13 Noodverordening tegen prostitutie Nieuwe luifel Mgr. Noïenslaan kost winkeliers geld doorgaan Bouw appartementen in handelsentrepot stagneert 'Vernieling invalidewagen is een hele lage streek' Rotterdams Dagblad mm Drugskoerier langer vast MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD j» OPTIEK ARGUS:SCHIEDAM, VLAARDINGEN. MAASSLUIS. Jachten doelwit van inbrekers Golfballetjes niet in verkoop Man bekend ingooien raam Fraude met uitkeringen Overvaller met bivakmuts Autowrak wordt weggesleept Zeventien keer door rood licht Vis ontvreemd 'Dol-fijn hangt als steen om de nek van de gemeente' Schiedam vreest overlast door verplaatsing Rotterdamse tippelzone Woensdag 9 november 1994 SchiedamInbrekers hebben het de afgelopen dagen gemunt op de iachten in de Algerastraat in de Schiedamse 's-Gravelandsepol- der. In totaal is bij zeven jachten ingebroken. Bij twee vaartuigen is de inbraak mislukt. Ontvreemd zijn ondermeer een boormachine, verrekijker, televisie, gereed schappen en een autoradio/cd- speler. De dieven kwamen binnen door «talen kozijnen te vernielen, een schuifdeur en een slot te forceren en/of het zeildoek kapot te snij den. Vlaardingen De drie verdachten die dinsdagochtend vroeg op de Watersportweg in Vlaardingen werden aangehouden met vijf zakken met golfballen en drie golfclubs, waren van plan die te verkopen. Zij hebben uit de vij vers van het golfterrein met een net de balletjes uit het water ge schept. De dieven zijn met een proces-verbaal naar huis ge stuurd. Vlaardingen Ook de 30-jarige Vlaardiriger, die maandagnacht werd gearresteerd wegens het in gooien van een raam van een flat aan de Londonweg in zijn'woon plaats, heeft bekend. Vermoede lijk was alcoholgebruik de oor zaak. Zijn 54-jarige compaan ontkende zijn stadsgenoot te hebben gehol pen op het moment dat deze zich tegen de arrestatie verzette. Schiedam—Twee vrouwen'en een man zijn'door de Sociale Dienst betrapt op uitkeringsfraude. Een 24-jarige Schiedammer lichtte de Sociale Dienst voor ruim 9000 gul den op tussen 1990 en 1992. Een 26-jarige vrouw uit Rotterdam ontving ten onrechte 12.710 gul den en een 61-jarige Schiedamse liet 16.596 gulden op haar reke- mngbyschry ven. Alle drie de per sonen hadden naast de uitkering inkomsten uit arbeid zonder die aan de Sociale Dienst op te geven. De bedragen worden in zijn geheel teruggevorderd. Ook wordt proces-verbaal opgemaakt. Maassluis Dindagavond rond negen uur is een personeelslid in een winkel aan de Boogertstraat in Maassluis overvallen door een persoon met een bivakmuts. De overvaller dreigde met een vuur wapen en eiste geld. Hij vertrok met een nog onbekende hoeveel heid geld. Hoek van HollandEen autowrak, dat op de Stationsweg in Hoek van Holland is aangetroffen, wordt over zeven dagen wegge sleept als de eigenaar zich niet eerder meldt. Dit is door middel van een sticker op de in slechte staat verkerende auto kenbaar ge maakt. Vlaardingen Tijdens een ver keerscontrole. in de ochtenspits gVgn afgelopen dinsdag zijn zeven- tièn automobilisten betrapt op door rood licht rijden. De controle vond plaats op de Holysingel in Vlaardingen, bij de op- en afrit van Rijksweg 20. De automobilis ten krijgen hun bekeuring thuis gestuurd. Schiedam Een 45-jaxige Schiedammer is dinsdag aange houden in verband met diefstal 'l van garnalen en andere vis uit «een winkel aan het Nieuwland- plein in zijn woonplaats. De vis v had een waarde van 77 gulden. Maassluis De Maassluise ge meenteraad kijkt reikhalzend uit naar het plan van aanpak dat j het nieuwe zwembad Dol-fijn uit de rode cijfers moet halen. Sinds de opening van het zwempara dijs kampt de beheerder,de Stichting Exploitatie Zwembad Maassluis, door de tegenvallen de bezoekersaantallen met flin ke tekorten. Het exploitatiete kort over de eerste zeven maan den van het afgelopen jaar be droeg 267.674 gulden. Gisteravond werd in de raads vergadering door het college voorgesteld het negatieve saldo te zuiveren door het verlenen van subsidie. Daarna moet het plan van aanpak; dat verant woordelijk wethouder L. Wesen* hagen-Kastelein binnen enkele dagen hoopt te presenteren, op lossingen bieden. Omdat onder zocht moest worden hoe het te kort verrekend kon worden zon der consequenties voor de bij de bouw van het zwembad toege paste btw-constructie, kwam het collegevrijlaatmethetvoorstel. Inmiddels heeft de inspecteur van de omzetbelasting toege zegd dat de gemeente het tekort door middel van een subsidie kan aanvullen zonder dat over dat bedrag omzetbelasting moet worden betaald. PvdA-raadslid A. Wustrow opperde het idee in het vervolg 'wat realistischer met de cijfers om te gaan'. „Het is als sinds jaar en dag een ver schijnsel dat dé tekorten meer dan vijf ton per jaar bedragen. Verhoog die tot zeveneneenhal- ve ton en het stichtingsbestuur kan makkelijker werken." H. van Hoeven (RPF/SGP/GPV) noemde het niet vreemd dat structureel vijf ton in het zwem bad wordt gepompt. Hij beweer de dat landelijk gezien verge lijkbare zwembaden niet winst gevend zijn. „Hoe moeten we verder? Met het verhogen van de entreeprijzen trek je geen ex tra bezoekers. Het zwembad sluiten-gaat te ver." „Er moet een oplossing worden gevonden," meende J. Lense link (D66). „Het zwembad hangt als een steen om de nek van de gemeente. Dol-fijn moet een reddingsboei toegeworpen krij gen." Portefeuillehouder wethouder Wesenhagen verklaarde dat het college de zorgen van de raads leden deelt. „We missen tachtig duizend bezoekers per jaar. Er zullen inspanningen geleverd moeten worden om die binnen te krijgen." Wustrow zag geen heil in die opmerking. „In veer tig weken betekent dat tweedui- zend bezoekers per week. Dat slaat dus nergens op." Schiedam Ofschoon de nieuwe beluifeling van de Mgr. No- lenslaan duurder uitvalt'dpn eerst werd geschat, verwacht de ge meente Schiedam geen ernstige problemen met dè winkeliers, die ongeveer de helft van de kosten moeten betalen. Het enthousias me onder de middenstandersop een onlangs gehouden informa tieavond was zo groot, dat op wei nig verzet wordt gerekend; Oorspronkelijk werd een miljoen gulden begroot voor de nieuwe glazen beluifeling van de 'winkel boulevard van Nieuwland'. Maar naderhand verzocht de winke liersvereniging de gemeente de luifel ook aan te brengen bij de doorgangen tussen de Mgr.' No- lenslaan en de Colijnstraat. Dat kost nog eens 250.000 gulden ex tra, Volgens afspraak zou de mid denstand de helft van de totale kosten voor zijn rekening nemen: 500.000 gulden. De gemeente Schiedam houdt vast aan een maximale bijdrage die ook vijf ton bedraagt, zodat er nu een gat van een kwart miljoen gaapt in de be groting. Wie dit uiteindelijk zal betalen is nog onduidelijk. De WD-fractie in de gemeente raad heeft de zaak aangekaart bij burgemeester en wethouders, omdat deze partij berichten heb ben bereikt dat diverse winkeliers aan de Mgr. Noïenslaan' moeite hebben het hopfd .boyen water te. houden. Een bijdrage aah de be- - luifeling zou hen op onoverkome lijke kosten kunnen jagen, vreest de WD. Zeker nu blijkt dat het eindbedrag hoger uitvalt. Burgemeester en wethouders zeggen dat de winkeliers 'in het algemeen' met de .pijnen heb ben ingestemd."Öf.; diè:instem ming van blijvende aard is; staat nog niet vast. Met de individuele winkeliers moet nog overleg wor den gevoerd over de kostenbere kening, die in de huur (huisbaas is het Gemeentelijk Woningbe- heer} van hun pand wordt ver sleuteld. Dan pas wordt duidelijk hoeveel iedere middenstander af zonderlijk aan het project moet bijbetalen. Het opknappen van de Mgr. No- lenslaan, het belangrijkste win kelcentrum van Nieuwland, houdt verband met de groot scheepse stadsvernieuwing in de wijk. De bedoeling van de ge meente is, ook gezinnen met ho gere inkomens in Nieuwland te vestigen. Een groot percentage van de huidige wijkbewoners leeft op de rand van het bestaans minimum, Veel middenstanders merken, dat aan hun omzet. Schiedam In Schiedam is een noodverordening in de maak die het gemeentebestuur de mogelijkheid moet geven op te treden tegen prostitutie. Deze maatregel is het gevolg van de verplaatsing van de Rotterdamse tippelzone naar de dichtbij Schiedam gelegen Keilehaven, op een steenworp van het Mar- coniplein. De verordening stelt niet alleen de prostituée straf baar, maar ook de klant. Het opstellen van een dergelijke verordening is nodig omdat in de Algemene Politieverordening (APV) van Schiedam geen sluiten de maatregelen staan tegen pros titutie. Een wijziging op korte ter mijn van de APV is volgens burge meester R. Scheeres niet moge lijk, omdat juristen eri politie juist bezig zijn die in zijn geheel te her zien. De nieuwe APV is naar ver wachting pas medio volgend jaar gereed. De noodverordening kan al in december door de gemeente raad worden vastgesteld. Scheeres deed deze mededelin gen gisteravond in de gemeente raad tijdens de begrotingsdebat ten. Diverse fracties hadden in hun algemene beschouwingen de zorg uitgesproken dat de ver plaatsing van de tippelzone over last voor Schiedam met zich mee zal brengen, in de vorm van straatprostitutie en drugshandel. De noodverordening maakt het ook mogelijk tegen drugsdealers op té treden. Het college van PvdA, D66, WD en GroenLinks kondigde in een ander verband ook strenge maatregelen aan te gen parkeeroverlast in de binnen stad. Wethouder L. Halkamp be studeert momenteel de mogelijk heden om een wegsleepregeling en het gebruik van wielklemmen in te voeren. Door bewoners van het centrum wordt al jaren aange drongen op strenge maatregelen - tegen foutparkeerders, die de bin nenstad vooral op zaterdag en 8e wekelijkse koopavond met hun auto's praktisch onbegaanbaar maken. Andere voornemens van het college zijn verbetering van het aanzien van de Hoogstraat door de ergste uitingen van ont sierende reclame op gevels aan te pakken, de verkoop van huurwo ningen in Groenoord-Zuid en her invoering van de hondepenning. Zie ook pagina 15 De bouw van woningen op het Usselhoeveterrein In Vlaardingen hoeft niét onderbroken te worden. Rechter i. Hulshof van de Raad van State heeft in hoger beroep opnieuw het beroep verworpen dat omwonenden bij hem hadden ingesteld tegen de door de gemeente verleende bouwvergunning. Hul sof heeft nog slechts mondeling zijn afwijzing ken baar gemaakt. De motivering volgt later schrifte lijk. De omwonenden vinden dat de geplande bouwmassa te groot wordt. Bovendien zijn ze bang voor parkeeroverlast en boos dat er groen wordt opgeofferd. Voor de nieuwe wijkbewoners bete kent de uitspraak het einde van een zenuwslopend juridisch traject. Zij verenigden zich in een samen werkingsverband om de nieuwbouw mogelijk te maken. Rond de 27.000 gulden hebben ze daar al in gestopt. Vertraging van de bouw zou hen dus op z'n minst renteverlies hebben opgeleverd. Maar het bouwrijpmaken van het terrein kan dus gewoon doorgaan. Foto Roel Dijkstra Schiedam De realisering van appartementen in het voormalige handelsentrepot aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam stag neert. Oorzaak is een verschil van mening tussen de gemeente Schiedam -eigepaar van het pand - en de directie van de aan grenzende machinefabriek Van Rooijen. Directeur J.J. van Rooijen maakt bezwaar tegen het aanbrengen van ramen in de zijgevel van het handelsentrepot. Hij vreest dat de bewoners in de nabije toekomst zullen klagen over de rommel op zijn erf. Van Rooijen heeft de ge meente daarom voorgesteld zijn bedrijf te verhuizen. Hij stelt daarbij onder meer de eis dat hij de nieuwe bedrijfsgrond in eigen dom krijgt. De gemeente Schiedam wil alleen onderhande len over een verhuizing op basis van erfpacht. Van Rooijen: „Ik weet met hon derd procent zekerheid dat de be woners binnen een halfjaar op de stoep staan met klachten over het afval op mijn terrein. Ze kijken Door Sander Sonnemans Schiedam—Vervoer per taxi is na tuurlijk een luxe, maar als de 16- jarige Rosita Saez uit Schiedam het voor het zeggen had, gaat ze nog morgen weer op eigen gele genheid naar school. Met haar ei gen invalidescooter weltever staan. Rosita is gehandicapt en volledig aangewezen op het voer tuig. Noodgedwongen pendelt ze nu per taxi tussen school en huis. Haar gemotoriseerde driewieler werd afgelopen zondagavond to taal vernield. „Buurtbewoners hebben het ge zien, maar durfden er uit angst voor represailles niets van te zeg gen," vertelt de mavo-scholiere nog altijd ontdaan. „Ik was met de familie uit eten geweest en hoor de van de vernieling toen we thuiskwamen. Mijn scooter is voor onze woning aan de Grof- baan weggehaald. Daar staat-ie al tijd omdat we er geen stalling voor hebben. Een stukje verderop in de wijk, achter het Weeshuis, is de scooteT helemaal uit elkaar ge haald. De getuigen hebben er vier jongens mee bezig gezien." Slapen kon het gehandicapte meisje zondagnacht niet. Rosita is vanwege een open rug haar leven lang gekluisterd aan een rolstoel. Lopen en fietsen kan ze niet. Ja renlang keek ze uit naar de dag dat ze 16 jaar zou worden. Dan mocht ze eindelijk met een scoo ter de straat op. Toen het eindelijk zo ver was, duurde het nog een half jaar eer ze via het GAK haar lang gekoesterde droom in ver vulling zag gaan. Die droom duur de slechts enkele maanden. Zon- dagavond spatte die uiteen. Geschrokken Rosita: „Ik ben heel erg geschrok ken. Zoiets venvacht je niet. Ie dereen kan zien dat die scooter ontzettend belangrijk voor ie mand is. En dan wordt-ie zomaar eventjes uit elkaar gehaald. Die gasten hebben er bijna alles afge- sloopt; de motor, accu, benzine tank, verlichting. Zelfs het wiel dat de motor aandrijft is er afge haald. Alleen het frame en de stoel zijn nog over. De daders heb ben duidelijk het plan gehad om mijn scooter te slopen, want ze hebben het heel netjes gedaan. Alles is op professionele wijze ge demonteerd, Met de gestolen on derdelen kan makkelijk een brommer in elkaar worden gezet. Dit is een hele lage streek. Ik heb er geen woorden voor." Van het GAK heeft Rosita te horen gekre gen dat het wel een half jaar kan duren voordat ze over een nieuwe invalidewagen kan beschikken. Er moet opnieuw een aanvraag worden gedaan en de papieren Vol ongeloof bekijkt Rosita deschade aan haar scooter. 'Ze beseffen volgensmij nietwatzeophun geweten hebben.' Foto Roel Dijkstra rompslomp vergt nu eenmaal ont zettend veel tijd. Maar sinds giste ren ziet ze de toekomst weer zon nig in. Ze krijgt binnenkort een scooter te leen. „Er is een man in Haarlem die precies zo'n zelfde invalidewagen heeft en hem voor lopig niet hoeft te gebruiken. Tot dat ik een nieuwe scooter krijg, mag ik die lenen. Dat is echt te gek. Ondanks mijn handicap doe ik alles zelfstandig. Daarom kan ik dat ding niet missen. Het enige dat ik nu nog hoop, is dat de da ders gauw worden gepakt en flink worden gestraft. Ze beseffen vol gens mij niet wat ze op hun gewe ten hebben." straks uit op buizen, staalkrullen en containers. Dus heb ik tegen de gemeente gezegd: help mij ver huizen. Maar we kunnen het niet eens worden. Ik zit hier op eigen grond, en dat wil ik op de nieuwe vestigingsplaats ook. Als de ge meente daar niet mee akkoord gaat, is dat niet mijn probleem. Ik zit hier goed." Voor het Schiedamse gemeente bestuur heeft de zaak een verve1 lend financieel kantje. De ge meente is nog steeds eigenaar van het dit jaar gesloten handelsen trepot. Er is een overeenkomst ge sloten met projectontwikkelaar Geerlings uit Deventer, die een plan heeft ontworpen voor 28 pak huisappartementen in het entre pot. Maar Geerlings wil het com plex pas kopen als de problemen met de buurman zijn opgelost. Ook voor makelaar Ooms bete kent het meningsverschil een strop. Ooms heeft het gros van.de appartementen al verkocht, maar kan die niet leveren aan de ko pers. Het algemeen handelsentrepot werd tot voor kort gebruikt door onder onderen distillateurs en shipchandiers. Zij sloegen in het entrepot goederen op zonder daarvoor accijns te betalen. De be lasting werd pas geheven op het moment dat de goederen het en trepot verlieten. De gemeente be sloot vorig j aar het 'belastingpara dij sje' aan de Lange Nieuwstraat te verkopen omdat het nog maar weinig klanten had. BazelDe 30-jarige Vlaardinger die in Zwitserland vastzit op ver denking van drugssmokkel, blij ft zeker nog een maand opge sloten in de gevangenis van Ba zel. Dat heeft de officier van jus titie deze week beslist. De Vlaardinger werd vier weken geleden gearresteerd toen hij met zijn auto, met daarin onge veer negen kilo softdrugs, de Zwitserse grens over wilde. Na zijn arrestatie werd. aan de Ne derlandse consul D. Zwikker in Zwitserland meegedeeld dat de verdachte niet ,voor de recht bank hoefde te verschijnen eb vermoedelijk binnen een maand op vrije voeten zou worden ge steld.' Waarom. justitie heeft besloten de voorlopige, hechtenis alsnog te verlengen is op het consulaat niet bekend. Consul Zwikker: „Deze man zal hooguit drie tot vier maanden vastgehouden kunnen worden.. Normaal worden' smokkelaars van softdrugs vrij snel vrijgela ten, maar mogen ze gedurenden een aantal jaren het land niet; meer in. Als de officier van justi tie het toch nodig vindt dat de Vlaardinger- voor de rechter moet verschijnen, zal hij waab schijnlijk tot een voorwaardelij ke celstraf worden veroordeeld en kan hy naar huis. Aan de an- dere kant kan het ook zo zijn dat hij eenmaal terug in Nederland alsnog een'oproep krijgt om in Zwitzerland voor de rechtbank te verschijnen. Men heeft hiér dezelfdeproblemen -ais in Ne derland. De. gevangenissen zit ten vól"- o {Q Volgens de consul, is het verblijf in de gevangenis van Bazel ove- rigéns geen pretje. De Vlaardin ger deelt een te kleine cel met een landgenoot en wordt per dag maar één uur gelucht - MM8MKN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1