13 Nooit meer zoeken naar parkeerplek Politie bijna gratis met bus, tram en metro Toekomstblik op de Wilhelminahof m Martin Mooij krijgt Sphinx Cultuurprijs 1994 Erasmus doet onderzoek naar de Derde Wereld Kaderleden FNV steunen havenpool 'Topsporthal' van de baan Sfofferdatns Dagblad g RH Zwambestrijding Nieuw systeem geeft aan waar nog plaatsen vrij zijn Akzo-Nobel gaat eind 1995 weg uit Delfshaven Zaterdag 3 dec* -è Rotterdam !^4 Zaterdag 3 december 1994 RotterdamHet personeel van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond hoeft geen strippenkaart of abon nement meer te kopen. Politie-ambtenaren kunnen op de bus-tram- en metrolijnen van het stadsvervoerbedrijf RET en streekvervoerder ZWN Groep hun legitimatiebewijs gebruiken als openbaar-vervoer-kaartje. De vervoersmaatschappijen en de politie hebben dit in een contract beklonken. Bij de politiemensen wordt een tientje per maand van hun salaris afgehouden. Ze raken de vergoe ding voor woon-werk-verkeer kwijt. Daarom zijn lang niet alle betrokkenen zyn het eens met de nieuwe regeling. Ook bij enkele gemeentelijke diensten bestaan plannen om een soortgelijke regeling in te voeren. Een particulier adviesbureau uit Eindhoven is benaderd voor het opstellen van vervoersplannen. Volgens wethouder J. H.A. van den Muijsenberg is het op dit mo ment niet de bedoeüngom alle ge meente-ambtenaren een ov-kaari te geven. Vervoersplannen „Maar ik ben wel van plan de zaak aan te kaarten bij de vakbonden," zegt de wethouder. Dit om te over leggen over de gemeentelijke diensten waar vervoersplannen maar niet van de grond wülen ko- Enkele jaren terug heeft het colle ge van burgemeester en wethou ders al geprobeerd om alle ambte naren in het openbaar vervoer te krijgen, maar dat stuitte toen op verzet van de ambtenarenbon den. Bestuurder N. van Haastert van de AbvaKabo: „We zullen elk voorstel op zijn merites beoorde len. We zijn niet tegen het open baar vervoer, maar het is onmoge lijk om iedereen in de trein of de metro te jagen. Er zijn mensen die zijn aangewezen op de auto. Som migen zijn in de tijd van woning nood gedwongen buiten Rotter dam gaan wonen." De helft van al le Rotterdamse ambtenaren woont buiten de gemeente. Van Haastert noemt de prijs van een tientje per persoon als maan delijkse inhouding op het loon 'in teressant'. Bij de vorige onder handelingen ging wethouder Smit (personeelszaken) nog uit van een hogere eigen bijdrage. Kinderziektes De invoering van het legitimatie bewijs van politiepersoneel als vervoersbewijs gaat overigens ge paard met kinderziektes. Lang niet alle controleurs zijn op de hoogte van de nieuwe regeling. Daardoor komt het nogal eens voor dat politiemensen worden beticht van zwartrijden, terwijl ze wel degelijk een geldig vervoers bewijs hebben. In de Korpskrant, het bedrijfsblad van de Rotterdamse politie, ston den onlangs twee ingezonden brieven van boze dienders, van wie de politiekaart niet werd geac cepteerd. „Dan zitje toch voor jo ker in zo'n volle bus," schreef één van de briefschrijvers. „Je zag mensen denken; 'Die wil gratis op zijn legitimatiebewijs mee'." De andere politieman kreeg een boe te van zeventig gulden gepresen teerd. In de toekomst wil de RET ook graag particuliere bedrijven bena deren met dergelijke contracten. Dat is nu nog niet mogelijk van wege afspraken die de vervoers maatschappijen nu hebben met de Nederlandse Spoorwegen. Mr""r-v Het is nu nog een grijze betonnen klomp, waaraan onverdroten wordt verder gewerkt. Maar in 1996 moet de Wilhelminahof er staan, in volle glorie. Tussen de nieuwe Erasmusbrug en het Noordereïland moet heter volgens de nieuws te artist's impression zo uit gaan y\ met links de Pleintoren tn daarnaast, in roodbruin, het kantorencompk srin opgenomen het nieuwe onderkomen van de belastingdienst, het rec uikkantoor en, rechtsonder, de nieuwe rechtbank. Bij elkaar heeft de Wilhelminahof 78.000 vierkante meter vloerop pervlak te bieden. Aan de voorkant van het complex komt nog een openbare pleinruimte, de Galeria, waar kleine winkeltjes zijn te vinden, evenals de in gang tot het nieuwe metrostation Wilhelminaplein. Het moet, alles bij elkaar, een imponerend schouwspel van drukte en bedrijvigheid worden. Maar dat ook de binnenvaartschippers zo van die Kop van Zuid onder de indruk zijn dat ze vanonder de hoge pyloon van die nieuwe brug In hun verbijstering recht streeks afkoersen op het puntje van het Noordereïland, dat kan toch nooit he lemaal de bedoeling Zijn. Illustratie CasSchook/Kop van Zuid Maastricht Sisvphus-arbeid. Met kleine stapjes, najaren resul taat boeken, en vooral doorgaan. „Maar het blijft hard werken." Met deze vergelijking heeft Mar tin Mooij, directeur van Poetry In ternational, gisteren in Maas tricht de Sphinx Cultuurprijs 1994 in ontvangst genomen uit handen van president-directeur J. B. van Vliet van de Koninklijke Sphinx Gustavsberg.- Mooij kreeg de prijs voor zijn in spanningen gedurende 25 jaar om door middel van een 'festival van de menselijke stem' de poëzie een eigen plaats in de maatschappij te geven en de positie van de dich ters wereldwijd te ondersteunen. Martin Mooij zag m deze prijs vooral waardering voor wat niet alleen hij, maar alle vertalers, dichters, presentatoren en mede werkers vanaf 1970 tot stand heb ben gebracht. Die resultaten liet hij gisteren in Maastricht nog eens de revue passeren. Maar het Rotterdam De overlast van zwammen in woningen in Het Nieuwe Westen wordt aanpakt. De bewonersorganisatie Aktie- groep Het Nieuwe Westen en het Gemeentelijk Woningbedrijf Rot terdam het daarover eens gewor den. De zwambestrijding en de isolatie van bodem cn leidingen zijn al gestart in de Veelzigtstraat en in de Essenburgstraat. feit dat dichters overal ter wereld nog steeds vervolgd worden en monddood worden gemaakt sterkte hem in de overtuiging dat het werk van PoetTy voortgezet moet worden. „We zullen verder moeten, zonder enige zelfingeno menheid. Alleen, wij hebben hulp nodig bij het rollen van de steen, uw hulp." Bedrijfsleven Dat ook het bedrijfsleven, blij kens de Sphinx-prijs, zich bewust is van die verantwoordelijkheid noemde hij een steun en erken ning voor wat tot stand is ge bracht en nog moet gebeuren, al bekende hij gedurende die 25 jaar van Poetry's bestaan ook wel eens bij de pakken neergezeten te heb ben. „Ook ik ken de momenten van wankelmoedigheid en twijfel en ik weet soms ook niet goed hoe het allemaal verder zal gaan Afgezien van die momenten zit Martin Mooij nog boordevol plan nen blijkens zijn dankwoord dat hij een citaat van de dichter Luce- bert meegaf; 'Het verhaal is zo mooi dat het nog lang niet uit is'. Het programma van 'Poetry on the road' in Antwerpen zal vol gendjaar worden uitgebreid en er zijn nog steeds plannen om het reizende deel van Poetry naar Maastricht te brengt .Ier is - een lang gekoesterde ■-At.-ns om 'Poetry op de Maas' door middel van een poëtische bootreis van Chaileville in Frankrijk tot Rot terdam in de diverse oeversteden te brengen. Martin Mooij memoreerde ook dat de Rotterdamse Roteb sinds 1988 niet alleen huisvuil ophaalt, maar ook huis aan huis poëzie be zorgt door middel van dichtregels op de wagens. Er wordt nu geke ken naar een mogelijkheid om tot een boekuitgave te komen met de volledige gedichten, foto's van de vuilniswagens en hun bemanning en wat er rondom het project ge beurt. Ook leerlingen van scholen worden daar bij betrokken, die weer met eigen gedichten reage ren op de teksten op de Rotebwa- gens. Een pretentieus plan noemde hij de opzet van eer bundel gedich ten 'die we mrt jns allen mee naar de volgeiiue eeuw kunnen ne men'. Het zou een keuze moeten worden van een gezelschap inter nationale dichters, aangevuld met essays en vertalingen met een we reldwijde verspreiding als erf goed van de poëzie in deze eeuw. En dan blijft er nog de ondersteu ning van individuele dichters door diverse fondsen en het Poetry International Eregeld, dat dit jaar aan de dichteres Selvi uit Sri ianka is toegekend, maar waarvan nu bekend is geworden dat zij vermoedelijk al in 1993 is geëxecuteerd. Afgelopen weekeinde is de Chine se dichter en schrijver Bei Dao na langdurig verhoor de toegang tot zijn land ontzegd. Voor Martin Mooij reden om te concluderen dat er nog geen reden is tot tevre denheid over wat er is bereikt „Maar toch zijn er vanuit Rotter dam heel wat dromen waarge maakt. En die rot staddieve stad riekt het meer naar petrochemie dan naar poëzie. Maar voor wie dat wil is het ook een sprookjes- stad." Vrijhaven Juryvoorzitter Prof. dr. W. J. van den Akker noemde Rotterdam, dankzij Martin Mooij als spil van Poetry International, een vrijha ven voor poëzie. Sinds de oprich ting heeft het festival meer dan zeshonderd dichters op het Rot terdamse podium gebracht. Wei nig evenementen kunnen het zo lang uithouden en dat is te dan ken aan het feit dat het uitgangs punt onveranderd is gebleven: Poetry wil ruimte geven aan de menselijke stem, ongeacht de tongval. Aan Martin Mooij is het te danken dat Poetry Internatio nal is uitgegroeid tot het belang rijkste poëziefestival ter wereld." Ter gelegenheid van de toeken ning van de Sphinx Cultuurprijs aan Martin Mooij is door Laura Hülscher en Annemieke Rijneke een boek samengesteld over de 25-jarige geschiedenis van Poetiy International onder de titel 'De Menselijke Stem, 25 jaar Poetry International. Het boek telt 116 blz. en bevat veel gedichten en te keningen in facsimile. Het is uit gegeven door Walburg Pers en is in de boekhandel verkrijgbaar voor/ 29,90. Rotterdam Eindeloos zoeken naar een parkeerplaats in het centrum van Rotterdam is niet meer nodig. Het unieke par- keergeleidingssysteem (kortweg PaGe) dat gisteren in wer king is gesteld geeft op acht routes in de binnenstad aan in welke parkeergarage nog plek is en hoe de automobilist daar kan komen. Met dit systeem wordt een techniek geïntrodu ceerd die nog nooit eerder in Nederland is toegepast. Op zoek naar een vrije parkeer plek kan de automobilist zich door de nieuwe apparatuur naar zijn bestemming laten loodsen. Het probleem van de Rotterdam se binnenstad is niet dat er te wei nig parkeerplaatsen zijn, het pro bleem is dat die plaatsen vaak moeilijk te vinden zijn. De weg wijzers van het PaGe-systeem kunnen dan uitkomst brengen. Met de invoering van het nieuwe systeem hoopt de gemeente de binnenstad beter bereikbaar te maken. „Eén van de middelen om in de bereikbaarheid van de stad te vergroten, is hiermee geëffec tueerd," zei wethouder J. H. A. van den 'Muijsenberg gisteren dan ook. Opstoppingen In Rotterdam zijn, net als in veel andere grote gemeenten, de par keergarages in het hart van de stad overvol terwijl in andere ga rages aan de rand van het cen trum nog volop ruimte is. Veel op stoppingen worden veroorzaakt door automobilisten die op zoek zijn naar een vrij plekje. Ook de grote rijen voor de volle parkeer- Modem vormgegeven borden wijzen de automobilist de kor- ste weg naar de dichtsbijzijn- de parkeerplek. Foto Vorm vijf Graflschöntwerpteam garages zorgen voor veel opstop pingen. Files, tijdverlies, brand- stofverlies en milieuhinder (ge luid en stank) zijn het gevolg. Omdat de situatie binnen de par- met de minuut wij zigt, heeft de gemeente gekozen voor een dynamisch systeem dat op basis van actuele informatie aangeeft waar plaats is. De infor matie wordt via vaste telefoonver bindingen doorgegeven aan een! centrale computer bij het Par-i keerbedrijf. Deze computer stuurt; met een draadloze verbinding de! zeventig verwijzingsborden aan.1 De verlichte pijlen in de armatu ren geven de richting aan. Als dei pijlen gedoofd zijn, zijn op de rou te geen plaatsen meer vrij. De ontwerpers van de verwij-, zingsborden, het bureau Vorm! Vijf uit Den Haag, hebben per ob-; ject gekozen voor drie kleinere bakken die de weg wijzen. Samen, vormen ze een object. Zo is voor komen dat er grote bakken ont staan, waarop alle informatie ge propt moet worden. De bovenste bak geeft aan dat de automobilist; linksaf moet. De middelste en on- derste bakken zijn voor rechtdoor en rechtsaf. RotterdamDe Erasmus Univer siteit is gevraagd een onderzoek te coördineren naar de geschiede nis die voorafging aan de huidige ontwikkelingsproblematiek in Derde Wereldlanden. Verschillen de buitenlandse historici moeten dat werk uitvoeren. Zij zijn hier voor gevraagd door minister Pronk van Ontwikkelingssamen werking. Die heeft voor dit onder zoek het zogenaamde Sephis-pro- gramm:. opgesteld, dat gisteren in Dakar (Senegal) is gepresenteerd. Voor het onderzoek is zes miljoen gulden uitgetrokken, „Het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft de coördinatie aan ons over gedragen, omdat wij beschikken over historici die zich bezighou den met niet-westerse samenle vingen," laat directeur B. Van Ny- natten van de faculteit Histori sche- en Kunstwetenschappen van de Erasmus Universiteit we ten. De faculteit verzamelt onder meer gegevens over instituten die op de hoogte zijn van economi sche ontwikkelingen in Derde Wereldlanden. Deze informatie speelt zij door naar historici die een bijdrage leveren aan het Se- phis-programma. Voorbeelden van landen waar het onderzoek wordt uitgevoerd zijn India, Sene gal, Maleisië en enkele Zuidame- rikaanse landen.Het project is uniek, omdat nog niet eerder his torici bij het onderzoek naar ont wikkelingsbeleid zijn betrokken. Rotterdam De kaderleden van Vervocrsbond FNV in de Rot terdamse raven stemmen in gro te meerderheid in met het ak koord dat werkgevers en werkne mers eind vorige week bereikten over de toekomst van de haven- pool SHB. Volgens bestuurder Verroen van de vervoersbond be tekent dit dat het akko rc met een positief advies aan de leden in RotterdamBurgemeester en wethouders van Rot terdam willen geen topsporthaL Zij laten dat weten aan de gemeenteraad. De raadscommissie sport en recreatie bespreekt woensdag het plan van de dienst Recreatie Rotterdam over het verdwijnen van de Energiehal en sporthal IJsselmonde in ruil voor een topsporthal. De benaming 'topsporthal' is minder gelukkig, zo zegt het college. Op die manier zou onterecht de in druk worden gewekt dat de hal er alleen voor de topsporters is. Ook de 'breedtesporters' zouden er een plekje moeten krijgen. De directeur financiën van de bestuursdienst van de gemeente Rotterdam heeft inmiddels geadviseerd om een onafhankelijk onderzoek te plegen naar dc mogelijkheid om de topsport hal te combineren met een evenementen-, hal. Hij waarschuwt voor onvoorzien hoge kosten bij het sluiten van de twee sporthallen voor de breedtesport De deelgemeente Delfshaven stelt voor om de top sporthal bij de Kuip zo snel mogelijk te bouwen. De negen ton, die sluiting van de Energiehal zou ople veren, moet dan echter komen uit het budget van de Stichting Rotterdam Topsport Daarnaast wil Delfshaven samen met Overschie en de deelge meente Noord de exploitatie van de Energiehal overnemen en de burgers daar goedkoper dan nu laten sporten. de haven wordt voorgelegd.. Alle leden van de FNV-bond krij gen de komende weken de gele genheid zich via een referendum uit te spreken over de nieuwe structuur van de SHB (Samenwerkende Haven Bedrij ven). Begin januari zal de uitslag bekend zijn- Volgens het akkoord gaat de SHB in de toekomst verder als een marktgerichte, zelfstandige on derneming, die in Rotterdam als enige havenpersoneel gaat uitle nen aan overslagbedrijven. De ha venbedrijven hebben beloofd an dere regelingen voor het tijdelijk inhuren van personeel te laten verdwijnen. Bij de nieuwe SHB komen ongeveer 1100 mensen te werken. Op dit moment komt de financiering voor de leegloop by de SHB uit het Algemeen Werk loosheids Fonds. Werkgevers en werknemers in de Rotterdamse haven gaan binnenkort met mi nister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) praten over het omzetten van de bijdrage in een eenmalige uitkering van 24 mil joen gulden. In de toekomst zal de leegloop bij de SHB gefinancierd worden uit een nog op te zetten wachtgeldfonds. RotterdamDe vestiging van Ak zo-Nobel in Delfshaven gaat eind komend jaar dicht. In de fabriek worden vetzuren en glycerine uit dierlijke vetten gewonnen en op de markt daarvoor is momenteel sprake van overproduce. Recent is één van de belangrijk ste klanten van Akzo-Nobel afge vallen omdat dit bedrijf bij het produceren van wasverzachters is overgestapt op een andere grond stof. Milieuredenen hebben volgens Akzo-Nobel geen rol gespeeld bij het besluit te vertrekken uit Delfshaven. In het verleden heb ben omwonenden met grote re gelmaat last gehad van stankover last die werd veroorzaakt door de verwerking van de dierlijke vet ten. Volgens de DCMR Milie- dienst Rijnmond beschikte het bedrijf niet over de vereiste ver gunningen hiervoor. Werkgelegenheid Voorzitter T. Harreman van de deelgemeente Delfshaven is ener- zijds blij met het vertrek van Ak zo-Nobel omdat daarmee een do de komt aan de stankoverlast van de omwonenden. „Maar ander zijds betekent het toch ook het verlies van werkgelegenheid en daar kunnen we natuurlijk nooit blij mee zijn," aldus Harreraan over de gevolgen van de sluiting. Akzo-Nobel ml proberen de veer tig werknemers elders binnen het concern onder te brengen Er komt een sociaal plan. De deelgemeente, licht overvallen door het besluit van Akzo-Nobel te vertrekken, wil nu eerst 'zee kritisch' bekijken wat er met het terrein van Akzo-Nobel aan de Buizenwaal gaat gebeuren. Het bedrijf zal. bruikbare deler van de fabriek elders onderbren gen en de rest afbreken. Volgent Akzo-Nobel, dat ruim een eeuw is Delfshaven heeft gezeten, heen een eerste onderzoek uitgewezen dat de grond eventueel geschiktc voor bebouwing. Deelraadsvoorzitter Harremar over de invulling van het terrein dat vrijkomt door de sluiting van de fabriek: „Delfshaven is fi® heel stedelijk gebied met weirci buitenruimte. We kunnen dug denken aan een recreatieve be stemming. Maar het kan ook ek geschikte plek zijn voor wat duur dere woningen. Misschien kon» het wel tot een combinatie Wj gaan er in ieder geval iets rooosj van maken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1