11 Schiedam intensiveert inzamelen Rotterdams Dagblad Iedereen krijgt een KCA-box voor chemisch afval uikers begeleiden bouw mnseumkade Plannen met het Buizengat? Directeur Baauw wacht wel af Nieuwe directeur voor bibliotheek nodig Woudhoek: 'Elke straat een contactpersoon' Winkeldievegge is duur uit Weer fraude met uitkeringen Schoen Expres naar Hema Auto na proefrit naar sloperij Collectanten tillen de boel Inbreker na sprint gepak - -S..'3-ZaV Dinsdag 22 november 1994 Schiedam Alle 33.000 huishoudens in Schiedam zuilen ui terlijk half februari voorzien zijn van een KCA-box voor het bewaren van klein chemisch afval. Enkele maanden later maakt de door de gemeente Schiedam van het Rotterdamse reinigingsbedrijf Roteb gehuurde Chemocar zijn eerste ritje om het gevaarlijke afval op te halen. Met de ingebruikname van KCA- boxen en een Chemocar wil de ge meente het apart inzamelen van verschillende soorten huisvuil verder intensiveren. Nu al wordt per jaar in Schiedam ongeveer 70.000 kilo huishoudelijk che misch afval ingezameld. Een deel wordt aan huis afgehaald, een an der deel wordt door burgers aan geleverd bij het afvaïstation van het Openbaar Nutsbedrijf aan de Van Heekstraat. Gestreefd wordt naar het jaarlijks ophalen van ten minste 100.000 kilo. Klein chemisch afval bestaat on der meer uit verfresten. accu's, fo- to-chemicaliën. insecticiden en batterijen. Maar niet alles kan in de KCA-box worden bewaard. Daarom krijgen alle huishoudens een overzichtelijke folder met in structies. Op de bruine plastic box. die is vervaardigd van gere cyclede veilingkratten. is boven dien een lijstje geprint met stof fen die er wel en niet in opgesla gen mogen worden. De rommel wordt ongeveer eens in de drie maanden opgehaald. De Chemocar rijdt daarvoor niet huis aan huis, maar stopt op zo'n 180 halteplaatsen die over heel Schiedam zijn verspreid. Volgens de gemeeente komt er op vrijwel elke straathoek een halte, zodat niemand ver hoeft te lopen om het afval in te leveren. Recycling De inhoud van de KCA-boxen wordt direct in de wagen gesor teerd. Daarna wordt het afval naai de Roteb gebracht, die de bruik bare componenten eruit haalt en aflevert bij reeycling-bedrijven. Wat niet voor hergebruik in aan merking komt wordt verbrand of opgeslagen tot een methode is ontwikkeld om het afval op mi lieuvriendelijke wijze onschade lijk te maken. De KCA-operatie kost de gemeen te Schiedam jaarlijks ongeveer 400.000 gulden. Mogelijk wordt het systeem in de toekomst iets goedkoper, omdat de gemeente Vlaardingen waarschijnlijk bin nenkort tot een soortgelijk op- haalsysteem zal overgaan. Schiedam en Vlaardingen zullen dan samen een Chemocar aan schaffen. De kosten worden uiteraard ver haald op de Schiedamse huishou dens. Zij betalen voor het ophalen van chemisch afval ongeveer twaalf gulden per jaar extra aan reinigingsheffing. Dit bedrag is al verrekend in de tariefsverhoging van circa 80 gulden die voor 1995 op stapel staat. Deze verhoging wordt niet ingevoerd om de kos ten van de gescheiden inzameling te betalen, maar houdt verband met het vorig jaar afgesloten ver werkingscontract met de Roteb. Voorheen kon Schiedam zijn huishoudelijke afval zeer goed koop storten bij de VAM in Wijs ter. Dit voordelige contract is ech ter afgelopen. WethouderWiegman overhan digde gisteren de eerste KCA- box aan de familie Bogerd in Schiedam-Zuid. Half februari beschikken alle Schiedamse huishoudens over de box, waarin klein chemisch afval kan worden bewaard. Foto Roel Di.kstra Vlaardingen—Een 32-jarige vrouw uit Hoek van Holland heeft giste ren een winkeldiefstal moeten be kopen met een bekeuring van tweehonderd gulden. De dieveg- ge werd in een winkel aan de Hoogstraat in Vlaardingen be trapt op het stelen van een topje met een waarde van veertig gul den. Schiedam De recherche van de Sociale Dienst in Schiedam heeft drie uitkeringstrekkers betrapt op het plegen van fraude. Een 28- jarige man bleek driejaar lang an dere inkomsten te hebben ver zwegen en had onterecht voor 28.200 gulden uitkeringsgelden opgestreken. Een 31-jarige stad genoot lichtte de Sociale Dienst op voor 7200 gulden. Een 35-jarige Schiedammer fraudeerde tussen 1990 en 1992 voor een bedrag van 23.200 gulden. Vlaardingen Het kleding- en schoenenconcem de Schoen Ex pres neemt tijdelijk haar intrek in de Vlaardingse Hema. Het waren huis aan de Kuiperstraat heeft het magazijn op de tweede etage vol ledig leeggeruimd om plaats te maken voor de schoenenwinkel. Die was sinds de brand in het fili aal Schiedamseweg naarstig op zoek naar ve A'angende ruimte. Begin december kunnen de klan ten op de nieuwe plek terecht. De twaalf personeelsleden, die na de brand tijdelijk te werk werden ge steld in andere filialen, keren dan ook terug. Bedoeling is dat het zelfde assortiment wordt aange boden als op de Schiedamseweg. Een woordvoerder van de winkel keten. met honderd filialen in Ne derland, verwacht dat het bedrijf pas over een jaar weer naar de ou de stek terug kan. Eerst moet het totaal geblakerde pand worden gesaneerd en verbouwd. De winkel en enkele bovengele- gen woningen brandden in de nacht van 6 op 7 oktober volledig uit. De totale schade wordt ge schat op 4.5 miljoen gulden, waar van circa één miljoen voor reke ning van de Schoen Expres komt (enkele tonnen omzetverlies mee gerekend), De oorzaak van de brand is nog steeds niet bekend. Vlaardingen Door de politie van het district Waterweg zijn een 29- jarige vrouw en haar driejaar ou dere vriend gearresteerd wegens de verduistering van een auto. Het stel, afkomstig uit Maassluis, kreeg op 14 november bij een ga ragebedrijf in Vlaardingen een voertuig mee vooreen proefrit. De auto werd niet teruggebracht. Niet veel later werd die aangetrof fen op een sloperij, eveneens in Vlaardingen. Het stel bleek de auto aan de slo per te hebben verkocht. Naar aan leiding van de signalementen konden de twee afgelopen week einde in hun woonplaats worden aangehouden. Ze bekenden eer der ook bij een andere Vlaar dingse garage geprobeerd te heb ben een auto te verduisteren. Ver der bleek dat het duo vijf speel films, en drie movieboxen van vi deotheken in Schiedam en Vlaar dingen had verduisterd. Uit een bungalowpark in Limburg was door hen een televisietoestel mee genomen. D Schiedam In Schiedam is de laatste weken een groep illegale collectanten actief. Volgens de po litie gaat het om acht jongeren die voor vijftien gulden vijf ansicht kaarten verkopen. De kopers wordt verteld dat de opbrengst is bestemd voor het Wilhelmina- fonds. Inmiddels zijn vier oplich ters aangehouden. Uit meldingen maakt de politie op dat de ande ren nog altijd bezig zijn met hun duistere praktijken. Daarom wordt geadviseerd collectanten altijd naar een vergunning en le gitimatiebewijs te vragen voordat aan de deur goederen worden ge kocht. Schiedam Een 23-jarige man uit Hellevoctsluis heeftgisteravond de conditie van twee Schiedamse agenten op de proef gesteld. Hij werd op heterdaad betrapt tijdens een inbraak in een bouwkeet aan de Thurledeweg. Toen de inbre ker rennend probeerde te ontko men zetten de agenten dt achter volging in. Ze haalden de dader in en namen hem mee naar het bu reau. In een tas die hij bij zich droeg, zaten diverse gestolen goe deren. In de Vlaar- dingse haven worden voor' bereidingen getroffen voor de bouw van de mu seumkade. Vanaf een „.drijvende hei- ar stelling wor den circa 27 meter lange palen gesla gen waarop in een later sta dium een platform van betonnen pla ten wordt ge legd. Op dit platform komt een houten hijs kraan te staan als blikvanger voor het Vis serijmuseum. Burgemees ter Stam slaat mor genmiddag de 'eerste' paal. Duikers laten zich in het koude water zakken om er voor te zorgen dat de palen op de juiste plaats komen, zon der de PTT- leidingen die op de bodem liggen te be schadigen. Foto Oennes van ócr Wel/Roel Dijkstra Door Jan Rozendaal VlaardingenHet was voor de oorlog, hal verwege de jaren dertig, toen de opa van de huidige directeur van bouwmateri- alenhandel Baauw voor het eerst van de gemeente Vlaardingen te horen kreeg dat het bedrijf weg moest uit de Havenstraat. Het waren informele gesprekken, zo ging dat toen. „Het was de tijd dat iedereen, iedereen kende," zegt de zoon van de toenmalige directeur Baauw. nu de vader van de hui dige directeur. „De eerste brieven kregen we in 1982. Van het Openbaar Lichaam Rijnmond. We moesten weg in het kader van een saneringsregeling herinrichting bedrijven. De Kamer van Koophandel zou een Informatie-avond beleggen. Het moet nog gebeuren," zegt D. L. Baauw. Echte plannen .-oor het Buizengat waren er nug niet. Die kwamen later wel. En elke keer moest Baauw weg. Nu, november 1994, presenteert wethou der K. van der Windt (stadsontwikkeling) zijn plannen voor het Buizengat: 550 won ingen, waterrecreatie en hoogwaardige horeca. Begin volgende eeuw - over een jaar of zes, zeven al - moet het zover zijn. In 1996 gaan de eerste palen de grond in op de 'makkelijke plekken', waar geen ernstige) bodemverontreiniging is cn waar niks in de weg staat. In de loop der jaren moet de rest van het Buizengat wor den opgekalefaterd. En daarvoor moet Baauw - én de bedrijven aan de Hoilaan. onder meer brandweer. Stadsreiniging en het Nutsbedrijf- dus wijken. ..Ach." reageert de huidige directeur T. Baauw na een gesprek met wethouder Van der Windt, „ik word er niet warm of koud van. Ik weet nog toen we bij Goud- riaan (oud-wethouder, red.) zijn geweest. Toen moest het écht gaan gebeuren. Na tuurlijk. nu hangt er wel wat in de lucht, maar Vlaardingen is totaal afhankelijk van het rijk. Daar moet het geld vandaan komen om de problemen rond de bodem verontreiniging op te lossen." Vader Baauw: ..We maken ons niet zo ze nuwachtig." De bouwmaterialenhandel van Baauw zit al sinds 1922 aan de Havenstra?' in Vlaar dingen. „Een unieke locatie," zegt vader Baauw. „Iedereen weet ons te vinden. Het liefst zouden wij hier willen blijven. De gemeente zal dan ook met een heel goed voorstel moeten komen. Nee, wij hebben geen plek op het oog. Dat is ons probleem ook niet, want we zitten hier best en willen het liefst hier blijven. We wachten het wel af. Hoe lang? Vijf jaar, tien, maar het kunnen er ook makkelijk twintig worden. „En," voegt hij eraan toe. „hoe lang zit zo'n college er nou? Precies, vier jaar. Een volgende ploeg denkt er misschien weer heel anders over. Die vindt zo'n steriele woonomgeving maar niks en wil er juist wat bedrijvigheid bij hebben. Dan kun nen wij blijven en komen er misschien ook weer wat scheepswerfjes terug. Want reken maar dat dat leuk was toen." Huizen Maar in de plannen van Van der Windt is daarvoor geen ruimte. Huizen bouwen, dat is de opdracht die de wethouder zich zelf heeft gesteld. Het Buizengat moet een aantrekkelijk woon- en recreatiege bied worden. Behalve Baauw, betekent dit in de filosofie van Van der Windt dat ook de bedrijfsgebouwen aan de Hoflaan voor een groot deel tegen de vlakte moe ten. Behalve de gemeentelijke diensten Stadsreiniging (inclusief het Aanbiedsta- tion) en Stadswerk, gaat het om de brand weer en het Nutsbedrijf. En als het op cul tuur-historische gronden zonde is om te slopen, dan krijgen de gebouwen een an dere bestemming. Dat laatste geldt in elk geval niet voor het kantoor van het Nutsbedrijf. Het energie bedrijf pacht het kantoor van de gemeen te. Dat contract loopt aan het einde van de eeuw af. Volgens een woordvoerder staat het Nutsbedrijf 'niet afwijzend' tegenover een vertrek. „Wij zullen afwachten waar mee de gemeente op de proppen komt." Schiedam Het gemeentebe stuur van Schiedam gaat actief op zoek naar een nieuwe directeur voor de bibliotheek. Afgelopen vrijdag nam interim-manager J. Schipper na circa vier jaar af scheid. Plaatsvervangend direc teur Frank neemt nu tijdelijk de honneurs waar. De verwachting is dat binnen een half jaar een nieu we directeur is gevonden. Wethouder Hafkamp houdt ech ter een slag om de arm: „De afge lopen jaren is gebleken dat moge lijke kandidaten niet in de nj staan. Met name de problemen uit het verleden, de honorering en hetjiitblijvenivan de nieuwbouw weërhoüdt^belangstellenden van een sollicitatie; Het zal daarom niet eenvoudig zijn een geschikte kandidaat te vinden. Aan de ande re kant: de interne organisatie is verbeterd en de nieuwbouw is in zicht. Dat zijn toch factoren die de situatie aantrekkelijker maken." Door actief de markt op te gaan, middels het plaatsen van adver tenties en het persoonlijk benade ren van mogelijke kandidaten, denkt Hafkamp binnen afzienba re tijd een nieuwe c^rpeteur te kunnen benoemen. De wethouder geeft in tegenstelling tot zijn voorganger Zijdeveld niet bij voorbaat dé voorkeur aan een v rouwe] ijke manager. „Ik zou er wel content mee zijn, maar ook met een man. Belangrijker vind ik de vraag of het een geschikte kandidaat is." Hafkamp zet het liefst haast ach ter de benoeming, omdat de inte rim-situatie in zijn ogen al veel te lang heeft geduurd. Aanvanke lijk hadden we Frank op het oog als nieuwe directeur, maar die zag daar om persoonlijke redenen van af. Daardoor moest Schipper lan ger aanblijven. Eigenlijk had die interimsituatie hoogstens ander half jaar mogen duren." Schiedam Wijk- en bewoners vereniging Woudhoek is een nieu we weg ingeslagen om de leef baarheid en sociale contacten in de wijk te verbeteren. Geprobeerd wordt in elke straat een bewoner bereid te vinden als contactper soon met het bestuur van de ver eniging op te treden. Ook de jeugd wordt bij de plannen be trokken. Door het inzetten van zogenoem de straat- en pleinvertegenwoor digers moet de afstand tussen be stuur en bewoners kleiner wor den. Bewoners die wensen of klachten hebben, kunnen die via de contactpersoon uiten. Daar mee wordt gestreefd naar nauwe re onderlinge contacten en een grotere sociale controle zodat Woudhoek als een veilige woon wijk wordt ervaren. „Het onderlinge contact tussen de bewoners kan stukken beter," zegt secretaris C. Reymer van de wijk- en bewonersvereniging. „Resocialisatie is hard nodig. In deze wijk wonen veel ouderen. Om te voorkomen dat ze in een isolement raken, willen we in wijkgebouw De Stuurhut onder meer themadagen gaan houden om de bewoners bij elkaar te krij gen. Gebleken is dat nieuwe be woners maar moeilijk in contact komen met hun buren. Als daarin verandering komt, kan de sociale controle groter worden. Op het Jo- han Straussplein heeft niet zo lang geleden een bewoner een maand lang in zijn huis gelegen. Zoiets mag gewoon niet gebeu ren." Nieuw leven Na clynisch dood te zijn geweest werd het bestuur dit jaar nieuw le ven ingeblazen. De aangekondig de plannen en het hemieuwe be stuur zijn onlangs door middel van een speciale brochure in ruim tweeduizend huishoudens gepre senteerd. De bewonersvereniging telde begin dit.jaar 850 leden, maar dat aantal is stijgende. Uit een onlangs gehouden enquête is gebleken dat tien procent van de 8400 wijkbewoners actief wil deel nemen aan d.e uitvoering van de plannen. Daarom is voorzitter C. van Tilburg bijzonder hoopvol ge stemd over de toekomst van wijk en bewonersvereniging. Achttien jaar Die is overigens ai achttien jaar werkzaam. In 1976 werd de bewo nersvereniging Woudhoek opge richt om later samen te gaan met de wijk- en bewonersvereniging Schiedam-Noord. Daarmee werd het 'verzorgingsgebied' twee maal zo groot en kreeg de vereniging de beschikking over een eigen wijkgebouw. Daar wil men bijeen komsten organiseren voor de ou dere bewoners en de jeugd uit de wijk. De bedoeling is de jeugd te laten participeren in het opzetten van activiteiten voor deze doel groep. „De in de wijk rondhan gende jeugd wordt veelal negatief afgeschilderd. Wij gaan de jonge ren juist positief benaderen om hun wensen boven tafel te krijgen en, indien mogelijk, uit te voe ren," aldus Van Tilburg. Wijk- en bewonersvereniging Woudhoek zet zich op tal van fron ten in voor de bewoners. Door middel van het aanstellen van straat- en pleinvertegenwoordi gers wil het bestuur sneller wor den geïnformeerd over ongewens te ontwikkelingen in de wijk zo dat er ook sneller tegen op kan worden getreden. Dat leidde on langs tot de toezegging van de ge meente om in de botenbuurt ver keersdrempels aan te leggen in verband met de te hoge snelheid van het verkeer. Pogingen om op de Scheepvaartweg verkeerslich ten geplaatst te krijgen, draaiden echter op niets uit. Volgens H. Clausse, lid van de werkgroep Beheer, wordt ook daar veel te hard gereden. „Het is een voorrangsweg geworden. Dat nodigt de automobilisten alleen maar uit flink het gaspedaal in te trappen. Vooral omdat nergens verkeerslichten staan. Aangezien in de buurt van de Scheepvaart weg twee basisscholen staan, zijn de lichten geen overbodige luxe- Maar onze verzoeken worden niet gehonoreerd. Misschien gebeun dat als er ongelukken gebeuren. m L t *s'fr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1