13 1st I 'Westwijk meer bij stad betrekken Rottenberg vraagt van PvdA 'open en constructief debat Rotterdams Dagblad Groenoord-bewoners pikken prijskaartje renovatie niet Vlag in top voor jarige eeuweling Plan voor 600 nieuwe woningen, onduidelijkheid over sloop flats GSD achterhaalt voor 9 ton fraude Vuilniswagen op drie wielen Mass Beroofd van portemonnee Botsing op rijksweg Justitie neemt asielaanvraag hongerstakers in heroverweging Olievlek in water Verf spoelt riool binnen Knip gestolen Boete voor winkeldief Te hard gereden MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD. OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS. 'M I Waterweg Woensdag 5 oktober 1994 Poor Sander Sormemans Schiedam De werkgroep Groenoord-Midden is in opstand gekomen tegen de berekenings wijze van de huurverhoging die het Gemeentelijk Woningbeheer (GWE) wil doorvoeren na de reno vatie van 28 flatgebouwen. Vol gens de werkgroep klopt de bere keningsmethode van het GWB van geen kant en valt de toe komstige huur onnodig hoog uit. Omdat de renovatie duurder uit valt dan gepland, wil het GWB beknibbelen op de opknapbeurt van de buitenkant van de woon blokken. De werkgroep verzet zich daartegen. De bewoners ver bazen zich erover dat soortgelijke flats in de buurt, eigendom van Woningbouwvereniging Schie dam (WBS), wél zonder een ing rijpende huurverhoging zijn ge renoveerd. De renovatie is nodig omdat de 28 flatgebouwen sinds de bouw in 1966 niet of nauwelijks zijn on derhouden. Bij het overgrote deel van de in totaal 1092 woningen zijn de raamkozijnen verrot, en heeft men te kampen met vochti ge muren én schimmelplekken. De hallen van de flats zijn ernstig verpauperd en het betonwerk is hier en daar nodig aan vervan gingtoe. „Het is pure noodzaak dat er ein delijk iets aan wordt gedaan,", zegt A. Groenendaal namens de werkgroep, die ook zitting heeft in hetpianteam dat met het GWB onderhandelt. „Maar wat het GWB voor ogen heeft, valt ge woon niet te tolereren. De inwen dige renovatie valt duurder uit dan was voorzien' waardoor een miljoenentekort ontstaat. Het GWB moet nu maar zien dat ze van het college toestemming krijgt dat bedrag op te hoesten. Voor de berekende kosten van het renovatiepakket wensen de bewoners niet op te draaien. Het GWB heeft het er almaar over dat het renovatieproject kostendek kend moet zijn. Dat ze dat met de huurverhogingen voor elkaar willen krijgen, 'is te billijken. Maar naast de extra huurverho ging die aan de renovatie kleeft, hebben we natuurlijk ook nog eens te maken met de jaarlijkse huurverhoging. Dat gaat er bij ons niet in. Het GWB wil een spaarpotje maken.'1 Volgens een globale bereking van Groenendaal moeten de huurders, indien ze hun woning willen laten opknappen, straks ruim honderd gulden per maand meer gaan betalen. Daarbij komt dan ook nog de gebruikelijke huurverhoging. Daarom hoopt de werkgroep dat de gemeenteraad binnenkort toestemt om het be schikbare budget te verhogen. Gepland was om massaal de ver gadering van de commissie stadsvernieuwing, volkshuisves ting en communicatie van 12 ok tober aanstaande bij te wonen. Dan zou het onderwerp ter spra ke komen. Gisteren werd echter bekend dat een aanvraag voor verhoging van het budget bij het college is ingediend, maar dat het volgende week nog niet wordt be handeld. Inmiddels zijn al legio bezwaar schriften ingediend tegen de huurverhogingen. Enkele reac ties daarop van de Huurcommis- sie zijn vernietigend voor het GWB. De antwoorden worden mi nachtend genoemd en zouden er biijk van geven dat de bewoners niet serieus worden genomen. De reactie van de Huurcommissie is gebaseerd op het feit dat de ver huurder verklaarde dat begin 1994 zou worden begonnen met het groot onderhoud, terwijl dat voor sommige woningen pas ja ren later van toepassing is. De re novatie laat mede door het finan ciële gat voorlopig nog even op zich wachten. Dit voorjaar zou al gestart moeten zijn, maar vol gens Groenendaal wijst alles er op dat het hooguit eind volgend jaar, begin 1996 wordt. De voorlichter van het GWB geeft toe dat er een tekort is. Dat ligt rond de vier miljoen gulden. „Maar met onze berekenings methode is niets mis. Wij hante ren de zogenoemde directe met hode. Die is landelijk erkend, dus we doen niets verkeerds. We ho pen gauw met het planteam tot overeenstemming te komen, zo dat we zo snel mogelijk met het project kunnen beginnen." Door Ben van Haren Vlaardingen - Binnen drie maanden wil het Vlaardingse ge meentebestuur een concreet plan op tafel leggen voor de mo dernisering van de Westwijk. Uitgangspunten zijn het behoud van de ecologische waarde in de groenstructuur langs de Mar- nixiaan, een vlotte afwikkeling van het (auto)verkeer en een volledig aanbod van woonruimte. De contouren beginnen zich lang zaam af te tekenen, zo bleek giste ravond op een informatieavond voor de leden van twee raadscom missies. De wijk wordt uitgebreid met meer dan 600 nieuwe woningen, waarvan een groot deel langs de Marathonweg is gepland. Het winkeiarsenaal wordt ver kleind en geconcentreerd rond het Erasmuspiein. Bij dat wijk centrum komt ook een nieuwe openbare basisschool. Het bijzon der onderwijs behoudt basisscho len bij de Melis Stokelaan en Van derWerffstraat. De Ary Koplaan wordt opge waardeerd tot wijkontsluitings- weg en krijgt aansluiting op de Zuidelijke Randweg naar de Ben- eluxtunnel. Bij de sporthal komt een nieuw sportveld. Alle andere sportterrei nen worden woningbouwlocaties. De Zuidbuurt gaat grondig op de schop. Scholen en welzijns voorzieningen verdwijnen uit die buurt. Bestaande flats worden op geknapt of zo nodig gesloopt om ruimte te maken voor nieuwe sin gels en meer variatie in het wo ningaanbod. De Westwijk, in de jaren zestig ontwikkeld en nog steeds gezien als één van de betere stedebouw- kundige ontwikkelingen van ons land. heeft een ernstig manco vol gens de eerste stedebouwkundige in gemeentelijke dienst, me vrouw B. Fritschi. Hij is.hinderlijk afgescheiden van de rest van de stad door de Marathonweg en de daarlangs ontwikkelde strook sportterreinen. Fritschi zegt, dat dit te wijten is aan de reservering van die strook grond, in de jaren vijftig, voor de aanleg van een spoorlijn. Woning bouw in dat gebied zal, meent zij, de band tussen de Westwijk en de rest van de stad vergroten. „En het is hard nodig om de Westwijk meer bij de stad te betrekken." Zij zou daarbij op de hoek van FIo- ris de Vijfdelaan en Marathonweg graag een stevige woontoren zien als 'poortwachter bij de toegang tot de Westwijk1. Zoiets prefereert ze ook aan het begin van de Ary Koplaan. Daar is woningbouw echter verboden omdat de zuid rand van de wijk binnen de ge luidscontour van de industrie langs de Waterweg valt. Een ande re plek voor zo'n markant gebouw vindt zij het einde van de Buys Ballotlaan, „waar de Vlaardingse ecologische groenstructuur aan sluit op Lickebaert." De Zuidbuurt (met o.a. 720 PLN- flats) noemt zij 'een geval apart' omdat deze onder druk van de toenmalige woningnood in re cordtempo uit de grond is ge stampt zonder te letten op de oor spronkelijke stedebouwkundige wijkopzet. Fritschi bepleit een nieuwe structuur met waterpar tijen, waarlangs gewoond en ge fietst kan worden. De mogelijk hiervoor noodzakelijke sloop van bestaande flats kwam ter sprake, toen directeur, mevrouw A. Theis- sen van het voormalige gemeen telijk woningbedrijf, nu Algeme ne Woningstichting Vlaardingen, de gedachten van de samenwer kende woningcorporaties be sprak. Patrimonium, Samenwer king en AWV willen in de komen de jaren honderden miljoenen guldens investeren in woning bouw. Ze vragen daarvoor wel me dewerking van het gemeentebe stuur in de vorm van meerjarenaf spraken over woningtoewijzing, woningkwaliteit en gemeentelij ke investeringen. „Niet alleen voor de Westwijk, maar voor ge heel Vlaardingen." In antwoord op vragen vanaf de overvolle tribune zei Theissen 'echt nog niet' te weten wat er eventueel gesloopt moet worden. De corporaties zijn van mening, dat er, zeker in de Westwijk, meer variatie moet komen in het wo ningaanbod. Theissen zegt over die veranderingen te willen pra ten met de bewoners van de West wijk en daarvoor een projectorga nisatie in het leven te roepen, die waarschijnlijk tien jaar werk zal hebben. Schiedam De rechercheurs van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam hebben in 1993 voor een kleine negen ton aan uitkeringsfraude boven wa ter gehaald. Dit staat in het jaar verslag van de GSD over 1993. Er werden vorig jaar 133 onder zoeken naar mogelijk misbruik van de sociale voorzieningen uitgevoerd. In zestig gevallen leidde dat tot maatregelen: van 56 cliënten werd de uitkering beëindigd, van 4 cliënten ging de uitkering omlaag. In verre weg de meeste gevallen hadden de cliënten verzwegen dat zij naast hun uitkering ook andere inkomsten hadden. De kantonrechter besliste vorig jaar dat 66 fraudeurs onterecht ontvangen uitkeringsgeld moes ten terugbetalen. In totaal ging het om 740.000 gulden. Het me rendeel van deze zaken was eind 1993 nog niet afgehandeld. Een motor met zijspan is ideaal voor het maken van gezellige tochtjes als het weer het toelaat. Maar ook op mindere dagen kan het snelheidsmonster zo z'n nut hebben. De plek van de passagier kan bijvoorbeeld gebruikt worden als vuilniswagen. Met een beetje duw- en propwerk gaat ér nog heel wat in. Een paar oude deuren bijvoorbeeld. Een vreemd gezicht is het wel, maar dat kan deze motorrijder niet bommen. Hij komt zo toch maar lekker van zijn rommel af en de kraakwagen kan achter wege blijven. Op zijn tweewieler met aanhangsel brengt hij zelf zijn afval naar het aanbiedstation van de Gemeentereiniging in Vlaardingen. De gemeentelijke dienst heeft sowieso niet over klandizie te klagen. Per maand komen er ruim 3500 burgers naar de Hoflaan om er zaken als klein chemisch afval, glas, gft- afval, puin en hout af te leveren. Foto Roel dijkstra Schiedam Tenzij de partijleden vanavond stante peae helderheid eisen, zal pas morgen of vrijdag duidelijk zijn hoe de toekomstige raadsfractie van de PvdA eruit komt te zien. Lijsttrekker en wethouder Aad Wiegman, die sinds het uiteenval len van het bestuur tijdelijk als a: - delingscoördinator optreedt, wi. de agenda van de ledenvergade ring in gebouw De Erker voorlo pig beperken tot een debat over het 'plan Rottenberg'. Over de sa menstelling van de fractie is Wiegman van plan na afloop in be slotenheid verder te vergaderen met de kandidaten. De PvdA Schiedam moet vana vond allereerst beslissen of zij als 'pilot' wil fungeren voor een ver nieuwingsproces dat de partijtop op de langere termijn in alle afde lingen wenst door te voeren. Het door partijvoorzitter Rottenberg ontwikkelde scenario houdt in dat de PvdA een nieuwe start maakt door de banden met de samenle ving nauwer aan te halen en de onderlinge geschillen tussen de oude garde en de jonge generatie opzij te zetten. In een persoonlijk schrijven heeft Rottenberg alle leden van de Pv dA in Schiedam opgeroepen 'open en constructief over zijn idee te debatteren. Dat juist Schiedam als pionier op het gebied van de gewenste vernieuwingen moet fungeren houdt verband met de ''"Ie conflicten die deze afdeling ratste jaren hebben geken* Rottenbergs plan houdt een groepje prominente - s van buiten de stad de af deling tijdelijk zal begeleiden. De ze voorgestelde inmenging van buitenaf is niet bij alle partij geno ten in goede aarde gevallen. Ex- bestuurslid cn oud-fractielid Y. Siljee noemde het onlangs 'Big Brother-praktijken'. Rottenberg is ook de bedenker van een ongewone manoeuvre die als doel heeft de opgestapte frac tieleden G. Brouwer, P. Stadhou ders, N. Samkalden en B. Hoog- eveen terug in de gemeenteraad te brengen. Omdat een directe herbenoeming is uitgesloten, moeten er eerst vier opvolgers (volgens de kandidatenlijst zijn dat B. Zijdeveld, E. Westenberg, P. Groeneweg en M. Reuderink) worden benoemd. Dit viertal zou zich in Rottenbergs draaiboek vóór de installatie tot raadslid moeten terugtrekken. De vier te ruggetreden fractieleden zouden dan alsnog zichzelf kunnen opvol gen. want zij staan dan weer als eersten op de kandidatenlijst. E. Westenberg heeft inmiddels la ten weten dat hij aan een dergelij ke constructie niet zal meewer ken. Hij vindt zulke onderlinge afspraakjes niet stroken met de geest van de Kieswet. ,.Dit is op ethische gronden onverteerbaar," schrijft Westenberg in een brief aan het landelijk partijbestuur. Hoe de overige zeven kandidaten tegen de deal aankijken is onbe kend; zij hebben zichzelf een spreekverbod opgelegd. Door Westenbergs weigering is de terugkeer van tenminste één ex- raadslid onmogelijk geworden. Het besloten beraad dat Wiegman na afloop van de ledenvergade ring wil voeren, heeft daarom on der andere tot doel uit le maken wie van de vier teruggetreden raadsleden zijn of haar zetel daad werkelijk zal mouten inleveren. Een complicatie daarbij is dat Stadhouders en Brouwer hebben verklaard dat zij alleen samen te rug willen in de gemeenteraad. Schiedam Een 4ö-jarige Schie dammer is gisteravond door vier mannen belaagd en van zijn por temonnee beroofd. De man stapte omstreeks half acht uit de tram op de hoek Churchillweg'Laan van Bol 'Es en liep over het bruggetje naar Tuindorp toen twee mannen van ongeveer 20 jaar hem tege moet liepen. Een van hen zei dat de man zijn portemonnee moest afgeven. De man wilde dit niet cn probeerde terug te lopen, maar zag toen twee andere mannen achter zich staan. Omdat hij geen zin had in een pak slaag gaf hij uiteindelijk toch zijn portemon nee af. Schiedam De bestuurder van een personenauto die dinsdag ochtend met een vrachtwagen in botsing is geraakt, is doorgereden na het voorval. De botsing vond plaats op de rijksweg A4 ter hoogte van de Be- neluxtunnel in noordelijke rich ting. Toen de bestuurder van de personenauto plotseling remde, reed de vrachtauto tegen de ach terkant op. De jarige mevrouw Heijnis wordt doorfamilieleden in de bloeme tjes gezet. Een groot deel van haar verjaardag vierde ze in bed. Foto Roel Dijkstra Maassluis Hoewel ze het groot ste deel van de dag in bed door bracht, heeft mevrouw N. Heijnis- Klooster gisteren toch met volle teugen genoten van haar verjaar dag. De Maassluise werd 11)2 jaar en dat wilde het personeel van verzorgingstehuis De Schutsluis niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Het afdelingshoofd zong 's nachts om twaalf uur al 'Lang zal ze leven' voor haar. Bij het feeste lijke ontbijt werd dat door de ove rige personeelsleden nog eens dunnetjes overgedaan. Maar dat was nog niet alles. De kamer van de eeuweling werd versierd, ze kreeg een nieuwe nachtjapon, er was koffie met gebak en op het ge bouw ging de vlag in top. Vanzelf sprekend kwamen 's middags fa milieleden cn de burgemeester op bezoek. Sinds haar 96ste woont de jarige in de verzorgingsflat aan de Richard Hollaan. Daarvoor woon de ze samen met een vriendin in Scheveningen. Toen die overleed, verhuisde ze naar de flat in Maas sluis waar zc door het personeel een altijd opgewekte vrouw wordt genoemd. Staan of lopen kan me vrouw Heijnis niet meer. Daarom ligt zc veel in bod. Haar geestelij ke toestand is echter nog perfect. „Ze weet precies wat ze wil en is altijd vrolijk." vertelt het afde lingshoofd. „En ze heeft nog een hobby. Elke middag komt haar zoon op visite en dan luisteren ze samen naar klassieke muziek." Maassluis De Haarlemse rechtbank heeft de beschik king van de Nederlandse staat over de verblijfsstatus van twee Turkse Koerden uit Maassluis nietig verklaard. Justitie moet zich opnieuw buigen over de asielaanvragen van de hongerstakers. Het tweetal blijft alle voedsel en drank weigeren zo lang zij nog geen zekerheid hebben over hun definitieve status. In zijn verklaring stelde dc Haarlemse rechter dat de over heid bij de beoordeling van de zaak van de twee Koerden ge werkt heeft met oude informa tie over Kocrdistan en geen no tie heeft genomen van een rap portage van Amnesty Interna tional. Ook heeft justitie te weinig oog gehad voor de ach tergronden van beide Koer den. De rechter achtte om die redenen de beschikking onge grond. Raadsvrouw T. Pon- daag; „De staat is feitelijk weer aan het werk gezet en is daar bij tot spoed gemaand. Mijn cliënten wachten nu al ander halfjaar op du uitslag en de si tuatie in Koerdistan is in die tijd alsmaar verslechterd." De Koerden zijn er na krap drie weken honger- en dorststaking slecht aan toe. ..Ze zijn niet meer in staat om reëel na te denken," vertelt Lotti Bakker van Vluchtelingenwerk Maas sluis. „Van echt contact is geen sprake meer. De huisarts kan niets uitrichten, want ze weige ren te drinken." Vóór behandeling van de rechtszaak hebben de twee hongerstakers enkele dagen gedronken. Nadat bleek dat de rechter niet direct tot een uit spraak zou komen over hun verblijfsstatus, zijn ze direct weer gestopt. Het tweetal wil uitsluitend een A-status krij gen. dat wil zeggen op politie ke grónden als vluchteling erkend worden. ..Wij zijn geen klaplopers, zeggen ze steeds. Zij willen een functionele bij drage leveren aan de Neder landse samenleving," aldus Lotti Bakker. Overigens is dc derde hongerstaker gestopt met de actie, enkele dagen na dat hij te horen had gekregen dat hij de A-status zou krijgen. In eerste instantie had het drietal onderling besproken d3t ze hun strijd samen door zouden zetten. Vlaardingen—De kapitein van een Russisch schip in de Koningin Wilhelminahaven heeft een boete van 1500 gulden gekregen. Een jerrycan met ongeveer 20 liter olie was van zijn schip gevallen en veroorzaakte een grote vlek in het water. Rijkswaterstaat heeft de gemorste olie in de Vlaardingse ha\*en opgeruimd. Vlaardingen Sehiiderswerk in de Anionic Heinsiusstraat in Vlaardingen is dinsdagochtend stilgelegd, omdat oude vertrosten waren terechtgekomen in het riool. Een bedrijf probeerde met een hogedrukspuit de oude verf van een gevel te verwijderen, maar vergat de resten op te van gen. Tegen het bedrijf is proces verbaal opgemaakt. Schiedam In een huisartsen praktijk aan de Warande in Schie dam is uit een privé-ruimte een portemonnee gestolen. De dader werd betrapt door de baliemede werksters die vreemde geluiden hoorden en poolshoogte namen. De man ging er vandoor en wist aan zijn achtervolgers te ontsnap pen. Tijdens zijn vlucht gooide hij tie gestolen knip op straat. Maassluis Een -16-jarige Hoekc- nees. die in een warenhuis in Ko ningshoek in Maassluis een win keldiefstal had gepleegd, heeft een boete van 200 gulden gekre gen. Aangezien hij hiervoor niet eerder was opgepakt, kreeg de verdachte een geldboete in plaats van een proces-verbaal. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft dinsdagoch tend tijdens een rood-licht-contro- le op de Holysingel zestien be stuurders bekeurd. Twaalf van de 260 geregistreerde voertuigen bleek te hard te rijden. De hoogste ge muien snelheid bedroeg 89 kilometer per uur, waar 50 kilo meter is toegestaan. De Belgische bestuurdei' kreeg een boete van 310,--.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2