen een deel van het positieve saldo te ge bruiken voor nieuwe aanplant en verbetering van de voorzie ningen in het Kralingse Bos. Wanneer er goede camping- en parkeervoorzieningen worden "gecreëerd zal dit de beheers baarheid van het festival ten goede komen. Ze veronderstel- I len dat zich bij een eendaags festival meer problemen zul len voordoen met ongeoorloofd parkeren en kamperen. Dat zou tot grote schade aan het bos en overlast voor de omwo nenden leiden, aldus de evene- menten-organisatoren. Rotterdam Baron C. Schimmel- penninck van der Oije wordt de nieuwe directeur van het Histo risch Museum in Rotterdam. Hij volgt per 1 november A. Meyer- man op. die dan met de vut gaat. De benoeming van de nieuwe di recteur geldt tot 1 januari 1997. Dan moet er meer duidelijkheid zijn over het totale museumbeleid in de toekomstige provincie Rot terdam. Plannen om de vier belangrijkste musea in de stad - Boymans-van Beuningen, het Maritiem mu seum. het Museum voor Volken kunde en het Historisch Mu seum - samen te voegen zijn van de baan. In plaats daarvan wil wethouder Kombrink (kunstza ken) dat de Rotterdamse musea ieder voor zich gaan samenwer ken met andere musea binnen hun aandachtsgebied. De tijdelijke benoeming van Sehimmelpenninck van der Oije loopt op deze plannen vooruit. Het Historisch Museum (Schie- landshuis) gaat nauw samenwer ken met het Gemeente-archief in Rotterdam. De baron is daar ook directeur van. Hij zal die functie blijven vervullen. Daarbij is dat scherm nog onvol doende om te voorkomen dat vele duizenden bewoners van de deel gemeente overlast hebben van de HSL. Ook wordt de deelgemeente op deze manier geremd dit deel van de deelgemeente verder te ontwikkelen. De'scheiding die de Hofpleinlijn en de HSL rrfijt geluidsscherm te weeg brengt zal verdet het gebied Kleihof nog verder isoleren dan nu al het geval is. Als op termijn nog een apart metrotracé wordt aangelegd wordt de versnippe ring nog groter. Dit alles staat haaks op de plannen die de deel gemeente met dit gebied heeft. De komst van een bovengrondse HSL belemmert verder ook de ontwikkeling van het nieuwe woongebied Rijs en Daal. De deel gemeente ging er altijd vanuit, dat de nieuwe woningen via goe de oost-west verbindingen bereik baar zouden zijn. "De HSL maakt dat bijna onmogelijk. Wordt de snelle treinverbinding tussen Pa rijs en Amsterdam echter onder gronds aangelegd, dan doet zich een dergelijk probleem niet voor. Het dagelijks bestuur noemt tal van voordelen van een onder grondse aanleg. Deze duurdere aanleg kan zichzelf terug verdie nen. Allereerst door de stede- bouwkundige en milieu-tech nische meerwaarde. Daarnaast zal de bevolking minder te gensputteren hetgeen tijdwinst, dus geld. betekent. Rotterdam De Rotterdamse po litie heeft een 30-jarige Capelle- naar aangehouden op verdenking van poging tot oplichting. Met de aanhouding werd voorkomen dat enkele tientallen mensen 750 gul den per persoon aan de man zou den betalen voor bemiddeling bij het vinden van een baan. De Ca- pellenaar had onlangs in een huis- aan-huisblad een advertentie ge plaatst waarin hij de bemiddeling aanbood. Vele tientallen mensen reageerden en maakten een af spraak in een café-restaurant aan het Stationsplein. Daar hielden rechercheurs de man aan. Douanita is zich niet bewust van alle commotie die er om haar is ontstaan. Kalmpjes snuffelt ze rond in het buitenverblijf van Taman Indah. FotoEnKBIoeininWRotterdamsDagblad Rotterdam Diergaarde Blij- dorp' gaat.er, óp voorhand niet van uit dat de olifant Douanita (S), op'stel en sprong moet ver-; huizen van Taman Indah 'in de Rotterdamse Diergaarde naar de Zoo m het Tsjechische Usü- nad Laberl „Het overleg met* de directie van Ustinad Laben moet nóg beginnen," aldus Blij- dórpTWoórdvoerder J. Klapwijk. „Het zou heel Éoed kunnen dat Douanita, op ons advies, nog een aantal:: jaren:: in Rotterdam i Het gerechtshof in Den Haag be sloot gisteren dat Douanita rechtmatig eigendom is van de Zoo in Ustinad Laber., Tsjechië. Het., oüfahténvrouwtjé werd in 1988 per., schip .vervoerd vanuit^ Vietnam naar de Tsjechische :Zoo. Toen het transport-Rotter dam aandeed, nam de Algemene Inspectiedient (AID) Douanita in beslag omdat ze; zwaar ver waarloosd was '"door: dejkapitem van. het schip. In Diergaarde i.Blijdorp werd hét dier opgevan gen en van de dood'gered.-1 .Klapwijk ontkent dat er een con flict zou zijn gerezen tussen bei- de dierentuinen over Douanita.' „Het was al. die tijd onduidelijk wié de eigenaar van het beest is en dus de zeggenschap over haar heeft. Daarom hebben we ook nog niet gesprokén over •- I Douanita met de" directie van- Ustinad'Laben. Nuduidelijk-is dat de olifant hun eigendom is, moeten we overleggen'wat het besteis voor haar." NN Diergaarde Blïjdorp isvstam- boekhouder van de Indische oli- fanten en verleent in die hoeda- nigheid internationaal adviezen aan,andere dierentuinen.over'! hun oiifantenpopuiatie. Ook over Douanita brengt'de Rotter- damse dierentuin dus een ad vies uit. Een advies dat de recht- matige eigenaar overigens niet op hoeft te volgen„Ja, in dit ge val hebben wij dus een dubbele pet op," erkent Klapwijk. „Ener zijds treden wij op als adviseur, :,anderzijds:zijn.wéö]réct'beïangT- -./■ een. slechte, dieren tuin is. Het is. hebbende.,Dat is; een situatie-^ 'geen dierenmishandeling, - of -waar-,we ook niks aan,.kunnen'- .- drama als;ze zou'moeten gaan. doen." 1 - Bovendien is de olifant Irma Volgens Bijdorp'is a&oÜfmFer*" 'zwangër'van haar 'derdekalf, het meest bij gebaat als,zij nogdus kunnen wij ..ons verheugen jenkele- jaren fln'i^ai^^ïridah^ blijft „Ze draait mooi mee in dë' groep," legt verzorger.Rob van Loon uit' „Nog één' tijdje vastig- heid in deze kudde is haar wel gegund," vindt ook Klapwijk. Verzorger Van Loon zou het 'erg jammer' vinden' als Douanita zou moeten gaan. „Maar," vult Klapwijk aan, ,-het zou geen ramp zijn. Ik ken Ustinad Laben niet, maar er is geen enkele geen reden aan te nemen dat het öp;weer-een jong - y, Klapwijk verwacht dat over 1 enkele weken de besprekingen met de Tsjechische tuin zijn af gerond en duidelijk zal zijn of Douanita blijft of gaat En Doanita zelf? Die lijkt zich niet bewust te zijn var. dc conv motie die rondom haar persoon tje is ontstaan. Kalmpjes loopt ze rond te snuffelen tussen het zand in het buitenverblijf van Taman Indah. Den Haag De provincie Zuid- Holland heeft zich een strop van 1,26 miljoen gulden op de hals ge haald, door te vergeten dat op tijd de huur moest worden opgezegd van een bijkantoor. „Dom, een fout van ons," erkende gedepu teerde J. Pool (D66, huisves tingszaken) gisteren ruiterlijk te genover de Staten-commissie voor financiën. Het bedrag zal worden betaald uit een pot met financiële meevallers waar de pro vincie ook over beschikt. Het be treft bet Shell-gebouw nabij de Wassenaarseweg, dat al jaren door de provincie wordt gehuurd voor de huisvesting van de ver- keersafdeling. Het pand is vanaf 1 januari niet meer nodig, aange zien het overgrote deel van het provinciepersoneel binnenkort— vanwege de gedeeltelijke sloop en nieuwbouw van het eigenlijke Provinciehuis verhuist naar de 'Zilveren Toren'. „We kwamen er Je laat achter dat we a^n het huur contract met Shell vastzitten tot 1 juli 1995. We kijken nog of we er onderuit kunnen, maar voorlopig houdt Shell vast aan de overeen komst," aldus Pool. 'I am you' is de stellingname van vooraanstaande interna tionale kunstenaars tegen vreemdelingenhaat, intole rantie en geweld. En om dat kracht bij te zetten zijn op het terrein van de Erasmus Uni versiteit twintig affiches van 3,5 bij 2,5 meter geplaatst. Het internationale kunstpro ject wordt op 4 oktober afge sloten met een bijeenkomst hierover, georganiseerd door Studium Generale. ,,Alie beelden stemmen tot nadenken over de noodzaak tot actie en solidariteit tegen racisme, geweld en vreemde lingenhaat," aldus de organi satoren. „Mensen worden door de toename van het ge weld als vreemdeling gestig matiseerd en worden slach toffer van brutale aanslagen. Met deze affiches willen de kunstenaars aandacht vragen voor deze problema tiek." De twintig affiches zijn sinds vorig jaar te zien geweest in Odessa, München en Antwer pen. Hoewel het project offi cieel op 4 oktober wordt af gesloten zullen de affiches de komende maanden nog te zien zijn op het Woudestein- complex van de Erasmus Uni versiteit aan de Burgemees ter Oudlaan. Foto Erik Bloemink/ Rotterdams Dagblad Brielle De opnamen die deze week. zijn gemaakt van de aanleg van een terras voor buitenrecrea tie bij verpleeghuis De Plantage in Brielle worden niet morgena vond op televisie uitgezonden. Volgens de makers van de Geld Maakt Gelukkig show, waarin het item een plaatsje had gekregen, zijn de opnamen zo goed ge slaagd, dat ze meer zendtijd ver dienen dan aanvankelijk stond gepland. Daarom is de uitzending verplaatst haar zondag 30 okto ber. Rotterdam—Een 31-jarige Rotter dammer heeft gisteren 54 in braken in winkels en horecagele genheden in het centrum van Rotterdam bekend. De man, ver slaafd aan verdovende middelen, ma akte in totaal voor ruim 150.000 gulden aan geld en goederen buit. De man heeft bij de politie ver klaard in de afgelopen vyf maan den nog meer inbraken te hebben gepleegd maar kon zich" niet meer herinneren waar dat precies was. Rotterdam Het college van bur gemeester en wethouders van Rotterdam onderzoekt of er geld vrijgemaakt kan worden voor het voorlichtingsproject Delinkwen tie en Samenleving. Burgemees ter Peper heeft die belofte deze week gedaan aan voorzitter mr. H. G. Vis van het bestuur van het project Via het project- De linkwentie en Samenleving ge ven, ex-gedetineerden voorlich ting aan scholieren. Rotterdam Bij een schietpartij op het Kruisplein is gisteravond een man om. het leven gekomen. Dat er iets aan de hand was, hoor de het personeel van de avond- winkel aan het Kruisplein aan de heftige woordenwisseling tussen twee mannen. Vervolgens klon ken enkele pistoolschoten. „Nee. ik ben er niet naartoe gelopen. Ik ben meteen naar de telefoon ge rend, om de politie te bellen," zegt één van de medewerkers van de winkel. Bijna anderhalf uur later komt een politieman om een emmertje water. Het slachtoffer, ter plekke bezweken aan zijn verwondingen, is inmiddels - afgedekt met een wit laken - afgevoerd, en een sop je moet het fietspad schonen. Het publiek,: aan het einde 'van de koopaavónd massaal samenge stroomd, verspreidt zich. De dader' is nóg spoorloos,. Getui- gen hebben de man richting Weena zien rennen, maar daarna ontbreekt elk spoor. Ook het moordwapen is nog zoek; een in tensieve speurtocht langs de vluchtroute leverde niets op. De politie zal nu eerst trachten de identiteit van het slachtoffer vast te stellen. Dit weekeinde wordt sectie op het lichaam verricht. Den Haag Het kabinet wi! met de grote steden afspraken maken over een beleid dat moet leiden tot meer werk en veiligheid en een betere leefbaarheid. Het is be reid zo nodig regels te versoepe len en bevoegdheden en financië le middelen naar de steden over te hevelen. Het kabinet heeft hier toe gisteren besloten op voorstel van staatssecretaris Kohnstamm van binnenlandse zaken. Kohnstamm wileerst* afspraken maken met Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht. Daar naast spreekt Mj ook-met een aan tal andere grote stëdén.' Volgens het kabinet zijn steden enerzijds de motor van de econo mie en de samenleving, maar kampen ze anderzijds met proble men van werkloosheid en onvei ligheid. Oplossing van die proble men versterkt de betekenis van de stad als trekker van de econo mie en de samenleving. Schiedam Marco Borsato ver schijnt morgen niet op de Schie- damse Brandersfeesten. De zan ger, die met zijn nieuwe single nummer één in de hitparade: staat, moet op doktersadvies een aantal dagen rust houden. Hij zou alleen al dit weekeinde dertien optredens geven. Als vervanger heeft de Sehiedamsde organisatie Piet Veerman gestrikt, die vanaf half drie is te zien op het podium op de Broersvest. Daar wordt,ook de drukbezochte zondagsmarkt gehouden. Rotterdam Twee nog onbeken de mannen hebben gistermiddag een bank aan het Van 't Hoffplein in Schiedam overvallen. De twee kwamen even na vier uur de bank binnen waar op dat moment drie klanten aanwezig waren.. Eén overvaller bedreigde het bankper-, soneel met een vuurwapen en eis te geld. Met nog onbekend geld bedrag zijn de mannen er vandoor gegaan. De vluchtwagen is kort na de overval teruggevonden in de Vierhavenstraatin Rotterdam; Vlaai tie Deo Rotterdam De recherche var het district Groot-IJsselmonde tast nog volledig in het duister naar de reden waarom enkele nog onbekende mannen een 24-jarigfi. Fransman donderdagavond heb*, ben neergeslagen, vastgebonden; en in een auto hebben ontvoerd. Het slachtoffer werd vanuit de. auto in een sloot gegooid langs; rijksweg 12, ter hoogte van Haf-jfchie melen. Met vastgebonden handai |roui klom de man uit het water yvaarha.gens een passerende automobilist hem Pjk naar dé politie in Woerden bracht;|prd VANHAJ DU.YVES COf-4 VIND JE BIJ

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2