Campagne voor gebruik rookmelders in woningen 'Ik geloof ze gewoon niet meer' 98- (ECHT LEDER Bloemen bij schoongemaakt monument Slachtoffer steekpartij wachtte messentrekker op Rotterdams Dagblad Schiedamse brandweer wil betere beveiliging in huis 'Netto Markt' Druk kruispunt wordt rotonde Winkeldief in tram opgepakt Drietal mannen ontvoert meisje Auto in slip door olieplas Ernstig gewond na aanrijding Inbrekers halen woning leeg Fraudeurs lopen tegen de lamp MAGAZIJNPRIJ5 Win 1 minuut lit Kifük'Kt* I ii i 11 ixse m t*« K |>ii r f i j U-gen LIJHÜ.IKL prij/cnl •23,.Kp«wrcl? Waterweg :Donder^g2? oktober 1994 Schiedam De Schiedamse brandweer gaat de komende twee weken campagne voeren voor het gebruik van rookmelders in woningen. Met de actie wil de brandweer het nut van deze ap paraten bij de burgers onder de aandacht brengen. Rookmelders kunnen een belang rijke bijdrage leveren aan het tij dig ontdekken van een woning brand. Uit landelijke statistieken blykt dat het merendeel van de branden 's nachts ontstaat. In Ne derland vallen per jaar bij brand in woningen gemiddeld zestig do den en vijftienhonderd gewon den. Rookmelders moeten die aantallen terug kunnen brengen. Het apparaat signaleert rook en alarmeert de slapende bewoners met een hard geluidssignaal. In Schiedam zijn dit jaar bij bran den twee bewoners gewond ge raakt en is één persoon overleden. Vorig jaar vielen er geen doden en liepen drie' mensen verwondin gen op. De Vlaardingse brand weer registreerde in 1993 elf ge wonden. Dit jaar zijn dat er acht. Twee mensen kwamen in 1994 (1993:0) bij brand om het leven. Schade Maassluis kent het kleinste aantal slachtoffers: in 1993 één dode en geen gewonden. Dit jaar vielen er tot nu toe geen dodelijke slachtof fers en raakte niemand gewond. Per jaar worden landelijk gezien gemiddeld zesduizend woning branden geregistreerd. De totale schade bedraagt ruim 130 miljoen gulden. Volgens J. Postma van de Schiedamse brapdweer is het aan tal branden naar schatting echter zes tot tien maal zo hoog. Fikkies „Een vlam in de pan, om maar èen voorbeeld te noemen, wordt na tuurlijk niet gemeld bij de brand weerals die door de bewoners zelf wordt geblust. Dat is ook het geval met andere fikkies, die met eigen middelen worden geblust" De campagne 'Rookmelders red den levens' van de Schiedamse brandweer wordt van 1 tot 15 no vember gevoerd en valt gedeelte lijk, in de landelijke preventie- week. In de hele stad en op alle scholen worden posters opgehan gen. Tevens wordt onder de bevol king een brandpreventiekrant verspreid. De prijs en de montage van de rookmelders mag volgens Postma geen beletsel zijn om zo'n verklik ker aan te schaffen. „Er is al voor enkele tientjes zo'n apparaat ver krijgbaar bij de doe-het-zelf-win- keis en ijzerwarenhandels. De be vestiging ervan is simpel." In Vlaardingen werd afgelopen jaar in de Vettenoordsepolder al een actie gevoerd voor de rook melders. Op verschillende bijeen komsten en bij diverse wijkactivi- teiten werden de apparaten door de brandweer gedemonstreerd. Dat leidde tot een zodanige ver koop dat de brandweer van een geslaagde campagne spreekt. Door Jan Rozendaal VlaardingenAls het aantal jaren lidmaatschap gisteravond in de Nivon-boerderij had geteld in plaats van de stembriefjes, dan hadden John Ranshuijsen en Leo ten Have het waarschijnlijk wel gered. Rechts voorin de zaal zaten de oud-gedienden. Geen Rotten- berg-PvdA'ers, maar Vlaardingse* sociaal-democraten van het eerste uur. Terwijl de één prat ging op dertig dienstjaren, was de volgen de naar eigen zeggen al wel vijftig jaar lid van De Partij. Zij hadden al zoveel meegemaakt en zoveel opdonders gehad, maar dat hoort bij het leven. Zij waren er steeds uitgekomen en dat verlangden ze ook nu dat er zou gebeuren. De fractie, het afdelingsbestuur en ook de dissidenten, ze hadden allemaal fouten gemaakt. Ze moesten maar in een kamertje gaan zitten en-het uitpraten. John en Leo, en Kor (Blumenstock) en Henny (Petray), zij mochten toch niet voor de partij verloren gaan. Puin ruimen Stel dat het aantal lidmaatschaps jaren had geteld, of de stemming net iets anders was uitgevallen - nu 39 voor het aan de kant zetten van Ranshuysen en Ten Have, en 25 tegen-, dan was er wellicht nog meer puin te ruimen geweest. In ieder geval stelde afdelings voorzitter Fred Meerhof zijn func tie beschikbaar als de ledenverga dering niet met het voorstel zóu instemmen. „Ik zie mezelf dan niet meer als voorzitter. Ik geloof ze (Ranshuijsen en Ten Have, red.) gewoon niet meer. Ik heb het toch zelf gezien: de ene dag maak je in alle redelijkheid afspraken en de volgende dag krijg je een klap voor je kanis," Fractievoorzitter Anny Attema ging niet zo ver omdat ze naar haar zeggen de afdelingsvergade ring niet onder druk wide zetten. „Maar als u het voorstel van het bestuur niet steunt, gaan wij ons als fractie beraden. Hoe dat af loopt, dat kan ik u nu'niet zeggen. Maar u stort ons dan wel in een groot probleem." De afloop van het drama binnen de Vlaardingse PvdA ('We zijn al lemaal verliezers', hoorde je in beide kampen), stond dan ook al vast. „Ik had het gevoel dat het niet meer goed zou komen, maar nog wel de hoop toen ik hierheen kwam," reageerde Ranshuijsen na afloop van de vergadering. „Dit doet heel erg pijn." Maar het kon niet meer goedko- men.'Daarvoor waren de wonden te diep. „Er is na de vorige afde lingsvergadering op. 24 maart,; toen de leden het vertrouwen op zegden in John en Leo, niets ver-, anderd. Je zou je kunnen voor stellen dat de emoties wegebben, maar die twee zijn hun heel eigen weg gegaan. Ze hebben luidkeels afstand genomen van het college programma en hebben tegen de 'eigen' wethouder (Kees van der Windt, red.) gestemd," aldus Atte ma. Afdelingsvoorzitter Meerhof ci teerde enkele uitspraken van het tweetal. De 'stalinistische praktij ken' van afdelingsbestuur en frac tie, de ledenvergadering die 'er ger was dan de meest fundamen talistische kerk': „Dan kun je niet zomaar zeggen: 'zand erover'." En: „Er is zoveel gebeurd. Ik kan er echt niets meer mee, als partij genoot. De integriteit van die mensen is helemaal weg," Ten Have probeerde het verleden weg te poetsen door op te merken dat als er wat uit te knokken valt, er nu eenmaal grievende dingen worden gezet. De mensen die daar mee zitten, moeten dat maar weg slikken, voegde Ranshuijsen' er- - aan toe: „We moeten samen ver- der. Samen één. sterke PvdA vormen. Het vertrouwen herstel len, maar dat móet dan'wel van twee kanten komen." Schikken Maar de andere, kant wilde niet meer. En Ranshuijsen en Ten Ha ve hebben - vindt de andere par tij - nooit echt serieus aanstalten gemaakt zich in de lijn van de Vernieuwende Vlaardingse PvdA' te willen schikken. Het invullen, van de stembriefjes gisteravond om kwart voor elf, na tweeënhalf uur vergaderen, was dan ook een formaliteit. Ook al was de neder laag niet overtuigend: 25 om 39. De getalsverhouding geeft wel aan dat er een grote verdeeldheid heerst binnen de Vlaardingse PvdA. „Er is nog veel werk te doen," zei Annelies Spork, afge vaardigd namens het hoofdbe stuur. En bij Attema overheerste 'een gevoel van teleurstelling': „Maar ook van opluchting dat de vergadering deze uitspraak heeft Ranshuijsen en Ten Have hebben aangekondigd dat zij vanaf van daag een officiële tweemansfrac: tie in de Vlaardingse gemeente-' raad vormen. En daarmee leggen zij zich indirect neer bij een roy ement, want zelf hun lidmaat schap opzeggen, dat doen ze niet. Ranshuijsen: „Het moet maar langs de koninklijke weg." De hele procedure is waarschijn lijk in maart volgend jaar afge rond en kan door het instellen van een beroep eventueel nog worden gerekt tot mei 1995. GRATIS WINKELEN bij be Berusting en verbittering tekenen zich af op de gelaten van John Ranshuijsen (midden) en Leo ten Have (rechts)..Verstoten door de PvdA, vormen zij vanaf vandaag een eigen fractie in de Vlaar dingse gemeenteraad. foto Roel Dijkstra FAUTEUIL ELBERT IN 4 MODERNE KLEUREN VERSTELBAAR OP DRAAtVOET MET GRATIS HOCKER VAN 879,- VOOR als het om wonen gaat Hoofdweg 18 Capelie aan den iJssel, Tel. 010-4518844 Htlielaan 30-39 t.o. metrostation Rijnnaven Rotterdam-Zuid. Tel. 010-4852273 Onderwijzer Jan van der Kolk (GroenLinks) legde gisteravond met zijn kinderen bloemen bij hetGeuzenmonument. Op de achtergrond leden van de Vlaardingse gemeenteraad. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Het Geuzenmonu- ment, in de nacht van dinsdag op woensdag door onbekenden over goten met gele verf, staat er weer piekfijn bij. Ook de hakenkruizen en davidssterren die op de Grote Kerk waren aangebracht, zijn ver wijderd. Voor zover bekend is het Vlaar dingse monument niet bescha digd. Volgens een woordvoerder van de gëmbehtëls' dödfr'Uè'Van'ol dalen gebruikgemaakt vanj latex: A en was de verf nognat. toendebe- kladdingerigisterochtend Crönci zéVep uur werden ontdekt. Bur- geméester Stam .van Vlaardingen gaf opdracht zo snel mógelijk mét de schoonmaak te bègihneh'r v r „De verf is er eerst van af gespo: ten en daarna is het monument - onder handen genomen meteen borsteltje," aldus de woorvoerder. „Dit is niet het werk van kwajon gens, want die lopen 's nachts niet met grote bussen verf over straat," is de mening van P. Nieuwstraten, bestuurslid van de stichting Geuzenverzet 1940-1945. Nadat eerder op de dag het colle ge van burgemeester en wethou ders zijn afschuw over de beklad ding had uitgesproken, legden gisteravond tijdens een geïmpro viseerde plechtigheid alle fracties .Uifdë-^meenteraadbloenienbij-"1 .het schoongemaakte, monument. Alleen Burger.Belangen ontbrak, "omddt'dlè pjÉ^'ónbereiÈ^aaFwas' voor initiatiefnemer Jan. van der Kolk(GipènLinks)'. -s -Niet-verzwijgen aj Van der "Kolk, onderwijzer op de Van Kampënschbbï,"had's mor gens al met zijn klas een bezoek aan het besmeurde monument gebracht „Zoiets afschuwelijks moeten we niet verzwijgen, we moeten laten zien dat dit niet kan," aldus de onderwijzer-politi cus. Ook Van der Kolk denkt dat de bekladding niet het werk is ge weest van baldadige jongeren, maar dat het gaat om een bewust uitgevoerde actie. Het Geuzenmonument, ontwor pen door de Vlaardingse kunste naar Leen Droppert, werd in 1983 vonthuid door koningin Beatrix en is landelijk bekend door de eraan verbonden Geuzenpenning, die jaarlijks wordt uitgereikt. Dit jaar kreeg Artsen zonder Grenzen de penning.Het politie-onderzoek naar de daders is nog gaande. De politie heeft twee- rechercheurs voor de zaak vrijgemaakt, maar zei vanmorgen nog niet over aan wijzingen te beschikken die kun nen leiden tot aanhouding van de daders. Schiedam - De kruising van de Nieuwe Haven, Nieuwe Damlaan en Vlaardingerdijk in Schiedam wordt veranderd in een rotonde. Op het kruispunt, waar geen stop lichten staan, zijn de afgelopen drie jaar 36 verkeersongevallen gebeurd. De gemeente vindt hét uit oogpunt van verkeersveilig heid niet raadzaam de huidige si tuatie te laten voortduren. De kruising ligt aan de rand van de binnenstad en wordt druk bere den. Gekozen is voor de aanleg van een enkelbaans voorrangs rotonde. Het werk gaat in 1995 van start. Daarbij zal een deel van de Nieuwe Damlaan worden ver smald. Het karwei kost ongeveer 270.000 gulden. Schiedam Door zijn eigen stom miteit is een 27-jarige Rotterdam mergisteren opgepakt door de Schiedamse politie. De man 2atin de tram zonder plaatsbewijs. Daarom werd hij onderzocht en kwamen enkele gestolen goede ren boven water. Die waren ge pikt in het centrum. Door Sander Sonnemans Maassluis De gisteren in win kelcentrum Koningshoek door een stadgenoot vermoorde Maas- sluizer van 19jaar heeft de jonge man die hem de dood injoeg, op gewacht bij de snackbar waar hij even eerder was uitgezet. Uit de reconstructie valt op te maken dat het slachtoffer geen schijn van kans heeft gehad en vrijwel direct na de'messteken om het leven is gekomen. De vechtpartij op het pleintje tussen de ingang van het Maas- sluise stadhuis en de snackbar ontstond nadat in de hamburger- tent ook al onenigheid was ge weest. Daar werden de twee. broers, van wie de jongste later op straat een mes trok, lastig'ge vallen door dé 19-iarige.De eige nares sommeerde hem haar zaak te verlaten. Omdat de Maasslui zen weigerde weg te gaan en handtastelijk dreigde te worden, werd hij door. de echtgenoot van de vrouw de zaak uitgewerkt. „Wij willen geen problemen; Daarom hebben we hem naar buiten gestuurd," vertelt de eige nares nog enigszins aangedaan. „Toen hij eenmaal buiten was, is hij op het muurtje voor de deur,, gaan zitten wachten. De twee. broers:hebben gewoon,nog: wat:, gegeten en sloegen vérder geen acht op hem,Pas toen ze naar buiten gingen, gingen de drie weer in discussie en ontstond de vechtpartij.: Daar hebben we ver- der weinig van gezien, want die speelde zich hoofdzakelijk hier om de hoek naast het postkan toor af. We willen ér verder ook weinig mee te maken hebben öm de goede naam van onze snack bar niet: iri 'het geding te breh- gen." Volgens een personeelslid van de snackbar was het slachtoffer voor de knokpartij op straat be- naderd door wat jongeren, die wilden weten wat er in zaak was gebéurd. .Misschien dat hij daardoor weer agressief was ge worden. Ogenschijnlijk was hij nét een beetje afgekoeld.. Ik ben behoorlijk geschrokken .van.het voorval Om het zo snel mogelijk weer te vergeten, ben ik vandaag gewoon aan het. werk gegaan. Dat is de beste remedie." „Die gozer," vertelt een jonge- man die getuige van de bloedige vechtpartij zegt. te zijngeweest, „heeft geen enkele kans gehad. Voor hij het.wist werd hij over-, hoop gestoken. Helpen kon niet, want de situatie zag er veel té ge vaarlijk uit." Een andere jongen reageert bij zonder fel als hem naar een oog- getuigeverslag- wordt gevraagd. .„Man rot op. We worden altijd al mei scheve gezichten aangeke ken omdat we hier zitten. Straks worden we nog als criminelen gezien. Ik zeg niks." De twee broers waren vaste Man den van de snackbar. Volgens het echtpaar dat de zaak. sinds twee maanden runt, zijn ze nog nooit lastig geweest. „Ze komen hier regelmatig om iets te eten ofte drinken. De jongen die is ver moord, kwam hier pas enkele weken. Wat er nou precies tussen het drietal is voorgevallen, weten we-niet. Nog nooit hébben we zo iets meegemaakt. Vreselijk is het." Personeelsleden van de nabij ge legen schoenenwinkel wekken - de indruk niet verbaasd te zijn over. de uit de hand gelopen vechtpartij. De jongelui die; zich dagelijks voor de ingang ophou den, veroorzaken volgens heriin en rond het overdekte winkel- centrum regelmatig overlast „Deentree hier om de hoek, wordt door steeds meer mensen gemeden omdat ze door de jon- geren lastig worden gevallen," zegt één van; dé verkoopsters. „Ze hangen daar maar rond met flessen bier. Vooral ouderen er varen dat als bedreigend.-Zelfs de snackbar/ wordt gemeden omdat veel van die gasten ook daar in groepjes bij elkaar zit- ten." :.;-VV'-1'yV;V;- Vlaardingen Drie Vlaardingers van 18, L9 en 20 jaar, die gisteren een 18-jarig Turks meisje hadden ontvoerd, zijn in de cel gezét na dat ze zichzelf hadden aangege ven. De mannen'hadden het meis je 's middags in de Huijgensstraal gedwongen met Hen mee te gaan en reden met haar naar Zwolle. In de avonduren werd het slachtof fer echter weer ongedeerd bij haar ouderlijk huis afgeleverd. Op aan raden van familieleden meldde het' drietal zich later die avond vrijwillig in het bureau. Het mo-, tief voor de ontvoering is nog on-: bekend. Schiedam Op de Rijksweg A20 ter hoogte van de 's-Gravelandse- weg in Schiedam is gistermorgen een 27-jarige automobiliste op de vangrail geknald. De vrouw ver loor de macht over het stuur door een plas olie op het wegdek. Maassluis Een, 17-jarige brom fietser uit Maassluis is gister avond ernstig gewond geraakt bij een aanrijding in zijn woonplaatf De jongen reed op de Rembrandt- laan tegen een geparkeerd staan de aanhangwagen en kwam ten val. Hij werd met hersenletsel op genomen in het Dijkzdgt. Vlaardingen Bij een woningin braak die in de nacht van dinsdag op woensdag aan de Vlaardingse Lusthofstraat is gepleegd, zijn be hoorlijk wat goéderen weggenn- men. Uit de woning werden mu ziekinstrumenten, de kleurente levisie, videorecorder en cd-spe- Ier ontvreemd. De totale waarde van de buit is niet bekend. Mén kwam binnen door aan de achter zijde van de woning een ruit uit® sponning te halen. Schiedam De recherche van dj Sociale Dienst in Schiedam heeft twee inwoners aangehouden verband met uitkeringsfraude. Het betreft een een 53-jaflge vrouw die tussen 1990 en 199. ruim 11.000 gulden aan uitkerin gen opstreek terwijl ze inkomsten uit arbeid had. Ook een 33-jarige als werkloos te boek staande stad genoot had inkomsten yerzwe- gen. Hij tilde de Sociale Dienst ia 1990 en 1991 voor een bedrag van rond de 8500 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2