13 Ambtenaar moet auto uit Rotterdams Dagblad Vlaardingen pleit voor dienstfiets en OV-abonnement Vakbonden boos op woningcorporaties Inbrekers teisteren flats in Nieuwland Poging tot verkrachting: tbs met dwangverpleging Kinderen stelen snoep op school Brand gesticht bij keiderbox Inbreker bekent woninginbraken Dief alsnog ingerekend Opgepakt na storten geld Snoepdieven tegen de lamp SPIEGELS IN ANTIEKE STIJL!! Tfllrvfc1" Hoeks Welzijn in oppositierol zachte contact lenzen voor 37,50 per, maant inclusief-vlöelstofr' ■iPSSti Vrijdag 25 november 1994 Vlaardingen Negen leerlingen van de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap aan de Ko- ninginnelaan zijn gisteren door de politie naar Buro Halt gestuurd voor een alternatieve straf. Ze wa ren betrokken bij diefstal van geld en snoep uit de kantine. In totaal pikten ze voor ongeveer 250 gulden. Nadat één van de scholie ren was betrapt op het pikken van geld kwam de zaak aan het rollen. Vei volgens bekenden acht andere leerlingen van rond de 14 jaar zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal. Het geld is inmiddels voor een groot deel door de jonge diefjes terugbetaald aan de school. Schiedam Onbekenden hebben gistermiddag geprobeerd in een flatgebouw aan de Vendelhof in Schiedam een kelderbox in brand te steken. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te doven. Ook in een portiek aan de Lange Haven was een brandstich ter actief. Een bewoonster ont dekte dat in de hal een stapel huis-aan-huisbladen was aange stoken. Zij bluste de brand zelf. Vlaardingen Een 19-jarige man zonder vaste woon* of verblijf plaats heeft bekend eerder deze week in Vlaardingen twee wo ninginbraken te hebben ge pleegd. Hij werd maandag in de Johan de Wittstraat op heterdaad betrapt en probeerde te vluchten. De agenten wisten hem te achter halen. Bij zijn aanhouding had hij cheques, een verzameling postze gels, kleding en video-apparatuur bij zich. Schiedam Een 33-jarige Rot terdammer is gisteren door Zijn eigen stommiteit enkele dagen nadat hij in Schiedam een winkeldiefstal had ge pleegd. alsnog aangehouden. Hij had bij de ANWB-vestiging aan de 's-Gravelandseweg meerdere spullen weggeno men. Toen hij daar gisteren door de etalageruit naar bin nen keek, werd. hij door het personeel herkend. De man werd even later door de politie m de buurt aangehouden. Schiedam Bij een bank aan de Broersvesl in Schiedam is gister ochtend een 34-jarige Rotterdam mer aangehouden. Hij had bij de bank eerder deze maand met een vals paspoort een rekening ge opend. Gisteren wilde hij daarop 2Ü.OOO gulden storten. Omdat het personeel de zaak niet vertrouw de werd de politie ingeschakeld. Die houdt hem vast om zijn wan delgangen uit te kunnen pluizen. Vlaardingen In het Vlaardingse centrum zijn gisteren drie men sen aangehouden wegens het ste len van lekkernijen. In een win kel op het Veerplein werd door een 21-jarige Vlaardinger een reep chocola gepikt. Hij werd door het personeel betrapt. In een an dere winkel zag een agent dat een 37-jarige man uit Amsterdam een doos koekjes in de tas van zijn vrouw liet zakken. Het echtpaar verliet de winkel zonder te beta len waarop de agent tot actie over ging. Omdat bij het tweetal nog meer gestolen spullen werden aangetroffen, worden de Amster dammers vastgehouden voor na der onderzoek. Vlaardingen De ambtenaren van de gemeente Vlaardingen moeten de auto uit. Om dat voor elkaar te krijgen bekijken burgemeester en wethouders onder meer de mogelijkheid het gebruik van het openbaar vervoer en het carpoolen te stimule ren, wordt nagegaan of er fietsen kunnen worden geleast en of er vervoer kan worden geregeld tussen het NS station en de diverse werkplekken. Ook de (tijdelijke) invoering van een verhuiskostenregeling, die nu alleen voor nieuw personeel geldt, behoort tot de voorgestelde mogelijkheden. De ongeveer negenhonderd Vlaardingse ambtenaren -inclu sief de Stichting Woningbedrijf- zijn per jaar goed voor ruim 1,2 miljoen kilometer woon-werkver- keer met de auto. Daarbij komen nog eens een dikke 400.000 kilo meter voor dienstreizen. Dat moet allemaal minder worden. Het geld dat daarbij vrijkomt wordt ingezet voor alternatieven: openbaar ver- voer-abonnementen, dienstfiet- sen en dergelijke. Dit jaar is de ge meente 71.000 gulden kwijt aan vergoedingen voor woon-Averk- verkeer aan personeel en 280.000 gulden aan dienstreizen (68 cent per kilometer). In het Vervoerplan Gemeentelijk Personeel wordt uitgegaan van het (in vier jaar tijd) afschaffen van de forenzen-vergoeding. Fiets Uit een enquête onder het ge- meentepersoneel blijkt dat ruim de helft (51 procent) van de amb tenaren de auto gebruikt als ver voermiddel. Dit is bijvoorbeeld aanmerkelijk hoger dan in Schiedam, waar dat percentage op 43 ligt. Verder komt in Vlaar dingen 32 procent van ambtena- ren met de (brom)fiets naar het werk en de rest met openbaar ver voer (7 procent), lopend (6) of rijdt met een collega mee (4). Met name het fietsgebruik zou sterk omhoog moeten. Dat kan ook, zo wordt gesteld in het con cept-vervoerplan, omdat omdat 72 procent binnen een straal van tien kilometer van het werk woont, van wie tweederde in Vlaardin gen. Overigens bleek uit de enquête dat maar liefst 42 procent niet be reid is om over te stappen op een andere vervoerwijze. Om het per soneel over te halen toch in de bus of trein te stappen, worden (door het personeel) als meest doeltref fende maatregelen genoemd: snellere reistijd openbaar ver voer, gratis OV-kaart, betalen voor parkeerplaats en een gratis fiets {bij het station). Ook burgemeester en wethouders van Schiedam presenteerden on langs plannen om het forenzen- verkeer van het personeel terug te dringen. De meest opvallende sti muleringsregeling is een korting op de hypotheek voor ambtenaren die naar Schiedam verhuizen. Vlaardingen De Hout- en Bouw bonden FNV en CNV zijn on- stemd over de fusieplannen tus sen de Woningstichting Samen werking en Patrimoniums Wo ningstichting in Vlaardingen. In het sociaal plan van de woning bouwcorporaties wordt volgens de vakorganisaties onvoldoende re kening rekening gehouden met de rechtspositie van het perso neel. Al sinds juni van dit jaar, toen de fusie bekend werd, proberen de twee hout- en bouwbonden met de stichtingsbesturen afspraken te maken over een sociaal plan voor het personeel. Pas in september bleken de besturen bereid een ge sprek aan te gaan. Het geplande vervolgoverleg op 19 oktober werd echter door de besturen op- Door Sander Sonnemans Schiedam Een grotere sociale controle en extra sloten op de deur. Dat is volgens de Schiedam- se politie de enige remedie tegen het grote aantal inbraken in de wijk Nieuwland. Vooral het deel van de wijk tussen de Burgemees ter van Haarenlaan, Mgr. Nolen- slaan en Parkweg is de laatste tijd het doelwit van inbrekers, die zelfs op klaarlichte dag hun slag slaan. Het toenemend aantal inbraken en pogingen daartoe is voor de po litie aanleiding geweest om de be woners van de Jan van Zutphen-, Ch.Th. Stork-. J.H.C. van Marken en de M.C.M. de Grootstraat uit te nodigen voor een voorlichtings bijeenkomst. Want juist daar is de overlast van het ongewenste be zoek het grootst. .De afgelopen drie maanden werden daar 24 in braken gepleegd. De buit bestond voornamelijk uit geld. sieraden en audio-en video-apparatuur. Bij alle 296 woningen viel een uitno diging in de bus waarop door ruim honderd mensen werd gerea geerd. Woensdagavond meldden zich vele tientallen bewoners in het bureau. „We hebben ze uitgenodigd om ze wakker le schudden," legt hoofd agent W. de Koning uit. „Het ge beurt veel te vaak dat mensen een verdacht persoon in het trappen huis tegenkomen, maar te laat be seffen dat het mogelijk een inbre ker is. Het komt zelfs voor dat de benedendeur wordt opengehou den voor een onbekende die met een videorecorder loopt te sjou wen. De mensen is op het hart ge drukt alerter op bepaalde dingen te reageren en extra maatregelen te treffen om inbrekers buiten de deur te houden." Helaas wordt het inbrekers nog makkelijk gemaakt ook. De Ko ning: „De trappenhuizen zijn cen traal vergrendeld. Gebleken is echter dat de bewoners de deur opendrukken zonder te kijken wie er beneden staat. We hebben zelf de proef op de som genomen. Als je aanbelt en je roept 'politie1, wordt er gelijk opengedaan. Zo gaat dat ook met de inbrekers die zich melden als de meter-opne- mer of iemand van het woningbe drijf. De mensen zijn er nu op ge wezen dat 2e eerst moeten kijken wie er voor de deur staat." De politie heeft tevens geadvi seerd extra sloten op de deuren aan te brengen en andere, simpe le maatregelen te treffen. Voorop staat dat de deur, ook bij het doen van een snelle boodschap, op het nachtslot moet worden gedaan om het zogenoemde flipperen (in breken met bijvoorbeeld een plas tic betaalpasje; red.) te verhinde ren. Een anti-inbraakstrip op de deur en de radio aanlaten kan de inbreker ook afschrikken. Enkele bewoners hebben bij de politie hun beklag gedaan over Gemeentelijk Woningbeheer dat wel een huui-verhoging toepaste, maar geen extra inbraakwerende voorzieningen trof. Ze moeten er zelf voor opdraaien. „Het betrof de jaarlijkse huurverhoging," rea geert woorvoerder T. Hurkmans. Plannen om in die wijk veiligere sloten aan te brengen, zijn er niet. „We hebben daar overigens ook nooit vragen over gehad." De Koning heeft het vermoeden dat de inbraken hoofdzakelijk worden gepleegd door junks. Hij maakt dat op aan de hand van de signalementen die bewoners van verdachte personen hebben door gegeven. Daders werden er tot op heden niet opgepakt. Verdachten wel. In september werden twee mannen zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden. Omdat de reacties bij confronta ties niet eensluidend waren, kon den de twee niet langer worden vastgehouden. Het totale aantal inbraken in heel Schiedam is fors gestegen. In 1993 werden er de eerste tien maanden 476 ge pleegd. Dit jaar zijn dat er al 517. Zieookpagitiaiï: Rotterdam/Schiedam De 33-jari- ge Rotterdammer G.R. is door de rechtbank in zijn woonplaats schuldig bevonden aan het probe ren te verkrachten van een Schiedamse vrouw. Hij werd gis teren veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest plus tbs met dwangverpleging. De strafis conform de eis van de officier van justitie. De raadsman van de Rotterdam mer bepleitte tijdens de rechts zaak van twee weken geleden dat zijn cliënt vrijgesproken diende te worden. Volgens hem kon de poging tot verkrachting niet be wezen worden verklaard. De offi cier dacht daar anders over. Hij baseerde dat onder meer op het feit dat de verdachte op de bewus te dag geen onderbroek onder zijn kleding droeg. Uit Engelse failliscmenispariij legen ongelooflijke prijzen! OOK VOOR /PWT^t- \r KADO'S V :V: ;Q- li-Irl.Win OIO - - Het delict werd afgelopen zomer gepleegd op de Tjalklaan in Schiedam, vlakbij de grens met Rotterdam. Het slachtoffer was onderweg naar huis en werd aan gesproken door de 33-jarige man. Toen de vrouw plotseling wegren de, trok de verdachte haar in de bosjes, ging op haar zitten en be gon aan haar kleding te trekken. Volgens de dagvaarding zou hij ook zijn penis tegen de billen van' de vrouw hebben gedrukt. De Rotterdammer ontkende en verklaarde alleen geprobeerd te hebben de gillende vrouw stil te krijgen door zijn hand op haar mond te drukken. Hij zou in pa niek zijn geraakt omdat hij eerder wegens een aanranding en on tucht was veroordeeld tot twee celstraffen van een jaar. Hij wilde niet nog eens met justitie in aan raking komen. Omdat volgens het psychiatrisch rapport de kans op herhaling niet uitgesloten kon worden geacht, werd geadviseerd de verdachte tbs met dwangver pleging op te leggen. Al tijdens de ziüing verklaarde de verdachte daar geen heil in te zien. „Ik ben een normaal iemand in de maat schappij," voegde hij er aan toe. Aad Zoutendijk achter het van Peteghem-orgel: 'Het duizendste concert voelt niet anders dan nummer 999.' Foto Dennes van der Wet/Roel Dijkstra Vlaardingen— „Er is zeker iets aan de hand, het is anders nooit zo druk." De 77-jarige orgelfan F. Posthumus kijkt verbaasd om zich heen naar het in groten getale toegestroomde pu bliek in de Grote Kerk van Vlaardingen. De be langstelling van de kerkgangers gaat uit naar organist Aad Zoutendijk, die deze middag zijn duizendste lunchconcert speelt, „Zoveel al?" reageert de toehoorder verrast, terwijl hij toch een vaste gast is. Sinds Zouten dijk het Vlaardingse orgel bespeelt, is de man uit Bergambacht met grote regelmaat in de kerk te vinden. Dat betekent al zo'n twintig jaar, want Zoutendijk is vanaf maart 1974 aan de kerk verbonden. De trouwe fan is zeer te spreken over de orga nist. „Hij doet het goed, zorgt steeds voor. een afwisselend repertoire. Maar ik kom vooral voor het Van Peteghem-orgel. Die komt uit een Vlaamse abdij en heeft een speciale klank door het zuidelijke karakter." Een andere fan, L. Eggink uit Rotterdam, bevestigt dat het kla vier in orgelkringen zeer hoog staat aange schreven. „De Belgen zeggen altijd: de Vlaamse reus staat in Vlaardingen. Dat zegt toch wel iets." Onder de overwegend oudere toehoorders be vindt zich ook een man uit Zwolle, die min stens een keer in de maand naar Vlaardingen afreist om de concerten van Zoutendijk op te nemen met een bandrecorder. H. Kroese: „Het lunchconcert combineer ik meestal met een uitstapje naar elders. Straks ga ik bijvoorbeeld nog naar een orgelconcert in Amsterdam. Dit orgel hier in Vlaardingen is een schitterend mooi exemplaar, daarom neem ik het altijd op. Thuis luister ik de tape af en zo nu en dan vraagt een man of ik een kopie voor hem wil maken. Hij is vooral gecharmeerd van de im provisaties van Zoutendijk." Andere trouwe bezoekers van de lunchconcer ten zijn drie werknemers van het Unilever- concern, die eens in de week hun werkdag on derbreken voor wat muzikale vitaminen. K. Hazelbach: „Wij komen hier al vijftien jaar, vroeger met z'n vieren, tegenwoordig met z'n drieën want helaas is er iemand overleden. We zien het als een mooie onderbreking van ons werk, het leidt je een half uurtje af van de da gelijkse beslommeringen." Ontwikkelingen „In de loop der jaren hebben we Aad een dui delijke ontwikkelingen horen doormaken. Je merkt dat hij heel zijn ziel en zaligheid in dat orgel stopt. Ik geloof zelfs dat hij nog nooit een week voorbij heeft laten gaan. Hij ziet het or gel zo'n beetje als zijn stiefkindje, laat zelden anderen erop spelen. Van mij mag hij nog twintig jaar zo doorgaan." De jubilaris zelf blijft vrij rustig onder de be langstelling en vele felicitaties. „Het is een aparte belevenis, natuurlijk, maar de duizend ste uitvoering voelt niet anders dan nummer 999." Op de waag hoe hij het ai die jaren vol heeft gehouden, antwoordt de organist even laconiek. „Een musicus moet toch studeren en als je geen doel hebt verdwijnt mogelijk de spi rit. Bovendien: dit is een instrument dat ge hoord moet worden, het liefst door zoveel mo gelijk mensen." geschort omdat men eerst verder wilde met de fusie-onderhande lingen. „Toen voelden wij de bui al hangen," meldt vakbondsbe stuurder Maarten Post van het CNV. „In het eerste gesprek kre gen we namelijk het idee dat de besturen ai vastomlijnde plannen hadden over de fusie" en dat de be sluitvorming daarover in januari 1995 zou kunnen plaatsvinden. Voor ons geldt echter: hoe verder het fusieproces gevorderd is, hoe minder inspraak het personeel heeft." Tijdens het geplande gesprek op 19 oktober wilden de bonden het" door hen opgestelde concept-so ciaal plan bespreken, maar hier kregen zij dus geen kans voor. Na veel aandringen vond er afgelo pen woensdag toch een gesprek plaats, maar daar presenteerden de besturen toen tot grote ont stemming van de vakbondsbe stuurders een eigen sociaal plan. Volgens de bonden houdt dit plan té weinig rekening met de be staande rechtspositie van de werknemers. Met name de passages over wat een 'passende' functie is. zijn vol gens de vakbondsbestuurder erg vaag. „Ze geven zichzelf maxima le bewegingsvrijheid en het per soneel niets. Zo kun je niet met je werknemers omgaan." aldus Maarten Post. Directeur N.A. Nieuwstraten van Woningstichting Samenwerking is hoogst verbaasd over de reactie van de vakbonden. „We hebben woensdag met elkaar overlegd en afgesproken dat indien de fusie doorgaat wij een keurig sociaal plan op tafel leggen. Verder geen commentaar." Het personeel is woensdagavond op de hoogte gesteld van de beide sociale plannen en krijgt een week bedenktijd om te beslissen met welk plan ze akkoord willen gaan. Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de deelgemeente Hoek van Holland had weinig moeite om de begroting door de raad goedgekeurd te krijgen. Maar de politieke beschouwingen ademden gisteren een sfeer uit die geen enkel beeld gaf van de politieke samenstélling van de raad. Niet minder dan 27 moties wer den ingediend, waarvan tien door de lokale groepering Hoeks Wel zijn. De meeste moties hadden be trekking op de ontwikkeling van het Waterwegcentrum, de toe komstige bouwactiviteiten en de recreatieve ontwikkelingen. Maar( bij de stemming over de moties bleek dat Hoeks Welzijn in werke lijkheid de oppositiepartij is en niet de eenmansfractie van D66. Bij twaalf moties stemde Hoeks Welzijn anders dan het eigen da gelijks bestuurslid Leen Vreugd- enhil, die zich zelfs genoodzaakt zag om zeven keer tegen een mo tie te stemmen die door zijn eigen partij was ingediend. Tijdens de algemene beschouwin gen werd gistermiddag al de toon gezet. De nieuwe coalitie blijkt be paald niet op één lijn te zitten. Dick van Wijngaarden, fractielei der van Hoeks Welzijn, consta teerde toen al dat de komende zelfstandigheid van Hoek van Holland een wassen neus zal blij ken. Volgens hem krijgt Rotter dam een veel grotere vinger inde pap dan ooit tevoren. Van Wijn gaarden zei verder dat het CDA ten onrechte beweert dat door de coalitie afspraken worden ge schonden. Piet van der Wel, fractievoorzitter van het CDA, constateerde op zijn beurt dat Leen Vreugdenhil als voorzitter van de commissie ruim te zich loyaal heeft opgesteld te* opzichte van de bereikte akkoor den. Maar hij kon dat niet zeggen van de fractie van Hoeks Welzijn.. „De steun van de fractie van Hoeks Welzijn voor dit dagelijks bestuur en in het bijzonder voor de portefeuillehouder van ruimte is ver te zoeken. Er blijkt altijd wel weer een argument te beden ken om een andere interpretatie te geven aan het onderhande lingsresultaat". Van der Wel wil op dit moment nog geen politieke consequenties verbinden aan het ontbreken van de steun van Hoeks Welzijn aan het beleid van het dagelijks be- stuur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1