13 Erfpacht in Schiedam niet heilig meer •A m rj Melk uit Lickebaert weer geschikt voor consumptie Ontuchtplegers ontlopen celstraf Museum omgetoverd tot sprookjeshuis PvdA stemt na jarenlange verdediging in met onderzoek naar afschaffing Circa 250 bomen langs Kwakelweg bedreigd Omwonenden Machten over volharden in nienwbouiv^ Nietje bijna door hart Bonnenregen 'Witwassen' Winkeldieven STsKSBM ;:W- Schiedam De erfpacht in Schiedam is niet heilig meer. De PvdA, die dit systeem jarenlang met hand en tand heeft ver dedigd, heeft ingestemd met een onderzoek naar de voor- en nadelen van de verkoop van grond in vergelijking met erf pacht. Het'college van burgemeester en wethouders kondigt dit aan in zijn eind vorige week verschenen werkprogramma. „De belangen van de gemeente en de bewoners zullen daarbij evenwichtig worden beoordeeld," belooft het college. Het is niet het enige punt in het door op alle pagina's van het pro werkprogramma waar serieus wordt gekeken naar de belangen van de Schièdamse bevolking. Meer dan ooit is het zaak de kloof tussen burgeren overheid te dich ten, schrijft het door PvdA, D66, VVD en GroenLinks gevormde college. Die doelstelling klinkt gramma. Al in de inleiding staat dat Voor Schiedam de beste resul taten zijn te verwachten uit een goede samenwerking tussen bur gers en bestuurders'. De oude bestuurswijze, waarbij de politieke gezagsdragers in hun 'ivoren toren' aan de Emmastraat enkel voeling hielden met een vast clubje belangengroeperin gen in de stad (bewonersvereni gingen, welzijnsorganisaties en dergelijke) heeft zijn langste tijd gehad. Een nieuwe aanpak is dringend nodig. De stad kampt met een paar ernstige problemen en om die op te lossen heeft het - stadsbestuur brede steun nodig. Banen scheppen Verreweg het belangrijkste be leidspunt is de werkgelegenheid. Schiedam zal de komende vier jaar op allerlei manieren proberen meer banen te scheppen. Nieuwe bedrijven zullen zo veel mogelijk worden geselecteerd op de werk gelegenheid die zij met zich mee brengen. De gemeente zelf denkt aan het bevorderen van werken in deeltijd. Met behoud van uitkering kun nen wellicht tientallen banen wor den gecreeerd voor jongeren en werklozen die aan de slag kunnen als papierprikker, parkwacht, schoonmaker of stadswacht. In de sfeer van banenpools liggen er mogelijkheden voor een strijkser- vice, eer> boodschappendienst, een oppascentrale en een klus- sendienst. En met het aanstellen van conciërges en huismeesters kan tevens een nevendoel worden bereikt, vergroting van de sociale controle. Want veel Schiedam mers voelen zich onveilig. Daar om wordt ook uitbreiding van het aantal politiesurveillanten be pleit. Minder auto's Het veiligheidsprincipe zal ook worden toegepast op het verkeer. Er komt een verkeerscirculatie plan, met als belangrijkste doel stelling minder auto's en meer openbaar vervoer. Met RET en NS zal overleg worden gevoerd hoe het veiligheidsgevoel van reizi gers vergroot kan worden. Voor fietsers komt er een goed verlich te nachtroute. Deze maatregelen komen, wordt gemeld, ook ten goede aan het milieu. Behalve uit breiding van het wijk- en buurtbe heer (Schiedammers krijgen meer zeggenschap over het in richten van hun woonomgeving) staat ook een proefpoject wijkge richt milieubeheer op stapel. Doel is de bevordering van milieuge- richt huishouden. In dit kader past ook het al eerder aangekon digde onderzoek naar tariefdiffe rentiatie voor energieverbruik: huishoudens die zuinig omsprin gen met gas en elektriciteit beta len minder dan energieverslin ders. De gemeente zelf geeft het voorbeeld door de allesbehalve zuinige verlichtings- en verwar mingsinstallaties in het stadskan toor eindelijk te vervangen. Maasland In Maasland is op nieuw hevige commotie ontstaan over de aanslag die de Recon structiecommissie Midden-Delf- iand pleegt op het bomenbestand langs de Kwakelweg. Een advies bureau heeft onlangs geconsta teerd dat geen van de circa 250 knotwilgen en essen langs het landelijke weggetje tussen het Bommeer en de Oostgaag nog overlevingskansen heeft. Ze zul len moeten worden gerooid, omdat ze bij grondwerk aan de ka de een meter met hun stam in de aarde zijn komen te staan. De kadeverzwanng langs de Kwa kelweg riep bij veel Maaslanders weerstand op toen het project on geveer een jaar geleden werd aan gekondigd door de Reconstructie- Maasland De vijfendertig 'be smette' koeien van Anton Varekamp dragen sinds gisteren weer een normaal oormerk. Colle ga-veehouder Siem van der Kooij knipte klokslag twaalf uur op Varekamps boerderij in de West- gaag symbolisch het blikken nummer uit de oren van een van de dieren waarvan de melk we gens een te hoog dioxinegehalte jarenlang niet verkocht mocht worden. Ook bij andere boeren van wie vee graast in het Licke- baertgebied tussen Vlaardingen en Maassluis, werden gisteren de 'dioxinenummers' uit de oren ver wijderd. Na ruim vijfjaar heeft het minis terie van Landbouw en Visserij de verkoop van melk uit de Licke baert weer vrijgegeven. In 1989 werd een verkoopverbod van vlees en melk uit dit gebied inge steld, nadat het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) daar verhoogde concen traties dioxine in had aangetrof fen. Om de^circa «twintig* gedu peerde boereiischadeloos te stel len. werden^ir dóór het ministerie opgekocht. De melk werd direct vernietigd, het vlees verdween in koelhuizen. La ter bleek na onderzoek dat het vlees probleemloos verkocht kon worden; alleen vet en ingewanden waren besmet. Giftige stof De totale opheffing van het ver bod is een gevolg van de verbeter de verbrandings- en reini gingstechnieken bij de Afvalver werking Rijnmond in Rozenburg. De AVR is altijd aangemerkt als de veroorzaker van het dioxine schandaal. De giftige stof uit de schoorstenen van de AVR sloeg neer in de weilanden in de Licke baert en verontreinigde het voed sel van de koeien. De emissies van dioxine zijn de laatste tijd zo sterk teruggebracht, dat melk en vlees weer schoon zijn verklaard door het RIVM. De affaire werd indertijd aan het licht gebracht door zuivelboer Siem van der Kooij. Het eerste onderzoek naar dioxineverontreiniging op zijn be drijf was voor de regering aanlei ding om de meikproduktie op nog twee plaatsen in Nederland (bij Amsterdam en Alkmaar) aan ban den te leggen. De vuilverbran dingsinstallaties in Noord-Hol land bleken echter veel minder invloed te hebben op de melkkwa- iiteit dan de AVR. De maatregelen rond Amsterdam en Alkmaar wer den opgeheven, die voor de Licke baert gehandhaafd. Vooral in het begin leefden de gedupeerde boe ren onder hoogspanning. Omdat nog niet duidelijk was in hoeverre er sprake was van schadelijke ge volgen, vreesden veel veehouders voor hun eigen gezondheid en die van hun familie. Ze hadden im mers jarenlang melk van de eigen koeien gedronken. De paniek sloeg ook toe onder de vaste parti culiere afnemers van de Licke- baert-melk. Achteraf bleek het al lemaal mee te vallen. Een Maaslandse boer vertelde gis teren dat de gedupeerden in die roerige begintijd in twee kampen waren verdeeld. „Eén deel was kwaad dat de zaak in de openbaar heid was gekomen, een ander deel vond dat je met het oog op de volksgezondheid, de 2aak toch on mogelijk in de doofpot kon stop pen." De vrees voor inkomensder ving, die bij alle boeren leefde, werd uiteindelijk weggenomen '--door de sch^deregehng-met-het Vrije koeien Toch hebben de boeren financieel nadeel ondervonden van de affai re. Anton Varekamp: „We hebben veel extra werk moeten verzetten. Je moest de dioxine-koeien schei den van je vrije koeien, ze apart merken, en ook het gras en hooi uit de Lickebaert apart opslaan. Dat werk kostte natuurlijk geld. In mijn geval loopt de schade in de duizenden guldens." Op een vergadering vorige week met vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw en Vis serij klonken aanvankelijk arg waan en ongeloof door toen de op heffing van de beperkende maat regelen bekend werd gemaakt. Hoewel de wetenschappers nog vraagtekens zetten bij de reinheid van de bodem (waarvoor geen normen bestaan), is volgens het ministerie inmiddels wel duide lijk dat het gras nagenoeg geen di oxine uit de bodem opneemt. De koeien kunnen er dus verant woord grazen. Met Bureau Beheer Landbouwgronden zal overleg worden gevoerd over het opnieuw taxeren van de grondprijs in de Lickebaert. De boeren hebben met deze mededelingen genoe gen genomen. Intussen is het ministerie nog steeds in een proces verwikkeld om de schade die de affaire heeft aangericht te verhalen op de AVR. Den Haag/VIaardingen Rechter J. Huishof van de Raad van Sta te in Den Haag was dinsdag niet erg onder de indruk van het ar gument dat een aantal mensen met financiële brokken komt te zitten als de nieuwbouw op het ÏJsselhoeveterrein in Vlaardin gen wordt vertraagd. „Dat speelt bij ons nooit een rol."Hulshof behandelde een nieuwe proce dure, die is aangespannen door omwonenden van de nieuw- bouwlocatie. Zij willen de plan nen bijgesteld zien. De omwonenden hebben al di verse procedures achter de rug. Toen bouwvergunningen nog aangevochten konden worden bij de Raad van State, kregen ze daar gedaan dat de vergunning werd geschorst. De gemeente moest heroverwegen en deed dat In de tweede ronde van de gemeente werden de bezwaren van de omwonenden (extra par keerdruk, procedurefouten waardoor inspraakgebrek" op trad, te massale bouw en verlies van groen) weer van tafel ge- veegd. Inmiddels waren de pro cedures bij wet veranderd en moesten de omwonenden ver haal halen bij een rechter van de rechtbank. De Rotterdamse rechter verklaarde de bezwaren ongegrond, waarop de grond bouwrij p werd gemaakt. Nog gaven de omwonenden niet op. Ze tekenden bij de Raad van State hoger beroep aan tegen het besluit van de Rotterdamse rechter en stonden gisteren voor rechter Hulshof van de Raad van State. Volgens een woord voerder van de gemeente heb ben de toekomstige bewoners van de huizen al 27.000 gulden in het project geïnvesteerd. De huizen gaan uiteindelijk tussen de 300- en 400.000 gulden kos ten. De woordvoerder stelde dat toekomstige bewoners in de pro blemen kunnen komen als de bouw verder wordt vertraagd. Rechter Hulshof zei slechts te kijken of de gemeente de kwes tie juridisch kloppend heeft aan gepakt en'hoopt over een week uitspraak te doen. commissie. Gevreesd werd dat veel bomen het loodje zouden leg gen. Met het Bureau van Uitvoe ring -onderdeel van de Recon- structiecommissie- werd afge sproken dat zoveel mogelijk groen gespaard moest blijven. Dat was een compromis, want het oor spronkelijke plan maakte korte metten met vrijwel alle bomen. 'Maatwerk' Van het 'maatwerk' dat de aanne mer zou afleveren blijkt echter weinig of niets terecht te zijn ge komen. Raadslid C. Visser maak te enkele weken geleden een fietstochtje over de Kwakelweg en zag tot zijn verbijstering dat een groot aantal bomen van een rood kruis was voorzien. In de gemeenteraad is inmiddels de vraag gesteld wie politiek ver antwoordelijk moet worden ge steld voor het bomen-drama. Wefc- jffijUdpy L. de Nie, die het open- wFgroen beheert, heeft ver klaard net zo ongelukkig te zijn met de situatie als de rest van de raad. Ook hij vraagt zich af wat er fout is gegaan. Toen een delegatie uit de gemeenteraad in augustus een bezoek bracht aan de Kwakel weg, leek er nog niets aan de hand. Op geen enkele.wtjze werd de indruk gewekt dat alle bomen eraan zouden moeten geloven. PvdA-voorman W. Gouma heeft daarom vorige week verklaard dat hij zich 'belazerd' voelt. De Nie wil zo snel mogelijk een 'fatsoenlijke' situatie op de Kwa kelweg. Of de Maaslandse raad over middelen beschikt om de bomen en het karakteristieke ge zicht van de Kwakelweg te redden zal komende weken blijken tij dens hernieuwd politiek overleg. Overigens kwam Maasland al eer der met het Bureau van Uitvoe ring in botsing over het aanzicht van de Kwakelweg. Toen ging het over het gewenste aantal parkeer plaatsen aan de kop van de weg. bij het Bommeer. Maasland ziet daar liever zo weinig mogelijk au to's, het bureau pleit met het oog op de watersportrecreatie voor een ruime parkeergelegenheid. Een medewerker van de Maaslandse veehouder Varekamp 'ontblikt' een koe, ten teken dat de melk van het dier weer vrij verkocht mag worden. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Rotterdam/Schiedam Geen van de vier ontuchtplegers die tussen 1982 en 1992 een nu 17-jarig meis je seksueel misbruikten, ver dwijnt achter de tralies. Hoewel tegen drie van hen gevangenis straffen variërend van twee jaar tot zes maanden werden geëist, kwam de Rotterdamse rechtbank met voorwaardelijke celstraffen en dienstverlening voor de dag. Met het meisje werd door haar va der, broer en twee ooms ontelbare malen ontucht gepleegd. De va der werd eerder al veroordeeld tot drie jaar cel. De drie jaar oudere broer, die zich al aan zyn zusje vergreep toen ze vijfjaar oud was, kon volgens de officier van justi tie niet worden vervolgd omdat de ten laste gelegde feiten waren ver jaard. Dat vond ook de rechtbank. Tegen de oudste oom van het slachtoffer werd twee weken gele den negen maanden cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, ge- eist. De man werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en hoeft dus niet te zitten. Hij paste regelmatig op het meisje en werd verweten meermalen geslachts gemeenschap met haar te hebben gehad. Zelf zei hij zich daar mets van te kunnen herinneren. De andere oom, tegen wie zes maanden voorwaardelijk werd ge- eist, kreeg 136 uur dienstverle ning opgelegd. Hij zou 'slechts' eenmaal onzedelijke handelingen hebben verricht. De vierde ver dachte, de vader van een vriendin van het meisje, hoorde de zwaar ste straf tegen zich eisen. Hij zou het kind gedurende twee jaar et telijke malen hebben verkracht De 46-jarige man gaf toe het kind te hebben misbruikt, maar vol gens hem was van verkrachting geen sprake. Hij werd veroor deeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden en 234 uur dienstverlening. Officier van justitie mr. A.M. Zwaneveld beraadt zich of ze te gen de uitspraken in hoger be roep zal gaan. Schiedam Of heksen echt be staan, vraagt een meisje uit groep 6 van de Prins Maurits- school als ze een heksenbezem heen en weer ziet bewegen in een bruine kast op de bovenzaal van het Stedelijk Museum Schiedam. Ja natuurlijk, zegt een van de gidsen van het BoekieBoekie- project. „Kijk maar, hier bovenin de kast zit een oog en daarmee kan de heks jullie zien. Als je dichterbij komt, laat ze de bezem bewegen." De stoerste jongens uit de klas vertrouwen dit antwoord niet en gaan op onderzoek uit. Achter het gordijntje naast de kast zien ze een apparaatje. Daarmee is het raadsel opgelost. De gids moet dan wel toegeven dat de installa tie werkt op een elektronisch oog. „Dus heksen bestaan niet," wil een meisje voor de zekerheid weten. „Toch wel," krijgt ze te horen. De bezemkast maakt on derdeel uit van de tentoonstel ling 'Er was eens een sprookje' in het Stedelijk Museum. In deze 'kijkkastenshow' worden nieuwe en oude, bekende en onbekende sprookjes verteld en verbeeld. Van sommige sprookjes hebben kunstenaars een kijkkast ge maakt. Zo is er een Russisch vi deosprookje, een Arabisch kof fersprookje, een Keltisch kijk- kastensprookje, een Haags uit- kïapsprookje en een Belgisch emmersprookje. BoekieBoekie De expositie is een gezamenlijk initiatief van het Schiedamse museum en het literair kinder museum BoekieBoekie. De kijk kasten en originele prenten uit sprookjesboeken zijn aangevuld met voorwerpen uit het depót van het Stedelijk. Elke woensdag en zaterdag tussen 14.00 en 16.00 uur worden kinderen tot en met 12 jaar rondgeleid door het mu seum. Ook scholen en andere groepen (verjaardagsfeestjes) be zoeken op afspraak de expositie. De leerlingen van groep 6 van de Prins Mauritsschool kijken met twee gidsen van het BoekieBoe- kie-projecten naar enkele instal laties en luisteren naar de sprookjes die erbij horen. Ze blij ven eerst stil staan bij de geknip te sprookjes uit het boek 'Wat de sterren voorspelden'. In deze uit Azië afkomstige verhalen zijn al le hoofdpersonen sterke en slim me vrouwen. De begeleidende te keningen op de wand van het museum komen uit Indonesië, vertelt de gids. „Kunnen jullie dat zien?" Alle vingers gaan om hoog. Ja, aan de kleding en de versierselen en die blote voeten, roepen ze door elkaar. „En weten jullie ook wat een goe- na goena is, iemand die allerlei geheime trucjes en middelen kent?" Een jongetje roept: een professor. Maar nee, het is zoals een van zijn klasgenootje zegt: een heks of een tovenaar. Waarna een verhaakvolgt over een heks die een jongetje straft omdat hij een mes heeft gestolen. Ook blijven ze stil staan bij een koffer en zeefdruk van Nasrai Tabatabai. In de koffer zit een gat waar lucht uitkomt. „Weten jullie waarom dat is," vraagt de gids. Omdat het een toverkoffer is, wordt geantwoord. „Nee, omdat er allerlei geheimen en verhalen in de koffer zitten. De wind blaast die door het gat de hele we reld over." Er was eens een sprookje is nog te zien tot en met 20 november in het Stedelijk Museum Schiedam, dinsdag t/m zaterdag van 11.00 tot 17,00 uur en zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Groep 6 van de Mauritsschool op bezoek bij de sprookjesex positie in het Stedelijk Mu seum Schiedam. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Schiedam Een 26-jarige bouw vakker uit Vlaardingen is gisteren aan de dood ontsnapt. De man schoot zich tijdens werk met een nietmachine per ongeluk een ze ven centimeter lang nietje in de borst. Het miste zijn hart op een centimeter. Hij werd door een col lega met spoed naar het Schie- land Ziekenhuis gebracht, waar bleek dat één long van de man was ingeklapt. Vlaardingen In het Waterwegge bied zijn gisteren meer dan hon derd bekeuringen uitgedeeld tij dens verkeerscontroles. Op de Pa rallelweg in Vlaardingen gingen 's middags 52 automobilisten op de bon voor te hard rijden, 's Avonds kregen op de Zwa- nensingel elf (brom)fietsers en vier autobestuurders een prent wegens gebrekkige verlichting. De politie in Maassluis bekeurde vijf fietsers, een bromfietser en de bestuurder van een vrachtauto voor slechte verlichting. Op Plein 40/45 in Schiedam bekeurde de politie dertig automobilisten, voornamelijk voor het rijden door een rood licht. Schiedam Aan de praktijk van het 'witwassen' van gestolen giro betaalkaarten, waarin een 34-jan- ge vrouw uit Rotterdam zich had gespecialiseerd, is een einde ge komen. De vrouw verzilverde de gestolen kaarten bij loketten van NS-stations. Zij had al voor 10.000 gulden ge- ind. Maassluis/SchiedamIn een win kel in de Koningshoek in Maas sluis is gisteren een 27-jarige Maassluizer aangehouden. De man werd door een beveiligings beambte betrapt op het stelen van geluidsapparatuur. In winkelcen trum Hof van Spaland werd een 63-jarige Amsterdammer gearres teerd wegens diefstal van goede ren ter waarde van 40 gulden. V'f-, V "Vy-3 MMHSKM8I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1