13 Delftse architecten mogen met Westmolenstraat aan de slag TÊm Inbraakgolf overspoelt sportkantines Akkoord over PLN Geen bouwmarkt aan Elektraweg 7 'Gemeente speelt spelletje met Steendijkpolder-Zuid' Voetgangersbrug over de Lange Haven meest opvallende detail SP boycot stedehouw- excursie MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD OPTIEK ARGUS:SCHIEDAM, VLAARDINGEN. MAASSLUIS. PI z I Drie dieven in Nolet-gebouw Zakkenrollers slaan toe Controle op Parallelweg Inbraken Collectanten geen vergunning Dronken achter het autostuur Onderzoek naar aanhangwagen Kerstboom niet besproeien UJ. H Waterweg Woensdag 14 december 1994 'f Door Ben van Haren Vlaardingen - Huisbaas en huur* ders van de 720 PLN-fiats in de Vlaardingse Zuidbüurt zijn het, najaren discussie enbewoners- acties, nu- toch' in principe 'eens over de "aanpak van de al jaren op renovatie wachtende wonin- gen. Vooruitlopend ophètzoge-, naamde Masterplan voor de ge hele Westwijk, wordt volgend jaar begonnen met het opknap pen op-verschillende niveau's" van drie fiatblokker.. In era. gezamenlijke verklaring delen -de bewonèrsverraiging 720-PLN/Zuic'buu t en de Stichting Woningbedrijf Vlaar- dingen (SWV) mee. overeen- stemming bereikt te hebben. Ze werkenmomenteel aan de tot standkoming van een samen werkingsovereenkomst over-de i - aanpak van alle j720jPLN-fIats, Daarin worden afspraken ge smaakt óver het pro eisen.de mogelijke oplossingen, I de ie bieden keuzes en wijze van voorlichting aan de huurders. De organisaties hebben elkaar volledige openheid en vertrou wen in eikaars goede bedoelin- Het eerste plan is om fiatbiok- ??ken aan de Samuel Esmeijer- straat, de Johannes Poststraat en de Dr. Wiardi Beckmansihgel: op verschillende manieren op te knappen. In de Samuel Es- meijerstraat zou een blok (onge- veer 4.0 woningen) een minimale opknapbeurt krijgen, wat bete*, kent dat alleen het a< hlersiallig onderhoud wordt weggewerkt. Daar staal tegenover, dat er geen andere dan de normale huurverhoging- zal plaatsvin- den. Het Qatblok, aan Johannes Poststraat komt :m: aanmerking voor renovatie op' niiddenni-k veau> terwijl aam de Br. Wiardi- Beckmansihgel het middenblok een hoogniveau-renovatie, krijgt. Voorlopige berekeningen wijzen op verhoging van de hu- ren in de laatste twee gevallen - tot respectievelijk 500 en 600 gulden per maand: -Gedacht wordt aan de start van) déze: eerste; opknapbeurt-in: de tweede helft van volgend jaar.-: f Later beslissen de bewonersver- eniging en SWV over de aanpak van de overige veertien flatblok- ken Door Sander Sonnemans Maassluis Op het braakliggen de stuk grond naast het Maasslui- se politiebureau aan de Elektra weg wordt geen bouwmarkt ge vestigd. Het plan van het college om het perceel te verkopen aan d? B.V. Houthandel Utrecht die er een Formido-filiaal' wil neerzet ten, is gisteren door de gemeente raad afgewezen. De volledige raad vindt dat een bouwmarkt thuishoort op het be drijventerrein aan de Nieuwe Wa terweg. Het liefst ziet men daar 'een grotere bouwmarkt komen dan de Formido voor ogen heeft. Burgemeester en wethouders me nen echter dat een bouwmarkt aan de Elektraweg eindelijk het 'gat' in de bebouwing zal opvul len. Er lijkt bovendien steeds meer belangstelling te bestaan voor het bedrijventerrein zodat het college verwacht dat het bin nen niet ai te lange tijd de nodige bedrijven kan verwelkomen. B en w waren met de onderhande lingen in een vergevorderd sta dium en deden gisteren het voor stel aan de raad om het stuk grond te verkopen aan de exploitant van de Formido-keten. De streep door. de rekening werd nog verder doorgetrokken omdat logischer wijs ook de aanvraag van de B.V. Houthandel Utrecht voor een bouwvergunning van tafel werd geveegd. 'Bij het bedrijf moet de afwijzing van het voorstel hard zijn aange komen. Want in een brief van de Formido-directie, die voor de ver gadering werd uitgedeeld aan de fracties, meldde zij dat niet werd verwacht dat het voorstel van het college zou worden afgewezen. „We hebben grote investeringen gedaan, waarvan wij het vertrou wen en de verwachting hebben dat die kunnen worden gereali seerd. Ons bereikten immers geen signalen dat de commissies en de raad vbor wat betreft de lo catie een afwijkende mening heb ben," aldus het schrijven. Dat laatste is vreemd te noemen, want het is in Maassluis al geruime tijd bekend dat de raad tegen de plan nen is. D66-fractielid L. van Duijn-Cam- fferman vond het duidelijk dat de door het college ingeslagen weg niet de juiste was. A Wustrow (PvdA) sprak van een 'een jam merlijk besluit'Volgens hem is er te weinig rekening gehouden met het esthetisch aspect. „Een bouw markt heeft behoefte aan muren en niet aan ramen." WD-fractie- voorzitter J. Scheerstra was van mening dat de bouwmarkt nog wel welkom moet zijn in Maas sluis: „Geef de Formido de Kans zich op het bedrijventen'^in te vestigen." Wethouder L. Wesen- hagen-Kasteleijn was duidelijk niet in haar nopjes met de ontwik kelingen. „We hebben wel ver wachtingen gewekt bij de Formi do. Maar ja, de raad heeft nu een maal het laatste woord. We moe ten nu de komst van een grote bouwmarkt naar het bedrijventer rein onderzoeken." Maassluis Het plan van het Maassluise college ter afhande ling van de schadeclaims, die naar aanleiding van de bodemveront- reiging in de Steendijkpolder bij de gemeente zijn ingediend, is zeer slecht gevallen bij de betrok ken (ex-)bewoners. Ook de manier waarop het plan van 'aanpak tot stand is gekomen, wordt fel bekri tiseerd. Dat bleek gisteren uit re acties van enkele insprekers tij dens de gemeenteraad. „Het'plan bevat te veel onduidelijkheden. Zo kunnen we onze leden niet goed adviseren," aldus P. Kloet, voorzitter van de Vereniging van Huiseigenaren Steendijkpolder Zuid (VHSZ). „In het plan zijn wijzigingen doorgevoerd die niet getuigen van toenadering, maar juist van een beperking van de marges waarbinnen geopereerd moest worden." Kloet verweet het college geen open kaart te spelen. „Omdat er te veel onduidelijkheden waren, hebben we onze vergadering van 6 december verschoven naar de 20ste, zodat onze advocaat en die van de gemeente in de tussentijd de vraagtekens konden wegwer- j- hen. Het overleg tussen beide I raadsmannen is zonder opgaaf van reden doorde gemeente.afge blazen. Ook hadden we willen in spreken op de vergadering van de commissie algemene bestuursza ken op 24 november. Die werd zonder dat vooraf bekend te ma ken ineens naar voren gehaald, De gemeente speelt een spelletje met de Steendijkpolder. Er wordt geprobeerd ons buiten schot te houden. Men heeft duidelijk tot doel de bewoners uit elkaar te drijven. Die krijgen straks indivi dueel een worst voorgehouden, als ik Scheerstra mag geloven." „Ik bestrijd dat," reageerde de aangesproken fractie-voorzitter van de WD, „Ik heb gezegd dat als de Commissie van de Voorma lige Huiseigenaren Steendijkpol der Zuid een negatief advies uit brengt, en dat verwacht ik, het college niet langer moet dralen en de bewoners persoonlijk met een bod moet benaderen. Als ze daar geen gebruik van wei.sen te ma ken, zullen ze naar de rechter moeten stappen." Hij vervolgt: „Het college is met een maximaal haalbaar eindbod gekomen en mag dus niet worden teruggeroepen op het besluit." Ook bij de andere fracties in de gemeenteraad viel het plan in goede aarde. L. van Duijn-Camf- ferman (D66): „Het aanbod van het college is alleszins redelijk. We hopen dat het zal leiden tot een snelle afhandeling van de schadeclaims." En H. van Hoeven (RPF/SGP/GPV): „De insprekers hebben geen punten naar voren gebracht die een wijziging van het plan nodig maken." Door Jelle Gunneweg Schiedam De jury voor het stadsvernieuwingsgebied Westmolenstraat en omge ving heeft het ontwerp van de architecten Joris Mole naar en Wilfried van Winden gekozen om verder uit te werken. Het uitgebreide his torisch onderzoek, dat aan dit ontwerp ten grondslag lag, heeft volgens de juiy een plan opgeleverd dat een schitterende bijdrage kan le veren aan de opwaardering van dit deel van Schiedam. Voor de herinrichting van het ge bied heeft de gemeente Schiedam een ongebruikelijke weg geko zen. Vier architectenbureaus kre gen de opdracht een ontwerp in te leveren voor het laatste groot schalige stadsvernieuwingsge bied in het historische centrum van de stad. Geselecteerd werden HM Architekten (Amsterdam), Architektenburo Kühne Jansen Schoonhoven (Rotterdam), Mole naar van Winden architecten (Delft) en Charles Vandenhove et Associés (Luik). In de ontwerpen moest in elk ge val respect voor het verleden van het gebied tot uiting komen. Ook moesten de architecten een pro- jectontwikkelaar zien te interes seren voor hun plan. Schiedam heeft zelf te weinig financiële middelen om zo'n groot project te ontwikkelen. De risicodragers kregen de opdracht een financiële onderbouwing voor de plannen te leveren, zodat ze getoetst-konden worden op hun haalbaarheid. De ontwerpen werden begin deze maand beoordeeld door een jury bestaande uit leden die hun spo ren hebben verdiend op het vlak van de hedendaagse architectuur in een historische omgeving. Gis teravond maakten zij bekend welk ontwerp het meest de goed keuring van de deskundigen kon x De winnende maquette voor het ge bied Westmo lenstraat en omstreken, met rechts de verlaagde ka de bij Molen de Walvis, het plein boven de parkeerga rage en rond om verschi - lende typen woningen. In het midden de Westmo en- straat met het hof en ge meenschap pelijlk binnen terrein. Foto Roel DijKstr wegdragen, na de verschillende presentaties van de architecten. Bokkenbrug Gekozen werd dus het plan van de architecten Molenaar en Van Win den, die eerder in Schiedam de restauratie van het woonhuis De Bruyn voor hun rekening namen en diverse projecten' in Delft. In voorbereiding hebben zij onder meer de.uitbreiding van de Dorps kerk te Hoogvliet, het uitvaart centrum te Delft en 52 apparte menten en een bankfiliaal in Nij megen. SSN Project b.v. is de ris- codrager van het ontwerp. SSN heeft eerder al in Schiedam de flat Maashove aan de Maasbou levard ontwikkeld en werkt mo menteel aan 22 woningen aan de Koekoekslaan in Kethel en de flat Maaszicht, eveneens aan de Maasboulevard. Het tweetal wil het gebied verle vendigen. en een betere verbin ding met de Hoogstraat realiseren door de aanleg van een voetgan gersbrug tussen de 'Westmoien- straat en de Bokkensteeg. De Westmolenstraat krijgt door deze 'Bokkenbrug' meer betekenis als 'dragende as' van het gebied. Aan de Westvesi voegen zij twee nieuwe plekken toe aan de wan delroute richting Vellevest en Noordvest De open plek in de richting van de Vellevest wordt- als plantsoen ingericht. 'Aan de voet van de molen komt een ver laagde kade. De landelijke sfeer van de Westvest met de open tui nen en erven, willen zij verster ken door een semi-openbaar plein te maken. Onder dit plein komt een geheel verdiepte parkeerga rage van twee lagen. Het plein wordt van de Westvest afgescheiden door een pergola. Rondom komen woningen in ver schillende typen. De Westmolen straat en het plein worden met elkaar verbonden door een poort waarin een toegang tot de par keergarage is opgenomen en waarboven twee woningen zijn gesitueerd. Aan de noordzijde van de Westmolenstraat komt een hof met een gemeenschappelijk bin nenterrein. Hoewel de jury zeer te spreken is over de eigentijdserivyze waarop' de architecten aansluiting heb ben gezocht met de historische structuur, plaatsen zij in het rap port toch nog enkele kanttekenin gen bij het ontwerp. Bij de aan sluiting met de kerk bijvoorbeeld is de woonkwaliteit van de laagge legen vertrekken in de schaduw van de kerk matig. Ook maakt de jury zich zorgen over de kosten van de tweede parkeerlaag en mag de architectonische uitwer king van de woningen meer 'ruimte' hebben. Verde? opent de stedebouwkundige verkaveling meer mogelijkheden, ook voor iets eigenzinniger architectuur. Met name op het Walvisplein doet de architectonische uitwerking wat afbreuk aan de heldere stede- bouw, aldus het juryrapport. Door Sander Sonnemans SchiedamClubhuizen van voet balverenigingen op de sportcom plexen Harga en Thurlede in Schiedam zijn steeds vaker het doelwit van inbrekers. Vier clubs hebben in korte tijd al meermalen ongewenst bezoek gehad. De schade loopt in de duizenden gul dens. De meest geplaagde verenigingen zijn SVDPW, DRZ, Hermes DVS en PPSC. Hoewel het nieuwe clubhuis van SVDPW is voorzien van moderne beveiligingsappara tuur, wisten inbrekers tot voor kort toch regelmatig ongestoord hun gang te gaan. Sinds het be stuur een ander beveiligingsbe drijf in de arm heeft genomen, zijn er geen pogingen tot inbraak meer geconstateerd. Om inbrekers buiten te deur te houden werd na de herbouw van de kantine, die vorig jaar door brand volledig in" de as werd ge legd, een alarminstallatie aange legd. Ook werden rolluiken aan gebracht. Het Haalde allemaal niets uit. „De alarm-apparatuur was alleen in de kantine en de bestuurska mer bevestigd. Dat hebben de in brekers op een of andere manier geweten," concludeert vice-voor- zitter C. Moret. „Ze konden dus ongestoord in de hal komen. Daar trapten ze de elektriciteitskast in en schakelden het-alarm uit. Ook om de rolluiken te verwijderen werd een foefje uitgehaald. Met een schroevedraaier werd het be dieningskastje onklaar gemaakt. Nu we bij de GOM zijn aangeslo ten, hebben we er geen last meer van. Gelukkig maar, anders had den we een gracht om het club huis moeten graven met krokodil len erin." In korte tijd werd volgens Moret drie maal ingebroken. Het was het nachtelijk bezoek telkens te doen om geld. De biljartklok werd vernield om de inhoud te bemach tigen en zelfs de aan de muur van de keuken verankerde kluis werd SVDPW's vice-voorzitterC. Moret toont de opengebroken kluis. 'Gelukkig hebben we nu geen last meer van inbrekers. Anders hadden we een gracht om het clubhuis moeten graven met kro kodillen erin.' Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra op een zondagnacht gedemon teerd, opengebroken en geleegd. Wegweekendomzet. Bij DRZ werd in vier weken tijd vijf maal ingebroken. De buit be stond hoofdzakelijk uit snoep, etenswaren en koffie. Ook ver dwenen twee magnetrons, een tosti-ijzer en een snijmachine. Braaksporen werden de eerste vier maal niet aangetroffen. Daar om is voorzitter J. den Brinkcr er van overtuigd dat gebruik is ge maakt van een valse sleutel. „Ik heb zelfs het vermoeden dat iemand uit de vereniging aan het werk is geweest Wie. is moeilijk te achterhalen omdat in het verle den heel wat sleutels in omloop zijn gebracht. Nu andere sloten op de deuren zijn gezet, heeft men het terrein verlegd naar het fust- hok. Ik zou er prijs op stellen," richt de praeses enige kritiek op het politie-apparaat, „als de poli tie er eens wat meer aandacht aan zou besteden. Bij zo'n opvallend aantal inbraken zet je toch een mannetje in? Maar de politie heeft kennelijk geen mensen ge noeg." Steekwagen Ook PPSC, gevestigd op sport park Thurlede. is gewild bij het inbrekersgilde. Twee inbraken in korte tijd en een schade die vol gens voorzitter N. Klaassen in de duizenden guldens loopt. Onder- houdsman Jan dp Jager weet pre cies wat er is gestolen. „De eerste keer hebber, ze met een steekwa gen uit de opslagruimte twee va ten bier gejat. De hele voorgevel lag eruit. De vaten werden later in het park teruggevonden. Daarna hebben ze de koffie- en sigaret- tenvoorraad, flessen wijn en snoep gepikt. We hebben al geop perd om met een ploegje in de kantine te overnachten, maar daar is het bestuur geen voorstan der van. Daarom hebben we nu extra beveiliging aangebracht." Hermes DVS kan over de ellende meepraten. Het te slopen club huis werd de afgelopen drie we ken vier maal maal bezocht. Vol gens penningsmeester W. Dijks moeten snelle jongens aan het werk zijn geweest. „Wij beschik ken over een alarminstallatie, dus heeft men weinig tijd om iets uit te richten. Toch werd de gokkast opengebroken. Pakken kan de po litie die gasten niet, want ze kun nen hier alle kanten op." „Doordat ze afgelegen liggen, zijn sportkantines heerlijke objecten voor inbrekers,'' geeft politie woordvoerder J. Verbeek toe. „Een verklaring voor de inbraak- golf is er niet. Het enige dat we kunnen doen is extra alert sur veilleren." Vlaardingen De Socialisti sche; Partij heeft ernstige be denkingen tegen deexcursie die de raadscommissie voor stadsontwikkeling zaterdag maakt langs drie stedebouw kundige adviesbureau's. De SP vindt dat een dergelijk on deronsje tussen raadsleden, ambtenaren, vertegenwoordi gers van de woningcorporaties en adviseurs over de stede- bouwkundige vernieuwing van de Westwijk absoluut niet kan. De buurtbewoners wor den bewust buiten de gesprek ken gehouden en dat strookt volgens SP-raadslid A Vugts niet met het Besluit Beheer. Huursector (BBSH). De drie bureau's, Kuyper Com pagnons in Rotterdam, Bokel- man/Croonen in Utrecht en Teun Koolhaas in Almere, zijn geselecteerd door ambtenaren van de Dienst Stadswerk. De bewonersvereniging PLN 720 noch enige andere bewoners organisatie heeft invloed ge-, had op deze keuze. In het' BBSH, een voorschrift van voormalig staatssecretaris volkshuisvesting Heerma, staat volgens mevrouw Vugts dat huurders al in een vroeg stadium betrokken moeten worden bij ingrijpende beslui ten over hun woning. Het ge meentebestuur zou de corpora ties op die plicht moeten wij zen, zegt het SP-raadslid. De SP heeft besloten de excur sie te boycotten. In een brief aan wethouder stadsontwikke ling K. van der Windt plaatst mevrouw Vugts ook kritische kanttekeningen bij het zware programma. „Wij vragen ons af hoe iemand op één dag langs vier bureau's (een is inmiddels afgevallen, red.) kan gaan en dan ook nog aan het einde van de dag, overladen met infor matie, een zorgvuldig afgewo gen besluit kan nemen welk van de vier bureau's het best is. Ik niet." Mevrouw Vugts vindt het uit stapje bovendien geldverspil ling. Het was volgens haar goedkoper en ook voor de hand liggenuer geweest vertegen woordigers van de vier bu reau's uit te nodigen voor een presentatie in Vlaai-dingen. SchiedamDrie mannen zijn gis termiddag aangehouden in het te slopen gedeelte van het voormaii- ge Nolet-ziekenhuis in Schiedam. De twee Rotterdammers en een Vlaardinger werden aangetroffen terwijl ze koperen leidingen de monteerden. Schiedam Drie winkelende vrouwen zijn gistermiddag in het Schiedamse winkelcentrum Hof van Spaland het slachtoffer ge worden van zakkenrollers. Porte monnees werden gestolen van een 34-jarige inwoonster uit Ro zenburg, een 55-jarige Schiedam se en een 28-jarige Rotterdamse. Vlaardingen Bij een snelheids controle op de Parallelweg in Vlaardingen zijn 280 auto's gecon troleerd. Zeven bestuurders wer den langs de kant gezet omdat zij te hard reden. Acht voertuigen zijn op de foto vastgelegd. Alle vijftien bestuurders krijgen een boete. Ook een passerende brom fietser moest zijn knip trekken omdat zijn brommer opgevoerd was. Eén automobilist faeeg een boete vanwege een verkeérde kenteken op de aanhangwagen. Schiedam In twee woningen aan de Willem Brouwerstraat in Schiedam is gisteren op klaarlich te dag ingebroken. Van beide por tiekwoningen werd de voordeur geforceerd. Behoudens 'een geld bedrag is nog onbekend wat er is weggenomen. Ook bij een woning aan de West lander in Spaland is gisteren in gebroken. Er zijn een televisie en' videorecorder weggenomen. Maassluis De politie waar schuwt voor collecterende vrou wen in en nabij winkelcentra. De vrouwen vragen financiële steun voor mensen in Teheran maar hebben daar geen vergunning voor. Dinsdagmiddag kreeg de politie enkele telefonische mel dingen binnen dat in de Konings hoek vrouwen foto's lieten zien van zielige kinderen en-het pu bliek vroegen geld te storten op een rekening voor kinderen in Iran. Na een buurtonderzoek zijn twee verdachten aangehouden: een 44-jarige Vlaardinger en een 35-jarige vrouw uit Den Haag. Zij zijn voor nader onderzoek inge sloten. Hoek van Holland Een 23-jarige man uit Hoek van Holland is woensdagochtend op de Prins Hendrikstraat in zijn woonplaats tegen een geparkeerde auto ge knald. Hij bleek dronken achter het stuur te hebben gezeten. Zijn rijbewijs is ingenomen en hij krijgt een proces-verbaal. Maassluis Een 41-jarige Vlaar dinger blijkt de eigenaar te zijn van een op een parkeerterrein aan ue Industrieweg in Maassluis ge plaatste aanhangwagen. De in september gevonden wagen be vatte afvalstoffen als grofvuil en jerrycans met afgewerkte olie. Volgens de eigenaar was de wa gen uit Vlaardingen gestolen, maar hij had daarvan geen aangif te willen doen. Schiedam In het bericht over de uitgebrande woning in Schiedam is gisteren een fout geslopen. Er werd abusievelijk gemeld dat kerstbomen besproeid moeten worden om ze nat te houden. Om uitdroging te voorkomen moet al leen voldoende water in de stan daard worden gedaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1