fif© g 15, Bibliotheek Maasland wordt filiaal Taal helpt allochtonen in gezondheidszorg Alja 's modeshow Veel variatie in nieuw Vlaardings fotoboek alja Meningen lopen nog sterk uiteen in verband met hoge kosten genda Ontwikkelingen in gevangeniswezen Zondagsschrijvers weer bijeen T oneelvereniging Varia in Stadsgehoorzaal Foto's en tekeningen Vier maal raak Centrale bibliotheek houdt schrijversmarkt Schuimparty in Vlietzicht Rotterdams Dagblad Dinsdag 4 oktober 1994 Schiedam Het CDA Vrouwenberaad m Schiedam ontvangt don derdag 6 oktober de beoogd CDA-voorzitter Hans Helgers in het gebouw van de Nederlandse Protes tantenbond aan de Westvest 92 Helgers spreekt tij dens de bijeenkomst over ontwikkelingen m het ge vangeniswezen De bijeenkomst is voor alle belangstellenden, dus ook mannen, vrij toegankelijk Aanvang 9 30 uur De zondagsschrijvers m Schiedam komen 9 oktober weer bijeen De schrijvers uit de hele regio treffen elkaar elke tweede zondag van de maand om zelfge schreven verhalen en gedichten voor te lezen en te bespreken Ook worden er nieuwtjes over schrijf wedstrijden en mogelijkheden voor publicatie uitge wisseld Zondag 9 oktober geeft Bela Bergen een inleiding over podiumpresentatie, met speciale aandacht voor faalangst en concentratie Belangstellenden zijn wel kom vanaf 14 00 uur m het Filmhuis aan de Nieuw- straat 12 Vlaardingén Toneelvereniging Varia voert 8 oktober een nieuw to neelstuk op in de Stadsgehoorzaal Het blijspel heet 'Bruintjes bier bruist beter' en gaat over een schilder die een bierfabrikant op bezoek krijgt Beide heren worden door een journaliste met elkaar verward, hetgeen tot dolkomische situaties leidt Kaarten zijn telefonisch verkrijgbaar op de nummer: 2340634 en 4350774 Na afloop houdt Varia een 'bal na' m De Harmonie In filiaal De Loper van de stadsbibliotheek is een ge combineerde expositie te zien van tekeningen en fo to's van Albert Meijer en Ane Gog Albert Meijer heeft een voorliefde voor pentekeningen van land schappen, stadsgezichten en bloemen, Ook houdt hij zich bezig met airbrush Ane Gog exposeert foto's van mensen in Parijs De in Vianen wonende fotograaf Hans van Elshout toont een sene portretfoto s in de Centrale Biblio theek aan de Waalstraat De tentoonstellingen zijn de hele maand oktober te bezichtigen tydens de openingsuren van de biblio theek In gebouw Tavenu is vanaf 7 oktober werk te zien van vier kunstenaars, te weten Betma Fink, Marijke van de Graaf, Ellen van Toor en Sodis Vila De kun stenaars verwijzen m hun werk naar het universele m de mens Zij verwoorden dat in objecten, etsen gouaches, collages en acryl- en olieverfschilderijen De expositie wordt vrijdag 7 oktober om 20 00 uur ge opend door Marijke van de Graaf Openingstijden zijn dinsdag, woensdag en donder dag van 15 00 tot 17 00 uur Zaterdag en zondag van 14 00 tot 17 00 uur De traditionele schrijversmarkt van de kinderboe kenweek vindt dit jaar plaats op zaterdag 8 oktober m de centrale bibliotheek in Maassluis De markt be gint om 10 30 uur en eindigt rond 12 30 uur Maasland Bezoekers aan Vlietzicht staat 7 oktober een Schuim party te wachten De brandweer spuit de zaal vol met een flinke laag schuim Er is een speciale gast-DJ aanwezig voor housemu ziek Vlietzicht is vrijdag geopend van 2100 tot 2 00 uur Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingén Postbus 4008 3130 KA Vlaardingén Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Maasland De stichting van een permanente bibliotheekvestiging in Maasland krijgt steeds meer gestalte. Omdat een hoofdvestiging voor een kleine gemeente als Maasland financieel niet haalbaar is, wordt de voorkeur gegeven aan een filiaal van de openbare bibliotheek van buurgemeente Maassluis. Maasland maakt tot dusver ge bruik van de bibliotrailer van de Provinciale Bibliotheek Centrale (PBC) Die voorziening is met al leen duur, maar functioneert ook met goed Het aantal Maaslandse lezers dat van de bibliotheek in Maassluis gebruik maakt, is veel groter dan de bezoekers van de bi- bhotraüer De Maaslandse politiek moet zich over het vestigen van een perma nente bibliotheek nog uitspreken Bij de begrotingsbehandeling wordt dit nog een van de hete hangijzers, buiten de bijna tradi tionele verhoging van de onroe rende zaak-belasting (tien pro cent) en het reinigingsrecht (twaalf procent) Want met de stichtingskosten van ongeveer 150 gulden en vervolgens rond de veertig gulden per jaar per inwo ner, drukt een dergelijke vooizie- mng zwaar op de gemeentelijke begroting Impasse In de diverse raadscommissies is de bibliotheekvestiging dan ook een zwaar agendapunt De menin gen lopen tot dusver nog uiteen, al is wel duidelijk dat een perma nente voorziening de voorkeur heeft boven de bibliotrailer Om uit de ontstane impasse te komen, komt de raadscommissie voor on derwijs en welzijn dinsdagavond m extra vergadering bijeen De vergadering begint om half zeven m het gemeentehuis, met de bi bliotheekvestiging als enig agen dapunt Een plaats voor het filiaal van de bibliotheek van Maassluis is alge- vonden In samenhang met de nieuwbouw van de peuterspeel- groep kan er worden gebouwd achter de dependance van de land- en tuinbouwschool aan de Huis te Veldelaan Of de voorzie ning snel van de grond komt, hangt af van de keuze tussen tra ditionele of systeembouw Het pnjsverschil lijkt met zo groot Systeembouw heeft echter als voordeel dat het gebouw veel snellere gerealiseerd kan worden Tekort De WD-raadsfractie is nog met overtuigd van het stichten van een eigen bibliotheek, waarvoor met name burgemeester M Kokx- hoorn zich ais portefeuillehouder sterk heeft gemaakt De WD wijst niet alleen op de stichtings kosten (totaal ruim een miljoen gulden), maar ook op het jaar lijkse tekort van zo'n 160 000 gul den „Zo'n eigen bibliotheek is slechts een nevenvestiging van Maassluis." zegt raadslid P Bou- vy „Er zullen met meer dan 10 000 boeken komen Grootste gebruikersgroepen zullen de jeugd en de ouderen gaan wor den, zo wijst de praktijk m derge lijke nevenvestigingen uit Volgens Bouvy heeft de WD-frac- tie gevraagd om onderzoek naar alternatieve oplossingen die de gemeenschap niet met grote uit gaven en jaarlijkse tekorten opza delen Bouvy „Alleen de OZB-belasting al moet hierdoor met tien procent worden verhoogd" De liberale raadsfractie ziet als alternatief voor een permanente vestiging uitbreiding van de bibliotheken op de scholen en die in het dien stencentrum Bouvy voorziet dat de Maaslandse lezers aan een bi bliotheekbestand van 10 000 boe ken niet voldoende hebben en toch als vanouds naar Maassluis zullen gaan DoorMariette Olsthoom Schiedam Allochtone vrouwen blijken m de praktijk moeilijk een baan te kunnen vinden in de ge zondheidszorg Niet eens zo zeer omdat ze weinig kennis hebben van de ontwikkelingen op dat ge bied, maar voornamelijk door een slechte beheersing van de Neder landse taal Het splinternieuwe project Taal en Gezondheidszorg laat allochtone vrouwen uit Schiedam, Vlaardingén en Maas sluis kennismaken met de ge zondheidssector en spijkert tege lijkertijd hun Nederlands bij Het idee komt van de Centrale School voor Opleidingen m de Ge zondheidszorg (CSOG) in Schiedam De daar m 1989 gestar te schakelcursus, die mede be doeld was om allochtone vrouwen op te leiden tot ziekenverzorgen de, bleek met de manier om bui tenlandse vrouwen te bereiken „De vrouwen, die voornamelijk van Surinaamse of Antilliaanse afkomst waren, hadden meer moeite met het niveau van de op leiding dan de Nederlandse leer lingen, waardoor de uitval groter was," is de ervaring van Bep Ploeg, docente gezondheidszorg „En waar bleven de Turkse, Ma rokkaanse en Afrikaanse vrou wen' Het probleem zit 'm in de taal Veel allochtone vrouwen hebben hun opleiding thuis niet af kunnen maken en komen hier met verder omdat ze geen Neder lands spreken Neem nou Dega, een Somalische van 22 jaar Ze wilde medicijnen gaan studeren in haar geboorte land toen de oorlog uitbrak en al les stil kwam te liggen Ze vlucht te naar Kenia, waar ze ruim twee jaar in een vluchtelingenkamp doorbracht Bij het Rode Kruis haalde ze twee diploma's en lange tijd werkte ze daar als vrijwillig ster in een ziekenhuis Maart vorig jaar kwam ze naar Ne derland, m juni kreeg ze een huis m Vlaardingén Bij het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) stortte ze zich op het Nederlands Ze spreekt het nu redelijk, maar nog niet goed genoeg om een oplei ding m het reguliere onderwijs te kunnen volgen De cursus Taal en Gezondheids zorg die veertig weken duurt is er voor vrouwen als Dega Het project wordt gesubsidieerd door de provincie Zuid Holland, deel name is gratis en de instroomei Als u op zoek bent naar topkwaliteit dan mag u onze modeshow van 14 oktober niet missen. Wij showen dan voör u een selectie uit onze ongeëvenaarde collectie van onder andere de merken Classic, Yarell, Ravens, ARA, Jobis, Hensel Mortensen, Marcona, Lucia en May. Tevens showen wij u onze cocktail collectie. Graag tot vrijdag 14 oktober, van 930 uur tot 16.30 uur. MODEHUIS I - EHUlb Broersvest 109 -113, SCHIEDAM Telefoom OIO - 426 03 99 Ook op maandagmiddagen donderdagavond geopend. 1 «VV Dinsdag 4 oktober SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21 OOu Grote Kerk. Orgelconcert Charles de Wolff 20.15U. ROTTERDAM Jazzcafé Dizzy. SFEQ Jazz dance, 22 OOu. Rotterdamse Schouw^ burg Grz Heartbreak House, 2015u KI z Allegro Barbara! 20 30u Lantaren/Venster. Cutup' Uppercut, 20 30u Erasmus Uni versiteit. 'I am You' Kunstenaars te gen geweld Studium Generale Cul tureel, 16 30u Zaal De Unie. Ach terstaihgondeifioud, lezing, 20 30u Popular. Tegen de muur, 20 30u Woensdag 5 oktober SCHIEDAM Magnalia Dei Kerk. Siso bazar, 14 OOu Stedelijk Museum. IJssel' kwartet, 12 30u VLAARDINGÉN Stadsgehoorzaal. Nel Kars (toneel) 14 OOu Theater na Water (kinder voorstelling), 14 OOu The Houdmi s 0azz),21 OOu ROTTERDAM Jeugdtheater Hofplein. Nacht vlucht, 14 OOu St.Droomtheater. Heksenverhalenendoe programma, 15 00-16 30u Wijkgebouw De Fo cus. Oma s Geheim, 15 OOu Plas- wijekpark. Poppentheater, 15 00j Docente en mentor Nel Meijer wordt onder handen genomen door de deelnemers van het project Taal en Gezondheidszorg. Foto Oennes van der Wel/Roel Dijkstra sen zijn laag De eerste twintig weken wordt de nadruk gelegd op de Nederlandse taal In het twee de gedeelte krijgen de deelne mers een uitgebreide oriëntatie op de gezondheidszorg plus een aantal 'snuffelstages' Een voor proefje eigenlyk op het uiteinde lijke doel een baan Thuiszorg Na de opleiding kunnen de vrou wen aan de slag op het assisteren de niveau Dus in de Thuiszorg of als bejaarden- of gezinshelpster," zegt Ploeg, die ook mentor van de groep is „Doorstromen naar an dere opleidingen is een andere mogelijkheid Dega wil bijvoor beeld doorstuderen voor ver pleegkundige De cursus geeft allochtone vrou wen een grotere kans op een car rière m de gezondheidszorg, stelt Nel Meyer, die de werving van de cursisten tot taak had „Het biedt ze vooruitzichten op een goede werkkring waarm ze meer kun nen dan alleen gangen soppen en keukens uitdweilen wat nu nog vaak het geval is Op de vooi lich- tmgsdagen liep het storm Bep Ploeg en Nel Meijei hebben in to taal zo'n vijftig gesprekken ge voerd met vrouwen die 'superge- motiveerd' waren om aan het pro ject deel te nemen Ook ziekenhuizen toonden be langstelling voor de plannen van de CSOG Zij zien hun doelstel ling om een bepaald percentage allochtonen in dienst te nemen immers jaarlijks mislukken, weet CSOG directeur Hans van Dijk De reden „Een te laag niveau van de sollicitanten omdat ze hier met hun gebrekkige Nederlands ner gens terecht kunnen Uiteindelijk bleven er na een uit gebreide kennismaking en een toets, zeventien vrouwen over die binnen de doelgroep pasten vrou wen tussen 18 en 45 jaar, woon achtig m het Waterweg-gebied, die enkele jaren vervolgonderwijs hebben genoten en die ingeschre ven staan bij het arbeidsbureau De groep die enkele weken gele den aan de cursus is begonnen, bestaat uit zeven nationaliteiten, waaronder de Iraanse, de Filipijn- se en de Somalische Te goed Er bleven zelfs nog dertien vrou wen over die te goed waren voor het project Voor hen wordt er nu een extra, aangepaste cursus op gezet, die later dit jaar van start moet gaan Nel Meijer „Er waren ook vrouwen bij die alleen geïnte resseerd waren m het taalgedeel- te van de opleiding omdat de wachtlijsten voor taalonderwijs zo enorm lang zijn Daarna wilden ze dan in een winkel gaan werken, zeiden ze Deze vrouwen zijn doorverwezen naar een andere instelling Want zomaar mensen wegsturen, kon den ze met over hun hart verkrij gen Vrouwen die nog te slecht Nederlands spraken om aan het project deel te nemen, hebben de projectmedewerkers bijvoorbeeld doorverwezen naar het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) in Vlaardingén of het Educatief Cen trum voor Volwassen Onderwijs (ECV) in Schiedam, de twee in stellingen waarmee het CSOG het nieuwe project heeft opgezet ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: Cool Runnings (al) dag 1145 215 4 45 7 15 9 45 Alhambra 2: Stri king distance' (12) dag 4-6 45 9 30 Calypso 1: Forrest Gump (12) dag 115 5-8 30 Calypso-2: 'Four Weddings and a Funeral (al) dag 115-4-6 45 9 30 Calypso-3: 'SchmdlersList'(12)dag 2-8 Cine rama 1: WyattEarp (12) dag 2 8 Cinerama 2: "When a man loves a woman'(al)dag 115-4 6 45 9 30 Cinerama 3:1 love trouble (12) dag 115-4-6 45 9 30 Cinerama 4: 'Beverly Hills Cop III' (12) dag 115 4-6 45 9 30 Cinerama 5: Tte Flintstones' (a!) dag 115 4 6 45 9 30 Corso: 'Clear and Present Danger (16) dag 13 45630 9 30. Imax Theater: Blue Planet (al) wo 2-7 'Mountain Gonila' (al) wo 3 'Dances with wolves' (al) dag 8 Venster 1: 'Fresa y Chocolate' dag 8 10 Venster 2: Muestra de Cine Cubano dag 7 30 'Mujer Transpa rante dtwo Cubaanse muziekfilms dag 9 30 Venster 3:'Rock Roll Junkie (16) dag 8 10 Venster 4: 1000 Rosen (16) dag 7 30 Theo van Gogh s 06* (16) dag 10 Lumière 1: 'Color of Night (16) dag 115-4-6 45-9 30 Lumiere 2: Wolf (12) dag 115 4 6 45930 Lumiere 3: 'The Getaway" (16) dag 6.45 9 30 Lumiere 4: The Client (16) dag 115-4 645-9 30 Rex: Ticklid Pink' (18) dag vanaf 12 door! voorstelling Thalia: Speed (12) dag 115-4-645-9 30 Kindermatinees: Alhambra 2; 'Duimelijntje' za zo wo 115 Lu mière 3: DeAnstokatten'za zo wo 115-4 Lumière 4:'JungleJack za zo wo 115-4 Door Ben van Haren Vlaardingén - Boeken met foto's van vroeger gaan er in als koek Tot die ontdekking kwam uitge ver Van Geyt in het Zeeuwse Hulst enkele jaren geleden toen hij een fotoboek van zijn woon plaats liet verschijnen Sindsdien geeft hij soortgelijke boeken door heel Nederland uit Het tempo is in acht jaar opgelopen tot gemid deld vijftig per jaar Dit jaar kwam Vlaardingén aan de beurt, dat via plaatselijke boek handelaren en uitgever Europese Bibliotheek al sinds jaien regel matig bediend wordt van dergelij ke boekwerken De auteurs zijn over het algemeen Vlaardmgse verzamelaars verbonden met of in ieder geval bekend bij de Histo rische Vereniging Vlaardmgen Voorzitter Wout den Breems, zelf momenteel ook weer werkend aan een volgend jaar uit te geven fotoboek, vertelde bij de presenta- De Hoogstraat nabij de St. Joannes de Dooperkerk, was lange tijd geplaveid met gladde keitjes. Deze foto is rond 1930 gemaakt en toont rechts brandstoffonhandel Maarleveld en in het vierde pand links onder meer de bakkerij van Rothschenk, bekend om zijn gember-, sucade-, peper- en snijkoek. ReproductieÖennesvandf^Vel/RoelDijkstra tie van 'Vlaardingén Toen en Nu' de samenstelster Mieke Fries Sloff in het geheel niet te kennen Versteeve Niet vreemd overigens, want de 36-jange historica is hier wel ge boren maar verhet Vlaardingén toen ze acht jaar was Ook haar naam biedt weinig aanknopings punten voor de vorsers naar het Vlaardmgse verleden Toch is er een band, die duidelijk wordt bij het doorbladeren van het door haar samengestelde boek Op minstens tien van de ruim ne gentig bladzijden van 'Vlaardin gén Toen en Nu' komt de naam Versteeve voor Hij is terug te vin den onder foto's van timmer manswerkplaatsen aan de Markt, van een afslager onder de Vis- bank, van kinderen m een school klas of op een bankje m het park, van kantoorpersoneel van de Sociale (voorheen Armen-)Raad, van leden van de Liefdesdragers- en Begrafenisvereeniging en van een oude Vlaardmgse m histori sche dracht met zilveren hoofdij zer en gouden krullen Die foto achterin het boek ts een statiepor tret van Alida Versteeve, de over grootmoeder van Mieke Fries- Sloff Deze historica woont in Houten, heeft inmiddels twee dochters en is getrouwd met een man, die eer der voor Van Geyt een boekje sa menstelde over Wijk bij Duurste de en nu werkt aan uitgaves over Culemborg en 't Gqoi m oorlogs tijd Hij stelde zijn tpouw voor ook eens zo'n boekje te maken Mieke constateerde eerst dat hun woon plaats Houten al in beeld was en dacht vervolgens aan Vlaardin gen, haar geboorteplaats „Mijn eerste gang was naar het stadsarchief waar meneer Struijs me het rijke fotobezit toonde en later in contact bracht met de ver zamelaars Van Druten en Bors boom Verder hebben familiele den me enorm geholpen en schreef M P Zuydgeest het on derdeel over de visserij, waarvan ik helemaal niks wist," vertelde ze zaterdag bij de overhandiging van het eerste exemplaar aan bur gemeester Stam Het 58,90 kostende boek bevat 180 aardige, nostalgisch gebrum de foto's van de eerste zestig jaar van deze eeuw Veel stadsgezich ten, waaronder een opvallend leu ke, complete rondgang over de oude Markt en de doorbraak van de Hoogstraat, zijn te zien naast foto's van rampen, huldigingen en groepen De beeldkwaliteit laat in yeel gevallen te wensen over, maar de onderwerpkeuze is geva rieerd Jammer genoeg staat de oude Westhavenplaats, nog com pleet met het pand van Van de Meer Schoep, alleen op de sio fomslag van het nieuwe boek over Vlaardmgen, waarvan bij voorin tekening al zeshonderd exempla ren waren verkocht van de m to taal 1250, die zijn gedrukt Uitge ver Van Geyt heeft naar de rest ook geen omkijken meer, want die ligt in voorraad by de plaatse lijke boekhandel

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1