Schiedamse bibliotheek onder Rotterdamse leiding Geuzenmonument beklad met verf Maassluizer doodgestoken na vechtpartij in snackbar Aantal aanrandingen in Schiedam dit jaar sterk gestegen mM Maasland halveert verhoging OZB Prostituee uit auto gehaald Weer overval op videotheek Dodelijke val in schip Bedrijfsauto weg Gokkers gooien ruit kapot Gestolen auto in vlammen op Interim-manager: sluiting filialen vrijwel onontkoombaar Psychiatrisch onderzoek voorjonge ontuchtpleger Leraar bestolen in klaslokaal Woensdag 26 oktober 1994 Schiedam De Schiedamse politie heeft gisteren op de par keerplaats aan de. Delflandse- weg een 22-jarige prostituee weggestuurd. Ze was daar in een auto bezig met het bevre digen van een man. Omdat ze de parkeerplaats kennelijk va ker als werkterrein gebruikte, warei agenten er een kijkje gaan nemen. De vrouw bleek overigens drie boetes uit te: hebben staan. Schiedam Voor de tweede maal in korte tijd is in Schiedam een vi deotheek overvallen door een ge wapende man. De overvaller kwam gisteravond rond tien uur de winkel aan het Nieuwland- plein binnen en bedreigde een 30- jarig vrouwelijk personeelslid met een vuistvuurwapen. Nadat hij enkele honderden guldens uit de kassa had gehaald, moest de vrouw de kluis openen. Omdat ze daar geen sleutel van had, ging de dader er vandoor. Aan de hand van het opgegeven signalement werd kort na de overval op het na bijgelegen NS-station een man aangehouden. By de spiegelcon frontatie in het politiebureau werd echter geconstateerd dat hij niet de dader was. Vlaardingen Bij de firma Swart- touw aan de Vlaardingse Vuleaan- haven is vannacht een 23-jarige Amsterdammer tijdens werk zaamheden om het leven geko men. De man wilde langs een touwladder op een schip naar een ander vaartuig klimmen, maar kwam ten val Hij viel in een acht meter lager gelegen ruim en was op "slag dood. Vlaardingen Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dins dag op het terrein van een garage bedrijf aan de Vlaardingse Indus trieweg een bedrijfsauto gestolen. Schiedam Twee mannen heb ben gistermiddag in een horeca zaak aan de Parkweg in Schiedam een etalageruit aan diggelen ge gooid. Het tweetal had op de gok kast staan spelen en boekten flin ke winst. Omdat de eigenaar van de zaak het idee had dat de man nen de fruitautomaat hadden ge manipuleerd, weigerde hij hen uit te betalen. Vervolgens sloot hij de toegangsdeur en wilde de politie bellen. Het duo pikte dat niet en dwong de de man onder bedrei ging van i iet ingooien van een ruit het geld alsnog te geven. Toen ze een bedrag van rond de tweehon derd gulden uitgekeerd hadden gekregen, gooiden ze met een bar kruk de ruit in' Schiedam Een gisteravond aan de Buitenhavenweg in Schiedam gestolen auto is uitgebrand in Hoek van Holland aangetroffen. De eigenaar deed aangifte van de diefstal waarop onmiddelijk' een telex werd verzonden naar omlig gende politiedistricten. Kort na de diefstal werd vanuit de kust plaats gemeld dat het voertuig daar in de fik was gestoken. Door Peter de Lange Schiedam Doordat de gemeente Schiedam er niet in slaagt een directeur voor de plaatselijke bibliotheek aan te stellen, wordt de leiding waarschijnlijk tijdelijk uitbesteed aan een bi bliothecaris uit Rotterdam. Deze oplossing heeft wethouder L. Hafkamp (cultuur) bedacht nu mevrouw E. Frank onverwacht heeft afgezien van van haar benoeming tot directeur. De rede nen van mevrouw Frank, die al geruime tijd in een lagere funct: bij de Schiedamse boekenuitleen werkt, zijn niet be kend. Met de door Hafkamp voorgesta ne oplossing komt een einde aan het bewind van interim-manager J. Schipper, die circa vier jaar de bibliotheek heeft geleid. Hij trad aan na het vroegtijdige vertrek van mevrouw M. van Helden, die haar functie moest neerleggen na interne problemen. Ook de voorganger van mevrouw Van Helden, H. Ewoldt, verliet de Schiedamse bibliotheek met ge mengde gevoelens. Ewoldt voelde zich aan het lijntje gehouden door de politiek. Het gemeentebestuur verzekerde hem keer op keer dat de bouw van een nieuwe biblio theek op het punt van beginnen stond. De eerste paal voor dit op het Stadserf geplande gebouw moet echter nog geslagen worden. Schipper vertrekt omdat de poli tiek hem te duur vindt. De inte rim-manager brengt per dag acht tienhonderd gulden honorarium, exclusief BTW, in rekening. Hij werkt twee dagen per week in Schiedam. Zijn hoge nota's zijn de raadscommissie voor cultuur ai lang een doorn in het oog. Advertentiecampagnes Dat Schiedam er ondanks ver schillende advertentiecampagnes niet in geslaagd is geschikte kan didaten te vinden, wijt Schipper aan het 'lage beloningsniveau' dat sollicitanten in het vooruitzicht werd gesteld. Dit had te maken met de - inmiddels afgeblazen - vorming van de Dienst Kunst en Cultuur, .waarin de directeuren van ondere het museum en de bi bliotheek werden gedegradeerd tot afdelingshoofden. Daarnaast wijt Schipper het lange uitblijven van een benoeming aan trage po litieke besluitvorming. Hafkamp heeft de scheidende in terim-manager gevraagd, voor zijn vertrek uitgangspunten te formuleren voor de toekomst van de Schiedamse bibliotheek. In dit 'testament' concludeert Schipper dat sluiting van de filialen in Zuid en Nieuwland onontkoombaar is, als de gemeente het budget van de bieb niet vergroot. Want de ex ploitatie van de nieuwe centrale up het Stadserf wordt zo duur, dat er of grid bij moet, of fors in de kosten gesneden moet worden. Een andere aanbeveling uit Schippers rapport luidt dat een eentralistischer beleid noodzake lijk is. Momenteel opereren de twee afdelingen Noord (de biblio theek aan het Bachplein) en Cen trum tamelijk onafhankelijk van elkaar. Ze voeren ieder hun eigen beleid en hebben ieder hun eigen budget. Uit efflciency-maatrege- len zou samenvoeging van die twee afdelingen wenselijk zijn. Onbekenden hebben vannacht het Geuzenmonu ment op de Markt in Vlaardingen overgoten met verf. Daar bleef het echter niet bij. Ook de Grote Kerk werd beklad. De muren van het monu mentale ge bouw werden ondergekalkt met haken kruizen. Op een deur van de kerk wer den met verf meerdere da vidssterren aangebracht. De rascist;- sche tekens werden van ochtend vroeg ontdekt door een voorbijgan ger. Die stel de direct de politie ervan in kennis. De tekens zijn in de loop van de dag verwij derd. Foto Roet Dijkstra De recherche vond in de na bije omgeving van de snack bar bewijsma teriaal. Met een paraplu werd het drooggehou den. Foto Roel Dijkstra Maassluizer—Een 19-jarige Maas sluizer is gistermiddag tijdens een vechtp'artij met twee broers in winkelcentrum Koningshoek om het leven gebracht. Het slachtof fer werd meermalen met een mes gestoken en overleed op weg naar het ziekenhuis. De dader is kort na de dodelijke steekpartij in zijn woning aangehouden. Het drietal was rond twee uur in de snackbar tegenover de ingang van het stadhuis al slaags geraakt. Voor zover bij de politie bekend, vielen de eerste klappen nadat de broers, 17 en 21 jaar oud, en het slachtoffer elkaar over 'en weer beledigingen naar het hoofd had den geslingerd. De drie kenden elkaar omdat tussen hen in het verleden iets is voorgevallen. Wat, is door de politie niet bekend ge maakt. De vechtpartij zette zich op de stoep voor de hamburgertent voort. De jongste van de twee broers trok daarbij een mes en stak de Maassluizer meermalen ir. het lichaam. Omstanders pro beerden het slachtoffer nog te redden, maar de hulp mocht niet baten. „Eigenlijk was het een on begonnen zaak," aldus een poli- tie-woordvoerder. Rond de snackbar verzamelden zich na de fatale steekpartij en kele tientallen nieuwsgierigen. Ook één van de vechtersbazen, de oudste van de ftvee, keek vanaf een afstandje naar de werkzaam heden die ambulance-personeel en rechercheurs verrichtten. Hij werd niet veel later in de Konings hoek gearresteerd. Zijn vier jaar j ongere broertje werd thuis in zijn woning aangetroffen. Hij bleek met het mes te hebben gestoken t n was naar huis gevlucht. Beide verdachten, woonachtig in Maassluis, zijn in verzekerde be waring gesteld. Het onderzoek wordt door de recherche van het politie-distrid Waterweg voortge zet. Maasland Het,voorstel van het Maaslandse college van burge meester en wethouders om de on- roerende-zaak-belasting (OZB) voor volgend jaar met tien pro cent te verhogen, heeft het niet gehaald. Tijdens de gisteravond gehouden begrotingsbehandeling halveerde de raad die verhoging, na een door de CDA-fractie inge diend amendement, tot vijf pro cent. Het CDA-voorstel werd door alle fracties ondersteund. De verho ging met vijf procent houdt overi gens wel in dat de OZB in 1996 ook mefc vijf procent zal stijgen. Terwijl het college volgens meer jarenbegroting voor 1996 voorals nog de nullijn had aangegeven. De bijval voor het CDA-amende- ment was zo breed, dat burge meester M. Kokxhoorn zich als portefeuillehouder van financiën niet eens aan een verdediging van het collegevoorstel over de tien procent verhoging durfde wagen. Kokxhoorn verklaarde tijdens de besluitvorming slechts dat het college het amendement over neemt. Niet vreemd aan die een voudig gegeven instemming was het bijgeleverde dekkingsvoor- stel voor die gemiste inkomsten. Maasland zit er met een reserve van meer dan tien miljoen gulden heel warmpjes by, terwijl de komst van het bedrijventerrein Coldenhove en het transportcen trum de gemeente geen windeie ren legt. „Vyf procent kan naar ons idee," meende CDA-fractievoorzitter P. Quak. „Te meer omdat de verho ging voor 1996 nog op nul procent staat. Als we dan weer met vijf procent verhogen zitten we toch weer op het oude schema. Er kan nu dus in geknipt worden. De bi bliotheek hoéft de burger dus niets extra's te kosten". Alle fracties stemden uiteindelijk in met het stichten van een per manente bibliotheek. Ook de frac ties van de WD en PvdA, die er als oppositiepartijen voor zorgden dat het alsnog een levendige be grotingsbehandeling werd. Want nog niet eerder in de bijna vijf jaar bestaande samenwerking tussen CDA en Open Groepering, waren de coalitiepartners het zo roerend met elkaar eens. Beide partijen toonden zich zelfs heel lief voor elkaar, door zich niet uit te willen spreken over de politie ke verantwoordelijkheid voor de ontstane bomenrel aan de Kwa- kelweg. De instemming voor de biblio theekvestiging, dat een filiaal wordt van de bibliotheek in Maas sluis, betekent dat de bibliotrailer van de Provinciale Bibliotheek Centrale (PBO) zijn langste tijd in Maasland heeft gehad. Naar ver wachting kan de nieuwe biblio theek medio volgend jaar worden geopend. De VVD en PvdA had den hun bedenkingen over deze dure investering. De WD miste een onderbouwing aan de behoef te aan deze voorziening, terwijl de PvdA onder de bevolking alleen maar tegenstanders had gehoord. „Ik zou de mening van de burgers wel eens willen weten," vertolkte W. Gouma (PvdA) zijn twijfels. Zowel het college als .de fracties van het CDA en de 'Open Groepe ring hadden er geen behoefte aan om die publieke mening middels een soort referendum te toetsen. Toen het op stemmen aan kwam, verklaarden ook de WD en de PvdA zich voor een parmanente Door Sander Sonnemans Schiedam Aanranders hebben dit jaar in Schiedam nu al twee keer zoveel slachtoffers gemaakt als in 1993 het hele jaar. Toen be trof het tien aangiften. Tot op he den zijn bij de politie al door meer dan twintig slachtoffers aanran dingen gemeld. Opvallend is dat, twee voorvallen uitgezonderd, alle aanrandingen op klaarlichte dag zijn gepleegd. De politie denkt dat er meerdere daders in het spel zijn omdat de misdrijven niet op een specifieke plek werden gepleegd. Uit een overzicht van de politie blijkt dat het vooral in september raak is ge weest en ook deze maand hoog 'scoort'. Vorige maand werden aan de Lange Haven, de Maasbou levard en in het Hargapark in to taal drie vrouwen lastig gevallen. De eerste twee weken van oktober was dat vier maal het geval. De laatste aanranding dateert van maandag 10 oktober. Toen werd omstreeks kwart voor elf 's avonds op de Rotterdamsedijk een meisje onzedelijk betast door een vreemde man. In sportpark Harga is de afgelopen week tever- geefs extra gesurveilleerd door agenten in burger in de hoop een aanrander in te kunnen rekenen. Aanleiding voor het inzetten van extra manschappen was het feit dat de dader een bivakmuts droeg en zijn slachtoffer, een 16-jarig meisje op de fiets, bedreigde met een mes. De man was verder ge kleed in een donkere, lange jas met opvallende, goudkleurige knopen. Daaronder droeg hij geen broek. Hij wordt tussen de 30 en 40 jaar geschat en liep op goedko pe sportschoenen met in één van de schoenen een roze veter. ,,Het dreigen met geweld gaat na tuurlijk echt te ver." zegt woor- voerder J. Verbeek van het politie district Schiedam. „Het slachtof fer was behoorlijk geëmotioneerd en is direct doorgestuurd naar het Bureau Slachtofferhulp. Het is nogal bedreigend als een man met een bivakmuts en een vlin dermes je plotseling beetpakt. Het is duidelijk dat het bij de da der niet om een opwelling ging. Hij heeft zijn daad wel degelijk voorbereid. Anders steek je ^een mes bij je en zet je geen bivak muts op. Gelukkig heeft het meis je de man van zich af kunnen schoppen." Hoewei de politie over een duide lijk signalement van de dader be schikt, is het niet gelukt hem te vinden. Hoe de politie te werk is gegaan, wil Verbeek niet zeggen. Het onderzoek is inmiddels afge rond en de verdachte loopt nog al tijd vrij rond. Verbeek hoopt dat de man alsnog kan worden aange houden. „Vandaar dat we over on ze werkwijze nog niets openbaar willen maken, maar wel het signa lement doorgeven." Inmiddels is op verzoek van de politie door de plantsoenendienst een aantal bossages in het sport park verwijderd. Het ging om plaatsen die door de te hoge be- groeiing onoverzichtelijke situ aties veroorzaakten en uitnodi gend konden zijn voor-aanran ders. Benadrukt wordt wel dat het Hargapark nu niet als een gevaar lijke plek moet worden be schouwd. De aanrandingen hebben immers in verschillende delen van de stad plaatsgevonden. Verbeek benadrukt dat geen spra ke is van verkrachtingen. Daarbij, wordt tegen de wil van het slacht offer seksueel binnengedrongen in het lichaam. Zo ver is het in geen van de 21 gevallen gekomen. Desondanks bestaat volgens Ver beek ook bij aanrandingen het ge vaar voor traumatische gevolgen. Omdat de aantasting van de inte griteit behoorlij k inbreuk kan ple gen op de slachtoffers, wordt al tijd specialistische hulp geboden. De politiewoordvoerder heeft ove rigens het idee dat niet altijd aan gifte van een aanranding wordt Een duidelijke oorzaak voor de golf aanrandingen kan Verbeek niet geven. „Het komt nu een- mael vaker, voor als'de-blaadjes van de bomen vallen. Dat is bij zelfmoorden ook het geval. Ver der kan ik er geen zinnig woord over zeggen." bibliotheekvoorziening. Beide partijen schaarden zich achter hét voorstel omdat zij een biblio theekvoorziening in het dorp niet willen missen. Schiedam Eén van de twee jeugdige ontuchtplegers, die vori ge week door de Schiedamse poli tie werden opgepakt, blijft voorla pig in verzekerde bewaring. Hij wordt vastgehouden omdat de of ficier van justitie heeft gelast hem aan een psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. De twee knapen, 14 en 15 jaar oud, pleegden op het speelpleintje van de W. A. van Lieflandschool aan de Prinses Beatrixlaan ontucht met enkele minderjarige jonge tjes. De slachtoffertjes, twee jon getjes van 10 en één van 12 jaar, werden onder bedreiging ge dwongen ontuchtige handelingen by elkaar te plegen. De kinderen waren geen leerlingen van de school waar het zedendelict werd Eén van de daders werd kort na het begaan van het misdrijf dooi een 36-jarige Schiedammer aan gehouden. De man, een buurtbe woner die in de omgeving van de school aan het wandelen was, werd door één van de kinderen aangesproken over de ontucht. Nadat hij het verhaal van het slachtoffertje had aangehoord, zette hij direct de achtervolging in. De man slaagde erin de oudste van de twee jeugdige ontuchtple gers in de kraag te grijpen en bracht hem naar het politiebu reau. Na verhoor van die jongen werd een dag later ook de andere ver dachte aangehouden. Beide kna pen zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. De oudste van de twee blijft in een politiecel van het bureau aan het Bijdorp- plein in voorarrest totdat elders in het land in een jeugdgevangenis een plek voor hem is gevonden. De 14-jarige dader heeft afgelo pen maandag bekend. Hij is na zijn voorgeleiding aan de officier van justitie onder toezicht en be geleiding van de Raad van de Kin- derbeschering gesteld. Hij mag bij zyn ouders blijven wonen tot dat de rechter heeft bepaald wel ke straf hij opgelegd moet krij gen..;. Schiedam Een leraar van de Streekschool Rijnmond Noord aan de Sint Liduinastraat is giste ren in zijn klaslokaal bestolen van zijn knip. Omdat hij zijn jasje in de klas had laten hangen en meer malen het lokaal had verlaten, be staat het vermoeden dat een leer ling of één van de personeelsle den de portemonnee heeft gepikt. De diefstal kwam aan het licht toen de PTT belde met de mede deling dat de lege knip in een brievenbus was aangetroffen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2