'Witten' van zwart werk goed voor tienduizenden nieuwe arbeidsplaatsen 13 SiiiiliiÉM Rotterdams Dagblad a Capelle zucht onder 'metro-criminaliteit' Blaak Office Tower schiet de grond uit 'Bouwkosten nieuwe woningen vallen mee' Gemeente dreigt met vertrek uit Marconiplein Van der Vlist hoeft niet weg om EMK-zaak fcSf,5ssp?Si^SfeÉpK Rotterdam overweegt experimenten met nieuwe 'werkcorporaties' Commissaris Brekelmans gaat weg uit Centrum iBÊÊSSÊÊImÊm^ÊÊmmÊSm SSESi Witte de With even terug in Witte de With HSL-halte Noordrand is mogelijk Videobeelden van schutter Kruisplein Alcoholcontrole Maasboulevard Zwaardere straf voor overvaller ssA Rotterdam Zaterdag 19 november 1994 Door Annemiek van Oosten Rotterdam De werkloosheid in Nederland is geen onoplosbaar probieem. Het starten van werkcorporaties -bedrijven die tegen betaling maatschappelijke diensten aanbieden- kan op den duur tienduizenden mensen extra aan betaald werk helpen. In Rotterdam wordt al een tijdje serieus gedacht om met deze methode aan de slag te gaan. De gemeente overweegt en kele experimenten, waarbij met name wordt gedacht aan een proef' om zo'n corporatie te kop pelen aan een woningbouwvereniging en bijvoorbeeld een particulier bedrijf. De financiering van deze nieuwe 'werkcorporaties' is volgens prof. dr. P. van Schilfgaarde voor een belangrijk deel mogelijk door overheid en consumenten samen te laten opdraaien voor het 'wit ten- van al het bestaande zwarte werk. De Delftse hoogleraar, afge lopen donderdag nog te gast-op een studiedag van de deelge meente IJsselmonde, werkt in zijn boek 'De Werkcorporatie' ideeën uit voor het dichten van het zwarte gat in de economie. „Wij moeten ophouden onszelf en anderen steeds wijs te maken dat de reguliere markt de werkloos heid zal moeten oplossen." vertelt Van Schilfgaarde. „Je moet na tuurlijk de markt van alle kanten stimuleren, dat spreekt vanzelf, maar de redenering dat die alles kan oplossen is niet meer dan een schaamlapje voor het probleem van de werkloosheid."' De gedachte van de werkcorpora tie is een belangrijke aanvulling op andere manieren om betaald werk te bieden aan mensen die het op de gewone arbeidsmarkt niet redden. Van Schilfgaarde pleit voor het oprichten van de on dernemingen voor de speciale 'maatschappelijk zinvolle markt' naast sociale activering van uitke ringsgerechtigden, de banenpool voor langdurig werklozen, de jon- gerenpool en de sociale werkvoor ziening. De bemiddeling, scho ling en toeieiding naar de 'gewo ne' arbeidsmarkt blijft wat Van Schilfgaarde betreft een taak van het regionaal bureau arbeidsvoor ziening. Het dichten van het 'zwarte gat in de markt' is volgens hem niet al leen een taak van de overheid. Die kan door het inzetten van bij standsuitkeringen 2orgen dat werknemers van de werkcorpora ties tegen een normaal loon kun nen gaan concurreren tegen de huidige zwartwerkers. De consu ment moet ook gaan bijdragen voor diensten en klussen, te den ken valt aan vergoedingen ter hoogte van de zwarte uurlonen, van oplopend van vijftien tot vijf entwintig gulden. „Wanneer de consumenten in Ne derland een procent van hun net toloon, het vrij besteedbare inko men, zouden besteden aan dien sten van werkcorporaties praatje over 100.000 nieuwe arbeidsplaat sen. Een procent is niet gemakke lijk te doen, maar het zou binnen deze kabinetsperiode zijn te reali seren. Wanneer wij binnen twee decennia vier tot vijf procent van het netto loon op deze manier zou den gaan besteden, lossen wij het probleem van de structurele werkloosheid op." RotterdamDe gemeente Rotter dam dreigt alle Rotterdamse amb tenaren uit het EuropoinVeom- plex bij het Marconiplein te lïalen. Er werken daar een paar duizend mensen. Reden is onenigheid met de eigenaar van de torens over de huurprijs. Binnenkort moet een nieuw con tract worden afgesloten en de ge meente Rotterdam wil aanzienlijk minder betalen dan thans het ge val is. De verhuurder weigert daarop in te gaan. „Als de prijs niet omlaag gaat. gaan we ergens anders kijken." zegt wethouder Kombrink. In Europoint zijn vier gemeente lijke diensten gevestigd: Stede- bouw en Volkshuisvesting, Ge meentewerken, het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam en het ge meentelijk Havenbedrijf. Deze laatste*dienst vertrekt, hoewel de gemeenteraad daar formeel nog een besluit over moet nemen, over een paar jaar naar de Wilhel- minapier op de Kop van Zuid. Daar vestigt zich binnenkort nog een overheidsdienst: de Belastin gen. 3ij de (voorbereidende) ontwikke ling van de Kop van Zuid is er door de Rotterdamse gemeente raad tot dusverre steeds op geha merd dat er geen ambtenarenpier mag ontstaan. Volgens Kombrink zal het echter blijven bij de twee nu naar de Kop van Zuid geplan de verhuizingen. Rotterdam Commissaris T. C. J. A. Brekelmans vertrekt als chef van het politiedistrict Centrum. Hij krijgt vanaf volgen de maand de leiding over het bu reau Regionale Operationele- en Ondersteunde Diensten (ROOD). Brekelmans, die vijf jaar de lei ding van het district Centrum heeft gehad, wordt de opvolger van commissaris Tj. Reitsma. die in augustus uit zijn functie is ge zet omdat hij zich bleef verzetten tegen het in zijn ogen 'uitkleden' van bureau ROOD. Reitsma is twee maanden geleden directeur geworden van het Politie Insti tuut Openbare Orde en Veiligheid in Hoogerheid. Wie de nieuwe baas' van district Centrum wordt is nog r.iet be kend. Rotterdam Het bouwen van wo ningen op de grote toekomstige Nesselande (Achïkamp) is Sele? maal niet zo duur als op dit mo ment wordt beweerd. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Rijkspla- nologische dienst heeft verricht naar de bouwkosten op plaatsen waar in de grote stadsgewesten in de Randstad binnenkort duizen den woningen moeten worden ge bouwd. Het onderzoek 'De prijs van een plek' neemt daarmee stelling te gen de huidige, alom geuite op vatting dat de woningen op de grote bouwplaatsen niet meer te betalen zijn door de hoge grond prijzen en bijkomende kosten. Volgens de Rijksplanologische dienst valt het allemaal wei mee. De totale kosten voor een woning bedragen volgens het onderzoek gemiddeld 67.000 gulden. In dat bedrag zijn inbegrepen de kosten van grondverwerving, aanleg van straten en groen, eventuele bo demsanering en openbaar ver- Sïet tediagwerschilt niet veel met de prijs die moest worden betaald voor het neerzetten van een wo- 'ning1 toenhet 'groéiksemenbeleïd nog volop van kracht was, in de ja ren 1975 tot 1985, rekent de dienst voor. In die tijd kwamen de totale kosten voor het bouwen van een woning, omgerekend naar het prijspeil van nu, uit op 64.000 gul den. Verschil is wel dat het aan deel van hel rijk in die kosten is teruggelopen. Draaide de over heid toentertijd nog voor tweede derde voor de kosten op, omdat er vooral sociale woningbouw plaats vond. op de toekomstige bouw- plekken ligt dat heel anders. Daar komen veel meer koopwoningen tc staan, waardoor de bewoners zelf tweederde van de 'lokatiekos- ten' betalen en het rijk slechts eenderde deel hoeft te financie- Het heeft even ge duurd, maar de afgelopen weken gaat heter opeens hard aan toe in de bouwput van het nieu we kantoor van Credit Lyonnais Bank Neder land aan de Blaak. Terwijl In het midden de liftkokers eenzaam naar de wol ken reiken, krijgen ook de kantoor ruimten er omheen steeds verder in de hoogte gestalte. Het gebouw, de Blaak Office Tower ge noemd en ontworpen door de Ame rikaanse ar chitect Hel mut Jahn, moet uitein delijk een hoogte van 106 meter bereiken en dan 27 ver diepingen tel len. Aan de kant van het Schielands- huis, dat vlak naast de nieuwbouw staat, onder steunen po ten van vier bouwlagen hoog een uit bouw van tien verdiepingen, om een door kijkje te cre- eren en daar mee te voor komen dat het Schie- landshuis al te zeer in de verdrukking komt. Het ge bouw moet in de loop van volgend jaar worden opge leverd. Foto Jaap RozemeV Rotterdams Dagblad Vice-admiraal Witte Cornelis- zoon de With heeft gisteren in het centrum van Rotterdam het nieuwe politiebureau Cool geopend. Het bureau, dat ruimte biedt aan de basis eenheid Cool van het district Centrum en de politiesurveil lanten Openbaar Vervoer, is gevestigd op de hoek van de Witte de Withstraat en de Hartmanstraat, het pand waarin tot vier jaar geleden Het Vrije Volk was gevestigd. De 'herrezen' Witte Cornelis- zoon de With overhandigde de sleutel van het nieuwe kantoor aan hoofdinspecteur J. Nijenhuis, hoofd basiseen heid Cool. Op de begane grond van het nieuwe bureau wordt het Rot terdams politiemuseum ge vestigd. Daarmee wordttege-" moet gekomen aan het be stemmingsplan voor de wijk Cool, dat voor nieuwe kanto ren in de 'museumbouievard' Witte de Withstraat een deels culturele functie verplicht. Wijkopbouwwerker E. de Meijer heeft 'zijn' nieuwe wijkbewoners uitgedaagd sa men met de bewoners de on veiligheid in de nachtelijke uren aan te pakken. Als wel komstcadeau bood hij de po litie een kleine kopie van Rembrandts Nachtwacht aan. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Den Haag De Zuidhollandse milieu-gedeputeerde H. van der Vlist hoeft niet op testappen. De lekkages uit het EMK-gifterrein in Krimpen aan den IJssel kunnen hem politiek niet worden aangerekend. Dat standpunt is gisteravond ingenomen door een grote meerderheid van Provinciale Staten, tijdens een door het CDA aangevraagd debat. Aanleiding daar voor waren de recente tv-beelden over lekkages van uit het EMK-terrrin en de reactie die Van der Vlist daarop gaf in een uitzending van Nova. Bij het publiek heeft dat de indruk achtergelaten dat 'de overheid heeft gefaald', vond CDA-Statenlid S. Veerman. Hij zei dat zijn fractie al jaren geleden heeft aangedrongen op een goede nazorg van 'inge pakte' gifbelten. Volgens het CDA is dat nog steeds niet van de grond gekomen. Groenlinks vroeg waarom nu pas wordt beseft dat de isolatie van het EMK-terrein niet deugt. In regio nale kranten zijn daarover al veel eerder waarschu wende geluiden verschenen. Zij vroeg om een snelle rapportage met voorstellen voor een beter nazorg systeem van gifplekkeh als in Krimpen en Goude rak. Van der Vlist zegde dat toe. Zijn conclusie was dat bij controles van het EMK-terrein eigenlijk niemand heeft beseft dat door lekkages aan de bovenkant een soort kuip vol water was ontstaan, die spanning op de omringende damwanden veroorzaakte. „Het is niet zo dat er voortdurend fouten zijn gemaakt, of dat fei ten zijn achtergehouden," is zijn lezing. De gedepu- - teerde werd in die opvatting gesteund door alle Sta tenfracties, op het CDA na. Rotterdam Een shuttle-station voor de hoge-snelheidslijn (HSLl bij de Noordrand van Rotterdam is alleen haalbaar als het open baar vervoer in de regio wordt ver beterd. Ook moet het gebied so goed mogelijk worden onhsik- keld. Die conclusie trekt de vak groep Infrastructuur van de Tech nische Universiteit Delft in het onderzoek Shuttlehalte Noord rand Rotterdam, De onderzoekers van de Tü be schouwen de binnenlandse shutt le, die twee of vier keer per uur moet gaan rijden tussen Amster dam en Rotterdam, als een inter- regio trein. Alleen als er goed» verbindingen zijn naar de omiig: gende gemeenten, dan is zo'n sta tion haalbaar in de Noordrand Dan weegt de tijdwinst namelijk op tegen het tijdsverlies dat door gaande reizigers op het traject Schiphol-Rotterdam CS incasse ren door het stoppen in de Noord rand. De NS onderschrijft de conclusies van de onderzoekers. Directeur Haubrich van NS Netwerk Lange Afstand vindt dat bij het ontwik kelen van het tracé van de hoge snelheidslijn rekening gehouden moet worden met een station bij de Noordrand. Rotterdam De Rotterdamse po litie beschikt over videobeelden van de man, die op 23 september een 44-jarige fietser op het Kruis plein doodschoot. De dader vluchtte in de richting van het winkelcentrum Plaza, waar het in terne camerasysteem de verdach te registreerde. De beelden wor den aanstaande maandag om 20.30 uur in het programma Op sporing Verzocht getoond. Tot op heden heeft de politie de identi teit van de verdachte nog niet kunnen achterhalen. Rotterdam Bij een alcoholcon trole op de Maasboulevard heeft de politie gisteren 'slechts' drie dronken rijders betrapt. In totaal werden 400 auto's gecontroleerd. Eén automobilist reed rond ter wijl hij nog een rijverbod had. twee bestuurden een auto zonder over een rijbewijs te beschikken, een voertuig bleek niet verzekerd en twee wagens waren niet APK- gekeurd. Tien mensen, onder ze: vrijwilligers, voerden de controle uit. Den Haag Een 30-jarige Rotter dammer die dit jaar zes winkels en de Alhambra-bioscoop in de Rotterdamse binnenstad overviel" heeft extra straf gekregen van hel Haagse gerechtshof. Werd de map door de Rotterdamse rechtbank tot acht jaar cel veroordeeld, giste ren verhoogde het hof die straf tot negen jaar cel. Dit alles was uiter aard niet de bedoeling van de ver dachte, die de straf van de Rotter damse rechtbank, al te hoog vond Hij bedreigde destijds zijn slacht offers met een speelgoedpistool en maakte in totaal 16.000 gulden buit. Het geld ging op aan drugs- Door Edwin Comelisse geplukt die nog geldboetes hadden open staan, nog een gevangenisstraf moesten uit zitten of die illegaal in Nederland verbleven Bij grootscheepse controles van de R£T en de politie werden veel zwart- en grijsrijders be trapt. Met een percentage tussen dc tien en veertien procent steekt Capelle scherp af bil de andere metrotracés van de HET. Hier schommelt het gemiddelde rond de zeven procent. Capelle aan den Usse! Het rijn vooral de winkeldiefstallen, zakkenrollerijen en inbra ken die fors zijn gestegen sinds de metro een verbinding vormt tussen Capelle de Rotter damse binnenstad- Dit ondanks de grote aan dacht die er door de poiitie van het district IJsselgemeenten wordt besteed aan deze me tro-related crime. Volgens de politie is er een direct verband aan te tonen tussen de komst van de metro en de flinke toename van het aantal delicten. Veel inbraken en diefstallen worden namelijk gepleegd in de directe om geving van de metrobaan. Bovendien ver klaart een groot doe! van de criminelen dat is aangehouden in Capelle, dat de metro aisver- voermiddëi wórdt gebruikt. De politie ka» van tenminste 1X8 delicten die de afgelopen vijf maanden zijn gepleegd aan tonen dat er een direct verband bestaat met de komst vari de metro. Dit is édrtër alléén: nog maar het aantal dat is geregisteerd. De werkelijke hoeveelheid ligt voigens de politie waarschijnlijk veel hoger. Bij de delicten springen vooral de diefstallen er fors uit. Als de periode sinds de opening van de metro in mei tot nu toe wordt vergele ken met hetzelfde tijdvak vorig jaar dan te kent er zich een stijging van bijna dertien procent af. Ook het overgrote deel van de ge registerde delicten bestaat uit diefstallen. Het zijn vooral de twee grote winkelcentra bij de metrobaan die het moeten ontgelden. De Terp en De Koperwiek hebben, vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, de afgelopen vijfmaanden respectievelijk met een verdub heling en een vervtfftoudiging van het aantal infceidiefjtaUen te mat s i. 1 i - -.. J -dtrCapilienji i - v c lieten geconstateerd. Voor 75 mensen levérde: dit een boete op voor baldadigheid cn zwart- rijden.' Ook werden 23 mensen uit de metro Hoofd basiseenheid Capelle F. Heeres maaö de aantekening dat niet de gehele stijging moet worden toegeschreven aan .de komst van dc metro. Heeres erkent echterwcl datae metro verantwoordelijk is voor een groot dee: van de stijging. Er worden nu volgens hem twee onderzoeken uitgevoerd naar de reisde •tassen de metro én de criminaliteit Aan de hand hiervan moet de Capelse politiek bepa-. Jen of de politie in de toekomst nog meer aan dacht moet besteden aan dit probleem.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1