13 OZB in Maassluis fors omhoog Schiedam: 1995 Retferiaeüs Ruimte voor pony's in Broekpolder Vlaardingse stoffeerderij beticht van feodale praktijken Wethouder: 'Stijging met tien procent is gewoon noodzakelijk' wordt soberjaar Processen-verbaal voor milieu-overtredingen Verzet tegen horeca in Visserijmuseum Inbreker gaat een jaar achter slot en grendel Vrachtwagens maken brokken Jas gestolen bij tandarts Bier weg uit tuinhuisje Vernielers na tip gearresteerd Bejaarde maakt dure voetfout Prijsopgave klopt niet MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD. OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS te «'i? Woensdag 28 september 1994 Waterweg k poor JelleGunneweg Viaardingen De Vlaardingse meubelstoffeeiderij Muylaert wordt door de Bomv- en Hout bond FNV beschuldigd van feo dale praktijken. Volgens de vak bond wordt in het bedrijf de CAO 'marginaal nageleefd en klagen de personeelsleden over een stijl - van leidinggeven die stamt uit de jaren dertig. Een van de stoffeer ders heeft een klacht wegens smaad tegen de directeur inge diend bij de Vlaardingse politie. „Wij stuiten in deze sector nogal eens op wantoestanden, maar Muylaert maakt het echt te bont," aldus districtsbestuurder C. Bos. De FNV werd in april ingescha keld door enkele personeelsleden van de meubelstoffeerder^}. De dames van het naaiatelier wezen de bestuurder op hun 42,5 urige werkweek waartegen geen.over-' werkvergoeding stond. Ook vroegen zij zich af of het gebrui kelijk was dat als zij bijvoorbeeld vijf minuten te laat op hun werk kwamen, standaard een half uur van hun verlofkaart werd afge schreven. Verder vertelden de naaisters dat zij in hun pauze niet in contact mogen treden met hun mannelijke collega's van de meu- belstoffeerderij. Spanningen Nadat ook enkele stoffeerders de "vakbond hadden ingeschakeld, hepen de spanningen tussen het personeel en directeur H. Muy laert hoog op. Een gesprek met de Centrale Bond van Meubelfabri kanten die namens de werkgever optrad, zorgde ervoor dat de CAO meer nageleefd wordt dan in het verleden. Bos: „Maar in de wijze waarop de directeur zijn werkne mers bejegent, kwam geen verbe tering. Eerder nam het verbaal geweld toe." Het conflict escaleerde afgelopen vrijdag, na beschuldigingen van de directeur aan het adres van één van de stoffeerders. Muylaert nam het zijn personeelslid kwa lijk dat hij zich, na 25 jaar trouwe dienst, tot de vakbond had ge wend. De directeur suggereerde ten overstaan van enkele colle ga's dat de werknemer een intie me relatie zou hebben met een van de vrouwelijke collega's en haar daarom steunde in deze kwestie. „Muylaert zei ondermeer tegen die man: 'Ik snap niet dat jij ach ter die hitsige, lesbische wijven aanzit. Je hebt ze zeker ge neukt'," vertelt de onthutste cüs~ trietsbestuurder. „Die man is al jaren netjes getrouwd en heeft kinderen, en wordt dan ineens door zjjn werkgever beticht van een buitenechtelijke relatie, Dat gaat toch veel te ver?" Het betrokken personeelslid heeft inmiddels bij de politie een klacht ingediend wegens smaad. De Bouw- en Houtbond beraadt zich deze week op verdere stap pen „De maat is voor ons nu vol," aldus Bos. „Wij willen dat onze le den met respect worden behan deld. Als dat alleen te bereiken is via een gerechtelijke procedure, dan moet dat maar. Maar wij zet ten liever in op een constructief overleg met de directeur zodat wij het signaal kunnen afgeven dat dit niet langer kan." Bos weigert in te gaan op de som matie van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten om het pers bericht over deze zaak in te trek ken. „De gegevens kloppen, laten we eerst maar eens met elkaar om de tafel kruipen." Directeur Muylaert is volgens een werknemer momenteel op zakenreis in het buitenland en is dus niet bereikbaar voor com mentaar. De vervanger ontkent dat het bedrijf de CAO ontduikt en dat Muylaert zich in het verle den veelvuldig schuldig heeft ge maakt aan verbaal geweld. „Dat zijn pure leugens van de vak bond. Die bestuurder moet vooral zo doorgaan, dan krijgt hij zelf nog een proces wegens smaad aan zijn broek." ZwembadDol-RjnisgIoednieuwmaarnauweIijkspopulair.Hettegenval!endaantaIbezoekerszorgtvooreenextraexpIoit^tietekortvan450.000guldenopdegemeen- telijke begroting. Roei Dijkstra Door Sander Sonnemans Maassluis Inwoners van Maassluis krijgen de komende ja ren een hogere rekening voor onroerend-zaakbelasting op hun deurmat. Ook de reinigingsrechten gaan omhoog. Dit zijn enkele maatregelen die het gemeentebestuur wil treffen om het begrotingstekort te doen slinken. Wethouder L. Wesenhagen-Kaste- lein (financien) verwacht dat de pnjsstijging van de onroerend- zaakbelasting (ozb) met tien pro cent hard zal aankomen. „De ozb is de afgelopen drie jaar niet ver- jd. Gezien het feit dat de bur ger nu ineens aanzienlijk meer moet gaan betalen, moet worden geconcludeerd dat dat niet zo'n Ie zet is geweest. De grens is au echter bereikt. Een extra bij drage m de ozb is noodzakelijk om ons voorzieningenniveau zo veel mogelijk in stand te hou den."' De gemeentelijke belastingdruk per huishouden stijgt van 385 gul den in 1994 naar 425 gulden in 1995. Voor de periode 1996-1998 wordt voorgesteld jaarlijks een verhoging van 25 gulden door te voeren. De kosten van de gemeentereini ging stijgen volgend jaar met on geveer zeven procent. Tot nu toe wordt geen onderscheid gemaakt tussen huishoudelijk afval en be drijfsafval. Berekeningen geven aan dat de totale kosten van be drijfsafval lager zijn dan die van de huishoudens. Als gevolg van te hoge tarieven zouden de bedrij ven kunnen overstappen naar particuliere afvalverwerkers. Om dat te voorkomen moeten die ta rieven met ongeveer twintig pro cent worden verlaagd. Om de zaak in evenwicht te houden die nen daarom de huishoudelijke ta rieven wurden verhoogd. Evenals de reinigingsrechten dienen de ri oolrechten volledig kostendek kend te zijn. Door de toegenomen kosten en het tegenvallend aantal aansluitingen dient dat tarief met circa tien procent te worden opge trokken. Burgemeester en wethouders gaan voor 19951 ut van een begro tingstekort van 850.000 gulden. Duidelijk is dat de begrotingspro- blematiek wordt veroorzaakt door eea aantal 'erfenissen' waarmee onder andere de geldverslinden de sanering van de Steendijkpol- der en de daarmee gepaard gaan de schadeclaims worden bedoeld. Volgens burgemeester J. Ster- kenburg-Versluis valt nog geen zinnig woord te zeggen over het totale bedrag van de schade claims. die zijn ingediend door voormalige bewoners die hun huis met verlies hebben verkocht. „Daar is nog geen enkel zicht op. Uiterlijk aan het eind van het jaar willen we dat wel hebben." Voor de schadeclaims is in 1995 in elk geval een bedrag van tien miljoen gulden beschikbaar. Ook voor de sanering van de loca tie Noord Nieuwlandse Polder Zuid (NNPZ), een deel van het ge bied tussen de Mozartlaan en Nachtegaallaan dat eveneens is vervuild met baggerspecie, is geld vrij gemaakt. Het saneringson derzoek is inmiddels afgerond en naar verwachting zal de provincie daar binnenkort een besluit over nemen. Met de totale sanering is een bedrag van veertig miljoen gulden gemoeid. Maassluis draagt daaraan zelf tien procent bij- Onvoorziene tegenvallers zijn veroorzaakt door het nieuwe zwembad Dol-Fijn en Dukdalf Be drijven. Door een tegenvallend aantal bezoekers van het zwem bad zorgt de exploitatie voor een extra tekort van rond de 450.000 gulden. Met de sociale werkvoor ziening van Dukdalf Bedrijven is het niet veel beter gesteld. De voor 1995 ingediende exploitatie begroting geeft een tekort aan van 672.000 gulden. De gemeente lijke bijdrage voor dit jaar is ge raamd op 385.000 gulden. Voor 1995 betekent dat dus bijna een verdubbeling. Het negatieve re sultaat wordt vooral veroorzaakt door de nog steeds afnemende rijksbijdrage. Schiedam Tegenvallers van in totaal 4,5 miljoen gulden nopen Schiedam komend jaar tot een terughoudend financieel beleid. De 'vette jaren', waarin de poli tiek telkens drie tot vier miljoen gulden kon uittrekken voor nieuw beleid zijn voorlopig voor bij. 1995 wordt het jaar van de soberheid, kondigt wethouder financiën A Wiegman aan. Bur gemeester en wethouders heb ben nog slechts oog, en geld, voorvier 'speerpunten': werkge legenheid, onderwijs, veiligheid en milieu. Wiegman heeft een aantal forse klappen moeten incasseren. De verzelfstandiging van het Ge meentelijk Woningbeheer kost de gemeente één miljoen gul den, in de tekorten van de socia le werkplaats BGS moet onge veer zeven ton extra worden bij gepast, de verzekeringspremies voor de gemeentelijke gebou wen gaan met circa een half mil joen gulden omhoog en door het groeiend aantal asielzoekers en statushouders is er drie tot vier ton meer nodig voor de Gemeen telijke Sociale Dienst. Daarbij- krijgt Schiedam ook nog eens twee miljoen gulden minder uit het Gemeentefonds. Ondanks deze tegenvallers gaan de meeste gemeentelijke belas tingen in Schiedam met niet meer dan de trendmatige drie procent omhoog. Grootste uit zondering is de afvalstoffenhef fing. Huishoudens gaan onge veer zeventig gulden meer beta len voor het ophalen van huis vuil. Dat is overigens geen ge volg van de financiële situatie. Het voordelige contract dat Schiedam had met de VAM in Wijster was in juli afgelopen, en de tarieven van de Roteb, het be drijf dat nu het Schiedamse af val verwerkt, zijn hoger dan die van de VAM. Om de burger niet voor de tekor ten in de begroting te laten op draaien, hebben burgemeester en wethouders flink moeten schuiven en schrappen in hun plannen. Dat is vooral ten koste gegaan van de infrastructuur: onderhoud en renovatie van bruggen en wegen is op de lange baan geschoven. Verder zullen sommige voornemens die in voorgaande jaren in de begro ting werden opgenomen niet worden uitgevoerd. Welke dat zijn laat Wiegman nog even in het midden. De politieke keuzes worden pas duidelijk als. de meerjarenbegroting is gepubli ceerd. Ce politieke inspanningen moe ten zich de komende jaren voor al concentreren op het bestrij den van de werkloosheid, meent Wiegman. Met doelgerichte uit keringen van de minister van Sociale Zaken en Werkgelegen heid hoopt het college rond de tweehonderd banen te kunnen scheppen in de zorgsector. Schiedam heeft ook een experi- menteerstatus aangevraagd die het mogelijk maakt uitkerings- gelden in te zetten voor het scheppen van meer werkgele genheid. Wiegman: „De werkloosheid in deze stad is een groot probleem. Dat valt alleen nog maar met on orthodoxe manieren aan te pak ken. Anders ontstaan er grote groepen mensen die door een gebrek aan bezigheden en con tacten volledig geïsoleerd raken van de rest van de samenle ving." MaassluisVerschillende men sen hebben de afgelopen weken een proces-verbaal gekregen vanwege milieu-overtredingen. De milieu-controleurs van de ge meente, politie en de Wo ningstichting Maassluis hebben scherpere controles gehouden. Tegen twee inwoners van Maas sluis is een proces-verbaal opge maakt, nadat zij grofvuil aan de Vlaardingsedijk hadden ge dumpt. Tegen een andere Maas- sluizenaar is een proces-verbaal opgemaakt omdat hij het grof vuil dat door anderen op straat was gezet, doorzocht. De ge meente had al diverse klachten binnengekregen over verschil lende van deze 'morgenster-fi guren'. Op het niet-afgesloten deel van het yrachtwagenparkeerterrein hebben de milieu-controleurs een aanhangwagen aangetrof fen die geladen was met gevaar lijk afval. De aanhangwagen is meteen overgebracht naar het terrein van de gemeentelijke reinigingsdienst. Daar is de wa gen gelost en in bewaring geno men. Hoewel de aanhangwagen geen kentekenplaat had, is de vermoedelijke dader toch opge spoord. Viaardingen In Viaardingen hebben gisteren twee vrachtwa genchauffeurs een aanrijding ver oorzaakt. Eén van hen, een 24-ja- nge man uit Wassenaar, werd ver blind door de zon en reed daar door op de Dokter Wiardi Beckmansmgel tegen een bus. Twee inzittenden raakten licht gewond. Op het Verploegh Chasséplein werd een 63-jarige vrouw uit Viaardingen op haar fiets door een vrachtwagen aangereden. Ze liep een gebroken sleutelbeen op. Schiedam Een 24-jarige Schiedammer is gisteren van zijn Ieren jas bestolen terwijl op de stoel bij zijn tandarts zat. De man had het kledingstuk aan de kap stok in de praktijk aan het Van Rijkpad gehangen. Toen hij naar huis wilde bleek de jas te zijn ge stolen. Patiënten hebben wel iemand de wachtkamer binnen zien gaan, maar er werd niet opgemerkt of de persoon de jas heeft weggeno men. Viaardingen De eigenaar van een tuinhuisje aan de Broekpol derweg heeft gisteren ongewenst bezoek over de vloer gehad. Er werd een ruit ingegooid om bin nen te komen. In het huisje wer den vernielingen aangericht en diverse etenswaren genuttigd. Voorts werden er drie kratten bier meegenomen. Viaardingen Dankzij enkele op lettende bewoners van de Van Baerlestraat heeft de Vlaardingse politie vannacht twee stadgeno ten van 21 en 23 jaar aangehou den wegens het vernielen van en kele auto's. De bewoners zagen dat het tweetal deuken in een au to schopte en schakelden de poli tie in. De getuigen achtervolgden de mannen totdat de politie arri veerde en het duo arresteerde. De twee zitten vast voor nader onder zoek. Hoek van Holland Op de Hoekse Brink in Hoek van Holland is een 80-jarige automobilist uit 's-Gra- venzande gisterochtend tegen drie geparkeerde auto's gereden. De bejaarde wilde zijn auto parke ren, maar trapte op het gaspedaal in plaats van op de rem. Daardoor botste hij tegen de achterkant van een auto. Vervolgens reed hij door enkele bosjes en ramde twee an dere voertuigen. Viaardingen Vier woningen aan de Spalandiaan m Viaardingen zijn, m tegenstelling tot wat giste ren in deze krant stond, met te koop voor 200.000 gulden. De wo ningen kosten minstens 270.000 gulden. Voor twintig andere woningen geldt een vraagprijs van minstens drie tot ruim vier ton. Waardingen Ondernemers van de Westhavenkade en de Vereni ging Wijkbelangen VOP hebben verzet aangetekend tegen een ho- recavestiging bij het Visserijmu- $eum.~Zij vrezen dat de gemeente met de goedkeuring aan het plan voor de museumkade ook vrij haan heeft gegeven voor groot schalige horeca-activiteiten. Die indruk hebben zij gekregen uit uitlatingen van museumdirecteur Loomeijer en stichtingsvoorzitter Madem. Namens de bezwaarma- ker-vM-telde gisteren in de raads- '-e voor verkeer, vervoer -cn een vertegenwoordiger jïan Warmelo Van der Drift dat itfomeijer op een voorlichtings avond heeft gesproken over een 'ontvangstruimte' op de museum kade. waar een cateringbedrijf za- kenlunches, recepties en andere horeca-activiteiten zou gaan ver zorgen. Parkeeroverlast, oneerlij ke concurrentie tegenover de be staande horecabedrijven aan de Westhavenkade en milieuhinder zouden hiervan een gevolg zijn. Volgens wethouder Van der Steen klopt deze voorstelling van zaken niet. Het gaat, meent hij, slechts om een eenvoudige voorziening die het mogelijk maakt gezel schappen die per bus naar Viaar dingen komen, in het Visserijmu seum een eenvoudige versnape ring aan te kunnen bieden. Door Ben van Haren Viaardingen - Het plaatsen van kuddes Schotse Hooglandrunde- ren en IJslandse pony's past geheel in de ontwikkeling van de Broekpolder, die van de meer derheid van de Vlaardingse raad sleden de voorkeur krijgt. De al aanwezige natuurwaarde van de hooggelegen polder neemt toe bij begrazing door deze al elders vrij rondlopende dieren. Zij voorkomen overheersing van een enkele grassoort, die nu veel plantesoorten wegconcurreert, waardoor meer variatie ontstaat. Op haar beurt is die weer aan trekkelijk voor verschillende vlindersoorten. Verder wordt een deel van de betrekkelijke jonge, in rechte lijn gezette, bomenaan plant 's winters weggevreten. Dit leidt tot verruiging van het bos en heeft een gunstige invloed op de insectenpopulatie. In de raadscommissie voor ver keer, vervoer en groen bleek gis teren dat bijna alle fracties de Broekpolder als natuurgebied met recreatieve waarde willen bestemmen. Behalve het CDA, dat zich nog geen oordeel heeft gevormd, kozen alle partijen voor de door het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek aan bevolen relatiegerichte ontwik keling van het gebied. Die is ge richt op aansluiting van de Broekpolder op zijn omgeving. Aan de stadsranden groene re creatieve ruimten, in het midden een niet te dicht begroeid rustge bied en in de richting van Mid den-Delfland dichte bebossing. Bij handhaving van de bestaande indeling, bepaald door de oude opspuitkades en de in het verle den van hogerhand opgelegde aanleg van strakke produktie- bossen, heeft de natuurlijke ont wikkeling minder kans. Deze be lemmeringen moeten weggeno men worden om de natuurwaar de van de polder te kunnen ver groten, concludeerde wethouder Van der Steen. Hij zal burgemeester en wethou ders adviseren voor de Broekpol der een bestemmingsplan te la ten maken, waarin de relatiege richte ontwikkeling kans krijgt. Het college heeft haast met die planvorming omdat in haar pro gramma is opgenomen, dat het groen houden van de polder vei lig gesteld moet zijn voor de pro vincie Rotterdam wordt uitgeroe pen. De gemeentelijke diensten ontwikkelen het plan geheel in eigen beheer. Rotterdam/Vlaardingen De on verbeterlijke Maassluise inbreker AH., die afgelopen zomer vele woninginbraken en autodiefstal len op zijn naam zette, heeft twaalf maanden gevangenisstraf gekregen. Ook moet de 36-jarige drugsverslaafde driehonderd gul den betalen aan een van zijn slachtoffers. De straf is conform de eis van de officier van justitie. Twee weken geleden schitterde de man door afwezigheid tijdens de behandeling van zijn zaak voor de Rotterdamse rechtbank. En kele dagen daarvoor was hij op vrije voeten gesteld wegens cel lentekort. Sindsdien had zijn ad vocaat. mr. C. Noppen, niets meer van hem vernomen. De ruim vijf tien jaar aan drugs verslaafde in breker was eerder al in juli veroor deeld voor woninginbraken, maar moest vrij snel daarna plaats ma ken voor een 'zwaarder geval'. De junk ging vervolgens verder met zijn activiteiten. Zo nam hij op 18 augustus uit een woning enkele goederen weg en de autosleutels. Een agent herkende de man in de gestolen auto en zette de achter volging in Het werd een wilde rit die leidde naar Viaardingen en Schiedam. Tijdens de achtervol ging wist de dief enkele blokka des te omzeilen. Een politie-auto belandde in de greppel. Op de Ma- rathonweg vloog hij uit de bocht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2