Koken met jenever ongewoon avontuur De demonische kant van Popeye en Olijfje Italiaan bezorgt Brandersfeesten authentiek luchtje Meer kans, meer geld, bij Laat ze een poepie ruiken Telefonische hulpdienst zoekt vrijwilligers Zwemmen in je blootje Uitbreiding aantal milieu-eilanden Plezier voor twee in de Staatsloterij Brandweer hoopt op spoedige bouw nieuwe uitrukpost Rotterdams Dagblad WoensdagS'oktober 1994 Ik had het kunnen weten: nu er driftig op het Liesveld wordt gebou wd aan een overdekt 'shopping-centre', wil de gemeente ook McDo nalds naar Vlaardingen halen. En niet eentje, maar gelijk twee: een Mac-snack in het centrum en een drive-in restaurant op het Hoog stad-terrein tegenover het Kolpabad. Dat zal smullen worden met de enkele, dubbele en driedubbele cheeseburger. Ja, ons gemeentebestuur zit niet stil. Rotterdam een Plaza? Vlaardin gen een Liesveid-Plaza. Rotterdam een Tropicana? Vlaardingen een bubbelend Kolpabad. Rotterdam een nieuwe schouwburg? Vlaardin gen een verbouwde Stadsgehoorzaal. Rotterdam een recreatiegebied rond de Rotte? Vlaardingen een recreatiegebied in de Broekpolder. Eigenlijk is die hele regiovorming niet meer nodig, want Vlaardingen is al Rotterdamser dan Rotterdam. Niettemin ziet ons voortvarende gemeentebestuur toch enkele voor zieningen over het hoofd. Zo bouwt Rotterdam op het Schouwburg plein een mega-bioseoop, maar iri Vlaardingen kun je alleen maar te recht. in het Filmhuis, een bioscoop met het formaat van mijn tantes huiskamer. Ook de prostitutie verdient hier een professionele face lift. Zegge en schrijve één SM-bordeel aan de Binnensingel, enkele thuisadresjes en niet eens een G. j. de Jonghweg is wat mager voor een stad, die zich met haar grote broer wil meten Vlaardingen moet, vind ik. ook veel meer de hoogte in. Die geplande flat op het Liesveld (de zogeheten Lange Jan) is me niet hoog genoeg. Ook de Bolder steekt wai magertjes af bij die polaroid-kolossen aan het Rotterdamse Weena. Dus gemeentebestuur: handel in de geest van Goudriaan. Die man kon er wat van. Hij durfde tenminste een to renspits op de grond te zetten. Doet u het eens anders en verleng de toren van de Grote Kerk. Zet desnoods het Liesveldviaduct er verti caal bovenop; dan zijn we dat rotding ook kwijt. Laat die inwoners van Rotjeknor eens een poepie ruiken. DICK VAN DER LUGT Schiedam De SOS-telefonische hulpdienst is op zoek naar nieu we vrijwilligers, om hun 24-uurs bereikbaarheid te blijven garanderen. De eerste training van de nieuwe medewerkers begint in het weekend van 26 novem ber. Er is geen vooropleiding voor nodig, maar wel in teresse voor anderen en een flinke dosis leergierig heid. Werken bij de hulpdienst vergt 20 uur per maand. Bij de inroostering wordt rekening gehou den met beschikbaarheid. Een informatiepakket is verkrijgbaar onder nummer 4363444. Maassluis Zwemvereniging Puur Natuur doet zondag 9 oktober mee aan de naturistische zwemweek van de Neder landse Naturisten Federatie. Niet-leden kunnen die dag gratis een uur zwemmen in hun blootje om ken nis te maken met het naturisme in de Maassluise zwemvereniging. Het wekelijkse zwemuur van Puur Natuur is van 17.15 tot 18.15 uur. Voor meer informa tie: 01899-158761. na 18.00uur. Hoek van Holland De twee milieu-eilanden in Hoek van "Holland, die zijn gevestigd in de omgeving van twee supermark ten aan de Mercatonveg en de Rietdijkstraat, worden uitgebreid met een kledingcontainer en een contai ner voor gekleurd glas. Bij calamiteiten wordt binnen een etmaal een andere container geplaatst. Ook moeten de bedrijven die de containers leeg maken het zwerfvuil in de naaste om geving opruimen. De twee containers worden ge plaatst door de firma CORO uit Roosendaal. De in houd van de containers wordt doorverkocht aan kle- dingsorteerbcdrijven die de bruikbare zaken door verkopen naar Derde Wereldlanden. Hoewel er een contract wordt afgesloten voor minimaal vijf jaar, komt er na één jaar wel een evaluatie. 'Lesbiennes niet welkom bij dansscholen*. Dat stond er boven twee artikelen in het Rotterdams Dagblad van 27 september jongstleden. Uit die artikelen bleek dat een lesbisch stel door een aantal Vlaarding- se dansscholen was geweigerd, althans men mocht niet met elkaar dansen. In Schiedam waren de beide dames wel welkom, mits de mededanslecrlmgen zich er niet aan zouden storen. De betrokken vrouwen betichten de Vlaar- dingse dansschoolhouders van discriminatie. De laatsten beroepen zich op hun regels, die inhouden dat een danskoppel gevormd wordt door een man en een vrouw en niet kan bestaan uit twee vrouwen of twee mannen. Ik denk dat mevrouw Mooy en mevrouw Roodenburg gelijk hebben. Niet alleen mo reel, maar ook wettelijk. De laatste jaren is de Nederlandse wet op dit gebied flink aangescherpt. Helaas is er naar mijn weten nog geen jurisprudentie op dit terrein., maar de dames kunnen een klacht indienen tegen de betrokken dans schoolhouders en zien daarbij beroepen op artikel 429qualer Sr. Dit artikel luidt: "Hij die in de uitoefening van een ambt, beroep of bedrijf personen discrimineert wegens hun ras. hun godsdienst, hun levensover tuiging, hun geslacht of hun hetero- of homoseksuele gerichtheid wordt gestraft met de hechtenis van ten hoogste twee maanden of een geldboete van de derde ca tegorie'. Extra ondersteuning kan daarbij gevonden worden in de nieuwe Algemene Wet Gelijke Behandeling. Het is natuurlijk van de zotte dat een gelijk waardige behandeling eventueel via een rechter bedongen moet worden. Maar blijk baar zijn er nog steeds mensen die homo's en lesbiennes alleen accepteren zolang zij zich als hetero's gedragen. Dansen is plezier voor twee, maar twee is volgens Vlaardingse dansschoolhouders niet twee keer één, maar altijd één (man) en één (vrouw), Gé Grubben, staffunctionaris Anti Diskri- minatie Buro Schiedam. Door Peter de Lange Schiedam Ieder volksfeest heeft een oorsprong. Maar op veel hedendaagse massa-evenementen is de aanleiding om feest te vieren nogal mistig. Van het Haring- én Bierfeest wordt steeds vaker geroepen dat het 'te weinig Vlaardings' is. Het verband met de visserij is volledig zoek. Maar er wordt tenminste nog haring gegeten, al boeken hamburger en loem pia forse terreinwinst. Schiedam viert al elf jaar Brandersfees- ten zonder dat er een relatie wordt gelegd met jenever. Terwijl het feest daar toch zijn naam aan dankt. Branders brandden graan voor de moutwijn. Curieus genoeg lijken de Bran dersfeesten vooral om water te draaien, met hun watersportwee kend en gondelvaart. Allicht wordt er na afloop van al dat ge plas en gespetter wel eens een keiltje gedronken. Verder beperkt het consumptiepatroon zich toch vooral tot bier - net als op het Vlaardingse volksfeest. Jajem is nu eenmaal geen volks drank. En aan de tijd dat deze bor rel wel op grote schaal werd ge nuttigd, wil Schiedam maar liever niet worden herinnerd. Daarom zit er nooit een jeneverluchtje aan de Brandersfeesten. Daarom wordt er tijdens het september- evenement nooit eens een ten toonstellinkje gewijd aan de historie van het 'geestrijk vocht', een gelegenheidstoneelstuk op gevoerd met brandersknechten en distillateurs in de hoofdrol, of zelfs maar een lezing of voordra cht gehouden. Jenever is taboe op de Branders feesten. Spontaan Het is dan ook geen toeval dat juist een buitenlander tijdens de jongste aflevering van het volks feest heeft getracht daar verande ring in te brengen. Buitenlanders zijn immers niet belast met het trauma van 'Zwart Nazareth'. Da- rio Troc, eigenaar van restaurant 'Italia' op de Hoogstraat, stelde speciaal voor de Brandersfeesten een subtiel menu met Schiedam- se distillaten samen. Op de kaart stonden ondermeer zalmfilet bereid met Ketel 1, Pa trijs met vossebessensaus op ba- sis van moutwijn en fruittaart met citroenjeneversaus. P. M.A. No- let, telg van een van de beroemd ste Schiedamse distillateursge- slachten, gaf adviezen, en trak teerde de gasten op petits histoires uit het jeneververleden. Het was een klein, maar geslaagd experiment. Troc oogstte veel lof voor zijn initiatief. „Het was een spontane decisie," verklaart de Italiaan achteraf. „Boten hebben we al genoeg in Nederland. Dus ik dacht: laat ik voor de Branders feesten eens iets anders verzin nen, iets dat niets te maken heeft met kraampjes en kermis enzo. In mijn vak kom je dan al gauw uit op koken." Creativiteit In tegenstelling tot wijn, cognac, whisky of wodka, is de Schiedam se borrel een zelden gezien ingre diënt in de keuken. Volgens Troc heeft dat te maken mei de ty pische, wat scherpe smaak, die zich lang niet met ieder gerecht laat combineren. Het samenstel len van het Brandersmenu kostte hem en zijn vrouw Monique, chef kok van 'Italia', dan ook heel wat hoofdbrekens. Troc: „Het probleem is ook datje in kookboeken niet naar jenever recepten hoeft te zoeken. Die zijn er gewoon niet. Zelfs in oude kookboeken vind je er niets over. Je moet helemaal afgaan op je ei gen fantasie en creativiteit." Een echt groot probleem was dat niet. Troc heeft een levendige be langstelling voor eten en drinken. Die is hem thuis in Florence.let- «fis; Jeneverkenner Dar io Troc heeft proefondervindelijk vastgesteld dat niet alleen in Schiedam kwali- teitsjeneverwordtgemaakt.A!leendebestesoortenlenenzichvoorgebruikindekeuken,FotoDennes van der Wel/Roel Dijkstra vastgesteld dat Schiedam zeker niet het monopolie heeftop goede borrels. In zijn assortiment ko men, naast de produkten van No- let, veel flessen voor van Rutte en Zoon uit Dordrecht (waaronder een op hout gerijpte jenever van •twaalf jaar oud), een kruikje van Van Horebeke uit België en een 'Ooievaar' uit Amsterdam. terlijk met de paplepel ingegoten. Benieuwd naar de vermaarde Schiedamse jenever trok hij in zijn huidige woonplaats al eens langs een groot aantal cafés. Het werd een teleurstellende erva ring. „Het is me opgevallen datje in de meeste Schiedamse bars niet naar oude jenever moet wagen. Dan breekt er meteen paniek uit ach ter de bar. Misschien hebben ze een Bokma staan, maar daar houdt het mee op." Echte jenever is uit de gratie, ont dekte de Italiaan. Ook in Schie dam. Het is een drank geworden voor een handjevol kenners en liefhebbers. Troc verbaast zich daarover, want een goedgestookt glas heeft toch veel meer te bieden dan zo'n mo daal produkt dat de drinker 's morgens doet opstaan met een knallende hoofdpijn. Troc heeft op zijn speurtocht ook Herhalingen Wordt er ooit een tweede jenever menu samengesteld in 'Italia', dan komt daar waarschijnlijk geen druppel Schiedams meer aan te pas. Niet omdat de kwali teit niet deugt, maar omdat Troc niet van herhalingen houdt. Sau zen op basis van een 'Rutte' zijn ook de moeite van het proberen waard, meent hij. De Schiedamse jeneverkenner Jos Gunneweg heeft het 'Bran- dersmenu' gemist, maar kan zich wel een andere, gelegenheid her inneren waarbij het graandistil- laat de basis vormde van een serie smakelijke gerechten. Dat was een etentje in restaurant De Va gant in Antwerpen, waar jenever tot de vaste ingrediënten behoort. Gastronomisch gezien heeft Troc dus geen unicum verricht. Maar voor de Schiedamse horeca, er kent Gunneweg, kan zijn experi ment wel degelijk interessant zijn. Gunneweg heeft ook nog een tip voor koks die zelf eens met jene ver in de keuken aan de slag wil len: in het in 1984 verschenen 'Groot jeneverboek' van Willem Verstraaten, staan verschillende recepten, zoals mosselen van de slijter en konijn met jeneversaus. Jenever kan volgens Verstraaten zelfs bij de barbecue goede dien sten bewijzen: een biefstuk ge flambeerd met een Schiedamse borrel levert een verrassende smaak op. Kees Vollemans, samensteller van de expo sitie 'Mijn naam is le gioen': 'Ieder een is bevat telijk voor een kracht die op je inwerkt.' Foto Dennes van der Wet/Roel Dijkstra Krimpen dan den IJssel Herenkapsalan J. C. P. van Save! Rotïerdamseweg 35 fel. 01807-13051 Krimpen aan de Lek Rijwiel- en bromfietshandel De Sprinter Hoofdsfraat 21a Tel. 01807-12282 Nieuwerkerk aan den IJssel Woninginr.-Stoffering-Textiel T. Muit Kerklaan 80 fel. 01803-12287 Door Jelle Gunneweg Vlaardingen 'Iedereen heeft wel een demon, of een genius zoals an deren zeggen. Ik bedoel een wezen dat je bedreigt of juist bijstaat. Van tijd tot tijd komt het op je wegen je hebt al lang het stille vermoeden dat het je niet loslaat. Dat het je begeleidt zoals je schaduw doet. Misschien is het al eens in je werk opgedoken, maar het kan ook indirect actief zijn geweest. Het is niet ondenkbaar dat het voor de - hoe zal ik het zeg gen - verontrustende uitstraling van sommige van je prestaties verant woordelijk moet worden gesteld'. Aldus Kees Vollemans februari jongstleden in een brief aan vijf kunstenaars, van wie hij dacht dat hun werk zou aansluiten bij het thema van een nieuwe tentoon stelling voor de galerie van de ar- toteek. De Vlaardingse kunste naar/kunsthistoricus was zelf eer der al door het stadsbestuur bena derd voor de samenstelling van deze expositie, als een soort gast conservator van de galerie. Alle vijf benaderde kunstenaars gingen in op bet verzoek van de samensteller en gaven stuk voor stuk een geheel eigen invulling aan het thema. Het resultaat is tot en met 22 oktober te zien in het Hollandiagebouw. De Rotterdam se kunstenares Agnes Roothaan loont stripachtige met humor doorspekte acrylschilderijen over 'leven, dood en wederopstanding'. Centrale figuren zijn Popeye en Olijfje temidden van Griekse beelden, botten en doodshoofden. Maar ook mieren in de sneeuw, een slang met 99 appels en een vliegend tapijt zijn te bezichtigen. 'Mindgaps. things to forget' is de titel die de Utrechtse Mariëtte Linders meegaf aan haar zeer on toegankelijke tekeningen en aquarellen, met vormeloze ele menten als gaten in de geest die een man besluipen. De Amster damse kunstenares Marie van Leeuwen is vertegenwoordigd met 'Silent Legs': ontroerende ac rylschilderijen van oude benen of verschrompelde lichamen in rol stoelen. Wat daarbij opvalt is het oog voor detail bij de technische elementen van de rolstoelen. Constance van Duinen, een uit Indonesië afkomstige en ih Rot terdam woonachtige kunstenares, stelt in haar werk 'Demonenze- gels' een soort hagedis centraal, die in segmenten is opgedeeld. Het lijstwerk is verzorgd door L. J. S. Waanwijks. Talrijk Vollemans gaf de expositie als overkoepelende titel mee 'Mijn naam is legioen', naar een bijbelse vertelling over een mens met een onreine geest, die verblijf hield in graven. Hoe is uw naam, vraagt Jezus op een gegeven moment aan de geest. Het antwoord luid de: 'Mijn naam is legioen, want wij zijn talrijk' (Marcus 5:10). „Het bestaan van demonen is in het Christendom al eeuwenlang erkend, maar daar werd er een kwade betekenis aangegeven, denk aan de duivel. In de klassie ke betekenis is een demon een wezen dat zich tussen goden en mensen bevindt. Wezens die van buitenaf komen en je bijstaan. Ze kunnen van goede zin zijn, maar ook kwaadschiks zijn." De samensteller verwijst ter on dersteuning naar Goethe, die in 'Aus meinem Leben. Dichtung und Wahrheit' schrijft over een demonisch wezen als iets ongrijp baars, tegenstrijdigs, niet onder een woord te vangen. „Het was niet goddelijk want met rede leek het niet uitgerust. Niet menselijk want het beschikte niet over ver stand. Niet engelachtig want het toonde niet zelden leedvermaak.. Het leek op het toeval want het kende geen oorzaak. Op de voor zienigheid want het wees op een samenhang. Tot alles wat voor ons ontoegankelijk is, scheen het door te dringen, met de voor ons be staan noodzakelijke elementen ging het met willekeur om. Slechts in het onmogelijke scheen het behagen te scheppen, vol verachting verwierp het het onmogelijke," aldus Goethe. „En zo'n bevinding tref je dan aan bij de auteur die als toonbeeld geldt van klassiek evenwicht. De onwankelbare olympiër. De favo riet van je leraar Duits," grapt Vol lemans. Astrologie Iedereen is volgens Vollemans be vattelijk voor een kracht die op je in werkt, zich naast je bevindt en die je bekijkt. „Niet voor niets ge loven heel veel mensen in astrolo gie. Zij voelen zich geschaduwd door hun sterrenbeeld. Het boei ende van demonen vind ik zelf datje van het gezeur over identi teit af bent. Iedereen is altijd zo bezig met zichzelf. Maar op het moment dat er een''tweede' bij komt, houdt dat op." „Je krijgt nooit helemaal grip op een demon, dat is het aardige ervan. Het is echt een ander, een schaduw die wel grip heeft op jou. Die jou van de wijs probeert te brengen. Je hoort weieens de uit spraak: jij komt jezelf nog wei eens tegen. Maar dat is het ergste niet. Het is veel enger om die an der tegen te komen," lacht de Vlaardinger. Mijn naam is legioen' is ook de ti tel van een boekje dat bij de ten toonstelling is verschenen, y Het drukwerk is een uitgave van Uit geverij Duizend Een te Amster dam in de reeks I Maestri Del Ce- Eare. De expositie is te bezichtigen van dinsdag tot en met vrijdag, van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Woensdag 5 oktober SCHIEDAM Magnalia Deï Kerk. Siso bazar, 14.00u. Zorgcentrum Thurlede. Laat Willy vrij (film), 14.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Nel Kars (toneel) 14,00u. Theater na Water (kinder voorstelling), 14.0Qu. The Houdini's (jazz), 21.00ij. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. Rotterdams Philhar- monisch Orkest, 20.15u. Popular. RL Burnsitie, 21.00u. Baroeg. Strange Behaviour, 2100u. Doe lencafé. latin Jazz Jam Session, 22.00U. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. Heartbreak House, 20.15u. KI.Z. Allegro Barbaro, 20.30u. Theater Zuidplein Gr.z. In de hemel magalles, 20.15u. Lanta ren/Venster. Cutup-Uppercut, 20.30u. LuxorTheater. Momix Mo dern Dance Company (USA), 20.30u. St.Droomtheater. Heksenverhalenendoe-programma, 15.00-16.30u. Wijkgebouw De Focus. Oma's Geheim, 15.00u. Piaswijckpark. Poppentheater, 15.00u.Goethe-lnstitut.PeterWe- ber,20.00u. Donderdag 6 oktober SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u. Teer- stoof. Paul Haenen, 20.30u. Mag nalia Deï Kerk. Siso bazar, 14.00u. Westvest 92. CDA-voorzitter Hans Helgers te gast bij CDA Vrouwenbe- raad. Thema: ontwikkelingen in het gevangeniswezen. Zorgcentrum Thurlede. Ensemble Entre Act, 19.30U. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal.The woman from the lake of scented souls (film), 14.00 en 20.30u. Purper 10 (caba ret/entertainment), 20.15u. Grote Kerk. Orgelconcert Aad Zoutendijk, 12.45U. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Cool Runnings' (al) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Stri king distance' (12) dag. 4-6.45- 9.30, do. 00k 1.15, Calypso 1: 'For rest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30. Calypso-2: 'Four Weddings and a Funeral' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-3: 'Schrndler's List* (12) dag. 2-8. Cinerama 1: 'Wyatt Earp' (12). dag. 2-8. Cinerama 2: 'When a man loves a woman' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'I love trouble' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'Beverly Hills Cop III' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5: 'The Flintstones" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Clear and Present Danger' (16) dag. 1-3.45-6.30-9.30 Imax Theater: 'Blue Planet' (al) do.wo. 2-7. 'Moun tain Gorilla' (al) do.wo. 3. 'Dances with wolves' (al) dag. 8. Venster 1: 'Fresa y Chocolate' dag. 8-10. Ven ster 2: MuestradeCineCubanodag. 7.30: 'Mujer Transparante'wo. Cu baanse muziekfilms dag. 9.30, Ven ster 3: 'Rock Roll Junkie' (16) dag. 8-10. Venster 4: '1000 Rosen' (16) dag, 7.30.'Theo van Gogh's 06'(16) dag. 10. Lumière 1: 'Color of Night' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. lu mière 2: 'Wolf (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 3: The Geta way' (16) dag. 6.45-9.30, do.ook 1.15-4. Lumière 4:'TheClient' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Rex: Tick- lid Pink* (18) dag.vanaf 12 aoorl.voorstelling. Thalia: 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Kindermatinees: Alhambra 2: 'Duimelijntje' za.zo.wo. 1.15. Lu mière 3; 'De Aristokatten' za.zo.wo. 1.15-4. Lumière 4: 'JungleJack' za .zo.wo. 1.15-4. Schiedam Het brandweerkorps van de gemeente Schiedam ver wacht dat binnenkort een begin wordt gemaakt met de bouw van een nieuwe uitrukpost aan de Brederoweg in Schiedam-Noord._ De brandweer probeert de poli tiek al enkele jaren te overtuigen van de noodzaak van deze voor ziening, die de huidige accommo datie aan het Noordeinde moet. vervangen. De loods aan het Noordeinde, waar enkele blusvoertuigen zijn gestald, verkeert in zeer slechte staat. De vrijwilligers die zich in geval van alarm in de loods verzamelen, kunnen er amper uit de voeten. De ruimte is beperkt en het com fort minimaal. Een moderne uitrukpost met was- en kleedruimten is volgens de brandweer hard nodig. Kavel Volgende week hakt de raadscom missie voor algemene en' bestuur lijke zaken de knoop door. In de meerjarenbegroting van de gemeente Schiedam is geld ge reserveerd voor de bouw van de uitrukpost. Aan de Brederoweg is een bouw- kavel vrijgehouden. De nieuw bouw kost rond de 980.000 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1