11 Vlaardingen verkoopt ook kabelnet '94 Rotterdams Dagblad Het einde van een autoriteit Daders gewelddadige overvallen opgepakt Gemeente bedingt bij nieuwe eigenaar uitbreiding en modernisering Restaurant moet prijs verlagen na 'slecht verzorgde' bruiloft MipSRGUS ZiE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD OPTIEK ARGUS:SCHIËbAWVUARDIl^ÜER7M7^AS5CülS: E - Graven vernield door spitwerk op Emaus I Vlaardinger krijgt rijverbod i en flinke boete I Matras vliegt inbrand j in de Hoek Verbaalvoor afsteken rotjes j Bonnen in binnenstad I Inbraken j bij de vleet Jeugdige rovers moeten betalen Kluisheuibrug nadert zijn voltooiing Waterweg Woensdag 28 december 1994 Vlaardingen Naar gisteren be kend is geworden is afgelopen weekeinde grafschennis gepleegd op de algemene begraafplaats Emaus in Vlaardingen, Een bezoeker ontdekte dat vier graven waren vernield. Er waren kuilen gegraven van ongeveer 1,20 meter diep. De politie heeft geen enkel idee wie voor de vernielingen verant woordelijk is. j Vlaardingen—Een 52-jarige Vlaar- dinger hangt een boete van 800 gulden boven het hoofd wegens rijden onder invloed. De man werd rond twaalf uur gisternacht I op de Abel Tasman uit zijn auto gehaaid door de politie. Bij een ademtest scoorde hij 1,05 promille alcohol. Hij kreeg een rij- verbod van vier uur en een pro- ces-verbaal. i Hoek van HollandBewoners van i de Prins Hendrikstraat in Hoek l van Holland gooiden gisteravond j laat een smeulende matras op i straat, nadat hun bed in brand j was gevlogen. I Oorzaak van de brand was kort- i sluiting in de elektrische deken. I De bewoners slaagden erin het j brandje zelf te doven. In de wo- ning ontstond geen schade. Wel was er sprake van enige rookont- j wikkeling. Vlaardingen De politie heeft gis termiddag proces-verbaal opge maakt tegen een 32-jarige Vlaar dinger die rotjes afstak op het Mendelssohnplein. De politie rea geerde op klachten van omwo nenden. De agenten troffen de Vlaardin ger aan in de directe nabijheid van nog smeulende resten vuur werk. De man bleek ook nog en kele rotjes op zak te hebben. Hij werd meegenomen naar het bu reau. Schiedam In de Lange Kerk- straat, ter hoogte van het ABC- f complex, heeft de politie gisteren I opnieuw bonnen uitgedeeld. Er 1 gingen dertig bestuurders op de I bon omdat zij door een stukje van de straat wilden rijden dat is afge- f sloten voor auto's. :j De politie controleert sinds kort gericht op bepaalde plaatsen in de J Sehiedamse binnenstad op fout- parkeren en rijden waar dat niet is toegestaan. Voor de deur van I het warenhuis van Albert Heijn, I Blokker en C A worden gere- I geld prenten geschreven. I Schiedam Bij de politie in 1 Schiedam zijn gisteren elf aangif- I ten van inbraken binnengeko- I men. Veel inbraken vonden plaats I tijdens het afgelopen Kerstweek- einde en werden pas gecponsta- teerd op eerste werkdag daarna. 1 Zo werden uit een Joods aan de I Philïppusweg meer dan tweehon- derd pakken wasmiddel gestolen en werden by een bedrijf aan de Fokkerstraat een aantal vracht- 1 wagens doorzocht. Bij een bouwproject aan het Bach- plein werd de loden dakafvoer af- gescheurd. Behalve bedrijven, waren ook wo- I ningen het doelwit van inbrekers. I Aan de Prins Bemhardlaan klom I gisteravond een onbekende via I het badkamerraampje naar bin- I nen terwijl de bewoner thuis was. De man hoorde wel enig gerucht, I maar kon bij een inspectie niets ongewoons ontdekken. Dat er was 1 ingebroken, en dat er voor enkele duizenden guldens aan sieraden I was gestolen, ontdekte hij pas en- kele uren later, Ook bij een inbraak aan de Oos- terstraat verdwenen sieraden. -Schiedam Met de aanhouding tyanëèn 26-jarige Rotterdammer js' de gewapende overval die 27 r I het postkantoor aan het, Sehiedamse Bachplein werd. ge-' pleegd, opgelost'.- g dBij.t de toverval, gepleegd "door twee mannen, werd verschilleri- dê malèn geschoten. Het tweetal /gingrer destijds" met een auto vandoor, maar belandde tijdens - de achtervolging met dé auto op de Polderweg in bet water. Ds 28-jorige overvaller wist ie ont komen De ander, een 33-jarige stadgenoot, raakte gewond en werd gearresteerd. Later werd ii^iverctórdeeld 'tót''viereneen half jaar cel Toen hij up 24 april van dit jaar voor-, een controle naar bet Schieland-Zièkenhtus moest. werd hij bij de ingang van do EHBO bevrijd door-drie zwaar .gewapende mannen. Daarbij werden de veiligheidsbeambten niet uzi's onder schot gehouden en ontwapend. De voortvluchti ge crimineel, die eerder werd ve 0( rdéeld tot drie jaai cel maar tijdens een weekendverlof aan 'justitie wist te ontkomen, werd enige tijd geleden m Rot ter dam gearresteerd Ook het onderzoek naar de da- 'ders van de overval op de VSB- bank-aan het Van Hofplein in Schiedani is door de j soiitie afge rond Beide daders eveneens Rotterdammers van 21 en 23 jaar,- zijn aangehouden. Ze pleegden de gewapende overval op 23'september van dit jaar en maakten enkele duizenden gul- densbuit Door Jan Rozendaal VlaardingenNa het Nutsbedrijf, doet de gemeente Vlaardin gen ook de CAI, de Centrale Antenne Inrichting, in de ver koop. De onderhandelingen lopen nog, maar volgens wethou der H. Roijers (financiën) heeft de aspirant-koper de intentie uitgesproken dat het allemaal doorgaat. Die beoogde koper is Eneco, de gezamenlijke gefuseerde nutsbedrijven in de regio, waaronder GEB Rotterdam en sinds kort ook het Nutsbedrijf Vlaardingen/Maassluis. Met de verkoop van de CAI zijn enkele tientallen miljoenen gul dens gemoeid. Roijers hoopt dat een-en-ander al per 1 januari 1995 zijn beslag krijgt. „De onderhan delingen zullen dan waarschijn lijk nog niet zijn afgerond, maar de overgangsdatum wordt dan met terugwerkende kracht be- Een onderdeel van de deal met Eneco is dat het Vlaardingse ka belsysteem flink wordt opge knapt. Afgesproken wordt dat er binnen twee jaar meer zenders beschikbaar zijn en dat over vier jaar het Vlaardingse net vergelijk baar is met het aanbod in Rotter dam. Dat betekent dat er dan een glasvezelnet in de grond ligt - wat de kwaliteit aanmerkelijk verbetert- en dat er tenminste vierentwintig verschillende tv- stations kunnen worden bekeken in Vlaardingen, tegen nu twintig. De gemeente heeft verder bedon gen dat ze een eigen teletekst- voorziening krijgt. Roijers denkt daarbij aan informatie over ope ningstijden van stadhuis, tarie ven en dc agenda en beslissingen van de gemeenteraad. Tarieven stijgen Eén-en-ander zal wel inhouden dat de tarieven voor de CAI de ko mendejaren stijgen. „Maar." zegt de wethouder, „dat was ook het geval geweest als de CAI niet zou worden verkocht. Het Vlaar dingse net is enorm verouderd. We krijgen regelmatig aanvragen voor uitbreiding van het aantal netten, maar dat is op het moment technisch niet mogelijk, tenzij er miljoenen worden geïnvesteerd. Ook als de gemeente dat doet, zou dat moeten worden doorberekend aan de abonnees." De CAI-tarieven in Vlaardingen zijn op het moment met vijftien gulden het laagst van de regio. In de verkoopovereenkomst wordt bedongen dat die tot het jaar 2005 - voor het basispakket- niet bo ven de circa drieëntwintig gulden per maand komt. Eheco (of eigenlijk het Nutsbe drijf Vlaardingen/Maassluis) is één van de vijf bedrijven die een bod hebben gedaan op de Vlaar dingse CAI. Hoewel de algemene gedachte luidt dat de gemeente er in deze financieel barre tijden goed aan doet om de CAI te verko pen, zijn er ook mensen die den ken dat "de kip met de gouden eie ren' buiten de deur wordt gezet. Roijers: „Dat is vooral gebaseerd op de toekomstverwachtingen over vijf a tien jaar. Misschien dat er dan veel aan zo'n kabelnet kan worden verdiend. Voorwaarde is wel datje dan heel veel miljoenen guldens investeert. Avontuur Ik kan niet een glazen bol zien of die investeringen er ook uitko men. Voor hetzelfde geld wint FIT Telecom de concurrentieslag en worden televisie- en computer programma's via het telefoonnet aangeboden. Dan zit je met een dure kabel, maar wordt er geen gebruik van gemaakt. Ai die risi co's afwegend vind ik dat wij als gemeente niet in zo'n avontuur moeten stappen." RotterdanVVIaardingen Vier van de vijf jongeren uit Vlaardingen en Schiedam die drie maanden geleden diverse mensen op straat met geweld beroofden, moeten elk 500 gulden schadevergoeding betalen. Ze zijn veroordeeld tot celstraffen variërend van zes maanden voorwaardelijk plus verplicht contact met de reclasse ring tot een jaar onvoorwaarde lijk. De zaak tegen de vijfde ver dachte, de 18-jarige Vlaardinger J.M.,is terugverwezen voornader onderzoek. Zijn compaan T. van den E. kreeg achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk: hij had al een strafblad. De vijf beroofden hun slachtoffers op 10 september gewapend met messen en boksbeugels. Van de opbrengst wilden de knapen, die onder in vloed van alcohol en drugs hun plan hadden gesmeed, cocaïne en drank kopen. Eerst schopten en sloegen ze fietsers op de Churchil- .Iweg in Schiedam en eisten ze geld. Daarna beroofden en mis handelden ze in Vlaardingen op de Van Hogendorplaan, Zeeland laan, Zwaluwensingel en Van Lin den van de HeuveUsingel tiental len mensen. De 17-jarige Vlaar dinger M. van S., kreeg naast zes maanden voorwaardelijk en 240 uur dienstverlening ook vier we ken tuchtschool opgelegd vanwe ge andere strafbare feiten. Er begint schot te komen in de verbouwing van de Kluis heuibrug in Maasland, tussen de Kerkwegen De Barch. Wat als een grondige renovatie beurt van de brug was aange kondigd, is uitgelopen op de bouw van een vrijwel geheel nieuwe oeververbinding. De oude brugspanten zijn nog wel gebruikt, maar het weg dek, de aanlandingen en de leuningen zijn vernieuwd. Mo menteel wordt er gewerkt aan het brugdek, waarna het kar wei kan worden afgerond. De brug kan straks weer worden gebruikt door het autover keer van en naar De Barch. Het opknappen van een ande re brug in Maasland, de Kwa- kelbrug, laat nog op zich wachten. Van deze verbinding tussen de Oostgaag en de Kwakelweg zijn de stenen leuningen door het werkver keer van en naar de Duifpol der totaal kapot gereden. De brug is eigendom van het Hoogheemraadschap. Maas land heeft al diverse malen op herstel aangedrongen, maar er wordt nog onderzocht wie er voor de schade moet opdraaien. FotoWestiands Fotobureau Het aanzien van de politiek is niet hoog gebleken in 1994. In alle ste den van het noordelijk Waterweg gebied voerden prDteststemmers de boventoon tijdens de raadsver kiezingen. Koppen rolden in alle gemeenten, maar de meeste aan dacht trok Schiedam. Eerst het hoogste percentage CD-stemmers van heel Nederland, vervolgens hulp van buitenaf bij de college- vorming en tenslotte het vertrek van bijna alle hoofdrolspelers van de PvdA. Honderd jaar geleden had Schiedam ook de twijfelachtige eer om in de landelijke belang stelling te staan met een politieke kwestie. Burgemeester P.J. van Dijk van Matenesse, al 28 jaar de hoogste autoriteit, wordt aange sproken op het kasverschil van ruim 82.000 gulden dat door de nieuwe wethouder SA. Maas is geconstateerd bij gemeente-ont vanger Beffers. Op 8 mei 1894 komt het resultaat van het onder zoek over alle zestien jaren van Beffers' dienstverband in de raadsvergadering aan de orde. Burgemeester en wethouders concluderen, dat „zijn admini stratie aan nauwkeurigheid te wensen heeft overgelaten en het daarom reeds onverantwoordelijk is hem te handhaven in zijn be trekking." Het college stelt dus voor hem te ontslaan. Het raadslid M.C.M. de Groot vindt, zo blijkt uit de notulen van de raadsvergadering, dat dit niet zomaar kan. „Hij heeft recht op verdediging," stelt De Groot. Bur gemeester Van Dijk houdt de boot af met de opmerking, dat de ver- dachte gemeente-ontvanger zich al heeft verdedigd tegenover b en w. Wethouder Maas vertelt vervol gens wat Beffers zoal heeft aange voerd. ,Hij erkent het tekort maar be- ANNO De jaarwisse ling nadert en daarmee het gebruikelijke terugblikken wat is gepasseerd. De intre- van 1995 betekent ook het rdere aftellen van de laatste ■en van de twintigste eeuw, die ït twee wereldoorlogen en de mst van bijvoorbeeld telefoon, to's, vliegtuigen, radio en tv- teilfeten het dagelijks leven grijpend heeft veranderd. Hoe ïgen de bewoners van Maas- ris, Schiedam en Vlaardingen jenlijk deze eeuw in? Ben van iren blikt terug in een korte rie. grijpt niet hoe het heeft kunnen ontstaan. Hij benadrukt nooit enig geld ten eigen bate gebruikt te hebben. Het verschil is hem voor het eerst opgemerkt na 1885." Sommen geld In dat bewuste jaar ging er veel geld om in de gemeentekas en had de ontvanger het erg druk, legt Maas verder uit. „Ten gevol ge van de conversie der 4 pets- in ene 3,5 pets-geldlening en Van het gelijktijdig aangaan ener le ning ten behoeve van de waterlei ding, waarbij dan tevens nog kwam het inrichten der boeken voor de waterleiding. Tezelfder tijd openbaarde zich ene vreselij ke geldbeweging ten kantore van den gemeente-ontvanger door het, op kosten van het Rijk ontei genen van grote massa's vee in den omtrek van Schiedam, in ver band met de veeziekte. Niet al leen de enorme sommen, daar voor besteed, maar ook de op brengst van het verkochte vlees gingen door de handen van den ontvanger." Beffers meent er zeker van te zijn dat het tekort uit die periode stamt maar hij heeft in de afgelo pen twee maanden het 'abuis' niet kunnen opsporen. „Niettemin blijft hij steeds van mening, dat het tekort een gevolg zou zijn van onjuiste boeking," besluit Maas. De Groot vraagt dan aan burge meester Van Dijk of deze mis schien een verklaring kan geven voor het aanzienlijke tekort. „Im mers, de gemeente-ontvanger heeft 16 jaren lang onder uw oog, aan uwe zijde gewerkt, en van wien zou men dus met meer recht inlichting op dit punt mogen ver wachten dan juist van u. In ieder geval is het de plicht van het ge meentebestuur om alle mogelijke licht te doen schijnen in deze treurige zaak." Het tot de fractie van Maas beho rende raadslid noemt de verkla ring van Beffers een uitvlucht. De notulen: „Het is wel een mooie phrase dat hij het vermiste nooit ten eigen bate heeft aangewend, maar laat hij dan zeggen waar het geld gebleven is, want het is in derdaad eene ongerijmdheid om aan te nemen, dal men dit van zulk een aanzienlijk bedrag niet zou kunnen doen." Burgemeester Van Dijk ant woordt nooit eerder van een te kort gehoord te hebben en niet al leen verantwoordelijk te zijn voor het toezicht op de gemeente-ont vanger. Met tegenzin geeft de burgemeester nog een keer het woord aan De Groot, die pinnig opmerkt: „Dan blijft mij alleen over te constateren, dat gij, Mijn heer de Voorzitter, al evenmin als de heer Beffers, de reden weet op te geven van een dergelijk groot tekort in de kas, hetzij hier dan fraude of verzuim in het spel zij." P. J. van Dijk van Matenes se, burge meester van Schiedam sinds 1866, liet op 1 no vember 1894 nog 's avonds het ambtske ten thuisbe zorgen bij de oudste wet houder, G. Visser. Repro Den nes var» der Wei/Roel Dijkstra Een ander raadslid, Van Erpe- cum, wil weten of er misschien geld kan zijn verdwenen, dat ten bate van anderen dan Beffers is aangewend. Wethouder Maas rea geert met de toevoeging, dat de gemeente-ontvanger zich erover heeft beklaagd dikwijls verplicht te zijn om zijn kantoor te verlaten terwijl daar nog wij grote som men geld 'onbezorgd' aanwezig waTen. „Hij kon toch moeilijk, op zijn kantoor teruggekeerd, begin- nnen met de contanten na te tel len om te zien of«er in zijne afwe zigheid ook iets weggenomen was." Op voorstel van De Groot wordt tenslotte besloten dc minister en de officier van justitie in kennis te stellen van de hoogte van het na deel, dat de gemeente is berok kend. Verdachte Beffers wordt in oktober voor de rechtbank veroor deeld voor valsheid in geschrifte en getuige Van Dijk (na 28 jaar) in feite tot onbekwaamheid. De offi cier van justitie constateert „dat deze man in de publieke opinie wel kan rekenen Ie hebben afge daan" en op de zitting schrijven advocaten hem al af. Op 1 novem ber 1894 krijgt hij per telegram van Hare Majesteit de Koningin- Regentes Emma instemming met zijn 'eervol ontslag op eigen ver zoek'. Nog dezelfde avond laat Van Dijk het ambtsketen thuisbe zorgen bij de oudste weihouder. G. Visser. In zijn doctoraal scrip tie 'Schiedam in dc tweede helft van de 19e eeuw' concludeert in 1962 dr.H. Schmitz: „Ook zonder deze schokkende gebeurtenis zou Van Dijk het burgemeesterschap vrij spoedig hebben moeten neer leggen. Hij was 68 jaar en hij paste niet meer in de verhoudingen binnen het nieuwe gemeentebestuur." Den Haag/Maassluis De Lie renaar L.'Meeuwisse heeft voor de Haagse rechtbank gepro beerd korting te krijgen op de rekening die hij na zijn huwe lijksfeest in boerderij-restau rant De Ridderhof in Maassluis "moest betalend De man. was on tevreden over het verloop van de bruiloft en weigerde, aanvanke lijk ook maar één cent neer te leggen. 2'. Het feest in De Ridderhof had voor Meeuwisse een hoogtepunt in zijn leven moeten worden. Groot was dan ook zijn teleur stelling toen de Brabantse kof fietafel en hét gegrilde vlees niet aan de hoge verwachtingen vol deden: Op de feestavond zelf. steeg -het ongenoegen van de Lierenaar tot een climax toen de muziek verschillende malen uit viel omdat op de geluidsinstalla tie een begrenzer was aange bracht. „Wij hebben isolatiepro blemen en moeten rekening houden met de omwonenden," luidde de verklaring van De Rid derhof. Voor Meeuwisse. was de maat vol. Hij had met De Ridderhof afgesproken 9800 gulden-te be talen voor een uitstekend ver zorgde dag. Omdat het restau rant zich niet aan de afspraken zou,hebben gehouden, betaalde hij.niets. De Ridderhof wilde op zijn beurt de rekening met geen cent verminderen. „Het restau rant heeft Meeuwisse een hon derd procent prachtige receptie aangeboden,", luidde de mening van raadsman A.'van Hemert, Daarom eiste Van Hemert voor de Haagse kort geding-rechter mr. A van Delden dat Meeuwis se zijn rekening aan De'Ridder hof snel betaalt, De pasgetrouw de Lierenaar - wiléchter nog steeds niet van betalen weten. „Ik zit hier niets uit mijn duim. te zuigen voor éen bepaald be drag," reageerde Meeuwisse. „Het is mij niet om de centen te doen, maar de afspraken moe ten door De Ridderhof niet krap per gesteld worden. Ik heb zo veel ergernis gehad dat ik eigen lijk niets wil betalen."- Meeuwisse had een Brabantse koffietafel voor veertig- perso nen besteld, maar voor veel gas ten zou zelfs geen. croissantje meer te krijgen zijn geweest. Het beleg zou eveneens niet van Brabantse gulheid getuigd heb ben. De gegrilde shasüks op de feestavond .wekten Meeuwisses ongenoegen omdat ze koud ge serveerd werden. Tf Samenloop Rechter Van Delden was niet on der de indruk van het gebrek aan broodjes op de koffietafel. „Ik heb zelf lang in Brabant ge woond, maar de koffietafel van De Ridderhof kan ermee door." Hoewel de rechter een deel van de klachten van Meeuwisse overdreven noemde, vond hij dat op het feest door eeri 'samen loop van omstandigheden' te veel mis was gegaan. Daarom moet De Ridderhof met Meeuwisse gaan praten over een verlaging van de rekening.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1