13 Eigen Huis steunt Spaland-West Prakje delen en morgen opwarmen Hi Inwonertal Schiedam naar recordhoogte Verhoging OZB in aassluis gedeeltelijk teruggedraaid Bedrijfswoningen op transportcentrum Dronken automobilist zelf schuldig aan dood vriendin i m *i' Honderden klachten en schadeclaims na verzakkingen in nieuwbouwwijk MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VANDE WERELD VtAARDINGEN, MAASSLUIS. Inval in drugspand Bloedproef en rijverbod Controles in verkeer Botsing met snorfietser Inbrekers boren gat Koffer weg Anders op de foto Woudstra (CDA) uit gemeenteraad V O 'ë<jï Woensdag 16 november 1994 Schiedam De Schiedamse poli tie beeft afgelopen nacht een in val gedaan in een drugspand aan de Oostsingel. Daarbij werden drie mannen aangehouden, twee Schiedammers van 33 en 35 jaar en een Rotterdammer van 22 jaar. Het drietal heeft nog versehil- lenbde boetes uitstaan. Zij zullen die alsnog moeten betalen, met geld of anders met celstraf. Vlaardingen/Maassluis—Een auto mobilist uit Vlaardingen en een fietser uit Maassluis zijn gisteren door de politie aangehouden we gens drankgebruik. De Vlaardin- ger, 46 jaar oud, reed met drank op over de Burgemeester Heus- denslaan. Hij kreeg een rijverbod. De fietser was 38 jaar. Hij werd aangehouden in de Koningshoek. Op het bureau bleek hij niet in staat een blaastest af te leggen. Een arts nam hem wat bloed af. Vlaardingen/Maassluis Bij ver keerscontroles in "Maassluis en Vlaardingen zijn gisteren in totaal twintig bekeuringen uitgedeeld. In Vlaardingen werd een snel heidscontrole gehouden op de Ho- lysingei. Dertien automobilisten gingen op de bon. In Maassluis kregen zeven bestuurders op de Westlandseweg een prent wegens rijden met ondeugdelijke verlich ting. Schiedam Na een botsing met een snorfietser, is gisteren een 14- jarig meisje uit Schiedam naar het ziekenhuis gebracht, waar een hersenschudding werd vastge steld. Het ongeluk gebeurde op de Mgr. NolenslaarkHet meisje raak- te bij het oversteken in' paniek omdat een auto met hoge snel heid in haar richting reed. Zij Iweek uit en liep tegen een snor fietser op. De personenauto reed door. Schiedam Een inbreker die het voorzien had op een woning aan de Leeuweriksingel heeft giste ren grote moeite gedaan binnen te komen. Eerst werd aan de ach terzijde geprobeerd een gat in de pui te boren om de schuifpui open te breken. Toen dit niet lukte klom de dader over het balkon naar binnen. Het hele huis werd doorzocht. De inbreker liet een grote ravage achter., Niet bekend is, wat er wordt vermist. Bij de Schiedamse politie kwa men gisteren nog tien meldingen binnen van inbraken in wonin gen, kantoren en tuinhuisjes. Schiedam Een Vlaardinger die gisteravond zijn wagen aan de Buitenhavenweg in Schiedam parkeerde om even verderop een kort zakenge'sprek te voeren, mis te bij terugkomst zijn koffertje. De dader had een ruit van de auto geforceerd. Elders in Schiedam werden nog twee auto's openge broken. Uit deze wagens werd niets vermist. Vlaardingen Een misverstand ter redactie was er de oorzaak van dat gisteren de verkeerde tekst stond op de voorpagina van het Waterwegkatem naast de foto van de wethoudeT Van der Windt toe sprekende Sinterklaas. De tekst behoorde bij een foto, die van de andere zijde van de tafel in de ka mer van de wethouder was ge maakt. Hierdoor klopte de volgor de van de namen in het bijschrift niet. Voorzitter A. van Embden van de bewonersvereniging 720- PLN/Zuidbuurt zat op de geplaat ste foto achter de tafel. Linksvoor luisterde wethouder K. van der Windt, met naast zich van rechts naar links project-ambtenaar P. Joorman en de adviseurs J. Ba- rendregt en R. Termote, aandach tig naar de Sint. Door Peter de Lange Schiedam De vereniging Eigen Huis heeft de gemeente Schiedam aansprakelijk gesteld voor ernstige verzakkingen in de nieuwbouwwijk Spaland-West. De vereniging treedt op namens enkele honderden kopers. Zij eisen van de gemeente een schadevergoeding en stellen dat de grond weer moet wor den opgehoogd tot het niveau van het moment dat zij eige naar werden van hun huis. De verzakkingen veroorzaken grote ongemakken en problemen in met name het deelgebied De Velden, het noordelijkste deel van Spaland. In pas ingerichte tuinen staan bomen en struiken met hun wortels boven de grond, terrassen zijn door schots en scheef liggen de tegels onbegaanbaar geworden en opstapjes zijn opeens soms ve le centimeters hoger. De gemeente Schiedam heeft nog geen verklaring voor dit ver schijnsel. Verzakkingen zijn nor maal, maar niet in dit tempo. Spa land-West is een splinternieuwe wijk. Er werd pas enkele jaren ge leden begonnen met de woning bouw. Een grondmechanisch be drijf verricht momenteel onder zoek naar de oorzaak van het pro bleem. De uitslag van dit onder zoek verwacht de gemeente pas over ongeveer twee maanden. Het onderzoeksteam werkt in op dracht van Centraal Beheer/ de verzekeringsmaatschappij van de gemeente Schiedam. De maat schappij heeft ook contact gelegd met énkele juristen om de mate van aansprakelijkheid uit te zoe ken. Voor de huiseigenaren en de ver-, eniging Eigen Huis staat vast dat de gemeente Schiedam als enige aansprakelijk is voor de verzak kingen. De huizen/in Spaland zijn verkocht volgens het erfpacht systeem. Dat wilzeggen dat de ge meente eigenaar is van de grond. „En de gemeente hoort te zorgen dat de grond op z'n plaats ligt: Wie verwacht nou als koper dat hij na een paar jaar in zö'n situatie te recht kómt?" aldus een woord voerder van Eigèn Huis. Volgens dezè zegsman heeft de gemeente laten weten, overleg te willen voeren over de ongemak kelijke situatie in Spaland. Maar overleg is niet wat de vereniging wil. „Tenzij het leidt tot maatrege- len van de kant van de gemeente. Want er zal snel iets moeten ge beuren. Laat de gemeente het af weten, dan zullen we andere, juri dische stappen'ondernemen. Ik sluit niet uit dat we dan naar de rechter stappen" Ook huurders van woningwetwo ningen' iri. De Velden hebben bij de gemeente geklaagd over de verzakkingen. In de gemeente raad uitten vorige week verschil lende fracties hun bezorgdheid over de problemen met de grond in SpaJand-West; De wijk is opge spoten met zand en op sommige plaatsen' van een extra leèflaag voorzién om de vervuiling in de ondergrond - slib uit de Rotter damse havens- af..:te dekken. Momenteel rijn. plannen in;ont wikkeling om ook 'in Spaland- Oost een woonwijk met circa dui zend huizen te bouwen. Schiedam Dé Schiedamse be volking, blijft groeien. Door de toename-van -het aantal inwo- ners- in september met per- soneri telde de B.randersstad aan het begin van deze maand 73.218 burgers. Hiermee keert Schiedam terug op het peil van 1981, maar is nog lang niet aan -de'ruim 83.000 "die het'in 1971 ^vteldeb.'h-bh'.:-ye ..y Dat "record werd -niet lang vge- handhaafd. In deperiode 1982 d tot en met 1986 daalde het aantal inwoners tot een dieptepunt van iets meer dan 69.000..Nu is een omgekeerde ontwikkeling richt- baariDeaffcètópehvjjfjaar is hetl inwonertal gemiddeld'met 800 personen per jaar gegroeid. De: toename in. september van. dit j aar wordt vooral 'veroorzaakt door een vestigingsoverschot. Ook hetgeboorteniveaü blijft onverminderd hoog. Met uitzon dering van Groerioofd eriKethel deed.'de bevolkingsgroei zich voor y in, alle wijken. In Schiédam-Oost was de toename met bijna 100 personen het hoogst. Ten opzichte ;van begin 1904 v,groeit procentueel gezien de groep inwoners tussen de 5 en 9 jaar het'snelst (4,4 procent), ge- volgddoor.de groepen' 10 t/m 14 jaar en 30 t/m 39 jaar (beidén met 3,1procent), Laatsgenoemde leeftijdscategorie teltook de meeste personen (12.119) Op de tweedeplaats .komt de groep burgers in: de leeftijd tussen de 20 en 29 jaar (IL778). Het aantal /inwoners van 80 jaar en .ouder groeide dit jaar weliswaar met 45 Spérsphén maar blijft de kleinste r;beypMhsgpep(2865). Als de .Schiedamse. bevolkings- j groei nogeven aanhoudtzal Vlaardingen worden ingehaald. Volgens schattingen van de ge- méenfe telt Vlaardingen op 1 ja nuari 1985 73.485 inwoners. Op 1 januari 1996. zijn dat er volgens de ramingen 73:140, waaruit valt. .af tejlèiden dat ergens volgend jaar. h Schiedam Vlaardingen voorbijstreeft. Maassluis CDA-fractievoorzit- ter H. Woudstra neemt volgende maand afscheid van de Maasslui- se gemeenteraad. In verband met veranderende werkomstandighe den kan hij zich niet langer actief bezighouden met de politiek. Woudstra (63) is als hoofd perso neel en organisatie en diensten werkzaam bij het Elektriciteitsbe drijf Zuid-Holland in Voorburg en krijgt er een aantal taken bij. Daarom is het gewenst dat hij ook naar die plaats verhuist. De CDA-voorman maakt sinds 1984 deel uit van de gemeente raad en was daarvoor vanaf 1982 voorzitter van de commissie Bo demonderzoek Steendijkpolder, In december woont hij de laatste raadsvergadering van het jaar bij. Officieel wordt hij in januari op gevolgd. Mevrouw J. Bouwman neemt de plaats van Woudstra in en wordt daarmee het tweede vrouwelijke CDA-raadslid. Wie de nieuwe fractievoorzitter wordt, is nog niet bekend. Daarover wordt volgens Woudstra nog druk over legd. Ouderen in Vlaardingen moeten volgend jaar meer gaan betalen voor hun warme maaltijd: 'Niet een situatie om trots op te zijn'. Foto Roel Door Jan Rozendaal Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft vorige week met het vaststellen van de begroting besloten dat er volgend jaar 50.000 gulden minder wordt overgemaakt naar de stichting Raad voor het Ouderenwerk. „Dat houdt in dat de ouderen meer bij moeten gaan dragen aan de maal tijden," zegt directeur J. Bol van de stichting die zich als doel stelt het welzijn van de ouderen in Vlaardingen te bevorderen. Nu moeten de ouderen nog 6,50 gulden per maaltijd betalen. Door de bezuinigingen wordt dit vol gend jaar 7,25 gulden. „Vijf keer per week loopt dat natuurlijk aar dig op," zegt Bol. „Bovendien geldt dat voor ouderen alles duur der wordt. Vorig jaar zijn de prij zen voor de maaltijden ook al ge stegen, net als dit voorjaar de thuiszorg. Alles gaat omhoog, be halve hun AOW. Op die manier wordt het zelfstandig blijven wó nen voor ouderen inderdaad heel duur. Soms zelfs duurder dan in. een tehuis." Bij de maaltijdenser vice in Vlaardingen staan vijfhon derd ouderen ingeschreven; ge middeld per dag worden er door vrijwilligers ('Daar zitten dus de kosten niet.') driehonderd warme maaltijden thuisbezorgd. De ge volgen van de hogere vergoeding houden volgens directeur Bol in dat veel mensen ervoor zullen kie zen om minder vaak eten te laten komen: het prakje wordt gedeeld en wat overblijft de volgende dag weer opgewarmd. „Of de mensen eten een dag brood in plaats van warm eten. Want zelf koken dat kunnen ze niet. Inderdaad, het is niet een situatie om trots op te zijn," aldus Bol. „Het is een tries te zaak." Van de ouderen in Vlaardingen komt «zestig tot zeventig procent in aanmerking voor huursubsi die, is ooit eens gebleken uit een onderzoek. Veel van hen zouden ook wel voor andere subsidie maatregelen in aanmerking ko men, maar de drempel om die aan te vragen is vaak te hoog. Bol: „Het is ook heel ingewikkeld. De mensen moeten écht met de bil len bloot. Al hun inkomsten en uitgaven moeten ze elke maand indienen. We zijn op het moment, bezig om te bekijken of wij die subsidie dïrekt op de maaitijden in kunnen houden, dat zou het voor de mensen een stuk makke lijker maken. De politiek moet zich daarover nog uitspreken. Maar dan nog blijft het voor veel ouderen moeilijk om zo'n subsi die aan te vragen. Ze voelen dat als 'bij de steun aanklampen', zo als ze dat kennen uit de jaren der tig. Dat doe je niet, redeneren ze. Dan sappelen ze nog liever Slachtoffers Maar voor velen zit er niet anders op, weet ook Bol. En hoewel de ex tra korting voor de jaren vanaf 1996 van 100.000 gulden op het ou derenwerk voorlopig even van de baan is, houdt de Raad voor het Ouderenwerk er rekening mee dat die er wel komt „We hopen dat het niet zover komt, maar als dat wel zo is dan moet de politiek'ook zeggen waar wij dan moeten bezuinigen. Of de maaltijden,nog duurder moeten- worden, of dat we andere activitei ten moeten laten vallen. In elk ge val," zegt ze, „zijn we nu beter voorbereid. De korting op onze uitkering voor volgend jaar kwam als een donderslag bij heldere he mel. Maar nu zijn we al het over leg gestart met de ouderenbon den, zodat die ook hun 'invloed kunnen aanwenden in de politiek. Dat is hard nodig, want de oude ren zijn natuurlijk makkelijke slachtoffers voor de politiek," Maassluis Na moeizame onder handelingen is de Maassluise WD-fractie er gisteravond tij dens de begrotingsbehandeling in geslaagd de aanzienlijke verho ging van de onroerende-zaak-be- lasting (OZB) enigszins terug te draaien'. De vergadering moest een aantal malen worden ge schorst omdat het college zich maar moeilijk kon verenigingen met de door de WD ingediende motie. Het college-voorstel om het tarief met tien procent te verhogen werd behalve door de PvdA en Groenlinks door alle fracties van de hand gewezen. De OZB is de afgelopen drie jaar ook al punt van discussie in de ontwerpbegro tingen. geweest, maar werd nim mer opgeschroefd. Achteraf ge zien gaf wethouder L. Wesenha- gen-Kastelein (financiën) toe dat dat niet zo'n goede zet is geweest, nu de burgers plotseling opgeza deld dreigden te worden met de drastische verhoging. Volgens haar is de extra bijdrage echter noodzakelijk om het voorzienin geniveau op peil te houden. Het college deed gisteren water bij de wijn. Aanvankelijk wilde het voor 1995 een verhoging van 630.000 gulden doorvoeren. Dat bedrag zou vervolgens in de daar opvolgende jaren opgevijzeld moeten worden met respectieve lijk 310.000, 390.000 en nog eens 390.000 gulden. In verband met de in 1995 in te voeren bezuinigin gen zouden voornoemde bedra gen vervolgens moeten stijgen met 150.000 (1996), 54.000 (1997) en 8000 (1998) gulden. Volgens de WD zouden de tekorten op dié manier onevenredig ten laste van de burgers komen zonder dat bij b en w 'de inspanningsverplichting aanwezig is om de tering naar de nering te zetten'. Met demotie wilde fractievoorzit ter J. Scheerstra de verhoging van de OZB in 1995 van 630.000 gul den verlagen tot 500.000 gulden. Daarin kon het college zich wel vinden, maar het plan om de voor gestelde verhogingen voor de daarop volgende drie jaar te hal veren, werd verworpen. „Als we 'halvéren' veranderen in 'beper ken', kunnen we wel akkoord gaan," reageerde burgemeester J. Sterkenburg-Versluis. „Anders komen we niet meer geloofwaar dig over." Volgens Scheerstra be rustte een en ander op een mis verstand. Pas toen duidelijk was dat volgens de motie alleen de stijgingen van de oorspronkelijke bedragen gehalveerd zouden moeten worden, stemde het colle ge met het voorstel in. Zie ooKjiagina 15. Maasland Hoewel bedrijfswo ningen op het in aanbouw zijnde Westlandsetransportcentrum niet rijn toegestaan, wordt op deze regel voor de Maaslandse transportbedrijven Van den Ak- ker en Arkesteijn een uitzonde ring gemaakt. De regelgeving is door burgemeester en wéthou- ders al aangepast. De ontwikke ling van het transportcentrum heeft in Maasland de vraag naar een. rondweg weer actueel ge maakt. Transportbedrijven ver oorzaken met hun af-en-aan-rij- dende vrachtwagens' veel /over- last in de Maaslandsedorps kern. Omdat het dorp, anders dan bijvoorbeeld buurgemeente Schipluiden, niet over een rond weg beschikt, worstelt J het vrachtverkeer zich grotendeels door woonwijken, y Drukker Wethouder D. Hanemaaijer ver- wacht dat het op de doorgaande routes de komende jaren steeds drukker zal worden, ook met personenverkeer. „Ook Maas land zou eigenlijk zo'n randweg moeten hebben," verzuchtte Ha- nemaatjer onlangs. Maar vanuit de politiek is daar toe nog nooit een' initiatief onty wikkeld; De financiële en ruim telijke mogelijkheden rijn ui- terst beperkt y::y.; ë:/i;y Door Jelle Gunneweg Rotterdam/Schiedam Drank maakt meer kapot dan je lief is. De 26-jarige Schiedammer D.W. kan er over meepraten. In de nacht van 4 op 5 december 1992 knalde hij na een avondje stappen met zijn auto tegen een lantaarn paal op de trambaan aan de Schiedamseweg, even voorbij het Marconiplein in Rotterdam. Zelf hield hij alleen wat nekklachten over aan het ongeluk. Maar zijn vriendin overleed korte tijd later en zijn vriend moest zwaar ge wond uit de auto worden bevrijd. Oorzaak: te hard gereden in com binatie met overmatig drankge bruik. Zijn eigen verklaring luid de gisteren bij de Rotterdamse rechtbank als volgt: „We waren met z'n drieën wezen stappen en hadden net wat te eten gehaald, toen. we op de Rottérdamsedijk werden afgesneden door een auto. Op de kruising bij het Marco niplein ben. ik uitgestapt en naar die auto toegelopen, maar de be stuurder hield de deuren vergren deld en ging er vandoor. Even ver derop, op de Schiedam'seweg, pro beerde ik hem alsnog in te halen maar de weg versmalde daar van tweenjstroken naar één. Ik nam -toen'dacht ik de linkerbaan, maar dat bleek dus de trambaan. Die lantaarnpaal had ik niet gezien." Tegen de politie had de bestuur der die bewuste nacht gezegd dat hij zo'n honderd kilometer per uur reed. „Tenvijl slechts vijftig kilometer is toegestaan," wees po litierechter Th.W.H. E. Schihitz hem gisteren nog eens terecht. „Uit de bloedtest blijkt bovendien dat u 1,56 promille alcohol in uw bloed had zitten, térwijl de norm 0,5 promille is. Het promillage zal waarschijnlijk zelfs nog hoger ge weest zijn, want het onderzoek vond pas twee uur na het ongeluk plaats" Verwijten Officier van justitie H. H. J. Har- mejjer typeerde de situatie als volgt: „Je hebt weieens van die momenten in het verkeer dat je met je handen naar je hoofd grüpt en tegen jezelf .zegt: Mijn God, hoe zal dat aflopen? Dit was, ty pisch zo'n situatie. Meneer reed naar eigen zeggen zo'n' honderd kilometer per uur op de Schiedamseweg terwijl hij ge dronken had. Dan kun je niet an ders dan hem het gebeurde volle dig verwijten. Dat er nog een an dere auto in het spel was, doet ver der niet ter zake. Als hij netjes 50 kilometer per uur had gereden, was hij waarschijnlijk nooit de macht over het stuur verlóren." Harmeijer ordeelde dat dé roeke loze bestuurder 'zwaar onverant woordelijk was omgegaan met het leven'en het levensgeluk van an deren'. „Welke straf je ook oplegt, het maakt nooit goed dat iemand is overleden en een ander zwaar gewond is geraakt." Advocaat mr. P. G. J. van Loo kon zich in deze redenering vinden en deed' daarom geen moeite de Schiedammer van enige schuld vrij te pleiten. „Mijn cliënt vindt zelf ook dat hij ontzettend stom is geweest en betreurt de gevolgen ten zeerste. Een sanctie is zeker op rijn plaats. Ik zou het echter vervelend vinden als hij nu rijn rijbewijs moet inleveren, want hij moet voor zijn werk het hele land door reizen. Ik geef ook de voor keur aan dienstverlening boven een gevangenisstraf, zodat hij nog enigszins kan herstellen wat hij verkeerd heeft gedaan,"- De rechter veroordeelde de man tenslotte tot vier maanden gevan genisstraf waarvan twee -voor waardelijk, eventueel om te zet ten in tachtig uur dienstverle ning. Ook legde zij vijftien maan den invordering van het rijbewijs op. Omdat de Schiedammer al tien maanden hét roze papiertje heeft moeten missen, zette ze de resterende vijf maanden om in een voorwaardelijke invordering. „Maar de zwaarste straf is natuur lijk dat u. moet leven met de we tenschap dat u schuldig bent aan de dood van een ander." -.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1