9 Stadsgehoorzaal mag zelfstandig fcr Een onbekommerde oude dag Rotterdams Dagblad a V Onderzoek: gemeente moet wel vinger aan de pols blijven houden v Oudejaarsfeest in bunker en tent Bloeddonor Ab Hoftijzer: 'Ik geef zolang ik kan' Gekroonde Brandersketel klaar voor inrichting Atletiekduo pacht sporthal Benevelde kapitein Vluchtauto raakt agent Valse 'stripper' Diefstal van 'brandstof Hoge boetes voor vuurwerk Waterweg Vrijdag 30 december 1994 Maasland De atleten Ruud Muren en Michel de Maat uit Vlaardingen worden de nieu- •r we beheerders van sporthal De Hofstede in Maasland. Muren is voorzitter van atletiekver- eniging Fortuna, De Maat is een vermaard marathonloper. Het duo nam ook deel aan de laatste Elfstedentocht in 1986. Ervaring als pachter heeft het duo niet. Muren heeft tot nu zijn brood verdiend als auto verkoper, De Maat is kwali- teitscontToleur bij een marga- nnefabriek. Het.beheer van de Maaslandse sporthal zien zij als een uitdaging, De pachtovereenkomst met het gemeentebestuur wordt in februari getekend. De officiële beheersoverdracht volgt op 26 maart. Muren en De Maat zijn de opvolgers van Ad en Ingrid de Bruin, die straks bij hun vertrek- zeseneenhalf jaar in De Hofstede werkzaam zij n ge weest. Zij beginnen een groot handel in koffie en expresso- apparatuur. Schiedam—Doordat een kapitein te diep in het glaasje had geke ken, vond gisteravond een aanva ring plaats in de Wiltonhaven. Het schip van de benevelde gezag voerder l,,3r> tot tweemaal toe op een boot cue aan de wal was afge meerd. Bij de aanvaring raakten twee trossen los. Een van de tros sen raakte een bemanningslid, die met beenletsel naar het zie kenhuis moest worden overge bracht. Volgens de politie had de zelfde kapitein onderweg naar de Wiltonhaven ook al bijna een aan varing veroorzaakt. Schiedam De politie in Schiedam is op zoek naar getui gen van een incident waarbij een agent licht gewond raakte. Het voorval gebeurde woensdagavond rond negen uur 's avonds op de Hoogstraat, waar een blauwe Opel KacH+ een stopteken van de poli- tip de. Een agent werd Iet* tt de sokken gereden: de best. r gaf gas en de auto raakte met een wiel een voet van de agent. De vluchtauto verdween in de richting van de Koemarkt. Schiedam In een bus van de RET in Schiedam is gisteren een passagier aangehouden omdat zijn strippenkaart niet deugde. Volgens de RET had de 44-jarige Rotterdammer zijn strippenkaart zo bewerkt, dat hij de stempels kon verwijderen. Vlaardingen Vanmorgen vroeg zijn drie Vlaardingers van 16,18 en 34 jaar aangehouden voor het stelen van pallets die zij als brand stof wilden gebruiken voor een vreugdevuur. Het trio werd op he terdaad betrapt. Een voorbijrij dende politie-auto ontwaarde de mannen in de Fabricagestraat. Ze waren bezig pallets in een bestel bus te laden en hadden een deel van het hek rond het terrein ver wijderd. In de bestelauto lagen al veertien pallets. Vlaardingen Op de Eksterlaan heeft de politie gisteravond be keuringen van 100 en 250 gulden uitgedeeld aan twee Vlaardingers van 20 jaar, die vuurwerk afsta ken. Gisteren werden in Vlaardin gen ook zeventien jongeren opge pakt wegens het vroegtijdig gooi en met rotjes. Zij kregen geen be keuring, maar werden doorge stuurd naar Buro Halt. Dat ge beurde ook een Maassluizer van zestien jaar, die op de Merellaan met strijkers strooide. Vier jon gens van veertien jaar uit Maas sluis die al rotjes afstaken, wer den eveneens doorverwezen naar Buro Halt. Vlaardingen Een meerderheid binnen de Culturele Raad en de Vlaardingse gemeenteraad vindt dat de Stadsgehoorzaal verzelfstandigd moet worden. De Vlaardingse schouwburg, nu nog een rechtstreekse verantwoordelijkheid van burge meester en wethouders, kan wellicht beter - en goedkoper - functioneren als de afstand tot de gemeente groter is. Dat is de uitkomst van een serie gesprekken die een ambtelijke werkgroep heeft gevoerd met Stadsgehoorzaal-directeur M. Putman en vertegenwoordigers van de gemeenteraad en de Cultu rele Raad. Het onderzoek werd gehouden in opdracht van b en w. Leven tegen verzelfstandiging van de Stadsgehoorzaal geen ern stige bezwaren, over de nieuwe rechtsvorm voor de Vlaardingse schouwburg wordt verschillend gedacht. Uit het onderzoek van de werkgroep blijkt dat een meerder heid de voorkeur geeft aan een publiekrechtelijk orgaan. De ge meente zou dan een zekere in vloed op de schouwburg behou den. Bij een privaatrechtelijk or gaan (bijvoorbeeld een particulie re stichting) gaat die invloed geheel verloren. De meeste geïnterviewden stellen dat een schouwburg een culture voorziening is waarvoor de ge meente onder alle omstandighe den verantwoordelijk moet blij ven. Met de programmakeuze (of wel de inhoud van de voorstellin gen) hoeft de overheid zich niet te bemoeien. Wel is het van belang dat de gemeente de vinger aan de pols houdt, bijvoorbeeld om te voorkomen dat de kaartjes te duur worden, zodat een deel van de bevolking niet meer naar de schouwburg kan. Helft Voor het onderzoek werd ook ge keken naar de rechtsvorm van an dere theaters in Nederland en België. Van de 87 theaters die het vragenlijstje invulden, blijkt iets minder dan de helft een publiek rechtelijke organisatievorm te hebben. De rest functioneert in de privaatrechtelijke sfeer. Over de voor- en nadelen van beide con structies wordt heel verschillend gedacht. Het ene theater vindt in bedding in de ambtelijke organi satie een regelrechte ramp, het andere theater zegt de samenwer king met de gemeente juist bij zonder plezierig te vinden. Het onderzoek naar de toekomst van de Stadsgehoorzaal heeft niet alleen te maken met de schaars wordende financiën van de ge meente Vlaardingen en de hoop dat een min of meer zelfstandig opererende schouwburg goedko per kan draaien. Een rol speelt ook de kerntakendiscussie die burgemeester en wethouders heb ben aangekondigd. In die discus sie gaat het over de vraag voor welke voorzieningen de overheid verantwoordelijk is, en welke voorzieningen kunnen worden af gebouwd, of overgeheveld naar de particuliere sfeer. De nieuwe organisatievorm voor de Stadsgehoorzaal staat nog niet vast. De werkgroep heeft pas het eerste deel van het onderzoek af gerond. De komende tijd wordt gebruikt om een aantal mogelijke organisatievormen op papier te zetten. De uiteindelijke keuze ligt bij de gemeenteraad. In militaire dienst stond Ab Hoftijzer bloed af voor een vrije dag. Tegenwoor dig is hij donoi om humane redenen. 'Je redt er men senlevens mee'. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Vlaardingen Hij was achttien toen hij voor het eerst bloed gaf. In militaire dienst. In ruil kreeg Ab Hoftijzer (44) dan een vrije dag. „Daar deed ik het toen voor," merkt hij lachend op. „Nee hoor, dat is gekkigheid," zegt hij daar om snel. Zijn vader was bloeddo nor en eigenlijk vond hij het heel normaal dat hij het ook werd. On langs stond de Vlaardinger voor de 176e keer bloed af en daarmee veroverde hij de eerste plaats in het donorklassement van de Bloedbank Rotterdam. Daar keek hij zelf ook wel van op, ja, 176 keer. Omgerekend heeft hem dat zo'n 88 liter bloed gekost. En een putje in zijn arm. Maar ach, dat heeft hij er wel voor over. Hij redt er mensenlevens mee. Zijn jongste zoon heeft hij ook pas over kunnen halen. Die heeft nu ook al drie keer gegeven. Zijn vrouw en zijn andere zoon niet, die vinden het eng. Anti-stoffen In 1976 reageerde hij op een op roep van de bloedbank waarin om plasmaferese-donoren werd ge vraagd. Dat heeft hij tot drie jaar geleden gedaan. Uit het bloed van plasmaferese-donoren worden de anti-stoffen gescheiden van de ro de bloedcellen, waarna deze weer worden teruggevoerd naar de do nor. Met deze anti-stoffen worden medicijnen gemaakt voor vrou wen die kans hebben op een re- sus-baby. „Ik heb zelf een gezond gezin en gun dat een ander ook." noemt Hoftijzer als reden voor hel plasmaferese-donorschap. De eerste keer, ja. dat was on danks de vriendelijke ontvangst en het kopje koffie, wel even slik ken. Op bed, hup naald in zijn arm. „Het was wennen, maar het is tot nog toe altijd goed gegaan." Verschil met vroeger is er volgens hem nauwelijks. Op een ding na: „Vroeger hing je aan de zak en nu ga je aan de machine." De gulste bloeddonor, die techni cus is in het ÏJsselland-zieken- huis in Capeile aan den iJssel, zegt al 26 jaar lang met plezier bloeddonor te zijn. „Zolang ik kan, blij fik geven." 'Het Billitonflat', zoals veel Vlaar dingers nog zeggen, wordt mo menteel verdieping voor verdie ping afgebroken. Er komt geen bonkende sloopbal aan te pas, zo als bij de afbraak van het voorma lige verpleeghuis Soenda en het aangrenzend deel van Vlaardings eerste gemeentelijke bejaarden flat. Die luidruchtige sloop ging vooraf aan de bouw van het nieuwe Zorg centrum Soenda, waarover staats secretaris Terpstra onlangs bij de opening zei: „Als bij mij mensen komen praten over bejaardenzorg dan stel ik dit hier in Vlaardingen ten voorbeeld." Directeur Beke was door die op merking verrast omdat hij weet, dat Terpstra (net als hij) geen voorstander is van specifieke be jaardenhuizen. Hij had verwacht, dat de staatssecretaris meer na druk zou leggen op haar doel om ouderen in eigen vertrouwde om geving de zorg te geven die ze be hoeven, in plaats van het slechts ten dele geslaagde Vlaardingse model zo te prijzen. Op maat Soenda heeft, net als het ook in. 1994 geopende Zorgcentrum Francois HaverSchmit in Schiedam, woonruimte en ser viceverlening voor hoogbejaar den met permanente pleegzorg en medische hulp onder een dak. Een echtpaar kan in deze centra bij elkaar blijven, ook als een part ner dementerend wordt of anders zins intensieve hulp nodig heeft. Hulp op maat is mogelijk door de samenwerking van zorginstanties van alle niveaus. „Laat mensen hun onbekommer de oude dag hebben in hun eigen vertrouwde omgeving," redeneert Beke, die daarom ook de bouw van complexen specifieke oude renwoningen niet toejuicht. Hij ziet het geld liever besteed aan de organisatie van zorg op maat voor de oudere die dat nodig heeft. Be ke, behalve van het algemene Soenda ook directeur van de na de jaarwisseling officieel fuseren de centra De Wetering (p.c.) en De Meerpaal (r.k.), denkt dan uiter aard vooral aan mensen van bo ven de 75 jaar, die kampen met gevolgen van slijtage van lichaam of geest. Armenhuis Op 29 juni 1894 maakten vele Vlaardingers gebruik van de gele genheid om het splinternieuwe R.K Armenhuis aan de Gedemp te Biersloot te bezichtigen. Dit Sint Laurentiusgesticht was de eerste voorziening in Vlaardingen om r.k. 'grijsaards in hun laatste dagen rust en een onbekommer- den oudendag te geven'. In 1856 waren weliswaar de Zusters van Onze Lieve Vrouwe van Amers- Het Sint Lau rentiusges ticht op net kruispunt van de Gedempte Biersloot en Afrol/Groen van Pnnste rerstraat werd In 1939 afgebroken Aan de voor zijde in het midden is bo venaan een beeld van de naamgever zichtbaar. Aan de Groen van Pnnste rerstraat spe len kinderen ondereen bord met het opschrift 'Langzaam rij den schoor De huisjes er achter staan er nu nog. Repro Dennes van der Wel/Roel Dijkstra ANNO m De jaarwisse ling nadert er daarmee het gebruikelijke terugblikken op wat Is gepasseerd. De intre de van 1995 betekent ook het verdere aftellen van de laatste Jaren van de twintigste eeuw, dii met twee wereldoorlogen en de komst van bijvoorbeeld telefoon, auto's, vliegtuigen, radio en tv- satellieten het dagelijks ieven ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners van Maas sluis, Schiedam en Vlaardingen eigenlijk deze eeuw in? Ben van Haren blikt terug in een korte serie. foort aan de Hofiaan in hun 'lief- desgestieht' getrokken met onder meer als opgave huisvesting en verzorging te geven aan 'oude, af geleefde zeelieden', maar hier kwam niet veel van terecht. Daar om vroeg pastoor Boerkamp, bij gelegenheid van zijn 50-jarig priesterschap op Sint Laurentius- dag in augustus van 1893, als ge schenk de stichting van een ar menhuis. Zo verrees het eerste r.k. bejaar denhuis in Vlaardingen op de westhoek van het kruispunt van de Gedempte Biersloot en Afrol/ Groen van Prinstererstraat. Op de benedenverdieping waren aan de straatzijde een zitkamer voor vrouwen, de woning voor concier ge G. Vink en de regentenkamer. Aan de andere kant van de met mozaiektegels belegde gang la gen de mannenzitpiaats, de ge meenschappelijke eetzaal en de keuken. De achterzijde van de eerste verdieping bestond uit de afzonderlijke slaapzalen voor mannen en vrouwen (maximaal 12 van elk). Aan de voorzijde wa ren tussen de twee ziekenzalen drie kamers gereserveerd voor ouderen, die met een ruime bij drage zich 'inkochten' voor ver zorging tot aan hun dood. De top van het gebouw was een droogzol der.- Gesticht In 1927 kregen de zusters (van de Hofiaan) de verzorging van de be jaarden in het Laurentiusgesticht in handen. Een jaar later verhuis den zij ze naar een nieuw tehuis 'St. Jozef, dat aan de Hofiaan naast hun scholen en klooster was gebouwd. Laurentius deed vervol- .gens tot 1939 dienst als jeugdhuis. De sportvereniging RKWIK is er bijvoorbeeld opgericht. Na af braak van het kolossale gebouw, met recht boven de ingang een beeld van naamgever Laurentius, werden op dat terrein woningen en een boekwinkel gebouwd, waarin na kruidenier De Spar fo tograaf André van Duffelen te recht kwam. Voor 'menschen van de gerefor meerde christelijke religie' was er sinds 1756 het Van Leijdens hofje met acht huisjes (ter hoogte van wat nu fotohandel Beer aan het Vcerplein is). Na het uitsterven van het gesiacht Van Leijden heb ben diverse andere adellijke fami lies via legaten bet hofje in stand gehouden. Bij het stijgen van de kosten kwannle gemeente te hulp en in 1948 kwam het geheel in Vlaardingse handen. Bij de ver koop werd bepaald, dat de ge meente na sloop van het hofje een gemeentelijk bejaardenhuis zou stichten. Dat werd Billiton. het grootste en modernste van Neder land volgens de toenmalige mi nister Suurhoff bij de opening. Voor 34 van hun bejaarde gelovi gen had de diaconie van de Her vormde Gemeente sinds 1853 een vleugel van Het Weeshuis gere serveerd. In 1898 kwam het Diaco niehuis van de Hervormde Ge meente in de Emmastraat tot stand. Overigens net als St. Jozef van de katholieken nog steeds met afzonderlijke slaapzalen voor mannen en vrouwen. Met Billiton (1953), De Wetering (1963), Val kenhof (1965), Vaartland (1966) en De Meerpaal (1970) verdween die scheiding pas. De financiering van de bejaarden zorg is inmiddels ook algemener geworden, maar de verzuiling be staat nog steeds. Zij is slechts ten dele doorbroken door het nieuwe Soenda. Schiedam De museumcollectie van het Nederlands Gedistilleerd Museum in Schiedam breidt zich langzamerhand steeds verder uit. Ook de kennjs over het distillatie- proces van moutwijn is inmiddels zo ver gevorderd, dat de inrich ting van de branderij aan de Lan ge Haven kan beginnen. De in richting van het museum komt grotendeels tot stand met schen kingen. Nieuwe aanwinsten zijn onder meer clichés voor etiketten, afbeeldingen uit prijscouranten, diverse attributen uit het bran ders- en distillateursbedrijf van vroeger en een enorme collectie reclame-materiaal en aardewerk jeneverkruiken. Eerder al ontving de Stichting Ge kroonde Brandersketel een gedis tilleerd-miniaturen-collectie van B.J. de Jongh van maar liefst twaalfduizend flesjes. Voor de re gistratie daarvan is een speciaal computerprogramma ontwikkeld. Een klus die nog enkele maanden in beslag zal nemen. De Stichting Gekroonde Bran dersketel ondervindt bij de recon structie van de inrichting van de branderij nogal wat problemen. Veel kennis over het traditionele moutwijnbranden is namelijk verloren gegaan. Daarom is een onderzoeksteam aangesteld dat, onder leiding van molenaar Jos Gunneweg, literatuuronderzoek heeft verricht en interviews heeft gehouden met de laatste in leven zijnde ex-medewerkers van tradi tionele negentiende-eeuwse bran derijen. Ook is contact gezocht met ambachtslieden die de inven taris van de branderij in de oude staat kunnen terugbrengen. No dig zijn nu nog kuipers, kopersla gers, vuursmeden en oven bouwers om te assisteren bij het in de oorspronkelijke staat terug brengen van de branderij. Bij de Gekroonde Brandersketel is gekozen voor de Oudhollandse stoukmethode, waarbij moutwijn wordt gestookt uit een gegist be slag van gerstemout en rogge. De aldus verkregen moutwijn vormt de. basis voor jenever. Eind 1995 zullen de eerste vaatjes moutwijn ongeveer uit de branderij rollen, waarmee het museumpand aan de Lange Haven na een onderbre king van zo'n tachtig jaar weer zijn oude functie als branderij te rug heeft. Bij de reconstructie van de inrich ting moeten de vrijwilligers van de Gekroonde Brandersketel een paar concessies doen. Zo moet de moutwijnbranderij toegankelijk zijn voor museumbezoekers. Ver der zal een deel van de geprodu ceerde moutwijn moeten worden verwerkt tot jenever, zodat ook museumbezoekers zich van de kwaliteit van het produkt kunnen overtuigen. Zo krijgt de branderij in bescheiden mate ook de functie van 'distilleerderij'. Daarnaast zijn de achttiende-eeuwse ar beidsomstandigheden en be drijfseconomische eisen niet meer toereikend voor deze tijd er. worden nu milieutechnische ei sen gesteld. Te zwaar werk zal dus mechanisch worden verricht. In oktober volgend jaar moet de branderij gereed zijn. Vlaardingen In een poging de jaarwisseling mor gen ordentelijk te laten verlopen, zijn in verschil lende gemeenten activiteiten georganiseerd om de jeugd van de straat te houden. In Maassluis zijn tenten opgezet waar jongeren oudejaar kunnen vie ren. in Hoek van Holland is een bunker ingericht voor het zelfde doel. Een poging om in Schiedam een feestje voor de jeugd te organiseren leed schip breuk. In Vlaardingen ondernam de overheid geen initiatieven. De activiteiten in Maassluis zijn opgezet door een werkgroep van onder andere jongeren, politie, ge meente en het Platform Buurtbeheer. De Maasslui- se jeugd kan morgennacht terecht in feesttenten op hel verharde veld van voetbalvereniging Excelsior en het complex van voetbalclub MSV^. De tenten zijn gratis toegankelijk tot vier uur in de ochtend. Een uur later moeten ze leeg zijn. Ter verhoging van de feestvreugde wordt aan de Oleanderstraat, nabij het terrein van Excelsior, een minuut na middernacht onder toeziend oog van de politie een kerstboomverbranding gehouden. Daar voor wordt een basketbalveldje gebruikt. Op ande re 1.' atsen en tijdstippen in Maassluis is hei ver- branden van kerstbomen verboden. Om te voorko men dat tijdens de jaarwisseling verzameleontai- ners voor huisvuil in vlammen opgaan, worden de containers vandaag door de reinigingsdienst ge leegd. De bevolking is verzocht vuilniszakken thuis te bewaren. Evenals in de voorgaande twee jaren zal de Hoekse jeugd het nieuwe jaar kunnen inluiden met een ge zamenlijk feest. Organisator Rob Kanters. ge steund door jongerenwerkster Bianca Joosten, heeft te elfder ure de zaak rond weten te krijgen. De deelgemeenteraad van Hoek van Holland verleent subsidie. Het jeugdfeest wordt gehouden in een bunker aan de Strandweg. Het begint om half een en za! tot rond vijf uur duren. Het geplande feest voor de jeugd in café de Harmonie gaat niet door omdat omwonenden daar ernstige bezwaren tegen hadden. In Schiedam en Vlaardingen wordt niets voor de jeugd ondernomen. In Schiedam kon niet tijdig een geschikte feestplek worden gevonden. Om de jaarwisseling toch enigszins in de hand te houden, zijn op verschilende plaatsen containers neergezet waarin buurtbewoners hun kerstboom kunnen opslaan. De bomen mogen worden verband op plekken waar het vuur geen schade kan aanrich ten. In Vlaardingen mogen bomen alleen worden verband op een grasveld aan de Deltaweg en op het marktplein aan de Broekweg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1