Veel meer overvallen op winkels 'Pappa van Nijntje' signeert eigen werk II! {!i x Rotterdams Dagblad Jongerenhulpverleners moeten nauwer samenwerken Politie Schiedam schiet middenstand te hulp Geen islamitische hoek op begraafplaats Holy Een nieuwe bibliotheek in Maasland is best bijzonder Nieuwe katholieke school: 't Palet Vlaardingen wil verkeer op Holysingel aanpakken iröiARGÖSZIÈ JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD S OPTIEKARQUS:^IEDiöW;;VlAARD|NGEN; MAASSLUISI Brand in woningen Vrouw in blootje op straat gezet Schapen uit weiland gestolen Man vernielt ruiten snackbar Messentrekker in voorarrest Bouwvakker valt van ladder Gemeentehuis straks te klein -• Waterweg Woensdag 23 november 1994 Maassluis/Schiedam Een uit slaande brand heeft gisteravond een flatwoning aan de Burge meester Lotsystraat in Maassluis- West gedeelteLijk verwoest. Er vielen geen gewonden. De materi ele schade is aanzienlijk en wordt op anderhalve ton geschat. De bewoners waren tijdens de brand niet thuis. Een hond die in de woning aanwezig was, werd door een politie-agent in veilig heid gebracht. Enkele omwonen den werden tijdelijk uit hun hui zen gehaald. Op het huis van de benedenburen na, dat forse water schade opliep, werden alle wonin gen direct na het bluswerk weer vrijgegeven. De brandweer, gealarmeerd door omwonenden, arriveerde om streeks tien voor elf, op een mo ment dat de vlammen aan beide zijden uit de woning sloegen. Een half uur later was het vuur ge doofd. De woonkamer, waar de brand waarschijnlijk is ontstaan, heeft het zwaarst te lijden gehad. Over de oorzaak is nog niets be kend. Daarnaar wordt vandaag een onderzoek ingesteld. Ook aan de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan in Schiedam stond gisteravond een woning in brand. De brand werd aangestoken door de 29-jarige bewoner die zich in verwarde toestand meldde bij de politie. De slaapkamer brandde uit. De man zit voorlopig vast voor nader onderzoek. Schiedam Een bewoner van de Heenvlietsestraat in Schiedam heeft vannacht een 25-jarige vrouw uit Rotterdam poedelnaakt op straat gezet. De twee hadden om onbekende redenen ruzie met elkaar gekregen. De politie moest er aan te pas komen om de Schiedammer er toe te brengen de vrouw haar kleding terug te ge- Vlaardingen Bij de politie van Vlaardingen is gisteren aangifte gedaan van de diefstal van negen schapen. Volgens de eigenaar moeten de beesten in de nacht van maandag op dinsdag uit het weiland aan de Broekpolderweg zijn gestolen. Vermoed wordt dat de dader met een grote wagen is gekomen en de schapen heeft ingeladen. Schiedam Een 30-jarige Rotter dammer heeft gisteravond rond elf uur verschillende ruiten van een snackbar aan de Parkweg in Schiedam ingegooid. Kort na de vernieling werd hij in de omge ving door de politie gearresteerd. Een motief had de dader niet. Bij zijn aanhouding bleek de man behoorlijk onder invloed van alco hol. De schade wordt geraamd op drieduizend gulden. Maassluis De 17-jarige Maas- sluizer die eind vorige maand een twee jaar oudere stadgenoot in winkelcentrum Koningshoek met messteken van het leven beroof de, zit in afwachting van de rechtszaak in voorlopige hechte nis. Hij heeft bekend de dodelijke verwondigen te hebben toege bracht. Ook zijn 21-jarige broer, die bij de steekpartij was betrok ken, zit in voorarrest. De steek partij vond plaats na een uit de hand gelopen ruzie. Schiedam Een 57-jarige bouw vakker uit Heerle is gisteren tij dens werkzaamheden aan de Broersvest van een ladder geval len. De man moest naar het zie kenhuis om zich aan zijn verwon dingen te laten behandelen. De val was extra pijnlijk, want de man had 43 jaar in de bouw ge werkt zonder ooit een ongeluk te hebben gehad. Hij zou eind deze week met vut gaan. Door Sander Sonnemans Schiedam De Schiedamse politie is vandaag een project be gonnen om het toenemend aantal overvallen op winkels tegen te gaan. De preventieve maatregelen worden juist nu geno men, omdat de winkels in verband met de naderende feestda gen hogere omzetten zullen draaien. Verwacht wordt dat over vallers daarom de komende weken wel eens zouden kunnen proberen hun slag te slaan Alle winkeliers zijn over de zoge noemde SOS-actie (Stop de Over vallen Samen) ingelicht en kun nen bij de politie terecht voor een informatiepakket met tips om overvallers buiten de deur te hou den. De middenstanders die in gaan op de uitnodiging zo'n pak ket te bestellen, krijgen een affi che op de etalageruit. Op de pos ter staat aangegeven dat ze spe ciale veiligheidsmaatregelen heb ben getroffen. Daarbij valt te den ken aan de aanschaf van een 'cashbox', een aan de toonbank vastgeklonken metalen doosje waarin stapeltjes bankbiljetten veilig opgeborgen kunnen wor den. Zodoende kan de hoeveel heid geld in de kassa beperkt blij ven. Ook krijgen de winkeliers een signalementenformulier. Daarop kan na een eventuele overval direct de persoonsbe schrijving van de dader worden genoteerd. Vaak wordt door de op winding vergeten hoe de overval ler eruit ziet. Het formulier kan ook per fax worden verstuurd, zo dat de politie snel in actie kan ko men, Verder worden allerlei pre ventie-brochures verstrekt. De ac tie is op touw gezet omdat uit re cente cijfers is gebleken dat er een verschuiving plaatsvindt van overvallen op bank- en geldinstel lingen naar winkelbedrijven. Vastgesteld is dat 'slechts' vij ftien procent van de overvallen wordt gepleegd op banken en postkan toren en vijftig procent in win kels. Die verschuiving wordt door de politie verontrustend ge noemd. Niet voor niets, zo blijkt uit de cijfers van de afgelopen ja ren. In 1991 werden in totaal acht Schiedamse banken en PTT- agentschappen overvallen. Dit jaar zijn dat er tot op heden maar twee. Het aantal overvallen op winkels ligt beduidend hoger. In 1991 werden vijf detaillisten het slachtoffer, dit jaar zijn dat er al acht. Opvallend is dat tegenwoor dig ook videotheken het doelwit zijn. De afgelopen drie jaar werd er in Schiedam niet één overval len. Nu hebben al drie video theek-eigenaren hun dagop brengst moeten afgeven aan een overvaller. Horecazaken (1991 één, 1992 en 1993 nul en 1994 drie) maken een zelfde tendens door. Dc stijgingen zijn niet vreemd. Banken en postkantoren hebben de afgelopen jaren verscherpte veiligheidsmaatregelen doorge voerd zodat het steeds moeilijker wordt een overval te plegen. Zo doende hebben de crimminelen hun pad verlegd en zoeken ze het steeds vaker bij de minder weer bare middenstanders. Met de ac tie hoopt de politie de winkeliers alerter le maken en hen zorgvul diger de geldtransporten uit te la ten voeren. Zc worden onder meer aangeraden de omzetten een alerte winkelier Stop OVERVALLEN samenl niet op vaste tijden naar de bank te brengen en dat nooit alleen te doen. De detaillisten die een anti- overvallenpakket hebben aange vraagd, krijgen tijdens de uitvoe ring van het project een politie agent over de vloer. Die bekijkt of men zich op de juiste manier heeft voorbereid op een overval. Vlaardingen Op de begraaf- - plaats-*Höiy>\ro^ geen afzonderlijk gedeelte voor f islamieten aangelegd. - Bufge^ meester m wethouders' -sn Vlaardingen hebben' van 'dit Idee afgezien omdat er* nauwelijks - j belangstt Hing- "uor hinkt te f'C staan. Wel wordt ruimte gereser-. veerd om islamitische 'begrafe nissen in-de toekomst 'mogelijk te maken." - - Het gemeentebestuur besloot in juli van dit jaar een onderzoek te houden naar de wenselijkheid van een apart islamitisch ge- dèeltébp de begraafplaats. -Dit geb urde op verzoek van enkele kg^ahtenbrganisaties. m.yiaarafh-} gen, Navraag oj3g.de "begraaf plaat- leerde dat de afgelopen ja- ren slechts eenmaal was g« ml'oi- jmeerdvhaar; ;dèf aanwezigheid van rt n speciaal voor islamieten ..bestemd gedeelte. ;'DefiSchietó^ek;tógraayaats'l beschikt w^poyèrpeen islamitK sche hoek, maar daarvan wordt slechts sporadisch gebruik ge- jaar geleden, hebben da^r ien kinderen en drie volwassenen hun laatste rustplaats gevon den Dit deel van de Beukenhof heeft een region ale functie. Ook Vlaardingse islamieten kunnen er voor begrafenissen terecht.Vkt: ,*X i -Volgens/de beheerders van de Vlaardingse en Schiedamse fce- gr afplaatsen erkiezer vrijwel alle islamieten een teraardebe stelling in hun land van hef- Vlaardingen Nijntje op de fiets. Nijntje vliegt. Nijntje gaat loge ren. Het konijntje uit de bekende kinderboeken van Dick* Bruna doet eigenlijk alles. Dat blijkt wel uit de enorme serie bont geïllu streerde boekjes die gisteren door de geestelijk vader van het lang- orige beestje in het Vlaardingse boekhuis Den Draak werd gesig neerd. Er was een ware run op de avonturen van Nijntje. De boekjes gingen als warme broodjes over de toonbank. En ze moesten alle maal op de binnenkant van de omslag worden voorzien van Bru- na's handtekening. De Utrechter zette geen krabbel, maar schreef duidelijk leesbaar in grote letters zijn naam. „De lezertjes moeten natuurlijk wel mijn naam kunnen herkennen." In vele gevallen werd de Utrech ter verzocht ook iets aardigs in de boekjes te zetten. Moeders koch ten stapels tegelijk. Zelfs voor kinderen die nog niet geboren wa ren, werden boekjes gesigneerd. Geduldig en vriendelijk lachend deed Bruna (67) waarvoor hij naar Vlaardingen De Barba- raschool, Pax Christischool en WUlibrordusschool in Vlaar dingen gaan per l augustus volgend jaar samen verder on der de nieuwe naam 't Palet. Na een prijsvraag onder de ou ders en de leerlingen is uit 78 bruikbare inzendingen deze naam gekozen. „De overeenkomst met een schiiderpalet is treffend," mo tiveert A. J. Claassens van de Barbaraschool de keuze. „Het ovale plankje waarop de schil der zijn verf plaatst en mengt lijkt sterk op de mengeling van kinderen en culturen op de huidige basisscholen. In de pottenbakkkerij wordt een pa let gebruikt om de potten de vereiste gedaante te geven. Op de basisschool krijgen kinde ren hun vereiste gedaante om gesterkt de -maatschappij in te gaan." Het bestuur van de Sti chting Interstedelijk katholiek Onderwijs heeft tot de fusie tussen de drie scholen beslo ten om te kunnen voldoen aan de overheidsvoorschriften. Het ministerie heeft bepaald dat in Vlaardingen elke basis school op 1 oktober 1995 mini maal 186 leerlingen moet heb ben om te mogen voortbestaan na 1 augustus 1996. De nieuwe school, die op de huidige drie locaties hetonder- wijs blijft verzorgen, telt thans 360 leerlingen. Voor de leerlin gen en ouders verandert er nauwelijks iets. Dit schooljaar werken de scholen onder lei ding van directeur Henk Sche pen al zodanig samen dat er in de praktijk reeds gesproken kan worden van één katholie ke basisschool. Vlaardingen was gehaald. De kleine Evita van vijf gaf zelf haar boekje aan de populaire schrijver, niet wetend wie de man met grijze snor en bril achter de tafel met boeken eigenlijk was. Het deed Bruna deugd toen ze vertelde heel veel Nijntje-verha- len te hebben. Het meisje was overigens niet de enige die niet wist wie de gast in de boekhandel was. „Dat is de pappa van Nijn tje," zei haar vader haar. „Ga hem maar gedag zeggen." Kelder Maar het waren niet alleen kinde ren die in de kelder de Bruna- hoek indoken. Er meldde zich ook een oma.. „Ik geef al mijn klein kinderen boekjes, yan Nijntje. Nu ik de kans kreeg de schrijver in le vende lijve te ontmoeten, wilde ik u een keertje zien ook." Nijntje is duidelijk de populairste creatie van Bruna. Ook Snuffie,. Boris Beer en Betje Big lagen rondom de schrijver, maar daar van werden slechts enkele exem plaren verkocht. Van de Bruna- boekjes gaan jaarlijks hon derdduizenden exemplaren in tientallen landen over de toon bank. Er zijn inmiddels 83 titel verschenen. Volgend jaar wordt Nijntje, ook verkrijgbaar op dek bedden, behangen andere artike len, 40 jaar. Hoek van Holland In Hoek van Holland moet waarschijnlijk een nieuw gemeentehuis worden ge bouwd. Het huidige, drie jaar ge leden voor twee miljoen gulden gebouwde deelgemeentehuis aan de Prins Hendrikstraat, is te klein om alle ambtenaren te huisvesten als de Hoek in 1997 een zelfstandi ge gemeente wordt. Het perso neelsbestand wordt dan flink uit gebreid. Daarmee is bij de bouw geen rekening gehouden. Moge lijk wordt in de Prins Hendrik straat een aantal diensten van de toekomstige gemeente onderge bracht. In de politieke wandelgan gen wordt gesproken over een plek op de hoek van de Har- wichweg en de Cordesstraat. Volgens deelraadvoorzitter W.' Doorn komen in 1997 in elk geval delen van de Dienst Gemeente werken en de Dienst Sport en Re creatie vanuit Rotterdam over. OokbijdeVlaardingsekleintjesisNijntjepopulair. Tientallen moeders met kinderen kwamen langs om boekjes van Bruna te laten signeren. Foto Roei Dijkstra Door Kees Bos MaaslandDat Maasland in april een bibliotheek kan openen, is ei genlijk heel bijzonder. Directeur H. W. ten Heuven van de Provin ciale Bibliotheek Centrale onder streepte dat deze week nog maar eens tijdens een informele bijeen komst in Rotterdam.Als je in de omgeving kijkt, zie je dat ge meenten overal op bibliotheken bezuinigen of filialen sluiten. Al leen in Maasland en Bergschen- hoek komen nieuwe bibliotheken. Heel moedig dat de bestuurders hiertoe hebben besloten, tegen al le stroom in." Als bijdrage schonk Ten Heuven een klein,kunstzinnig beeldje aan de Maaslandse burgemeester M. M. Kokxhoom-Papenhove, ten behoeve van de nieuwe biblio theek. De bibliotheek van Maasland, waartoe de gemeenteraad in okto ber een besluit nam, gaat in de laatste week van april open. Dankzij systeembouw kan de aan nemer het pand, 400 vierkante meter en gecombineerd met peu terspeelzaal De Harlekijn, binnen één maand neerzetten. De bibliotheek achter de depen dance, van het Holland College aan de Huis te Veldelaan krijgt een leestafel, waar iedereen elke morgen een krantje kan lezen en gratis koffie krijgt, 's Middags gaan de deuren open voor de jeugd. Of de bieb verder op een avond of op zaterdagmorgen open gaat, mogen dé Maaslanders nog in een enquête uitmaken. De Maaslandse voorziening zal tien duizend boeken tellen: de gehele jeugdcollectie en de prominentste volwassenenboeken. Het stich tingsbestuur is reeds begonnen boeken aan te schaffen. Standvastigheid Waarom bibliotheken elders wor den gesloten en in Maasland juist geopend, is vooral te danken aan de standvastigheid van burge meester Kokxhoorn. „Sinds mijn benoeming vier jaar geleden,heb ben we vier haalbaarheidsonder zoeken gedaan. De ene keer was het gebouw te smal, dan weer te klein. Dankzij systeembouw kun nen we de eindjes nu aan elkaar knopen," vertelde Kokxhoorn gis teren. De bibliotheek kost de Maasland se gemeenschap 425.000 gulden per jaar. Dit bedrag kan zo laag blijven, omdat het pand feitelijk een filiaal is van de Maassluise bi bliotheek, enkele kilometers ver derop. Vlaardingen Met een speciaal project, waarvoor steun wordt ge zocht bij het Openbaar Ministerie in Rotterdam en de provincie Zuid-Holland, wil de gemeente Vlaardingen de verkeersoverlast op de Holysingel aanpakken. Veel automobilisten op deze ver bindingsweg tussen de woonwij ken in Holy, rijksweg A 20 en de binnenstad houden zich niet aan de maximum snelheid. Dat heeft geleid tot een niet aflatende klachtenregen van bewoners die dol worden var de herrie. Vooral sinds de boi' w van de nieuwe woonwijk langs de Vaart is het la-, waai van voorbijscheurende au to's fors toegenomen. Zowel de politie als het gemeente bestuur is al langer van mening dat er iets moet gebeuren om de overlast in te perken. Alleen in tensieve controle, waarbij de over- Door Jelle Gunneweg Schiedam Alle Schiedamse in stellingen die zich met jongeren bezig houden, moeten nauwer met elkaar gaan samenwerken om te komen tot een integrale aanpak van het jongerenbeleid. Die samenwerking zou onder meer tot uiting kunnen komen in het organiseren van een 'gezonde' houseparty, de instelling van tie nerspeeltuinen voor 12- tot 17-ja- rigen en een gerichtere spreiding van jongerenontmoetingsplek- kenoverde stad. Dat zijn de deelnemers aan het symposium Integraal Jongeren beleid Schiedam gisteren over eengekomen. De bijeenkomst in het Stadskantoor was georgani seerd door de gemeente Schiedam en het Steunpunt Jon geren Schiedam om te inventari seren welke jeugdkwesties er spe len en hoe aan een planmatige aanpak kan worden gewerkt, 's Ochtends hamerden de ver schillende sprekers in hun inlei dingen op het belang van samen werking, onder het motto 'een vi ool klinkt mooi, maar kan nog mooier klinken in het samenspel met andere instrumenten'. De in de jaren tachtig zo populaire terri toriumdrift van de instellingen moet dus worden doorbroken, zo veel werd duidelijk. Beter is het om de kennis op elkaar af te stem men en dubbele activiteiten zien te voorkomen. Na de inleidingen gingen de zestig deelnemers in workshops uiteen om concrete projecten te bedenken voor deze samenwerking. Voor de hand lig gend was het voorstel om een net werk in te stellen voor medewer kers uit het jeugd- en jongeren werk en de jeugdhulpverlening. Dit structurele overleg zou als ta ken moeten krijgen: kennisover dracht, deskundigheidsbevorde ring, verbetering van de signale ring van problemen en het ont wikkelen van een persoonlijk net werk van de deelnemers. Directer op de jongeren zelf ge richt was het voorstel voor een ge- differehtieerde aanpak van de j onger enontm oetingsplekken Tot nu toe ontstaan die volgens de hulpverleners spontaan en veelal op ongewenste plekken. Een werkgroep gaat zich nu buigen over een betere spreiding, waarbij rekening zal worden gehou denmet de wensen van de jonge ren én de omwonenden bij toe komstige plekken. Ook komt er een onderzoek naar de behoefte aan tienerspeeltui nen voor meisjes en jongens in de leeftijd van 12 tot 17 jaar. Momen teel zijn er geen geschikte speel plekken. voor hen, waardoor de jongeren regelmatig uit verveling overlast bezorgen. Speciale aan dacht zou moeten uitgaan naar de interesses van meisjes, omdat jongens vaak nog wel te vinden zijn op basketbal- en voetbalveld jes. Verder komt er binnenkort een houseparty, waarin de positieve effecten van de housecultuur wor den benadrukt. Dit om jongeren te stimuleren in het maken van gezonde keuzes. Op het gebied van arbeid tenslotte werd gesug gereerd dat jongeren meer be trokken zouden moeten worden bij de organisatie van het wijk- en buurtbeheer omdat het immers ook hun woon- en leefmilieu be treft. treder direct wordt aangehouden en bekeurd, heeft volgens de poli tie zin. Daarom is het idee om de Holysingel met camera's en ra- darapparatuur te bewaken afge wezen. Gefotografeerde overtre ders krijgen hun bekeuring met een vertraging van enkele weken in de bus. Bovendien bewaakt elektronische apparatuur maar een klein stukje van de weg, met als voorspelbaar gevolg dat auto mobilisten uitsluitend op datweg- gedeelte even hun snelheid mati gen.'De projectmatige aanpak die de gemeente voorstaat behelst een strenge en frequente controle door de politie. Om dat betaalbaar te houden is financiële steun van het Provinciaal Orgaan Verkeers veiligheid Zuid-Holland nodig. De medewerking van justitie in Rotterdam is gewenst om er zeker van te zijn dat de uitgeschreven bekeuringen ook snel worden af gehandeld. Een woordvoerder van de Dienst Stadswerk verklaart dat de con trole 'zeker niet na één week' zal zijn afgelopen. „Het gaat om een project van langere duur, waarbij meerdere uren per dag wordt ge controleerd. Anders is het effect minimaal." De snelheidscontrole zal niet elke dag, maar wel zeer frequent worden uitgevoerd. Ove rigens is pas begin volgend jaar zeker of justitie en de provincie aan het plan zullen meewerken. Mocht het project van de grond komen, dan wil de gemeente der gelijke intiatieven ook ontwikke len voor andere drukke door gangswegen in Vlaardingen waar het verkeer de maximum snele- heid aan zijn laars lapt. Voorbeel den daarvan zijn de Zwaluwen laan, de Floris de Vijfdelaan en de Marathonweg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1