Rotterdam heeft per inwoner 632 gulden meer nodig dan regio Rotterdams Dagblad Pilgrim^nazaat kan tranen niet bedwingen Eerste Aids-opvangcentrum nu al te klein Zo is de herfst best leuk Riek Bakker: 'Bouwwereld moet nu eens aan de slag' Speciaal fonds moet faillissement oude stadsdelen straks voorkomen garner van Koophandel Igeeïf jgeld voor veiligheid crs&J «var-V-- if-**}? K v - -§ Ifefais v_ JHft Drugs-ruzie oorzaak moord Berkel staat automaten met condooms toe Steun voor Spijkenisse Rotterdam- Maaskantprijs uitgereikt KSI! Rotterdam Zaterdag 5 november 1994 Rotterdam Daar stond ze dan. Middenin dePelgrimvaderkerk '"'aan de Aelbrëchtskolk in Delfs- havèn/Caroline Lewis Kardell, historisch medewerkster van de .Mayflower-sociëty, de Ameri kaanse, organisatie van nazaten .,van de Pilgrim Fathers, kon haar tranen nauwelijks bedwingen. ;.Hier, midden in Delfshaven moet het allemaal zijn begonnen: Het 'werd haar teveel. i Als historian general is Caroline Kardell verantwoordelijk voor de afgifte van het certificaat dat Amerikanen verzekert dat hij of zij een nazaat is van één van de 102 opvarenden van de May flower, het schip waarmee de Pil grim Fathers in; 1620 vanuit Delfshaven' naar 'het nieuwe land' zfjn gevaren. Zo'n hon derdduizend Amerikanen heeft zo'n certificaat. De Pilgrim Fa- thers-herdenking, volgend jaar in (vooral) Rotterdam, heeft de interesse voor hun verre voorva ders enorm aangewakkerd. Caroline Kardell verblijft deze dagen in Nederland op uitnodi ging van het Nederlands Bureau van Toerisme en de Rotterdamse stichting Pilgrim Fathers Memo rial Year. Als opwarmertje, uiter aard, want de herdenking moet volgend jaar toch veel, als het even kan héél veel, Amerikaanse toeristen naar Nederland (en En geland) lokken. Het enthousiasme in Amerika voor de-Herdenking is enorm, wil Kardell doen geloven. In Plymouth, vlakbij Cape Cod, de plaats waar de Mayflower op 4 no vember 1620 arriveerde, is nu reeds alles in gereedheid ge bracht om de deelnemers aan de Pilgrim-zeilrace een perfect wel kom te bereiden. In Rotterdam draait de organisa tie voor de herdekingsactivitei- ten op volle toeren. Delfshaven maakt zich al op voor een Pil grim-weekeinde (23-25 juni), con gressen worden voorbereid en in !het maritiem museum Prins Hendrik en het museum Boymans-van Beuningen wordt hard gewerkt aan speciale ten toonstellingen. Tier Nederland se, een Engelse en drie Ameri kaanse touroperators bewerken de Amerikaanse reismarkt met aanbiedingen voor trips (van on geveer twee weken) naar belang rijke plaatsen in de Pilgrim Fa- thers-historie en toeristische at- tracties in Nederland en Enge land. De congressen die volgend na jaar worden gehouden gaan over migratie en allochtonen, Europe- se- en Amerikaanse zeehavens en de: Vier Vrijheden: Museum Boymans-van Beuningen. werkt aan de tentoonstelling 'Ruilhan- del, Rotzooi of Rariteit, gebruiks voorwerpen in een; nieuwe we-;.': reld'. De expositie zaTook te zien zijn in het Rochester Museum of History and Bciencè, :het Brooklyn Museum in New-York en het New York State Müsuem, in Albany. Het maritiem mu-.. seum maakt detentoonstelling Vier eeuwen emigratie vanuit Rotterdam'. RotterdamSinds gisteren offici eel open en eigenlijk nu al te klein voor de vele activiteiten: het Ron Wichmanhuis aan de Westersin gel in Rotterdam heeft zijn. waar de al in hoge mate bewezen. In de Sint Laurenskerk is dit eerste op vang- en informatiecentrum in Nederland voor Aidspatiënten en mensen die besmet zijn met het gevreesde HTV-virus gisteravond officieel geopend met een bene fietconcert. Voor deze wijze van in de belang stelling treden was gekozen omdat het Bon Wichmanhuis de toeloop van de vele belangstellen den onmogelijk aankon. Violist Jaap van Zweden was het die de handeling, met een stem vol emo tie, verrichtte. „Enkele goede vrienden van mij zijn overleden aan de gevolgen van Aids." Even tevoren in zijn kleedkamer: „Het is belangrijk de gevolgen van een gevaarlijke virusinfectie als Aids constant onder ieders aandacht te brengen. Ik heb ook kinderen en vechten tegen Aids is meewerken aan hun toekomst. Voorts heb ik enorm veel waarde ring voor de vrijwilligers die hun tijd, energie en aandacht stoppen in een project als het Ron Wich manhuis." Onder de aanwezigen ontbrak overigens, tot ergernis van de or ganisatie, een vertegenwoordiger van de gemeente Rotterdam, in tegenstelling tot buurgemeente Schiedam die wethouder Bart de Leede afvaardigde. Schiedam toonde zich al eerder, in de aan loop naar het Ron Wichmanhuis, begripvol door als enige gemeen te in het Rijnmondgebied één gul den per inwoner (ƒ72.000,-) aan het project bij te dragen. Rotter dam ondersteunt overigens op an dere wijze het project financieel. Eerder op de dag is het huis aan de ongeveer zestig gebruikers en familieleden en hun begeleiders overgedragen. In aanwezigheid van de vader en grootmoeder van Ron Wichman, die vier jaar gele den aan Aids overleed, werd het naambord van zijn voordeur ont huld. Zijn partner van toen, Piet Bus, plaatste vervolgens één rode roos. „Niet treuren, het is nu feest," zei hij. Vanaf het moment dat de 29 jaar geworden Wichman wist dat hij ging sterven, heeft hij zich inge zet voor preventie op het gebied van Aids. Op zijn crematie beloof den vrienden als Diny Burger en Ruud Nijdam dat ze, geheel naar de wens van Ron Wichman, een opvang- en voorlichtingscentrum van de grond zouden tillen. Nij dam schonk ƒ350.000,- voor de aankoop van het pand en heeft daarnaast een grote betrokken heid in de organisatie. Aan het eind van het concert is de 68-jari- ge gepensioneerde conrector hier voor uitgebreid in de bloemetjes gezet. Het benefietconcert bracht ongeveer 25.000,- op en het is on derdeel van een reeks manifesta- tiès die in het kader van de actie 'Met Lee tegen Aids' (gedragen door de zanger Lee .Towers en journalist Rein Wolters) worden gehouden ten bate van het Ron Wichmanhuis. Sinds de actie is gestart is samen met andere bij dragen z'n 1,6 miljoen gulden be schikbaar gekomen. In de komen de twee jaar wil het duo nog drie miljoen gulden inzamelen om hiermee blijvend de exploitatie van het door vrijwilligers gerunde gebouwd te bekostigen. Door Kor Kegel Rotterdam Als objectief wordt berekend hoe zwaar de taken van elke gemeente in de toekomstige provincie Rotterdam zijn, dan heeft Delfshaven/Centrum per inwoner recht op 2206 gulden en de gemeente Albrandswaard slechts 725 gulden. Schiedam is vam alle- gemeenten buiten het huidige Rotter dam de moeilijkste en heeft bij een eerlijke verdeling recht op een uitkering van. 1287"gulden per inwoner. Daarmee scoort Schiedam ook hoger dan Rotterdamse stadsdelen als IJssel- monde,- Hoogvliet - enHillegersberg/Schiebroek/Overschie. Het uitgavenniveau »van Vlaardingen ligt hoger dan dat van Prins Alexander. Deze gegevens zijn ontleend aan een studie van het Centrum Be- leidsadviserend Onderzoek (Cebeon) in samenwerking met de VB Groep. Volgens dr. P. Borde- wijk, projectleider financiën van de Stadsregio Rotterdam, bevat het eindrapport belangrijke bouwstenen voor het systeem, waarmee vanaf 1997 de gelden 2ullen worden verdeeld die de rijksoverheid ter beschikking stelt aan de Rotterdamse regio. Het Cebeon is er hierbij van uitge gaan dat de provincie Rotterdam uit minimaal 27 gemeenten zal bestaan: de tien gemeenten, waar in Rotterdam volgens het wets voorstel moet worden opgedeeld, met de zeventien andere Rijn mondgemeenten. Hoewel de Stadsregio vindt dat Rotterdam in twaalf gemeenten moet worden gesplitst {met een zelfstandig Overschie en Rotterdam-Cen trum), heeft men het de Tweede Kamer niet moeilijker willen ma ken door af te wijken van wat in de Splitsingswet staat. Mocht het parlement tegemoet komen aan de Rotterdamse wensen, dan maakt dat voor het verdeelsys teem niet wezenlijk uit. Het Cebeon heeft zich gedeelte lijk gebaseerd op landelijke ijk- punten. Dat zijn formules, waar mee de overheidsuitgaven voor een bepaald gebied objectief wor den berekend. Zo heeft een ge meente met veel uitkeringsge rechtigden meer geld per inwoner nodig. De formules houden echter bewust geen rekening met plaat selijk beleid: voor twee gemeen ten met evenveel mensen in de bijstand wordt een zelfde bedrag gerekend, ook al heeft de ene ge meente meer ambtenaren aange steld bij de sociale dienst dan de andere gemeente. Het Cebeon heeft ook eigen ijk- methodes ontwikkeld. Voor on derwijs, maatschappelijke bege leiding, sociaal-cultureel werk, volksgezondheid en sociale ver nieuwing is extra geld berekend aan de gemeenten met een uit zonderlijke zwakke sociale struc tuur. Ook hééft een rol gespeeld dat Rotterdam culturele voorzie ningen betaalt, waar ook inwo ners van omliggende gemeenten gebruik van maken. Voorts was de ongelijke spreiding van open baar groen een factor die mee speelde. Na uiterst ingewikkelde bereke ningen heeft het Cebeon een tabel geproduceerd, waaruit blijkt dat de huidige gemeente Rotterdam [Rotterdam De Kamer van [Koophandel vair Rotterdam en. jomstreken wil meer steun geven ivoor het jveiligheidsbeleid van ïdesta'd.'Daarvoorisde komende jdrie jaar-een. bedragvan'50.000 'gulden gereserveerd op de be- .grpting.-;Qok is de Kamer.voor- jstanderivan-'de; verdwijning van ron-M^Dit-blijkt uit een T vanVoorzitter De Bok aan --.•geméester Peper. jBekidsmèdèwérker midden- en ikleinbédrijfDe Jongziet de vijf- tigduizëhd^gulden per jaar als. ;'etópnKkël' yoör betere samen- ïwerking';;tu^énondernemers, overheid. ^HetislTnaar'eénmarginaalbe- de eerste jp;ria^grptefbéyeiü^ngsprojec- iwp^enstimifiéreni".a]dusDe. jiwrgi Niet alles heeft te maken met de beveiliging zelf. Slachtofferhulp zal waarschijnlijk met financiële steun van de Kamer.van Koop-. handel 'een gespreksgroep kun- nen starten voor winkeiperso- •- neel, die te maken heeft gehad met een overval. In dezelfde brief staat ook dat de Kamer van. Koophandel voor stander is voor het opheffen van Perron Nul, omdat dit „het vesti- gingsklimaat van het bedrijfsle ven in deze regio negatief beïn- 1 vloedt." De medewerkers be schouwen het stationsplein' als •'een visitekaartje voor de stad, maar dan wèl eentje waar een lu gubere sfeer van afstraalt. Zowel bedrijven als klanten zouden het centrum hierdoor .minder aantrekkelijk vinden. j per inwoner 632 gulden meer kwijt zou zijn dan de omgeving: voor Rotterdam komt het op 1619 gulden, voor de rest van de Rijn mond gemiddeld op 987 gulden. Momenteel kan die situatie zo be staan, omdat Rotterdam per inwo ner een hogere uitkering van het rijk' ontvangt. Deze situatie is.het meest onrechtvaardig voor Schiedam en Vlaardingen, die voor net zulke zware taken staan als de Rotterdamse stadsdelen. Wordt gekeken naar de nieuwe si tuatie na de opdeling van Rot terdam dan ontstaat deze volg orde: Deifshaven/Centrum 2206, Feijenoord 2068, Noord 1866, Kra- lingen/Crooswijk 1739, Charlois 1555, Schiedam 1287, IJsselmon- de 1235, Hoogvliet 1215, Hillegers- berg/Sehiebroek/Overschie 1213, Vlaardingen 1127, Prins Alexan der 1115, Spijkenisse 1021, Capel- le aan den IJssel 997, Maassluis 990, Helievoetsluis 944, Hoek van Holland 919 en vervolgens de kleinere gemeenten in de Rijn mond, waarvan Berkel en Ro denrijs, Bergschenhoek en Al brandswaard de minste ijkpunten scoren. Wie wil weten wat de ge meenten in totaal zouden moeten krijgen, kan deze aantallen ver menigvuldigen met het aantal in woners. Herverdeling De scores wijken sterk af van de bestaande praktijk. Het objectie ve beeld is vooral belangrijk, om duidelijk te maken dat er een her verdeling nodig is van de gelden uit het Gemeentefonds en het Provinciefonds. Dq bedoeling is vanaf 1997 beide geldstromen te bundelen in een Regiofonds, waarna een billijke verdeelsleutel kan voorkomen dat oude stadsde len als Delfshaven, Feijenoord en Noord meteen failliet gaan. Ook wordt duidelijk dat de rijkere gemeenten in de provincie Rot terdam meer gaan bijdragen aan de sociale noden van de grote stad. Dit uitgangspunt van solida riteit wordt in principe door alle gemeentebesturen onderschre ven. Het is zelfs een eis van de ge meente Rotterdam voor de regio vorming en de opdeling van de gemeente. Dr. Bordewijk, die namens de Stadsregio het Cebeon-onderzoek heeft begeleid, benadrukt dat de scores niet de werkelijke uitkerin gen zullen zfjn. Ze geven een rich ting aan. De komende twee jaar zal in dit plaatje ook verwerkt moeten wor den hoe de taakverdeling zal zijn tussen de gemeenten en het pro vinciebestuur en hoe de onroeren- de-zaakbelasting wordt geheven. Dit laatste is een twistpunt tussen de Stadsregio en het bedrijfsle ven. Het definitieve verdeelstelsel zal nog een tijd op zich laten wach ten, maar er is nu tenminste een manier waarop gemeenten een budget kunnen krijgen dat in overeenstemming is met de zwaarte van hun taken. 9, /- l~ :if Jfe. -«ess .k~„. J<v- Rotterdam—De politie heeft twee mensen gearresteerd die worden verdacht van de moord op 31-jari- ge Duitser die op 27 oktober werd gevonden in een huis aan de Ka- tendrechtse Lagedijk, Het slachtoffer is om het leven ge komen bij een schietpartij. Een 25-jarige vrouw die eerst als ver dachte werd beschouwd is vrijge laten omdat ze niets met de zaak te maken heeft. De twee verdach ten, een 24-jarige Rotterdammer en een 22-jarige inwoner van Oos terhout, hadden met het slachtof fer ruzie over drugs. Het tweetal is gisterochtend voor geleid voor de officier van justitie. Daarbij ondernam de Rotterdam se verdachte een vluchtpoging op de Schiekade. Tijdens de achter volging loste een politieman een waarschuwingsschot, waarna de vluchter bleef staan. Hij kon en kele ogenblikken later overmees terd worden. Denken aan de herfst is denken aan storm en re gen. Aan een goed boek en een warme kachel. Dat het met dit jaargetijde ook heel an ders kan uit pakken werd de afgelopen week over duidelijk be wezen. Niks regen, hoezo wind? Dan is de herfst best leuk. En is het ook aantrekkelijk om lekker in het Kralingse Bos door die veelkleurige bladeren te sloffen. Foto Erik Bloemink/ Rotterdams Dagblad Berkel en Rodenrijs Als een van de laatste gemeenten in het land wordt in Berkel en Rodenrijs de- plaatsing van condoomautomaten in openbare gelegenheden toege staan. Burgemeester en wethou ders gaan, op aandrang van de ge meenteraad, de plaatselijke poli tieverordening dusdanig wijzigen dat plaatsing mogelijk wordt. Overal wordt het gebruik van con dooms gepropageerd, niet in het minst ter voorkoming van Aids, constateerden de raadsleden. Vol gens hen had de gemeente zich daarmee uitgeroepen tot 'het Staphorst van de Randstad'. RotterdamRotterdam gaat Spij kenisse helpen bij het aantrekken van bedrijven en het verkopen van bedrijfsterreinen. De hulp be staat uit een gezamenlijke bro chure, een presentatie op de beurs Freight Show in 1995 en een advertentiecampagne in vakbla den. De samenwerking kost Rot terdam honderdduizend gulden. Spijkenisse heeft belang bij de sa menwerking om sneller bedrijfs terrein uit te geven. Het belang van Rotterdam is dat bedrijven die in de regio willen verhuizen een groter aanbod van mogelijk heden krijgen. Rotterdam Iedereen die betrok ken is bij de grote bouwprojecten, waarmee op korte termijn in Ne derland tienduizenden woningen uit de grond moeten worden ge stampt. moet niet langer dralen, zijn verantwoordelijkheid nemen en aan de slag gaan. Gebeurt dat niet, dan loopt het met de volks huisvesting binnenkort helemaal spaak. Die vermanende woorden sprak Riek Bakker, oud-directeur van de dienst Stedebouw en Volks huisvesting, gisteravond in de aankomst- en vertrekhal van de HAL op de Wilhelminapier, nadat ze uit handen van burgemeester Peper de Rotterdam-Maaskant- prijs had ontvangen. In een gloed vol betoog riep zij alle aanwezigen uit de bouwwereld op de handen snel ineen te slaan: „Stop met langs de zijlijn tegen het orgel te trappen en te zeggen wat er alle maal fout gaat of anders had ge moeten." De woningbouwplannen, die de dreigende woningnood de gena deklap moeten geven, dreigen volledig in het honderd te lopen, omdat de grond al is opgekocht door projectontwikkelaars en de gemeenten met de handen in het haar zitten hoe ze op die peperdu re grond ooit nog goedkope wo ningen kunnen bouwen. Gevolg: niemand doet meer iets. Pas wan neer iedereen zich bewust is van zijn enorme verantwoordelijk heid, kan die impasse volgens Bakker worden doorbroken. Zo moeten de gemeentebesturen de trekkersrol op zich nemen. kunnen de volkshuisvesters wel eens wat hete pepers gebruiken om uit het keurslijf van hun vast geroeste dogma's te breken en moeten de stedebouwkundigen de regie op 2ich nemen door zich op te werpen als bruggenbouwers. Riek Bakker gaf zichzelf ais voor beeld: „Ik heb inmiddels voldoen de begrepen dat ik de wereld niet kan veranderen. Wat ik wel heb geleerd is dat je je eigen sterktes en zwaktes moet kennen. Dit vak kun je niet alleen beoefenen. Je moet samenwerken, je moet jezelf terzijde plaatsen en alle registers opentrekken om iedereen in zijn eigen rol tot de grootste hoogtes op te zwepen. Dat dat de moeite loont, bewijst deze dag." Riek Bakker kreeg de Maaskant- prijs, groot 50.000 gulden, voor het baanbrekende werk dat zij als hoofd van eerst de dienst Stads ontwikkeling, later de dienst Ste debouw en Volkshuisvesting voor Rotterdam heeft verricht. Zo stond zij aan de wieg van de ont wikkeling van de Kop van Zuid en van tal van andere projecten die het uiterlijk van de stad inmid dels bepalen. In het, ter gelegen heid van de prijsuitreiking ver schenen boek 'Ruimte voor ver beelding', licht Riek Bakker zelf een tipje van de sluier op, hoe zij doorgaans zelf te werk gaat bij haar stedebouwkundige activitei ten. De uitreiking vond gisteren in het HAL-gebouw geheel in 'Riek Bak ker-stijl' plaats: de glimmende prijswinnares werd binnengere den terwijl de met vlaggetjes zwaaiende genodigden op de kreet 'Leve onze Riek' luid 'Hoe ra, hoera, hoera' riepen. De cere monie werd vervolgens afgewerkt onder begeleiding van luid toete rende en water spuitende sleep boten op de Maas. een binnenm archerend fanfare-orkest en een leger op hoge steigers gezeten keukenpersoneel dat onverdroten wortels raspte en aardappels schilde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1