Meer Schiedammers in financiële problemen Orpheus viert jubileum met twee concerten '«av' yrip Fietsverkoopdag bij politie Vrouwen en het rechts-extremisme Lintje voor Teun Sloot Adrian Snell in Koningshof Milieu-inspecteurs 'Geld uitgeven is net zoiets als eten. Je kan er nooit mee stoppen' Rabbijn Soetendorp te gast bij het NPB Rotterdams Dagblad Dinsdag 11 oktober 1994 Schiedam Morgen kunnen personen van wie een fiets is gesto len voor een redelijk bedrag een andeie tueewieler aanschaffen bij de politie Het gaat daarbij om fietsen waarvan de eigenaren met meer zyn te achterhalen De koper moet overigens door middel var. een aan- giftebewijs en legitimatie kunnen aantonen dat zijn of haar fiets is gestolen De opbrengst van de verkoop gaat naar een goed doel Vorig jaar werd aan de directie van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam 5000 gulden over handigd De stichting SVO neemt morgen de positie van vrou wen vanuit rechts/extremistische hoek onder de lou pe De avond wordt verzorgd door Vrouwengroep Loeder uit Leiden, een groep die veel onderzoek heeft verricht naar het vrouwbeeld van de CD en CP'86 De huidige situatie wordt tijdens de bijeen komst in een groter verband geplaatst door verband te leggen met de opkomst van het fascisme en natio- naal-socialisme tijdens de Tweede Wereldoorlog Aan de orde komt de positie die vrouwen volgens de ze ideologieën moeten hebben en het verzet van vrouwen tegen het fascisme De aanvang is 20 00 uur m Het Gebouw aan de Broersveld 142 Vlaardingen T J Sloot uit Vlaardingen heeft zaterdag een konin klijke onderscheiding ontvangen Hij kreeg de gou den eremedaille van de Orde van Oranje-Nassau Aanleiding was het 40-jarig bestaan van de vereni ging van Ouders en Verwanten an Mensen met een Verstandelijke Handicap Sloot, in het gehandicapten* erk steevast aangeduid als Teun', is voor deze vereniging een zeer waarde volle kracht geweest De 64-jange Vlaardinger heeft een groot deel van zijn leven besteed aan een betere zorg voor gehandicap ten Hij hielp eind jaren zestig bij de totstandkoming van een Herman Frantsenhuis, zat m het bestuur van de stichting Helpt Elkander en was ook betrok ken bij de fusie van deze stichting met 'Het Zorgen kind' Teun Sloot is sinds vijfjaar voorzitter van de federa tie van de oudervereniging Waterweg-Noord Dank zij zijn visie en inzet hebben de verstandelijk gehan dicapten een eigen plaats m Vlaardingen gekregen De koninklijke onderscheiding werd uitgereikt door burgemeester Stam De bekende gospelzanger/pianist Adrian Sneli komt vanavond naar de Koningshof te Maassluis Het eer ste deel van de avond is een 'gewoon' orkest, na de pauze vertolkt hij de musical 'Beautiful or what''' De centrale figuur is een meisje met een verstande lijke handicap De aanvang is 20 00 uur en de toegangsprijs is ƒ27 50 Woensdag 12 oktober VLAARDINGEN Zelfverdediging. St Coerke 13 30-15 30u (tien les sen ƒ75) Donderdag 13 oktober SCHIEDAM Anders creatief met goedkope materialen. Blauwe Brug, 9 00-11 OOu (vier bijeenkomsten ƒ7 50» Dinsdag 18 oktober SCHIEDAM Tafeltennis. Blauwe Brug 20 00-22 30u (tweeweke lijks ƒ2,50 per keer) Dinsdag 25 oktober SCHIEDAM Weer weten wat je wil. Kluphuis Oost ism stichting SVO, 9 30-11 30u (twaalf bijeenkomsten, ƒ40. voor vrouwen tussen 25 en 35 jaar) In het Rotterdams Dagblad van 9 september werd door Sander Sonnemans gemeld dat de milieu-in- specteurs in Schiedam strenger gaan controleren De verslaggever laat zich door die heren iets op de mouw spelden, want hot is nu nog net zo als v oorheen Op maandag 3 oktober werd dooreen v an onze buren bij het middelste portiek van de fiat in Nieuwland grofvuil neergezet De dader lag natuurlijk op het kerkhof Het ONS nam het mee en terecht Dinsdag 4 oktober heb ik naar het ONS gebeld en kreeg te ho ren dat er iemand langs zou worden gestuurd Maar woensdag log het er nog Wal scherpe controle'' We worden gewoon voor gek genouden Ik heb al vaker gebeld met net ONS Het ging daarbij vooral om die kleine zakjes huisvuil die in deze wijk builen worden gezet Wy moeten dure huisvuilzak- ken kopen, maar anderen zetten die uitpuilende zak jes op straat waar alles uit waait A.C. Glasbergen, Schiedam De activiteiten van de Vrijzinnige geloofsgemeen schap NPB-Schiedam staan dit jaar in het teken van de herdenking van de bevrijding, m mei 1995 precies vijftig jaar geleden Vanavond opent de joodse rabbijn Abraham Soeten dorp de reeks met een avond over 'Mens worden om te bevrijden' Soetendorp is rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente m Den Haag en oprichter van de LIG in Rotterdam Vragen die in zijn lezing aan de orde komen 2ijn w e ten we wat vrijheid is' Zijn vrede en welzijn daad werkelijk voor alle mensen haalbaar7 Wat is de bete kenis van religie hierin voor de mens7 De bijeenkomst begmt om acht uur in het gebouw aan de Westvest 90-92 Het aantal aanvragen voor schuldhulpverlening in Schiedam is de laatste maanden explosief gestegen. In de periode januari tot september 1994 kreeg het Project Schuldhulpverlening 341 nieuwe verzoeken om hulp binnen, tegen 358 over heel 1993. De w achthjst is daarmee gestegen tot rond de 100, met een gemiddel de wachttijd van zes maanden. Door tijdelijk extra personeel in te zetten, hopen de medewerkers van het project de wachtlijst te beperken. Maar door de huidige economische ontwikkelingen neemt het aantal ge zinnen dat in problematische schuldsituaties terecht komt. eerder toe dan af. „Wij adverteren nooit, we hebben het al druk genoeg." MW4 *K *tn/a Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaai Sander Sonnemans Westhaven- piaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Marieke Kars, achter de tafel wordt steeds vaker geconfronteerd met Schiedammers met schulden. Foto Roei Dijkstra Door Jelle Gunneweg Schiedam Nooit hoorde je hem klagen over geldgebrek. Hij had een goeie baan. verdiende zon vijfduizend gulden schoon in de maand en leidde geen buitensporig leven. Totdat zijn vrouw bij hem weg liep Toen stond Jaap (50) in een mum van tijd 150 000 gulden in het rood. Te kwistig met zijn creditcards lopen zwaaien om z'n verdriet maar te vergeten. Of Jacques (26) en Antoinette (25) Smoorverliefd waren ze op elkaar en konden uren dromen hoe het zou zijn als ze zouden samenwo nen Geld was geen probleem ook al stond er geen cent op hun spaarrekening Allebei hadden ze een leuke baan. dus een lening voor de inrichting van het huis was zo geregeld Tot Annet zwan ger raakte en na de bevalling wil de stoppen met werken Toen bleek de lening an 20 000 gulden ineens een schuld die nooit meer weg te werken viel En Leme dan een gescheiden vrouw met twee schatten van dochteis die goed konden leren Leme vulde zo graag haar meiden laten studeren dat ze bereid was alles daarvoor opzij te zetten De studieko-ten kon ze net betalen van haar spaaicenten en door twee maanden huur op te schui ven naar later Maar ineens*ging de wasmachine kapot en kreeg ze een flinke jaarafrekemng van het nutsbedrijf Toen zat ze klem Drie verhalen Zomaar een gieep uit het ruime aanbod aan proble matische sehuldgevallen die bij het Project Schuidhulpverlening (PS) bekend zijn Zonder begelei ding lukt het deze gezinnen niet uit de moeilijkheden te komen De medewerkers van Schuldhulp- vei lening proberen hen te heipen met een op maat gesneden oplos sing Echter de wachtlijst blijft groeien en groeien Jeneverindüstrie In Schiedam hebben zo'n 20CC huishoudens giote schulden Ler- houdingsgevvys een groot aantal en deels histonsch verklaarbaar De teloor gegane jenever en scheepsmdustne heeft van Schiedam een arme stad ge maakt Hele gezinnen kwamen op straat te staan met een desas treuze u'tuerkmg naar latere ge neraties Er zijn families waar het bijzonder is als een kind een baan heeft 'vertelt Marieke Kars (28) coördinatrice van het PS-bu- reau aan ae Nieuwe Haven Andeie oorzaken zyn algemener Vroeger w erden te eel geld uitge- ven. ontslag en plotselinge veian- denngen in de gezinssituatie als meest voorkomende oorzaak van grote schulden genoemd Stilaan treedt hierin een verschuiving op onder druk van de verslechterde economie Kaïs: „De vaste lasten zyn gestegen, terwijl by voorbeeld de huursubsidie en studiekosten vergoeding omlaag zyn gegaan en de eenmalige uitkering zelfs hele maal is afgeschaft Een andere reden is de opmars van de creditcard, het leasen en op afbetaling kopen „Contant geld verdwijnt meer en meer uit de Nederlandse samenleving Met rampzalige gevolgen voor men sen die onvoldoende vaardighe den bezitten om het eigen budget deskundig te beheren „Mensen zijn heel creatief in het bedenken van mogelijkheden voor extra uitgaven En geef ze eens ongelijk Als je naar de tv kijkt, lijkt het of iedereen alles kan kopen Alle huishoudens heb ben een wasdroger, magnetron hogedrukspuit en draagbare tele foon, als we het Rad van Fortum moeten geloven En heb je het met dan lease je toch gewoon7 Je kunt het tegenwoordig zo gek niet bedenken of het is te huur tot aan krabpalen voor de kat toe En een cd-walkman voor vyf gulden per week klinkt leuk, maar dat is toch voor twintig gulden in de maand Maal twaalf Reken maar uit ,Ik vraag me weieens af, zyn die mensey i^iu achterlijk7 Je weet toch dat je elke gulden maar een keer kunt uitgeven7 Maar schul den sluipen er ongemerkt in en op school w ord je niet geleerd hoe je de termg naar de nerig moet zet ten, door byvoorbeeld samen de krant te lezen of eerst een bood schappenlijstje te maken voor je gaat winkelen Lijfspreuk Marieke Kars spreekt van geluk dat Nederlanders als lijfspreuk hebben 'doe maar gew oon' In ver houding tot andere landen wordt hier namelyk het minst op afheta- Img gekocht Maar ae coördinatri ce ziet Nederland langzaam ver anderen van een spaarmaat- schappy naar een kredietmaat schappij, mede onder invloed van de opengestelde grenzen De mo gelijkheden om in de schulden te komen nemen daardooi toe Kars groepeert de diverse schul den voor het gemak m vier typen De eerste is de aanpassings schuld een echtpaar heeft altijd van een goed inkomen geleefd maai gaat uit elkaar of de kost winner wordt werkloos Zon te rugval vergt enorme aanpassin gen die niet iedereen te boven komt Geld uitgeven is net als eten Je kan er nooit mee stop pen roept Marieke Kars dan al tijd De tweede leden is de compensa- tieschuld mensen die ai jaren van weinig geld moeten rondkomen en nooit op vakantie kunnen, schaffen 2ichzelf by voorbeeld een video aan onder het motto 'ik wil ook weleens wat' „Het gekke is dat mensen met weinig geld ver houdingsgewijs veel meer uitge ven aan hun kinderen dan men sen die ruimer by kas zitten Een van de meest voorkomende oorzaken is de overbestedings- schuld „Mensen overschatten de hoogte van hun inkomen, verge ten byvoorbeeld dat ze eens per jaar onroerende zaakbelasting of hun verzekeringen moeten beta len De vierde schuld tenslotte, de overlevingssehuld, komt over het algemeen alleen voor by mensen met een uitkering „Als je langer dan vyf jaar van een uitkering moet leven, komt er een moment dat je reserves op zyn Maar ooit gaat de wasmachine of de koel kast kapot Waar haal je dan het geld vandaan7" Plastic tas Op het moment dat iemand met een plastic tas vol rekeningen by het Project Schuldhulpverlening op de stoep komt te staan, is het eigenlijk al te laat „Mensen vin den het over het algemeen heel moeilijk te erkennen dat ze een fout hebben gemaakt Ze hebben ook zelf al van alles geprobeerd en denken dat er nooit meer een op lossing mogelijk is In 1993 hadden de Schiedamse klanten een gemiddelde schul denlastvan 17 500 gulden over ge middeld vyf schuldeisers Tachtig procent van de hulpvragers had een inkomen beneden de twee duizend gulden netto per maand Het uitgangspunt is alle schulden zoveel mogelijk terug te betalen in 36 maanden, rekening hou dend met de financiële draag kracht van de klant Is volledig te rugbetalen van de schulden niet mogelijk, dan worden de schuld eisers verzocht kwijtschelding te verlenen Ook andere oplossing worden gezocht Te denken valt daarbij aan het aanvragen van fondsen, tijdelijke regelingen en meer ruimte in het budget cre- eren door te verhuizen naar een goedkopere woning In het eerste gesprek probeert de budgetconsulent met de klant helder te krygen wat de mogelijk heden zyn en of hij/zy gemoti veerd genoeg is mee te werken aan de strikte regelingen Hier door komen alleen mensen op de wachtlijst te staan die redelijker wijs geholpen kunnen worden Marieke Kras raadt hulpvragers ook altijd aan eerst zelf alle in komsten en uitgaven te inventari seren en afpraken te regelen met schuldeisers Pas daarna gaat ze tot actie over Spiraal De hulpverlening heeft een twee ledig doel Allereerst moet duide lijk worden hoe de schuld is ont staan en hoe die in het vervolg is te voorkomen De neerwaartse spiraal moet immers een halt wor den toegeroepen Klanten wordt ook geleerd bewust keuzes te ma ken m bestedingen en met alle pleziertjes op te geven Anders steekt de compensatiedrang de kop op „Sober leven is met erg, Door Anke an Breo Vlaardingen Enthousiasme saamhoiigheid en keihaid wei ken zijn de ingteciienten van het zeu succesvolle en bloeiende Ylaardingse mannenkoor Orp heus Zanghefhebbeis kunnen daan an vrijdag 28 oktober en za terdag 29 oktober het resultaat ho ren als het koor het 90 ja. ig jubi leum viert met een tweetal con certen in de Stadsgc hoor/aal Orpheus weid opgericht in 1904 onder auspiciën van de olksbond tegen drankmisbtuik en startte met 26 leden Nu negentig jaar la ter zyn het er ruim honderd en komen ze zells uif Riudeikerk en Hellevoet-luis De leeftijd vari eert van 21 tot 79 jaar Door de komst van jongeien heelt Orp heus een v ry jonge uitsti ahng De massieve, warme kuorkiank maakt dat veel heien net mar nenkoor pieferen boven een ge mengd /anggeztlschap Grammofoonplaatje Ook speelt de gezelligheid van mannen onder elkaai geen onbe langrijke rol Dingent Frans Gort is al vanaf 1981 aan Oipheus ver bonden Gort kent de vroegete koot klank anten v<m een gram- moioonpluaije maar heelt dooi veel stermormirg het geluid aan- merkelyk kunnen verbeteren Ook de sjt et is de algelopen jaren v cel v ei andei d Yr< et i v iel de af stand tussen dn ig< n en bestuut ten opzichte van het hele koor MettweeconcertenindeStadsgehoorzaalviert0rpheushet90-jarigjubileum.Vandaardaterdeze weken driftig wordt geoefend. Foto Roei Dijkstra aanzienlijk te noemen Tegen- ne twintig minuten stemvorming woordig is die afstand weggeval- waarin de diverse facetten van dat len en is er sprake van een uitste- onderdeel worden belicht Opval lend is dat de heren uitei st aand achtig en geconcentreerd de aan- kende samenweiking De repeti ties beginnen steeds meteen klei- wijzingen van de dingent opvol gen „Ernam." roept hij tijdens de meest recente repetitie en al snel vullen de operakianken van Verdi het repetitielokaal Te weinig crescendo' en 'moet feller, maar verder klinkt het uitstekend.' klinkt het aanmoedigend „Het is een makkelijk koor om mee te werken," vindt Frans Gort „De zangers werken goed mee aan ongeveer alles dat ik als diri gent van hen verlang Ook de ex tra repetitie-avonden worden met grote belangstelling en grote in zet bezocht De hoogtepunten zyn voor Gort de jubilea en concertreizen naar Zweden en het voormalig Tsje- cho-S!owakije geweest Orpheus geeft m de regel twee grote con certen per jaar en verleent mede werking aan andere concerten Het repertoire omvat werken uit de renaissance, romantiek en mo derne stromingen Veel van de werken worden a capella uitge voerd De Vlaardmgers hebben evenals de meeste mannenkoren een specifieke voorkeur voor Rus sische mannenkoormuziek en negrospirituals Voor het jubileumconcert heeft dirigent Gort met het bestuur ge kozen voor een opera-concert Op het programma siaan onder ande re werken van Mozart, Gounod en Verdi Aan dit concert wordt mee gewerkt door de sopraan Liesbeth Damen, bas-banton Julian Hart man en het Randstedelijk Bege- leidingsorkest met als concert meester Pleun van der Linden Over publieke belangstelling heeft Orpheus met te klagen De concerten m de Stadsgehoorzaal zyn nu reeds uitverkocht I behalve als het moet Maar de huur, ONS en het ziekenfond» moeten altijd worden betaald Daarnaast is er de technische kant van de hulpverlening het treffen van betalingsregelingen Marieke Kars en haar collega's hebben in het 6-jang bestaan var, het project goede contacten opge- bouwd met de Schiedamse schuldeisers „Ik ben blij dat het Womngbeheer tegenwoordig a| na drie maanden huurachter- stand een deurwaarder stuurt Dat is beter dan de schuld een jaar laten oplopen, want dan kun je niets meer uitrichten Over het a] gemeen gaan de schuldeisers ah koord met onze voorstellen, maar zy moeten zich steeds meer hou den aan landelijke regels Dat maakt het voor ons erg lastig Nadeel is ook dat schuldeisers steeds vaker kiezen voor beslag op de uitkering, inclusief het va kantiegeld „Dat hakt er goed in mensen hebben dan helemaal geen extraatjes meer" Twintig procent van de hulpvragers wei gert mee te werken aan een rege Img of haakt na verloop van tnd af „Voor hen is de situatie dan blijkbaar nog niet erg genoeg Kars blijft redelijk optimistisch en ziet voor de meesten een oplos sing „Maar alles is afhankelijk van je motivatie, de scapaei teit, je kansen en mogelijkheden en je omstandigheden Er blijft al tyd een groep waar wij mets voor kunnen doen Dinsdag 11 oktober SCHIEDAM Podium. Jamsessie. 21 OOu VLAARDINGEN d'Oude Stoep. Coast tot coast (funckrock), 22.00u MAASSLUIS Koningshof Concert Adnan Snell 20 OOu ROTTERDAM Lantaren/Venster. Kniertjes Knie 20.30u LuxorTheater.MomixMo dern Dance Company (USA) 20.30u Dizzy. Gtjs Hendriks Quar tet, 22.00u. De Doeien Grz Eind Abend in Wien, 2015u KJ z Tno Tchaikovski (Parijs), 2015u Biblio theektheater. Kleur, ruimteen tyd 20 OOu Zaal De Unie. De Kwestie, 20 30u Woensdag 12 oktober SCHIEDAM Zorgcentrum Thuriede. Bingo 14 OOu VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Rasti Rostelli show, 2015u Sanders &Ko (jeugd voorstelling), 14.00u Harmonie. Soesja Citroen (jazz) 21 OOu. ROTTERDAM St.Dv oomtheater. Heksenverhafen endoe-programma.15 00-16 30u Wijkgebouw De Focus. Kinderfilm middag, 14.00u. Jeugdtheater Hofplein. Durven m het donker 14 OOu. Plaswijckpark. Poppen theater, 15 OOu ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Philadel phia' (al) dag. 1145-215 4 45 7.15-9 45. Alhambra 2: TheGeta- way (16) dag 4-6 45-9 30 Calyp so 1:'Forrest Gump'(12) dag 115 5-8 30. Calypso-2: 'Four Weddings and a Funeral' (al) dag 115-4- 6 45-9 30. Calypso-3: 'Schmdler s List'(12)dag 2-8 Cinerama 1: Na tural Born Killers' (16) dag 115 4- 6.45-930. Cinerama 2: When a man loves a woman' (al) dag 115* 4-6.45-9 30. Cinerama 3: 'I love trouble' (12) dag 115-4-6.45 9.30.Cinerama4: "Beverly HiIlsCop III' (12) dag 1.15-4-6 45-9 30 Ci nerama 5: The Flmtstones' (al) dag 1.15-4-6 45-9.30. Corso: 'Clear and Present Danger' (16) dag 1- 3 45-6.30-9.30. Imax Theater: 'Blue Planet' (al) di.wo. 2-7 'Moun tain Gorilla' (al) di wo 3 'Dances with wolves' (al) dag. 8. Venster 1: 'Fresa y Chocolate' (16) dag 8 'Ladybird, Ladybird'(16) dag 1015 Venster 2: Muestrade Cine Cubano dag. 7.30: 'ManaAntoma'di wo Cu baanse muziekfilmsdag 9 30. Theo van Gogh's 06' (16) dag 10 45 Venster 3: 'Rock rol! junkie (16) dag. 7.30-11 '1000 Rosen (16) dag. 9.15. Venster 4: 'Ladybird, La dybird' (16) dag. 8 'Fresa ychocola- te' (16) dag 10.15. Lumière 1: 'Wolf (12) dag. 1.15-4-6 45-9.30 Lumière 2: 'Color of Night' (16) dag 6.45-9 30,di.ookl 15-4 Lumière 3: 'Wyatt Earp' (12) dag. 2-8. Lumie- re 4: 'The Client' (16) dag 115-4- 6 45-9 30. Rex: 'Wet dreams' (18) dag.vanafl2doori voorstelling.Tha- lia: 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Kindermatinees: Alhambra 2: 'Duimeiijntje'wo. 1.15. Lumière 2: 'DeAnstokatten' wo. 1.15-4. Lumiè re 4: 'Jungle Jack' wo. 1.15-4.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1