Wa erweg Schiedam was even Hollywood SimwtiK WEUÖM X GGD wil meer weten over de gezondheid op scholen Het Filmhuis heeft eindelijk een cabine AKTIE ogentest WV/MSft!, BrHmode toont karakter en stijl IELFS IN Studio Eureka vertilde zich aan opzetten Nederlandse filmindustrie I,\iH0LY-noO R.D! iWISSEt A genda Wat doen we met asielzoekers? Opbrengst sponsorloop naar kinderboerderij Laatste stadsrondvaart PvdA wil aandacht voor woonruimteverdeling Straten afgesloten in verband met Furiade Lezing over New Age Kleding- en speelgoedbeurs Reünie bij Gusto FNV houdt spreekuur Rotterdams Dagblad Woensdag 28 september 1994- Stel je voor dat hel weer oorlog is. Rotterdam wordt plat gebombar deerd. Talloze mensen raken het dak boven hun hoofd kwijt. De rege ring roept de andere gemeenten op om de helpende hand toe te ste ken. Vlaardingen biedt aan om 214 dakloze Rotterdammers tehuis- vesten. Omdat er snel hulp moet worden geboden, besluit onze ge meente om wisselwoningen nees te zetten in de Hoevenbuurt. Zou zo'n hulpactie op weerstand stuiten? Wijkvereniging Hoevenbuurt protesteert tegen de bouw van wissel- woningen voor asielzoekers in haar wijk. Ze heeft een enquête ge houden en twee grote protestborden in de wijk neergezet met de tekst "Wissel-woningen tussen ons groen? Nooit doen!De gemeente verweerde zich in eerste instantie met het argument dat ze snel 214 asielzoekers moet huisvesten, die niet een-twee-drie in gewone huizen zijn onder te brengen. (Geschrokken van het protest, lijkt de gemeente inmiddels terug'te krabbelen.) Laten we niet om de hete brij heendraaien. Zijn de Hoevenbuurters tegen wisselwoningen of tegen asielzoekers? Ik vermoed dat die twee elementen zo onontwarbaar in de enquête zijn gecombineerd, dat iedereen met een gerust hart 'tegen' heeft kunnen invullen, zon der van discriminatie te worden beticht, want dat is een verwijt dat niemand graag krijgt. En ik zou ze dat verwijt ook niet durven maken. Misschien zijn de Hoevenbuurters gek op gekruide buitenlandse hapjes, vinden die exotisch geklede mannen en vrouwen met hun bronzen huidskleur een aanwinst voor de bleke Nederlandse samenleving, hebben mede lijden met de vluchtelingen, wier huizen zijn verwoest en familiele den uitgemoord, begrijpen de verterende heimwee van die mensen naar hun vaderland en kennen uit eigen ervaring dat gevoel van ont heemd zijn. Misschien is de vergelijking met het bombardement van Rotterdam ook niet helemaal eerlijk (alhoewel: in veel van die landen gaat het er nog veel erger aan toe). Niettemin wringt de schoen ergens. De actie doet me denken aan de uitspraak: 'Ik heb niets tegen Turken, maar ze moeten niet naast me op de portiek wonen.' Of zie ik het verkeerd? DICK VAN DER LUGT Schiedam Leerlingen van de openbare basisschool De Klinker hebben met een in juni georganiseerde sponsorloop 7000 gulden bijeen gelopen voor de kinderboerderij in het Beatrixpark. De helft van dit bedrag wordt donderdag 6 oktober aangeboden aan de leiding van de kinderboerderij. De andere helft gebruikt de school voor de aanschaf van speelmaterialen op het schoolplein. Voor bezoekers van museummolen de Nieuwe Palm boom is zondag 2 oktober de laatste kans van dit jaar om een rondvaart te maken door de oude binnenha vens van Schiedam. Schipper Guus Klepke geeft tij dens de vaart een toelichting op de historische pan den en plekjes in het centrum. Om 14.00 uur is de in scheping aan de Buitenhavenweg. De PvdA wil in de commissievergaderingen van So ciale Zaken aandacht besteden aan de evaluatie van het woonruimteverdelingssysteem. Het is de fractie opgevallen dat veel Vlaardingers gebruik maken van het spreekuur van wethouder Kool. De partij wil we ten hoeveel burgers er gemiddeld gebruik maken van het spreekuur en wat hun vragen of klachten zijn. Maassluis Om de voetgangers tijdens de Furiade op vrijdag 30 september en zaterdag 1 oktober het rijk alleen te ge ven. worden komend weekeinde enkele straten afge sloten. Een deel van de Burgemeester de Jonghkade is ai vanaf donderdag 29 september om 14.00 uur niet meertoegankelijk voor verkeer. Vanaf vrijdag wor den ook de Keucheniusstraat. de Haven, Govert van Wijnkade, de Zuid- en Noorddijk, Noord- cn Zuid- vliet en Goudsteen afgezet. De Dr. Kuyperkade. An ne de Vriesstraat, Jokweg en Boogerstraat gaan eveneens voor het evenement'op slof. De gewijzigde verkeersmaatregelen worden zaterdag om 19.00 uur weeropgeheven. fn de Koningshof spreekt morgen het echtpaar Petit over de verborgen achtergronden van New Age, oc cultisme. yoga en transcendente meditatie. Het duo is al geruime tijd actief in de New Age-beweging en heeft inmiddels een nieuwe kijk gekregen op dit ver schijnsel. De bijeenkomst begint om 20.00 uuf. Meer informatie: 12781 of26832- Redactie Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Buurthuis Nieuwland aan de Albardastraat houdt vrijdag 30 september een kleding- en speelgoed beurs. Iedereen kan die dag spullen geprijsd en ge nummerd inleveren tussen 8.45 en 9.45 uur. Een kwartiertje later begint de verkoop en die duurt tot het middaguur. Van elke gulden die de verkoop op brengt wordt twintig cent overgemaakt aan het Fos ter Parentsplan. Tamboer Trompetterkorps Gusto houdt, wegens het1, 40-jarig bestaan, zaterdag 8 oktober een reünie voor leden, oud-leden en donateurs. De bijeenkomst vindt vanaf 11.00 uur plaats in clubgebouw De Warande, Warande 150 in Schiedam. Meer informatie: 4263166, f 4264009 en 4711760. Vlaardingen De FNV begint 5 oktober weer met het ochtend- spreekuur, elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur in het Volksgebouw aan de Valeriusstraat 55. Leden van de FNV kunnen op dit tijdstip terecht voor allerlei in formatie op het gebied van uitkeringen, arbeidsvoor waarden en ga zo maar door. Ook is er altijd iemand aanwezig voor belastingzaken. daaropvolgende maanden een re petitie bijwoonden constateerden dat er hard werd gewerkt. Maar in maart '28 overleed Boesnach en daarmee verloor Studio Eureka zijn ziel. Boesnachs moeder zette het be drijf weliswaar voort, maar gaf er nog geen jaar later reeds de brui aan. De NV Internationale Filmin dustrie kondigde als nieuwe eige- Schiedam Een paar jaar voqr Schiedam aan de Burgemees ter Knappertlaan zijn eerste overdekte zwembad kreeg (dat was in 1934), bestond er al een binnenbad. Maar dat is nooit open geweest voor het publiek. Het heeft maar één dag als zwembad gefungeerd. Daarna werd het weer afgebroken. Zo gaat dat, met filmdecors. De zweminrichting met veel mar mer en tegels werd gebouwd bij Studio Eureka aan Plein Een- dragt, waar eindjaren twintig, be gin dertig de befaamde Tante Bet films werden geproduceerd. Net als het zwembad, heeft die studio maar betrekkelijk kort bestaan. En net als hoofdrolspeler Alex de Meester, die na een duik in het ijs koude water met een glas warme melk moest worden bijgebracht, bleken ook de eigenaren van Eu reka te overmoedig in het diepe te zijn gesprongen. De reden waarom het bedrijf, in 1927 geopend, in 1928 alweer ver kocht, het maar zo kort heeft uit gehouden, is. niet duidelijk. Wim Snikkers, die in het historisch tijdschrift 'Scyedam' de geschie denis van de Schiedamse filmstu dio uit de doeken doet, weet het ook niet precies. Slecht liepen de films van Adrienne Solser ('Tante Bet') niet. Blijkbaar speelden zich achter de schermen troebele fi nanciële zaken af. De droom van André Boesnach zoon van Adrienne Solser ver vloog in elk geval al heel snel. De cineast Boesnach was vanuit Parijs naar Schiedam gekomen om daar een typisch Nederlandse filmindustrie te ontwikkelen. Be halve de beproefde komische rol prenten met Tante Bet. wilde Boesnach ook internationale speelfilms gaan draaien. In de studio geïntegreerd was daarom een filmschool voor acteurs en medewerkers. Het liep allemaal anders, ofschoon het begin veelbelovend was en de pers jubelde dat 'Holly wood naar Schiedam' was geko men. De opening op 22 september 1927 werd druk bezocht, de toe spraken repten van een nieuwe dageraad voor de Nederlandse film en de verslaggevers die in de naar eveneens de productie van opzienbarende films aan, maar na deverbouwing van de studio kwam er aan Plein Eendragt wei nig meer tot stand dan reclame spotjes voor Jamin en Blue Band. Ook hier maakte de dood een ein de aan alle dromen. Mede-direc teur Eduard IJdo overleed twee jaar na de oprichting van de NV IF. Adrienne Solser bleef nog een tijdje betrokken bij de verhuur van haar serie Tante Bet-films, waarvan de productie beginjaren twintig in andere steden op gang was gekomen. In Schiedam zijn er, zo valt uit Snikkers' kroniek op te maken, maar één of twee ge draaid. Artistiek hadden haar films weinig om het lijf. Snikkers noemt ze 'een aaneenschakeling van niets met elkaar te maken hebbende taferelen.' De filmcriti cus G. Donaldson was blij dat Eu reka al snel weer van het toneel verdween en dat de Tante Bet films die nog op stapel stondën hem daardoor 'bespaard waren gebleven.' Van de korte geschiedenis van het Schiedamse 'Hollywood' zijn wei nig of geen overblijfselen meer te vinden. Misschien heeft het film museum in Amsterdam nog en kele copieën van de films waarin Adrienne Solser optreedt. Verder •herinnert alleen de naam van een pad —niet eens een straatin een Rotterdamse nieuwbouwwijk aan de actrice-regisseuse, die in 1943 in Doetinchem overleed aan de gevolgen van een val waarbij zij een dijbeen brak. De uitvoerige geschiedenis van Studio Eureka staat beschreven in het augustus/septembernum mer van 'Scyedam', het tijd schrift van de Historische Ver eniging Schiedam. Losse num mers zijn voor zes gulden ver krijgbaar bij de Schiedamse boekhandels. Bezoekers van het Filmhuis Schiedam hoeven zich voort aan niet meer te storen aan het geratel van de projector. Vanaf vrijdag is dat irritante geluid niet meer te horen. De projector verhuist na zo'n veertien jaar van zijn vaste plek achter de bar naar een nieuw getimmerde cabine. Hen hete verbetering, vindt bestuurslid Gerard Sparla. „Niet alleen vanwege het la waai, ook omdat we nu wat meer werkruimte hebben. Zo achter de bar was het toch al tijd improviseren." Het Filmhuis beschikt sinds kort naast de vertrouwde 16- millimeter projector, ook over een 35-millimeter projector waarmee films op bioscoop formaat kunnen worden ver toond. Omdat het zaaltje in gebouw De Teerstoof niet zo groot is als een echte bio scoop, is de projector enigs zins aangepast. Vrijdag is het resultaat te zien. Op het witte doek verschijnt dan 'Orlando' naar het boek van Virginia Woolff, met in de hoofdrol de Engelse actrice Tilda Swin- ton. Foto Roel Dijkstra vroeger was dat anders, maar met de nieuwe brilmode zie ik er uit zoals Ik er uit wil zien. M'n persoonlijkheid komt tot z'n recht en dat vind ik fijn. Een nieuwe bril? Had ik veel eerder moeten doen. [~MET OOGDHUK-KOffTROtE In onze moderne afdeling oogmeling wordt uw gezichtsvermogen met de grootste nauwkeurigheid gemeten. Wij kontroleren ook uw oogdruk. Adviseurs voor brilmode ROTTERDAM-OOST-Oudedijk 141-143 Telefoon 010-412.23.27 SCHIEDAM -Rotterdamsedijk 441 - Tel. 01 - 426.64.54 Optometrist - Contact/ensspecialist ANVO A'N KJ Woensdag 28 september VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Madeline Bell TheSwingmates, 20.15u. ROTTERDAM Ahoy'. Patrick Bruet, 20.00u. De Doelen. Mozart Requim, Gr.z. 20.15u. Bibliotheektheater. Me- tamorphosen, 20.30u. Lantaren/ Venster. Cutup-Uppercut 20.30u. Luxor Theater. The sound of Mo town, 20.15U. Rotterdamse Schouwburg. Heartbreak House, Gr.z. 20.15u. Rotterdamse Dans groep, Kl.z. 20.30u. Lantaren/Ven ster. CubaansFilmfestival, 19.30en 21.30u. Doelencafé. Bebop Jam session, 22.00u. Café Floor. He- leen Live, 21.30u. Groove Garden. What'sCookin21.30u. Holland Ca- sino. Ron Griffioen, 18.00u. Donderdag 29 september SCHIEDAM Podium Jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Undercover blues (film), '14.00 en 20.3ÜU. Her man Verbeeck en Helmert Wouden berg (grimmige komedie), 20.15u. Grote Kerk. Orgelconcert, 12.45u. Sportpark Vijfsluizen. Postzegel ruilbeurs Shell Postzegelvereniging, ll.OOu. Bibliotheektheater. Metamorpho- sen, 20.30u. Lantaren/Venster. Cutup-Uppercut, 20.30u. Luxor Theater. The sound of Motown, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg. Heartbreak House, Gr.z. 20.15u. De Rotterdamse Dans groep, KS.Z.- 20.30u. Groove Gar den. The Groove Band Some FunkY, 21.00u. Holland Casino. Valentine, 18.00u, Grote-of StLaurenskerk. Middagpauze-concert, 12.45u. Plan C. Mark Kossman éand, 22.00u. Zaal de Unie. MaartenAlte- na Ensemble Derek Bailey, 2O.30u. Theater Zuidpleïn. Die Lustige Witwe, Gr.z. 20.15u. Lanta ren/Venster. Cubaans Filmfestival, 19.30 en 21.30uGoethe-lnstitut. HansPleschinski, 20.00u. Popular. Comedy Explosion, 21,00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: Farewell to my Concubine' (al) dag. 4-6.45- 9.30do.ookl.l5.Alhambra2:The Cowboy Way' (12) dag. 4-6.45- 9.30, do. ook 1.15. Calypso 1: 'For rest Gump' (12) dag. 2-5-8. Calyp- so-2: 'Four Weddings and a Funeral' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp- so-3: The Last Seduction' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: T love trouble' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama2: The Flintstones' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 3: 'Beverly Hills Cop 111' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Cinerama 4:'Schindler'sList'(12)dag.2-7.30, Cinerama 5: 'Four Weddings and a Funeral' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: 'Clear and Present Danger' (16) dag. 1-3.45-6.30- 9.30. Imax Theater: 'Blue Planet' (al) do. 2. 'Mountain Gorilla' (al) do. 3. 'Free Willy' (al) dag. 7. 'Jurassic Park' (12) dag, 9.15. Venster 1: Ned. Premiere 'Muestra de Cine Cu- bano' dag. 8-10 Venster 2: 'Mue stra de Cine Cubano' dag. 7.30. "Los Diasdel Agua' do.vr. 'La Ultima Cena' wo. dag. Cubaanse muziekfilms: 'No- sotros la Musica en Nostalgia deCha chacha. dag. 9.3Ö.Venster3;'Theo van Gogh's06' dag. 8.10. 'Un'Anima Divisa in Due' dag. 10. Venster 4: 'En Route' voorfilm 'Shocking Blue' do. t/m zo. dag. 7.30. 'El Pajaro de la Felicidad' dag. 8. Lumière 1: Wolf (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lu mière 2: The Client' (16) dag. 1-15- 4-6,45-9.30. Lumière 3: 'TheGeta- way' (16) dag. 6.45-9.30, do. ook 1.15-4. Lumière 4: 'StrikingDistan- ce' (12) dag. 6.45-9.30, do. ook 1.15-4. Rex: 'Stray Cats' (18) dag. vanaf 12 doorl.voorstelling. Thalia: (12) dag. 1.15-4-6.45- Vlaardingen De GGD Nieuwe Waterweg Noord wil meer inzicht krijgen in de gezondheidstoestand van leerlingen en onderwijzend personeel van alje mid delbare scholen in de regio. Om die reden is het zoge naamde sehoolgezondheidsbeleid opgezet, waarin de GGD scholen zal bestuderen en begeleiden om de ge zondheid van leerlingen en personeel te verbeteren. Nieuw zijn de projecten voor leerlingen van alle der de klassen. Het zijn 'meten aan jezelf (een program ma waarmee de scholieren hun gezondheid kunnen controleren) en een thema naar keuze, dat elk school jaar zal veranderen. Nu staat seksuele vorming cen traal. „Uiteindelijk is het de bedoeling dat de school directies volgend jaar zelf aangeven, welk thema zij willen behandelen," zegt Joost Bernsen, hoofd van de afdeling Jeugdgezondheidszorg bij de GGD. Dit schooljaar zullen ongeveer 2000 leerlingen in het voortgezet onderwijs meedoen. 'Meten aan jezelf bestaat uit enkele gedeeltes. De scholieren vullen twee vragenlijsten in. Een is ano niem, op de ander moet een naam komen. Aan de hand van die vragenlijsten kan de GGD besluiten leerlingen op te roepen voor individuele gesprekken en eventueel een medisch onderzoek. Het tweede ge deelte is zelfonderzoek. Aan de hand van testjes kun nen de scholieren onder meer hun bloeddruk en ion- ginhoud meten. „Dat is ook nog een van onze doel stellingen: jongeren meer bewustmaken van hun ge zondheid," aldus Bernsen. De resultaten van 'meten aan jezelf vergelijkt de GGD met andere scholen, eerst in de regio waterweg en daarna in heel Nederland, Zo valt beter na te gaan welke specifieke gezondheidsproblemen er in een school zijn. Het is dan de bedoeling, dat de scholen m samenwerking met de GGD proberen die zwakke punten weg te werken-. Alle middelbare scholen in de regio, in totaal veer tien, doen mee. Voor Joost Bernsen was dat een pret tige verrassing: „In het verleden hebben wij landelij ke projecten uitgevoerd, waaraan hooguit twee scho len meededen. Scholen zien blijkbaar meer in regio nale projecten." De behandeling van thema's is pure voorlichting, waarmee schooldirecties op den duur zelf kunnen bepalen wat zij in de klassen willen behandelen. De GGD begint met seksuele voorlichting. Bernsen: „Het is ons op enkele scholen overkomen, dat wij tij dens voorlichting over Aids en geslachtsziektes merkten dat leerlingen niet eens goed wisten waar wij het over hadden. Daarom beginnen wij eerst, in samenwerking met de Rutgersstiehting, met seksu ele voorlichting."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1