13 Maassluis houdt vast aan schadeplan V Rotterdams Dagblad Bewoners Mgr. Nolenslaan: Supermarkt ja, torenflat nee 'Je kan die laatste kerstbomen niet weggeven' Harga- en Beatrixpark krijgen betere verlichting Burgemeester verliest rechtszaak om café Jaar celstraf voor drie mannen wegens het ontvoeren van souteneur Fietswrakken opgeruimd Weer grootscheepse controle in de tram w^s^mÊmmsmÊmÊÊmM Vals geld was 'meegewassen' SOS-project: 400 deeinemers Georganiseerde winkeldieven Vernieler opgepakt Ex-bewoners: 'Dat betekent 140 rechtszaken' SR contac'fTëri^nvoor^STT^ÖJSëFmaaria'ïncrüsTëFX/ïoëist'ö'f" pg Vrx WiVJ.Uy g dat kan bii verberné Brillenmode en Optiek Stvle de Vie £_2LÉ - c '- Waterweg Vrijdag 23 december 1994 SchiedamBij een winkel aan de Mgr: Nolenslaan is gisteravond opnieuw een vals briefje van vijf tig gulden opgedoken. De ver koopster deelde de klant mee dat het bankbiljet naar haar mening niet deugde, maar de man ant woordde dat het geld waarschijn lijk was meegewassen in zijn broekzak. Het brieve bleek ach teraf wel degelijk vals. Het is de vierde keer binnen een week dat bij de politie Schiedam aangifte wordt gedaan van het verzilveren van vals geld. Enkele dagen geleden werd een echtpaar aangehouden dat bij een super markt een namaak-vijftigje had uitgegeven. Zij bleken echter te - goeder trouw. De man die gister avond werd betrapt, is zich vol gens de politie wèl bewust ge weest van het feit dat het om vals geld ging. Hij is echter onvind baar. Volgens de politie gaat het om be trekkelijk slechte vervalsingen, gemaakt op een kleureneopieer- machine. „Ze zijn gemakkelijk herkenbaar," aldus de politie- voorlichter. Schiedam Het zogenoemde SOS-project dat de Schiedamse politie heeft opgezet om het aan tal overvallen op middenstanders terug te dringen, is goed aange slagen. Ruim vierhonderd winke liers hebben het informatiepak ket met beveiligingstips aange vraagd. Regelmatig worden bij hen controles uitgevoerd of de in structies juist worden opgevolgd. Ook de middenstanders die niet aan het'project deelnemen, zijn inmiddels door de politie bezocht. Van deze groep is gebleken dat men graag wil participeren in het project, maar niet de gelegenheid heeft gehad zich aan te metden. Die ondernemers hebben direct een informatiepakket overhan digd gekregen. Tot op heden kan het project geslaagd worden ge noemd, want de afgelopen weken zijn in Schiedam geen midden standers het slachtoffer geworden van een overval. Vlaardingen Drie Hagenaars zijn gisteren door de Vlaardingse politie ingerekend nadat zij voor ongeveer 1300 gulden aan kleding hadden gestolen uit twee winkels in de binnenstad. De gestolen spullen lagen in een auto, waar mee het drietal op het punt stond te vertrekken. De mannen trok ken de aandacht van de politie door hun opvallende gedrag. Juist op dat moment kwam een mel ding binnen dat kleding was ge stolen aan de Hoogstraat. Op het liesveld werd gistermid dag bok een vrouw aangehouden die bij twee zaken in huishoudelij ke artikelen spullen had geweg- genomen zonder te betalen. De goederen hadden een waarde van 210 gulden. De vrouw kreeg een boete van vierhonderd gulden. In de Koningshoek in Maassluis werd een 27-jarige man opgepakt toen hij met twee flessen gestolen drank een winkel probeerde te verlaten. Maassluis—In zijn woning aan de Johan Evertsenlaan is afgelopen nacht een 21-jarige Maassluizer gearresteerd op verdenking van vernieling. De man zou gister avond een aantal auto's in zijn straat hebben beschadigd. Even voor zijn arrestatie, zegt de poli tie, had hij een paar buitenspie gels van auto's getrapt en bij som mige wagens lakschade veroor zaakt. Door Sander Sonnemans Maassluis De Vereniging Huiseigenaren Steendijkpolder Zuid (VÏÏSZ) heeft tevergeefs geprobeerd de onderhandelin gen over de afwikkeling van de schadeclaims met het college te heropenen. De gemeente houdt voet bij stuk; aan de in het onlangs gepresenteerde sehademodel gedane voorstellen valt niet te tornen. Ook de onderhandelingen die woensdag door de advocaten van beide partijen werden gevoerd in een uiterste poging van de VHSZ alsnog tot een compromis te ko men, hebben niets uitgehaald. Tijdens een eerder deze week ge houden vergadering van de VHSZ werd het plan ter afhandeling van de schade, die door (ex-)bewoners van de vervuilde Steendijkpolder is geleden, van tafel geveegd. Een ruime meerderheid schaarde zich achter het standpunt van het be stuur. Dat weigert het sehademo del te accepteren omdat er een re geling ontbreekt voor mensen die hun huis hebben verkocht uit zorg voor gezondheidsrisico's. Ook voldoet het plan volgens de VHSZ niet aan de eis de geleden immateriële schade te vergoeden en op te draaien voor de kosten die zijn gemaakt in de gevallen dat verschillende huizen langer dan normaal te koop hebben ge staan. In navolging van die verga dering kwamen de advocaten van de gemeente en de VHSZ en en kele afgevaardigden woensdag ochtend bij elkaar. „Dat gesprek is zeer kort ge weest," aldus N. Kikke, voorzitter van de schade-afhandelingscom missie van de VHSZ. „Toen onze negatieve reactie bekend was ge maakt verklaarde mr. J. Mentink niet verder te willen onderhande len. Dat is exact in de geest van het college. Woensdagavond heeft de commissie algemene en be stuurlijke zaken nogmaals over de problematiek vergaderd, maar er werd wederom geweigerd wa ter bij de wijn te doen. Daar ging overigens wel een besloten verga dering aan vooraf. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat Mentink daarin alle in de com missie zittende fractievoorzitters heeft geïnstrueerd vooral geen duimbreed toe te geven." Waardedaling In het sehademodel is aangege ven dat de reclamanten bij de ac ceptatie ervan de waardedaling van de huizen kunnen laten bepa len door een onafhankelijk taxa teur, naast die van de gemeente. Kikke beweert dat mr. Mentink De jongste verslaggevers van het Rotterdams Dagblad: Karen Brussé en Mark Voorbraak. Foto nennes van der wei/Roei Dijkstra Karen Brussé (11) en Mark Voor- braak (11) zitten namens de frac tie Oost/Binnenstad respectieve lijk fractie Kethel/Groenoord in de Schiedamse kindergemeente raad. Tijdens de raadsvergade ring bespreken de kinderen se rieuze zaken, die ook de rest van de Schiedamse bevolking aan gaan. Karen en Mark doen ver slag. Door Karen Brussé en Mark Voorbraak Schiedam Op donderdag 22 de cember hield de Schiedamse kin dergemeenteraad een raadsver gadering. Burgemeester Scheeres was voorzitter en opende de ver gadering. Eerst kwam de officiële installatie van een nieuw raadslid waarbij iedereen moest gaan staan. Daarna begon de echte ver gadering. De burgemeester vroeg of iemand nog vragen had over de notulen van de vorige bijeenkomst. Veel kinderen zeiden dat ze de notulen niet hadden gehad. Er brak pa niek uit. De burgemeester ont dekte dat hij zelf ook niet alle no tulen had. Toen is dat deel maar verschoven naar de volgende ver gadering. De raad ging stemmen over een nieuw plan. Eerst legde iedere fractie voor de microfoon uit waarom een plan het beste was. Na twee keer stemmen bleef het plan 'betere verlichting in het Harga- en Beatrixpark' over met 14 van de 24 stemmen. Dat plan gaat nu in het echt uitgevoerd worden. Het volgende agendapunt was SOS-Kinderdorpen. Lonneke, de wethouder van solidariteit, had met de werkgroep veel plannen bedacht om geld in te zamelen voor een weeshuis in India. Er zijn er drie gekozen, en welke dat zijn, merkt u vanzelf wel! Er werd uitgelegd hoe het met het milieuhuisje stond. Dat is een plan van de oude kindergemeen teraad. Kinderen uit de buurt kunnen daar spullen lenen om de buurt op te knappen. Als alles goed gaat, wordt het in maart ge opend. Er is alleen nog een be heerder nodig om te zorgen dat mensen niet stiekem een bezem meenemen. Eric Dijkhuizen, de rechterhand van de burgemeester, lichtte toe hoe het met een ander plan zat: 'beschilderde prullenbakken door de hele stad'. De ONS wilde ze al leen nog op schoolpleinen neer zetten. De kindergemeenteraad wilde het oude plan óf niets en dus werd het niets. Na de rond vraag werd de vergadering geslo ten en gingen alle kinderen naar huis. dat een flinke concessie noemt en hij vindt dat onverteerbaar. „Eer. concessie? In onze optiek is dat juist een normale gang van za ken. Wij begrijpen trouwens niet waarom de gemeente nu ineens zo'n haast wil maken met het af handelen van de schadeclaims. Vanaf 1983 heeft men op het stad huis tien jaar niets uitgevoerd. In januari van dit jaar kwam dan ein delijk een financieringsvoorstel voor rechtsbijstand om de claims collectief aan te kunnen pakken. In november is het sehademodel gepresenteerd en nu is ineens haast geboden en krijgen wij het verwijt de zaak te vertragen. Bela chelijk!" Gemeente-voorlichter Y. Kramer legt uit wat nu de gang van zaken is. „De gemeente gaat over tot het doen van aanbiedingen aan de re clamanten. Daarmee vervalt voor hen nu wel de mogelijkheid een tweede taxateur in te schakelen." „Wij pikken dat niet." reageert Kikke getergd. „We hebben in tern afgesproken dat iedereen die een bod krijgt, zich wendt tot de schade-afhandelingscommissie. Die schakelt dan een advocaat in en stapt naar de rechter. We gaan dus elke keer opnieuw naar de rechter. Dat betekent 140 rechts zaken," Den Haag/Schiedam De Afde- lingbestuursrechtspraak van de Raad van State vraagt zich af hoe. burgemeester Scheeres van Schiedam in 1989 en in 1991 klachten over een café aan de Mgr. Nolenslaan 842 gegrond heeft kunnen verklaren, terwijl de horecazaak daar toen nog niet was gevestigd. Het rechtscollege heeft een rechtszaak hierover tussen café exploitant I. Oz en .de burge meester in het voordeel van Oz beslist. Inzet van de rechtszaak, die diende op 3 oktober dit jaar, was de weigering van de burge meester om de Schiedamse café baas een drank- en horecaver- gunning te verstrekken voor het pand Mgr. Nolenslaan 842. Öz wilde met zijn café aan de Singel verhuizen naar de winkelstraat in de wijk Nieuwland, De burgemeester weigerde Oz de vergunning nadatbuurtbe woners in een hoorzitting in het gemeentehuis in 1989 hadden geklaagd over dronken bezoe kers Van. het betreffende café. Die zouden buiten hebben staan plassen en opzettelijk de auto van één van de omwonenden hebben beschadigd. Voorts was vooral "s nachts sprake van ge luidhinder en ook de regelmati ge parkeeroverlast was hen een doorn in het oog. Oz voerde aan dat het café aan de Mgr. Nolen slaan niet open is geweest. De burgemeester heeft dat overi gens niet bestreden. De afdeling bestuursrecht spraak vindt dat de burgemees- terde argumenten van de buurt bewoners had moeten negeren. Het rechtscollege stelt voorts dat een drank- en horeca vergun ning geweigerd kan worden ais het woon- en leefklimaat in de buurt dreigt te worden aange tast. Maar voor die vrees moeten dan wel gegronde redenen be staan. Het rechtscollege vindt dat de burgemeester de politie had moeten verzoeken een rapport op te maken. Op basis daarvan had bekeken kunnen worden of met beperkte openingstijden van het café de eventuele over last voor de buurt kan worden tegengegaan. De burgemeester dient nu voor de derde keer het verzoek van Oz in behandeling nemen. Schiedam De bewoners van de Mgr. Nolenslaan die eerder dit jaar bezwaar aantekenden tegen de nieuwbouwplannen voor het pleintje ter hoogte van de Pier- sonstraat, hebben zich min of meer neergelegd bij de komst van een grote supermarkt. Tegen de geplande torenflat bovenop het nieuwe winkelpand blijven de Schiedammers zich echter met hand en tand verzetten. Met de supermarkt kunnen ze le ven. Die ontneemt hen het uit zicht niet. De geprojecteerde to renflat naar hun mening wel. Ze zijn ervan overtuigd dat het ne gen verdiepingen tellende ge bouw inbreuk op het woongenot zal maken. Ze vrezen dat ze hun uitzicht verliezen en dat de licht inval straks stukken minder wordt. Tijdens een onlangs gehouden hoorzitting zijn tevens door twee mensen, die aan de andere kant van de Mgr. Nolenslaan wonen, bezwaarschriften ingediend. Aan de achterkant van hun woning kijken ze sinds kort op pas ge bouwde huizen. Ze vinden dat als ook aan de voorzijde nieuwbouw wordt neergezet, ze alleen nog uit zicht hebben op beton. De supermarkt moet komen op de piekwaar vroeger een benzinesta tion heeft gestaan. Voor de vesti ging ervan moet de centrale hal van de aanpalende flat in tweeën worden gedeeld. Het ideeis om tussen beide helften eeri door gang te realiseren, zodat de win kel vanuit het iets verder gelegen magazijn binnendoor kan worden bevoorraad. Aanvankelijk voelden de bewo ners daar weinig voor omdat ze in dai geval voortaan buitenom moesten om in hun kelders te ko men, De veelal oudere mensen durven 's. avonds niet meer over straat. Nu is aangekondigd daar iets op te verzinnen en de in het leven geroepen actiegroep het idee heeft dat dat plan niet tegen valt te houden, is men voorne mens zich daar bij neer ie leggen. Rotterdam/Schiedam Hoewel de drie verdachten twee weken gele den ontkenden ook maar iets met een ontvoering te maken te heb ben gehad, heeft de rechtbank hen gisteren schuldig verklaard. De drie, een Schiedammer, een Hagenaar en een Belgische pros tituee. werden ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden. Het trio werd tijdens de rechts zaak ten laste gelegd een Belgi sche souteneur ontvoerd en afge perst te hebben. Ook werd het slachtoffer mishandeld. De man uit Antwerpen zou de prostituee onder bedreiging drieduizend gulden afhandigd hebben ge maakt. Omdat het hoertje haar geld terug wilde zien, schakelde ze de Schiedammer P. de R. en zijn Haagse vriend in. Er werd een plan gemaakt om de soute neur onder valse voorwendselen naar Den Haag te lokken. Daar aangekomen werd hij in elkaar geslagen, meegenomen naar Ant werpen en gevangen gehouden in de woning van de prostituée. Niet populair Het trio maakte zich tijdens de ruim vijf uur durende zaak niet al te populair. Er werd luidkeels ge lachen om de beschuldigingen en regelmatig moesten de verdach ten tot de orde worden geroepen omdat ze voortdurend met elkaar zaten te praten. Totdat een getui ge a décharge haar rammelende verklaring aflegde en steeds ver der in haar eigen woorden ver strikt raakte. Daarop wekten de leden van de rechtbank al gauw de indruk weinig waarde aan haar verhaal te hechten. Tegen de Schiedammer werd ver volgens de zwaarste straf geëist: vijftien maanden cel onvoorwaar delijk. De andere twee hoorden ie der vijftien maanden, waarvan een vijfde deel voorwaardelijk te gen zich eisen. Schiedam—Zwerfvuil is er in vele vormen. Ook fietswrakken wor den er toe gerekend, althans door de Schiedamse politie, die op gro te schaal bezig is de verroeste en onttakelde rijwielen op te ruimen. Het project ging enkele weken ge leden van start in de wijken Oost, Nieuwland en Centrum, en is in middels uitgebreid tot de Gorzen en Sehiedam-West. „We proberen de stad schoon op te leveren voor het begin van het nieuwe jaar," aldus de politievoor- lichter. De politie gaat niet massaal de straat op om afgedankte fietsen op te sporen, maar reageert op meldingen uit de bevollung. Zo dra een telefoontje binnenkomt met de mededeling dat ergens een rijwiel met verbogen wielen al weken aan een lantaarnpaal geke tend staat, rukt een voertuig uit om het wrak op te halen. Op deze wijze zijn al meer dan vijftig fiet sen afgevoerd. Ze worden eerst opgeslagen bij het bureau aan het Bijdorpplein, en vervolgens naar oudijzerhandel Van Gelderen in de Spaanse Polder gebracht. De ij- zerboer maakt er schroot van. Schiedam Op de.Rotterdamëe- dijk is gisteravond opnieuw een grootscheepse controleggehou- I den onder passagiers van tram- lljjh.Van de ruim 1400 passa-. igiersdie werden 'gecontroleerd, bleken er honderd geen geldig •.kaartje te hebben. Zij kregen een bekeuring.;. Vijftien van deze zwartrijders werden ^meegeno men naar het bureau om hun t identiteit vast te stellen. Onder hen bevonden zich een illegaal, een man die. werd gezocht door de politie in Ridderkerk, een Rotterdammer dié:-zes; pakken koffie had gestolen in het Schie- land; Ziekenhuis, eern drugsdea ler met 35 gram heroine op zak en een Rotterdammer die nóg 150 gulden aan.boetes had opén- staan. Aan dë actie deden 25poli- r; tie-agènten;15 controleurs van de RET en drie medewerkers van de Dienst Beveiligd Vervoer van-Justitie mee, Déze laatsien hadden een speciale bus bij zich waarin 25 arresk&ten konden worden vastgehouden. Voor de Schiedamse politie was •het dóel .voorkomen .van winkel diefstallen in de binnenstad. Evenals bij de controle vorige wéek'wexkte-dit'middel probaat. Er kwam geen enkele aangifte •timnënr; r "'V Vlaardingen „Hot wordt elk jaar minder," klagen veel handelaren in kerstbomen. Maar minder is een relatief begrip. Een aantal verkooppunten van feestsparren en -dennen is al ontruimd omdat de kooplui finaal door hun handel heen zijn. Op de hoek van de St. Liduina- straat en de Burgemeester Knap- pertlaan in Schiedam veegt bij de stand van handelaar Karsen een medewerker bergjes naalden en aarde bij elkaar. De laatste bomen, een stuk of tien, staan klaar voor transport. Deze Haagse koopman is bijna los, de stand wordt ontmanteld. Van het jaar lijkse verkooppunt aan de Aleida- straat is al geen spoor meer over. Kennelijk is ook hier geen gebrek aan klandizie geweest. Op andere plaatsen wordt verwacht dat die laatste paar bomen die nog in de container staan ook wel een afne mer zullen vinden, al is het bijna Kerst. De opmars van de kunstboom heeft onmiskenbaar invloed op de verkoop van natuurbomen, maar of daardoor de omzet minder is? Het publiek koos dit jaar massaal voor de duurdere soorten: de Nordmonnia, de Blauwspar, de Servische spar (in Nederland ge kweekt) en de Nobulus. zeggen de kooplui. Zij hebben het dan over bomen van al gauw 75 piek. „Het voordeel van die soorten is dat ze bijna geen naalden verliezen. Mensen hebben met Kerst wel wat anders te doen dan stof zuigen." Bij h<" 'vrkooppuntvan bloemcn- har. Ui Klepke op de heek van laven en de St. Li- duin;-. -Uhicdam staan nog en-, ..Uien frisogende dennen en uur run op een koper te wachten. Ze zijn lager geprijsd dan een paar weken geleden, want alles wat ze opbrengen is meegenomen. Het Openbaar Nutsbedrijf vernietigt de overge bleven voorraad gratis, maar geeft er geen cent voor. „Zonde, ja," be aamt verkoper Willem de Vries. „Maar ze voor niets weggeven aan de klanten gaat ook niet. Als je daaraan begint, is het einde zoek. Dan wacht iedereen tot het laatste moment, en verkoop je niks meer." Mar Poot aan de Van Hogendorp- laan in Vlaardingen heeft dit jaar zo'n achthonderd stuks omgezet. Bij tuincentrum Emous in Vlaardingen gingen gisteren nog heel wat kerstbomen van de hand. Foto Dennes van der Wel'Roel Dijkstra Een goed resultaat? „Nou, vorig jaar had ik er toch tweehonderd méér." Poot schrijft de teruggang op het conto van de kunstboom. Zelf noteerde hij een stijgende be langstelling voor de betere boom. Met name de Nordmonnia vond gretig aftrek. Aan de Nobulus is hij dit jaar niet begonnen: „Die was gewoon te duur. inkoopprijs honderdvijfentwintig gulden. Daar zit geen brood in." Tuincen trum Emous heeft wel Nobulus- sen verkocht. Eigenaar K. Kort land laat het totaal aantal ver kochte bomen in het vage. maar schroomt niet de vraag 'enorm' te noemen. Hij klaagt niet, hoewel er nog een flink voorraadje op de stoep en de binnenplaats staat. „Dat is niet de moeite, dat komt ook wel op. En een beetje troep houd je altijd over." Ook Kortland signaleerde dit jaar een stijgende vraag naar kwaliteitsbomen. Hij heeft de handel in de afgelopen 35 jaar sterk zien veranderen. „Het is een stuk riskanter geworden. Vroeger huurde je een autootje en ging je met vijfhonderd gulden op zak bomen kopen. Nu ben je al gauw 25.000 piek kwijt. Bij onze groothandel in Bleiswijk staan nog 60.000 a 70.000 onverkochte kerstbomen. Dat moet tonnen kosten." Theo Engering van de gelijknamige ijzerhandel aan de Parkweg in Schiedam heeft even min over omzet te klagen. Hij ver koopt al ruim twintig jaar kunst- kerstbomen en heeft ook dit weer ervaren dat de vraag ernaar al maar groter wordt. „Daarom staan ze bij mij op 1 oktober al op de stoep. En geloof me. de eerste dag verkocht ik er al een paar." De prijzen variëren bij Engering van achtennegentig tot dik drie honderdvijftig piek. Duur of niet, bij hem gingen er dit jaar enkele honderden over de toonbank. ..De vraag naar kunstbomen is zo groot, dat ik bang ben dat de echte kerstboom op den duur het loodje zal leggen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1