13 Sportpark plan zorgt voor onrust in Shell- moederschoot Interesse voor dierencrematie stijgt enorm ^lènjaar geleden was deze discussie nooit genda Woonpark Boonervliet begint te leven Holyweg weg weg weg Aquarellen naar natuur Natuurlijk tuinieren Migrantenwerkbij ICMD Miss uit Maassluis Triminstuiven Rotterdams Dagblad Vrijdag 11 augustus 1995 ^nc van Rongen, mede-auteur van Tijdsbeeld van Vlaardingen heeft me op de vingers getikt. In een keurige faxbrief, die we met in getekende stadsplattegrond op de redactie ontvingen, stelt hij dat ik met enkele opmerkingen over de Holyweg de plank finaal heb mis geslagen. Mijn bewering, dal er bij het eeuwenoude kruispunimeL Bree- en Woudweg van de oude Holyweg meer over is dau een nu als voetpaadje gebruikt stukje asfalt, klopt volgens hem niet. Van Rongen reageerde heel snel. via de fax. Hij was duidelykgeraakt door mijn signalering van kleine onvolkomendheden en dat is te be grijpen. Je zal maar een ruim deel van je vrije tijd opofferen om met de voorzitter van jouw Historische Vereniging Vlaardingen. Wout den Breems, een boek samen te stellen met.de overwegend prachtige foto's van Rpovers cn dan te horen krijgen dal er fouten in slaan. Hij vindt, Uiteraard, dat ik daaraan 'onevenredig veel' aandacht heb besteed. Van Rongen vergeel echter, dalmijn artikel gebaseerd was op een i' ^orte tijd bekijken van foto's en teksten op ongeveer 130 bladzijden. Die snelle beoordeling was globaal zeer positief, maar wel stuitte ik op twee mij merkwaardig voorkomende zaken. De een (de Smitssteeg) doel hij eenvoudigweg af als typefout. Van wie slaat er niet bijHebben de auteurs huil tekst soms gedicteerd en niet zelf ge schreven? En hebben ze vervolgens geen lijd genomen, gehad of van de uitgever gekregen om de drukproef zorgvuldig na te kijken? Fotoboeken zoals die in de serie Tijdsbeeld van Vlaardingen verschij nen, gaan door hun nostalgische waarde gemakkelijk over de toon bank, doen vaak dienst, als naslagwerk en behoren dus foutloos te zijn. Een rectificatie of corrigerende reactie, als in een dagblad mogelijk is, wordt de koper van zo'n boekwerkje namelijk niet nagezonden. En hoe zit het nu eigenlijk met die Holyweg, wilt u weten. Van Rongen heeft gelijk, dal mijn bewering dal hel oude tracé zeker tol de Abelendreef zou zijn gehandhaafd niet juist is. Zijn stelling, dat uitsluitend het smalle, naamloze paadje langs het restant van de sloot ten westen van het voormalige I Jsselhoeveterrein over is van de oude Holyweg, heb ik niet bevestigd gekregen. Ter hoogte van het vroegere boerderijtje van Teunis Poot is de loop van de poldersloot niet gewijzigd. Wel vond jaren geleden, ten behoeve van de melk tankauto's, een verbreding van de weg met een meter plaats in ooste lijke richting. BEN V ANHAREN Aquarellen van Willy Sommer-Kenniphaas (1920) zijn Lot en met 25 augustus te bezichtigen bij Inter- hook International aan de Lange Haven 97. Semmer maakt composities van gevonden voorwerpen uit het bos, zoals eikeltjes.bladeren, vlinders en veren. Ook maakt ze portretjes van kleine diertjes zoals egels, vogels en padjes en legt ze bloemen en planten meen realistische stijl vast, Interhook is geopend op maan dag lol en mei vrijdag van negen lol half één en van één tot vjjfuur. Iedere tweede zondag van de maand kunnen de voor beeldtuinen over natuurlijk tuinieren van de Dienst Gemeentewerken worden bezocht. Zo ook zondag 13 augustus, tussen elf en vier uur. Aan de Harreweg zijn vier tuintjes aangelegd: de onkruidakker. de eco logische moestuin, de ouderwetse boeren tuin en de mim-milieubakken en geveltjestuin. Voor de aanleg van nóg negen tuinen, waaronder een watertuin, bostuin, faunatuin en insektentuin, zoekt Gemeentewerken nog vrijwilligers. Iedere vrijwilli ger krijgt één tuin onder zijn of haar hoede die hij of zi j op een natuurli jke manier moet beheren. Verder wordt van de vrijwilligers verwacht dat zij eens in de zoveel tijd een rondleiding geven over hel complex en voorde bemanning van de informatiebalie in het boerderijtje zorgen. Voor meer informatie bellen naar de afdelingNaluuronlwikkeling: 2465521. Vlaardingen HclMigranlenwerk van de Stichting Welzijn is vori ge maand ondergebracht by het Centrum voor Maat- sch appel ij ke Dienstverlening. Sindsdien is er één adres voor algemeen maatschappelijk werk in Vlaar dingen. Hierkunnei, mensen terecht die problemen hebben met zichzelf en/of in het functioneren met hun omgeving. De cliënten worden met individuele, (echt)paar- of gezinsgesprekken of door groepswerk geholpen, liet. maatschappelijk werk voor migranten bestaatuitkortdurende hulpverlening met informa tie en advies, verwijzingen naar andere instanties, bemiddelingen en hulp bij het indienen van aanvra gen etcetera. De spreekuren zijn op werkdagen van 9.00 tot ll.OOuur, en daarna volgens afspraak. Voorinformatie: telefoon4351022. De 26-jarige Monique de Jong uit Maassluis is begin deze week gekozen lol Alcazar Topmodel. Dit ge beurde tijdens de finale van de Alcazar Top Model Verkiezing, m de populaire discotheek m Putters- hoek. De tien finalisten, onder wie twee mannelijke, streden in drie ronden (vrije tijdskleding, badklc- dingen uitgaanskleding)om de titel. Volgens dejurv blonk de Maassluis? in alle onderdelen door haar presentatie en persoonlijkheid net iels meer Uit dan de andeie kandidaten. Zij mag zich nu een jaar lang Alcazal Topmodel noemen. De overwinning leverde haar ook een nieuwe personenauto op. Ook dit jaar verzorgt de Sport- en Recreatieraad tri minstuiven iu Maassluis. Vanaf maandag 14 augus tus kunnen ouderen 'Dutch Tennissen' (met andere rackets dau normaal) in de Wethouder Smithal, tus sen 13.(X) en 14 30 uur. In dezelfde hal is er voor 55- plussers vanaf donderdag 17 augustus iedere week een sportinstuiftussen 19.30 en 20.30 uur. hi het. Maascollege start woensdag 23 augustus de in- sluiI" aerobics/eallanatics, tussen 19.30 en 2030 uur. Kinderen van 2 tot 10jaar ku nnen op dezelfde dag m de Wethouder Smithal terecht, lussen 13.00 en 14.30 uur. Voor huisvrouwen biedt deze hal elke woensdag tussen9.00en 10.00 uurplaats. Badmintonnen kan vanaf dinsdag 22 augustus in de Oiympiahal van 9.00 tot 10.00 uur, en van 10.00 en ll.ÜÜuur. Ook inde Wethouder Smithal, van at vrij dag 25 augustus lussen 19.00 en 20.00 uur. De avond- instuiven starten maandag 21 augustus tussen 19.00 en 20.30 uur iu de Oiympiahal en van af woensdag 23 augustus in de Wethouder Smithal. tussen 19.30 en 21.00 uur. Alle instuiven staan onder leiding van gediplomeer de sportleiders. Deelname is vrijblijvend. Voor in lichtingen: telefoonnummer 19111, toestel 248. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Carelvan der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: SanderSon- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door Jan Rozendaal vlaardingen „Hé Klaas, heb je vanmiddag hel Rotterdams Dagblad gelezen." Zonder dat de gepensioneerde Shell-man het antwoord afwacht: „Daarin stond dat het al helemaal rond is. Over de sporthal, een nieuwe atletiekbaan en dat Fortuna komt. 't Is toch niet waar hè?" 't ls niet waar. Of: nóg niet waar. Eu, trouwens, het stond er ook niet. „Maar," zegt Klaas Terpsha (gisteravond) even later, „je ziet maar hoe gevoelig het allemaal ligt. En dat willen wejuist voorko men. Want.als de leden nu al gaan denken dat. het allemaal rond is, dan wordt hel bestuur, als het met voorstellen komt, teruggefloten. Teruggefloten op basis van ang sten en emoties. En wij willen juist, een beslissing nemen op ba sis van argumenten." De ROVS, de Rotterdamse Ont span nings Vereniging Shell, zit, zo vlak voor de vijftigste verjaar dag, in een beslissende fase: wordt het besloten karakter van het Vlaardingse sportpark over boord gezet, of niet? Met andere woorden: verhuist atletiekvereni ging Fortuna, die van de Marnix- laan weg moet voor woningbouw, naar het Shell-park, of niet? Veel Shell-mensen stellen de vraag scherper: moeten v/e ons erfgoed verkwanselen? Hel wordt een moeilijk besluit. Wórdt, want, benadrukt ROVS- voorzitter Klaas Terpstra, er moet nog heel veel worden onderzocht. Maar in elk geval dient de beslis sing wel binnen nu en een jaar te worden genomen. „Want als wij nu nee zeggen en Fortuna over twee jaar in de Broekpolder zit. dan kun je een paar jaar later niet op dal besluit terugkomen. Het is nu of nooit." Lokkertjes Veertig jaar geleden het Shell het sportpark aan de voet van de Be- ncluxtunnel aanleggen. De olier affinaderij moest, om aan vol doende personeel te komen, men sen uit het hele land halen. Van Friesland tot Limburg. Eén van de lokkertjes was een mooi sport complex inde buurt van het werk: drie voetbalvelden, een atletiek baan. tennispark, een prachtig vijftig meter-zwembad en een sporhal. Ook het clubgebouw, met onder meer vier biljarts, mag er nog steeds wezen. Om de werkne mers van ver wat te bieden in de avonden en weekeinden als ze niet naar huis konden. De overkoepelende ROVS telt nu 24 afdelingen met tienduizend al gemene leden, van wie er 3800 ac tief zijn. Allemaal werknemers of ex-werknemers van de Shell. Eén familie eigenlijk. Velen komen naar Vlaardingen om te sporten, te biljarten een feestavond te be zoeken of gewoon lekker genieten in en langs het zwembad, waar de zer dagen alleen al bissen de ze ven- cn twaalfhonderd mensen bi vakkeren. De ROVS heeft nu twee voorstel len liggen van de gemeente Vlaar dingen. VoorsLellen, die in elk ge val voor Terpstra onlosmakelijk met elkaar verhonden zijn. De eerste, met voor de gemeente de hoogste prioriteit, is de verhui zing van atletiekvereniging For tuna naar het Shell-park, waarbij de gemeente een nieuwe atletiek baan aan laat leggen. Nummer twee is de houw van een nieuwe sporthal, die ook voor niet-Shell- mensen wordt. Voordat Fortuna haar intrek kan nemen moeten er in elk geval nog een heleboel leehnisehe zaken worden onderzocht. Zijn de bo dem en drainage wel goed genoeg voor een nieuwe atletiekbaan? Kan de krachtcentrale de lichtin stallatie die er ook zal komen wel aan? Maar het belangrijkste is na tuurlijk: willen Shell-mensen wel zoveel - vijf- a zeshonderd leden nu, maar hoeveel worden het er op zo'n nieuwe acconmiodatie dicht bij Schiedam - vreemden binnen? Maar tegenover deze wagen staat, ook een aantal zekerheden. Terp stra: „De gemeente investeert dan natuurlijk wel in ons com plex. Zo'n atletiekbaan kost al gauw één a anderhalf miljoen gul den. En ook een nieuwe sporthal kunnen we zelf niet zo maar neer zetten. Bovendien kunnen wij in de bestaande hal bijvoorbeeld een fitnessruimte inrichten, wat ook voor onze leden én voor de exploi tatie van het complex, een verrij king betekent." Argumenten Het zijn die argumenten pp basis waarvan de ROVS-voorzitter wil dat de leden over een tijdje de keuze maken. „Natuurlijk," weet Terpstra als geen ander, „zal het voor heel veel mensen een moei- - KlaasTerpstra: 'Het wordt een afweging tussen de toegevoegde waarde van Fortuna en het opge ven van een stukje vrijheid van onze leden.' Foto Roei Dijkstra li ieslissing zijn. Niet in de gigantisch. ,JVlaar aan de andere kant zie ik ook wel in dat als de raffinaderij in Pemis nu zou worden ge bouwd, er geen sportcomplex zou worden aangelegd. Dal gebeurde in de jaren zeventig in de Moer dijk ai niet. meer." leslissing zijn. Niet in de laa to ie plaats voor mezelf." De waag is echter of het gros van de leden de emoties van de zake lijke feilen weel te scheiden. Daarbij speelt mee dat nog niet zo lang geleden Shell hel sportcom plex heeft verzelfstandigd. Shell ging zich meer toeleggen op de kerntaken cn het exploiteren van een sportcomplex hoort daar bij een oliemaatschappij niet bij Shell maakt nu maandelijks een bedrag over. Veel mensen denken dat met. deze nieuwe ontwikke ling de veilige moederschoot, van Shell helemaal verdwijnt. Terpstra: „Het heeft >ns veel moeite gekost om dat tijdens de ledenvergadering te ontzenuwen. Ik denk ook niet dat Shell zich zo maar terug zal trekken, daarvoor speelt dit. complex een te belang rijke rol W de werkgemeenschap van Shell. Als je alleen al optelt hoeveel kinderen hier hun zwem diploma hebben gehaald. Dat is Opknapbeurt Wat dat betreft, moet Terpstra toegeven, valt alles precies in elkaar: de huidige Sheli-atletiek- baan is aan een opknapbcurL toe. waarvoor de gemeente - met de komst van Fortuna- zorgt. De huidige sportzaal vol doet ook n i et echt meer aan de eisen en ook daarvoor is de gemeente bereid geld uit. te trekken op voorwaarde dat die door derden wordt ge bruikt. Verder moet de komende jaren door de aanleg van de Twee de Beneluxtunnel het complex toch op de schop en die 'rotzooi' zou clan mooi gecombineerd wor den met de ao.lieg van een nieu we alleLiekhaan en de houw van een hal. En tenslotte is hel voor de ROVS een veilige gedachte om, als moedertje Shell ooit nogetns besluit zich verder terug te trek ken. een goed geoutilleerd sport complex te hebben met niet al te hoge investering sla sten Terpstra: „Tien jaar geleden was deze discussie bij ons nooit ge voerd. Vijf jaar terug was de dis cussie misschien wel gevoert, maar was de uitkomst - door bij voorbeeld absurde eisen te stellen waardoor het loeh niet door zou gaan - negatief geweest. Nü gaan we heel serieus naar het eindre sultaat kijken. Maar een ding staat vast: we zijn haas in eigen buik. Onze leden nemen de be slissing. Hel wordt een afweging tussen de toegevoegde waarde van Fortuna en hel opgeven van een stukje vrijheid van onze le den. Maar dat. laatste geldt na tuurlijk ook voor de leden van Fortuna." Maassluis Een naam heeft de Maassluise wijk officieel nog niet. Maar de vereniging van huiseige naren h eel Wo on p ark Booner vl i et en dat lijkt toepasselijk genoeg, ook om aan te duiden dat het om een meer dan rechttoe rechtaan- buurtje gaal. De huizen kostten er tussen de 340.000 gulden en circa zeven ton en de architectuur wij kt nogal af van de modale premie wo ning De platte daken, rechte hoe ken. groLe ramen, ruime balkons en inpandige garages doen den ken aan de jaren dertig. Aan de stijl van De Stijl. Zo ervaren de bewoners het zelf ook. „Een leuke, sfeervolle bouw. Niet zo massaal," vinden Nicolel- te en Wenno Wageraar die hun eengezinswoning aan de voet. van de Vlaardingerdijk kort geleden verruilden voor een stadsvillamet Vier ruime slaapkamers aan de Aietta .Tacobsstraat bij de Booner vliet Die keuze lag voor de hand. Ze hadden meer ruimte nodig voor de kinderen. En ze wilden graag in Maassluis-Oost blijven wonen. Hel wijkje dal gebouwd IS op de voormalige ügweiden van zwem bad Dol-ftjn bevalt hen goed. Zowel binnen als buiten hebben ze volop de ruimte. Winkelcen trum Palet is makkelijk te belo pen, de kinderen gaan gewoon naar hun 'oude' school en er is lekker veel groen dichtbij. Ze voe len zich er ook geen vreerr den. De vroegere overburen Zijn nu naast hen komen wonen. Toch heeft de vereniging van (69) huiseigenaren nog wel een paar punten van kritiek. Nicolette Wa genaar, secretaris van de vereni ging: „Er is geen kinderspeel plaats en daar zijn we nu over be zig met de gemeente. Dat is nog een lastig probleem, omdat er ei genlijk geen ruimte voor is: alle grond is volgebouwd. We hopen nu dat het zwembad nog een klein hoekje voor dit doel wil afstaan." Haar echtgenoot: „Eigenlijk een beetje a-sociaal van de gemeente dat daar geen ruimte voor is vrij gehouden. Er wonen hier best veel kinderen." Verder doen zich, vooral bij de en tree van de wijk, regelmatig par keerproblemen voor. De kopers van de Tri ton-woningen kunnen hun auto's niet kwijl omdat de schaarse ruimte wordt bezet door de wagens van sportvissers en be zoekers van de nabijgelegen ten nisclub. Over de door bijna ieder een als lelijk gekwalificeerde tl- verlichting op straal is inmiddels al wel overeenstemming bereikt met de gemeente. Er komen nu sfeervoller straatlantaarns. Woonpark Boonervliet was snel verkocht, ondanks de toch lamc- 1 ijk forse pri j zen. De bewoners be staan voor het merendeel uit Maassluizers. Tn de goedkoopste woningtypes huizen voorname lijk de jonge gezinnen, de huizen uit de middenklasse worden be woond door zowel jongeren als mensen van al enigszins gevor derde leeftijd en de duurste wo ningen, die direct langs de Vliet liggen, zijn het domein van al wat oudere kopers. Er is nog slechts één kavel vrij, maar die grenst, di- 1 eet aan het zwembad. De belang stelling ervoor is nihil, want de piek is gereserveerd voor een wo ning van om en nabij de zeven ton. N icolette Wagenaar is blij met haar huis in de nieuwe buurt bij de Boonervliet 'Een sfeervolle bouw/vindt ze. 'En je hebt volop de ruimte.' Foto Roel Dijkstra Vrijdag 11 augustus MAASSLUIS Groote Kerk. Zomeravondconcert met beiaardier Jan van der Zwart 19.30U. ROTTERDAM Baroeg. Café-avond, 21.00u. Casi no Rotterdam. Duo Los Vegas 19-Ö0uAfvaartKoninginnehoofd Watermuziek, 20.30u. Museum- 220V Klankpark. Cabaret lestaurant Schelling's. Dave Marian, 19.00u. Toren Stadhuis. Beiaardconcert,20.00-21.00u. Zaterdag 12 augustus SCHIEDAM Zwembad Zuid. Nachtje logeren voor kinderen van 6 tot 12 jaar, van 16.X uurtotzondaglO.OO uur. p0. ™N^Willi9e,lEO'O'2200lJ Vlaardïngervaart. Bootexcurste Vlietenden, 09.30 en 13.00u.firo- te Kerk. Wandelconcertmetorgel en zang, 15.00u. ROTTERDAM ParadijskerkRondleiding 14.30u. Orgelconcert, 16.00u. Rotowit. Nuclanty,22.00u. Mobiel voor Ho tel New York. Kmderkunstclub, 14.00-1 ö.OOu. Central Park. Keep the blues alive, 22.30u. Museum park. 220V Klankpark. Cabaret Restaurant Schelling's. Dave 8. Marian, 19.00u. Nationaal School- museum. Vakantiespel, 10-17u. Sensi Café. Sarah The Alien, 22.00u. Aula Maritiem Museum. Filmprogramma, 14.00-14.30- 15.0ÖU. Zondag 13 augustus SCHIEDAM NPB, Westvest90, Jos Brink pre dikt, 10.30u. Podium. De zondag anders, 21.30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'First Night' (al) dag. 1154-6.45-9.30. Calypso2Riks- bioscoop: Terminal Velocity' (12) dag. 11.45-2.154.45-7.15-9.45. Calypso 3: 'A Bronx Tale' (12) dag. 6.45-9.30, Cinerama 1: 'Cnmson Tide' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Rodder 3' (al) dag. 1.154-6.45-9.30. Cinerama 3: 'MilkMoney' (al) dag. 1.154-6.45- 9.30. Cinerama 4: 'Power Rangers' (al) dag. 1.15-4.6.45-9.30. Cine rama 5: 'Casper" (al) dag. 1.154- 6.45-9.30. Corso: 'Casper' (al) dag. 1.154-6.45. 'Bad Boys' (16) dag. 9.30. ImaxTheater: 'Africa: The Se- rengeti' (al) dag. 2-4-9. 'Yellowsto ne1 (al) dag. 3. 'Rolling Stones at the Max' (al) dag. 10. Tree Willy 2' (al) dag. 12-5-7. Lantaren l:dag.9.3ü: 'Ma saison preferee' (16) do. 'Como agua para chocolate' vr. 'Fearless' za. 'Bad Boy Bubby' zo. 'Green Card' ma.'Burnt bythesundi.'The cement garden' wo. Venster 1'Les roseaux sauvages' (16) dag. 10. Venster2: 'Rosemary's Baby' (16) dag. 9.45. Venster 3: 'Ermo' (16) dag. 10. Venster 4: 'Clerks' (16) dag. 10. Lu- mièrelTrench Kiss' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière2: 'Free Willy 2' (al) dag. 1.15-4-6.45. The quick and the dead' (16) dag. 9.30. Lu- mière 3: 'Cnmson Tide' (al) dag. 6.45-9.30. Lumière 4: The mad ness of King George' (16) dag 4- 6.45-9.30. Rex: 'Hausdererotische Luff (18) dag. vanaf 12 doorl.voorst. Thalia: 'Die Hard with avengeance' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Congo' (16) vr.za.00.15. Lumière 2: Trench Kiss' (I6)vr.za.00.l5. Lu mière 3: 'Crimson Tide' (16) vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Die hard with a vengeance' (16) vr.za. 00.15. Lan taren 1: True romance' (16) vr.za. 24. Venster l:'Wallace&Gromit/De aardmancollectie'(16) vr.za.00.15. Venster 2: 'Rosemary's Baby' (16) vr.za. 00.15. Vensier 3: 'Pulp Fic tion* (16) vr.za. 24. Venster 4: 'Clerks'(16)vr.za. 24. iKindermatinees: Calypso 3: 'PowerRangers' (al) dag. 1.15-4.Lu- mière3: 'Frank&Frey'dag. 1.154. Lumière 4: 'Dezwanenpnnses'dag. 1.15. Door Suzanne van Munster Rotterdam—Steeds meermensen laten hun overleden huisdier cre meren. Geen dierenarts of hij weet alles van de mogeli jkheden van een dierencrematorium. Rob en Tonny Slieker, van dierencre matorium Rotterdam aan de Bui tendijk in Rotterdam-Zuid, heb ben het dan ook steeds drukker. Vroeger hadden ze een dierena siel in de directe omgeving, maar die bezigheid hebhen ze vanwege tijdgebrek alweer jaren geleden afgestoten. Het duo wijdt de ge bundelde krachten nu aan het dierencrematorium. Aan plannen hebben ze geen gebrek. Op korte termijn willen de Slickers de- en kel voudi ge verb ran di ng so ven vervangen door een nieuwe oven om zo de capaciteit te vergroten. De laatste jaren is het aantal ge cremeerde dieren in snel tempo opgelopen lol vijf- a achthonderd per maand. Technici van de DCMR Milieu dienst Rijnmond hebben deze week ai hun opwachting gemaakt hi j het crematorium. Een hele dag lang verrichtten ze metingen, omdal Rob Slieker kiest voor een zo milieuvriendelijk mogelijke benadering. Daartoe wil hij alles weten over de uitstoot van rook gassen van de huidige verbran dingsinstallatie. „Op die manier," /.egt Slieker, „probeer ik een zo compleet mogelijk beeld te krij gen van de verontreinigde stoffen die bij het verbrandingsproces vrijkomen." De DCVT R-medewerkers lieten tij - deus hun werk n>?ts aan het toe val over. Uit een bus vol techni sche apparatuur sleepten ze dik ke luchtslangen naar hel cremato rium; de meetinstrumenten wer den nauwgezet in de gaten gehou den. Slieker: „Het is de bedoeling dat een bevriende fabrikant aan de hand van de metingen straks een oven saat bouwen die het mi lieu meer spaart dan de wet op het ogenblik vereist." In het verlengde daarvan onder streept de crematorium-eigenaar de kwestie milieuvervuiling van crematoria een onderbelicht pro bleem te vinden. In Rotterdam zijn de eisen streng, zegt hij. Een crematorium is hier verplicht on der hoge temperaturen ua te ver branden, zodat minder afvalgas- sen vrijkomen. Buiten de regio ligt de regelgeving weer anders. Slieker weet dat. er dierencrema toria zijn waar men 's nachts cre meert - zonder enige naverbran ding. „Alsjc dan ook weel dal vijf tig tot zeventig procent van het gas in de naverbrandmg zit. dan besef je dat. dat. in wezen oneerlij ke concurentie is." Om maar niet te spreken van de kwalijke gevolgen voor de omwo nenden van crematoria, vult hij aan. Bij dat soort crematoria zie je soms pikzwarte rookwolken uit de schoorstenen komen. Ruchtbaar heid wordt daar nauwelijks aan gegeven. „Omdal cremeren een zwaarbeladen onderwerp is dat een zaak die heel emotioneel bgt," stelt hij vast. Niettemin worden aan dierencre matoria uitgebreider milieu-eisen gesteld dan aan crematoria voor mensen. „Terwijl wij geen zware metalen in onze rookgassen heb ben." Tonny, haar echtgenoot bij vallend: „Er bestaan nog steeds geen poezen met vullingen in hun kiezen en honden met gouden ringen om hun poten kom je ook maar zelden tegen." Tijdens het gesprek gaat de be drijvigheid in he t dierencremato rium door. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. rinkelt de tele foon, vertellen de Sliekers, en worden mensen die hun overle den dieren komen brengen, lief devol opgevangen. De dode die ren worden als regel geborsteld en in een speciaal kamertje in een mand opgebaard zpdat baasjes die dal graag willen, nog afscheid van ze kunnen nemen. Veeltijd wordt in het Rotterdamse dierencrema torium gestoken in het begelei den vande clientèle. Ouderen bel len na de crematie vaak om lang durig over hun dier na te praten, zegt mevrouw Slieker. „De emo tionele band die hierdoor ont slaat, maakt hel werk intensief en dankbaar. We krijgen regelmatig kaartjes van mensen die ons be danken voor de begeleiding. Zo iets steuntje om door te gaan." Rob en Tonny Slieker bieden in hun bedrijf emplooi aan twee fa- in i 1 i el edenVroeger h adde n ze nog een medewerker waarop ZO altijd terug konden vallen: poes Hoop'. Tonny „Die zat 's och tends, als de werkdag begon, al tijd op de koffie-automaat. Zodra er mensen kwamen om afscheid te nemen van hun dier. sprong poes eraf en ging op hun schoot liggen. Dal deed ze bij iedereen die verdriet -had - als troost."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1995 | | pagina 2