13 Hydro Agri en Kemira bouwen fabriek die afvalgips verwerkt Baantjes trekken in de herfstvakantie 'Schiedamse incestzaak met Epener-Iuchtje' Politiepersoneel verdacht van drugsdiefstal uit bureau Promotiecheque voor Nieuw Werk Rotterdams Dagblad Nieuwe strategie van fosforzuurproducenten om te overleven Overleg over opknappen Zuidbuurt loopt vast Inbrekers gearresteerd Jongens plassen kleuter nat Jong en oud op dievenpad Brommer in brand gestoken Diefstal in ABC-complex Verdacht viertal klem gereden a MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD. OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS Waterweg Woensdag 19 oktober 1994 Door Sander Sonnemans Schiedam Uit een afgesloten ruimte van het Schiedamse poli tiebureau is vorige maand een hoeveelheid in beslag genomen softdrugs gestolen. Omdat vast stond dat de drugs ontvreemd moeten zijn door het eigen perso neel, heeft dc korpsleiding een intern onderzoek ingesteld. De drugs, waarvan de hoeveel heid niet bekend is. waren opge slagen in een speciaal beveiligd hok in de garage. Daar worden ook in beslag genomen wapens, lrrddrugs en gestolen waard volle voorwerpen bewaard. C. binnen te komen, moet men de sleutel afhalen en wordt geregis treerd wie in de ruimte is ge weest. Desondanks heeft het in terne onderzoek geen aanwijzin gen opgeleverd die tot de oplos sing van de zaak hebben kunnen leiden. Medio augustus was gebleken dat onbevoegden diverse malen in de opslagplaats waren ge weest. Van diefstal is toen niets gebleken. Wel werden direct technische maatregelen geno men. Dc toegang werd voorzien van een nieuw slot en andere scharnieren zodat de deur er niet meer uitgelicht kon worden. Te vens werd een nieuw registratie systeem opgezet waarbij perso neelsleden moeten tekenen voor ontvangst en teruggave van de sleutel. Weegschaal Ondanks die maatregelen is het één of meerdere mensen afgelo pen maand toch gelukt de afge sloten ruimte tc betreden zonder dat daar toestemming voor was gegeven. Bij een inventarisatie, die naar aanleiding daarvan werd uitgevoerd, kwam aan het licht dat een voorraad drugs en een weegschaal waren ont vreemd. Het daarna ingestelde onderzoek richtte zich op alle po litiemensen die in augustus en september, voor en na de inci denten. dienst hadden gedaan. Uitgesloten moet worden dat de inbraken zijn gepleegd door mensen van buitenaf. De garage op de binnenplaats van het bu reau is alleen toegankelijk via de met video-apparatuur beveiligde dienstingang of het bureau zelf. Om op de verschillende werk plekken in het bureau te komen, moet in de hal bij de balie een co de worden ingetoest. Die veran dert regelmatig en is alleen bij het personeel bekend. „Voor iemand die geen perso neelslid is, is het onmogelijk in de opslagplaats voor in beslag genomen goederen te komen," zegt woorvoerder Y. Eddini. „Daarom is de zaak heel serieus genomen. Het moet dus wel ie mand van ons eigen korps zijn geweest, al is dat niet bewezen. Het interne onderzoek, dat is uit gevoerd door iemand van het po litiedistrict Waterweg, is inmid dels afgesloten." Vlaardingen Tijdens een postac- tie van de Vlaardingse politie zijn gistermiddag in de Babberspol- ders twee inbrekers zonder vaste woon- of verblijfplaats opgepakt. De mannen, 25 en 29 jaar oud, werden aangehouden nadat ze in de Lobeiiastraat een inbraak had den gepleegd. Ze bleken in het be zit te zijn van een koevoet en an der inbrekersgereedschap. De buit bestond uit een aanzienlijke hoeveelheid sieraden, betaalmid delen en paspoorten. Schiedam Een 4-jarige kleuter is gisteren behoorlijk gepest door drie jongens van rond de 9 jaar. Het jongetje werd in de Stork- straat in de bosjes gegooid. Daar na begonnen de drie op hem te urineren. Het slachtoffertje kon niet voorkomen dat hij helemaal nat werd geplast. Maassluis/Vlaardingen In Maassluis zijn gisteren twee 10-ja- rige jongens aangehouden omdat ze in de Hema in de Koningshoek een winkeldiefstal hadden ge pleegd. Beide knaapjes werden met een reprimande naar huis ge stuurd. In een filiaal van het Kruidvat werden twee 14-jarige meisjes be trapt op het stelen van goederen. De waarde van de buit bedroeg ongeveer veertig gulden. Eén van de jeugdige dievegges had een paspoort in bezit dat afkomstig was van een diefstal. Ook de Kruidvat-vestiging in Vlaardingen had te maken met een winkeldief. Een 62-jarige man uit 's-Gravenzande probeerde en kele goederen ter waarde van vijf tien gulden te pikken. Hij kreeg een transactie van tweehonderd gulden aangeboden. Vlaardingen Twee Vlaardingers van 25 en 29 jaar zijn vannacht door de politie aangehouden omdat ze er van worden verdacht een brommer in de fik te hebben gestoken. De bromfiets stond in de Van Riebeeckstraat tegen een gevel waarvan de luifel in brand dreigde te raken. Het vuur werd gedoofd met een brandblusser. Schiedam Twee vrouwen, ver- gezeld van een kind. hebben gis termiddag in het C&A-filiaal in het Schiedamse ABC-complex kleding ter waarde van ongeveer tweehonderd gulden gestolen. Bij het verlaten van de winkel ging het alarm af. waarna de dievegges op de vlucht sloegen. Ze konden niet worden aangehouden De kleding werd bij Albert Heijn te ruggevonden. Schiedam—Na een kleine achter volging door de Spaanse Polder heeft de Schiedamse politic vannacht een auto met daarin vier inzittenden klem gereden. Reden daartoe was het opvallend rijge drag van dc bestuurder. Nadat de auto was gestopt, probeerden de mannen op de vlucht te slaan. Eén van de vier wist te ontkomen. In de wagen, die gestolen bleek te zijn, werden schroevedraaiers en veel kleingeld aangetroffen. Bij één van de verdachten werd een afschrift gevonden van een verzil verde girobetaalkaart. Onder zocht wordt of de betaalkaart af komstig was van diefstal. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Hydro Agri en Kemira, twee grote fosforzuur producenten in Vlaardingen, hebben vergevorderde plannen om samen een proeffabriek te bouwen waar gipsbriketten worden gemaakt. Deze briketten, samengesteld uit afvalgips, vliegas en cement, moeten worden toegepast in de wegen bouw. Als ondergrond in plaats van zand. Nog dit jaar wordt een beslissing genomen, aldus N.W. Kolmeijer, hoofd ontwikkeling en milieuza ken van Hydro Agri. De proeffa briek gaat zon tien miljoen gul den kosten. Als de proef slaagt en er een grote fabriek moet worden gebouwd, is er sprake van een in vestering van tussen de honderd en tweehonderd miljoen gulden. De ontwikkeling van de nieuwe fabriek, die op het terrein van Hy dro Agri in Vlaardingen komt te staan, is min of meer een nood zaak voor de beide bedrijven om in de toekomst te kunnen overle ven. De fosforzuurproducenten moeten aan steeds strengere mi lieu-eisen voldoen. En hoewel Hy dro Agri zichzelf rekent tot de 'mi lieuvriendelijkste fosforzuurfa- briek ter wereld' en Kamira door nieuwe aanpassingen in het pro- duktieproces ongeveer net zo schoon moet worden, lozen ze met z'n tweeën nog altijd zo'n twee miljoen ton afvalgips per jaar in de Nieuwe Waterweg. De jongste richtlijnen van het ministerie van VROM (milieu) eisen dat in het jaar 2000 negentig procent van het afvalgips wordt hergebruikt. Niet zo snel Nu verwacht Kolmeijer niet dat de ontwikkelingen zo snel gaan dat de te bouwen recyclingfa briek, waarop jaren is gestudeerd, aan die eisen voldoet. Maar vol gens hem biedt de lopende ver gunning nog wel mogelijkheden om de eisen enigszins op te rek ken. Kolmeijer: „We verwachten in eerste instantie zo'n 25.000 ton om te kunnen zetten in briketten. Maar in 2005 of 2010 moet dat een veelvoud zijn." De eerste toepassing van de blok ken kan in de loop van 1996 begin nen bij de aanleg van aan- of afrit- Met de plan nen voorde bouw van een fabriek om gipsafvalte verwerken tot briketten ho pen Hydro Ag ri (foto) en Ke mira in V aar- dmgen de lo zingen inde Nieuwe Wa terweg te be perken. Luchtfoto Roe Dijkstra ten van wegen bij Barendrecht of in Europoort. Daar zal dan ook worden onderzocht of er geen ver zakkingen plaatsvinden en of de briketten geen vervuiling veroor zaken. Als dat allemaal goed uit pakt, verwacht Kolmeijer veel van het nieuwe produkt, dat moet con curreren met zand. Ook andere toepassingen worden in de toe komst niet uitgesloten. Hoewel er uiteraard fors moet worden geïnvesteerd in de nieu we fabriek zorgt de verwerking van vliegas in de briketten weer voor een verlaging van de kost prijs. Hydro Agri en Kemira heb ben al contact gelegd met Duitse bedrijven die vliegas produceren. Dat wordt nu tegen hoge kosten gestort in oude mijngangen. Als de Vlaardingse bedrijven dat vlie gas afnemen, krijgen ze geld op de koop toe. Zo hoopt men in prijs de concurrentie met het zand aan te kunnen. Zie ook pagina 15 er i Zo'n 220 kinderen benutten deze week in het Maassiuise zwembad Dolfijn de herfstvakantie voor wat extra lichaamsbeweging. In het kader van de zwemyierdaag- se trekken zij nog tot en met donderdagmiddag hun baantjes. De jongsten (6 tot 11 jaar) stoppen na 250 meter en de ouderen leggen tien baantjes af per keer. Dat is over vier dagen gerekend precies twee kilometer. Foto oennes van der weVRoei Dijkstra Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam Twee ooms, haar broer en de vader van. een vriendin hebben gisteren voor de Rotterdamse rechtbank bekend tussen 1982 en 1992 meer malen de nu 17-jarige Schiedam se G.H. seksueel te hebben mis bruikt. Tegen drie van de ver dachten werden gevangenisstraf fen variërend van twee jaar tot zes maanden voorwaardelijk geëist. De drie jaar oudere broer van het slachtoffer ontkomt naar alle waarschijnlijk aan vervolging. Een aantal van de hem ten laste gelegde feiten bleek verjaard en de resterende zedendelicten kon den niet bewezen worden ver klaard. Voor de officier van justi tie restte één conclusie: vrij spraak. De broer was de eerste die zich aan de Schiedamse vergreep. Vijf jaar was ze toen nog maar. Het ge beurde op een avond toen het vre selijk onweerde. Broer en zus slie pen op één kamer. Bang gewor den door de donderslagen kroop het meisje bij haar 'grote' broer van acht in bed. Het bleef bij 'wat voelen', maar na verloop van tijd ging de jongen verder. Hij drong met zijn vingers in haar vagina en dat mondde later weer uit in ge slachtsgemeenschap. Het ge beurde in drie jaar tijd enkele tientallen malen. Soms kwam de vader, vorig jaar veroordeeld tot drie jaar cel. erbij en vierde ook hij zijn lusten bot op zijn dochter. Daar bleef het niet bij. De jongste broer van haar vader vergreep zich aan het meisje toen ze 12 jaar was. Hij had zich doorzijn nichtje af laten trekken en betastte haar vagina. Omdat het 'slechts' één maai was voorgekomen, meende officier van justitie mr. AM. Zwa- neveld een voorwaardelijke cel straf van zes maanden Le moeten eisen. De 79-jarige raadsman van de oom, mr. S. Ivens, vroeg zich af of het slachtoffertje het misschien niet had uitgelokt. „In één van haar verklaringen heb ik gelezen dat ze vanaf haaT achtste wel zo'n vijftig vriendjes heeft gehad met wie ze heeft geneukt. Dat is op die leeftijd geloof ik een record. Van sommigen wist ze de naam niet eens. Misschien dat ze zo was ge worden doordat ze zo vaak is mis bruikt. maar het zegt natuurlijk wel iets over het meisje." De advocaat verbaasde zich er overigens over dat geen van zijn collega's die passage in hun plei dooi had gebruikt. „Het is een in cestzaak met een Epener-Iucht je." beschreef officier van justitie mr. Zwanenveld de rechtszaak tij dens een van de schorsingen, voordat ze tegen de 46-jarige ver dachte P. van der M. de zwaarste straf - twee jaar cel waarvan zes maanden voorwaardelijk - eiste. De man. de vader van een vrien din van hel slachtoffer, zou het meisje gedurende twee jaar ette lijke malen hebben verkracht. De verdachte gaf toe het kind te heb ben misbruikt, maar van. ver krachting was volgens hem geen sprake. .Als we naar bed waren geweest, bleef ze altijd gewoon bij me in huis. Als het onder dwang was gebeurd, zou ze toch wel ge lijk zijn weggegaan? Ik had zelfs de indruk dat ze het niet erg vond. Want zo gauw ze wist dat mijn vrouw naar haar werk was, stond ze bij mij op de stoep." Lijnrecht tegenin De oudste verdachte verklaarde wel dat hij zich meermalen door het meisje had laten atakken en 'ze een keer of zeven hadden ge neukt'. De verklaringen van het slachtoffer, zoals die bij de rech- ter-commissaris waren afgelegd, gingen daar echter lijnrecht te genin. Volgens het meisje, giste ren tijdens de behandeling van de zaak op de publieke tribune aan wezig, had ze drie keer per week seksueel contact met hem. Op maandag, woensdag en vrijdag. „Hoe komt ze by die drie speci fieke dagen?" wilde rechter mr. B.C.W.M. Dekkers weten. „Dat waren de dagen waarop mijn vrouw werkte," klonk het ant woord. „Het is heel erg wat ik heb gedaan. Natuurlijk is het niet goed te praten. Ik voe! me waarde loos," voegde de man er geëmotio neerd aan toe. De tweede oom van de jarenlang misbruikte Schiedamse hoorde een celstraf van negen maanden, waarvan zes maanden voorwaar delijk. tegen zich eisen. Het on voorwaardelijke deel mocht van de officier eventueel ook in dien stverlening worden omgezet. Hij paste regelmatig op het meisje en haar broertje en zou meermalen geslachtsgemeenschap met zijn nichtje hebben gehad. De man zei zich dat niet te kunnen herinne ren. We gaf hij toe dat het kind hem had moeten masturberen en hij haar vagina had betast. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Vlaardingen 'Broodje Politiek', een ondernemersinitiatief voor overleg met het nieuwe college van burgerheester èn wethouders, heeft gisteravond de "Vlaardingen Promotie Prijs 1994 uitgereikt ge kregen. Op hun beurt hebben de ondernemersorganisaties de che que van duizend gulden die daar bij hoort doorgegeven aan de Stichting Nieuw Werk. Deze stichting, een initiatief van de Rotary, spoort verborgen werk loosheid op om zo jongeren van 16 tot 27 jaar aan een baan te helpen. Het prijzengeld wordt gebruikt voor een project waarbij jongeren boodschappen doen voor oude ren, zieken en gehandicapten. De Vlaardingen Promotie Prijs werd gisteravond uitgereikt tij dens de slotavond van de Stich ting Haring- en Bierfeest. De jury in haar rapport: „Op een bijzon der constructieve en alerte wijze hebben de ondernemers in Vlaar dingen in maart van dit jaar hun wensen en ideeën voor het te voe ren beleid door het nieuwe college van burgemeester en wethouders kenbaar gemaakt." Dit gebeurde tijdens een lunch van de Industriële Kring Vlaar dingen, Organisatie Vlaardingse Ondernemers en b en w, die in de wandelgangen de naam 'Broodje Politiek' heeft en waarbij de wis selwerking tussen lokale onder nemers en bestuur centraal staat. Het overleg moest weergeven dat bestuur en ondernemers niet zon der elkaar kunnen. Zo'n klimaat draagt volgens de jury bij aan het 'oplossen van knelpunten waar de stad mee te maken heeft en daarmee aan een verbetering van Vlaardingen als plaats waar het goed onderne men, werken, winkelen en wonen Door Ben van Haren ontwikkelen voor de gehele Zuidbuurt. Het woningbedrijf is de grootste huisbaas in de West- wijk met zestig procent van alle panden. De rest is in handen van particulieren en de corporaties Samenwerking en Patrimoni ums, die ook in de Zuidbuurt woningbezit hebben. Het overleg met de bewonersor ganisaties is gestart, maar had een moeizaam begin. Met name de vertegenwoordigers van de PLN-flats, gebouwd volgens het systeem Panagro Larssen Nielsen, voelen niets voor het maken van een plan voor de her inrichting van huri buurt. Zij zijn het beu om nog langer te wachten op het opknappen van hun huurhuizen, „Voor de huurcommissie heelt de SWV vorig jaar beloofd dat in, januari 1895 gestart wordt met de grote onderhoudsbeurt van onze woningen. Wij accepteren geen uitstel meer na acht jaar wachten, de verpaupering van het PLN-complex mag niet voort bleven woekeren. Een goede opknapbeurt kan los ge zien worden van het Masterplan Westwijk. Bovendien is het geld ervoor gereserveerd," redeneert het bestuur van de bewonersver eniging PLN-720/Zuidbuurt Zij ontvangt volgende week stuk voor stuk de gemeente raadsfracties in haar buurtwin- kel. Zie ook pagina 15. Vlaardingen De Zuidbuurt - ingeklemd tussen Mamtxlaan, Dr. Wiardi Beckmansingel en Ary Koplaan- is een 'geval apart' in de discussie over de modernisering van de Westwijk. Deze typering (van de gemeen telijke stedebouwkundige B. - Fritschi) betreft de zwakste plek van de wijk volgens onderzoe kers van Bureau Kolpron. Zij stellen voor er galerijflats te slopen ten behoeve van populai re nieuwbouw. De huurders, die verknocht zijn aan hun in mono tone rij achter elkaar gebouwde fiats, voelen zich hierdoor be dreigd. Ze wachten al jaren op de uitvoering van onderhouds- en renovatieplannen en zien nu de slopershamer naderen. Een eerste poging van Stichting Woningbedrijf Vlaardingen (SWV), voorheen het gemeente lijke woningbedrijf en eigenaar van de flats, om met de verte genwoordigers van hun bijna elfhonderd huurders in deze buurt tot afspraken te komen over de aanpak van de buurt, is dan ook mislukt In het kader van een geïnte greerde aanpak van de vernieu wing van de Westwijk heeft de SWV van het gemeentebestuur de taak gekregen om in overleg met de bewonersorganisaties van de complexen PLN (720 wo ningen) en Both (333) een plan te

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2