Brugklassers maken blad om te lachen Rotterdams Dagblad <S>(b© Burgemeester wijst kritiek van 'Steendijkpolders' van de hand Stille dood voor filmzaal Wip-team politie opent jacht op inbrekerstrio Burgemeester Stam bezorgd om bekladding met hakenkruizen 'Oude' Koemarkt te kijk in Stedelijk Katten gered Botsing door alcoholgebruik Vrouw verdacht van inbraak Alarm werkt gebrekkig Jongen beroofd vanjack Grieven kwijt over verdeling woonruimte mi Vrijdag 16 december 1994 Vlaardingen De Stadsgehoor zaal stopt volgende week met de programmering voor volwasse nen iii de filmzaal. 'Oude Ton gen', naar het pornoschandaal in Oude Pekela, is voorlopig de iaatste film dié te zien is in het intieme Vlaardingse filmzaaltje. De filmprogrammering voorde jeugd gaat wel gewoon door. ..Bezuinigingen liggen volgens ..publiciteitsmedewerker Nithard SKéijdener ten grondslag aan dit besluit. Met een gemiddeld aan tal van tien of minder bezoekers per voorstelling; is de vijftig stoelen tellende filmzaalvol gens hem .niet meer rendabel. „We moesten schrappen in ons ^'budget; De. keus viel toen Öp de filmzaal, omdat de belangstel ling de laatste tijd te wensen overliet. Met deze maatregel denken we zo min mogelijk be- y zoekers pijn te bezorgen." Nu bekend is dat de filmzaal Vdicht gaat, bespeurt de pr-man 'ineens een toenemende belang stelling: „We spreken daarom ook van een tijdelijke opschor ting van de activiteiten. Moge lijk dat we in de toekomst weer films voor. volwassenen gaan: programmeren, als blijkt dat ons budget dat toelaat." De kinderprogrammering blijft gewoon doordraaien omdat de Stadsgehoorzaal over de toeloop daarvoor geen klagen heeft. „We zouden zelfs extra vooretellin gen kunnen programmeren. Maar dat kan in verband met de leeftijden niet op de. nu vrijko mende dagen. Wat wel in dë filmzaal op donderdagmiddag en donderdag-, vrijdag- en zater dagavond gaat gebeuren is voor alsnog onduidelijk. Momenteel kijken we naaralternatieven, maar het is nog te prematuur óm daarover al iets te melden." De Stadsgehoorzaal heeft, geen afscheidsprogramma 'in: petto voor de allerlaatste voorstelling in de sinds 1986 draaiende.film- zaal. De slotfilm draait vrijdag avond 23 december om 20.30 Utir. /y'-'":-' Overigens is de kassa van het Vlaardingse theater in verband met de feestdagen gesloten van zaterdag 24 december 1994 tot en met maandag 2 januari 1995; Door Sander Sonnemans Schiedam Om het opvallend stijgend aantal woninginbraken in Schiedam-Noord een halt toe te roepen, heeft de politie een spe ciaal team geformeerd. Het zoge noemde Wip-team (Woninginbra- kenpreventie-team) opereert da gelijks in de wijk in een poging de drie mannen die van de inbraak- golf worden verdacht, te ontmas keren. Het vermoeden bestaat dat het trio een belangrijk aandeel heeft in de grote serie inbraken die de afgelopen twee maanden werd geregistreerd..In september was hét in het stadsdeel boven de rijksweg negen maal raak. In ok tober werd dat aantal verdubbeld en de afgelopen maand zelfs ver drievoudigd. Opvallend daarbij is dat het aantal inbraken ïn Schiedam-Zuid is teruggelopen. Het merendeel van de inbraken wordt overdag gepleegd. De buit bestaat voornamelijk uit geld, cheques en sieraden. De politie, die in de buurt in burger surveil leert, vermoedt dat drie mannen er voor verantwoordelijk zijn. De drie zijn namelijk regelmatig ge signaleerd in de straten waar wo ningen zijn opengebroken. Het vermoeden bestaat dat ze ook el ders in de regio actief zijn geweest eji het nu op Schiedam hebben gemunt. „Veel mensen denken nog altijd dat inbraken 's nachts worden gepleegd, maar niets is minder waar," legt politie-woord- voerder H. van der Velden uit. „De meeste inbraken zijn ge pleegd tussen negen uur 's och tends en acht uur 's avonds. Op vallend daarbij is dat vooral bewo ners die door middel van een ad vertentie in de krant spulletjes proberen kwijt te raken, het slachtoffer zijn geworden. De in brekers lezen dat de mensen pas na zes uur 's middags te bereiken zijn en gaan dan overdag op dat adres een kijkje nemen. Of ze bel len op met de vraag of ze op de dag langs kunnen komen omdat ze interesse hebben voor een aan geboden artikel. Als de bewoner laat weten dan niet thuis te zijn, weet de beller genoeg." Een voorkeur voor een bepaald ty pe woning hebben de inbrekers niet Zowel eengezins- als flatwo ningen hebben ongewenst bezoek gehad. In vele gevallen werden met eenvoudige gereedschappen de sloten vernield. Van der Vel den verbaast zich erover dat veel mensen pas de politie bellen als eenmaal bekend is dat er in -de omgeving is ingebroken. Buren blijken het trio verdacht bezig te hebben gezien, niet beseffend dat het mogelijk inbrekers konden zijn. „Dat is het jammerlijke van de zaak. De mensen moeten juist contact opnemen als ze iets ver dachts waarnemen. Als dat was gebeurd, hadden we het drietal misschien al te pakken gehad. Ze moeten opvallen, want gebleken is dat ze in groepsverband opere ren en een vierde man in de auto blijft wachten. Het gaat om man nen van rond de 30 jaar. Ze zijn vaak gekleed in een spijkerbroek en een leren jack'. Eén van hen heeft zwart, lang haar dat op de slapen opvallend kort is." Gebleken is dat simpele voor zorgsmaatregelen de inbrekers buiten de deur kunnen houden. Afgelopen week-werd gezien dat het drietal bij een woning aan de Schoener aanbelde en de achter tuin inliep nadat er niet was opge daan. Toen de drie bemerkten dat de televisie aanstond, hielden ze de woning voor gezien. „De bel uitzetten en de radio aan laten staan, kan ook afdoend zijn," al dus Van der Velden. „Belangrijk is dat de wijkbewoners alerter worden en het melden als ze per sonen verdacht in de wijk zien rondscharrelen." Door Peter de Lange Vlaardingen Burgemeester B. Stam van Vlaardingen is niet al tè optimistisch over de tolerantie van sommige Vlaardin- gers jegens buitenlanders. Stam uit zich in die zin na ont vangst van een lijstje voorvallen waarbij de afgelopen maan den winkels en woningen met hakenkruizen werden beklad en enkele personen door kennelijke uitingen van racisme werden geïntimideerd. Het lijstje werd door de politie sa mengesteld naar aanleiding van de bekladding van het Geuzen- monument op 26 oktober. Behal ve dit incident, staan er nog zeven voorvallen op met een racistische inslag. Ze vonden plaats tussen begin augustus en eind oktober. Stam zal deze gegevens maandag voorleggen aan de raadscommis sie voor algemene zaken en veilig heid. Het fijstje discriminatiege- vallen vormt het enige agenda puntvan het besloten deel van de ze vergadering. Stam verwacht dat de feiten een lichte schok te weeg zullen brengen: „Er zijn mensen in de gemeenteraad die denken dat het wel meevalt met uitingen van discriminatie in Vlaardingen. Zelf ben ik daar niet zo optimistisch over," Aan de meeste zaken op het lijstje werd toe nu toe geen ruchtbaarheid ge geven door de politie. Een reden om deze zaak in beslotenheid te behandelen, kan of wil Stam ove rigens niet geven. De burgemeester heeft niet de in druk dat er op 'echt grote schaal' sprake is van racisme en discrimi natie in Vlaardingen, maar vindt aan de andere kant dat het ver schijnsel niet mag worden onder schat. Of in de incidenten van de afgelopen maanden een bepaalde Ijjn of strategie zit, of dat het om op zich zelf staande gevallen gaat, is voor Stam niet duidelijk. Ook de politie tast wat dit betreft in het duister. In geen enkel van de gemelde gevallen werden ver dachten aangehouden. Ook de da ders van de bekladding van het Geuzenmonument werden on danks uitgebreide naspeuringen niet achterhaald. De politievoor- lichter zegt dat er niet altijd spra ke hoeft te zyn van bewuste dis criminatie of racisme. „Vaak gaat het om baldadigheid door de jeugd." Het lijstje maakt melding van de bekladding met hakenkruizen van een winkel aan het Liesveld in augustus. „Mogelijk hééft dit te maken met de tewerkstelling van een allochtoon," schreef politie chef H. de Jong als commentaar hierbij. In dezelfde, maand werd een homofiele man in het cen trum door jongeren lastig geval len met discriminerende uitin gen. Intimidatie In september werd een andere, al lochtone inwoner van het cen trum slachtoffer van een intimi derende actie: een raam van zijn woning werd ingegooid. Eerder dit jaar werden de ramen be smeurd met eieren, ïn oktober werden vijf gevallen geregistreerd van bekladding met hakenkruizen en andere facisti- sche tekens. Behalve op het Geu zenmonument, werden deze te kens aangetroffen in het zand op een bedrijfsterrein in de Broek polder, op een deur van een school m het centrum, op een win kel in de binnenstad en op de voordeur van een woonhuis in de Vettenoordsepolder. Geen van deze feiten kwam te recht by het anti-discriminatie- meldpunt, dat door de politie wordt beheerd. De aangevers von den het niet nodig er 'een zaak' van te maken. Alleen het incident bij het Geuzenmonument werd als officiële aanklacht ingediend. Hoeveel zaken er in de loop van dit jaar door het anti-discrimina- tie-meldpunt zijn geregistreerd is niet duidelijk; de politie zegt deze gegevens niet direct ter beschik king te hebben. Het aantal be kladdingen bedraagt volgens bur gemeester Stam circa dertig per jaar. Schiedam Aan de Dr. Kuyper- laan zijn gisteren door de politie en medewerkers van dierenasiel De Hargahoeve twee katten uit een woning gehaald. De dieren waren nagenoeg verhongerd. De beesten hadden al circa twee maanden geen eten gehad omdat hun bazin naar een ander, onbe kend adres is vertrokken. Om de voordeur te openen schakelde de politie een slotenmaker in. Door Sander Sonnemans MaassluisDe kritiek die VHSZ- voorzitter P. Kloet uitte op het plan van het college waarmee de schadeclaims in de Steendijkpol- der moeten worden afgehandeld, is volgens de Maassluise burge meester J. Sterkenburg-Versluijs onterecht. Kloet vindt dat de ge meente een spelletje speelt met de betrokken (ex-)bewoners en bewust de Vereniging van Huisei genaren Steendijkpolder Zuid buiten schot houdt. „Zo werkt het niet. Het is ook niet de werkelijkheid," reageert Ster- kenburg. „De gemeente en bewo ners die een schadeclaim hebben ingediend, hebben advocaten die met elkaar onderhandelen. Na die onderhandelingen hebben wij, re kening houdend met de andere partij, een model opgesteld waar 'ja' of 'nee' tegen kan worden ge zegd. Wat ons betreft is het een eindbod. Mr. De Savornin Loh- man de vertegenwoordiger van de VHSZ, weet nog niet wat zijn eindbod zal zijn omdat er nog niet door de vereniging is vergaderd." Kloet is van mening dat die verga dering geen zin heeft omdat er nog te veel onduidelijkheden be staan. Als inspreker tijdens de ge meenteraad probeerde hij licht in de duisternis te krijgen, naar zijn zeggen tevergeefs. „We hebben onze vergadering van 6 december al moeten opschuiven omdat eer der belegde informatie-bijeen komsten door de gemeente wer den afgeblazen. Zodoende tracht men ons onwetend te houden." Sterkenburg weer: „Als dat onze gedachte zou zijn, hadden we de onderhandelingen nooit gevoerd en zouden we de kosten voor de advocaat van de VHSZ niet voor onze rekening hebben genomen. En die zijn niet gering. Ik vind het standpunt van de VHSZ merk waardig." Kïoet blijft van mening dat het plan voor de afhandeling van de schadeclaims niet kan worden ge accepteerd en het college een spelletje heeft gespeeld bij de tot standkoming van het schademo- del. „De burgermeester heeft de wethouders om haar vinger ge wonden en hen de fracties laten instrueren. Het kan niet anders." „Een gedachte waarvooT absoluut geen grond is," pareert de burge meester de beschuldiging. N. Kikke, voormalig bewoner van de Steendijkpolder en voorzitter van de sehade-afhandelingscom- missie van de VHSZ, kondigt 'hardeacties' aan als de gemeente niet alsnog wijzigingen aanbrengt in het schadeplan. Die zouden on der meer van toepassing moeten zijn op de immateriële schade, die door de bewoners van de veront reinigde grond is geleden. „We gaan overleggen met onze advocaat. Volgens hem krijgen we als we naar de rechter stappen een hogere vergoeding dan de ge meente voor ogen heeft. Zo lang dat het geval is, kunnen we het plan van het college niet accepte ren. Er is trouwens geen sprake van onderhandelingen. Ons wordt een wil opgelegd." Hoewel hunkrantwordtgemaaktomte lachen, gaat heterbij Joost en Jasper somsookserieusaan toe. Bijvoorbeeld als besproken moet worden wat wél en wat niet geschikt is voor het Algemeen Geinbiad. Foto Dennes van der Wel/Boel Dijkstra Schiedammers die graag in de rijke historie van hun stad duiken, kunnen daarvoor de komen de weken terecht in het Stedelijk Museum. Daar staat vanaf komend weekeinde een exposi tie over de geschiedenis van de Koemarkt centraal. Door middel van foto's en ansichtkaarten! wordt teruggeblikt op de plek In hartje Schiedam, nu gemarkeerd door opvallend veel horeca bedrijven. Maar hoe was het vroeger? In vervlogen tijden waren het hoofdzakelijk koeien die het beeld bepaalden. Daaraan ontleent de Koemarkt dan ook zijn naam. Volgens de overlevering werd in 1775 voor het eerst een ver gunning verstrekt tot het houden van een beestenmarkt nabij de Rotterdamse Poort. Vooral koeien wisselden daar van eigenaar. In de loop der jaren is overigens een hardnekkig misver stand ontstaan over de exacte ligging van de Koemarkt. Velen denken nog altijd dat daarmee het plein ter hoogte van café 't Vierkantje en de 'Hema-flat' wordt bedoeld. Onjuist! De Koe markt is het pleintje aan het eind van de Hoogstraat, aflopend naar de Lange Haven, waar nu de fietsenstalling staat. f De uit particuliere collecties afkomstige beeltenissen, samengebracht voor de expositie 'Hal te Koemarkt' geven een beeld van de veranderingen die het markante plekje vanaf 1890 tot 1950 heeft ondergaan. De tentoonstelling wordt morgen geopend en is zodanig opgebouwd dat'de bezoekers als het; ware een; reis. door de tijd maken. Reproductie Reet Dijkstra Maassluis Ze lachen heel wat af, Joost Broeren en Ja sper Kamp. Maar dat is ook de bedoeling. En als hun vriendjes en familieleden ook schateren om hun pro- dukt, hebben ze helemaal lol voor tien. Dan blijkt dat hun grappen geslaagd zijn en worden ze gestimuleerd weer verder te gaan met hun bij zondere hobby. De jonge Maassluizers brengen twee maal per jaar hun eigen krant uit: het Algemeen Geinblad. Een krant zonder nieuws en fo to's, maar wel boordevol humor en grappige tekeningen. Inspe lend op de ontwikkelingen in de wereld steken ze met alles en ie dereen de draak. Minister Kosto wordt Kotso, Brinkman heet bij de brugklassers Hinkman en Ne derlands beste tennisser gaat in de krant door het leven als Ri chard Kraaienbek. Hoewel het 'AG' blijk geeft van talrijke spits vondigheden is de-krant, met een oplage van 35 stuks, uit verveling geboren. Verveïing „Het was drie jaar geleden toen ik in de vakantie bij Jasper logeerde en we ons stierlijk verveelden," weet de 12-jarige Joost zich haar fijn te herinneren. „We schrijven op school graag opstellen en zo doende zijn we aan het verdraaien van echte kranteberichten ge gaan. We hadden er zo'n lol in, dat we er mee door zijn gegaan. Deze kerstvakantie komt de nieuwe editie uit." Het Algemeen Geinblad -de naam spreekt natuurlijk voor zich - is gratis en wordt verspreid onder klasgenootjes, buren en fa milieleden. Er staat van alles in. Gekke sportberichten over Gas ton Pigment, Regi Stinker, Wil lem van Hanekam en Dennis Kernramp, parodieën op televisie programma's (De Bult en de Bjoe- tifoei, Hans Gazon, Wassenaar 9 0210) en in nieuws vanuit Enge land wordt Lady Di verbasterd tot prinses.Pyjama. Wie verzint dat? „Wij allebei," lacht Jasper (13) om zijn eigen onzinnigheden. „Echt lang nadenken doen we niet. We flappen al die gekke dingen er zo uit. Leuk toch? Als we ergens iets geks lezen of horen, schrijven we het gelijk op en werken het later uit. We schrijven de berichten met de hand en mijn moeder tikt ze in kolommetjes op de typema chine uit. Daarna knippen we ze uit en plakken ze op. Mijn vader neemt alles mee naar de zaak en copieert daar depagina's." En weer lachend: „We maken de krant dus op traditionele wijze en het kost ons geen moer." Leuk Het mag duidelijk zijn dat het Maassluise tweetal over spitsvon digheid geen klagen heeft. Hoe serieus ook de berichtgeving in de normale dagbladen, Joost en Ja sper verzinnen er wel iets leuks op. Het berichtje onder de kop 'Caravan van' de weg weg' is een toepasselijk voorbeeld. 'Op de Doortochtdijk is een caravan 'van de weg geblazen. Zo'n 76 mensen, die vermoedelijk stonden te bla zen, konden door .de politie wor- den gearresteerd'. - Vlaardingen Na een aanrijd™ met een auto is gisteravond ee 23-jarige bromfietser uit'Vlaardin gen voor onderzoek naar het z» kenhuis gebracht De bromfietser botste tegen de auto omdat de be stuurder hiervan geen voorna verleende. De politie vermoeid! 1 dat de automobilist alcohol hai gebruikt en nam de 45-jarige nia mee naar het bureau, Daar scoor de hij bij een blaastest 1,25 pro mille. Hij kreeg een proces-ver baal. Bij de botsing was benzine op hel wegdek gekomen. De bran werd door de brandweer w spoten. In Maassluis werd afgel nacht op de Laan 1940-45 ee jarige automobilist uit Hendriï Indo Ambacht aangehouden omdat de politie drankgebniii vermoedde. De man bleef bij een blaastest onder de wettelijke norm. Hij kreeg wel een beken- ring voor te hard rijden. Vlaardingen Gisteravond on. streeks negen uur heeft de Vlaar dingse politie in de Hortensia straat een 4 I-jarige vrouw uit Rot terdam gearresteerd. De vrouw wordt verdacht van inbraak in een woning. Zij zou de ruit uit de voordeur hebben gehaald om de woning te doorzoeken. Eenvoor- byganger, die de vrouw met de deur in de weer zag, waarschuwde: de politie. De Rotterdamse weid! ingesloten. Hoek van HollandIn de Rietdijk- straat in Hoek van Holland heeft de politie gisteren de draden van een alarminstallatie in een be drijfsauto doorgeknipt. Het alarm stond al uren te loeien, zonder da! de bestuurder kwam opdagen. Achteraf bleek dat de eigenaar van de auto in Engeland verbleef, De politie legde een briefje in de auto met een verklaring voor de vernielde bedrading. Bij een bedrijf aan de Dwarskulk waarschuwde de politie de direc tie omdat een alarm herhaaldelijk in werking trad zonder dat er in brekers in de buurt waren. Hel technisch mankement werd ver holpen door een monteur. SchiedamOp de Parkweg is gis teravond een 14-jarige jongen be roofd van zijn trainingsjack. De daders waren twee jongemannen van omstreeks zestien jaar. Zij sloegen het slachtoffer in zijn ge zicht en dwongen hem zijn jas af te geven. Een 52-jarige vrouw die in een bank aan de Lange Nieuwstraat haar portemonnee liet vallen keek verbouwereerd op toen zij een man haar eigendom zag opra pen zonder de bedoeling het ei-, gendom terug te geven. De man stak de portemonnee in zijn zak en verliet de bank. Schiedam Schiedammers met klachten over woonruimteverde ling kunnen vanaf 1 januari hun grieven kwijt bij een klachten commissie. Hierin zitten verte-: genwoordigers van de Woning bouwvereniging Schiedam, de Stichting Noordvest, de gemeen teraad en de bewonersorganisa ties. De commissie staat onder lei ding van een onafhankelijk voor zitter: Vlaardmger A. E. Kandel. In het reglement van het nieuw? systeem was reeds opgenomen dat er een klachtencommissie moest worden aangesteld. Vana! de introductie in juli van dit jaar zijn er ongeveer twintig klachten binnengekomen over het nieuw? systeem. De grieven betroffen on der meer de noodregeling, de ver houding inkomen en huur en dj verdeling van het woningbestand. „De speelruimte is beperkt om iets aan de klachten te kunnen doen, maar de commissie kan al; tijd overwegen de regels aan passen als veel klachten één be paalde kwestie betreffen," aldus secretaris H.-C. Jansson.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1