Vee! twijfels over ruimere openingstijden gemeentehuizen Gymzaal wordt gesloopt voor metrotraject Hoofdbestuur moet conflict ANBO-Schiedam oplossen UVVVé Laat ze maar lekker zelf uitzoeken M wÊÊIê IIi«'Ê fi 8 g? tg Drie kerstverhaaltjes ADB even gesloten Ouderen actief Film over Vlaardingen Levende kerststal Fietspaden op Uiverlaan Stadhuis op slot Armin Mehling exposeert Nieuwe straatnaam: Pastoor Riswickdreef De feestdagen. Je regelt 't op het Rotterdams Dagblad s% Woensdag 21 december 1994 1. In het centrum van Vlaardingen staan borden met de oproep om de tiplijn van de politie te bellen als iemand een zware jongen aan het werk heelt gezien. Een mooi initiatief, want het moet maar eens zijn afgelopen met de Nederlandse naaperij van de crime aan de andere kant van de oceaan. Echter, de poster draagt ook de tekst: 'Rotter dammers komen, op voor een veilige stad' en die deugt niet, tenzij Vlaardingen al is geannexeerd door Rotterdam. Maar daarover is mij niets bekend. 2. De RET vergast ons momenteel in haar abri's op posters van de mannenkledingzaak HIJ. Er zijn drie versies met dezelfde man. Op de eerste poster lijkt het model op de aartsengel Gabriel die de heili ge maagd Maria vertelt dat ze zwanger is, Nummer 2 en 3 vertonen een opvallende overeenkomst met de Christus-figuur op de zondags schoolplaatjes uit mijn kinderjaren. En op alle drie doet het HLT- hoofd mij denken aan Barbie's sullige vriendje Ken. Het ontbreekt er nog maar aan dat het kindeke Jezus op een poster figureert, in de kle ren gestoken door Prenatal. 3. Vlaardingen heeft te veel goedkope woningen. Dat vinden de Vlaardingse woningbouwcorporaties en het college van burgemees ter en wethouders. Daarom willen ze 550 woningen in de Westwijk slopen. Toen ik dit in de krant las, genoot ik net*van een verrukkelij ke, goed gekruide Indiase maaltijd ad 18,50 gulden in het Theaterca fé. Dus snelde ik naar de keuken en zei tegen Saskia, de kokkin: Yeei te goedkoop, die maaltijd. Daar moet je minstens 75 gulden voorrekenen.' Ook Schiedam zit op dezelfde toer. Daar willen ze gaan slopen in Nieuwland. Want, zo vertelde mij een van de weinige PvdA-raadsle- den met een hart ter linkerzijde: 'Weet je hoe ze redeneren? Rotter dam sloopt goedkope woningen en wij zijn niet van plan om al die ar me Rotterdamse bijstandstrekkers te huisvesten. Dat kost ons alle maal te veel geld.' Beste Rottejdammers, pardon, Vlaardingers en Schiedammers, ik wens u gezegende kerstdagen. DICK VAN DER LUGT Schiedam In verband met de feestdagen is het Anü-Diskrimi- natie Buro (ADB) gesloten van 23 december tot en met 8 januari. Voor spoedgevallen is de Stichting Maatschappelijk Werk bereikbaar via telefoonnum mer 4264406. Vanaf 9 januari is het ADB weer bereik baar tussen 14.00 en 16.00 uur aan de Van Swin- densingel 40. Bij dienstencentrum De 4Molens starten volgend jaar weer enkele nieuwe cursussen, te weten fimo- kleien, zijde schilderen, een geheugencursus voor 55-pIussers, ontspannen bewegen en verkennend luisteren van Bach tot Strauss. Voor meer informatie en aanmelden: Centraal Meld punt, van Swindensingel 40, telefoon 4264022. Vlaardingen In het Streekmuseum Jan Anderson wordt tweede kerstdag een film vertoond van Cees Verhulst, die vlak na de oorlog zwerftochten maakte door Vlaar dingen. Te zien zijn onder meer de werknemers van het Havenbedrijf Vïaardingen-Oost en Wilton Feije- noord, het Van Leijdenshofje dat in de jaren vijftig werd afgebroken, de scheepswerf van Oostcrlee en de kunstschilder Weiland tijdens het schilderen van de boerderij van Chardon aan de Holyweg. Het mu seum is geopend tussen 14.00 en 16.00 uur. Traditiegetrouw is maandag 26 december in de Jo hannes de Dooper Parochie de levende kerststal te bewonderen. Alles en iedereen 'leeft' in deze stal, zo als de schapen, geiten, ezeltjes en Jozef, Maria en kindje Jezus. De kerststal is vanaf 14.00 uur te bekijken. Om 14.00 en 15.00 uur zijn er opvoeringen van het kerstver haal. De ingang van de parochie is aan het kerkplein van de Gedempte Biersloot in Vlaardingen-Centrum. Omdat de Uiverlaan in slechte staat verkeert en er in verband met nieuwe lijndiensten medio mei 1995 meer bussen gebruik van zullen maken, wordt het wegdek geasfalteerd. Het college heeft voor het kar wei 920.000 gulden beschikbaar gesteld. Onderzocht is of vrijhggende fietspaden konden worden gerealiseerd. Dat blijkt niet mogelijk. Afge bakende fietsstroken sorteren volgens het gemeen tebestuur geen effect, omdat die slechts de illusie van een grotere verkeersveiligheid leveren In verband met de feestdagen is het stadhuis vrijdag middag 23 december vanaf 12.30 uur gesloten. In het Gemeentemuseum van Maassluis is tot en met 26 februari werk te zien van de Duitse kunstenaar Ar min Mehling. Het werk komt uit de collectie van het museum dat ooit is geschonken door de Delftse ver zamelaar Jaq. de Vries. Ook worden twee schilderijen geëxposeerd en een portret van Mehling door Paul Citroen. De tentoonstelling is samengesteld naar aanleiding van een artikel dat deze maand verscheen in het tijdschrift Scriptores. Hienn bespreekt de au teur, H. Renselaar, de kalligrafische werken van Mehling. De kunstenaar maakt composities, aquarel len en collages in klem formaat waarbij op kalligrafi sche wijze de penseel wordt gehanteerd. Het Gemeentemuseum is van dinsdag tot en met zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Eerste Kerst dag en Nieuwjaarsdag is het museum gesloten. Maasland Binnenkort wordt op de piek tussen de Meester Post- laan, Hammerdreef en Kluiskade gestart met de bouw van twaalf seniorenwoningen. Een nieuwe straatnaam heeft men voor het nu nog braakliggende terrein nog niet gevonden. Burgemeester en wethou ders hebben voorgesteld de straat waaraan de nieuw bouw gaat plaatsvinden de Pastoor Riswickdreef te noemen. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaa! Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 31318T Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Vlaardingen In de Waterweg-gemeenten wordt verschillend gereageerd op de oproep van premier Kok om het afhalen van een rijbewijs of paspoort in het gemeentehuis ook 's avonds en in het weekeinde mogelijk te maken. Kok vindt dat zo'n ruimere openstelling gelijke tred moet houden met de (moge lijkheden tot) versoepeling van de winkelsluitingstijden. In Schiedam wordt nog het meest positief gereageerd op de voor zet uit Den Haag; tenminste, als het over de avonduren gaat. Het merendeel van de ambtena ren staat positief tegenover de avondopenstelling van de ge meentelijke diensten. Minder te spreken zijn zij over openstelling op zaterdag, „Of je een hele dag moet werken of iets later mag be ginnen en eindigen, dat maakt nogal verschil," verwoordt S. Keij- zer van de afdeling Burgerzaken de standpunten. De discussie over welke dienst 's avonds en/of op zaterdag de deuren gaat ope nen, is nog in volle gang. Dat hangt onder meer af van hoe de overgewerkte uren gecompen seerd kunnen worden. De ver wachting is dat volgend jaar de af deling Burgerzaken in elk geval één avond in de week voor het pu bliek toegankelijk zal zijn. Het Schiedamse gemeente-ar chief opent komende week voor het eerst weer sinds jaren haar deuren tussen Kerst en Oud en Nieuw. „We zitten hier met zo'n krappe bezetting dat het een heel gedoe werd om iedereen verlof te geven. Daarom hebben we vorig jaar besloten een week dicht te gaan. Dat leverde veel teleurge stelde reacties op, maar vaak van mensen die het ook gek vinden dat we op zaterdag en zondag ge sloten zijn. Sinds oktober hebben we een nieuwe archivaris en die denkt iets klantvriendelijker, vandaar dat we nu toch weer opengaan. De zaterdag blijft ech ter een vrije dag voor ons. Daar voor hebben we te weinig perso neel," meldt de gepensioneerde archivaris A. De Voogd. Volgens Y. Kramer, gemeente- voorlichter in Maassluis, heeft het college nog niet op het voorstel gereageerd. „Maar ik heb wel be grepen dat heel wat ambtenaren van mening zijn dat met de maat regel de klok wordt teruggezet. Er is lang geknokt voor een zoveel- urige werkweek en dan gaan we straks in één klap weer terug naar af." Uit efficiency-overwegingen is rig jaar door de Maassluise ïisvo- ïuise ge meenteraad besloten het stadhuis 's middags voor publiek gesloten te houden. Daar tegenover stond dat de afdeling Burgerzaken voor onder andere de afgifte van pas poorten en rijbewijzen elke dins dag van rijf uur 's middags tot ze ven uur 's avonds werd openge steld. Volgens Kramer wordt daar goed gebruik van gemaakt. „Daarom kan ik me voorstellen dat de mensen behoefte hebben aan extra openingstijden. Het zou overigens wel kunnen betekenen dat bepaalde documenten duur der worden. De overheid kan we! met die plannen komen, maar houdt er kennelijk geen rekening mee dat dan extra kosten me zich meebrengt." Vlaardingen In Vlaardingen wordt volgens een woordvoerder van de gemeente regelmatig nagedacht over het bijstellen van de openingstijden. Het nieuwe college is daar echter nog niet aan toe gekomen. „Maar," zegt voorlichter E. Pet, „dat zal binnenkort wel weer ge beuren." Behalve de oproep van de minis ter-president, zou ook de wens van de Vlaardingse bevolking daarvoor een reden kunnen zijn. In de zogenoemde Omnibusen quête 1993 bleek dat driekwart van de mensen goed tot redelijk te spreken is over het contact met de gemeente, maar dat 24 procent van de ondervraagden vindt dat 'de openingstijden niet goed uit komen'. Maar tot een betere bereikbaar heid in de avond- of weekenduren heeft dit nog niet geleid, Wel is in de maanden april, mei en juni de afdeling Burgerzaken op de vrij dagse koopavond van 17.00 tot 19.00 uur extra geopend. Dat geldt al enkele jaren en is alleen be stemd voor mensen die een reis document af komen halen. Daar van wordt volgens Pet redelijk ge bruik gemaakt. De zes a zeven dienstdoende ambtenaren krij gen die extra uren als overwerk uitbetaald. „Daarvoor is gekozen omdat anders op andere tijden te weinig mensen beschikbaar zou den zijn," aldus Pet. Verder kent Vlaardingen een za terdagse opening (van 9.00 tot 12.00 uur) van het Aanbiedstation, waar mensen hun (grof en che misch) vuil kunnen inleveren. Hiervoor staan de Vlaardingers regelmatig in de file op zaterdag ochtend. Woensdag 21 december SCHIEDAM Centrum. Kerstkoopavond. VLAARDINGEN Emmauskerk, Emmauscdntory en Cantory Kerkcentrum Holy, 20.0Qu MAASSLUIS Grote Kerk. Kerstconcerttdo'sman- nen koor, Jaap Kroonenburgen Heniy Blackmonkoor, 20.00u. Konings hof. Kerstconcert Streekmuziek- school, 20.0Gu. ROTTERDAM De Doelen KI.Z. Gospelkerstconcert, 19.3ÖU. Gr.z. Rotterdams Philhar- momsch Orkest, 2Q.15u. Voormali ge Vertrekhal HAL Into the Woods, er was eens..20.15u. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. Pmocchso, 20.15u. De Laurens. The Choir of St. George's Chapel, 20.15u. Café Floor. Heieen Live in Café Floor, 21.30u. Doelencafé. Latin Jazz Jam Session, 22.00u. Theater Zuid- plein Gr.z. The Sunshine Boys, 2Q.15u. Popular. Taaipodium, 20.30U. Donderdag 22 december SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u, Cen trum. Kerstkoopavond. Thurlede. Spelletjesmiddag, 14.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Oude Tongen (film), 14.00 en 20.30u. SG Groen van Prinsterer, Toneel en revue',* 20,15u. ROTTERDAM De Laurenskerk. Middagpauze concert, 12.45u. Het lage kleuterschooltje ïs al met de grond gelijk ge maakt en weldra zijn ook de restanten van de nabijgele gen gymzaal aan de Mgr. No- lenslaan ten prooi gevallen aan de slopershamer. Het Be- heerplan Nieuwland dat de Schiedamse wijk moet opka lefateren, neemt steeds dui delijker vormen aan. Ontwik kelingen wisselen elkaar in gestaag tempo af, slooppan- den maken plaats voor nieuw bouwprojecten. Een stukje verderop is de plaats van huishoudschool Uedeweide inmiddels ingenomen door woningen die binnen afzien bare tijd worden opgeleverd. Ook verrijst er een buurtcen trum met een gezondheids centrum. Daar weer tegenover staat het gebouw van de'voormali ge Albertus Magnusschool. Ook dat dient in het kader van het ambitieuze plan te ver dwijnen. Eén helft van de school is dichtgetimmerd en gaat een dezer dagen tegen de vlakte. Het andere gedeel te is nog in gebruik en blijft staan tot het nieuwe buurt centrum gereed is. Aan de andere kant van Nieuwland staat nog een schoolgebouw op de nominatie te worden gesloopt. Het werd eerder dit jaar verlaten door de Domini- cus Savioschool en was al gauw het doelwit van vanda len die het complete interieur vernielden. Op de foto worden de laatste muren van de gymzaal aan de Mgr. Nolenslaan ter hoogte van de M. C. M. de Groot straat omver gehaald. Daar achter vallen de contouren van de eveneens te slopen Al bertus Magnusschool te zien. Hoewel de aanleg van het metrotraject door Schiedam dat deels langs voornoemde plek loopt, nog even op zich laat wachten, werd door de gemeente haast gemaakt met het sloopkarwei. In ver band met de naderende jaar wisseling werd gevreesd dat ze anders door feestvierende jongelui in de fik zouden wor den gestoken. Met de sloop van de in totaal drie school gebouwen en de gymzaal is 933.000 gulden gemoeid. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'True Ro mance'(16) dag. 11.45-2.15-4.45- 7.15-9.45. Alhambra 2: 'Clear and present danger' (16) dag. 6.15- 9.15, do. ook 12.45-3.30. Calypso 1: 'The Lion King' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Calypso-2: 'Forest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30. Ca lypso 3: 'Suite 16' (16) dag. 1.15. 'Four weddings and a funeral' (a!) dag.4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'De Leeuwekoning' (al) dag. 1.15-4. The Lion King' (al) 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Miracle on 34th Street' (a!) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Only you' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: 'Speed' (12) dag. 4-6.45-9.30. do. ook 1.15. Ci nerama 5: 'Blown away' (16) 1.15- 4-6.45-9.30. Corso: 'Interview with the Vampire' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Imax Theater: Yellowstone' (al) dag. 2-3.15-6.45, The nightma re before Christmas' (al) dag. 4.30- 8. 'Natural Born Killers (16) dag. 10. 'Walt Disney' dag. 2 tot 5.30,6.30 tot 11. Venster lj'Eatdrinkman wo man' (16) dag. 7.30-10. Venster2: 'Piano Mecamque' do. 7.30. 'Vijf avonden' do.9.30. 'Slavin van de lief de',wo. 9.30. Venster 3: 'Exotica' (16) dag. 7.30-9.30. Venster 4: 'Rouge' (16) dag. 7.30-10. Lumière 1: 'Pulp Fiction' (16) dag. 1.15- 4.30-8.30. Lumière 2: The Specia list' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: 'The Mask' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: 'True Lies' (16) dag.12.45-3.30- 6.15-9.15. Rex: 'Matinee idol' (18) dag. vanafl2doori.voorstellir?g. Tha lia: Timecop' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Door Peter de Lange Schiedam ANBO-iid P. Bothof heeft het landelijk bestuur van de ouderenbond verzocht een onder zoek in te stellen naar de proble men binnen de afdeling Schiedam. Het hoofdbestuur moet snel orde op zaken stellen, vindt Bothof. Hij vreest dat er an ders leden zullen weglopen. De brief van Bothof is een gevolg van interne problemen bij de Al gemene Nederlandse Bond van Ouderen in Schiedam. Voorzitter K Schewe werd in november door de rest van het bestuur aan de kant gezet. Eerder had J. Klijn zijn functie als secretaris neerge legd, uit onvrede met het beleid van de overige bestuursleden. Bothof zegt zich deze voor de bond schadelijke affaire persoon lijk aan te trekken. Schewe en Klijn beweren dat de Schiedamse afdeling van de ANBO de financiën met op orde heeft. Zij eisen openheid van za ken over de afdrachten van de bar. Het geld wordt gestort op een tweede girorekening en volgens Klijn en Schewe wordt daarover geen verantwoording afgelegd. Waarnemend afdelingsvoorzitter A. van Loenen, met wie Klijn en Schewe in hun functioneren als bestuurslid herhaaldelijk in hefti ge botsing zijn gekomen, ontkent dat er met geld wordt gerommeld. Ook penningmeester D, Rensman zegt dat er niets geheimzinnigs aan deze tweede rekening is: „Twee rekeningen is gewoon sim peler. Alle financiële gegevens zijn verantwoord in het jaarver slag en de begroting. En Schewe heeft tenminste een deel van de bonnetjes en zegeltjes gezien." Schewe op zijn beurt houdt vol dat hij nooit een volledige verant woording van de baromzet onder ogen heeft gekregen. Klijn vindt dat er bij de ANBO Schiedam te veel dingen onderling worden ge regeld, zonder dat er van die af spraken iets op papier komt te staan. „Zo heeft Rensman een computer aangeschaft, zonder dat die aankoop ergens is verant woord." Schewe: „Bij de bar heb ben we het over een bedrag van circa 30.000 gulden per jaar. Ik had becijferd dat er een verschil zat tussen inkoop en verkoop. Daar had ik vragen over. Mag dat, als je voorzitter bent?" Verhoudingen Volgens penningmeester Rens man gaat het conflict niet om geld maar om persoonlijke verhoudin gen. Hij onderschrijft de mening van Van Loenen dat 'met Schewe niet te werken viel'. „Hij is een on aangenaam mens. U denkt toch niet dat het bestuur hem enkel heeft weggestuurd omdat hij naar de inkomsten van de bar heeft ge vraagd?" De afdeling Schiedam heeft vori ge week het landelijk bestuur van de ouderenbond verzocht Schewe en Klijn te royeren als lid. Het hoofdbestuur zit enigszins met de affaire in de maag, omdat een der gelijk verzoek eigenlijk moet wor den behandeld door het gewest Zuid-Holland. Een poging van ge westelijk bestuurder J. van Leeu wen om de twee partijen rond de tafel te krijgen en middels een ge sprek de problemen de wereld uit te helpen, leed vorige week echter schipbreuk op de onwil van Van Loenen. „Daarmee zijn mijn mo gelijkheden opgebruikt," aldus Van Leeuwen. Van Loenen verklaart zijn weige ring om aan het gesprek deel te nemen als volgt: „Praten met Klijn en Schewe heeft geen en kele zin. Zij hebben hun kansen verspeeld door deze zaak in de openbaarheid te brengen. Daar mee hebben ze de ANBO schade berokkend." Schewe en Klijn zijn woedend om het verzoek tot roy ement. Dat ontneemt hen wellicht de kans om op de ANBO-leden- vergadering op 16 februari open heid van zaken te eisen. Schewe: „Een gemiste kans van Van Loenen. Als er niets aan de hand is. zoals hij beweert, heeft hij toch niets te vrezen? Dan legt hij op de ledenvergadering ge woon de cijfers voor en is de kous af." Waarop Van Loenen herhaalt dat Schewe en Klijn hun beurt voorbij hebben laten gaan door hun ongenoegens aan de grote klok te hangen. „Ik denk trou wens dat de leden hen op de ver gadering zouden uitkotsen." Van Loenen, behalve ANBO-be- stuurder ook gemeenteraadslid voor Solidair '93, heeft inmiddels de beschuldiging weerlegd dat hij het afdelingsblad van de ouderen bond heeft gebruikt om stemmen voor de raadsverkiezingen te win nen. In de nummers die rond de verkiezingstijd verschenen, staat geen woord propaganda voor Van Loenen noch voor zijn partij. Boetekleed Wel verscheen in het juli/augus tusnummer een stukje met daar onder de initialen Av.L., dat deels x. "X 77! woordelijk was overgenomen uit het blad LeefTijd. Een passage waarin premier Kok werd vergele ken met de vooroorlogse minis ter-president Colijn ('ook zo'n ij zervreter met de hand op de knip') wekte de woede van oud-vak- bondsman J. Klijn. Hij eiste recti ficatie, omdat hij van mening was dat een bondsblad voor ouderen niet de juiste plaats is om politiek te bedrijven. Van Loenen kan zich inmiddels wel voor het hoofd slaan dat hij in maart dit jaar zelf K. Schewe be naderde met het verzoek voorzit ter van de ANBO-Schiedam te worden. „Ik kende hem nog van een bestuurspost in de woning bouwvereniging Schiedam Voor uit. Daar was hij ook al zo ruw in de mond. Maar ik dacht dal hij wel wat milder zou zijn gewor den." Ook de benoeming van J. Klijn tot secretaris gebeurde op voordracht van Van Loenen. Op de vraag of die verkeerde keuzes hem door het bestuur niet kwalijk worden genomen, antwoordt Van Loenen enkel 'bereid te zijn daar voor het boetekleed aan te trek ken'. Klijn en Schewe houden er reke ning mee dat zij door de aanvraag tot royement niet het woord kun nen voeren op de ledenvergade ring van 16 februari. Maar volgens het hoofdbestuur van de ANBO in Utrecht hebben zij voorlopig geen enkel recht verspeeld. De ANB0- voorlichter: „Een procedure rond het schorsen van leden is met bin nen een paar weken bekeken. Daar gaan maanden mee heen. Ondertussen blijft men gewoon lid, Dat wil zeggen dat deze twee leden ook het recht hebben het woord te vragen op de ledenverga dering."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 3