Luxe topsporthal naast de Kuip Stadsregio houdt vast aan 1997; Günther twijfelt Verbod geëist op feesten in Hal 4 Rotterdams Dagblad j 'En luister voortaan óók naar ons' Energiehal en Sporthal IJsselmonde moeten het veld ruimen voor 'Olympus' Bereden brigade 'bewaakt' koopavond Boulevard-Zuid Duidelijkheid ii Combinatie bij AVR, tegen afvalexport Milieudienst wil stank compostbedrijf aanpakken Weg vrij voor DeSta-2000-8 Junkers opgeruimd Transporteur vecht tegen dwangsommen EEN AVONDJE SNOOKEREN OF POOLEN MET UW BEDRIJF OF VERENIGING? Snookercentmm Thurston, Westersingel 20, tel: 0104363719 ^14 RotterdamPW* Zaterdag 26 november 1994 Door Serga van Roon Rotterdam—Als de plannen doorgaan verrijst er in 1997 naast Stadion Feijenoord een luxe indoor-topsportaccommodatie met plaats voor maximaal drieduizend toeschouwers. Voor de financiering van deze sporttempel 'Olympus' zouden de Ener giehal in Rotterdam-Noord en de Sporthal IJsselmonde in Rotterdam-zuid moeten verdwijnen. De totale kosten van de topsporthal worden op vijftien miljoen gulden geschat. In een haalbaarheidsonderzoek dat aanstaande dinsdag openbaar wordt gemaakt, velt de Dienst Recreatie Rotterdam (DRR) -. een positief oordeel over de plannen. - „Een hele belangrijke stap in de goede richting, zeker voor IJssel monde,'" zo karakteriseert J.F.K. Jungheim de goedkeuring van de plannen afgelopen week door het dageljjks bestuur van IJsselmon de. Jungheim is portefeuillehou der Maatschappelijke Ontwikke ling en Welzijn (MOW) in de toe komstige gemeente IJsselmonde. Rotterdam De onbetrouwbaar heid van de voormalige financieel manager van de woningbouwver eniging heeft de leden van de al gemene ledenvergadering, het bestuur en de directeur van Wo ningbouwvereniging De Combi natie in Rotterdam uiterst onaan genaam verrast. Hoewel de mede werker heeft toegezegd het be drag te zullen terugbetalen, zal De Combinatie volgens een gister avond afgelegde verklaring in overleg met haar verzekeraars zo nodig alsnog aangifte doen bij jus titie. De directie en het bestuur van De Combinatie.wilden eerder deze week niet reageren op publicaties in het Rotterdams Dagblad over het naar huis sturen van de finan ciële man. Het bestuur verkoos eerst de ledenvergadering te in formeren. De leden hebben daar na gisteravond het vertrouwen in bestuur en directie van De Combi natie uitgesproken. Bij een standaard uitgevoerd con trole-onderzoek viel -aldus ver klaring- eind augustus 1994 een aantal ongebruikelijke boekingen op. De directeur van de corpora tie, M.R. Boekhoudt, besloot daar op in samenspraak met het be stuur een accountantsbureau de zaak te laten onderzoeken. Zo is vast komen te staan dat er sprake was van ernstige feiten. „De fi nancieel manager heeft door der den facturen met onjuiste om schrijvingen laten indienen. Op deze wijze bevoordeelde hij tot vier keer toe zijn eigen afdeling én -in één geval - zichzelf. De in deze laatste factuur gedeclareer de kosten (Het ging om ƒ35.000) bleken betrekking te hebben op een privé-aanschaf," aldus de ver klaring. Rotterdam Het bedrijf AVR Chemie wil door een proces tegen het ministerie van VROM voorko men dat miljoenen kilo's che misch afval worden geëxporteerd naar Engeland. Het proces dient dinsdag bij de Raad van State. Het ministerie heeft aan Tank Cleaning Rotterdam (TCR) en Af valstoffen Terminal Moerdijk (ATM) vergunning gegeven om 3.500.000 kilo filterkoek (bezink sel afkomstig uit de chemische in dustrie) en 1.200.000 kilo verfsüb uit te voeren naar Caerleon Limi ted in Groot-Brittanië. De bedrij ven kiezen hiervoor, omdat het la gere prijzen rekent. Het failliet verklaarde TCR is overgenomen door een Vlaams/Nederlandse combinatie. Volgens het Meerjarenplan Ver wijdering Afvalstoffen mogen de ze 'steekvaste' afvalstoffen alleen worden geëexporteerd als de ca paciteit van de Nederlandse ovens wordt overschreden. De mi nister heeft toestemming gege ven voor de export omdat de capa citeit van AVR Chemie niet toerei kend is. „De accommodatie moet één mo dern onderkomen worden voor sporten als badminton, turnen, ta feltennis en de balsporten. Daar naast kan de topsport er gebruik van maken. De hal moet geschikt worden voor sport op internatio naal niveau, geschikt voor Euro pese kampioenschappen en we reldkampioenschappen. De totale oppervlakte bedraagt z'n zesdui zend vierkante meter. Voorwaar de is dat de topsporthal bij de om geving past." In Rotterdam zijn genoeg klei nere sporthallen. En er is het hele grote Ahoy'. Een acommodatie qua grootte daartussen bestaat niet Volgens de DRR ziet de Maasstad daarom te veel sport evenementen op nationaal en in ternationaal niveau aan zich voor bij gaan. Jungheim toont zich zeer enthou siast over de Olympushal. „Het wordt een heel belangrijke aan winst voor IJsselmonde en voor de hele stad Rotterdam. Voor de verschillende sporten is een com binatie van amateurs met profes sionals inspirerend en stimule- rend. De plaats naast het Maasge bouw bij de Kuip is schittereend. Zeker als de Kop van Zuid klaar is en de flats op het voormalige Piet Smit-terrein er staan." Allure De bestaande sporthal en het zwembad aan de Binnendijk in IJsselmonde zijn volgens Jung heim verouderd. Uit onderzoek blijkt 'dat renovatie niet de ge wenste meerwaarde zou opleve ren. „Het zal nooit meer een hal van allure worden. Langzaam groeide het idee van nieuwbouw op een andere plaats. Mede op verzoek van de Stichting Top sport Rotterdam, die wist dat er behoefte was aan een groter on derkomen. Bijkomend voordeel is dat op de plaats van de huidige sporthal nieuwe activiteiten kun nen worden ontplooid, bijvoor beeld woningbouw. Het zwembad blijft wei staan." De oude deeigemeenteraad IJs selmonde gaf op 14 februari van dit jaar de opdracht aan de DRR om te kijken of de 'stadiondric- hock' eer. geschikte plek voor een nieuwe accommodatie kon zijn. B:j het onderzoek waren ook de Stichting Topsport Rotterdam, de deelgemeente? IJsselmonde en de bestuursdienst (van het Rotter damse stadhuis beirokken. Het rapport kwam in juni uiten bevat te tot grote vreugde van Jung heim met een positief advies. Toch zat hij even in de rats. „Ik heb het rapport met gezwinde spoed aan mijn collega in de stad. Den Oudendammer. gegeven/Be' 2orr.cr ging voorbij. Inseptember werd ik somber. Ik hoorde maar niets. Het bleek dat de gemeente Rotterdam in september en okto ber onderhandelde met de deelge meente Noord over het verdwij nen van de Energiehal. Over het verloop van die discussie weet ik verder niets." Energiehal Het verdwijnen van twee sport hallen is een voorwaarde, omdat er anders 'overcapaciteit' ont staat. De sloop van Sporthal IJs selmonde lag voor de hand; de deelgemeente zat toch al in haar maag met het oude complex aan de Dwarsdijk. Voor de Energiehal ligt het anders. Er wordt daar wel steeds minder gesport, maar om niet in de rode cijfers te komen is de hal regelmatig in gebruik voor house party's, vlooienmarkten of rollerdisco's. De sportieve funetie verwatert. Of dat sloop inhoudt, is overigens nog onduidelijk. Het verdwijnen van de oude zalen bespaart in elk geval sportgeld, dat door zowel de gemeente Rot terdam als de deelgemeente IJs selmonde gebruikt kan worden voor Olympus. Jungheim: „Ik kan en wil op dit moment niet veel zeggen over de exploitatie. Er zijn nog geen officiële kandidaten. Onze voorkeur uitgaat naar een vorm van publiek-private samen werking. Voor de deelgemeente betekent dat het ons geen extra geld kost, alleen de drie ton die wij jaarlijks toch al spendeerden aan de 'oude' hal." De goedkeuring van de plannen door het dagelijks bestuur is een eerste stap. Jungheim ziet de toe komst rooskleurig in. „Het Rot terdamse colege praat dinsdag over de zaak. Zodra we groen licht hebben, kunnen wij concrete plannen maken. Als het allemaal goed gaat zou de topsporthal er in 19 J7 kunnen staan. Kijk maar hoe snel de renovatie van de Kuip is gegaan." Politie te paard is in het Rotterdamse stadsbeeld geen onbekend verschijnsel. De aanwezigheid van de bereden brigade gisteravond op Winkelboulevard- .S- Zuid heeft een meer bijzonder karakter. De surveillance van de bereden brigade maakt deel uit van het Stop Overvallen Samen-project (SOS), de reactie van winkeliers, deelgemeente en politie op de'hausse'aan overvallen eerder dit jaar. Donderdag werd bekend dat een speciaal rechercheteam na een onderzoek van tweeëneenhalve maand met de aanhouding van twaalf verdachten zestien. ¥-■ meest geweldadige overvallen op winkels had opgelost. De verdachten hebben bij hun verhoor aangegeven aan 'het grotere werk' toe te zijn. Het project SOS is een vervolg op het onderzoek en beoogt door de preventieve aanwezigheid van de politie eventuele dadergroepen te ontmoedigen over vallen te plegen. De komende weken zal de bereden brigade vooral tijdens koopavonden nadrukkelijk aanwezig zijn op Winkelboulevard-Zuid. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad .1,4 Den Haag De Zuidhollandse ge deputeerde Günther betwijfelt of de provincie Rotterdam per 1 ja nuari 1997 van start kan gaan. Het is volgens haar zeer de waag. nu het advies van de Raad van State aan het kabinet over de regiovor ming op zich laat wachten. De Stadsregio Rotterdam is niet on gerust. ..Mevrouw Günther mag dat vinden, maar wij blijven ervan uitgaan dat de stadsprovincie vol gens planning rond zal komen aldus een woordvoerder van de Stadsregio. Dit orgaan treft als tussentijds regiobestuur de voor- ,,Denk aan ons en luister voortaan óók naar ons," vraagt voorzitter W. Plakké van de Rotterdam se Junkiebond. Samen met bijna twintig andere bezoekers van Perron Nul overhandigde zij gis teren een petitie en een lijst handtekeningen aan de Rotterdamse wethouder Den Oudendam mer voor drugsbeleid. De Rotterdamse Junkiebond maakt zich zorgen over de toekomst van de randfiguren van het verdwijnende Perron Nul verslaafde zwervers, alcoholisten of psychi atrisch patiënten - voor wie nog geen alternatieve opvang is geregeld. Den Oudendammer maakte duikelijk zelfs de ontmanteling van Perron Nul te willen vertragen totdat de opvang van alle gebruikers „tot in de puntjes is geregeld". Hij zegde verder toe na te zullen denken over de vraag om voortaan vooral ook te luisteren naar verslaafden zelf. Foto Erik Bioemink/Rottefdams Dagblad bereidingen voor de bestuurlijke omvorming van Rotterdam. Gemeente- en regiobestuurders in de Rijnmond zien reikhalzend uit naar het advies van de Raad van State over de herindeling van Rotterdam en de 'lex specialis' voor de provincie. Hoewel het ad vies aan het kabinet geheim is. hopen de bestuurders in de Rot terdamse regio toch te horen of de plannen instemming krijgen van de Raad van State. De2e week werd bekend dat het advies op nieuw een week langer tijd kost en op z'n vroegst volgende week naar het kabinet gaat. De Stadsregio: „Behandeling in de Tweede Kamer vindt toch na de jaarwisseling plaats. Dan maakt het ons niet zo veel uit of het nu één week voor de Kerst of twee weken voor de Kerst klaar is. Al is het kort daarna. Tijdens het kerstreces gebeurt toch niet zo veel. Of iemand moet het advies bij een knapperig haardvuur on der de kerstboom bij een glaasje wijn in een Zwitsers chaletje wil len lezen, ja, dan zou het jammer zijn als het later komt..." Het brengt volgens de Stadsregio het scenario voor de provincievor ming niet in gevaar. De Rotter damse deelgemeenten hebben gisteren laten weten „overwe gend waardering" te hebben voor de reorganisatievoorstellen van burgemeester en wethouders van Rotterdam, over de omvorming van gemeentediensten. De deel gemeenten zijn blij dat ze een ta melijk grote vrijheid krijgen om hun eigen organisatie in te rich ten. Het verdient lof dat ze zelf aan de 'ontwerptafel' mogen aan schuiven, is het commentaar van Sigma, de denktank van de deel gemeenten. De Deelgemeenten hebben met het college afgespro ken vóór 15 januari 1995 de hoofd structuur voor de ambtenarenap paraten uit te werken. Het doel is de vernieuwing zichtbaar en con creet te maken voor de burgers. De Stadspartij is begonnen met het uitnodigen van spraakmaken de Rotterdammers voor een ini tiatiefcomité, dat een referendum tegen de opdeling van Rotterdam moet voorbereiden. Voor aan vraag yan een referendum zijn tienduizend handtekeningen no dig. Hoek van Holland—De DCMR Mi lieudienst Rijnmond wil een defi nitieve oplössing voor de stank problemen rond een. composte- ringsfabriek langs het Oranjeka naal in Hoek van Holland. Deze week kwamen bij de milieudienst veel klachten binnen van omwo nenden in Maassluis-West. Ook bewoners in Hoek van Holland klaagden over dezelfde stank. Milieu-inspecteurs willen afspra ken maken met het Composte- ringsbedrijf Zuid-Holland over een betere opslag van het groente- fruit- en tuinafval. Het gaat voor namelijk om afval uit de kassen in het Westland. „De klachten ko men elk jaar rond deze tijd," weet een woordvoerder van de milieu dienst. „Tussen het organische af val zitten ook veel touwtjes en plastic. Vermoedelijk wordt daar door het rottingsproces verstoord. Verder is het vreemd dat de hui zenhoge bergen tuinafval op het bedrijfsterrein niet stinken. De stank komt vooral van kleine hoopjes afval die soms nogal plat gedrukt zijn. Misschien gaat daar door de boel te snel rotten." Het bedrijf kan als enige in het Rijn mondgebied tuinafval met vreem de stoffen zoals touwtjes en plas tics verwerken. RotterdamDe eerste fase van de bouw van de het havenproject Delta-2000-8 - de aanleg van de infrastructuur-plus- kan aan vangen nu er is voldaan aan een aantal door de gemeenteraad van Rotterdam gestelde voorwaarden. Om te kunnen beginnen met het aanleggen van 'het vloerkleed' van de terminal moest met name de ECT aan een aantal voorwaar den voldoen. Dat is volgens het Gemeentelijk Havenbedrijf in middels gebeurd. Zo heeft de ECT de financiering van de suprastrv 'v.jr van de ter minal rond gekreg' i, en heeft het bedrijf zich bereid verklaard tot het huren van de.infrastructuur- plus van de gemeente tot en met het jaar 2026 tegen een kosten dekkende vergoeding. Het huur contract met het Gemeentelijk Havenbedrijf voor de terreinen van Delta-2000-8 is getekend. Den Haag/Rotterdam De mu ziekfeesten in het culturele cen trum Hal 4 aan de Watertoren straat in Kralingen leveren geen geluidhinder op voor de buurt. De directeur van Hal 4, G. van der Most, betoogde dit gisteren tij dens een rechtszitting bij de Afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Rechter J. van der Does, die moet oordelen over de milieuvergunning van Hal 4, zei gisteren het vermoeden te hebben dat Van der Most te opti mistisch is. De rechter liet een vertegenwoor diger van de Milieudienst zeggen dat Hai 4 de geluidvoorschriften fors overschrijdt als er binnen een muziekfeest of een optreden aan de gang is. Het is gemeten door de Milieudienst. In de praktijk kan dit betekenen dat de rechter de overschrijdingen te hoog vindt en dat de feesten worden verboden. Geluidisolatie is ook nog een mo gelijkheid, maar dat is voor Hal 4 mogelijk te kostbaar. Met een verbod op feesten in het cultureel centrum zou bewoner M. Reuderink van een flatwoning aan het Reservoirpad bijzonder tevreden zijn. Hij vocht bij de Raad van State de milieuvergun ning aan die de deelgemeente- raad aan Hal 4 heeft afgegeven. In de vergunning is vastgelegd dat Hal 4 zes keer per jaar de in de vergunning opgenomen geluid voorschriften mag overtreden. De zes feesten mogen duren tot 3.00 uur 's morgens. Rechter Van der Does dient te beoordelen of dat re delijk is. Reuderink is overtuigd van niet. Hij klaagt over geluido- verlast en zei gisteren dat in een woonbuurt geen plaats is voor nachtelijk kabaal. Reuderink ver telde dat er ook hinder is van an- Rotterdam In Poortugaal is het opruimen van de in 1942 neerge storte Duitse nachtjager J-88 afge rond. De wrakstukken zijn over gebracht naar de luchtmachtbasis in Woensdrecht, waar ze nader zullen worden onderzocht op ex plosieven. De plaats waar de door een Brits toestel neergehaalde J- 88 is neergstort is inmiddels 'schoon' verklaard door de ber- gingsdienst. dere horeca in de buurt. Tegen dè andere activiteiten in Hal 4, dat vooral een werkplaats is voor film- en videoprodukties. heeft de om wonende geen bezwaar. Den Haag/Rotterdam Het Rotterdamse transportbedrijf Gebr. de Jongh heeft in een rechtszaak bij de Raad van State de dwangsom van tien duizend gulden per dag aange vochten die b en w hebben op gelegd. De Jongh zou niet vol doen aan de verplichtingen tot sanering van het bedrijfster rein aan de Van Riemsdijkweg;- De dwangsom kan oplopen tot' 200.000 gulden/ De gemeente eist-van D£ Jongh eigenlijk dat hij het gfc;. hele bedrijfsterrein ontdoet; van olieresten. Devervuilingis. echter, aldus De Jongh die. sinds eind 1991 aan de Van: Riemsdijkweg zit, veroorzaakt door de vorige gebruiker van het terrein. In maart dit jaar is na een spoedprocedure bij de Raad van State beslist dat De Jongh alleen'verantwoordelijk kan worden gesteld voor moge lijke vervuilingen vanaf 1992. De transportonderneming moet wel de ondergrondse olie tanks verwijderen. Dat is ge compliceerd omdat ze onder de gesloten betonnen vloer liggen van het bedrijfsgebouw. Van de gemeente mag De Jongh de tanks alleen schoongemaakt en opgevuld met zand laten zit ten als ze echt niet, of alleen te gen hoge kosten, onder de vloer vandaan zijn te krijgem De gemeente wil van De Jongh overigens al een gedeelte van J de dwangsom hebben omdat -J hij te laat is met het indienen van een adequaat rapport over de toestand van het bedrijfs terrein. Het saneringsrapport dat hij heeft ingediend is afge keurd door de Milieudienst Rijnmond. De Afdeling bestuursrecht spraak beslist over enkele we ken. RL SN SZ

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1