■PP: 11 Tientallen bezwaren tegen bouw moskee Rotterdams Dagblad Enorme belangstelling voor vuurwerkcampagne Liever niet 'de pot op' Brandersbuurt wil schorsing van vergunning Massaal protest tegen nieuwbouw Scheepvaartweg Maassluis moet investeren in het onderhoud van wegen fc-^TOy. - ■Uk 'Taart van Eer' voor de ambtenaren Afgedankte kerstbomen weer bij de vuilniszak Nieuwbouw voor Honki-Ponk Pipiili mêmmm - Winkeldieven stelen taart Medicijnen verloren Handelaar in rotjes gepakt Greep uit kassa Bierdief bij PPSC Brandje op kustvaarder '"Vèri.öè'éiïiövëhlaan.T7U~ .Schiedam-Noord.Tel'; Oia-;47e347'Ó!;.vf 'i Waterweg Dinsdag 6 december 1994 Door Sander Sonnemans Schiedam Door bewoners van de Brandersbuurt is vorige week bezwaar aangetekend tegen de vergunning die door de gemeente Schiedam is afgegeven voor de bouw van een mos kee aan het Raam. De protesten richten zich voornamelijk te gen de overlast die de moskee volgens de omwonenden gaat geven. Inmiddels zijn door een actiecomité zestig bezwaar schriften verzameld. Daarmee wordt geprobeerd de bouw te gen te houden. Het is de bedoeling de moskee, die een regionale functie krijgt, te vestigen in het voormalige pand van de UTO. Het gebouw is vier keer zo groot als de huidige ge bedsruimte een stuk verderop in de straat. Volgens de verontruste bewoners komen in de nieuwe moskee winkels, leslokalen en een koffiebar. De buurtbewoners ziin ervan overtuigd dat de nieu we bestemming van het pand tot grote verkeersoverlast zal leiden en het leef- en woonkarakter van de buurt negatief zal beïnvloeden. De actiegroep is zeer verbolgen over het feit dat de gemeente de bewoners van de Brandersbuurt nooit heeft geïnformeerd over de plannen en hen voortdurend heeft voorgehouden dat het slechts een verhuizing van de be staande moskee betreft. In no vember van het vorig jaar is in een advertentie van de gemeente in een huis-aan-huisblad wel gepu bliceerd dat de Islamitische Stich ting Nederland toestemming had gevraagd het leegstaande pand in gebruik te mogen nemen. Daar voor was een wijziging van het be stemmingsplan nodig en nam de gemeente een voorbereidingsbe- sluit. Hoewel de bewoners later in het jaar wel werdén uitgenodigd voor inspraakavonden over de herinrichting van het aan het pand grenzenden plein, werden ze niet van het plan op de hoogte gesteld. Daardoor voelen de om wonenden zich door de gemeente bedrogen. Belofte Met het afgeven van een verkla ring van geen bezwaar door Gede puteerde Staten was het gewijzig de bestemmingsplan een feit en konden de buurtbewoners alleen nog maar bezwaar aantekenen te gen de verbouwingsplannen. Vol gens het actiecomité deed burge meester Scheeres de belofte de buurtbewoners persoonlijk in te lichten als de bouwvergunning zou worden aangevraagd. Dat ge beurde niet. Daarop maakten de bewoners gezamenlijk formeel bezwaar tegen de bouwvergun ning met een hoorzitting als ge volg. De actiegroep kon zich niet vinden in de afhandeling daar van, omdat de gemeente volgens de afgevaardigden op een aantal Schiedam—Bewoners van de Gii- deweg en de Bouwmeesterweg in de Schiedamse wijk Woudhoek hebben ontstemd gereageerd op het plan van de gemeente voor hun neus nieuwbouw neer te zet ten. Actievoerders zijn inmiddels met een bezwaarschrift langs de deuren geweest en kregen mas saal steun: 91 procent van de be woners ondertekende de protest brief. Het nieuwbouwproject behelst de realisatie van dertig koopwonin gen, die in een T-vormig complex worden gebouwd. Daarvoor heeft de gemeente het oog laten vallen op de groenstrook tussen de Gil de- en Scheepvaartweg. Volgens het bouwplan telt de woonvoorzie ning aan de kant van de Scheep vaartweg zes verdiepingen. Daar onder worden ruimten gereser veerd voor één of meerdere be drijfsvestigingen. De woningen aan de Gildeweg worden in vier etages gestapeld. Voor de ontstemde bewoners is het onverteerbaar dat het groen plaats moet maken voor nieuw bouw. Ze willen er geen stenen massa voor in de plaats. Het bouwplan is volgens hen boven dien veel te grootschalig. De ge meente wil een gebouw met een hoogte van ruim veertien meter over de volle lengte van de Scheepvaartweg neerzetten. Daarmee wordt alle huidige bewo ners het uitzicht ontnomen. Ver der is aan de hand van de ont werptekeningen geconstateerd dat haaks op die rij woningen een aantal andere huizen komt. Die staan volgens het bezwaarschrift veel te dicht bij reeds bestaande woningen. Ook vreest men ver keersoverlast en een toenemende parkeerdruk. De verontruste bewoners hebben inmiddels wijk- en bewonersver eniging Woudhoek ingeschakeld om namens hen te onderhandelen met de gemeente. Een afvaardi ging daarvan gaat een dezer da gen met het bezwaarschrift onder de arm naar het stadskantoor om de klachten kenbaar te maken. Overigens moet voor de realisatie van het bouwplan wel het gelden de bestemmingsplan worden ge wijzigd. Die procedure moet nog worden opgestart. Het overleg tussen de gemeente en SSN- bouw, die het project moet verwe zenlijken. bevinden zich momen teel nog in de onderhandelingsfa- Schiedam De Stichting Kinder opvang Honki-Ponk in Schiedam heeft haar oog laten vallen op een grasveldje aan de Louis Raemae- kerstraat voor de bouw van een kinderdagverblijf. In de nieuwe dependance is plaats voor zes groepen, die nu nog gehuisvest zijn aan de Parkweg. Dat schoolgebouw wordt echter volgend jaar gesloopt, waardoor verhuizing noodzakelijk is. Dit was al bij de stichting bekend vóór ze eind 1993 hun intrek in het pand namen. Maar omdat op de plek aan de Honnerlage Grete- laan geen uitbreiding mogelijk was. werd tijdelijk genoegen ge nomen met een noodverblijf. De extra voorziening is nodig om vóór 1 januari 1996 te kunnen vol doen aan uitbreiding van zestig kindplaatsen die Honki-Ponk in het kader van de landelijke Sti muleringsmaatregel Kinderop vang eind 1993 heeft opgelegd ge kregen. Vierentwintig kindplaat sen zijn reeds gerealiseerd aan de Parkweg. De resterende 36 kind plaatsen zijn bestemd voor ver lengde openingstijden van 6.30 tot 19.00 uur. Deze plaatsen wor- denverspreid over de drie locaties in Schiedam. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben in principe toe gestemd met de nieuwbouw en hebben de directeur van de Dienst Gemeentewerken opge dragen een onderzoek te starten naar de bebouwingsmogelijkhe- den. De nieuwbouw moet in ieder geval passen in het beheerplan Nieuwland. Ook voor de bewoners moet nog een inspraakronde wor den ingesteld. Op het nieuwbouw project is de percentage-regeling beeldende kunst van toepassing. essentiële bezwaren niet was in gegaan. Toch werden de actievoerders iets wijzer. Ze kwamen tot de ontdek king dat in strijd met de bouwte keningen inmiddels met verschil lende verbouwingen is begonnen. „Ruimten die op de tekening zijn aangeduid ais 'lokaal', blijken te zijn bestemd voor een koffiebar, een winkel en leslokalen. Dat is zonder een vergunning niet toe gestaan in een pand dat als ge bedsruimte dient," zegt het comi té in zijn persbericht. „De ge meente is hiervan op de hoogte, maar onderneemt geen actie. Overigens is het UTO-gebouw al voor de bouwvergunning is ver leend. ingrijpend verbouwd." De Brandersbuurt zet ook de nodige vraagtekens bij het integratiebe leid dat de gemeente voert. In de directe omgeving van het voorma lige UTO-pand bevinden zich nog drie andere gebouwen die door de Turkse gemeenschap worden ge bruikt. „De kans is groot," wordt de me ning van de bewoners geventi leerd, „dat door dc concentratie van gebedsruimten, culturele centra en koffiebars de autochto ne bevolking vertrekt en getto vorming in de hand wordt ge werkt. Het is triest dat dit uitgere kend moet gebeuren in een histo risch stukje Schiedam waar jaren lang strijd is gevoerd voor stads vernieuwing en behoud van histo rische panden." Burgemeester Scheeres was gis teren en vandaag onbereikbaar voor commentaar. Vlaardingen Bureau Halt start deze week op de scholen in Vlaardingen en Maassluis met de jaarlijkse vuurwerkcampag ne. Voor de actie bestaat opval lend veel belangstelling. Nage noeg alle scholen in het basis- en voortgezet onderwijs die door Halt zijn aangeschreven, hebben gereageerd en willen dat voor de klas voorlichting wordt gegeven over het afsteken van rotjes De campagne wordt gevoerd in samenwerking met de politie en brandweer. Omdat bij Halt bij zonder veel verzoeken om 'vuur- werklessen' zijn ingediend, kan de instelling die jeugdige over treders alternatieve straffen op legt, de aanvragen niet alleen verwerken. Daarom komen ook politiemensen en brandweerlie den voor de klas te staan. Halt-medewerkster B. Tuitert verwacht dit jaar een stijging van het: aantal vuurwerkovertre ders omdat strenger tegen hen wordt opgetreden. In Vlaardin gen en Maassluis zijn dit jaar voor het eerst door de politie spe ciale vuurwerkteams gefor meerd die in burger opereren. Ze houden zich op in de omgeving van scholen en in winkelcentra. Mensen die in de weken voor de jaarwisseling worden betrapt op het afsteken en verkopen van vuurwerk, worden zonder par don aangehouden. Jongeren on der de 18 jaar worden doorverwe zen naar Bureau Halt. Die krij gen alternatieve straffen opge legd in de vorm van onbetaalde arbeid. Overtreders boven die leeftijdsgrens kunnen een boete tegemoet zien. Vorig jaar onder gingen 36 jongeren een alterna tieve straf. Dit jaar zijn tot op he den tien mensen overgedragen aan Bureau Halt. Hoeveel scholen in Schiedam aan de campagne deelnemen, is bij de Schiedamse vestiging van Halt nog niet bekend. Onlangs is daar wel de vuurwerkkrant, ver spreid. De informatie daarin spreekt voor zich. Vorig jaar vie len in het hele land ongeveer 1800 vuurwerkslachtoffers. Zes procent van de ongevallen leidde tot amputatie van ledematen. Il legaal vuurwerk veroorzaakte de laatste jaarwisseling voor het eerst een dodelijk slachtoffer. Eén van de slachtoffers, de 21-ja- rige Jordan uit Alphen aan de Rijn, werkte vorig jaar mee aan de landelijke vuurwerkcampag ne en neemt in de vuurwerk krant een voorname rol in. Hij stopte twee jaar geleden vijftig strikers in een potje en mist nu een oog en een duim. Wat momenteel al aan vuurwerk wordt aangestoken is illegaal. Want de knallers mogen volgens de landelijke regeling pas op 29, 30 en 31 december in de handel worden gebracht, In Vlaardingen is vorige week een Rotterdam mer aangehouden wegens de verkoop van vuurwerk. In zijn woning trof de politie negentig kilo vuurwerk aan. Ook voor het afsteken van vuurwerk geldt in alle gemeenten, tegenwoordig dezelfde regeling. Dat mag al leen op zaterdag 31 december vanaf tien uur 's morgens tot 's nachts twee uur. 8ÜMÜ 'Je kan de pot op'. Het is niet te hopen dat in deze woningaan de Vlaardingse Westhaven plaats tijdens een echtelijke twist een derge lijke uitspraak wordt gedaan. Zeker niet als dat letterlijk wordt opgevat. Om daar gehoor aan te geven is namelijk een riskante onder neming vereist. Er zou een ge vaarlijke klim partij aan vooraf moeten gaan om de pot op te kunnen.Boven dien staat het porceleinen ge val uiterst wan kel tussen twee balkons en zou de lichtste evenwichtstoor- nis onherroepe lijk een plons in de Oude Haven betekenen. Foto Roet Dijkstra Maassluis Het gemeentebe stuur van Maassluis moet meer geld uit trekken voor het onder houd aan wegen. Als het budget voor wegbeheer niet wordt opge schroefd, zal de kwaliteit van de straten en wegen er nog verder op achteruit gaan. Dat wordt gecon cludeerd door het ingenieurs- en architectenbureau Haskoning uit Rotterdam, dat op verzoek van de gemeente een onderzoek heeft in gesteld naar het onderhoudsni- veau van de openbare wegen in Maassluis. In het rapport van Haskoning wordt aangeven dat de huidige toestand van het wegennet te wensen overlaat. Er moeten op korte termijn op verschillende plaatsen kleine onderhoudswerk zaamheden worden verricht. Zo doende wordt voorkomen dat Maassluis in de nabije toekomst voor grote kosten komt te staan omdat anders grootschalig onder houd noodzakelijk is. Het klein onderhoud, waartoe on der andere het herstel van verzak kingen en herbestraten van klei ne oppervlakten behoren, wordt uitgevoerd door de afdeling civie le werken van de gemeente. Voor groot onderhoud worden particu liere bedrijven ingeschakeld. Dat gebeurt als straten of trottoirs he lemaal opnieuw betegeld of herin gericht moeten worden en bij het onderhoud aan alle asfaltwegen. Uitbesteding van grootschalig on derhoud geeft over het algemeen financiële voordelen boven uit voering in eigen beheer. De laatste jaren is het budget voor het wegonderhoud in verband met bezuinigingen verlaagd. Vol gens het onderzoeksbureau wordt echter te weinig geld uitgegeven om een acceptabele kwaliteit van de wegen te bereiken. Vorig jaar werd daarvoor U58.000 gulden uitgetrokken terwijl dat volgens de normen van Haskoning 2.2 miljoen had moeten zijn. Als het huidige budget voor wegonder houd gehandhaafd blijft zal de staat waarin de wegen zich nu be vinden, zonder meer slecht blij ven. Alleen bij een verhoging van de uitgaven voor groot onderhoud - genoemd wordt een bedrag van maximaal anderhalf miljoen gul den per jaar - kan het kwaliteitsni veau worden opgetrokken. Kostprijs Gebleken is wei dat het bedrag van 130.000 gulden, dat jaarlijks aan klein onderhoud wordt be steed, toereikend is. De inzet van de onderhoudsploeg van civiele werken verdient de voorkeur omdat die sneller kan worden op geroepen en de kostprijs lager uit valt dan d:e van een aannemer. Voor omvangrijke herbestrating wordt altijd een particulier bedrijf in de arm genomen omdat de ge meente er de mankrachten en materialen niet voor heeft. In de nota van Haskoning wordt met foto's aangegeven waar het bij het wegonderhoud zoal aan schort. Er zijn piekken waar de naden tussen de straatstenen te breed zijn en ongelukken kunnen veroorzaken. De schade die daar door wordt geleden, kan worden verhaald op de gemeente. Regel matig con troleren van het wegdek moet dat voorkomen. In de eerste helft van dit jaar zijn zowel de geasfalteerde wegen als de straten met zogenoemde ele mentverhardingen (stenen, red.) binnen de bebouwde kom beoor deeld. Beide wegdektypen kregen het predikaat matig tot slecht. Daarbij moet worden opgemerkt dat mankementen aan asfaltwe gen met eenvoudige middelen in orde kunnen worden gebracht. Wel moeten ze om de zeven jaar van een nieuwe slijtlaag worden voorzien. Voor een doelmatiger beheer van de wegen dient de ge meente volgens het onderzoeks bureau over een geautomatiseerd wegbeheersysteem te beschik ken. Zodoende kan een beter in zicht worden verkregen in de kwaliteit van de wegen zodat daar met meerjarenplanningen reke ning mee gehouden kan worden. Hoek van Holland Rotterdam heeft zijn eigen onderscheiding in de vorm van de Erasmusspeld. In bepaalde gevallen komen ook inwoners van Hoek van Holland voor die penning in aanmerking. Maar met de komende verzelf standiging van Hoek van Hol land is het een goede zaak om een eigen onderscheiding in te stellen. Aard Langenberg van D66, de enige oppositiepartij in de cleelgemeenteraad, aam al vast een voorschotje op die mo gelijkheid. Hij stelde dat bij de begrotingsvergadering. Langen berg constateerde dat een onder scheiding altijd de naam draagt van een bekend persoon in de ge meente. In Hoek van Holland was dat in vroeger jaren commis- saris Jas, maar een 'Jasspeld' vond hij geen goede uitdruk king. Langenberg kwam op de gedach te <on een Taai t van Eer' ui het leven te roepen, die bij toeken ning met toewijding wordt ge bakken en bereid door de leden van het dagelijks bestuur. Als goed voorbeeld bood hij namens de gezamenlijke fracties de eer ste Taart van Eer' aan deelraads secretaris Jacques Broekman aan. 'Als waardering voor het werk van de ambtenaren'. Al te groot viel deze eerste taart nog niet uit, maar het ging ken nelijk vooral ooi het gebaar. Schiedam In tegenstelling tot vorig jaar rijdt er eind volgende maand geen kerstbomenwagen van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam door de stad. De vracht auto haalde vorig jaar op bepaalde tijden bij halteplaatsen oude kerstbomen op. De extra dienst verlening is geschrapt omdat de opbrengst te klein was. Schiedammers die in het bezit zijn van een gft-container, mogen hun bomen in stukken zagen en li.-: nft-rtl'vai iiiwrgvV»-.; zesduizend burgers beschik km inmiddels over zo'n bak. De overi ge inwoners runnen 'hun boom gewoon bij de vuilniszak zetten. Handelaren in kerstbomen wor den verzocht de bomen die ze niet kwijtraken, niet meer aan jonge ren mee te geven. Ze moeten er zelf voor zorgen dat ze worden vernietigd. Ze kunnen de bomen gratis afgeven bij het milieu sta tion van het ONS aan de Van Heekstraat. Het nutsbedrijf perst de bomen in t «-!i cui.ia.ner ri, /.oigt /elf *uui hetcomposteren Vlaardingen Twee Rotterdam mers van 35 en 38 jaar zijn gister middag in het Vlaardingse een tmm aangehouden wegens het plegen van een winkeldiefstal. Het duo had m een winkel aan het Liesveld een taart gestolen en kon naar aanleiding van het opgege ven signalement worden opge pakt. Tijdens het verhoor bleken de twee nog meer op hun kerfstok te hebben. Ze bekenden ook bij drie andere winkels aan het Lies veld en de Kuiperstraat etenswa ren te hebben gepikt. Dc* totale waarde van de buit bedroeg dertig gulden. Tegen de Rotterdammers is proces-verbaal opgemaakt. Schiedam In Schiedam zijn door twee inwoners medicijnen verloren. Een vrouw raakte giste ren een tasje met daarin onder an dere zetpillen tegen migraine kwijt. De pillen kunnen zeer ge vaarlijk zijn voor kinderen. En kele dagen geleden heeft een man zijn insulinepen met daarin het medicijn actrapin verloren. Het medicijn is bij toediening levens gevaarlijk. Waarde Schiedammer de insuline is kwijtgeraakt is niet bekend. Schiedam/Vlaardingen Op de Parkweg in Schiedam is gister middag een 37-jarige inwoner door de politie aangehouden omdat hij vuurwerk aan de man trachtte te brengen. Dc man had zijn koopwaar op straat en in ver ser, dlciuie winkels in de omge ving aangeboden. De illegale praktijken werden door een win kelier aan de Mgr. Nolenslaan ge meld bij de politie. Die trof de man aan met ruim anderhalf kilo vuurwerk in zijn bezit. De knal lers zijn in beslag genomen. In verband met het afsteken van strijkers werd gisteren ook een 14-jarigejongen opgepakt. Hij wordt overgedragen aan Bureau Halt dat de knaap een passende straf zal opleggen. Het zogenoemde vuurwerkteam van de Vlaardingse politie boekt de nodige resultaten. De agenten die in burger letten op jongeren die te vroeg met vuurwerk in de weer zijn, betrapten vorige week al enkele overtreders. Gisteren liepen nog eens vier jongeren te gen de lamp. De knapen, variërend in leeftijd van 13 tot 15 jaar en allen Vlaar- dingers, staken op verschillende plekken in hun woonplaats rotjes af. Vlaardingen De eigenaar van een winkel aan de Vlaardingse Reigerlaan is gisterochtend het slachtoffer geworden van een ra zendsnelle dief. Dc vingervlugge klant wist ongezien een greep uit de kassa te doen. Hoe groot het bedrag is dat werd ontvreemd, is niet bekend. Schiedam Voetbalvereniging PPSC heeft afgelopen weekeinde een dorstige dief over de vloer ge had. Gisteren werd bij de Schiedamse politie aangifte ge daan van de diefstal van twee va ten bier. Sjouwen heeft de dader niet ge daan. Hij stal in het clubhuis in sportpark Thurlede tevens een steekwagen om de vaten te ver voeren. Hoek van Holland In dc- nacht van zondag op maandag is brand ontstaan in de machinekamer van de kustvaarder 'Rheine Merchant'. Het schip bevond zich op dat mo ment op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van de Noorderpier. Met een vaartuig van de havendienst werd de Hoekse vrijwillige brand weer aan boord gebracht. Daar bleek het vuur met eigen blus middelen al door de machinist te zijn bedwongen. Na ren grondige inspectie door de brandweer kon de kustvaarder de reis voortzetten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1