13 Nieuw stelsel grote wegen bij Rotterdam 's Werelds beroemdste muis in Imax m Geharrewar om radio-columniste Carrie Rotterdams Dagblad Twijfel blijft rond Gerard Gooseehois Regiopolitie erkent risico drugsaanpak Shell-Pernis extra vurig Moeilijke bevallingen naar Sophia ziekenhuis Vervoer ziet niets in 'strandtram' fcl.. f - Diefstal uit politiebusjes 'Driepoot'-plan ook bestemd voor Zoetermeer, Pijnacker en Delft Meer kans voor vrouwen Meer treinen naar Kuip UW BEDRIJF OF VERENIGING? Snookercentrum Thurston, Westersingel 20, tel; 010-43637^9 RL-SN SZ. R Rotterdam Zaterdag 12 november 1994 Rotterdam De raffinaderij van Shell in Pernis zet zijn omgeving de komende weken in vuur en vlam. De centrale fakkelinstalla- tie zal meer fakkelen, omdat de gasterugwin-installatie een perio dieke onderhoudsbeurt onder gaat. Daarom moet het gas voor verbranding naar de hoge fakkel- toren. De vlam is daardoor vaker zichtbaar en groter, zo laat Shell weten. De 'fakkel' is een beveili gingsinstallatie die het mogelijk maakt om reststromen gas veilig en schoon te verbranden. RotterdamDe parkeergarage HartmanstraatAVestblaak, vol gens de politie één van de twaalf meest veilige garages in Rotterdam, gaat op korte ter- mijn betere beveiliging aan brengen. Aanleiding is de in braak in vier politie-auto's, en- kele weken geleden. De busjes stonden geparkeerd op de bin- nenplaats. De voertuigen wer den flink vernield en uit de au- to's werd een mobilofoon, een kogelwerend vest en enkele staaflantaarns gestolen. De schade wordt geschat op en kele duizenden guldens. De politie heeft de beheerder van de parkeergarage direct na de inbraken verzocht betere veiligheidsmaatregelen te tref fen: „Verder hebben wij ge vraagd of een rechtstreekse monitor-verbinding aangelegd kan worden met ons bureau - aan de Witte de Withstraat," zegt politiewoordvoerder A. Geelöf. „Hét voordeel daarvan is dat de wachtcommandant dan ook een oogje in het zeil kan houden." De eigenaar van de parkeerga rage overweegt niet alleen een dergelijke verbinding -aan te leggen maar ook in.de garage, die plaats biedt aan 750 auto's, camera's op te hangen. Overigens zijn twee weken ge leden twee jongens op heter daad betrapt toen zy probeer den een auto van een beveili gingsdienst open te breken. J Ook deze stond geparkeerd op de binnenplaats van de par keergarage. Met de inbraak in de politiebusjes hebben zij niets te maken. Door Henk de Kat Den Haag/Rotterdam Na jaren moeizame discussie lijkt een akkoord op til over de aanleg van een aantal wegen in het ge bied tussen Rotterdam, Zoetermeer, Pijnacker en Delft. Gedeputeerde T.FJ. Jansen (WD) presenteerde gisteren in de verkeerscommissie van Provin ciale Staten een ambtelijk voor keursplan. Eén van de ideeën daarin betreft een nieuwe weg tussen Rotterdam en Zoetermeer, die langs de geplande woonwij ken van Berkel en Rodenrijs en Pijnacker-Zuid loopt. Jansen wil op 14 december met bestuurders van de stadsgewes ten Rotterdam en Haaglanden en verder met Berkel en Rodenrijs, Pijnacker en het Rijk praten om te peilen of dit ambtelijke voor keursplan op politieke steun kan rekenen. „We denken nu de oplossing te hebben gevonden," stelde de ge deputeerde gisteren zelf voorzich tig. Hij merkte op dat het ook tijd wordt om knopen door te hakken. De totaal-contracten die Rijk, pro vincie en de stadsgewesten Rot terdam en Haaglanden binnen kort met elkaar willen sluiten over de bouw van grote nieuwe wijken, kunnen pas worden on dertekend indien er overeenstem ming is over de wegenproblema- tiek in het gebied rond Pijnacker. De ambtelijke werkgroep, met daarin vertegenwoordigers van alle betrokken gemeenten en ho gere overheden, stelt voor om de geplande wegen in deze volgorde aan te leggen: eerst Zoetermeer- Pijnacker (al in gang gezet), daar na een stuk Delft-Delfgauw (van wege de geplande woningbouw en bedrijfsterrein bij Delft langs rijksweg 13), vervolgens hel ge deelte Rotterdam-Pijnacker en als laatste het traject Delft/Delf- gauw-Pijnacker. Deze totale wegen-driepoot tus sen Rotterdam. Zoetermeer en Deift, met Pijnacker daarbij als middelpunt, gaat in de nu voorge stelde uitvoering 197 miljoen gul den kosten. De provincie heeft 50 miljoen beschikbaar. De Rotter damse regio en Haaglanden zou den elk met ruim 24 miljoen gul den over de brug moeten komen, de rest (98,5 miljoen) wordt ver wacht van het Rijk. Rotterdam Het Sophia Kinder ziekenhuis (SKZ) in Rotterdam krijgt een afdeling verloskunde waar gecompliceerde bevallingen kunnen plaatsvinden. De afdeling is nu nog gevestigd in het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam Dijkzigt, maai' verhuist naar het aangrenzende kinderziekenhuis. Het Sophia is daarmee het eerste kinderziekenhuis dat een eigen veriosafdeling heeft. Volgens prof.dr. H. Wallenburg, hoofd van de afdeling Obstetrie in het AZR, is het een logische stap om de verloskunde en kinderge neeskunde dichter bij elkaar te brengen. Op zijn afdeling vinden veel moeilijke bevallingen plaats, waaraan doorgaans een gecompli ceerde zwangerschap vooraf is ge gaan. In de meeste ziekenhuizen is de afdeling verloskunde verbonden aan de afdeling gynaecologie, Bij gecompliceerde bevallingen bete kent bet vaak dat moeder en kind na de geboorte van elkaar worden gescheiden. De moeder blijft op Door John Bunte de afdeling verloskunde, de baby gaat naar een afdeling voor spe cialistische zuigelingenzorg (neonatologie). Niet zelden moet de baby voor die specialistische zorg zelfs naar een ander ziekenhuis. Moeders moe ten dan per ambulance worden vervoerd om hun kind te kunnen zien, of zijn aangewezen op foto's en verhalen. Het afdelingshoofd verwacht dat specialisten en verpleegkundig personeel in Sophia elkaar straks sneller zullen raadplegen. „Nu moeten specialisten van verlos kunde het Dijkzigt-ziekenhuis uit om in het Sophia te overleggen meteen kinderarts of andersom." Rotterdam De Rotterdamse RET en Haagse HTM zien niets in een tramverbinding tussen Rot terdam Centrum en het strand van Scheveningen. Beide ge meentelijke vervoerbedrijven vinden dat een tramlijn over zo'n grote afstand geen goede concur rent kan zjjn voor de auto. „Trams zijn speciaal gemaakt voor korte afstanden binnen een stad," zegt RET-voorlichter Ton Michielse. „Ze hebben een te lage snelheid voor langere ritten zoals deze. Bovendien zijn de concur renten niet alleen auto's, maar ook de trein." WD-kamerlid Blauw verklaarde eerder deze week dat de tramlij nen 1 van beide vervoerbedrijven makkelijk met elkaar te verbin den zijn. Daarvoor is de aanleg no dig van 3,5 kilometer rails tussen Schiedam-Noord en Delft-Zuid. Minister van verkeer en water staat Jorritsma heeft nog niet ge reageerd op dit plan. Eerst deden geruchten de ronde dat het technisch niet mogelijk zou zijn beide tramlijnen op elkaar aan te sluiten, omdat Rot terdamse trams een grotere wiel- breedte zouden hebben dan de Haagse trams. Dit blijkt uit de lucht gegrepen te zijn. Alleen en kele tramtypes blijken te breed en kunnen elkaar in bochten raken. Als de nog aan te leggen Rijksweg 19 af is, heeft de RET eventueel wel interesse in een busverbin ding over deze snelweg tussen Schiedam en Delft. De HTM heeft ook al zulke ideeën geopperd. Rotterdam De financiering van het project 'Meer vrouwen in de gemeenteraden van de toekomst' is rond. De gemeente Capelle aan den IJssel leverde de eerste bij drage. Rotterdams wethouder Hans den Oudendammer verze kerde daarna in de raad dat het initiatief om vrouwen klaar te sto men voor de politiek doorgaat. De Disney-tentoonstelling in Imax: schetsen, zeefdrukken en beeldjes. Foto Jaap Rozema/RotteitramsDagWafl Rotterdam Mickey Mouse grijnst tot 29 december alle Imax-bezoekers bij de ingang toe. Met zonder reden, want de ze bioscoop in Rotterdam heeft tot en met eerder genoemde da tum een Disney-tentoónstelling. Gisteren opende wethouder Kombrink (onder andere kunst zaken) de expositie door een te kening van 's werelds beroemd-, ste muis in te kleuren. Het is de bedoeling dat voortaan bij elke film in het Imax-theater een passende tentoonstelling hoort. Bedoeling, want met de huidige expositie ging het niet helemaal vlekkeloos. Woordvoerster Simone van der Doom: „Eigenlijk wilden wij een tekenfilm van Disney draaien, maar dat is op het laatste mo ment verhinderd. Alle rolpren ten van deze studio zijn tijdelijk uit de roulatie gehaald, omdat nu hun nieuwe tekenfilm in pre miere gaat, 'The Lion King'." Desondanks liet de leiding van het Imax-theater zich niet zo maar uit het veld slaan. Nu is er als voorprogramma een compi latie samengesteld van enkele Disney-klassiekers. Entree beta len om deze expositie te kunnen zien hoeft niet. „Voor de ten toonstelling kan iedereen zo naar binnen lopen. Maar voor de compilatiefilm moet wel een kaartje gekocht worden," aldus Van der Doom. Bezoekers kunnen op deze ten toonstelling allerlei Disney-ma- teriaal zien. Schetsen, zeefdruk ken, beeldjes en orginelen uit te kenfilms. De meeste zaken zijn te koop aangeboden, behalve de schetsen van de Nederlandse Donald Duck. Die zijn in bruik leen. Er wordt veel aandacht besteed aan Sneeuwwitje, de allereerste avondvullende tekenfilm. Ook uit die film zijn prenten te koop, maar dat zijn niet de orginelen. Om zo'n stuk celluloid te kopen wil de fanatieke verzamelaar wellicht de beurs flink opentrek ken. Anderen zullen er. gezien de prijzen, voornamelijk alleen mèar naar kijken. Zoals een be zoekster zegt: „Het is net als in een museum. Mooi om te zien, maar te duur om in huis te ha len." Rotterdam„Renovatie of nieuw bouw van het Gerard Goosenhuis, ik zou de beslissing nu nog niet kunnen nemen. De verhalen over de voor- en nadelen van de twee opties zijn echter wel zeer verdui delijkend. Voor meer mogelijkhe den voor verzorging en verple ging van alle bewoners valt na tuurlijk ook veel te zeggen." De mening van huurder A.P. Nieuwenburg van één van de ser viceflats is wat gaan schuiven. Hij kwam vrijdagmorgen binnen als fervent tegenstander van sloop. Let wel, een grotere woning vindt hij ook na afloop van de vergade ring nog altijd overbodig. Kapi taalsvernietiging, zo noemt hij dat. De huidige flats en de kamers in het verzorgingshuis zijn voor hem goed genoeg. „Ik bespeur ook bij algemeen di recteur H. Becker van Humanitas een geruststellend andere toon," zegt Nieuwenburg na ruim een uur luisteren. „Heel anders dan ik eerder deze week opmaakte uit de krant," vertelt hij even later. „Becker omschreef de woonruim te in het verzorgingshuis daarin als 'kippenhokken' en dat impli ceerde dat wij beesten zouden zijn." Veel vrouwen en een handjevol mannen gistermorgen in de zaal. Achter de tafel in de toneelzaal van het Gerard Goosenhuis alleen heren. De hoofddirectie van de Stichting Humanitas (twee man sterk), de beleidsmedewerker en de directeur van het huis in Om moord. Plus de voorzitter van de Overkoepelende Huurders Com missie, de heer J.C. Hartwig. De circa 150 huurders van de ser viceflats in het Goosenhuis heb ben ruim een uur hun mond moe ten houden. Inleiding na inlei ding moest duidelijk maken waarom de hoofddirectie van de Stichting Huisvesting Humanitas in principe kiest voor nieuwbouw in plaats van renovatie van het 25 jaar oude verzorgingshuis met serviceflats. Het verzorgingshuis („Schanda lig, het Goosenhuis heeft vorig jaar nog een nieuw dak gekre gen") moet wegens het voorne men tot sluiting van de gemeente Rotterdam sowieso dicht. De voorkeur van de directie gaat uit naar volledige nieuwbouw. Nieuwbouw van aantrekkelijke woonruimte voor ouderen, twee- en driekamerflats. En zelfs wat premiekoopwoningen. Be leidsmedewerker R. Platteschor- re: „De vraag naar driekamerflats stijgt de komende jaren, zo wijst marktonderzoek uit." „Woningen moeten wel een bepaalde grootte hebben om allerlei vormen var. zorg efficiënt te kunnen bieden," vertelde financieel directeur C. Caljouw. De zaal had het woord ievensloopbestendig' al eerder gehoord. Algemeen directeur H.M. Becker van Humanitas had aan het begin van de eerste bij eenkomst met bewoners en perso neel van het Gerard Goosenhuis al op dat aspect gehamerd. „Tot en met verpleegzorg, na nog een keer verhuizen," zo luidde zijn boodschap. Inclusief de toezeg ging dat de nieuwe tweekamer fiats in 1997 hetzelfde prijsniveau zullen hebben als de huidige ser viceflats. En inclusief de belofte dat Humanitas zal zorgen voor veel hulp bij de verhuizing. Becker: „Uw nieuwe woning zai helemaal klaar zijn op het mo ment dat u er in trekt. De kosten van de herinrichting (vloerbedek king en stoffering) nemen vrij voor onze rekening, evenals de kosten van de verhuizing. Wij wil len ook voor u van de nood een deugd proberen te maken." Voorzitter L.C. Hartwig van de Overkoepelende Huurders Com missie zegt de visie van de hoofd directie van Humanitas over Ie vensloopbestendig wonen ook prachtig te vinden. Toch is en blijft hij - als voorzitter is hij ook lid van het uiteindelijk verant woordelijke bestuur van de Stich ting Huisvesting Humanitas - de voorkeur geven aan renovatie. „Het Ievensloopbestendig wonen biedt veel, maar niet alle ver- pleegmogelijkheden. Ik sta op het standpunt dat je mensen ook in deze serviceflats kunt verplegen, want ik verpleeg hier al twee jaar mijn zieke vrouw." Hartwig weet het al zeker: „Ik kies voor renovatie van het Ge rard Goosenhuis." Rotterdam Er worden door de Nederlandse Spoorwegen nog meer treinen ingezet om bezoe kers naar het Stadion Feyenoord te brengen. Voor de EK-kwalific- taiewedstrijd Nederland- Tsjechië, komende woensdag avond, vertrekken vanaf vier uur drie keer per uur treinen vanaf Rotterdam-CS en -Blaak naar sta tion Stadion. Vanaf station Dor drecht vertrekken elk half uur stoptreinen naar de Kuip. Rotterdam Plaatsvervangend korpschef Ottevanger van de' Rotterdamse politie en wethou der Simons hebben gisteren.'op het laatste moment geweigerd mee te werken aan een praatpro gramma van StadsTV. Reden daarvoor was de aanwezigheid van de columniste Carrie. Het was de bedoeling dat Ot- tevanger en Simons in een'ronde tafelgesprek'zouden praten over het thema werk en veiligheid, dat de afgelopen week centraal stond bij de begrotingsbehandeling in de Rotterdamse gemeenteraad. Aan dat gesprek zouden ook ver tegenwoordigers van midden-en kleinbedrijf en migrantenorgani saties deelnemen. Het leek de redactie van StadsTV een aardig idee om ditmaal ook de columniste Carrie aan Het Ge sprek, zoals het wekelijkse pro gramma heet, té laten meedoen. De Rotterdamse, die in haar ra diopraatjes steevast opkomt voor de minima en daarbij pittige taal richting'stadhuis en politie be paald niet schuwt, zou buiten het gesprek om (en buiten het zicht van de deelnemers) voor kriti sche kanttekeningen moeten zorgen. Simons en Ottevanger waren aanvankelijk niet van de aanwe zigheid van Carrie op de hoogte gesteld. De voorlichter van de wethouder, Anja de Jong: „Ik hoorde het pas vrijdagochtend. Er was afgesproken dat er een se rieus debat over werkgelegen heid en veiligheid zou zijn. De aanwezigheid van Carrie duidde op een gewijzigde invalshoek. Dat heb ik Simons gemeld en we waren het erover eens dat het be ter was om niet mee te doen." Woorden van gelijke strekking komen uit de mond van voorlich ter Anne Geelof van de Rotter damse .politie. „Vrijdagochtend hoord-, de programma- opze* jzigd. In samen spraak i i Ottevanger hebben we toen gemeend van medewer king af te zien. Overigens ging het ons niet specifiek om de per soon Carrie. Er had ook iemand anders kunnen zitten en dan had ik hetzelfde advies gegeven." Om drie uur gistermiddag kreeg StadsTV te horen dat Simons en Ottevanger niet zouden komen. Op het laatste moment slaagde de redactie erin twee vervangers te vinden: PvdA-fractievoorzitter Aubert en voorzitter Eikenbroek van de deelgemeente Noord schoven aan bij Krosbee-verte- genwoordiger Goedhart (namens de migranten) en woordvoerder Veldhoen van het midden- en kleinbedrijf. Enkele malen werd het onder houd kort onderbroken om Car rie haar visie te laten geven ('Snap-ie dat nou? Ze hebben nergens geld voor en willen straks wel tweeëneenhalf mil joen voor een huis voor Peper be talen') en zo over te schakelen op een ander gespreksonderwerp. Gespreksleider Ron van de Rhee aan het eind van de uitzending in de camera: „Wij aan tafel waren blij dat Carrie er was..." Rotterdam De Rotterdamse po litie onderschrijft de conclusies in het rapport 'Wit, Witter, Witst' - een onderzoek naar de kwaliteit van Rotterdamse cocaïne- dat het op grote schaal sluiten van dealpanden leidt tot een aantal moeilijk te controleren 'nevenef fecten'. In dit in opdracht van de gemeente Rotterdam uitgevoerde onderzoek blijkt dat het op grote schaal aanpakken van drugspan den als gevolg heeft dat de handel in verdovende middelen op straat toeneemt en verslaafden hun toe vlucht nemen tot gebruik van de gevaarlijke en meer verslavende variant crack. Onderzoek Drugsdeskundige J. de Vlieger van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond zegt in een soortgelijk onderzoek twee jaar geleden al tot dergelijke conclusies te zijn geko men. „Dit onderzoek bevestigt dat nog eens," zegt hij. „Als een dealpand overlast veroorzaakt, moet je optreden. Dat beleid ver andert niet. Alleen moeten we uit kijken dat districten niet teveel op eigen houtje panden gaan slui ten. Want dan kan dat aüerlei ne gatieve effecten met zich mee brengen. zoals een verschuiving van het snuiven naar het roken van cocaïne." Uit een drugspand gejaagde dea lers bieden nu al op steeds grotere schaal kant en klare 'gekookte co caïne'. ofwel crack, aan. De coke wordt verkocht in balletjes, die in geval van nood - bijvoorbeeld bij arrestatie door de politie- snel kunnen worden doorgeslikt. De onderzoekers vrezen dat doordat gekookte coke sneller kan worden gekocht en makkelijker worden gebruikt de vraag naar cocaïne zal toenemen, 'Veegacties' Het rapport: „Zo geven verschil lende straatprostituées aan dat ze sinds het aanbod van gekookte co ke op 'de baan' niet alleen fre quenter, maar uiteindelijk ook meer cocaïne gebruiken. Boven dien blijven ze langer doorwer ken." Een ander effect van 'veeg- actles' van de politie is dat dealers meer 'aan huis' bezorgen. Dat le vert minder overlast op, meldt het rapport, maar zorgt tevens dat de gebruikers uit het zicht van de hulpverlening verdwijnen. De Vlieger: „Ik denk ook'dat voor de hulpverlening, met name de veldwerkers, een belangrijke rol is weggelegd. Zij zullen immers duidelijk moeten maken aan ver slaafden dat dealpanden geen overlast moeten veroorzaken. En er dus maatregelen worden geno men om die overlast tegen te Tijdens het onderzoek, uitge voerd door het Gronings onder zoeksbureau Intraval, bleek al dat dealers na de diverse 'veegacties' van de politie voorzichtiger waren geworden. „Men heeft de in druk." staat in het rapport, „dat ais een pand niet te veel overlast bezorgt, het wel met rust wordt gelaten door de politie. In een van de panden die tijdens het veld werk is bezocht, is op de binnen kant van de deur een briefje aan getroffen met het opschrift: denk bij het verlaten van het pand aan de buren!" Rapport Het rapport 'Wit. Witter. Witst', dat vaststelt dat do in Rotterdam verkochte cocaïne van goede kwa liteit is. wordt door de Rotterdam se Gezondheidsdienst (GGD) 'voor kennisgeving aangenomen'. De gemeente wilde met dit onder zoek. dat bijna twee jaar heeft ge duurd, meer zicht krijgen op de kwaliteit van de cocaïne 'op ge bruikersniveau'. Daartoe werden 37 coeaïne-monsters gekocht en getest door het Gerechtelijk Labo ratorium in Rijswijk. De Vlieger 2egt dat het 'overlast- criterium' een centrale rol moet blijven spelen bij de aanpak van drugspanden. ..Een traron drugs voeren we niet in Rotterdam." be sluit hij. „we treden op tegen over last. De slechte dealers moeten weg, de güL-de willen wc met lie ren of zien. En belangrijk is om ie voorkomen dat verslaafden crack gaan gebruiken, en ontsporen." iwMWMBMHHi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1