Gouden regen voor Ylaardingse worst alp Mantels, Coats Jacks Slager Arie Wapenaar: 'We zijn echte vak-idioten' 'Ylaardingse' sprinkhaan op cd Vermaard blaasorkest te gast in Maasland genda Museum Hoogstad toont Ylaardingse muntschat Gedachtenlezen Schrijversavond in bieb Klachtenweek van SP Lezing over de GGD 'Brouwer schaadt partijbelang' Rotterdams Dagblad Dinsdag 25 oktober 1994 Regelmatig kom je van die mensen tegen van wie je nou weieens zou -willen weten hoe ze er écht overdenken. Ze-verteilen je een verhaal, lijken er zelf ook wel in te willen geloven, maar als toehoorder weetje datje in de maling wordt genomen, Gedachtenlezen zou de oplossing zijn. Dan zou bijvoorbeeld blijken dat Gé Brouwer, de zichzelf tot opstappen gedwongen PvdA-fractie- voorzitter in Schiedam, natuurlijk spijt heeft als haren op zijn hoofd dat het zo is gelopen als het is gelopen. Zo afscheid nemen na acht tien jaar raadslidmaatschap voor een partij die je na aan het hart ligt. re tpch niet te grabbel- Wetend dat het niet alleen je eigen hoofd, dat van je drie medestanders, maar misschien ook wel dat van je wethou- <grin het college gaat kosten. ■§n Se gedachten van ook-al-een-ex John Ranshujjsen -ex-wethou- der van VI aardingen en binnen afzienbare tijd zelfs ex-partijlid ais de afdëlingsvergadering morgenavond haar bestuur, fractie en het hoofdkantoor in Amsterdam volgt - zijn het ook waard om het dag licht te zien. „Was ik maar nooit met die Ten Have (zo diep) in zee ge- igaan. Had ik maar tijdig eieren voor mijn geld gekozen... Natuurlijk was ik dan nog geen wethouder in Vlaardingen geworden, of met een 'feetje goede wil misschien wel, maar dan had ik in elk geval mijn „PvdA-lidmaatschap veilig gesteld. Want dat teren op mijn wachtgeld regeling is niet mijn stijl en houdt bovendien ook een keer op. Met ;een PvdA-lidhiaatschap, mijn bestuurscapaciteiten en de ervaring ;ajs gemeente-ambtenaar had er natuurlijk weieens een keer een aar- 'êige baan ingezeten,.." .--Brouwer en Ranshuijsen, in plaats van een wethouderspost rolt de politieke ellende als een sneeuwbal van de berg af. Het o zo diepe dal in. Zeker voor Ranshuijsen, die niet zoals Brouwer (enTen Have) nog een goede baan heeft en daardoor ook zijn maatschappelijke glazen 'heeft ingegooid. Want op het ambtelijk niveau waar Ranshuijsen zit is het misschien geen vereiste, maar toch wel heel handig als je een politieke kruiwagen hebt. Eentje die steviger is dan 'Lijst Ten Have/ Ranshuijsen', 'Voor Echt Beleid (VEB)', 'Ons "Vlaardingen' of hoe ze hun tweemansfractie ook gaan noemen. Maar de banden met de PvdA zullen worden afgesneden. Inschattingsfouten worden door iedereen gemaakt. Dat gebeurt, ook „'.door bestuurders van het kaliber Brouwer en Ranshuijsen. Maar het uniet tijdig herstellen van inschattingsfouten - een inschattingsfout "dj het kwadraat eigenlijk - is al gauw een zaak van trots, die pas na pensionering wordt toegegeven aan de buitenwereld. Tot die tijd al leen in gedachten. .*,i> JANROZENDAAL Schiedam In de bibliotheek op het Bachplein gaat vrijdag een nieuwe serie schrijversavonden van start. De Neder landse schrijver Gerard Meijsing is degene die het spits afbijt. De schrijversavonden worden georgani seerd door de Openbare Bibliotheek en boekhandel Mercurius. Daar zijn ook de toegangskaartjes a vijf gulden te koop. Ook zijn passe-partouts voor de viif avonden verkrijgbaar. Die gaan voor vijftien gulden over de toonbank. Komend seizoen zijn Willem Jan Otten, Josien Laurier, Lisette Lewin en Nelleke Noordervliet de speciale gasten op de schrij versa von den," die'telHens'Öm '2Ö.15 uur beginnen. Vlaardingen De Socialistische Partij houdt van 25 oktober tot en met 3 november een kia»ntenweek voor mensen die problemen tien met de nieuwe Wet Voorzienin gen GehandiCd j iten (WVG). Alle mensen die klachten ter discussie willen brengen, kunnen elke ochtend van tien tot twaalf uur bellen met de telefoonnum mers 4749907 en 4750439. 's Middags van twee tot ivier uur is telefoonnummer 4357007 beschikbaar. iDe WVG is ingevoerd op 1 april. In augustus publi ceerde de SP het rapport 'WVG, een wet vol handi caps' over de enorme verschillen tussen de diverse gemeenten. Mede naar aanleiding van de reacties op (lat rapport wil de SP nu de problemen die Vlaar- cfingse gehandicapten ondervinden van de nieuwe regels zichtbaar maken. Maassluis Drs. A Kiels van de GGD Nieuwe Waterweg Noord komt dinsdagavond naar ontmoetingscentrum De Koningshof om een lezing te geven over de medische dienst. De lezing begint om 20.00 uur. Kiels zal het onder meer hebben over de geschiedenis van de GGD, de ambulance-hulpverlening en de taken en activiteiten. De avond is gratis toegankelijk. -Naar aanleiding van het artikel over het vertrek van Gé Brouwer in het Rotterdams Dagblad van 21 okto ber wil ik graag een aantal misverstanden, waarbij onder andere mijn naam wordt genoemd, wegne men. Het bestuursbesluit waarin de contacten met de frac tie geregeld werden, hield niet in dat Chris Zijdeveld en Yvonne Siljee als fractievolgers aangewezen wer- 'dfem'Alie bestuursleden zouden in principe met eni ge regelmaat fractievergaderingen bijwonen. Her man Noordergraaf was het bestuurslid dat deze con tacten zou coördineren. Slechts bij diens afwezigheid zou Yvonne Siljee de honneurs waarnemen. Overi- '|ëns zijn er nooit steekhoudende argumenten aange voerd waarom Yvonne Siljee niet de fractievergade ringen zou mogen bezoeken, want haar familierelatie met Menno Siljée, die niet van vandaag of gisteren dateert, is nog nimmer aanleiding geweest tot pro blemen van welke aard dan ook. yolgens Brouwer zou ik gezegd hebben dat de vier fractieleden vanwege de aanstaande begrotingsbe handelingen niet op konden stappen. Dit is niet over eenkomstig de feiten: ik heb Brouwer slechts op het hart gedrukt dat hun tijdstip van opstappen zeer on gelukkig gekozen was, Het bestuur trof in deze geen blaam, want de eerste brief waarin met onslag werd gedreigd kwam vlak voor de vakantieperiode bin- 'i Ik neem aan dat Brouwer kan begrijpen dat nie mand hiervoor zijn of haar vakantie onderbreekt. Daarna heeft het bestuur de zaak uiterst zorgvuldig willen afwikkelen, waarbij het bestuur zich zoveel mogelijk pacificerend opgesteld heeft. Brouwers be schuldigingen als zou het bestuur laksheid te verwij ten zijn en de zaak hebben opgerekt, missen dan ook elke grond. Tot slot wil ik opmerken dat Brouwer het partijbe lang ernstig heeft geschaad door de andere partijen publiekelijk uit te nodigen de aanval op de PvdA te openen. Jan-Willem Mennink, ex-voorzitter PvdA Schiedam Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Sander Sonnemans Vlaardingen 'Een creatieve kijk op consument en kwaliteit'. Het is de eervolle vermelding op het juryrapport dat de Vlaar- dingse slager Arie Wapenaar vorige week tijdens de interna tionale slagersvakbeurs in Utrecht kreeg overhandigd. Daar bleef het niet de bij. De 54-jarige middenstander sleepte met zijn ambachtelijk bereide leverworst en gekookte worst maar liefst twee gouden medailles én een enorme beker in de wacht. Trots als hij is, zijn de onderscheidingen uitgestald in de etalage van de winkelman de Dr. Wiardi Beckmansingel. Het werden voor de firma Wape naar memorabele dagen in de Utrechtse Jaarbeurshal. Vader Wapenaar haalde met zijn been ham, eervelaat en corned beef ook nog eens drie zilveren onder scheidingen in huis en kreeg voor zijn rookvlees een bronzen plak. Maar nog hield de prijzenregen niet op. Ook de leverworst van zoon Edwin werd gehonoreerd met goud. Zijn dochter Marianne en oudste zoon Arno, de gezichten van de zaak in winkelcentrum De Loper, keerden eveneens met me dailles huiswaarts. Hun vier ver schillende vleesschotels kwamen allemaal in aanmerking voor zil ver. Het kaasplateau werd met brons beloond. Extra inzet Helemaal onverwacht is de reeks successen voor Vlaardings beste worstmaker overigens niet. Al meermalen heeft Wapenaar deel genomen aan de driejaarlijkse beurs waar slagers uit tientallen landen op af komen. En niet zon der succes. Maar dit keer had de Vlaardinger zich extra ingezet om zijn slag te kunnen slaan „We wilden dit jaar echt eens flink uitpakken." blikt de tweede sla gersgeneratie Wapenaar terug op zijn gouden week. „En geloof me. je spullen moeten echt perfect zijn, anders worden door de jury zonder pardon punten in minde ring gebracht. Er mag in de lever worst geen zeentje, velletje, lucht belletje of vetpuntje zitten. Ge beurt dat wel. dan hang je. Er moet dus zeer secuur te werk wor den gegaan om een worst van top klasse te krijgen Arie Wapenaar weigert alle eer naar zich toe te trekken. De suc ces-worsten worden immers niet alleen door hem zelf gemaakt. Daarbij wordt hij bijgestaan door worstmakers Harm de Vries en zijn zoon Edwin. Net als dc baas proberen zij hun vakkennis en liefde voor het werk met de worst te etaleren. „Dat is ook het leuke van het vak." zegt Wapenaar senior. „On ze worst is een eerlijk produkt van puur vlees, spek, zout en kruiden, Het succesvolle trio worstmakers van slagerij Wapenaar: vader Arie met naast zich zoon Edwin (links) en Harm de Vries. Trots tonen ze de produkten waarmee tijdens de slagersvakbeurs in Utrecht gouden medailles in de wacht werden gesleept. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra zonder toevoeging van smaak stoffen. Het is een uitdaging de produkten telkens weer lekker der te maken en elke keer weer iets nieuws te verzinnen. Daar mee houd je ook de klanten vast. Die komen steeds weer terug omdat ze iets nieuws van je ver wachten. Het is de liefde voor het vak waar we door gestuurd wor den. We zijn echte vak-idioten. De klanten waarderen dat." Hoewel slagerij Wapenaar legio prijzen in de wacht sleepte, waren de Vlaardingers niet de meest succesvolle vlees meesters van de beurs. Die eer viel een collega uit Oss ten deel. Met tien gouden plakken was hij de absolute top per. Wapenaar: „Eigenlijk kon dat ook niet anders. Die man timmert al jaren aan de weg. Hij wordt zelfs de Johan Cruijff van de Eu ropese slagers genoemd." Door Ben van Haren Vlaardingen Het tromgeroffel 'waarmee de vorig jaar voor het eerst in Vlaardingen aangetroffen Zuidelijke boomsprinkhaan zich onderscheidt van zijn tsjirpende Nederlandse soortgenoten, is straks te" beluisteren op een' cd.' Opnamen hiervoor zijn gemaakt van drie mannelijke en twee vrou welijke exemplaren, die zijn ge vangen in de Vlaardingse hoofd- stedenbuurt. Normaal is het ge luid niet waarneembaar voor het menselijk oor. Met de vondst van de sprinkhaan tegen de warme zwarte muren van de fiatgebouwen in Holy- Nocrd verraste eind 1993 de in de ecologisch beheerde heem tuin van deze wijk werkzame gemeen te-ambtenaar Ben van As de Ne derlandse insectenkenners. Roy Kleukers van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum in Leiden kwam direct in actie om de Meco- nema meridionale, zoals de La tijnse benaming van de Zuidelij ke boomsprinkhaan luidt, van na bij in Vlaardingen te bekijken en fotograferen. Hij is coördinator van het atlasproject 'De sprinkha nen en krekels van Nederland', welke atlas dit jaar zal verschij nen. Hij zocht de bevestiging op de vraag of deze insecten defini tief naar ons land is opgerukt. Liefst 34 van deze kortvleugelige sprinkhanen werden vorig jaar rond vijf flatgebouwen van tien verdiepingen in Vlaardingen aan getroffen. De laatste vijf exempla ren -een mannetje en vier vrouwtjes-werden op 19 novem ber 1993 gezien toen er na drie Ben van As wijst naar een groepje Zui delijke boom sprinkhanen, die warmte een van de fiats ïn de Hoofdsteden buurt. Foto Roel Dijkstra nachten vorst al een centimeter ijs op de singels in de buurt lag. Dit is een merkwaardig verschijn sel, want de zich uitsluitend sprin gend voortbewegende boom sprinkhaan. met een lijfje van on geveer anderhalve centimeter, is afkomstig uit de subtropische ge bieden van Italië en Frankrijk. De insecten overleven overigens ook daar de winter niet. Ze heb ben een leven van ongeveer een half jaar. maar verzekeren het voortbestaan van de soort door het leggen van eieren in boom spleten. die m het voorjaar uitko men. In juli zijn de nieuwgeboren sprinkhanen volwassen. Eind vorig jaar zijn in totaal 32 do de sprinkhanen verzameld in het Nu de winter weer stevig aan de deur klopt, is het de tijd om uit te zien naar een mantel, coat of jack die de koude bui tensluit. Als u behalve aan warmte en comfort ook hecht aan exclusiviteit en topkwali teit, is een bezoek aan Mode huis Alja in Schiedam de moei te zeker waard. Onze collectie met wereldberoemde merken als Classic, jobis, Hensel Mortensen, Marco na en May is uniek in de regio. MODEHUIS Broersvest 109 - 113, SCHIEDAM Tel.: 010-426 03 99 Klanten van Alja krijgen bij aankoop een uitrijkaart voor de parkeergarage achter de Hema. plantsoen aan de voet van de flat gebouwen in Holy. De lijkjes kwa men terecht in het Nationaal Na tuurhistorische Museum in Lei den, in het Rotterdams Natuur museum, bij het Instituut voor Taxonomische Zoologie in Am sterdam en thuis bij de vinders, leden van de Insek.en Werkgroep van dc KNNV Vlaardingen. De vestiging van deze sprmk- haansoort in Nederland lijkt defi nitief en de Ylaardingse' sprink haan zal daarom ook vermeld wor den in de nieuwe atlas, waaraan een cd met insectengeluiden is toegevoegd. Na puhlicaties over de vondst van Van As in Vlaardin gen zijn ook nog meldingen bin nen gekomen uit Schiedam, Ca- pelle aan den IJssel. Hoogvliet, Papendrecht, Dordrecht en Maas tricht. De Zuidelijke boomsprink-' haan is een nuttige sabelsprink- haansoort omdat hij zich 's nachts vooral voedt met bladluizen Dit jaar zijn er in Vlaardingen weer op verschillende plaatsen groepjes van de Zuidelyke boom- sprinkhaan waargenomen. Ze zijn deze keer niet geteld. Wel zijn er enkele gevangen en in het Leidse natuurhistorisch museum gebruikt om hun trommelgeroffel op te nemen. In Natura, het maandblad van de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging van deze maand heeft Ben van As in een ar tikel zijn ontdekking beschreven Door Simon van Zullen Maasland Het duurt nog even eer het zover is, maar in decern- ber is de Koninklijke Militaire Kapel te gast in Maasland. Dit vermaarde blaasorkest verzorgt een Russisch kerstconcert, ter afsluiting van het jubileumjaar van de Maaslandse Harmonie. De Christelijke Muziekvereni ging (CMV) Maaslandse Harmo nie viert dit jaar haar 75-jarig be staan. In 1919 werd de vereni ging opgericht als Wijdt Gode Uw Kunst. Echte Maaslandse namen als Van Aalst, Korpers- hoek, Van Buuren en Van der Kooij waren bij de oprichting be trokken. Nog altjjd spelen er na zaten van die musici van het eer ste uur hun deuntje mee bij de harmonie, die inmiddels de no dige dirigenten heeft gehad. Wiest Bekende dirigenten waren Wie'st, Oomes en Van Helden. En vooral niet te vergeten Wim Vos, die meer dan veertig jaar aan de vereniging verbonden is geweest. Sinds een jaar is Jacob Jansen dirigent van bet leerlin genorkest en het grote orkest van de Maaslandse Harmonie. Veel leerlingen leren onder zijn leiding een koperen instrument bespelen. Jansen speelt zelf hoorn en blaast af en toe een partijtje met de leerlingen mee. Mosaterra Jacob Jansen is niet alleen bezig met door anderen geschreven muziek, maar componeert ook zelf. Waar twee componisten hem z(jn voorgegaan, heeft ook hij speciaal een muziekstuk ge schreven voor de Maaslandse Harmonie.",Als derde in de rij," licht Jansen toe, „is'het een stuk geworden dat eigenlijk, een uit de hand gelopen openingsfanfa re is. Het heet Mosaterra, het La tijnse woord voor Maasland, en duurt ongeveer negen minuten. Dit draag ik op mijn beurt op aan de Maaslandse Harmonie voor haar 75-jarig jubileumfeest anno 1994." Het muziekstuk wordt tijdens het jubileumcon cert op 5 november voor het eerst ten gehore gebracht. Feestjaar „In dit jubileumjaar zullen we ons veel laten horen," zegt voor zitter Hans van der Kooij. „Er zijn allerlei activiteiten door de jubileumcommissie georgani seerd. Met z'n allen maken we er een echt feestjaar van. De Maas landse Harmonie is een bruisen de vereniging met veel jeugd. We gaan dan ook vol vertrouwen de toekomst tegemoet." Tijdens koninginnedag heeft de nieuwe leerlingengroep een eer ste optreden verzorgd. Het grote orkest van de harmonie is door een instroom van leerlingen met B-niveau en nieuwe leden in middels aardig uitgebreid, en bestaat nu uit ruim veertig mu sici. Tijdens het jubileumconcert op 5 november soleert ook Jan Lou ter, die ooit als kleine jongen zijn muzikale loopbaan begon bij de Maaslandse Harmonie. De Maaslander is inmiddels uitge groeid tot een fenomeen op de euphonium. Naast zijn drukke baan bij de politie speelt hij bij de Brass Band Rijnmond. De harmonie heeft Louer tijdens het concert m dc gereformeerde kerk nog één maal als solist in haar midden. /Us absoluut hoogtepunt van het jubileumjaar geldt echter het kerstconcert door de Koninklij ke Militaire Kapel. De harmonie is er niet weinig trots op dit ver maarde blaasorkest met een gro te nationale en internationale reputatie naar Maasland te kun nen halen. Het orkest bestaat uit 56 professionele musici. Het be looft ais afsluitinb van het feest jaar een sfeervol optreden te worden onder leiding van gast dingent luitenant kolonel mr. Nicolai Ushapovsky, inspecteur militaire muziek te Sint Peters burg. Ook dit concert heeft plaats in de gereformeerde kerk. Dinsdag 25 oktober SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN D'Oude Stoep. Don't loose your head. 22.00u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. Eenrl, 21 OOu. Luxor Theater. Hame Jekkers, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Gr z. De oplosbare Vis. 20.15. KI.z. De Meid/Open Huwelijk, 20.30u. Jazzcafé Dizzy. Harold Land Del Ferro/Vaganee Group, 22.00u De Doelen Gr.z. Nationaal Jeugd Orkest, 20.15u. PlanC. Ene Vloeimans Quartet, 21.OOu. Thea ter Zuidplein Gr.z. Relite, 20.15u. Goethe-Institut. Wolfgang Hilbig, 20.30u. Popular. Internationale Poezie-avond, 20.00u. Zaal De Unie. Achterstallig onderhoud. 20.30u. Woensdag 26 oktober SCHIEDAM Zorgcentrum Thurlede. Bingo, 14.OOu. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Het kale spook (jeugdtheater), 14.00u. Bloedlink (muzikale thriller),20 I5u. MAASSLUIS Schuurkcrk. As (kindertheater), 14.U0U. FNV-gebouw De Kern. Voorlichtingsbijeenkomst Wet Voorzieningen Gehandicapten, 14.0ÖU. ROTTERDAM Lantaren/Venster. Eend. 21.00u. Luxor Theater. Harric Jekkers, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. De oplosbare Vis, 20.15u. Kl.z. De Meid/Open Huwe lijk, 20.30u. Theater Zuidplein 'Gr.z. Gegijzeld, 20.15u. Kl.z. Rob van Houten Clous van Meche- len, 20.30u. The Act. Jam sessie, 22.0ÖU, De Doelen Hal Gr.z. Lunch concert, I2.45u. Gr.z. The Young Tsjaikovski/The Young Amadeus, 20.15u. Doelencafé. Bebop Jam Session, 22.00u. Café Floor. He- leen Live in Café Floor, 21.30u. Plan C. De Gigantjes, 21.OOu. Po pular. Michael de Jong, Willem van Dullemen emEelco Gelling, 21.00u. Sorbonne. Linda Bioem- hard, 22.00u. Bibliotheektheater. Globedorus en het geheim van Witje Wit, 15.O0U. St.Droom thea ter. Heksenverhalen en doe-pro- gramma, 15.00-16.30u, Wijkge- bouw De Focus. Kinderfilmmid dag. .1-l.OOu. Jeugdtheater Hof plein. Noejork, 14.00u- Plaswijck- park. Poppentheater Anneke Strack. lo.OOu. ROTTERDAM xllhambra Riksbioscoop: 'Free Willy' (ai) dag. 11.45-2.15-4.45-7.15- 9.45. Alhambra 2: 'The Client' (16) dag. 6.45-9.30. Calypso I: 'Forrest Gutnp*H2)dag. 1.15-5-8.30. CaJyp- so-2:'Fourweddingsandafunerai' (al)dag. 115-4-6.45-9.31). Calypso 3: 'Pnseilla'(l6)dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'The Mask" (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'When a man loves a woman' (aJ) dag 1.15-4-6 45-9 30. Cinerama 3: 'Baby's Day Out' (all dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'I Love Trouble' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'The Flintstones' (a!) i. 15-4-6.45. 'Beverly Hills Cop III', (12) dag, 9.30. Corso: 'Thue Lies' (16)dag. i2.45-3.30-6.15-9.15.Imax Theater:'Blue Planet'(al) dag. 2-4. 'Yellowstone' (al) dag. 1-3-7. 'Dan ces with wolves' aldag. 8. Venster 1: Ladybird, Ladybird' (16) dag. 8- 10. Venster 2: Schotland: trilogie van Bill Douglas, di. 8. 'Daiydd' wo. 7.30. Una nos ola leuad' wo. 9.30. Venster3:1000 Rosen' dag. 8. 'Rock roll junkie'f 16) dag. 10.15. Venster 4: 'Fresa chocolate' (16) dag 8-10.15. Lumiere 1: 'Clear and present danger' ilö) dag. 1-3.45- 6 30-9 30 Lumière 2: 'Naturalborn killers' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Color of Night' (16) dag. 6 45-9.30, di. ook 1.15-4. Lu miere 4: 'Wolf 12) dag 6.45-9.30, dt ook 1.15-4 Rex:'New wave hoo kers' (18i dag vanaf 12 doorl.voor- steihng. Thalia: 'Speed' (12) dag. 1.15-1-6.45-9 30. Vlaardingen Vier en vijf eeuwen oude zilveren munten zijn de ko mende weken te zien in het arche- ologisch-historisch museum Hoogstad in Vlaardingen. Het gaat om de enige muntschat van Vlaardingen. die m 1913 is gevon den tijdens graafwerkzaamheden in de Vleersteeg. De oudste munt dateert van om streeks 1470. de jongste is van 1572. Ze hellen als herkomst Vlaanderen. Namen. Holland. Brabant. Gelderland. Groningen, Utrecht en Spanje. De schat van oorspronkelijk 93 munten werd gevonden m een vermolmd houten kistje, dat inmiddels is vergaan De zilverstukken zul!» vanaf zaterdag enkele weken blinken in een speciaal ingerichte vitrine van het museum aan de Westlandseweg Het vermoeden bestaat dat de munten ruim vier eeuwen gele den zyn begraven onder invloed van de zogenoemde Spaanse Troubelen Deze gedachte is on der meer gebaseerd op het feit dat do jongste munt is geslagen twee jaar voordat in 1574 Geuzen ko mend uit Schiedam de stad Vlaar dingen volledig m de as legde. Bekend is dat in de jaren zeventig van de zestiende eeuw veel troe penbewegingen rondom Vlaar dingen hebben olaatsgevonden Veel inwoners van de stad kregen zo te maken met inkwartieringen van dan eens Spaanse legereen heden en dan weer Geuzen Ir die onrustig»1 tijd zullen ook inwoners van Vlaardingen waardevolle be zittingen hebben willen veilig stellen Een veel gebruikte me thode was het begraven ervan op vV n veilige pkk Do vraag blijft waarom ze latei niet zijn opgegra ven Is de kenner van do geheime bergplaats misschien overleden, uit de stad wegget rokken of heeft hij de plek waar hij zijn bezit be groef met meer kunnen terugvin den17 Rond de tot half december te beu onderen Vlaardmgse munt schat is een tentoonstelling opge- bouvul met portretten van lands heren en -vrouwen, die de mun ten hebben laten slaan. Ook toont een kaartje de herkomstgebieden en is er een vouwblad met een be schrijving van de munten be schikbaar. Het museum Hoogstad, gevestigd m de stal van de vroegere Moer manboerderij aan de Westlandse weg 258. is iedere zaterdag van 10 00 tot 17.00 uur geopend. Toe gang kinderen een gulden, vol wassenen twee gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1