9 Huurders in de kou Drukkers geven visitekaartje af Rotterdams Dagblad Huisbaas Noordvest belooft verbetering na protestactie Celstraf geëist tegen broers voor afpersing Muziekkorpsen tijdelijk in Kolpabad Samenwerking ziet af van Lange Jan GAK weg uit De Ark Pizzabezorger heet anders Bloemenventer 'losgemaakt' Schennispleger schokt vrouw Tanden gebroken Te hard gereden Abonneeservice Uurwerk O n Ëi»ia J.T. INTERIEUR HET ADRES VOOR UW COMPLETE WONINGINRICHTING! Rotterdamsedijk 256, Schiedam tel. 010-4271744. Waterweg Donderdag 4 januari 1996 Schiedam Een pazabezorger van 17 jaar heeft gisteren m Schiedam een proces-vertaal ge kregen wegens hei opgeven van een valse naam, De jongen werd met zijn brommer aangehouden op de Nieuwe Haven omdat hij zonder lrht reed. Toen de politie zijn gegevens noteerde, verstrek te de Rotierdammer een valse naam. De agenten hadden dat snel in de gaten en namen de piz zabezorger mee naar het bureau. Daar gaf hij andermaal een ver keerde naam op. De Schiedamse politie zegt over methoden te beschikken die het mogelijk maken snel iemands wa re identiteit vast te stellen. Hoek van Holland Een 14-jange jongen uit 's Gravenzande die gis teren in Hoek van Holland bloe men langs de deuren verkocht, was sneller 'los' dan hij wilde. Een bewoner vertrouwde de zaak niet en belde de poltie. Die stelde vast dat de jongen geen vergunning had. De bloemen -25 bossen chrysanten in totaal- werden in beslag genomen en uitgedeeld on der de bewoners van de verzor gingshuizen Bertus Bliek en Her man Visscher. De jongen kreeg een reprimande. Vlaardlngen In de Broekpolder heeft de Vlaardingse politie gis termorgen een schennispleger aangehouden, De dader was een 33-jarige man uit Delft, Hij toonde zijn geslachtsdeel aan de vrouw, die m de polder aan het joggen was. De geschokte vrouw waar schuwde de politie. De potlood- venter legde op het bureau een bekentenis af. Hij kreeg een pro- ces-verbaal. Maassluis Op de Westlandse- weg in Maassluis heeft een 11-ja rige jongen twee tanden gebroken en een bloedlip opgelopen na een vechtpartij. De jongen kreeg na hel schaatsen om onduidelijke re den ruzie meteen andere jongen, die hem de verwondingen toe bracht. De verdachte, die bij de politie bekend is, zal worden ont boden aan het bureau. VlaardlngenDe politie heeft tus sen half elf gisterochtend en 's middags drie uur op diverse plek ken in Vlaardingen snelheidscon troles gehouden. Op de Burge meester Verkadesingel, Kethel- weg„ Holysingel en Mr. L, A. Ke- sperweg werden in totaal 790 voertuigen gecontroleerd. Daar van reden er vijftien te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroek S3 kilometer per uur, terwijl maxi maal vijftig is toegestaan. Deze snelheidsduivel werd betrapt op de Mr. L. A. Kesperweg. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010-4004 444 SchiedamBewoners van het Vendeihof, de tien jaar geleden gebouwde huizen op het Schuttersveld, hebben een koude kerst achter de rug. "Uitgerekend in het weekend voor de feestdagen begaf de centraal geregelde hete-luchtverwarming het. Het betrof geen incident, want op het Schuttersveld kampt men al jaren met dit soort problemen. Uit protest voer de een tiental bewoners vanochtend actie op het kantoor van de huisbaas, woningstichting Noordvest. Mevrouw M. M. L. Pasztjerik bood daarbij zestig protesthandte keningen van bewoners aan de di rectie van Noordvest aan. Volgens haar is de maat vol. „We zitten mi nimaal een keer per week in de kou en dat is zeker met dit weer geen pretje. Als het systeem na een reparatie het weer even doet, moeten we extra stoken Het ge volg js dat iedereen moet bijbeta len op de energierekening." Delegaties De witstenen woningen op het Schuttersveld staan bekend als een energiezuinig complex. Er is een centrale ketel om de verwar ming in de 92 woningen" te rege len Een trotse milieu-wethouder C. Zijdeveld bracht, toen hij de functie van stadsbestuurder nog vervulde, regelmatig met buiten landse delegaties een bezoek aan het project. „Van begin af aan zijn er proble men geweest," zegt Pasztjerik. „Monteurs moeten de zaak regel matig ontluchten, maar dat doe ik tegenwoordig maar zelf. Er komt vies water uit de leidingen. Het probleem is dat de woningstich ting het contract met de vorige on derhoudsmonteur heeft opge zegd, De medewerkers van het be- dry' f die deze taak hebben overge nomen, lachen ons vierkant uit. Ze hebben er geen verstand van. Reparatie-onderdelen van het systeem moeten uit Zweden ko men en zijn vaak niet meer lever baar." Volgens de actievoerende bewoners is er maar één oplos sing: de centrale ketel moet eruit. De individuele woningen dienen volgens de woordvoerster elk een eigen centrale verwarmingsketel te krijgen, „Als dat niet gebeurt, betalen we de energierekening in het vervolg helemaal niet meer." Woningstichting Noordvest was, voordat de bewoners vanmorgen in actie kwamen, ai geruime tijd op de hoogte van de klachten aan het Schuttersveld. De verwar mingsinstallatie is in het verleden al verschillende malen aangepast en gerepareerd. De actie van van morgen blijkt wel een aanleiding om de klachten nu uiterst serieus te nemen, Eigen cv-ketel „We gaan nu echt zoeken naar een oplossing,zegt de woorvoer- der van Noordvest. Die oplossing kan bestaan uit het aanbrengen van signaleringsapparatuur op de cv-ketel, waardoor de monteur wordt gewaarschuwd zodra een storing optreedt. „Dan kunnen we sneller ingrijpen, en treedt er voor de bewoners minder warmtever lies op." De wens van de bewoners - iedere huurder zyn eigen cv-ke tel - is een mogelijkheid die de huisbaas eveneens genegen is te bekijken, zegt de woordvoerder. „De keuze is nog niet gemaakt. We gaan eerst alle mogelijkheden op een rijtje zetten." Den Haag/Schiedam Twee broers uit Schiedam hoorden gisteren voor de Haagse recht bank celstraffen van vijftien maanden en twee jaar tegen zich eisen op verdenking van afper sing. Het tweetal, dat zich laat inhuren voor de incasso van on betaalde rekeningen, had een Hagenaar 20.000 gulden willen aftroggelen. Hierbij zouden zij gedreigd hebben met geweld. Het slachtoffer had de jongste verdachte (29) ingehuurd om bij een zakenrelatie een onbetaalde rekening te innen. De verdachte kreeg onenigheid met zijn op drachtgever over de beloning van deze incassoklus. Hij zou de Hagenaar toen samen met zijn oudere broer (42) onder druk hebben gezet om twintig mille te betalen. Aanvankelijk beschuldigde jus titie de twee broers ervan dat zij de Hagenaar gedreigd hadden zijn knieën kapot te schieten. Gisteren trok officier mr. M. Renckens deze beschuldiging in. Zij hield wel staande dat de Hagenaar door de broers geïnti mideerd was. Het tweetal zou de man gezegd hebben dat hij 'zwa re problemen' kreeg als hij niet betaalde Bovendien zou de Ha genaar zich bedreigd gevoeld hebben door het zware postuur van de jongste broer. De raadslieden van de Schiedammers weerlegden de beschuldigingen. Volgens de ad vocaten is er onvoldoende be wijsmateriaal om afpersing met dreiging van geweld ten laste te leggen. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Vlaardingen Er is nog steeds geen structurele oplossing gevon den voor het huisvestingspro bleem van de Vlaardingse mu ziekkorpsen. De gemeente streeft wel naar een permanente oefen ruimte voor de muzikanten, maar ziet alleen op de langere termijn mogelijkheden. Voorlopigmoeten twee van de vier korpsen genoe gen nemen met een ruimte in het Kolpabad. Een oplossing voor de langere ter mijn zou het schoolgebouw van de VOS aan de Deltaweg kunnen zijn. Maar dat komt pas beschik baar als er voor de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap een heel nieuw gebouw wordt neergezet aan de Koninginne- Iaan; een idee waarover alleen nog maar vrijblijvend wordt ge praat Totdat de gemeente met een beter aanbod komt, blijven de muziek korpsen Thalita en Voorwaarts gebruik maken van hun oefen ruimte aan de Surinamesingel. Voor Liberie en Avalance ligt de zaak iets lastiger. Zy overleggen over het gezamenlijk gebruik van de bovenzaal van het Kolpabad, de repetitieruimte die hun door de gemeente is toegewezen en die de twee korpsen onderling moe ten delen. Om niet in eikaars vaarwater te komen moet er een gebruiksrooster komen dat beide verenigingen recht doet. Ook het zwembad kan de twee verenigingen overigens maar tij delijk huisvesten. Het bad sluit medio volgend jaar definitief z'n deuren om plaats te maken voor een nieuwe woonwijk. Dcordat hun onderkomens telkens geves tigd worden in slooppanden trek ken de muziekkorpsen kriskras door de stad. Avalance bijvoor beeld zat eerst in het Weeghuis, moest daar vertrekken wegens de verbouwing van het pand tot woonblok, kwam terecht in CJV- gebouw Obadja aan de Callen- burgstraat en betrok daarna een gebouw op het gronddepot aan de Burgemeester Heusdenslaan. Werk is niet aan tijdgebonden. Sommige werknemers zitten in een vast ritme van negen tot vijf, voor anderen begint de dagtaak pas na kantoortijd. Of ver voor het nieuws van zeven uur's morgens. Omdat het raderwerk van de maatschappij ook 's avonds, 's nachts en in het weekend, gewoon doordraait. Een fotoserie van Roel Dijkstra en Dennes van der WeJ overwerken op ongewone uren. 06.45 uur. De Vlaardingse contrabas- sist Remus Aussen Keert terugvan een nachtelijk optreden. 'v Door Ben van Haren Vlaardingen De bouw van de 75 meter hoge appartemententoren op de kruising van het liesveld en Veerplein gaat wel door, maar initiatiefnemer Woningstichting Samenwerking Vlaardingen zal niet als projectontwikkelaar op treden. Muwi bv uit Rotterdam neemt het als 'Lange Jan' bekend staande ontwerp van de Heerlen- se architect Jan Decker vrijwel ze ker over. Directeur N. Nieuwstraten van Samenwerking heeft tussen kerst en nieuwjaar hierover gesprek ken gevoerd met het Rotterdamse aannemingsbedrijf. Hij wil echter bevestigen noch ontkennen dat de zaak toen is beklonken. „Ik heb deze week nog een ge sprek met wethouder K. van der Windt over deze zaak en verder moet mijn bestuur zich er nog over buigen. Het probleem is, dat de Tweede Kamer onlangs heeft beslist dat corporaties alleen koopwoningen mogen bouwen van maximaal 238.000 gulden. De ze appartementen worden duur der." In het verleden heeft voorzitter J. Kanters van Samenwerking al duidelijk gemaakt dat het bestuur van de corporatie geen buitenspo rig risico wil nemen met dit pres tigieuze bouwproject. „Een huur prijs van bijvoorbeeld 1500 gul den per maand vind ik te hoog," was toen zijn redenering. Na de eerste globale berekeningen is daarom besloten de over 21 woon- verdiepingen verdeelde 72 luxe appartementen te verkopen. Nu van rijkswege daaraan een maxi mumprijs voor corporatierisico is gekoppeld, moet Nieuwstraten het project wel loslaten. De appar- tementprijzen komen waarschijn lijk in de buurt van 300.900 gul den. Idee Het idee om op deze markante plek in Vlaardingen het hoogste gebouw van de stad neer te zetten ontstond bij Jan Decker van AGS Architecten Planners in Heer len toen de bouw van twee kan toorflats aan beide zijden van het Liesveidviaduct onmogelijk werd. De huurder van het Chinees res taurant op het zogenaamde Ster/ Roobolblok weigerde na een kost bare Interne verbouwing aan een verplaatsing mee te werken. Decker lanceerde toen het plan om aan de noordzijde van het via duct hoger de lucht in te gaan. Bij het instorten van de kantoren- markt werd tegelijk gekozen voor de bouw van een 'ranke woonto ren' bovenop winkels en passage met trappen en openbare liften. Op viaductniveau komt de entree hal van de appartemententoren, die grenst aan het busstation Op winkelniveau krijgt de iets naar het zuiden schuivende Roobol kleine winkeltjes tegenover zich Schiedam Gilden werden aan het einde van de 18de eeuw door Napoleon afgeschaft, maar som mige gewoonten van de gesloten beroepsverenigingen hebben de Franse overheersing overleefd. Het Koninklijk Verbond van Gra fische Bedrijven (KVGB) be schouwt zichzelf ais de natuurlij ke opvolger van het vroegere drukkersgilde. Het houdt de tra ditie in stand dat er jaariyks een zogenoemde kopperprent wordt gemaakt. Het eerste exemplaar van dit visitekaartje van de grafi sche industrie wordt dit jaar over handigd aan de Schiedamse bur gemeester Scheeres. De overhandiging vindt plaats op maandag 8 januari. Deze maan dag na Driekoningen werd vroeger door alle gilden gevierd als koppermaandag. Het betrof een carnavaleske dag. die door de gildeleden in 'ledigheid en vro lijkheid' werd doorgebracht. Op koppermaandag ging de kop (drinkbeker) gevuld met spiritu aliën vrolijk van hand tot hand. Na de teloorgang van de gilden hielden de drukkers deze ge woonte als enige beroepsgroep in ere. Het drukkersgilde maakt speciaal voor koppermaandag jaarlijks een zogenoemde kopperprent. Oorspronkelijk werden de ge maakte prenten overhandigd aan 'heersers en meesters'. Met het drukwerk toonden de gildeleden hun kunde aan. Ook tegenwoor dig geldt de kopperprent als een proeve van bekwaamheid van technische, artistieke en ambach telijke kwaliteiten. Verbondenheid Tegenwoordig worden de prenten aangeboden aan plaatselijke nota belen. Daarmee willen de druk kers de sterke verbondenheid met de lokale gemeenschap tot uitdrukking brengen. Jaariyks overhandigt het Koninklijk Ver bond van Grafische Bedrijven de nieuwe kopperprent aan een bur gemeester van een plaats waar de grafische bedrijfstak sterk verte genwoordigd is. Dit jaar is Schiedam aan de beurt, de stad die onder meerde befaam de drukkerijen Roelants en De Eendragt herbergt. Districtsvoor zitter A. Rijke van het KVGB overhandigt de prent maandag middag in het oude stadhuis van Schiedam, waarna de koppers on getwijfeld snel worden gevuld met echte Schiedamse jenever. Het appartementengebouw, dat bekend staat als de Lange Jan, gezien vanaf het Veerplein. Rekening AGS Architecten&Planners in de in rechte lijti te verlengen nieuwe noordpassage. De bouwvergunning voor de Lan ge Jan is vorig jaar al afgegeven. MultiVastgoed, de projectontwik kelaar die voor belegger Nationa le Nederlanden Vastgoed het win kelplan uitvoert, heeft haast met de vervolmaking van de winkel passages. Verder staan de bouw van de nieuwe fietsenstalling van Spork (achter V D, naast de in gang van Albert Heijn) en de in richting van het Schoutplein en het -inmiddelsautovrij gemaak te - Veerplein voor de weekmarkt op het punt te beginnen. D(e vorst kan nog voor vertraging zorgen. Het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor (GAK) wil haar loket in Maassluis opheffen. De consistorie-kamer in De Ark voldoet niet langer aan de eisen die het GAK stelt aan de ser viceverlening. Overwogen wordt nu de activiteiten te verplaatsen naar het hoofdkantour in Vlaar dingen, maar het GAK is bereid met de gemeente te zoeken naar een andere oplossing. In De Ark zetelt momenteel twee dagdelen per week een correspon dent van het GAK, die de werk- briefjes in ontvangst neemt en vragen beantwoordt van werkzoe kenden en uitkeringstrekkers uit Maassluis en Hoek van Holland. Als het aan waarnemend direc teur P. Stam ligt komt aan deze si- tuaüe heel snel een einde, omdat het 'niet meer van deze tijd' is. Stam: „We zijn hier niet gelukkig mee, omdat het slechts twee dag delen betreft en de service be perkt is. In Vlaardingen zijn we al veel verder. Daar wordt momen teel het gebouw gerenoveerd en in de centrale hal één loket gecre- eerd waar iedereen die voor werk of een uitkering komt, terecht kan. Ook het arbeidsbureau en de gemeentelijke sociale dienst ne men deel aan het project, dat in het voorjaar van start gaat. Dat maakt de lijnen voor verwyzing extra kort." In dit nieuwe beleid past een kleinschalig kantoortje als dat in Maassluis niet langer. „Wij heb ben niet zoveel belang om er met één man te blijven zitten. We kun nen onze cliënten ook vanuit Vlaardingen bedienen. De werk- briefjes kunnen desnoods bij de gemeente ingeleverd worden." Toch voert de directie van de be drijfsvereniging al enige tijd ori ënterende gesprekken met Maas sluis, omdat het gemeentebestuur hoe dan ook een GAK-loket wil behouden voor de plaatselijke werkzoekenden en uitkerings trekkers. „Het is alleen nog een kwestie van het vinden van een geschikte ruimte," zegt een ge meentelijke woordvoerder. „Dit is een voorziening die voor Maassluis behouden moet blijven, daar is het gemeentebestuur van overtuigd. We denken er aan een loket te plaatsen in het stadhuis, waar ook een medewerker van het arbeidsbureau gedetacheerd is. Het zou toch doodzonde zijn als mensen naar Vlaardingen of Schiedam moeten afreizen als ze een vraag hebben over hun uitke ring of arbeidskwesties."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1