13 Reclassering vaak te laat met rapportage Na 40 jaar medaille voor Korea-veteraan PfiÉl Rotterdams Dagblad Plan: Minder tijd besteden aan lichtere gevallen 'Geen Perron Nul in Spangen' Bouwers Erasmusbrug moeten helpen verhuizen JlljÉplöpobergoedkoop poolen bij Snookercentrum Thurston, Westersingel 20teiefoon: 010 - 4363719 mms mm mïm <YE' Emoties over ambtswoning Te hard rijden Politie redt man uit huis Stankcode 2 'Fluisterboot' bezoekt de Biesbosch Rotterdam Zaterdag 15 oktober 1994 Rotterdam Burgemeester Peper en zijn vriendin Neelie Kroes heb- ben een 'blinde voorliefde' voor het pand Museumpark 9. Een an dere ambtswoning is voor hen on- bespreekbaar. Daarmee is de za kelijke discussie over de vraag of Rotterdam wel een ambtswoning nodig heeft, afgegleden naar een emotioneel betoog achter geslo ten deuren. Dit blijkt uit de woorden van som mige raadsleden die donderdag deelnamen aan een besloten com missievergadering over de aan koop van de woning. Raadslid Ter Kuile (AM)) wilde na afloop niets meedelen omdat ,.de informatie aan de raadsleden een zeer per soonlijk karakter heeft", Een andere betrouwbare bron be vestigde gistermiddag echter dat het 'persoonlijke' zit in de absolu te voorkeur van de burgemeester voor het pand Museumpark 9, pal tegenover museum Boymans. SP-raadslid Van Heumen stelde dat. als het pand zo'n persoonlijke kwestie is voor het burgemees- terspaar. zij ook het pand zelf kunnen kopen. Peper greep hier op zijn hamer en sloeg op de tafel, met de woorden: „Daar hebben wij het niet over!" Binnen het college van b en w be staat geen meerderheid voor het plan het pand voor 1.3 miljoen gulden aan te kopen als ambtswo ning. Daarom wilde het coliege donderdag de mening peilen van dc raadsleden in de commissie al gemene bestuurlijke zaken. Hoe de uiteindelijke stemming uitvalt in de raad is nog onduidelijk. Vast staat dat de commissie Peper waarschuwde voor een nederlaag in de komende openbare raads vergadering en voor onnodige commotie binnen zijn eigen PvdA. Volgens sommige raadsleden was de burgemeester donderdag niet met zakelijke argumenten te overtuigen van het feit dat de vrij kleine villa niet geschikt is voor de ontvangst van groepen men sen. In Amsterdam bijvoorbeeld beschikt burgemeester Patijn over een ambtswoning met een royale ontvangstruimte. Het pand in Rotterdam valt onder monumentenzorg maar is jaren als kantoor gebruikt. Om het weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen en om het voor bewo ning en ontvangsten geschikt te maken, zijn nog eens tonnen no dig. Het huis is bovendien moei lijk te beveiligen door zijn open ligging. Tegenstanders van het plan vin den ook dat een burgemeester die nog drie jaar te gaan heeft geen ambtswoning moet krijgen. Momenteel woont de burgemees ter samen met Neelie Kroes in Wassenaar, in het huis dat nu te koop staat. Formeel huurt Peper een appartement aan het Weena in Rotterdam, maar daar is hij zel den. Een burgemeester is wette lijk verplicht in zijn gemeente te Rotterdam De politie heeft gis teren op de Maasboulevard twee snelheidscontroles uitgevoerd. Ter hoogte van de Honingerdijk werden er 52 bekeuringen uitge deeld wegens te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 78 kilometer per uur. De maximum snelheid is daar 50 kilometer per uur. Er werden 345 voertuigen ge controleerd. Op de Willem RuysJaan schreef de politie 363 processen-verbaal uit. Daar werden 2107 auto's gecon troleerd, De hoogst gemeten snel heid was daar 104 kilometer per Rotterdam De politie heeft gis terochtend om elf uur een 36-jari- ge man gered uit een brandende woning aan de Savornin Lohman- nlaan in Bergpolder. De man kon zijn huis niet meer langs de trap yerlaten en verscheen voor het raam van zijn woning op de eerste etage. De politiemensen reden hun VW-busje onder het raam, klommen op het dak van het voer tuig en lieten de bewoner op het busje springen. De bewoner en een politieman moesten zich la ten behandelen voor ademha- lingsmoeilijkheden. De brand ontstond vermoedelijk door een gasexpiosie in de benedenwo ning. De brandweer heeft het vuur geblust. Door Peter Louwerse Rotterdam De reclassering in Rotterdam is de laatste tijd steeds vaker te laat met rapportages over verdachten. Daardoor moeten zaken wor den uitgesteld, waardoor de rechtbank in tijdsnood komt. Om de problemen op te lossen wil de reclassering op i januari star ten met zogeheten 'gedifferenti eerde rapportage'. Bij lichtere ge vallen kan dan worden volstaan met een beperkt rapport. Hier over overlegt de reclassering met de rechtbank en het Openbaar Mi nisterie. Onlangs uitte de rechtbankpresi dent mr. F.J.W. M. van Dooren tijdens de strafzaak tegen een drugsdealer uit Hellevoetsluis nog kritiek op het functioneren van de Rotterdamse reclassering. In de zaak van de Hellevoeter R.M. was het reclasseringsrap- port nog niet af, reden voor zijn advocate om uitstel te vragen. Van Dooren wees dat verzoek van de hand. „We kunnen niet alle za ken aanhouden waarin een ver slag ontbreekt," zei hij. „Dat ge beurt te vaak." Doorschuiven Rechter mr. J. W. Hevman. coör dinator van de strafsector van dc Rotterdamse rechtbank, beves tigt dat de rapporten van de re classering nogai eens te laat bin nenkomen. „De rechter over weegt dan of het verantwoord is om de zaak af te doen zonder rap port," aldus Heyman. Zo nee, dan wordt de zaak aangehouden. „Het is jammer als het aanhouden al leen om die reden gebeurt," zegt Heyman. „We moeten de zaak dan weer doorschuiven naar een andere datum, terwijl zittings- ruimte toch al zo schaars is." Ook voor de verdachte is dit verve lend, omdat hij langer op zijn be rechting moet wachten. Heyman noemt het van groot be lang dat het reclasseringsrapport beschikbaar is tijdens de terecht zitting. „De reclassering kan een objectief beeld geven van de ver dachte," legt Heyman uit. „Aller lei verhalen gaan door de zeef van een objectieve derde. Dat geeft een extra steuntje in de rug bij het rekening houden met de omstan digheden." Veldwerkers De reclassering in Rotterdam er kent het probleem. „Dat komt vooral doordat we steeds meer mensen krijgen die voor het eerst met justitie in aanraking komen." legt stafmedewerker Koos Hazen uit. Aan deze 'flrst offenders' heeft de maatschappelijk werker meer werk dan aan oude beken den. „Bovendien," vervolgt Hazen, „neemt het aantal aanvragen toe. We moeten realistisch zijn. Het zit er niet in dat wc mankracht erbij krijgen. Daarom hebben we geko zen voor de gedifferentieerde rap portage." De reclassering in Rotterdam ver werkte vorig jaar 6400 aanvragen die werden afgehandeld door vijf tig veldwerkers. Rotterdam De Milieudienst Rijnmond (DCMR) heeft gister middag voor het oostelijk deel van de regio stankcode 2 inge steld. Dit houdt in dat ongeveer vijfentwintig bedrijven ten oosten van de Calandbrug het overslaan van produkten waarbij stank vrij komt met de helft moeten ver minderen. Bovendien moeten zij het starten, stoppen en schoon maken van installaties beperken. De Milieudienst heeft de maatre gel genomen na enkele tientallen klachten over stank. Door het windstille weer blijft er te veel stikstofoxyde hangen, afkomstig van de industrie en net autover keer. Aangezien het mooie herfs tweer voorlopig nog aanhoudt is de stankcode tot vanmiddag van kracht. Dan wordt de situatie op nieuw bekeken. Rotterdam De Bewoners vereni ging Spangen wil geen Perron Nul in de wijk. Om een mogelijke komst van dc drugsopvang te voorkomen, houdt de vereniging een handtekeningenactie, die tot nog toe ai ruim duizend handte keningen van bewoners en bedrij ven heeft opgeleverd. Het gerucht gaat dat Perron Nul naar het viaduct onder de spoor brug over de Schie verhuist. „Dan hebben we aan de ene kant de Keileweg en aan de andere kant Perron Nul. De Spangenaren zit ten dan helemaal ingeklemd tus sen de junks. .Als dat gebeurt, ge wen ze de strijd op. Dan gaat één deel mee in de criminaliteit en het andere deel gaat ergens anders een woning zoeken. Dat wordt een getto waar alles buiten de wet om gebeurt." veronderstelt R. Vis van de Bewonersvereniging Spangen. Vis ziet het somber in als Perron Nul onder het viaduct komt. „De bedrijven gaan ergens anders heen. dat betekent dat de werkge legenheid wegvalt. De mensen die veelal met-onregelmatige diensten bij Van Nelle werken, moeten elke dag onder dat via duct door. Ik ben ook bang dat het hele Schie-oeverproject dan ook niet meer doorgaat." Zo'n mooi vormgegeven brug is één, haar bouwen is een heel ander verhaal. Keer op keer worden de bouwers van de Eras musbrug geconfronteerd met 'vertaalprobleempjes': bouw- details die op papiet m helder al»- wat zijn maar die in de praktijk voor heel wat. hoofdbrekens zorgen,, AI die probleempjes hebben geleid tot een bijstelling van het ;irhel€^tjouwprogramma, maar om tochop tijd (voorjaar 1996) klaar te zijn, wordt een dee! van de achterstand ingelopen door 's avonds tot tien uur door te werken. Dat geldt vooral voor het werk aan de wanden van de basculekelder, tegen over de kop van het Noorderelland. De bewoners van het Noordereiland hebben hiermee ingestemd nadat was be loofd de e?ctra overlast tot een minimum te beperken. - Bij de vestiging in Vlissingen van c nstructiebedrijf Grootint wordt op dit moment hard gewerkt aan de 139 meter hoge stélen pyloon, die nu al voor ongeveer zestig procent klaar ïs. Bij Grootint in Dordrecht wordt gewerkt aan de bascule, het beweegbare deel van de brug. Die is al vöor eèn kwart klaar. Op de rechter Maasoever is al goed te zien hoe de oprit van de Erasmusbrug ga et *eri. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de vloer van de parkeergarage,Alio onder de oprit komt. Dat het een kwestie van passen én méten is tussen de bestaande bebouwing blijkt uit het feit dat de aan-1 nemers komende week een handje moeten helpen bij de ver huizing van een familie uit de flat aan het Wïilemspleln. Foto EnkBloemmH/RotterdsmsDagblad hvj'f" ,i Door Arjen van den Oever Rotterdam Meer dan veertig jaar lang lag de 'Korean War Me dal' in een la van het ministerie van Defensie, maar afgelopen donderdag heeft Korea-veteraan August Zending hem gekregen. Ambassadeur Lim-in-Jo van Zuid-Korea overhandigde de on derscheiding hoogstpersoonlijk aan de 71-jarige Rotterdammer. Voor August zelf is het moeilijk- wennen. Zeker als hij tijdens de nieuwsuitzending op de radio het hele verhaal en zijn eigen naam hoort. „Veertig jaar lang kent nie mand je. Opeens ben je overal be kend." zegt hij lachend. „Toch blijf ik het een beetje vreemd vin den dat zij mij niet konden vin den. In Nederland staat iedereen toch geregistreerd?" De medaille is een onderschei ding van de Koreaanse regering voor alle buitenlandse soldaten die in de Korea-oorlog van 1950- 1954 hebben gevochten. Volgens voorlichter Eduard Buskens van het ministerie van Defensie was niet iedere veteraan even makke lijk ie traceren. In Nederland zijn er waarschijnlijk nog enkele tien tallen 'Augusten' die worden op gespoord door de Vereniging van Oud Korea Strijders. Actief baasje August Zending, geboren op 12 juni 1923 in Suriname, is altijd een actief baasje geweest. Hij heeft enkele malen in het leger gezeten als vrijwilliger en was in de jaren vijftig en zestig werk zaam op koopvaardijschepen. Tenslotte is August wegens ge zondheidsredenen als metaalbe werker bij de sociale werkplaats in Rotterdam-Noord terechtgeko men. Hij stopte in 1970 definitief met werken. In zijn jeugd zocht August altijd het avontuur. „Ik woonde tijdens de Tweede Wereldoorlog in Suri name. Daar barstte het van de propaganda. Nederland was be vrijd, maar Indonesië nog niet. Leuzen als 'Overwin de Jappen' waren overal. Voor jongens zoals ik was het vooral sensatiezucht die ons naar Indonesië dreef." Nadat Indonesië was bevrijd, keerde August terug naar Surina me. Hij kreeg in 1947 een baan bij Shell op Aruba. „Dat vond ik niets. Bedenk dat de Antillen er totaal anders uitzagen dan tegen woordig. Het leven was er dode lijk saai. Er was, op een enkele bioscoop na, niets voor jongeren. Na drie jaar kwam het mijn strot uit." Het avontuur, zoals August het noemt, lonkte in 1950 opnieuw. Nu in Korea. „Ik kwam wat oude vrienden tegen en met zijn allen besloten wij ons opnieuw als vrij williger aan te meiden. Puur voor de spanning." In totaai werden 150 Surinamers bij net Neder landse detachement gevoegd. De Nederlandse bijdrage kwam on der bevel van het Amerikaanse Indian Head-Division. Twee jaar lang, tot 1952, vocht Au gust in Korea als infanterist. „Toen heette die afdeling nog de stoottroepen. Als eerste onbekend gebied intrekken. Ik had een heel goede vriend, een Amsterdammer die André Strolenberg heette. Wij trokken vaak samen op en zorg den voor elkaar." Afgelopen donderdag kwamen 1500 veteranen bij elkaar. Tevens werden dc doden herdacht. Au gust maakte zo'n bijeenkomst voor de derde keer mee. „Ik vond deze laatste dc mooiste. Vooral omdat ik André weer tegen ben gekomen. Wij waren elkaar volle dig uit het oog verloren. En na tuurlijk vind ik het leuk dat er van hogerhand toch nog aan mij ge dacht wordt, al ben ik in principe August Zending: 'Nu besef ik dat ai die oorlogen absoluut nergens toehebben geleid.' Foto Erik Bloemtnk/ Rotterdams Dagblad niet zo gesteld op medailles." Vooral de ontmoeting met Stro lenberg zal August lang bijblij ven. „Ik vond het prachtig André weer eens terug te zien. En het was wederzijds. Hij dacht dat ik inmiddels was overleden." De oude vrienden herkenden elkaar niet meteen. „Wij hadden al een tijdje met elkaar zitten pra ten. Opeens wist hij wie ik was. Wat uiterlijk betreft zijn wc na tuurlijk erg veranderd in de loop der jaren. Grijzer, een buikje ge kregen, kaler, maar wijzer." Achteraf gezien heeft August een nieuwe kijk gekregen op zijn le ven. „Nu besefik dat al die oorlo gen absoluut nergens toe hebben geleid. Toen ik jong was dacht ik dat ik het land een dienst bewees, dat ik mensen kon helpen. Het was allemaal onzin. Wij vochten alleen maar voor regeringsleiders die sterker voor de dag wilden ko men bij onderhandelingen. Kijk maar naar de toenadering tussen Amerika en Vietnam." Dordrecht Bezoekers van de Biesbosch kunnen nu het gebied met een 'fluisterboot' verkennen. Bezoekerscentrum De Hollandse Biesbosch neemt deze maand een proef mot een elektrisch voortge dreven motorvlet. Ais die slaagt, zouden in de toekomst ook andere boten van het schap, zoals het pontje en het patrouillevaartuig, uitgerust kunnen worden met een accu. „We zitten aan de rand van hel na tionaal park. dus we proberen hel milieu te ontzien," vertelt beheer ster M. den Braven van het bezoe kerscentrum. „De fluisterboten maken minder lawaai en veroor zaken minder golfslag dan gewo ne motorboten." De afgelopen week heeft het per soneel van het natuur- en recrea tieschap de boot uitgeprobeerd. Den Braven is positief: „De boot maakt weinig geluid. Na zes uur varen is de accu leeg. 's Nachts laadt de accu op en dc volgende dag is de boot weer vaarklaar." Het staat nog niet vast dat de proef zal slagen. „We hebben nog niet uitgeprobeerd hoe de boten zich gedragen bij sterke stroming. Als de wind opsteekt, kan het hier hard stromen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1