Vlaardingen verhoogt tarieven Plan voor verkoop NVM aan GEB Rotterdam Nieuwland populair bij inbrekers Afvalstoffenheffing stijgt met veertien procent Opening Pandemonium kan nauwelijks boeien Jarig Schiespoor geeft modelspoorbaan cadeau Boot wijst op energie-besparing Motorrijder verongelukt Brand gesticht in schoolgebouw Weer inbraken in tuinhuisjes Man pikt bijbei van hotelkamer Jongeman op flets mishandeld Aanrijding met letsel Verdachte moet op herhaling genda tsMT as RW Rotterdams Dagblad Maandag 17 oktober 1994 Door Jelle Gunneweg Vlaardingen/Maassluis— Hot Nuts bedrijf Vlaardingon/Maassluis (NVM) voert vergaande bespre kingen mot het GEB Rotterdam over de verkoop van het energie bedrijf. De energieleveranciers hopen door de samenwerking de kosten te drukken cn de positie op de mkoopmarkt en in de bran che te verbeteren. De mogelijke verkoop heeft geen gedwongen ontslagen tot gevolg Begin dit jaar hadden de aandeel houders van het NVM en de raden van commissarissen van beide be drijven al ingestemd met de sa menwerking. Alleen de juridische vorm was toen nog onduidelijk. Tot de mogelijkheden behoorde een aandelenparticipatie van het GEB in het NVM, waarvoor eerder al het Nutsbedrijf Schiedam heeft gekozen Het NVM kiest echter voor ver koop. De doorslaggevende reden daarvoor waren de strategische belangen van de aandeelhouders en de klanten. „Niemand wordt hier slechter van." aldus NVM-directeur J.B. Reijerkerk. De gemeenten Gaar dingen en Maassluis worden na de overdracht respectievelijk voor zeventig en dertig procent aan deelhouder van de NV GEB. Door de schaalvergroting kan de in koop goedkoper geregeld worden en kan de noodzakelijke regiona le tariefharmonisatie worden doorgevoerd. Dit betekent op ter mijn dat de gebruikers in Gaar dingen en Maassluis een goedko per tanef krijgen aangeboden. Voor het zover is, moeten eerst nog de beide gemeenteraden hun goedkeuring aan het plan geven, waarna de commissarissen en aandeelhouders de definitieve be slissing nemen. Directeur Reijer kerk verwacht dat de zaak vóór 1 januari 1995 beklonken is. Na de verkoop van de NVM wor den dc ongeveer 50.000 klanten in Gaardingen en Maassluis door het Eneeo-coneern voorzien van gas en elektriciteit. Ook de leve ring van water in beide steden en het cai-net in Gaardingen ge beurt door Encco. Dit is een sa menwerkingsverband tussen het GEB/Rotterdam, het RED in Dor drecht en het GEB/ZHW in Den Haag. Voor de klanten verandert er ver der weinig. Het hoofdkantoor van de NVM blijft gevestigd aan de Hoflaan in Gaardingen en de lo ketten blijven aan de Hoflaan en in het stadhuis van Maassluis. De gezamenlijke nota voor gas, wa ter. elektriciteit, cai en andere heffingen blijft zoals die nu is. Vrijdag werd het personeel op de hoogte gesteld van de plannen. De tweehonderd personeelsleden reageerden positief op de samen werking. Directeur Reijerkerk- „Ze zien in dat een klein energie bedrijf op termijn geen overle vingskans heeft, maar volledig opgeslokt zal worden door de gro te energiebedrijven. Vijf jaar gele den waren er nog 140 energiebe drijven in Nederland, dat zijn er nu nog maar ruim dertig." Bij het Eneco-concem werken straks, in clusief het NVM-personeel. 3700 mensen. Vlaardingen Het Werkcentrum Internationale Solidariteit Rotter dam (WIS) start 28 oktober een nieuw programma over energie besparing. Met een schip, dat voor deze gelegenheid 'Broeiboot' heet. doen de medewerkers en kele steden in de regio aan Dat zijn Gaardingen, Schiedam, Krimpen aan den [Jssel en Gouda. Op de boot is een tentoonstelling over Bhutan, een land in de Hima laya, waarmee het WIS aandacht vraagt voor energiebesparing van de rijke industrielanden om de derde-wereldlanden betere ont wikkelingskansen te gunnen. Naast de boot worden in de deel nemende gemeenten ook speciale activiteiten georganiseerd, zoals workshops voor ambtenaren, the ma-bijeenkomsten voor burgers, energiebvaderieën, muziek cn straattheaters. De WIS begint met de 'Broeitoer1 op 26 en 27 oktober in Schiedam. Vlaardingen volgt van 28 tot en met 30 oktober. Dc volgende plaats is Krimpen, waar de boot op 1 en 30 november aanwezig is. Gouda wordt van 2 tot en met 4 december aangedaan. Laatste stad is Alphen aan de Rijn. waar de 'Broeiboot* op 6 en 7 december aanwezig is. Bezoek aan de 'Broeiboot' is mo gelijk tussen 10.0(1 en 20.00 uur. Schiedam Bij een verkeerson geval op de kruising van de Hor- vathweg en Hogebamveg in Schiedam is vrijdagmiddag een 26-jange Vlaardingse motorrijder om het leven gekomen. Doordat de bestuurder van een bestelbus vanuit Rotterdam linksaf de Ho- gebanvveg op wilde rijden en geen voorrang verleende, reed de mo torrijder op het voertuig. De man werd zwaar gewond naar het zie kenhuis gebracht, maar overleed kort na aankomst. De Hor- vathweg werd gedurende drie uur afgesloten in verband met een sporenon d erzoek. Maassluis Jongeren hebben vrijdagmiddag ingebroken in de John F. Kennedyschool in Maas sluis. Er werden enkele ruiten in gegooid. Toen de politie ter plek ke kwam, waren de daders er al vandoor. Een uur later bleek de school vol rook te staan. Tijdens een onderzoek in het gebouw kwam vast te staan dat in de lera- renkamer enkele hangdossiers in brand waren gestoken. Schiedam Ondanks de door de politie aangekondigde strengere controle op de volkstuincom plexen Gjfsluizen en Thurlede is in het weekeinde weer ingebro ken in enkele tuinhuisjes. Op Thurlede werden van twee huisjes de ruiten ingegooid. liet nachtelijk bezoek maakte eten en drinken buit. Voorts werd uit een tuin een kruiwagen gepikt. Ook door de eigenaar van een huisje op Vijfsluizen werd in het weekeinde aangifte van een in braak gedaan. Er werd een ruit vernield om binnen te komen. De man mist een radio en een lamp. Vlaardingen Op de Westlandse- weg in Gaardingen is gistermid dag een 33-jarige Rotterdammer aangehouden wegens de diefstal van een bijbel en een telefoontoe stel. De man had overnacht in een naburig hotel en had beide voor werpen van zijn kamer meegeno men. Tegen de Rotterdammer werd proces-verbaal opgemaakt. Schiedam Een 16-jarige jongen heeft gisteravond, zonder dat daar enige aanleiding toe was, enkele rake klappen opgelopen. De knaap fietste over de P.J. Troel- stralaan toen hij werd aangespro ken door twee jongens van onge veer dezelfde leeftijd. Ze pakten hem beet en gaven hem enkele klappen. Vervolgens vernielden ze zijn fiets. Een buurtonderzoek in een poging de daders te achter halen, leverde niets op. Schiedam Op rijksweg A4 is za terdagochtend rond vier uur een auto op een voertuig gereden, dat stond geparkeerd op de vlucht strook. Een 23-jarige Gaardinger was uit de Beneluxtunnei geko men en had zijn auto langs de kant van de weg neergezet omdat zijn passagier ziek was geworden. Een andere bestuurder, die aan het slingeren was geslagen tij dens het verwisselen van een cas settebandje, bemerkte de gepar keerde auto te laat en botste er op. Door de klap beiandden beide au to's in de berm. Twee inzittenden werden met snijwonden in het ge zicht overgebracht naar het zie kenhuis. Vlaardingen De afvalstoffenheffing in Gaardingen gaat vol gend jaar met veertien proeent omhoog en komt op 382.80. Dat is volgens burgemeester en wethouders nodig om de ver wijdering en de verwerking van afval kostendekkend te ma ken. Ook komt er nog eens negen gulden per jaar extra bij om de lasten van het aanbiedstation voor onder meer chemisch afval te dekken. Een en ander blijkt uit de begro ting 1995, die het college van Gaardingen vanmorgen heeft ge presenteerd. De tarieven voor het rioolrecht moeten volgend jaar met vier proeent omhoog om een kostendekkende exploitatie te kunnen voortzetten. Het eigena- rcntanej' komt daarmee op 153 gulden en het gebruikerstarief op 57 cent per kubieke meter geloosd afvalwater boven de 500 kubieke meter. Ook de onroerende-zaak-belas- ting (OZB, voorheen OGB) en de overige taneven van de gemeen telijke belastingen stijgen. Het gaat daarbij om een vermeerde ring van twee proeent; een correc tie voor inflatie, aldus burgemees ter en wethouders. Uitzondering daarop zijn vermoedelijk de kos ten voor een nieuw paspoort, die forser zullen stijgen. Bezuinigingen Behalve tariefsverhogingen ziet het college zich genoodzaakt om ook diverse bezuinigingen door te voeren om de begroting voor vol gend jaar sluitend te krijgen. Zo als eind augustus al duidelijk is geworden, kwam net voorlopige tekort voor 1995 op twaalf miljoen. Dat gat is nu vooral gedicht door noodverbanden te leggen. Onder- houdsuitgaven en investeringen zijn op de lange baan geschoven. waardoor een aantal miljoenen is ingelopen. Echte keuzes heeft het (nieuwe) college nog niet gemaakt. Dit ge beurt begin volgend jaar pas bij de totstandkoming van de Voor jaarsnota 1995. Wel is al duidelijk dat de ambtelij ke organisatie niet zal ontkomen aan de bezuinigingen. Al komend jaar worden offers gevraagd aan de ambtenaren. Het aantal forma tieplaatsen zal afnemen en de uit stroom van personeel bevorderd. Om te voorkomen dat er dan ga ten in de organisatie vallen, is het de bedoeling interne overplaat singen van ambtenaren te stimu leren. De echte discussie over hoe de be zuinigingen moeten worden inge vuld, wordt begin volgend jaar ge voerd. Het college wil dat in over leg met de raad en de burger doen, zoals afgesproken in het col legeprogramma. Ook dan moet duidelijk worden wat de nieuwe coalitie van de bedachte plannen kan uitvoeren. Daarvan komt ko mend jaar m ieder geval niet veel terecht. Het college is, blijk* uit de aanbie dingsbrief bij de begroting, som ber: ,.Het is een begroting die pijn doet. Pijn die niet alleen bestuur lijk wo i rit gevoeld, maar ook zal doorwerken in de samenleving en de ambtelijke organisatie."' Door Sander Sonnemans Schiedam De politie gaat extra surveilleren in de Schiedamse wijk Nieuwland. Aanleiding daar voor is het toenemend aantal in braken dat aan de Mgr. Nolens- laan en Parkweg wordt gepleegd. Vooral de winkels in beide straten moeten het de laatste weken ont gelden. orig jaar werd in de eerste negen maanden m 31 winkelpan den ingebroken. Dit jaar was dat in de zelfde periode 'slechts' 19 maal het geval. Toch is vorige maand een duidelijke tendens op getreden. Tussen 14 september en 11 oktober kregen tien winkels in de nachtelijke uren ongewenst bezoek. Ook werd gepoogd in te breken in een school aan de No- lenslaan en in twee woningen aan de Albardastraat, een zijstraat van het winkelcentrum. Van de school werden begin deze maand twee ruiten ingegooid zonder dat er spullen werden gestolen. In de na bije omgeving werden dezelfde nacht ook een aantal autobanden lek gestoken. De daders, die in de Albardastraat hun slag probeer den te slaan, werden door getui gen betrapt. Ze wisten echter te ontkomen. De reek> delicten wordt gecompleteerd met de bero ving van een 71-jarige vrouw op de Mgr. Nolenslaan. ij de winkel- inbraken, waarvan de meeste werden gepleegd aan de Mgr. No lenslaan, is het de daders veelal te doen geweest om kassa's en geld kistjes met wisselgeld. Ook voe dingsmiddelen zijn favoriet bij de inbrekers. Uit een bakkerij aan de Nolenslaan verdween bijvoor beeld de inhoud van twee kassa's, maai' er werden ook twintig bro den en tien dozen met chocolade repen buit gemaakt. Bij een kraak aan de Parkweg werden vijftien zakken meel van 25 kilo weggeno men. Een inbreker, die in alle vroegte op een zondagochtend werd aangehouden, bekende te hebben ingebroken in een slagerij aan de Nolenslaan. De an, een 19- jarige Maassluizer, was er van door gegaan met een hoeveelheid rookworsten. De nacht ervoor was de slagerij ook al het doelwit van inbrekers geweest. Een luchtroos ter werd toen weggenomen om een onbekend geldbedrag te ste len. Tot op heden zijn verder geen arrestaties verricht. De politie geeft toe dat het aantal recente in braken opvallend genoemd mag worden. Er zijn geen aanwijzin gen dat de inbraakgolf wordt ver oorzaakt door één en de zelfde persoon. Wat wel vaststaat, is dat het merendeel van de inbrekers via de achterzijde van de winkels aan de Colijnstraat binnenkomt. Ze vallen daar minder op omdat de verlichting schaarser is dan in de winkelstraat. „Maar soms wordt ook gewoon een etalageruit ingegooid." zegt politiewoord voerder E. Kortland. -,De schade is dan veel groter dan het buitge maakte geldbedrag. Een nieuwe etalageruit komt al gauw op zon tweeduizend gulden. Dat weegt natuurlijk veel zwaarder dan de kleine hoeveelheid wisselgeld dat in de kassa's wordt achtergela ten." Harde, moeilijk definieerbare muziek was het hoofdbestanddeel van de opening van Pandemonium. Sommige bezoekers hadden meer belangstelling voor een gesprek en een pilsje. Foto Roei Dijkstra 1 DoorMennoHaddeman Vlaardingen De plastic bierbe kers trilden op de bar. Het licht in de wc flikkerde en de aanwezigen schreeuwden. Het Pandemoni um. Gaardingens nieuwste repe- titiehonk voor muzikanten, is af gelopen vrijdagavond geopend voor publiek. Tijdens het ope ningsfeest liet de Amerikaanse band Painting over Picasso het pand op haar grondvesten trillen. Zij bedolven de ongeveer twee honderd aanwezigen onder een dikke brei van keiharde, moeilijk definieerbare en weinig melo dieuze muziek. „Hard Rock." zei de één. ..Grunge." riep de ander. Maar het was vooral hard. Keihard. Rond negen uur druppelde dc concertzaal van het Pandemoni um langzaam vol. Binnen was het rokerig en warm. Het publiek, voornamelijk afkomstig uit de al ternatieve scene, wachtte gedul dig op de eerste band. Gjf jonge muzikanten beklommen het po dium. Het publiek veerde op en begon te applaudiseren. De band. Birth Control Patrol (BCP), wist met een amusant optreden het publiek voor zich te winnen. Drie kwartier lang snerpten de gitaren, sprongen de bandleden en schreeuwde de zanger volledig onverstaanbare teksten. Het pu bliek vond het echter 'fantastisch' en vermaakte zich met het ope- Schiedam De 33-jarige Rotter dammer G.R., die verdacht wordt van verkrachting van een Schiedamse wouw afgelopen zo mer, moet 3 november opnieuw voor de rechtbank verschijnen. De zitting werd aangehouden omdat de rechtbank nog niet over een psychiatrisch rapport van de man beschikte. De verdachte ontkent dat hij de Schiedamse wilde verkrachten. Volgens zijn verklaring kwam hij haar op de Giessenweg in Rotter dam tegen toen ze op weg was naar de rijksweg om daar te gaan liften. De Rotterdammer zou met haar een gesprek hebben aange knoopt en een stukje met haar zijn meegelopen. De wandeling draaide uit op een vrijpartij. Toen de vrouw tijdens het zoenen plot seling in paniek raakte, begon ze te gillen. De man zou haar daarop de bosjes in hebben getrokken om haar daar tot bedaren te brengen. Toen de vrouw probeerde weg te rennen, hield hij haar tegen. De behandeling van de zaak wordt in afwachting van het rap port een maand aangehouden. mngsoptreden. BCP speelde vol gens zanger Martijn Horsten 'niet in een hokje te plaatsen muziek'. Zij stonden tijdens het feest in het voorprogramma van de formatie Painting over Picasso en waren daar best een beetje trots op. ..We hebben al een keer eerder samen gewerkt," vertelde Horsten. „Ik vind het een hele goede band." Pandemonium-eigenaar Paul Post was het daarmee eens. „Zowel BCP als Painting over Pi casso zijn bands naar mijn hart." vertelde hij. Post noemde het niet vreemd dat juist een Amerikaan se formatie, hoofdact op de ope ning van het Gaardingse repeti- tiehonk was. „Het is in de alterna tieve scene gewoon een hele goe de band. Het maakt dan toch niet uit dat ze niet uit Gaardingen ko men. Trouwens. BCP is toch een Gaardingse groep." Na een korte pauze was het de beurt aan de Amerikanen. Met een wat funk-achtig begin legde de formatie de basis voor een on geveer anderhalf uur durende keiharde en overdonderende mu ziek. Het publiek hield de orkaan van 'lawaai' met vol en begon ten slotte, over het geluid heen, met elkaar te praten. Er ontstond een pijnlijke situatie toen de band na ongeveer een uur een wat svmfo- nischer nummer inzette. De aan dacht van het publiek was al zoda nig verslapt dat maar weinig men sen nog oog hadden voor de muzi kanten. Na afloop van het concert werd door dc aanwezigen ver deeld gereageerd op de oorzaak van het weinig boeiende optre den. „Ze speelden gewoon niet strak genoeg. De rifjes kwamen slecht uit de verfwaardoor de mu ziek te vermoeiend werd." vond één van hen. Een ander wijdde het aan de slechte versterking van de muziek. Paul Post was ech ter wel tevreden met het optre den. Volgens hem was het bij deze muziekstijl normaal dat er door het publiek doorheen wordt ge praat. „Bovendien waren er men sen binnen. Dat is toch mooi?" Maandag 17 oktober MAASSLUIS Dolfijn. Zwemvierdaagse ROTTERDAM Luxor Theater. Paul de Leeu, 20.15u. Rotterdamse Schout burg. De Markies van Keith, 2Q.15i, Matte, 20.30u. Ahoy'. Diana Ross 20.00u. Doelencafé. Peter Ypm7 plus Eleven, 22.00u. Rotown, Davit, Rodriguez, 22.00u. Lantaren/Ven ster. Seminar Hi-tech Performanct Kunst, 20.00u. Dinsdag 18 oktober SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u. Jeugdland: Hofvan Spaland (creat- viteit) lO.OOu. Dr. Wibautplem (spel- circuit), 10.15u, Wilhelminapleir (creativiteit), 14.00u, Boekv/eitak- ker(spe!circurt),14.i5u. VLAARDINGEN DC Babberspolder. Spelletjesmid dag, 14.00u. Stadsgehoorzaal. Repelsteeltje (jeugdtheater, 14.00u. Harmonie, Orwater (con^ eert), 20.30u. Visserijmuseum. Jeugdprogramma. lO.OOu. MAASSLUIS Dolfijn. Zwemvierdaagse Schuur- kerk. BertVisscher,20.30u. ROTTERDAM Dodorama. Henry van Zarterj 15.00u. Bibliotheektheater. Bari ker Pannekoek, 15.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'M- Doubtfire' (al) dag. 1145-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: att Earp' (12) dag. 8. Calypso 1 'Forrest Gump' (12) dag. 1.15-5 8.30.Ca[ypso-2:'Pnsci!la' (16)dag 1.15-4-6.45-9.30. Calypso Tour Weddings and a Funeral' (al dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerami 1: 'Natural Bom Killers' (16) dse 1.15-4-6.45-9.30, Cinerama 2; 'When a man loves a woman'i) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerami 3: "Baby's Day Out' (al) dag. 1,15-' 6.45-9.30. Cinerama 4: 'I lo> Trouble', dag. 1.15-4-6.45-9.30 Cinerama 5: 'Beverly Hills Cop (12) dag. 9.30. Cinerama 5: "i Flmtstones' (al! dag. 1.15-4-6/5 Corso: Thue Lies' (16) cigg. 1-3 45 6.30-9.30. ImaxTheater: 'BlueP' net' (al) za t/m wo. 2-4. Yellowston (al) za Vm wo. 1-3-7. 'Dances v.if wolves' (al) dag.8. Venster 1: 'Lac, bird, Ladybird" (16) dag. 8-10. Ven ster 2: Paradzjanov/lljenko dsg 7.30: 'Arabesken' en 'Bobo de Boe man' ma. 'Portret van Paradzjano. en 'De kleurvan degranaatappels'ö Cubaanse ballingen dag. 9.30. 'Im proper conduct' zo.t'm wo. 9.30. Venster 3: '1000 Rosen' dag. 8 'Rock roll junkie' (16) aag. 10.15 Venster 4: 'Fresa y chocolate" ces 8-10.15. beh. ma 10.15. Lumière 1: 'Clear and present danger' (16 dag. 1-3.45-6.30-9.30. Lumïère2 'Wolf (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30 Lumière 3: 'Color of Night' (16) dag 6.45-9.30. Lumière 4: The Ciier: (16) dag. 6.45-9.30. Thalia 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6/5 9.30. Wf zm De mo- delspoorbaai trok meteen veel bekijks, Foto Roel Dijkstra Schiedam De hobbyisten van modelspoorvereniging Schiespoor hebben de tiende ver jaardag van hun club vrijdag ge vierd in aanwezigheid van de be woners van het Schiedamse ver pleeghuis DrieMaasStede. Tij dens het jubileumfeest gaven zij namelijk een modelspoorbaan ca deau aan het verpleeg- en reacti- veringseentram in de Woudhoek. Twee jaar hebben de Schiespoor- ders in hun onderkomen aan de Westerkade aan de baan gewerkt. In het begin alleen op at i «tunde- lijkse clubavond, later ook op de woensdag overdag. „We zijn van die baan gaan houden," stelt voor zitter C. Schiks. Met enig wee moed nam hij daarom afscheid van de fraaie treintafel. Toch is de voorzitter ook trots, omdat het project is geslaagd en zoveel nieu we leden aan deze omvangrijke klus hebben meegeholpen. De spoorbaan krijgt een vaste plaats in de sociëteit van het ver pleeghuis en krijgt daarmee een therapeutische functie. „Een mo delspoorbaan biedt immers een boeiend schouwspel van kleur, beweging, details en authentici teit," aldus manager René van het Erve van het verpleeghuis. „Hoe verward de patiënten in Drie MaasStede soms ook zijn, ze zul len gegrepen worden door dit schouwspel. Men raakt erdoor ontspannen of herkent bepaalde situaties uit hun vroegere leven die vervolgens weer aankno pingspunten geven voor een ge sprek." Ook voor de niet vervvarc patiënten heeft de tafel een fat tie. „Want wie kan er nu stil bE ven zitten bij al die rijdende tra tjes?" vraagt Van het Erve zich» „Zoiets nodigt toch uit tot ach' zijn?"De patiënten en vrij*®- gers van DrieMaasStede zijn van plan hun contacten met liefhebbers van mini-treintjes onderhouden. De kennis van gevorderden hebben zij nameu. nodig voor de deze week te sis ten eigen hobbyclub 'treinen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1