15,: 'Als je hier wilt leven, moet je je aanpassen' In Buizengat komen niet alleen woningen van een half miljoen' Vluchteling in Vlaardingen genda Multi-functionele aanplakpalen Sint in Schiedam Hij komt, hij komt... Doorvaart gestremd 'Recht op een toekomst' Bedenkelijk peil Woningen mogen in De Pelmolen -r3-maana *kkW eerste maand gratis meer her Is nie t jjtg Voor rimpels IMEDEEN êScboonheid van binnenuit drogisterij }d B.J.M. VENNEMAN DROGISTERIJ PIJPERS drogisterij PAALMAN drogisterij ZUYDËRWIJK Drogisterij Parfumerie VAN ALPHEN Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 november 1994 Een aantal maanden geleden heb ik een pleidooi gehouden voor de terugkeer van muurkrantetellages op veel gepasseerde plekken in de stad. Tegenover terrassen aan de Westhavenplaats in Tüaaidingen of de Koemarkt in Schiedam, zo suggereerde ik, zouden de2e in de ja ren zeventig veel gebruikte boodschappenborden een goede plek vinden. De vervuiling van bijvoorbeeld Mr X zou hiermee minder navolging krijgen van trouwende paartjes, Abraham ontmoetende kerels, Sarah begroetende dames of ."resten organiserende clubjes, veronderstelde ik. In de Vlaardingse gemeenteraad is bij de begrotingsbehandeling de aanplakvervuiling besproken. In mime breedte werd besloten de komst te overwegen van aanplakzuilen in verschillende wijken. AL- leen de grootste fractie, van de Socialistische Partij, steunde het voorstel niet. De tomatengooiers vertelden er niet bij waarom. Voï- *- gens mij heeft dat alleen te maken met het feit dat haar ex-lid Joke 5®al (nu Burger Belangen) met het voorstel is gekomen. Alle andere fracties gaven wel hun stem aan de motie Fiat, waarin "'„wordt overwogen „dat er eindelijk eens een eind moet komen aan het --illegaal plakken, maar de mogelijkheid voor zowel leuzen als mede delingen voor wijkactiviteiten en dergelijke mogelijk moet zijn." Het {.gemeentebestuur kreeg opdracht die mogelijkheid te onderzoeken, vvsrblj is verwezen naar wat in Hoorn met behulp van afgeschreven iantaarnpalen isgebeurd.Inhet vervolg viel al het woord aanplakzui len. Zo'n pidkrrgtgelijkhad op enkele plaatsen in de stad lijkt me niet onaardig. Het gaat me echter, bij nader inzien, toch te ver om daar voor gelijk maar weer een nieuw stuk straatmeubilair te laten ont werpen en plaatsen. Dan zijn de wanden van de schakelkasten en elektriciteitshuisjes, die nu bijna alleen door die vervuilende Mr X worden afgeplakt, ook goed genoeg. En goedkoper. Waarom kin het een niet met het ander gecombineerd worden? Ge woon multi-functionele plakpalen, Goed om gratis te beplakken en om zekeringen, schakelaars enzovoorts in op te bergen. BE.N'VAN HAREN Sinterklaas doet natuuuuuurlijk ook Schiedam aan. Zaterdag 19 november stapt hij om 13.45 uur aan wal om zich vervolgens naar het stadhuis te begeven waar de burgemeester hem om 14.00 uur op het bor des verwelkomt. Na de ontvangst maakt de Sint een tocht door de stad over de Grote Markt naar de Hoog straat. Broersvest, Emmaplein en terug naar He- maplein, Broersvest, Hoogstraat en Grote Markt. Zondag 20 november bezoekt de Goedheihgman om 14.30 uur het woon-, zorg- en dienstencentrum Fran- keland. Vlaardingen Stipt om 9.54 uur vaart Sinterklaas met zijn gevolg zaterdag 19 december door de sluizen de haven van Waardingen binnen. Op de Oosthavenkade arriveert hij dan om 10.10 uur, waarna een wandeling volgt naar het stadhuis over de Oude Havenbrug, Westha venplaats. Westhavenkade, Dayer, Brede Steeg en Markt. Na de ontvangst door de burgemeester in het stadhuis vervolgt de Sint zijn tocht door het centrum via de Hoogstraat, Korte Hoogstraat, Cronjéstraat, Veerplein, Waalstraat, Kuiperstraat en het Liesveld, 's Middags bezoekt de Smt om 13.15 uur Holierhoek, om 14.00 uur het Burgemeester de Bordesplein en om 14.30 uur het centrum. Ook vermaken enkele pie ten kinderen in de Roadshowwagen, die om 13.30 op het Liesveld staat en om 15.00 uur in de Fransen straat. In verband met heiwerkzaamheden voor de bouw van de Museumkade, ter hoogte van het Visserijmu seum, is vanaf maandag 21 tot zaterdag 26 november de doorvaart in de Oude Haven gestremd. De periode wordt bekort of uitgebreid ais dit nodig blijkt. De aanvoer van heipalen geschiedt over de Westhaven kade, waar ze worden opgeslagen. De panden aan de Westhavenkade blijven gedurende de werkzaamhe den bereikbaar voor alle verkeer. Meer informatie bij de havendienst (4344700) of per marifoon kanaal 20. Hoek van Hólland Amnesty International start 19 november een jonge renactie, die onder het motto 'Recht op een toekomst' doorloopt tot het eind van het jaar. Kinderen hebben recht op bijzondere bescherming, zorg en bijstand. Vandaar dat de Verenigde Naties een speciaal Verdrag inzake de Rechten van het Kind hebben opgesteld, dat op 20 november 1989 is vastgesteld. De 20ste november is sindsdien door de VN uitgeroepen tot de Dag van de Rechten van het Kind. Bij het Kinderrechten-verdrag hebben zich meer dan 150 staten aangesloten. Dat betekent niet dat het met de bijzondere bescherming, zorg en bij stand voor kinderen zo goed verloopt. Integendeel. Juist jongeren, bijvoorbeeld straatkinderen, zijn vaak het slachtoffer van rechtenschendingen. Amnesty International kiest het 5-jarig bestaan van het verdrag als gelegenheid om tegen deze schrij nende situatie te protesteren. Even een reactie, op het artikel van Peter de Lange van dinsdag jongstleden inzake het democratisch ge halte in Schiedam. Het lijkt mij niet Ionend, voor noemde stelling verder aan te kaarten, gezien de veie facetten, van onderhavig onderwerp. Wat ik in het zo juist genoemde artikel vooral van een bedenkelijk peil vond, is het feit dat de heer de Lange een citaat uit mijn betoog haalde, hetwelk inderdaad onsamen hangend zou klinken, als ik het zo zondermeer zou hebben opgelezen, hetgeen niet gebeurde natuurlijk. Welk journalistieke vorm de heer de Lange nu eigen lijk nastreefde is mij, behoudens enkele vermoedens niet geheel duidelijk. Dat men onderwerp van kritiek is, en ook behoort te zijn, in een openbare funktie zo als o.a. raadslid heb ik, niet bij toeval, in tweede ter mijn van de debatten al betoogd, het gaat om de ma nier waarop. Ook is men niet verplicht, een ander punt van kritiek in het artikel, in de aanloop naar de jaarlijkse begro tingsdebatten eventuele vragen schriftelijk te stel len, ofschoon ik ook wel beseft, dat het altijd leuk staat in de notulen, (bewijs van ondernemingslust.) Ten slotte moet mij van het hart, dat de heer de Lan ge bij deze niet op mijn stem kan en mag rekenen bij de eerstvolgende verkiezingen van journalist van het jaar, het is niet anders. Cees Krommenhoek, onafhankelijk raadslid Schiedam Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozen daal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Mariëtte Olsthoorn Vlaardingen Onlangs start te ze met een eigen bedrijfje. Nou ja, eigen bedrijf is een groot woord, zegt ze beschei den. Azmaxa Hailu (34) is sinds kort agent bij een reis bureau waarvoor ze tickets verkoopt naar landen in de hoorn van Afrika. Haar 'kan toor' heeft ze aan huis, in een omgebouwde kast. Als haar twee kinderen Aida (10) en Paulus (9) uit school komen, is de tafel gedekt en kunnen ze met een aanvallen. Dan luistert Azma- ra naar hun verhalen en vraagt wat ze die dag op school hebben geleerd. Ze lachen wat af met z'n drieën. Die momenten zou ze voor geen goud willen missen. Daarom heeft ze het solliciteren even uit gesteld en is ze thuis voor zichzelf begonnen. Maar kijken hoe het loopt. Azmara en haar twee kinderen zijn nu zes jaar in Nederland. Na een jaar gevangenschap gevlucht uit Eritrea, waar zij samen met haar man actief was voor het Eri- trees Bevrijdingsfront (ELF). Een democratisch vaderland was hun ideaal. Na een maand in een asielzoe kerscentrum. kregen Azmara en haar kinderen een ROA-huis in Vlaardingen. Na drie jaar volgde de A-status. Dat ze moesten inte greren stond vast voor de Entrese en dat ging het gezin meteen goed af. Aida ging naar school, leerde in een razend tempo Nederlands en in een mum van tijd was er op pas gevonden voor Paulus. „Ik was zo trots; nu kon ik ook naar school," zegt een glunderen de Azmara. „In mijn eigen land heb ik door de oorlog geen kans gehad om verder te studeren. Hier wil ik graag doorleren." Na een jaar Nederlandse les volg de ze een administratieve oplei ding en eentje in de boekhouding. Daarnaast was zij actief bij het ELF in Rotterdam en bij vluchte lingenwerk, voor wie zij voorlich ting gaf op scholen. Azmara vindt het prettig om haar ervaringen te delen met andere mensen. Soms wordt ze er ook weieens moe van om almaar haar verhaal te moeten vertellen. „Ik wil verder, nieuwe dingen ontdekken," zegt ze. „Maar als mensen erom vragen, wat moetje dan?" Vader Toen haar man twee jaar geleden naar Europa kwam om te gaan werken voor het Eritrees Bevrij dingsfront, had ze hem vier jaar niet gezien. Nu is hij slechts een paar dagen per maand bij zijn ge zin in Vlaardingen. Daar hebben Azmara en de kinderen het moei lijk mee. „Maar," zegt ze „Zijn doel is mijn doel, en dat is de toe komst van mijn kinderen." „Ik ben vader en moeder tegelijk. Ik ben een vriend voor mijn kin deren, ik geef ze liefde, praat veel met ze en leg ze uit waarom hun vader niet bij ons kan zijn. Dat ac cepteren ze. Maar het blijft moeilijk, tel kens weer als hij zijn koffer pakt." Ze mist hem als hij weg is, net ais haar familie. Haar broers en zus, haar vader en moeder, die zij in 1978 voor het laatst heeft gezien. Dat is haar stille verdriet. Hun ge zichten is ze vergeten. „Ik ken ze niet meer, maar ze blijven in mijn hartOndertussen zit Azmara al les behalve stil. Sinds een half jaar is zij lid van de commissie voor etnische minderheden. Om zichzelf te ontwikkelen en om iets te doen met haar ervaringen als vluchteling in Vlaardingen. „Ik hoor alles uit de eerste hand en ik kan mijn mening kwijt over mi grantenzaken. Dat vind ik belang rijk." Dat er veel misverstanden be staan tussen Nederlanders en bui tenlanders was haar al snel duide lijk. Domweg omdat mensen elkaar met begrijpen Als je hier wilt leven, moet je je aanpassen, is haar ervaring. Het valt de Entrese vluchtelinge echter op dat veel migranten zich afsluiten van hun omgeving. „Vooral vrouwen houden zich al leen binnenshuis bezig met de verzorging van het gezin Zij heb ben geen flauw idee wat er om hen heen gebeurt." Juist die wou wen zouden naar buiten moeten treden, meent Azmara. Een voor waarde is wel dat de kinderen worden opgevangen, zodat moe ders naar school kunnen om Ne derlands te leren Ook de Stichting Coerke kan een rol spelen in de emancipatie van migran tenvi ouwen B ij voorbeeld door contact te onderhouden met buitenlandse vrouwen Boven dien zou het volgens Azmara geen kwaad kunnen tie rechten van de vrouw binnens huis eens aan de kaak te stel len Ze ziet het vaak genoeg de man heeft geen werk. hangt de hele dag wat rond. terwijl de vrouw thuis kookt en wast ..Dat is toch geen leven zegt ze vol afgrijzen. Het zou niks voor haar zijn om de hele dag thuis te zitten Ze kan niet zonder wei k en zonder men sen om haar heen, zegt ze Ze leeft met de dag, in onzekerheid over wat de toekomst haar brengt. Maareén ding weet ze zeker Aida en Paulus studeren hier af. „Mijn toekomst is kapot, dat laat ik bij mijn kinderen niet gebeuren." Azmara Hailu: 'Mijn toe komst is ka pot, dat laat ik bij mijn kinde ren niet ge beuren.'Foto Roel Dijkstra Vlaardingen De oorsprong van het Buizengat en Oude Haven ligt m het water 'de Vlaarding'. Vanaf de middeleeuwen werd dit water gekanaliseerd en uitgediept, waardoor het toegankelijk werd voor schepen. In de vijftiende eeuw werd dat deel van het water dat nu de naam Buizengat draagt, door middel van een sluis afge scheiden van de haven. De bedoe ling was een spuiwaterte creëren waarin grote hoeveelheden water werd opgespaard. Dat spuiwater werd gebruikt'om de bedding van de haven schoon te schuren zodat de haven, toen de economische slagader van Vlaardingen, niet zou verzanden. De naam Buizengat is ontleend aan het historische feit dat in de winter in deze haven de buizen - de vissersschepen- werden af gemeerd. Het was een bedrijvig gebied in die tijd: de ene scheeps werf was de buurman van de an dere, maar zijn inmiddels alle maal verdwenen. De enige bedrij vigheid van betekenis aan de stad-kant van het water is de bouwmaterialenhandel van Baauw, En aan de overkant de kantoren van onder meer Nutsbe drijf, een aantal gemeentelijke diensten en de brandweerkazer ne. „Die bedrijvigheid," zegt wethou der Van der Windt, „past daar niet meer." In een nota staat het 20: „De bestaande uiterlijke verschij ningsvorm van het gebied en de bedrijfsactiviteiten die er plaats vinden passen niet bij een stad die een op vernieuwing en veran dering gericht imago nastreeft." Nu echt Al tientallen jaren wil Vlaardin gen wat met het Buizengat. Zo werden in 1978 al 'serieuze brie ven' naar watersportvereniging De Duik gestuurd. De winterop- slag moest weg aan de Haven straat. Enkele weken geleden, ok tober 1994, ging de grote grauwe loods plat. Nu moet het echt gaan gebeuren: zo'n 550 woningen, wa terrecreatie en hoogwaardige ho reca - een patisserie met terras aan het water. Hoewel de definitieve invulling nog wel een tijdje op zich zal laten wachten, streeft Van der Windt er naar om woningen in diverse prijsklassen tc bouwen. „Er ko men niet alleen woningen van een half miljoen of meer. Het is juist de uitdaging om een goede men ging van woningen te krijgen. Daar waar vraag naar is." Hoewel er ook sprake zal zijn van sociale woningbouw, komt het zwaartepunt waarschijnlijk te lig gen op de middel-dure huizen, van rond de tweeeneenhalve ton Daarbij wordt erop gerekend dat er dan een zogenoemde 'verhuis- beweging' op gang komt mensen die gezien hun inkomen nu goed koop wonen, worden verleid om Vlaardingen De plannen voor het Buizengat passen in de filo sofie van wethouder Van der Windt om het gezicht van Vlaar dingen weer naar het water te richten. Het Buizengat is het be gin - of vanaf de rivier gezien het einde- van de bouw van in totaal enkele duizenden wonin gen. Want Vlaardingen hoopt ook nogeens toestemming te krijgen om aan de N'">uwe Wa terweg grote aantallen huizen neer te zetten. Voorwaarde is dan wel dat de milieu-regels worden aangepast en dat de raf finaderijen aan de overkant - zoals afgesproken- schoner gaan werken. Een doorbraak in die discussie is het akkoord van de provincie met de plannen van Vlaardin gen om in De Pelmolen - tussen het Buizengat en de Nieuwe Wa terweg- woningen te bouwen. Nadat dit plan vanwege miheu- eisen jarenlang in de kast is blij ven liggen - te veel overlast van bedrijvigheid- en De Pelmolen in die tijd verschillende keren van eigenaar verwisselde, is de ze kogel eindelijk door de kerk. Woningstichting Samenwer king gaat in de voormalige peui- vruchtenfabriek over niet al te lange tijd 36 appartementen ma ken. Het gaat om woningen in de sociale sector. naar het Buizengat tc gaan. zodat ze een goedkope woning achterla ten Dat die vraag er is blijkt wel uit het bouwplan aan de Parkweg in de Oostwijk voor achttien be schikbare woningen hebben zich nu al 120 gegadigden gemeld Een aantal dat met de dag groeit Behappen Voorwaarde bij de woningbouw plannen is wel dat de kosten van de bodemsanering te behappen blijven, want dc gemeente wil er geen geld op toeleggen alle kos ten moeten worden terugver diend met de grondvorkoop De gemeente heeft inmiddels tachtig procent van de grond in ei gendom Met de overige grondei genaren gaat Van der Windt snel de onderhandelingen openen Daarbij zal worden geprobeoid in overleg alternatieve locatie» te vinden „We zeggen niet je moet daar weg en bekijk het vei der maar Daar moeten we met z'n al len uit zien te komen." aldus de wethouder, die m decern bei ook een stadsgesprek uil houden Dan worden alle Vlaardingers - 'Het Buizengat is eigenlijk van iedere VUiardinger'. aldus Van der Windt- uitgenodigd om mee te praten en ideeen te lanceren Zo moet de invulling van het Bui zengat, waar Vlaai dingen al de cennia ïeikhfilzend naar uitkijkt, meteen ook de proeftuin worden voor 'de geest' van het college- piogram 'De burgers zullen meer worden betrokken bij de ontwik keling van het beleid en de uit voering daarvan'. Schuurkerk. Maarten Peters (mu ziektheater), 20.30u. Koningshof. Concours harmonie, 20.00u. De Kern. Snuffelmarkt, lO.OOu. Vrijdag 18 november SCHIEDAM Teerstoof. Kees Torn en Bert Dic- tus, 20.30u. Magnalia Deikerk. Mandoline Orkest ONI, 20.00u. De Ark. KSM Orpheus, 20.00u. Film huis. Manhatten murder mastery, 21.30u. Podium. I Travel. 22.00u. DC de 4Molens. bridgen, 13.00u. VLAARDINGEN X 645. Hans Duifer band. 24.00u. Stadsgehoorzaal. Wayne's World (film), 20.30u, Harmonie. Paul Pleijsier, 20.30u. MAASSLUIS Schuurkerk. Eric van Muiswinkel. 20.30u. MAASLAND Vlietzicht Mega house party. 21.00u. Zaterdag 19 november SCHIEDAM Grote Kerk. Pianoconcert Anna Fnd- man, 15 OOu. Filmhuis. Schnjver Willem Brakman. Teerstoof. Kinder- danstheaterPompoen, 14.00u. Leb bis Jansen, 20.30u. Stedelijk Museum. Orgelconcert mmv Frank van Wingerden. 15 OOu, Podium. Al- lez Mama. 22 OOu. De Erker. To neelgroep Uno. 20.00u. Trefpunt, Nieuwe Waterwegstr. 14. Rommel markt, lO.OOu. VLAARDINGEN X645. Danceparty Centra! Park New York, 23.00u. Stadsgehoorzaal. Wayne's World, 20.30u. 'Dagvreem- de man', 20.15u. Harmonie. Jaap Muider, 20.30u. UJnbaanhallen. Vlooienmarkt. lO.OOu. MAASSLUIS ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: Heaven and earth' (12) dag. 11.45-2.45- 5.45-8.45. Alhambra 2: 'Natural Born Killers' (16) dag. 4-5.45-9.30. Calypso 1: 'Forrest Gump' (12) dag. 1.15-5-8 30. Ca!ypso-2: 'Four weddings and a funeral' (al) dag. 1.15-4-9.30. •Pnscilla' (16) oag. 6.45. Calypso 3: 'De vlinder ti tde kat op' (al) dag. 1,15-6.45. 'Reality Bites' (ai) dag. 4-9.30. Cinerama 1: 'The Mask" (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'The Chase' (12) dag. 1.15-4-6 45-9.30. Cinerama 3: 'Trial by Jury' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'When a man loves a woman (at) dag 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'The Shadow' (12) 4-6.45-9.30. Corso: Thue Lies' (16) dag. 12.45-3 30- 6.15-9.15. Imax Theater: Yel lowstone' (al) dag. 2-3.15-6.45. 'Blue Planet" (aI) dag. 4.30, za. zo. 00k 1. 'Dances with wolves' (al) dag. 8. Venster 1: 'Rouge' (16) dag. 8- 10. Venster 2: 'Klassenverhaltnis' vr.za.zo. 7.3Q.'TheHust!er'vr.za. Kb Venster 3: 'Ladybird, ladybird' (16)' dag. 8. 'Fresa y chocolate" (16) dag. 10. Venster 4: 'MinaTannenbaum' dag. 7.30-10. Lumière 1: 'The spe cialist'(16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Baby's Day Out' (al)dag. 1.15-6.45. 'Speed' (12) dag. 4- 9.30. Lumière 3: 'Clearand present danger" (16) dag. 3.30-6.15-9.15. Lumière 4: The Crow" (16) dag. 4- 6.45-9.30. Thalia: 'Blown Away' (16) dag, 1.15-4-6.45-9.30. Advertent Gratis Actrice Anne Archer is bekend van 0 a. Fatal Attraction en Clear and Present Danger. Zij is een enthousiast gebruikster van imedeen, een voedingssupplement op basis van mariene organismen. Na drie maanden, waarin zij twee tabletten Imedeen per dag nam (de opbouwfase), had Anne Archer zichtbaar minder rimpels en kraaiepootjes Na die drie maanden ging ze over op de onderhoudsfasQwaarin zij één tablet Imedeen per dag slikt, om de huid in optimale conditie te houden Meent 11a Tel. 010-4110943 uw vakdrogist Benthuizerstraat 64- R'dam - Tel. 010-4661474 Kleiweg 75a - Tel. 010-4186865 Abtsweg 61 - Burg. Baumannlaan 151 Stadhoudersplein 134e Staten weg 87 Tel. 010-4653762 Bergse Dorpsstraat 136a Rotterdam Tel. 010-4187034

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2