13 tUiizengat wordt weer aantrekkelijk In 1996 start bouw van 550 woningen m£3È Meteenbrilvarrpptië^te?cfei|ei0 - Rotterdams Dagblad jpp H Furie begeleidt start bouw museumkade Plan voor nieuwbouw aan Scheepvaartweg üS Komst Waterwegcentrum lijkt een voldongen feit Overval in woning mislukt Vrouw maakt amok in café Inbrekers actief Aanrijding met veel blikschade Politie stuit op partij vuurwerk Snoepdieven aangehouden Geen prijs De Vaart BIBBMIBral Voor sportclubs geen milieu vergunning nodig SBHH Maassluis Twee mannen heb ben gisteravond rond half negen geprobeerd een Maassiuizer in zijn woning aan de Nobeldreef te overvallen. Nadat het duo had aangebeld deed de bewoner open en kreeg hij een nog onbekende stof in het gezicht gespoten. Eén van de belagers drong vervolgens de woning binnen waarop tussen hem en het slachtoffer een wor steling ontstond. Daarbij kreeg de Maassiuizer wederom iets in zijn gelaat gespoten. De daders gin- gen er tenslotte vandoor. Tijdens de vechtpartij sneuvelde de bril van de bewoner en liep hij enkele lichte verwondingen op. Schiedam Een 36-jarige vrouw heeft gisteren behoorlijk wat com motie veroorzaakt in café Het Maantje aan het Broersveld. De vrouw had wat drankjes op toen een aantal toeristen in de kroeg foto's wilde nemen. Scheldend maakte de vrouw duidelijk daar op tegen te zij n, waarna ze met as bakken begon te gooien. Omdat pogingen van het personeel de vrouw te kalmeren op niets uit draaiden, werd de politie inge schakeld. Die nam de vrouw mee en bracht haar naar huis. Vlaardingen In Vlaardingen zijn gisteren meerdere inbrekers ac tief geweest. Uit keiderboxen aan de Musschenbroekstraat en de Madridweg werden twee heren fietsen gestolen. Aan de Kethel- weg werd op klaarlichte dag een woning overhoop gehaald. Om binnen te komen werd de voor deur opengebroken. Het onge wenste bezoek ging er vandoor met geluidsapparatuur en siera den. Uit een woning aan de Park weg werd gisteravond een hand tas gestolen. Bewoners van de Callenburgstraat misten bij thuis komst een portefeuille en een por temonnee. Schiedam Op de Boerhaavelaan in Schiedam zijn gisteravond door een aanrijding twee auto's zwaar beschadigd. Het ongeluk ontstond toen een auto met drie inzittenden vanaf de Edisonstraat de Lorentzlaan op wilde rijden en daarbij geen voorrang werd ver leend. De auto, die op de Lorentz laan reed, kon de andere niet ont wijken en knalde er bovenop. Twee van de drie inzittenden raakten daarbij licht gewond. Tij dens het onderzoek van de politie werden op de Lorentzlaan rem sporen van zo'n 25 meter aange troffen. Daarom bestaat het ver moeden dat de auto die daar reed, een veel te hoge snelheid had. Vlaardingen Tijdens een onder zoek dat gistermiddag naar aan leiding van een aanrijding werd uitgevoerd, is de Vlaardingse poli tie gestuit op een partij illegaal vuurwerk. De voorraad, zo'n 34 ki lo Chinese knallers, lag opgesla gen in een garagebox aan de Ful- tonstraal. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. Schiedam De politie van Schiedam heeft gisteravond een 23-jarige Amsterdammer en een 30-jarige Rotterdammer aange houden wer ons het stelen van en kele zafck-snoep. Het tweetal werd al een tijdje in de gaten ge houden omdat ze tijdens de koop avond de ene na de andere winkel binnengingen om goederen te ste len. Toen de twee tenslotte uit een mand voor een winkel aan de Hoogstraat snoepgoed pikten, werden ze gearresteerd en meege nomen naai' het bureau. Aan de Horvathweg was gister avond ook een winkeldief actief. Hij had uit een kiosk een bock ge stolen en werd na een korte ach tervolging door de eigenaar in de kraag gegrepen. Toen de verko per de politie wilde bellen, rukte de man zich los en ging er van door. i'V- Waterweg Vrijdag 18 november 1994 Door Peter de Lange Schiedam Dat beeld vergeet hij nooit. Het mes dat de overvaller naar zijn hals brengt om hem morsdood te steken. Wei drie, vier keer vertelt hij het. Zijn eer ste reactie was: „Ik ben er ge weest." Met de linkerhand het mes afwerend, greep hij met dé rechter het éérste voorwerp bin nen zijn bereik: een houten, para- plubak. Daarmee lukte het hem de overvaller even uit balans té brengen. Waarschijnlijkheeft die paraplubak hem het leyen gered. Het personeel was ai naar huis, toen Schiedammer G.C. Vering- meier woensdagavond rond half, zes zijn laatste klant naar de auto. begeleidde. Toen hij zich omdraaide en zijn meubelwinkel in de St. Liduinastraat weer bin- i 'nenliep, kwam hem een;jonge man achterna. De bezoeker infor meerde naar de prijs van een bankstel en Veringmeier zei nog schertsend: „Ik heb waarschijn lijk niks in jouw smaak, mis- schien kun je beter naar Ikea gaan." Maai- de 'klant' was niet in voor geinfjes. Hij Liep om de balie heen, trok een vervaarlijk uit ziend mes uit een broekzak en schreeuwde: „Geld! Ik mot geld hebben, anders steek ik je dood." „En hij meende hel, hij was zo agressief als de pest," vertelt de 62-jarige winkelier met gesmoor de stem, want elke keer als hij te- rugdenkt aan dat dramatische moment schieten zijn ogen vol tranen. Zijn linkerhand, gewik keld in verband, bezorgt hem hel se pijnen. De hand is op vijf plaat sen gehecht, het mes heeft diepe wonden nagelaten. Niet alleen in. het lichaam. Veringmeier laat het doosje met kalmeringstabletten zien. „Zware pillen, maar ze hel pen voor geen cent. Ik heb bar stende koppijn. Geen oog dicht gedaan vannacht, elke keer weer zie ik dat verbeten gezicht voor me." Smal gezicht Het was geen gezicht dat bij een overvaller hoort, vindt hij nog steeds. Een smal gezicht van een blonde jongen van een jaar of achttien, negentien, met een soort baseballpet op. „Nee, hij zag er helemaal niet uit als een echte boef. Hij was ook redelijk ge kleed, net jackie enzo. Zo iemand roept dan opeens, je geld, of ik steek je verrot Dat verwacht je niet in een keurige straat. Hier gebeurt nooit iete/Toeh, om op' alles voorbereid ingméfér al enige tijd gelëden een stil-alarm en camera's laten installeren. Daar had hij; woens dag niets aan; alles gebeurde zo snel,\dat hy niet eens" gelegen- held had dealarmknop in te drukken. Tijdens de worsteling-uizijnzaak riep Veringmeier voortdurend om hulp.'Achteraf bleek dat de, kreten werden gehoord door een glazenwasser.Maar-die kon het: geluid niet lokaliseren. Hulp i; kwam pas opdagen toen.de hevig bloedende winkelier bij zijn buurmanbmnenlïepi poelier .VanM der Geest. „Die. heeft me geluk- - kig goed opgevangen.:' Daarvoor had Veringmeier nog 'geprobeerd de deuren van zijn winkel, dicht te drukken om de overvafler bin nen te houden. „Maar hij was veel sterker dan ik, ik moest hernial den gaan." .-'v Tijdens het politie-onderzoek kwam vast teistaan dat verschei- k -dene winkeliers de Overvaller om zijn handlanger 's middags al ge- mime tijd duor dn straat hadden zién'slenteren. De glazenwasser verklaarde dat de dader in de buurt van de Brugmanstraat met een brommer werd opgewacht door zijn kompaan. Het ■.tweetal verdween; voorlopig spoorloost- Sinterklaas De Schiedamse politie verichtte gisteravond een arrestatie, maar de verdachte bleek niets met de overvalue maken te hebben. Dat vwees'eenconfrontatie met; .het slachtoffer, ophet politiebureau gj uit De politie neemt de zaak - meer daar het aantal gewapende! fors toehèeemt. Roiid Sinterklaas en Kerst wordt immers goed ver- V/in keiiers, deelt de politie ver der mee, lopeft;niét alleen door dit koopgedrag een verhoogd risi- 'col'. Dtwrdéti bankehjen andere Sbeveitigmgsmaatregelen treffen, dacht naaf-mmder'goed bewaak te 'doelen. .De voorlichter:Je ziet dat terugin deobfers,Wij:conste.-.: teren vijftig procent meer gewa pende overvallen op winkels." Dm/dié'vërschijhsëi een halt toe -te roepen; start clepolitiejvolgen- de week een pr< jeet onder de Schiedamse middenstand. Vlaardingen—Het nieuwbouwpr» ject De Vaart heeft de Rijkspriis voor Bouwen en Wonen, de 'Bron zen Bever', misgelopen. .Het Vlaardingse bouwproject van 1(8 woningen in Holy-Noord was één van de negen genomineerde kan didaten uit de 51 projecten die wa ren aangemeld. De jury had waar dering voor het ambitieniveau van zowel gemeente als opdracht gever Eurowoningen. „Zonder twijfel zijn zij geslaagd in hun op zet de Vlaardingse woningmarkt uit te breiden met een aantrekke lijk nieuw segment," aldus het ju ryrapport. Op onderdelen vond men het zelfs 'een prachtig plan'- „De jury wjjst hierbij vooral op de Gordijn- en Gevelwoningen. Mooie woningen met bijzondere plattegronden en een goede prjjs- kwéiiteit-verhouding.'' De kritiek was dat de wijk 'te ge fragmenteerd' is. De stijlen van de dverse architecten lopen niet vloeiend in elkaar over. De prijs ging naar een Amsterdams pro', ject. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Zo'n 550 wo ningen, waterrecratie en hoogwaardige horeca, dat al les bij elkaar moet van het Buizengat in Vlaardingen weer een aantrekkelijk ge bied maken. Een gebied waar je graag bent," vat wethouder K. van der Windt (stadsontwikkeling) het beleids document Buizengat samen, dat volgende week van de drukker komt. In 1996 moet een begin worden gemaakt met de bouw van de wo ningen. Ergens in het begin van de volgende eeuw moet het hele plan af zijn. Order meer de kanto ren van het Nutsbedrijf, de Dienst Stadswerk, Reinigingsdienst en de brandweerkazerne aan de Hoflaan zullen dan zijn verdwe nen. Ook de bouwmaterialenhan- del van Baauw en de winteropsiag van watersportvereniging Vlaar- digen moeten wijken voor de wo ningbouw. Ook voor de kermis zal een ander plekje gevonden die nen te worden. De molen Aeolus, de watertoren en de sluis blijven wel gehandhaafd. Sterker: in het stedebouwkundig plan dat moet worden ontwikkeld dienen deze 'markante punten' zelfs zichtbaar te blijven en niet te worden 'weg- gebouwd' door hoge flats. Een aantal historisch-belangrijke wo ningen en bedrijfspanden zal ook behouden blijven en daar waar nodig opgeknapt. Ook de huidige vorm van het Buizengat-water mag zo min mogelijk worden aan getast. „Dat, het water, is juist het unieke," zegt Van der Windt. „Aan het water, vlak bij het cen trum met alle voorzieningen en dicht bij Het Hof en Oranjepark, die zaken moet je niet wegstop pen, die moetje gebruiken." Het enige probleem dat nog roet in het eten kan gooien lijkt de bo- demverontreimgn t het punt aan de Hoflaan waai nu regelma tig de kermis staat, heeft ooit een gasfabriek gestaan. De hierdoor ontstane bodemvervuiling moet eerst worden weggehaald. Alleen al voor deze plek komen de sane- ringskosten tussen de zeventien en dertig miljoen gulden te lig gen. Doordat de viezigheid zich heeft verspreid wordt de sanering van het hele gebied vele miljoe nen duurder. Vlaardingen kan dat nooit alleen opbrengen en is dus afhankelijk van bijdragen van provincie en rijk. Maar voordat tot sanering of afdekken met een leeflaag kan worden overgegaan, moet eerst bekend zijn wat de gemeente pre cies wil. Zie ook pagina 15. Vlaardingen Woensdag gaat de eerste paal het water in voor de Vlaardingse museumkade. Deze kade zal bestaan uit een circa vijf meter breed, wigvormig platform dat vrijwel voor de deur van het Visserij museum aan de West ha ven kade komt te liggen, en uit een drijvend paviljoen met daar op een oude vuurlorenkap. Op het platform wordt in een later sta dium een replica van een antieke houten hijskraan geplaatst, het paviljoen met zijn glazen ombouw gaat dienst doen als receptieruim te. De museumkade. die bedoeld is als blikvanger voor liet Visserij- museum. is een project van de speciaal voor dit doel opgerichte gelijknamige stichting. 700.000 gulden De bouwkosten van het platform en het paviljoen bedragen onge veer 700.000 gulden. Het karwei wordt uitgevoerd door het Vlaar dingse aannemingsbedrijf Wer ner. Directeur A. Meerman schat dat de eerste fase (het platform) me dio januari 1995 voltooid zal zijn. Wanneer de tweede fase van start gaat staat nog niet vast, dat hangt onder meer af van de financie ring. Voor de constructie van .het plat form. dat in feite een plaatselijke verbreding van de kade is, wor den achttien heipalen van elk cir ca 27 nieter lang in de haven ge slagen. Voor aannemingsbedrijf Werner, dat toch voornamelijk woningen bouwt, betekent dit ci vieltechnische karwei een bijzon dere uitdaging. Directeur Meer man verwacht r.iet dat zich ernsti ge problemen zullen voordoen. „Maar het heien wordt wel preci siewerk, want in de haven liggen een paar PTT-kabeis die we na tuurlijk moeten ontzien." Een ploeg duikers heeft deze kabels inmiddels tot op de centimeter nauwkeurig gelokaliseerd. De eerste paal wordt geslagen door burgemeester Stam. De hei stelling staat op een ponton in de haven. Het startsein voor de bouw wordt gegeven vanaf de stoom- sleepboot Furie, die voor deze ge legenheid zijn thuishaven Maas sluis even verruilt voor de Vlaar dingse binnenhaven. F. Loomeijer, directeur van het Visserijmuseum, erkent dat een logger toepasselijker was geweest voor de plechtigheid. „Maar stoomloggers zijn er niet meer in Nederland, en de enige nog au thentieke zeillogger, de Balder, vanuit Amsterdam naar Vlaardin gen halen is te duur. De Balder zal er overigens wel zijn als de museumkade wordt ge opend." Schiedam De groenstrook tus sen de Gilde- en Scheepvaartweg in Schiedam wordt naar alle waar schijnlijkheid toch volgebouwd met woningen en winkels. In te genstelling tot eerder van tafel ge schoven plannen lijkt het project dat door SSN-bouw is gepresen teerd, wel te worden gerealiseerd. Direct omwonenden zijn door de gemeente geïnformeerd over het nieuwbouwplan. Eerder al stond het grasveldje op de nominatie voor de bouw van een benzinestation. Dat heeft ech ter nooit tot concrete plannen ge leid. Daarna kwam de Woning bouwvereniging Schiedam CWBS) met het plan er flats in de sociale huursector neer te zetten. Ook dat ging niet door omdat de gemeente daar koopwoningen beter tot zijn recht vindt komen. Dertig woningen Het plan van SSN-bouw omvat in totaal dertig woningen -tien maisonnettes en twintig senioren- appartementen - die in een T- vormig complex worden ge bouwd. De woonvoorziening aan de kant van de Scheepvaartweg telt zes lagen, die aan de Gildeweg bestaat uit vier verdiepingen. Een deel van de begane grond van het woningenblok aan de Scheep vaartweg wordt voor één of meer dere 'bedrijfsvestigingen gereser veerd. De omgeving van de nieu we woningen wordt aangepast. De benodigde parkeerplaatsen wor den in een 'pleinvormige ruimte aangelegd en met het aanbrengen van bomen en struiken moet het groene karakter van de buurt ge handhaafd blijven. Voordat de bouwvergunning wordt afgegeven moet eerst nog wel het bestemmingsplan worden gewijzigd. Momenteel staat het al leen bijzondere voorzieningen toe. Bij de dienst gemeentewer ken van Schiedam is bekend dat verschillende bewoners bezwaren hebben tegen de nieuwbouw. „Zij kunnen bezwaarschriften in dienen als de wijziging van het bestemminsplan is goedgekeurd of als de bouwvergunning is afge geven," aldus gemeentevoorlich- ter J, Langstraat. „Overigens moet de procedure met betrekking tot het bestem mingsplan nog worden opgestart. Het overleg tussen SSN-bouw en de gemeente Schiedam bevindt zich nog in de onderhandelingsfa- Schiedam Voor sportkanti nes in Schiedam hoeft voorlo pig alleen een miiieuvergun- ning te worden aangevraagd als ook een bouwvergunning nodig is en als er klachten zijn. over de sportvereniging. In an dere situaties worden de clubs niet actief benaderd. Deze be-, leidsmaatregel hanteert de ge- meente Schiedam tot meer duidelijk is over de vergun- mngplicht van sportverenigin- gen in het kader van de de Wet Milieubeheer. Sinds 1 maart 1993, de dag dat de Wet Miliebeheer van kracht ging, zijn de sportverenigin gen vergunningplichtig. De hoge leges (gemiddeld al snel zo'n vijfduizend gulden) .en de administratieve werkzaamhe den die hieraan verbonden, zijn, bezorgen de sportclubs veel problemen omdat ze meestal op vrijwilligers en con- tributiebijdragen draaien. - Na diverse klachten uit het he le land heeft het ministerie van - VROM vorige maand de ge meenten en de Nederlandse Sport Federatie bedenktijd ge vraagd om mogelijke oplossin- gen te bedenken voor de. uit- -• voeringsproblemen. Eind van het jaar wil minister De Boer een definitief besluit nemen, over' de miiieu-n Hoek van Holland—Het Waterweg- centrum lijkt door de meerder heid van de Hoekse bevolking al te zijn geaccepteerd als een on ontkoombaar gegeven. In de bom volle zaal van 'De Hoekstee', waar gisteravond zo'n tweehon derdvijftig mensen waren samen geperst, werd eigenlijk vooral ge sproken over details en over per soonlijke belangen. De echte hamvraag of het water wegcentrum er eigenlijk wel zou moeten komen, werd slechts door een enkeling wat aarzelend aan de orde gesteld. Project-ontwikkelaar J. W. Vader benadrukte dat het deze keer, na vele eerder geopperde plannen, wel degelijk de bedoeling is om het waterwegcentrum tot ontwik keling te brengen. De bouw van het expocentrum langs de Nieuwe Waterweg is daar een voorbeeld van. Het gebied dat wordt omsloten door de Berghaven, de Langeweg, de Koningin Emmaweg en de Strandweg is voorbestemd om uit te groeien tot een recreatief cen trum met een hotel, winkels, wo ningen en een aantrekkelijk strandleven. Tot welke grootte het allemaal zal uitgroeien is in feite afhankelijk van de belang stelling die in Hoek van Holland zelf wordt getoond. „De investeerders staan te trappe len om in dit prachtige gebied aan het werk te gaan," aldus de gees telijke vader van het plan. Hij moest overigens constateren er nog een heleboel problemen zijn op te lossen voordat men aan het werk kan gaan. Het wijzigen van het bestaande bestemmingsplan lijkt van alle problemen niet eens het grootste, omdat de zittende deelraads-co- alitie zich na de verkiezingen al uitsprak voor de realisering van het waterwegcentrum in Hoek van Holland. Het eventueel door trekken van de spoorlijn naar het strand en de plannen om de hele Hoekse duinstrook tot beschermd gebied te maken, zijn forse muren die eerst nog geslecht dienen te worden. De volgende fase is het 'Master- plan'. Dan zal duidelijk worden waar er precies gebouwd gaat wor den en wat men voor plannen heeft. Inmiddels 2ai dan het be stemmingsplan gewijzigd moeten worden. De vraag is of die wijzi ging nog door Rotterdam be krachtigd mpet worden, of dat met ingang van 1997 die zaak door een zelfstandig Hoek van Holland wordt behandeld. Tegengas Gezien de voortvarendheid van de plannenmakers zou het kunnen gaan, Maar aan de andere kant is het niet ondenkbaar dat er vanuit de deelgemeenteraad nol het nodige tegengas wordt gege ven, omdat hét akkoord pinnende deelgemeenteraad tamelijk bro&j i BMÊË 1 Het Buizengat gezien vanaf molen De Ae olus. Begin volgende eeuw moeten er550womn gen staan. Foto Oen nes van der wel/Roel DijKstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1