Vier grote steden boos over akkoord arbeidsvoorziening Contrasten in Kerstcircus Ahoy' TBÈ tfiGtfn* fiFFORF Rotterdams Dagblad THURSTON SNOOKER EN POOL. IN DECEMBER ZO T/M DO 2e UUR GRATIS Westersingel 20 tel. 4363719 - C; Nieuw infocentrum voor Voordeur' m Gala van het Jaar steeds minder een persiflage ïm mms I M jf m Jw m %ss Jv Êr% êw Onderzoek naar bellen via kabelnet Man bekent 50 inbraken Ontvoering voorkomen Vrouw botst tegen woning 'Goeree moet naar Zeeland' Thies baas van omroep Dordt Simons in boz brief: 'entialisnie in strijd n et' grootste lelijk b« stuur' HU 1H DE B i 05 CO 0 H TimDurIoRs Verordening 'uitgebreid' voor aanpak drugsoverlast iii SÉg /-S Rotterdam Zaterdag 24 december 1994 sC $&*a Sjf .0 f#>/ .$e J? 4js?r Rotterdam De gemeente Rot terdam onderzoekt of het plaatselijke kabeltevisienet geschikt gemaakt kan worden voor het lokale telefoonver keer. Dit om mogelijk de con- currentie met PTT Telecom aan te gaan. Raadslid B. Kruse van GroenLinks heeft dat in l een motie gevraagd omdat ze de telefoontarieven van PTT Telecom hoog vindt. De motie is op 18 november 'aangeno men door de gemeenteraad. Het college heeft op verzoek van Kruse ook een brief aan PTT Telecom geschreven waarin wordt gepleit voor lage re telefoontarieven. Kruse stelt dat telefoneren een eerste le vensbehoefte is. De tarieven zijn de laatste jaren fors geste gen. Rotterdam Een 20-jarige Rotter dammer heeft bekend zo'n vijftig inbraken en pogingen daartoe in Hoogvliet en Spijkenisse te heb ben gepleegd. De man had het vooral gemunt op woningen en kelderboxen. De verdachte werd begin deze maand door politie op heterdaad betrapt bij een inbraak in een bouwkeet. Met de arresta tie van de man zijn ook de inbra ken in de kantine van de'jachtha ven, het clubhuis van de voetbal vereniging en de drie inbraken bij de kinderboerderij in Hoogvliet opgelost. De buit bestond uit etenswaren, gereedschap en fiet sen. Van de goederen is nog niets teruggevonden. Rotterdam—Een 34-jarige Rotter dammer is door de politie van het district Groot-I Jsselmonde aange houden op verdenking van een poging tot ontvoering van een 19- jarige vrouw. Met de ontvoering had de man de vrouwwillen dwin gen met hem te trouwen. De vrouw werd donderdagmorgen op weg naar haar werk door de man opgewacht door de verdachte en een helper. Zij wilden onder be dreiging met een mes de vrouw in een bestelbusje dwingen. Drie glazenwassers hebben dat kun nen voorkomen. De tweede ver dachte is nog niet achterhaald. Papendrecht Een 53-jarige Dordtse is gisteren in Papen drecht met haar auto tegen een voorgevel van een woning aan de Pieter Zeemanlaan gereden. De vrouw raakte door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt. De bewoners van het huis kwamen met de schrik vrij. Wel raakte auto en huis zwaar bescha- Den Haag Het provinciebestuur van Zuid-Holland moet met spoed regelen dat het eiland Goeree- Overflakkee aan Zeeland toevalt. Staatssecretaris Van de Vonder voort (Binnenlandse Zaken) heeft dat besloten. Zuid-Holland had onlangs na raadpleging van de be trokken gemeenten besloten dat wat haar betreft Goeree-Overflak- kee bij de provincie blijft. De re gering had in april gesteld dat Goeree-Overflakkee naar Zeeland moet, omdat Zuid-Hol land het gebied niet onder de toe komstige provincie Rotterdam willen laten vallen. Zuid-Holland is nu 'uiterst verbaasd' over de mededeling van de staatssecreta ris. Het provinciebestuur beraadt zich nog op een reactie. Dordrecht Kees Thies (35) is de nieuwe hoofdredacteur van de Te levisie Radio Omroep Merwestad (Trom)in Dordrecht. De 42-jarige Han Wameiink uit Gouda is er be noemd tot directeur. Rotterdam Het akkooord dat minister Melkert (Sociale Za ken) deze week heeft gesloten over de arbeidsvoorziening staat haaks op de afspraken die staatssecretaris Kohnstamm (Binnenlandse Zaken) heeft gemaakt over het grote stedenbe leid. De Rotterdamse wethouder Simons schrijft in een boze brief aan Melkert, namens zijn collega's in Amsterdam, Den Haag en Utrecht, dat het akkoord te weinig ruimte biedt voor gemeentelijke beleidsvrijheid en dat de financiële oplossin gen voor de korte termijn onwerkbaar zijn. Melkert kwam woensdag na we ken van overieg met de sociale partners tot overeenstemming over hoe de bezuinigingen op de arbeidsvoorziening de komende jaren moeten worden ingevuld. Het kabinet heeft de rijksbijdrage voor de arbeidsbureaus (nu 1,7 miljard) volgend jaar met hon derd miljoen gulden verminderd en in de jaren daarna met jaarlijks vijfhonderd miljoen gulden. Overheid, werkgevers en werkne mers vormen samen het bestuur van de arbeidsvoorziening. Naast bezuinigingen op perso neel, gebouwen en automatise ring en het terugbrengen van het aantal regio's, wordt onder meer gekort op de subsidieregeling voor scholing. Daarvoor is vol gend jaar nog een bedrag van 97 miljoen gulden beschikbaar. Dit jaar stond die regeling voor 198 miljoen gulden in de begroting, waarvan in de praktijk 160 mil joen gulden is uitgegeven. Een onderdeel van het akkoord over de arbeidsvoorziening is dat sociale diensten en bedrijfsver enigingen moeten gaan betalen voor dienstverlening door de ar beidsbureaus. Dat moet op ter mijn honderd miljoen gulden per jaar opleveren. De gemeenten voelen daar niets voor. Zij wijzen erop dat zij daarvoor van het rijk geen extra geld krijgen. Volgens de Rotterdamse wethou der Simons vormen juist decen tralisatie, deregulering en een re gionale differentiatie de basis van een toekomstgericht grootstede lijk bestuur. „Het verregaande centralisme op het gebied van de arbeidsvoorziening, waarover door minister Melkert en de werk gevers- en werknemersorganisa ties is gesproken, staat daar haaks op," schrijft Simons. Hij voegt daar aan toe dat de grote steden niet zullen schromen voorstellen te doen die bestuurlijke vrijheid en bestuurskracht verder verster ken in plaats van verzwakken. In de brief wijzen de grote steden ook op twee grote actuele proble men bij de financiering van de ar beidsvoorziening. De regionale' bureaus voor de arbeidsvoorzie ning (de RDA's) gaan gebukt on der schuldenlast uit het verleden, daar möet de minister een oplos sing voor aandragen, vinden 'de grote vier'. Ook willen zij duide lijkheid over de financiering van de banenpools, de centra voor vakopleiding en de centra voor beroepsoriëntatie en beroepsoefe ning. Ook minister Ritzen (Onderwijs) verzet zich tegen consequenties van het akkoord dat zijn collega Melkert heeft gesloten. Hij is het niet eens met de bezuiniging op scholingssubsidies die er uit voort vloeien. Ritzen zal de kwestie vol gendjaar in het kabinet aan de or de stellen. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) ver werpt het akkoord eveneens. De gemeenten voelen er niets voor te gaan betalen voor bemiddeling door de arbeidsbureaus. De bouw van de stormvloedkering in de Nieu we Waterweg, de 'voordeur' van Rotterdam, vordert gestaag. Op het noordelijke bouwtter- ein naderen de vakwerkarmen de kerings- wand, die bijna afgebouwd is, tot op centime ters. In de komende zomermaanden worden de armen aan de wand gekoppeld. Daarvoor wordt de 250 meter lange deur in het parkeer- dok drijvend gemaakt. Als alles goed gaat kan het publiek die opera tie van nabij volgen. Er komt op het bouwter rein een nieuw informatiecentrum, met twee filmzalen, een expositieruimte en een restau rant. Het huidige voorlichtingscentrum van Rijkswaterstaat - het afgelopen jaar bezocht door vijftigduizend mensen - blijkt veel te klein. Het bouwterrein tussen Hoek van Hol land en Maassluis is inmiddels per auto beter bereikbaar en de hoop op een tijdelijk spoor station is nog niet vervlogen. Foto Jaap Recema/ Rotterdams Dagblad. Zie ook pagina 15 Maike en JörgProbst brengen een hele 'boerderij' aan dieren in de piste. Een schoolvoorbeeld van vrolijkgepresenteerdeperfectie. fotoJaapRozema/RotterdamsDagbiad O Toucbj»on« Plctu»« SKCTL/ 1 Sungtotr* O, THE ULTRA STYLE MAGAZINE Door Maarten de Jong Rotterdam Het is weer feest in de piste van Kerstcircus Ahoy'. De vooral vrolijke voorstel ling, die gisteravond zijn première beleefde, kan ruimschoots in de schaduw staan van het kwali tatief hoogstaande programma van vorig jaar. Juist de royale dosering van optredens om bij te lachen, te glimlachen, te schateren of te grinni ken tilt de verrichtingen van andere artiesten - •bijvoorbeeld van de acrobaten die in een grote variëteit aanwezig zijn - naar een hoger niveau. Het zijn de contrasten in het programma, die de individuele prestaties in de piste versterken. Waardoor bijvoorbeeld de hogeschool, die de En gelse circuskoningin Mary Chipperfïeld op een prachtig bruin Portugees paard rijdt, nóg. meer stijl en nóg meer klasse uitstraalt dan deze com binatie gewoonlijk ai doet. In een spektakel-ach- tige circusvoorstelling, zoals dit jaar in Ahoy' valt te beleven, groeit haar solo-te-paard uit tot een fantastische belering van wat circus in oorsprong is. De regie van een zó gemêleerd gezelschap ar tiesten vereist enige durf. En die laat Ahoy's pro ducent Femand Banning dan ook zien. De paar den in vrijheid (een heel mooi hippisch schouw spel in zwart-wit) en de olifanten (voor het eerst onder de stevige leiding van de charmante Adri ans Folco) zijn de revue al gepasseerd als de pau ze aanbreekt. Vrijwel aan het slot (bijna per tradi tie de plek van de olifanten) verschijnt als verras sing de hele 'boerderij' van Maike en Jörg Probst in de piste. Een kip, een ezel, een baviaan, een koe, bokken en nog meer 'vee'. Een terechte uit smijter, want nog nooit is er hier in het circus een zogenaamd 'kleindiérnummer' geweest dat qua dressuur en qua presentatie zo goed en aantrek kelijk in elkaar zit. Bij Maike en Jörg en hun die ren komen de basis-ingrediënten van dit Kerst circus Ahoy' eigenlijk samen: opperste vrolijk heid en een zeer gedisciplineerde prestatie. Bo vendien een schoolvoorbeeld van wat de samen werking tussen mens en dier in de circuspiste vermag. En dan zijn er nog 'gewoon' hoogtepun ten. Zoals de sierlijke en stijlvolle luchtacroba- tiek van de Roemeense Monica en Gheorghe. de vermetele vliegende trapeze van The Flying Rod- leighs, die duidelijk risico's nemen om de gren zen te verkennen van wat tussen hemel en aarde mogelijk is, en -voor wie daarvan houdt- de roofdierendressuur met panters, jaguars en lui paarden van Emile Smith. Kerstciurcus Ahoy' is er tot en met dinsdagmid dag 3 januari. Rotterdam Het college van burgemeester en wethouders heeft het verzoek van de politie ingewilligd om het deel van het centrum, waar nu met artikelen uit de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) de drugs-, overlast wordt bestreden, uit te breiden. Ook het gebied tussen 'Weena, Hofplein, Coolsingel, Westblaak, Rochussenstraat, 's-Graven- dijkwalen Henegouwerlaan valt nu onder dit deel van de APV, zodat daar kan worden opgetre den tegen het in groepen ver handelen en gebruiken van drugs en het op zak hebben van messen en andere steekwapens. De politie kan degenen, die deze APV-artikelen overtreden, ge durende acht uur verblijf in dit gebied ontzeggen. De maatrege len waren reeds van kracht rondom het Gentraal'Station en in de Provenierswijk. In een tussenrapportage over de ontmanteling van Perron Nul gaf de politie al aan alle zeilen te moeten bijzetten om de proble men, die het zich verspreiden van junks met zich meebrengt, in te dammen. Maar liefst 42 agenten, afkomstig uit de hele politieregio Rotterdam-Rijn mond, zijn nodig om de overlast in het centrum te beperken. Nu reeds bestaat de vrees dat de uit breiding van het stuk centrum waar de APV van kracht is, slechts zal leiden tot verplaat sing van de overlast naar de rand van dat gebied. Door Canis Zijlmans Rotterdam Gisteravond vond in Nighttown voor de zesde achter eenvolgende keer het Rotterdam se Gala van het Jaar plaats, waar de spreekwoordelijke overhem den met opgerolde mouwen wer den uitgereikt aan stedelingen, die zich verdienstelijk maken voor de plaatselijke cultuur. Gala presentator Henk Kooien van Piz za TV en presentatrice Marguerita Melchers (ex-Ramona) hadden zich onwennig in gaiakostuum en baljurk gehesen en ook de leden van de gelegenheidsband Rockin' The Groove, samengesteld uit le den van onder andere de Doppel- gangers, Household, Lunatics en Zwit, waren in het zondagse pak gestoken. Voor het in groten geta le aanwezige publick was er zicht baar geen dresscode. Het Rotterdamse amateurstation Pizza TV zond het evenement 'in teractief uit over de kabel. Kij kers konden telefonisch bellen wie ze het gouden hemd gunden. In totaal hebben er dertig kijkers gereageerd, maar de organisatie sprak van 'een hoge kijkdicht heid'. In de categorie 'Theater, ca baret en dans' waren Schouw burg-directeur Carel Alons, de danseres Daniela Graca en Rob Klinkenberg van hc-t theaterplat form Fact genomineerd. Het gou den hemd kenden de kijkers van Pizza TV toe aan acteur Herman Helle. Hij kwam het podium op in militair vechtpak metM 16 en an ti-tankgeweer, kleedde zich op z'n slipje na uit, trok het hemd aan en bleef minutenlang aan een trape ze hangen. Voor 'Literatuur' waren genomi neerd Juan Heinson Huala van Poetry Park, Jet Manrho van Boe- kie Boekie en Edith Zuiderent van de stichting Littera. Schrijf ster Marianne Korthuis, die een gedicht voordroeg over haar drang tot zoenen, werd door de kijkers in het gouden hemd gezet. In de categorie 'Muziek' werden de Amazing Stroopwafels, het or ganisatieduo voor avangardemu- ziek Gerard Kranendonk en Lucas Simonis en muzikant en tango-organisator Leo Vervelde in het textiel met opgestroopte mou wen gehesen. Goud was voor mu ziek makers Michel Banabila en Yashar Saka. Bij 'Film, foto, vi deo, media' gingen de aicards naar hoofdredakteur Peter van Dijk van het Algemeen Dagblad, programmeur Leo Hannewijkvan Lantaren/Venster en voormalig huisfotograaf van Film Interna tional, Pieter Vandermeer. Rei zend free-lance fotograaf Caspari de Geus won het goud in deze ca tegorie. Dat de objectiviteit bij de toeken ning van de Rotterdam Awards '94 met een flinke dosis zout moet worden genomen, bewees de prijsuitreiking in de categorie 'Di versen'. De 'multi-mediaverslag- gevers' Roland Vonk en Francisco van Jole zaten én in de jury én wa ren genomineerd. De andere twee genomineerden waren volgens het juryrapport 'vrienden'. Maar deze openlijke vorm van vriend jespolitiek en het 'ikzelf-ben-de- geweldigste-beste-én-leukste' werd door niemand als een groot probleem gezien. „Dit gala is begonnen als persifla ge op de andere gala's, maar be gint daar nu erg op te lijken." luidde de toelichting van de orga nisatie. .,Het gaat om een bepaal de biotoop, waarbij de leden elkaar pluimen uitdelen. Wij zeg gen hiermee alleen: wij horen er ook bij." De kijkers thuis grepen voor de categorie 'Diversen' niet meer naar de telefoon, dus het gouden hemd bleef in het rek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1