11 Schadeplan Steendijkpolder afgewezen iSSi uiker uit Romeinse tijd opgegraven Auto kopje onder na aanrijding Rotterdams Dagblad 'Advocaten zullen opnieuw moeten onderhandelen' Bezwaren tegen komst shoarmazaak m D66: hervat discussie over een klimcentrum Trouwregister voor homo's Maasland gedoogt niet alles - Kerstboom in de hens Rijbewijs niet geldig Gewonden bij botsing 'Bezeten' winkeldief Foutparkeren aangepakt m Waterweg Woensdag 21 december 1994 Door Sander Sonnemans Maassluis Het onlangs gepresenteerde plan van het Maas- sluise college waarmee de schadeclaims van (voormalige) Steendijkpolderbewoners afgehandeld moeten worden, is door het bestuur van de VHSZ (Vereniging Huiseigenaren Steendijkpolder Zuid) van tafel geveegd. Tijdens een gister avond gehouden vergadering spraken 81 van de 82 aanwezige ex-bewoners van het vervuilde gebied zich negatief uit over liet plan van aanpak. De 82 Maassluizers maken deel uit van de 140 die door de ge meente, toegezegd hebben gekre gen dat ze in aanmerking komen voor een schadevergoeding. Omdat het plan ter afhandeling van de schadeclaims volgens hen echter te veel onduidelijkheden bevat, hebben ze zich achter het VHSZ-bestuur geschaard. Dat verklaarde al eerder het niet met de voorgestelde werkwijze van de gemeente eens te zijn. „Door de reacties voelt het be stuur zich gesteund door de leden en onze advocaat," zegt voorzitter P. Kloet. „Zo kan de dreiging van de gemeente om de mensen indi vidueel te gaan benaderen, wor den afgewend. Als de gemeente de afhandeling van de schade claims rond wil maken door een persoonlijke benadering van de reclamanten, wordt daar niet op in gegaan. Men zal worden door verwezen naar het bestuur van de VHSZ. Onze advocaat en die van de gemeente zullen opnieuw moe ten onderhandelen om tot een voor ons acceptabele oplossing te komen. Een andere uitweg is er momenteel niet." Kloet benadrukt dat de VHSZ niet het hele plan van aanpak af- wij st. Naar zijn zeggen is wel over eenstemming bereikt over de ma nier waarop de waardeverminde ring van de huizen op de vervuil de grond berekend gaat worden. Volgens hem is inhoudelijk over de vergoedingen pas drie keer se rieus door beide partijen onder handeld en kan nog wel een po ging worden ondernomen. „We achten het nog steeds moge lijk dat er een eindresultaat be reikt kan worden zonder dat we naar de rechter hoeven te stap pen. Vandaag komen de advoca ten in spoedberaad bij elkaar om alsnog te trachten tot een oplos sing te komen." Burgemeester J. Stcrkenburg- Versluijs verklaarde vorige week dat tegen het door het college ont worpen schademodel alleen 'ja' of 'nee' gezegd kan worden. Wat het college betreft is het plan van aan pak een eindbod. VlaardingenHomo- en lesbien neparen in Vlaardingen krijgen binnen afzienbare tijd waar schijnlijk toch de mogelijkheid om zich officieel te laten registre ren in het trouwregister. Een raadsmeerderheid van SP, VVD, PvdA en Groenlinks heeft daar bij burgemeester en wethouders op aangedrongen. Het college wilde in eerste instantie landelij ke wetgeving op dit gebied af wachten. De discussie over het trouwregis ter is ontstaan naar aanleiding van een brief van de Stichting Vrienden van De Gay Krant. Daarin werd Vlaardingen ver zocht om in navolging van ruim zestig andere gemeenten - waaronder Schiedam- zo'n re gister in te stellen. De Gay {ho- mo) Krant ijvert voor openstel ling van het bestaande burgerlij ke huwelijk voor elk paar dat daar gebruik van wenst te ma ken. ,.Op die manier zouden on terechte achterstellingen tussen samenwonende homo- en heter oseksuelen, zoals in de regelge ving rond adoptie, pensioenen, belastingen en het erfrecht, een voudig kunnen worden verhol pen," aldus de oproep van De Gay Krant. Bij de 61 gemeenten staan in to taal inmiddels ruim tweehon derd homo- en lesbienneparen ingeschreven. Een aantal dat ve le malen groter zou zijn, als alle Nederlandse gemeenten een dergelijk trouwregister zouden openen. Prullenbak Burgemeester en wethouders van Vlaardingen voelden niet veel voor zo'n nieuw register. Maar de concept-brief die het col lege had geschreven kan de prul lenbak in, want een meerderheid van de raadscommissie algeme ne zaken en veiligheid vindt dat registatie van homoparen moet kunnen in Vlaardingen. Dat be tekent dat het college zich op nieuw over het verzoek dient te beraden. De verwachting is dat het meerderheidsbesluit van de commissie zal worden gerespec teerd en dat binnen niet al te lan ge tijd het eerste homopaar kan worden ingeschreven. Maasland Tegen de aannemer die zonder vergunning een ruim honderd jaar oude kastanje heeft gerooid op het bouwterrein bij de Drie Hoeven is proces-verbaal op gemaakt. Het Maaslandse college van burgemeester en wethouders maakte dit gisteravond bekend tijdens de vergadering van de ge- meenteraad. Wethouder L. de Nie (CDA) vond dat de aannemer over de schreef wa.- gegaan: „Duidelijk is. dat dit niet kan." De kastanje was een. geliefde boom in Maasland, en de voorge nomen kap leidde tot oprichting van een breed gesteund actieco mité. Het gemeentebestuur nam aanvankelijk genoegen met de excuses van de aannemer, maar besloot later toch de zaak officieel te laten afhandelen. „Er is geen sprake van een gedoogbeleid in Maasland," verzekerde wethou der D. Hanemaaijer (Open Groe pering) de gemeenteraad gister avond. PvdA en WD hadden het bouwplan Drie Hoeven als extra punt op de agenda laten zetten. De fracties meenden dat er rond het project te veel incidenten zijn ontstaan. Behalve dat de geliefde kastanje is gerooid, was ook een deel van een oude stal zonder ver gunning gesloopt. Volgens WD en PvdA zijn er meer verschijnse len die duiden op een te soepele houding van het college. Als an der voorbeeld van gedogen werd de bouw van twee woningen voor Maaslandse bedrijven op het nieuwe transportcentrum ge noemd. Gouma: „De geloofwaar digheid van dit college staat op het spel." De coalitiepartners CDA en Open Groepering hielden het op een on gelukkige samenloop van om standigheden. Deze partijen wa ren het met de rest van de raad eens ^at er niet gesold mag wor den met de regels. Schiedam Bjj het bureau alge mene zaken van de gemeente Schiedam is door bewoners een tiental bezwaarschriften inge diend tegen de vestiging van een shoarmazaak aan de Rotterdam- sedijk. Ook de politie ziet de komst van de horecazaak niet zit ten, getuige het negatieve advies aan de gemeente is uitge bracht. De aanvrager van de vergunning wil zijn zaak beginnen in het pand op de hoek van de Singel en de Rotterdamsedijk. Op het moment is daar een kledingzaak geyes- ".De eigenaar sluit na 34 jaar zijn zaak en wil zijn pand verko pen aan de horeca-ondernemer. De politie venvacht echter dat de shoarmazaak parkeeroverlast zal veroorzaken en van negatieve in vloed op de woonomgeving zal zijn. Bovendien zit op enkele me ters afstand van het winkelpand al een café dat omwonenden re gelmatig overlast bezorgt. L. van der Valk, de zaakwaar nemer van de middenstander die met zijn shoarmazaak naar het Schiedamse stadshart wil komen, is van mening dat er geen extra parkeerdruk zal ontstaan. Hij voerde gistermiddag tijdens de hoorzitting aan dat de onderne mer zich wil richten op de cen- tmmbewoners. Daarnaast sprak hij zijn verbazing uit over het feit dat kort geleden aan de overkant van de Rotterdamsedijk wel een afhaalpizzeria gevestigd mocht worden. Twee maten Jk heb het idee dat hier met twee maten wordt gemeten. De komst van een shoarmazaak is een wel kome aanvulling op de gevestigde branches. Er zit een Griek, een snackbar, een bistro, wat cafés, maar nog geen shoarmazaak. Het bevreemdt mij trouwens dat te gen de komst van de pizzeria des tijds geen bezwaarschriften zijn ingediend. En die zaak trekt toch ook auto's aan." Aanvankelijk leek het erop dat slechts één bewoner van de Rot terdamsedijk tegen de vestiging van nog een horecabedrijf was. i^ar gisteren kwamen bij alge mene zaken nog eens negen be zwaarschriften binnen. Daarvan was de inhoud ten tijde van de hoorzitting nog niet bekend. Van het eerder ingediende bezwaar schrift wel. Dat telde een aantal punten zoals de vrees voor geluid- overlast van nachtelijke bezoe kers, rommel op straat en stank overlast. De indiener vraagt zich daarnaast af of een shoarmazaak aan de Rotterdamsedijk wel no dig is, omdat op loopafstand meerdere andere vestigingen zijn. Van der Valk benadrukte dat het gaat om een shoarma-zaak waar geen alcoholhoudende dranken worden geschonken. Hij had het idee dat dat niet duidelijk genoeg in de gemeentelijke publicatie over de aangevraagde vergun ning naar voren was gekomen en misschien daarom wel een aan zienlijk aantal bezwaarschriften was ingediend. Overigens kon gisteren ook mon deling gereageerd worden op de vergunning-aanvraag voor een ca fé aan de Boterstraat. Twee broers willen onder het onlangs geopen de denksportcentrum een bruine kroeg beginnen. Het ziet er naar uit dat ze binnenkort met de ver bouwing kunnen beginnen, want er werden bij algemene zaken geen bezwaarschriften ingediend. Het café krijgt de naam De Ruïne. V-OS*- V*' De opgraving op het terrein Hoogstad in Vlaardingen waar de duiker is gevonden. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra Vlaardingen Bij opgravingen op. het voormalige terrein van dokter Moerman in Vlaardingen is een zogenoemde duiker tevoorschijn gekomen. Duikers zijn uit geholde boomstammendie de verbinding vormden tussen twee, door een dam van elkaar gescheiden waterpartijen. Hier door stroomde bij hoog water niets de bin nenlanden in en eventueel overtollig bin nenwater bjj een lage waterstand de kreek in. Houten duikers uit de Romein se tijd vormen in Nederland de oudste waterstaatkundige werken, die een eer ste poging van de mens illustreren greep te krijgen op het landschap, ïn Nederland zijn -de Vlaardingse dui ker meegeteld- negen houten duikers uit de Romeinse tijd teruggevonden. Ze dateren van het begin van de jaartelling of net iets eerder tot en met de tweede helft van de tweede eeuw na Christus. De duikers werden meestal gemaakt uit de stam van een es. De Vlaardingse dui ker, die door gemeentelijk archeoloog Je roen ter Brugge is gedateerd op circa hon derd jaar na Christus, is ruim drie meter lang en meet een doorsnede van veertig centimeter. Schiedam Door een stuurfout van een 26-jarige automobilist is in Schiedam gisteravond rond ze ven uur een auto in de Lange Ha ven terecht gekomen. De eige naarvan het voertuig, de 41-jarige Rotterdammer P. Baktawar, was net uit zyn auto gestapt toen zijn voertuig van achteren werd aan gereden. Door de klap werd zijn Mercedes van de kade geduwd en belandde in het water. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. „Ik stond erbij en keek er naar," was de eerste reactie van de Rot terdammer. „Gelukkig zat ik er niet in, want ik weet niet of ik het wchad overleefd. Nog nooit heb ik zo'n situatie meegemaakt, dus vraag ik me af of ik wel uit mijn auto had kunnen komen. Als je zo staat te kijken hoe de auto uit het water wordt gehaald, besef je dat je voor hetzelfde geld de pijp uit 'had kunnen zijn." Getuigen Baktawar had zijn auto ter hoogte van de Branderssteeg geparkeerd en liet de motor lopen terwijl hij was uitgestapt om te kijken of het voertuig niet te ver uitstak op de rijweg. Op dat moment werd de Mercedes van achteren aangere den. Volgens getuigen bleef de auto enkele minuten drijven voor- Onderaanzienlijkepubliekebeiangstellingwordtdeautodoordebfandweerophetdrogegetakeld. Op de achtergrond kijkt de eigenaar van het voortuig (in witte jas) toe. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra dat die kopje onder ging. De geschrokken bestuurder: ..De veroorzaker van de aanrijding wilde doorrijden, maar ik heb hem tegengehouden en zijn pa pieren afgepakt. Omwonenden hebben toen de politie gebeld." Voor de berging van de autn wer den twee duikers ingezet. Omdat de brandwe- op de smalle rij strook te weimg ruimte had om de auto op te takelen, duurde het ge ruime tijd voordat dc vierwieler weer op het droge stond. Geëmo tioneerd keek de Rotterdammer toe. „Het is triest, maar al met al ben ik blij, dat ik op het droge sta." Schiedam Het Schiedamse ge meenteraadslid V. Broeke (D66) wil dat de gemeente de onderhan delingen met klimfanaat Ad van der Horst opnieuw hervat over zijn plannen voor een klimcen trum. De Schiedammer had vergevor derde ideeën voor het sportcom plex, maar zag daar plotseling van af toen bleek dat een concurrent met soortgelijke plannen eerder voet aan de grond kreeg in Schiedam. Van der Horst had zijn oog laten vallen op een plek aan de Noord molenstraat/Spinhuispad. Niets leek hem in de weg te staan, zo blijkt uit een artikel in het Nieu we Stadsblad. De gemeente was aanvankelijk zeer enthousiast, maar dwong hem later toch naar een andere plek uit te wijken omdat de omwonenden togen de komst van het centrum hadden geprotesteerd. Terwijl de onder handelingen over de nieuwe loca tie nog in volle gang waren, bleek een andere klimmer hem al voor te zijn met een pand aan de Jan van Riebeekweg. Daarmee viel zijn droom in duigen, want twee gelijksoortige sportcentra op zo'n korte afstand van elkaar heelt geen zin, aldus de ervaren klim mer, Positief Broeke vraagt zich nu af of de ver schillende diensten binnen de ge meente misschien langs elkaar heen hebben gewerkt bij het ver werken van de aanvragen van de twee kümcentra. Ook vraagt hij aan het college of Van der Horst inderdaad 'zwart op wit positieve readies van hen had gekregen.' En wist de gemeente al tijdens de onderhandelingen dat er elders in Schiedam een andere exploitant een soortgelijk klimcentrum wil de beginnen? Broeke: „Hoe denkt het college in de toekomst te voorkomen dat in dieners van plannen het gevoel krijgen dat er steeds 'positief ge reageerd"" wordt van de kant van de genv ente, maar dat er 'in de laatste fase' plotseling een kink in de kabel komt?" Het D66-raadslid stelt tenslotte dat de onderhande lingen met Van der Horst weer hervat moeten worden en dat - vanwege de concurrentieposi tie- liet openen van een zelfde soort onderneming in de nabije omgeving vooralsnog onwense lijk is. Hoek van Holland Zonder veel schade aan te richten, is gisteren in een woning in Hoek van Hol land een kerstboom afgebrand. De boom was waarschijnlijk in de brand gestoken door de 60-jarige bewoonster. De vrouw werd door de politie uit haar huis gehaald. Zij maakte een verwarde indruk. Maassluis Op de Lijsterlaan in Maassluis hield de politie afgelo pen nacht een 27-jarige man uit Maasland aan die zonder geldig rijbewijs achter het stuur was ge stapt. Hij beschikte wel over een buitenlands rijbewijs, maar dat is volgens de politie hier niet rechts geldig. Ook de APK was al enige tijd verlopen. Bovendien vertoon de de wagen technische manke menten. Tegen de bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen Bij een aanrijding op de Maassiuissedijk zijn giste ren twee personen gewond ge raakt en drie auto's beschadigd. Het ongeval deed zich voor toen een 63-jarige Maassluizer de macht over het stuur verloor, op de andere weghelft belandde en frontaal op een andere auto bots te, die bestuurd werd door een 31- jarige vrouw, ook afkomstig uit Maassluis. Achter haar auto reed een 27-jarige man uit Vlaardin gen. Hij botste op de voor hem rij-, dende wagen. De Vlaardinger werd naar het ziekenhuis ge bracht met onbekend letsel. Ook de 63-jarige man uit' Maasslui's raakte gewond. Volgens de politie werd de aanrijding vermoedelijk veroorzaakt door drankgebruik. Op de Rotterdamsedijk in Schiedam is gistermiddag een 13- jarig meisje zwaar gewond ge raakt bij een aanrijding. Ze werd geschept door een bestelbus toen zij de weg wilde oversteken. Het slachtoffer werd met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd en daar direct geopereerd. Schiedam Alleen door bovenop hem te gaan zitten, kon personeel van een zaak aan de Mgr. Nolen- slaan gistermiddag een winkel dief in bedwang houden. De man, een 27-jarige Maassluizer, was aangehouden toen hij vlees en stroopwafels had gestolen. Hij ging er vandoor, werd achter haald en rukte zich weer los. Twee winkeliers maakten korte metten met de vluchteling door hem op de grond te werpen en bovenop hem te gaan zitten. Behulpzame omstanders namen ook even plaats op de weerspannige man. Schiedam Omdat bewoners en winkelklanten klagen over fout- parkeerders en verkeersdrukte, gaat de politie in de binnenstad van Schiedam streng optreden te gen overtredingen. Overlast van foutparkeerders wordt vooral on dervonden in de Boterstraat, de Lange Kerkstraat, het Broersveld en het Herenpad. Afgelopen week deelde de politie al royaal bonnen uit ter hoogte van het ABC-waren- huis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1