13 D66 zet Vlaardings college onder druk Dienst Educatie least pand Rotterdams Dagblad Emmaplein gaat de hoogte in Italianen ontdekken Schiedam Winkels open op zondag voor kerst Volkstuintjes naar permanent complex 'Geen musical in 1995' Fractievoorzitter Molenaar is 'langzamerhand een beetje boos' Gat in Huijsmansstraat opgevuld met woningen Overval op pizza-bezorger Jong duo pleegt serie inbraken Joy-rider zorgt voor ravage Bekeurd voor lozen van olie Veel brommers "met slecht licht Man gewond bij overval gum. -J Wachten op Teletaxi vermoeiend WaarvïriciliJM^rrie Waterweg Vrijdag 4 november 1994 SchiedamTwee met een mes en een vuurwapen gewapende man nen hebben gisteravond in Schiedam een 18-jarige pizza-be zorger overvallen. De jongeman werd op de Nassaulaan gedwon gen zijn portemonnee met rond de honderd gulden af te geven. De daders verdwenen via de Amalia van Solmstraat in de richting van de Prins Mauritsstraat. VlaardingenMet de aanhouding van een 16-jarige Vlaardinger heeft de politie een reeks inbra ken en diefstallen opgelost De jongeman pikte in augustus in een bibliotheek een portemonnee en werd naar aanleiding van het opgegeven signalement zondag opgepakt. Hfj bekende een tiental winkeldiefstallen, een aantal au- tokraken en gaf toe een hoeveel heid tassen.en portemonnees en een bromfiets te hebben gepikt. De meeste misdrijven werden be gaan samen met een even oude stadgenoot. Die werd begin deze week aangehouden en bekende ook een aantal kelderinbraken te hebben gepleegd, samen met een 27-jarige Vlaardinger. Bij de ar restatie van de oudste verdachte, eergisteren, werden in zijn wo ning gestolen goederen aange troffen. De politie stuitte op auto radio's en video- en geluidsappa ratuur. Het tweetal bleek ook vijf fietsen te hebben gestolen. Het merendeel van de inbraken en diefstallen werd gepleegd in de Westwijk. Omdat bij 27-jarige man ook een aantal ongemerkte goederen werd aangetroffen, ver moedt de politie dat hij meer op zijn kerfstok heeft. Schiedam Op Rijksweg A 20 ter hoogte van Schiedam heeft een 23-jarige man uit Capele aan den IJssel gisteravond een ravage aangericht. De man veroorzaakte door vreemd rijgedrag een bot singwaarbij vier auto's betrokken raakten. Onderzoek toonde aan dat de man stoned achter het stuur zat en geen rijbewijs heeft. De auto die hij bestuurde had hij meegenomen zonder toestem- giing van de eigenaar. Maassluis Een 30-jarige Maas- siuizer is gisteren op de bon ge slingerd omdat hij een hoeveel- heid- olie op de openbare weg had geloosd. De man werd in de Bur gemeester Rippingstraat door de politie en de müieu-controleur be trapt tjjdens het sleutelen aan een auto, Zij constateerden dat hij re- molie liet weglopen en zo de bo dem verontreinigde. Maassluis De verlichtingsactie die deze weken in Maassluis wordt gehouden heeft de politie gisteren weer het nodige schrijf werk bezorgd. Tijdens controles in de ochtend- en avonduren wer den 23 bekeuringen geschreven voor twintig bromfietsers en drie automobilisten. Schiedam Een 62-jarige bewo ner van de Rotterdamsedijk in Schiedam is gisteravond rond ze ven uur met bruut geweld over vallen. De dader had aangebeld, kwam binnen en dwong de bewo neronder bedreiging van een mes zijn geld af te geven. De overval ler ging er met enkele honderden gulden vandoor. De bewoner hield aan de beroving enkele won den aan beide armen over. Door Ben van Haren VlaardingenIn het programma van de viering van het 50-jarige bevrijdingsfeest van Vlaardin gen komt geen musical voor. Ideeën in die richting van het Vlaardings Musicalgezelschap (VMG) zijn vorig jaar vastgelo pen, nadat vanuit het stadhuis een ander plan werd gelanceerd. De mededeling van burgemees ter Stam, dinsdag bij de presen tatie van het boek 'De schok van het onbekende', dat gewerkt wordt aan een musical ais 'Kant je Boord' in 1990 heeft daarom bevreemding gewekt. Onder lei ding van Marten Putman is een heel ander plan ontwikkeld. „Nee, er komt geen musical, maar iets breeds om het publiek voor te lichten over wat na 1945 tot stand is gekomen in Vlaar dingen," licht de directeur van de Stadsgehoorzaal én hoogste ambtenaar kunstzaken in het stadhuis, toe. „De Sehiedamse historicus/publicist Han van der Horst heeft met steun van jour nalist Dick van der Lugt en dich ter/tekstschrijver Comelis Pons een synopsis (korte inhoudsbe schrijving, red.) geschreven on der de werktitel 'De geest van Vlaardingen'." In eerste instan tie hing aan deze theaterproduk- tie een prijskaartje van 150.000 gulden, waarvoor Putman het gemeentebestuur en het fonds van de VSB dacht warm te krij gen. De gemeente heeft volgens Putman inmiddels wel 5000 gul den beschikbaar gesteld. Zelf heeft hjj nu een aangepaste to taalbegroting van 50.000 gulden ingediend en de Stadsgehoor zaal op 6, 7 8 mei gereser veerd. „Het wordt een theater manifestatie, met foto's, films en interviews, maar ook met ko mische momenten." Het VMG, als zelfstandige ver enigingvan creatievelingen ont staan in 1990 nadat van het batig saldo van 20.000 gulden van 'Kantje Boord' niets beschik baar kwam voor de voorberei ding van een volgende musical, heeft ter gelegenheid van haar eerste lustrum in het bevrij dingsjaar een nostalgisch lied jesprogramma gemaakt. Het gaat hiermee in 1995 de boer op. Dat is onder de aandacht ge bracht van de Stichting Nationa le Gedenkdagen, die maandag ook moet oordelen over het plan van Putman. Jopie Vons, voor zitter van het VMG, bevestigt dat er geen musical komt in 1995. „Wij hebben zojuist de goedkeuring binnen van uitge verij Callenbach voor de musi- ealbewerking van het boek 'De zee is ons land', waarmee Dick Borst en Chris Bezooijen ai maanden bezig zijn. Volgend jaar starten we met repetities en in '96 willen we uitvoeren." Door Jan Rozendaal Vlaardingen Coalitiepartij D66 in de Vlaardingse gemeente raad is van plan zich 'behoorlijk kritisch' op te stellen tijdens het begrotingsdebat, volgende week. Voorlopig krijgt het col lege nog het voordeel van de twijfel. Als de besprekingen over de meerjarenbegroting begin vol gendjaar echter niet naar de wens van D66 verlopen, als dan weer geen knopen worden doorgehakt ('Ik moet nog zien dat het ge beurt'), dan sluit fractievoorzitter R, Molenaar 'zeker niet' uit dat de steun aan de huidige coalitie wordt opgezegd. En daarmee zou de meerderheid in de raad weg vallen. De overige partners WD, CDA en PvdA hebben (na het ver trek van J. Ranshuijsen en L. ten Have) zestien van de vijfendertig raadszetels. Molenaar is 'Langzamerhand een beetje boos'. „Al tien jaar roep-ik dat er een kerntakendiscussie moet worden gevoerd. Het kan ge woon niet langer zo. Vlaardingen heeft sinds 1972 te maken met een krimpend aantal inwoners. Dat zijn er inmiddels negendui zend minder geworden, hetgeen betekent dat we van het rijk per jaar grofweg negen miljoen gul den minder krijgen. Dat is steeds maar vooruitgeschoven en komt nu als een bulldozer over ons heen." Toekomst „En in de toekomst gaat dat al leen nog maar verder. Vlaardin gen (nu ongeveer 73.500 inwo ners) zakt tot 68,000 in 2008. Maar als ik dan zeg dat Vlaardingen een groot dorp wordt, dan word ik daarop door Peter Roovers (PvdA, red.) aangevallen. Natuurlijk was dit badinerend bedoeld, maar ik wil ermee zeggen dat Vlaardingen zich niet groter moet wanen dan het is. Want dat kunnen we ge woon niet betalen, zo simpel is het eigenlijk." Er moeten keuzes worden ge maakt, vindt D66. Molenaar ver wijt het college 'een gebrek aan daadkracht' dat dit weer wordt uitgesteld naar volgend jaar. „Maar ik moet eerlijk toegeven dat dit niet alleen voor het huidi ge college geldt. De politiek zit al jaren te schrapen: hier en daar worden wat bezuinigingen afge sproken en het jaar daarop blijkt D66-fractievoorzitter R. Molenaar: 'begroting kan zo de prullen bak In'. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema dat maar de helft daarvan is ge haald. Het gevolg is dat Vlaardin gen onderhand door de reserves heen is. Natuurlijk heeft D66 daar ook by gezeten. Maar ons kan niet worden verweten dat we niet heb ben gewaarschuwd. Al in 1985 hebben wij -juist met het oog op het teruglopend inwoneraantal - een amendement ingediend om een kemtakendiscussie te voe ren." 'Een chaos' Molenaar noemt de huidige situ atie in Vlaardingen 'een chaos'. En de begroting die het college ('niet het sterkste dat ik de afgelo pen zestien jaar heb meege maakt') nu heeft opgesteld geeft de D66-fractievcorzitter weinig vertrouwen voor de toekomst. ,,De begroting voor volgend jaar hangt aan elkaar van stelposten. Zo staat er bijvoorbeeld in dat er ruim 1.2 miljoen gulden moet worden bezuinigd op personeel, maar als je dan aan wethouder Kool vraagt hoe hij dat denkt te doen. weet hij dat nog niet. Stel posten, uitstel van onderhoud, uitstel van investeringen, het is een slappe, administratieve be groting die als hij op la november bij de provincie is ingeleverd - omdat we dat wettelijk verplicht zijn - zo de prullenbak in kan." D66 vindt dat het college op een aantal punten het huiswerk nog maar eens over moet doen. Mole naar durft die discussie met zijn coalitiepartners best aan. DG6 moet, vindt volgens Molenaar de hele fractie, zich beter laten gel den. Er is afgesproken de kritiek niet meer zo snel in te slikken omdat bijvoorbeeld de PvdA dat wil. D66 als luis in de pels van de coalitie. „Oppervlakkige kritiek blijkt niet te helpen. Het zal wat harder, wat steviger worden. Wij zullen, als we dat nodig vinden, stelling nemen tégen het college. Nee, niet om de coalitie omver te halen, maar om het college eindelijk eens wakker te schudden. Ik zou trouwens geen andere coalitie weten. .Var. alle oplossingen is dit de minst slecht denkbare. Alleen vinden wij wei dat als een lid van het col lege aantoont niet capabel te zijn (lees: niet durft, uil of kan bezui nigen, red.),'dan hoort hij daar niet te zitten. Daarvoor zijn de problemen in Vlaardingen nu te groot." m op bjr Een bouwkraan op het Emmaplein in Schiedam steekt het stadskantoor en de Singelkerk naar de kroon. Aan de voet van het hoge stalen gevaarte krijgt een complex van woningen, winkels en kantoren langzaam gestalte. Ontwikkelaar Amstelland uit Rotterdam schat dat het project eind 1995 kan worden opgele verd. Het kantorengedeelte is inmiddels in z'n geheel verkocht aan de VSB- bank, die hier zijn hoofdkantoor zal vestigen. Over de verhuur en verkoop van de winkelruimten (tweeduizend vierkante meter) wordt nog met verschillende mid denstanders onderhandeld. Van de 94 appartementen is iets minder dan een derde reeds verkocht. Amstel land verwacht dat de verkoop in een later stadium, als de bouw wat verder is ge vorderd, echt goed op gang zal komen. „Het is een ingewikkeld complex. Men sen hebben nu nog geen goed zicht op wat ze kopen. Maar dat zal ongetwijfeld veranderen. Het complex is ontworpen door een gerenommeerde architect, rijksbouwmees ter Reijnbout, en het staat midden in Schiedam," aldus een woordvoerder van Amstelland. Foto Roel Dijkstra Schiedam De provincie Zuid-Holland stelt 375.000 gulden beschikbaar voor ondersteuning van het toe ristische project 'Het Geheim van Holland', Dit pro ject is een initiatief van de VWs van Delft, Dor drecht, Gouda, Leiden en Schiedam. De VWs willen met hun toeristische 'produkt' vooral nieuwe buiten landse markten aanboren. Om 'Het Geheim van Holland' in het buitenland te promoten is ongeveer anderhalf miljoen gulden no dig. De provincie levert slechts een deel van het be nodigde werkkapitaal. De rest moet worden opge bracht door de gemeentebesturen, het bedrijfsleven, het Nederlands Bureau voor Toerisme en het minis terie van Economische Zaken. De Sehiedamse VW-directeur R, Pillard is blij met de financiële deelname door de provincie: „Dit is goed voor Schiedam. De buitenlandse markt is bij zonder interessant voor ons. Van de gemeenschappe lijke folder die vorig jaar door de vijf steden is uitge geven, merken we nu al resultaat. Er komen hier en in moienmuseum De Palmboom steeds meer Itali anen. Dat is duidelijk het resultaat van onze inspan ning op een beurs in Milaan, waar de oud-Hollandse steden onder de aandacht zijn gebracht." Behalve een toenemend aantal Italiaanse toeristen, signaleert de Sehiedamse VW ook een groeiende be langstelling onder Engelse dagjesmensen voorde Je- neverstad. Schiedam De stichting Welzijn Ouderen Schiedam is bezig klach ten over de Teletaxi te inventari seren. De stichting ontvangt steeds meer negatieve signalen van ouderen die. regelmatig ge- Jmiik maken van deze nieuwe vervoersmogelijkheid. De voornaamste klachten hebben betrekking op het wachten op de taxi. Omdat van de passagiers verwacht wordt dat zij direct in stappen, zien veel ouderen zich genoodzaakt te wachten beneden in de hal van de flat waar zij wo nen. Meestal zijn deze hallen niet voorzien van bankjes, zodat de ge bruikers van de Teletaxi soms een half uur of langer op de benen moeten staan. Zij ervaren dat als uitermate vermoeiend. Omdat de Teletaxi meerdere pas sagiers tegelijk vervoert en een van het passagiersaanbod afhan kelijke route rijdt, valt aan de wachttijd weinig te veranderen. Daarom pleit de stichting voor het plaatsen van bankjes in de hallen van flats waar veel ouderen wo nen. De Teletaxi, die vervoer verzorgt in Vlaardingen, Maassluis en Schiedam, is in het leven geroe pen speciaal voor ouderen voor wie reizen met het gewone open baar vervoer niet goed mogelijk Vlaardingen De winkels in het Stadshart van Vlaardingen zul len de zondag voor kerst, 18 de cember, open zijn. In het cen trum wordt dan ook de traditio nele kerstmarkt gehouden. Het gemeentebestuur biedt winke liers daarnaast de mogelijkheid ook op Tweede Kerstdag hun deuren te openen voor het pu bliek. Volgens secretaris A. Ouwendijk van de Organisatie Vlaardingse Ondernemers (OVO) zal daar van echter alleen de meubel branche gebruik maken. In elk geval zullen Sanders Meubel- stad en Engelen BV (keukens, tegels en sanitair) dat doen, De ze twee bedrijven in Het Scheur hebben een verzoek daarvoor in gediend bij de gemeente. Omdat de 1 september gewijzig de Winkelsluitingswet de moge lijkheid biedt acht zogenoemde koopzondagen en/of-feestdagen aan te wijzen, is die ruimte er nu. Ook voor de andere winkels, maar die zullen daarvan volgens de OVO geen gebruik maken. Volgend jaar zouden de winkels acht in plaats van dit jaar nog vier keer geopend kunnen zijn op zon- en feestdagen. Ouwen- dijk durft echter niet te voor spellen of de Vlaardingse onder nemers die geboden ruimte ook zullen benutten. Volgens de se cretaris van OVO wordt daar over pas in het voorjaar een be sluit genomen. Schiedam De Dienst Educatie van de gemeente Schiedam ver huist eind november naar een nieuw pand aan de Piersonstraat in de wijk Nieuwland. Voor de huisvesting van de verzelfstan digde dienst is een ingewikkelde juridische constructie bedacht, die de gemeente een bruto BTW- voordeel van 350.000 gulden ople vert. Netto is dit bedrag aanzienlijk kleiner, maar volgens adjunct-di recteur L. Tigges van de Dienst Educatie blijft er nog voldoende 'winst' over om van een voordeli ge constructie te spreken. Om dit voordeel te bereiken verkoopt de gemeente het gebouw —voor twee miljoen gulden aan een beheersstichting die speciaal voor dit doel moet worden opgericht. De stichting, feitelijk een verleng stuk van de Dienst Educatie en van de gemeente, leent het beno digde bedrag van het gemeente bestuur. De stichting moet weliswaar rente betalen over de lening, maar ont vangt tegelijkertijd huur van de Dienst Educatie. Omdat de huur inkomsten hoger zijn dan de ren telasten, blijft er geld over voor 'onderhoud van het gebouw. De gemeente Schiedam heeft vol gens de overeenkomst melde be heersstichting het recht het pand na tien jaar terug te kopen, zonder BTW. Deze constructie (sale lease back) is goedgekeurd door de be lastinginspecteur. Bij de Dienst Educatie, die zich bezighoudt met onderwijszaken, werken 27 mensen. Aan de Pier sonstraat worden ook de dertien medewerkers van het Onderwijs- voorrangsgebied Schiedam ge huisvest. Maasland De Volkstuinvereni ging Maasland in de Comman deurspolder moet noodgedwon gen verdwijnen van haar huidige complex aan de Kluiskade. Op de plek waar nu de volkstuintjes lig gen, komen nieuwbouwwoningen te staan. De volkstuinders verhuizen naar het gebied ten oosten en ten zui den van het scoutinggebouw el ders in de polder. Aanvankelijk werd het terrein van korfbalver eniging ODO gezien als de nieu we plek voor de tuintjes. Daar lig gen nu de velden van voetbalver eniging MW27. Omdat de Kluis kade altijd als een tijdelijke loca tie heeft gediend, komt de verhui zing bij de voikstuinders niet geheel onverwacht. De gemeente heeft toegezegd de kosten voor het in orde brengen van het nieuwe tuinencomplex voor haar rekening te nemen. Daarna wordt de grond door de volkstuinvereniging gehuurd. Voor de verhuizing moet nog wel het bestemmingsplan worden ge wijzigd omdat de vestiging van een volkstuinencomplex met de daarbij behorende gebouwen in het landelijk gebied niet is toege staan. Eerder dit jaar is echter door de gemeenteraad een voor- bereidingsbesluit genomen. Dat stelt het college vrijwel zeker in staat vrijstelling van het geldende bestemmingsplan te verlenen. Schiedam Het gat in de Sehiedamse Huijsmansstraat, dat was ontstaan na de sloop van cle Erasmusschool, wordt gedicht met nieuwe woningen. Gisteren is de eerste steen van het vier wo ningen tellende nieuwbouwpro ject gelegd. Op de plaats van het afgebroken schoolgebouw staat al weer enige tijd de Annie M. G. Schmidt- school, die destijds door de schrijfster zelf werd geopend. Bij het ontwerp van de nieuwe school werd rekening gehouden met de geplande woningbouw. Het pro ject is benoemd tot leerlingbouw plaats. Speciaal daarvoor geselec teerde leerling-bouwvakkers zet ten de vier woningen neer. De huizen kosten 152.000 gulden en zijn allemaal al verkocht. Ook in de Gorzen is gisteren offi cieel begonnen aan de realisatie van een nieuwbouwproject. Wet houder Reijnhout heeft op de lo catie Willemskade/Spuistraai/'Ha- gastraat de eerste paal geslagen voorde bouw van 39 premie-koop woningen. Het merendeel van de - rond de 190.000 gulden kostende huizen is al verkocht. Voordat de bouwvergunning werd afgegeven moest overigens eerst de grond worden gesaneerd. De bodemvervuiling was veroor zaakt door een verffabriek die er heeft gestaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1