Fusie sociale werkplaatsen afgeblazen A M m Wilgen knotten: 'Een soort tuinieren in het groot' Kethellapper Jaap de Raat duikt weer in geschiedenis Formido wint slag om vestiging bouwmarkt I g genda Vlaardingen wil regionale discussie afwachten Weer oorzaak van stankgolf Gratig parkeren op evenemententerrein Vechtpartij in Stadsgehoorzaal Bestuurders met slok op in auto Vernielingen op sportcomplex Alcoholcontrole: 29-bekeurhïgen Fietsers door olie onderuit Doorgereden na aanrijding Blauwe Brug ontslaat beheerder Rotterdams Dagblad Maandag 2ft november IM S gaardingen Twee Vlaardingers van 19 en 20 jaar hebben vrijdag avond de Stadsgehoorzaal be hoorlijk op stelten gezet. De twee werden door het personeel aange sproken omdat ze zich in de zaai hadden misdragen. Daarop ont stond een vechtpartij met de per soneelsleden. Toen de gealar meerde politie dc twee uk de schouwburg wilde verwijderen, verzetten ze zich zo hevig dat ex tra hulp moest worden ingeroe pen, Bij de arrestatie kreeg één van de agenten een kopstoot. Bei de mannen werden ter afkoeling in de politiecel opgesloten. Maassluis/Vlaardingen Afgelo pen weekeinde zijn in Maassluis en Vlaardingen zeven automobi listen betrapt op het rijden onder invloed. Twee Maassluizers van 35 en 41 jaar raakten hun rijbewijs kwijt. Een 29-jarige stadgenoot kreeg een prent van 320 gulden. In Vlaardingen veroorzaakte een dronken automobilist zaterdag avond op de Floris de Vijfdelaan een aanrijding. Tegen de man werd proces-verbaal opgemaakt. Drie andere bestuurders werden op de bon geslingerd omdat ze eveneens te diep in het glaasje hadden gekeken. Hoek van Holland Op het com plex van voetbalvereniging Hoek van Holland hebben zaterdag nacht vandalen flink huis gehou den. Eén van de doelen op het hoofdveld werd vernield en van het andere werd het net kapot ge sneden. Ook werden hoekvlaggen afgebroken. Op de middenstip werd een hoeveelheid afval ge stort. Dankzij de inzet van een aantal goedwillende leden kon de wedstrijd van het eerste elftal gis teren gewoon doorgaan. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft vrijdagnacht op verschil lende plekken in de stad een grote alcoholcontrole gehouden waarbij honderd mensen werden ingezet. In totaal werden 39 bestuurders na een blaastest naar het bureau gebracht voor een tweede onder zoek. Tien automobilisten bleken ondér de limiet te zitten en ontlie pen een bekeuring. Van twee be stuurders werd het rijbewijs inge vorderd. In totaal werden naar schatting rond de tweeduizend blaastesten afgenomen. Maassluis Op de Uiverlaan in Maassluis is gistermiddag een aantal fietsers onderuit gegaan door een oliespoor op het wegdek. De straat was over een lengte van honderd meter vervuild. Vermoe delijk is het oliespoor afkomstig van een auto. Schiedam Een 48-jarige Schiedammer is afgelopen week einde in zijn woning aangehou den nadat hij vrijdag op de Nieu we Haven in zijn woonplaats met zijn auto een ravage had veroor zaakt. De man was daar tegen vier auto's gereden en er vandoor ge gaan. Op de Nieuwe Haven kwam te vens een bromfietser ten val na dat hij door een auto opzettelijk was afgesneden. Ook bij dat inci dent reed de bestuurder door zon der zijn identiteit bekend te ma ken. Een vrouw uit Frankrijk deed het zelfde. Ze was op de 's- Gravelandseweg tegen een mo torrijder gereden. De vrouw kon op de Rijksweg A15 nabij de af slag Barendrecht worden aange houden. Ze kreeg een bekeuring van 750 gulden. Vlaard .igenDe besprekingen over een fusie van de twee so ciale werkplaatsen in Vlaardingen en Schiedam zijn stopge zet. Het Vlaardingse gemeentebestuur heeft de onderhande lingen eenzijdig opgezegd omdat het eerst de plannen voor de sociale werkvoorziening binnen de toekomstige stadsprovin cie Rotterdam wil afwachten. Over samenvoeging van het Toe- schap Schiemond (BGS) wordt al leveringsbedrijf Vlaardingen sinds 1991 gepraat. Twee onaf- (TBV) en de Bedrijfsgemeen- hankelijke bureau's, VB Accoun tants en De Roo Partners, heb ben de besprekingen begeleid en onderzoeken gedaan naar moge lijke fusiemodeilen. Deze begelei ding heeft de twee gemeenten en kele honderdduizenden guldens gekost. De besprekingen tussen Schiedam Vlaardingen worden sinds augustus vorig jaar door kruist door overleg van de direc teuren van WSW-bedrijven in de Rijnmond over regionale samen werking. Realisering van dit werkmodel, dat uitgaat van een holding met werkunits in de ver schillende gemeenten, lijkt meer voordelen op te leveren dan een fusie tussen slechts twee WSW- bedrijven. Reorganisaties Het Vlaardingse gemeentebe stuur is tot de conclusie gekomen dat de fusie tussen de BGS en het TBV doorzetten weinig zin heeft, omdat binnen afzienbare tijd dan toch weer reorganisaties plaats moeten vinden in verband met de vorming van de regionale hol ding. Investeringen in de totstandko ming van deze werkmaatschappij worden daarom zinvoller geacht. De ambtelijke staf van Toeleve ringsbedrijf Vlaardingen heeft zich van meet af aan verzet tegen een fusie met de BGS. De TBV-di- rectie is al langer van mening dat voorrang moet worden gegeven aan samenwerking van WSW-be drijven in regionaal verband. De overtuiging dat eigenlijk alleen de noodlijdende Schiedamse so ciale werkplaats van een fusie met het Vlaardingse zusterbedrijf zou profiteren speelde daarbij een belangrijke rol. TBV-directeurW. Hoevenaars zou zelfs met ontslag hebben ge dreigd als de fusie doorging. Het Schiedamse gemeentebe stuur en de BGS stonden juist po sitief tegenover de fusieplannen, vanuit de gedachte dat samen werking met Vlaardingen de con currentiepositie van de sociale werkplaats aanzienlijk zou verbe teren. Toeleveringsbedrijf Vlaardingen wist de afgelopen jaren uit de rode cijfers te blijven. De Bedrijfsge meen schap Schiemond daarente gen klopt jaarlijks hij het gemeen tebestuur aan om forse tekorten weg te werken. Over 1991 wordt bij de BGS een tekort van 1,3 mil joen gulden verwacht. Maassluis/Hoek van Holland De stankgolf van afgelopen week in Hoek van Holland, Maasland en Maassluis is Vol gens de Stichting Verwerken Tuinafval Westland veroor zaakt door de weersomstandig heden. De stank van rottend afval, door de klagers ook wel een 'zure varkenslucht' genoemd, blijft door het zeer rustige, herfstweer lang hangen; i Vf;1 Vorige week werden door het composteringsbedrijf Zuid- Holland bij het Nieuw Oranje kanaal honderden tonnen tuinafval verplaatst van het 'roosterveid' naar het 'narij- pingsveld'. Bij de tuinderijen in het Westland worden in deze tijd van het jaar de warenhui zen leeggemaakt voor de ver werking tot compost. Deze handeling wordt iedere maand gedaan, maar gewoonlijk gaat het om kleinere hoeveelheden. Ook zijn de weersomstandig heden voor deze tijd van hei jaar extreem. „Wanneer het even kan, hou den we rekening met deweersv; omstandigheden-jb"2egt! «-een- woordvoerder van-de stichting. „Maar door de zeer grote aan voer aan het' bij de tuinders, konden we nu niet langer wachten met de verplaatsing van het tuinafval naar de rijpingsvelden." Volgens een woordvoerder van de DCMR wordt er actie tegen het composteringsbedrijf 'en. de stichting voorbereid. Eerst moet er echter een Milieu Ef fect Rappe rtage (MER) komen, waarin alles op een rij wordt gezet. De wilgenknotters komen elke zaterdagvroeg uit de veren vooreen paar uurtjes'gezonde arbeid in de buitenlucht'. Foto Dennes van der Wet/Roel Dijkstra Door Menno Haddeman Schiedam - Gewapend met hand zagen, tangen, ladders en ther- moskannen thee en koffie trekt de Schiedamse knotploeg, zater dagochtend vroeg, de polder in. Eens in de twee weken bindt de groep, onder leiding van Chris Vermaat, de strijd aan tegen het snel groeiende wilgenhout. Het knotten van de wilgen kan alleen in de periode tussen oktober en april gebeuren. En omdat de pol der vol staat met dat soort bomen hebben de knotters wel een beetje haast. Om negen uur 's ochtends komen ze bij elkaar. In de uitvals basis aan de Harreweg hangt een gespannen sfeer, „tk ben be nieuwd hoeveel vrijwilligers er vandaag komen opdagen," zegt hoofdknotter Vermaat. „De men sen zijn niet meer zo geïnteres seerd in het milieu. Het valt ons elke keer weer tegen hoe weinig mensen er komen helpen. Ik ben bang dat 2e ons ook vandaag weer in de steek zullen laten." Na een half uur wachten blijkt Vermaat gelijk te hebben. Niet meer dan drie mensen hebben hun warme bed willen verruilen voor een paar uurtjes 'gezonde ar beid in de buitenlucht1: .-.Nou jaf zegt Vermaat, „we moeten het er maar mee doen." „Je kan het de mensen ook niet verplichten," meent collega knot- ter Wim van Ipenburg. Vroeger was dat wel anders. „Toen hadden we wel eens een ploeg van dertig man. Maar ja, de tijden zijn veran derd," stelt Van Ipenburg vast. Om half tien zet de kleine knot ploeg koers naar de wilgen aan het begin van de Harreweg. ..Bij het knotten is het belangrijk dat je de stam zo weinig mogelijk be schadigt." legt Vermaat uit. Na zestien jaar beschikt de voorman over aardig wat handigheidjes. „Kijk, als je de zaag nou 20 vast houdt, kun je heel makkelijk bij die tak. Deze tak moetje vanaf de onderkant pakken." Vroeger gebruikten de boeren het wilgenhout om bijvoorbeeld hun boederij te verwarmen. Tegen woordig, met de komst van gas en elektriciteit, hebben ze de wilgen niet meer nodig. Nu wordt het hout met een takversnipperwa- gen van de gemeente in kleine stukjes gehakt. „Het is belangrijk dat de bomen goed worden onderhouden." ver telt Vermaat onder het gekraak van een afbrekende tak. .Als we de wilgen gewoon door laten groeien, worden zc topzwaar en kunnen ze omvallen." Dan arriveert een vierde vrijwilli ger. Als een volleerd knotter gaat hij aan heiwerk. Toch heeft Paul de Rooij nooit eerder een wilg ge knot. „Ik las in de krant dat ze vrijwilligers zochten. Ik heb sinds een tijdje geen tuin meer en om toch een beetje met de natuur he- 5 zig te zijn dacht ik. laat ik eens gaan knotten. Een soort tuinieren "- 'irrhet groot." Ook Van Ipenburg houdt ervan in de natuur bezig te zijn. „Ik ben 65 jaar en hart- en reümapatiënt. Tijdens het knot ten vergeet ik alles. Het is voor mij een soort ontspanning. Ont spanning door inspanning," zegt hij lachend, waarna hij zich weer snel concentreert op de volgend tak. Dc Schiedamse knotploeg gaat twee keer per maand op pad. Voor meer informatie: Chris Ver maat, telefoon 4714897. Schiedam Wat is een Kethelse reis? Een niet bij iedere Schiedammer bekende uitdruk king van vroeger, toen men zich veelal te voet moest verplaatsen. De wandelaar kon dan wel eens, na een een fikse tocht door weer en wind, bij thuiskomst de ver zuchting siaken: 'Het was een Ke thelse reis'. Het vijfde boek van Jaap de Raat, in het voorwoord Kethellapper en jeneverneus genoemd, draagt die term als titel. Wie denkt dat het le zen ervan gelijk staat aan een bar re tocht, slaat de plank mis. De pennevruchten van de 78-jarige Schiedammer nemen de lezers mee in de geschiedenis. Het kan bijna niet anders of onderaan elke bladzijde wordt nieuwsgierig om geslagen naar de volgende pagi na. Zoals Jaap de Raat verhaalt over zijn avonturen in het buren- dorp, kan niemand anders. Van oorsprong is hij beeldend kunstenaar. De publicaties over zijn geboortedorp kwamen later. Na 'In en om de dorpskerk', het eerste boek dat ooit over Kethel verscheen, volgden er nog twee, die door de schrijver zelf werden geïllustreerd. De laatste uit de reeks, 'Kethel en Spaland in' oude ansichten', kwam in 1978 op de markt. Zijn vijfde geesteskind werd afgelo pen vrijdag in de Saksische boer derij aan de Harreweg gepresen teerd aan een select gezelschap. Niet voor niets was voor de kleine en primitieve entourage gekozen. De Raat werd er geboren. Moeite loos herinneringen ophalend, ver telde hij dat de kleine ruimte waar de genodigden waren samenge komen, vroeger een koeienstal was. „Toen gingen er nog tien koeien in. Nu zou dat niet meer kunnen. Tegenwoordig zijn ze stukken groter." Verlangen naar de gouden oude tijd doet Jaap de Raat niet meer. Wel is zijn ziel nog altijd aangetast door de wijze waarop de overheid met Kethel en het landschap is omgesprongen. Streekmuseum Om tot in de lengte der jaren toch nog een stukje historie van Kethel bewaard te laten blijven, sprak de schilder annex .schrijver de wens uit zijn geboortehuis, de Saksi sche boerderij die nu eigendom is van de gemeente, om te dopen tot streekmuseum. De Raat is bang dat zijn vele schilderijen van het dorp en diverse gebruiksvoorwer pen die vroeger op de boerderijen werden gebruikt, verspreid zullen worden en daarmee een stuk ge schiedenis uiteen zullen rukken. Of hij het nog mee zal maken, is de vraag. Maar alleen het feit dat er aan wordt gewerkt om zijn wens te realiseren, zou voor Jaap de Raat al een gelukzalige erva ring zijn. Maandag 28 november VI AARDING EN Stadsgehoorzaal. Th».' Kiezmer Cu n se rvatf ry Band. 2015u RO'iTERDA'J Nighltown. Tragically Hip,21.!Jihi. OT Theater a.d. Müllerpier. De Dresser. 20.U0U. De Doelen Gr.z. TheCiuppcndales.211.1 5u. Zaal De Unie. Architectuur er, Stedcbouw. 21) 30a. De Saksische boerderij aan de Harreweggetekend doorJaap de Raat. Inzijngeboortehuiszoudeschrijvergraageen streekmuseum gevestigd Zien. Reproductie Roel Dijkstra ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Undercover Blues' (12) dag. 11.45- 2.1,>4.15-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Trial by Ju ry'f 12.1 dag. 6.45-9.30, dl. nok 1.15-4. Calypso 1: The Lion King' {al; dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ca- ivpso-2: 'Forest Gump" 112) dag. 1.15-5-8.30. Calypso 3: 'Four wed dingsand a funeral'lal)dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 1: 'De Leeu wekoning* (al) dag. 1.15-4. 'The Lion King'!alt6.45-9.30. Cinerama 2: 'Speed' f 12 >dag. 115-4-6.45-9.30, Cinerama 3: 'Threesome' 16) dagï 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Sui te 16" 116) dag. 1.15-1-6.45-9.30. Ci nerama 5: The Chase' (12) 1.15-4- 9.30. 'When a man loves a woman' (ai)dag. 6.45. Corso: 'True Lies'16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15, Iraax Theater: 'Yellowstone' (al) dag, (beh.ma.)2-3.15-6.45. 'Blue Planet'- (al) dag. 'beh.ma.) -4.30. 'The Sha dow' (ai) dag. (beh. ma.) 8. 'Natural Born Killers (aldag. (beh.ma.) 10, "Walt Disney' dag. (beh.ma.) 2 tot 5.30.6.30 tot 11. Venster 1: 'Rouge' 16) dag. 8-10. Venster 2: 'Poeping Tom' (16) dag. 7.30. Cinemascope in black and white. Dag, 9.31): 'The Victors' ma. 'The Innocents* di. Venster 3: 'Exotica* (16) dag. 8-10. Venster 4: "Mina Tannenbaum' (16) dag. 7.30. 'Fresa y chocolate' (16) dag.(beh.ma,) 10. Sneak Pre- view? 16ma1 Lumièr e l'The specialist'118>dag. 1.15-1-6.45-9.30. Lumièrc 2: "The Mask' il2> dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Clear and presentdangcr' 16)dag. 12.4 5- 3.30-6.15-9.15. Lumière 4: 'The Crow' (16) dag. 6.45-9.30, di. ook 1.15-4. Rex: 'The Stimulators' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstelling. Thalia: 'Blown Away' (16) dag. L15-4-6.4a-9.3C., Schiedam Dc kantonrechter in Schiedam heeft vorige week het arbeidscontract ontbonden tussen de stichting Blauwe Brug en de beheerder van het gelijknamige wijkcentrum in Schiedam-iVoord, mevrouw H. Voets. De verstandhouding tussen de beheerder en stichtingsdirec teur mevrouw M. Heineman was naar het oordeel van de rechter dermate verslechterd dat samenwerking niet meer mogelijk was. Mevrouw Voets heeft bij haar vertrek een fi nanciële vergoeding toegezegd gekregen. De zaak was bij de kantonrech ter aangespannen door de di recteur van de Blauwe Brug. Aanleiding was een geschil over een vakantie die de be heerder wilde opnemen om te herstellen van een zware ziek te. Hel bestuur van de Blauwe Brug heeft geen commentaar op de ontslagzaak. „Wij bestu ren 051 afstand. Voor dergelijke kwesties hebben we een direc teur." aldus een woordvoerder van het bestuur. Mevrouw Voets heeft ruim veertien jaar in de Blauwe Brug gewerkt. Zij werd als eni ge van de beroepskrachten op nieuw aangesteld toen het wijkcentrum enige tijd gele den een zelfstandige status kreeg. Daarvoor viel de Blau we Brug onder verantwoorde lijkheid van do gemeente Schiedam. - Het evenementen terrein aan de Hoflaan in Vlaar dingen wórdt tot 1 januari vol gend jaar gratis opengesteld voor het parkeren van auto's. B en w hebben hiertoe besloten omdat door werkzaamheden in het Stadshart tientallen parkeer plekken gedurende minstens een half jaar komen te vervallen. Met ingang van het nieuwe jaar wordt bekeken of voor een par keerplek op het terrein moet worden betaald. Vóór die tijd konden geen betaal automaten worden geregeld. Stadswerk overweegt ook een bruggetje over de de Oude Ha ven aan te leggen, zodat de par keerders een snelle oversteek naar de Hoogstraat kunnen ma ken. Een woordvoerdster van Stads werk erkent dat de gratis par- keermogeüjkheid in tegen spraak is met het streven zoveel mogelijk automobilisten in de binnenstad gebruik te laten ma ken van de parkeergarage Hoog straat. „Vlaardingers blijken niet zo ge charmeerd te zijn van betaald parkeren. Vooral doordeweeks is het spitsroeden lopen. Alleen op koopavond en zaterdag loopt de garage aardig voL" Door Sander Sonnemans Maassluis Het Maassluise colle ge van burgemeester en wethou ders heeft het licht voor de vesti ging n een Formido-bouw- markt definitief op grem gezet. Als de gemeenteraad het voorstel om het daarvoor bestemde stuk grond aan de Elektraweg goed keurt. kan begin volgend jaar worden begonnen met de bouw. Tegen de komst van de Formido- vestiging is in het verleden meer malen geprotesteerd door de On dernemers Federatie Maassluis (OFM). Ook projectontwikkelaar Prongo. die een grote bouwmarkt op het bedrijventerrein langs dc Nieuwe Waterweg wil beginnen, is tegen het besluit. Wethouder L. Wesenhagen-Kastelein is van me ning dat twee bouwmarkten in Maassluis te veel is van het goede. Prongo, die er een Karwei-bouw- markt wilde vestigen, vist dus achter het net. Woordvoerder T. Goudswaard kondigde tijdens een hoorzitting in september van dit jaar juridische stappen aan als het college haar zin zou doorzet ten. Voor hem is het onverteer baar dat de Formido voorrang heeft gekregen. Hoewel het gemeentebestuur eer der dit jaar al overeenstemming bereikte met dc ondernemer die de Formido-filialen exploiteert, vindt de OFM dat een bouwmarkt thuishoort op het bedrijventer rein. Bovendien is de OFM van mening dat de Formido gezien de geringe omvang niets zal toevoe gen aan de bestaande branche en daar juist de koopkracht weg haalt. De federatie plaatste verder nog vraagtekens bij het feit dat de gemeente en de Formido-exploi- tant al tot een akkoord waren go- komen, terwijl er nog een onder zoek van het Instituut Midden- en Kleinbedrijf naar de wenselijk heid van bouwmarkten gaande was. De commissie voor economi sche zaken stelde dat de vestiging afhankelijk moest zijn van de uit komst van het onderzoek. Formiiio's exploitant BV Hout handel Utrecht, voelt mets vuur een vestiging op hoi bedrijventer rein. Woord vnt.Tdor D. Sch'ouders gaf tijdens de hoorzitting al aan dat geen aantrekkelijke plek te vinden. „Daar zitje volledig geïso leerd. Het is nier zo vreemd dat daar niets van do grond komt." Initiatief Prongo's zegsman T. Goudswaard kan maar niet begrijpen dat zijn bedrijf geen voet aan dc grond kan krijgen. Hij beweert dat Pron go juist hot initiatief heeft geno men om het bedrijventerrein tot ontwikkeling te brengen. Hij ver klaarde in september dat ais do Karwe vertïgi ouwman- er twee ProngL iu.- Gum. O PM zien er zou ndeiv bedrij- ïmeu Boven- l pr van. VOIU7 „Daar wordt dan het aanvullende bouwmateriaal gekocht. Nu trekt iedereen naai" do Gamma in Vlaar dingen. Daar wordt alles tegelijk

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1