10 Harde garanties van ENECO aan klanten Nieuwe directeur van RET kijkt zélf naar alle klachten Bij overtreding van norm volgt tegemoetkoming van 50 gulden Brandweerfamilie neemt afscheid van de Laagjes Xm& Kerst circus boekt een absoluut record 'Kantorenmarkt in '95 langzaam verbeterd' Hof: vier jaar cel voor geldwisselaars Ramola Bezetters én SPIOR dreigen met rechter %,v: Rotterdams Dagblad Donderdag 4 januari 1996 Rotterdam Wat het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam over 1994 al constateerde, wordt nu voor wat be treft '95 bevestigd door de jaarcijfers van het make- laarsbedrijf DTZ Zadelhoff: de kantorenmarkt in Rotterdam en de regio verbetert zich langzaam. Za delhoff spreekt zelfs van een 'goede vraag' naar kan toorruimte, hoger dan in het jaar daarvoor. Vooral in Dordrecht, waar ruimte werd verhuurd aan onder meer het ministerie van Landbouw en twee banken, en in Capelle aan den IJssel, waar Rivium verder werd ontwikkeld, werden goede zaken gedaan. Het viel de mensen van DTZ Zadelhoff op dat in Rot terdam vooral vraag was naar ruimtes van tweehon- n derd tot duizend vierkante meter. Die behoefte be droeg zeventig procent van de vraag. Het makelaarsbedrijf noemt het opvallend dat de kantoren bij winkelcentrum Oosterhof verder aan populariteit hebben ingeboet en dat de belangstel ling voor bedrijvepark Brainpark is toegenomen. Die ontwikkeling ging niet ten koste van de interesse voor kantoorruimte in het centrum, alhoewel de 'kantorenboulevards' opnieuw met een tegenvallen de vraag werden geconfronteerd. Het Weena had daarmee het meest last van de matige interesse. Overigens liep de leegstand in Rotterdam verder op doordat een aantal bedrijven naar elders is verhuisd en andere ondernemingen met minder personeel ging werken. Er had nog meer kantoorruimte leegge- staan als het oude onderkomen van het GAK niet aan de voorraad was onttrokken. Bekeken wordt of dit gebouw een nieuwe bestemming moet krijgen of moet worden gesloopt. In Rotterdam staat op dit mo- .ment zo'n driehonderdduizend vierkante meter kan- -toorruimteleeg. Ook in Schiedam nam de leegstand van kantoren toe. Daar stond tegenover dat meer bedrijfsruimte werd verhuurd dan in '94. Die ontwikkeling was ook te zien in Ridderkerk. Voor die gemeente werd geko- fzem weet DTZ Zadelhoff, vanwege de gunstige üg- h ging en prijzen. Er was met name vraag naai1 bedrijfs ruimtes van duizend tot vijftienhondeid vierkante meter. Aanbod was er niet zoveel, aldus DTZ Zadel- hoff. Voor grootschalige complexen was de interesse in het algemeen gering. Het makelaarsbedrijf constateerde verder dat er weer meer winkels in Rotterdam leegstonden, een omntwikkeiing die ook te zien was in Ridderkerk en Dordrecht. De huurprijzen bleven gelijk, met uitzon dering van een prijsdaling die de Korte Lijnbaan te zien gaf. 'Den Haag Hèt gerechtshof in Den Haag heeft twee ^geldwisselaars die werkten voor de zogenoemde 'Ramola-drugsbendes gisteren veroordeeld tot een straf van vier jaar cel. De Rotterdamse rechtbank had het duo in mei 1995 een gevangenisstraf van elk 2,5 jaar opgelegd. De 52-jarige geldwisselaar A. T. en zijn 56-jarige maat I hielpen twee Marokkaanse drugsbendes in Rotterdam-West om zo'n vierhonderd miljoen gul den die met de drugshandel verdiend was, wit te was sen. De twee bendes distribueerden vanuit Rotter dam-West grote hoeveelheden cocaïne en heroïne via videotheken, koffieshops, snackbars en woningen, Beide geldwisselaars bezochten geregeld banken om de drugsopbrengsten om te zetten in vreemde valu- De zaak kwam in 1994 aan het rollen nadat een veel bezochte vestiging van de Rabobank in Utrecht "de politie waarschuwde. Zo kreeg de zaak ook de naam Ramola: Rabo Money Laundry. ^Negentien bendeleden kwamen vorig jaar mei op vrije voeten omdat de Rotterdamse rechtbank geen genoegen nam met de onduidelijke rol van een poli- tie-informant. De rechtbank verklaarde het Open baar Ministerie, dat halsstarrig bleef weigeren meer informatie te geven, niet-ontvankelijk. Het hof draai de dat besluit vorige week terug uit begrip voor het hoü'ding van het OM in Rotterdam. Dat wilde niet de rechtbank misleiden, maar alleen de informant be- schermen. De zaak moet nu voor de tweede keer wor den behandeld in Rotterdam. De twee geldwisselaars ontliepen hun straf niet órfidat hun zaak los staat van die van de bendeleden en omdat de politie-informant niets met hen te ma ken had. Rotterdam—Acht grote islamitische organisaties zijn gisteren overgegaan tot bezetting van het gebouw van Stichting Platform Islamitische Organisaties Rijnmond (SPIOR). De organisaties Kocatepe mos kee, Laleli moskee, Ulu moskee, Gültepe moskee, Gültepe Jongeren, Anadolu moskee, Mevlana mos kee en Mevlana Jongeren protesteren hiermee tegen het beleid van het dagelijks bestuur van SPIOR. De bezetters willen hun actie voortzetten tot het dage lijks bestuur van SPIOR een vergadering en verkie zingen voor een nieuw bestuur heeft uitgeschreven. „De acht organisaties die zeker zestig tot zevenitig procent van de doelgroep van SPIOR vertegenwoor- -digen, hebben na vele verzoeken geen duidelijkheid gekregen over onder meer personeels- en financiële - zaken. We zijn het nu zat en daarom sturen wij het jD,dagelijks bestuur naar huis," moppert woordvoerder s^'A. Unal van de deelnemende organisaties. Unal is op- gw richter en oud-voorzitter van de S PIOR en deelraads- j bestuurder (welzijn) in Delfshaven. Zo zijn bijvoorbeeld het financieel rapport en jaar verslag van 1994 niet ter goedkeuring aan het alge meen bestuur voorgelegd. De bestuursleden nemen ook Hfh-Schferban niet serieus, wordt gesteld. Alle verzoeken om informatie zouden door leden van het dagelijks bestuur terzijde zijn gelegd. Volgens Unal zijn de besluiten die het dagelijks bestuur neemt in strijd met de statuten. Het bestuur zou ook geen verantwoording afleggen aan de aangesloten organisaties. Buiten de leden van het dagelijks bestuur weet niet één organisatie hoe de zaken van SPIOR er voor staan. „Er moeten per jaar minimaal twee algemene bestuursvergaderin gen worden gehouden. Dit is echter niet gebeurd," zegt de woordvoerder. Het dagelijks bestuur heeft in anderhalf jaar ook niet één activiteit ontplooid voor haar achterban. Daarnaast heeft ze de belangen van de aangesloten organisaties niet kunnen behartigen. Vragen over de toekomst van de organisaties en wat de toekomst is van de SPIOR na de regiovorming blijven onbeantwoord. Rotterdam Het energiebedrijf ENECO heeft zijn goede voor nemens voor dit jaar onmiddellijk omgezet in concrete stap pen. Tien voornemens - beloften aan particuliere en kleinza- kelijke klanten - zijn verheven tot norm en vier daarvan zijn zo hard dat ENECO bij overtreding een tegemoetkomening van 50 gulden aan de getroffen klant aanbiedt. ENECO, dat in de regio's Rotter- richte stijl van werken seneus dam, Dordrecht en Den Haag, een neemt. De garantie bestaat uit miljoen afnemers heeft, wil met vier gegarandeerde en zes alge- de service-garantie duidelijk ma- mene normen. Bij overschrijding ken dat het bedrijf een klantge- van een norm kunnen klanten van ENECO rekenen op een ver klarende verontschuldiging en voorrangsbehandeling bij het op lossen van de gemaakte fout. Bij het niet nakomen van een gega randeerde norm heeft de klant recht op een tegemoetkoming. De gegarandeerde normen zijn: Bij een individuele storing m de levering van elektriciteit, gas of stadsverwarming zorgt ENECO dat een storingsmonteur binnen twee uur na melding de klant be zoekt. Bij een storing waarbij elektrici teit. gas of stadsveiwarming in een straat of wijk is uitgevallen, wordt levering in 80 procent van de gevallen binnen drie uur her steld en in 99 procent van de ge vallen binnen 24 uur. Een klant die langer dan 24 uur van ener gietoevoer is verstoken, heeft recht op een tegemoetkoming per volle 24 uur die de storing duurt. Bij een storing aan een gehuur de warmwatervoorziening garan deert ENECO dat binnen 24 uur een monteur langskomt. ENECO garandeert dat een ge- rr aakte afspraak voor werkzaam heden bij een klant thuis wordt nagekomen. Deze afspraken kun nen worden gemaakt in blokken van twee uur. In de algemene normen van ENE CO zijn regels vastgelegd voor het contact tussen Energiebedrijf en klant wanneer er werkzaamheden moeten worden verricht, bij brief wisselingen of wanneer een klant zich meldt. Aan de balie zou de hiant binnen vyf minuten gehol pen moeten worden en de gemid delde wachttijd aan de telefoon zou maximaal 30 seconden moe ten zijn. Afscheid van de kazerne aan de Laag jes. De laat ste ploeg spuigasten heeftvanmor- gen om zeven uurdedeurop slot gedaan. Foto Fred Ernst/Co r Door Donald Bax Rotterdam Het vierkante ge bouw, klaarblijkelijk ontworpen door een architect met weinig oog voor uiterlijke pracht en praal, stamt nog uit de jaren dat ook voor de brandweer de bomen tot in de hemel reikten. De brand weerkazerne aan de Laagjes, ver scholen in het gelijknamige in dustriegebiedje, heeft ongeveer een kwart eeuw alle stormen doorstaan. Gisteravond en vannacht restte de allerlaatste ploeg, opgebouwd uit vrijwil ligers, slechts de illusie op de ul tieme klapper. Een lekker uit slaande brand in het industriege bied Stadionweg. De droeve werkelijkheid wenste evenwel geen gelijke tred te hou den met dat innige verlangen. Een piepklein brandje langs de Buitendijk, op de werkplaats van een aannemer. Twee spuitwa- gens, een ladderwagen, gierende banden, gillende sirenes, flikke rende zwaailichten - het waren de slotakkoorden van een periode die thans louter nostalgie in zich draagt. Weemoed voerde gisteren de boventoon aan de rand van Lorabardijen, waar de officieren Henk Stortenbeker (vrijwilliger) en Theo Nugteren (beroeps) met enige melancholie de ogen nog eens beten ronddwalen door de kantine. Op de achtergrond ruimen brandweerlieden van de Mijnsheerenlaan hun kasten leeg. Enkele meters verder staan bal len gehakt te pruttelen in een pan die ouder moet zijn dan het bouw jaar van de kazerne. „Ach," zegt Stortenbreker, „financieel gezien hadden we de ze kazeme nog wel draaiende kunnen houden. Dat was het punt niet. Maar de nieuwe richtlijnen van de overheid met betrekking tot de zogenoemde zorgnorm ga ven aan dat deze kazeme niet meer nodig was. Ik denk dat we straks inderdaad afscheid nemen met een flinke traan." Grote familie De sluiting van de kazeme aan de Laagjes behelst meer. De vrijwilli gers die jarenlang in dezelfde sa menstelling met elkaar hebben opgetrokken, worden over de hele stad verspreid. Zij worden 'geka zerneerd' in hun woonomgeving, om aldus een betere band met de wijk te verkrijgen en te behou den. „Je kunt het het beste om schrijven als een grote familie," vertelt Stortenbreker. „Dit," blikt hij door de kantine, „is in wezen de huiskamer Je brengt een flink aantal uren met elkaar door, je slaapt zelfs met elkaar,Vult de laatste wachtcom mandant Ron Spek aan: „Er is toch een band ontstaan die nu uit een valt. Je raakt je maatjes kwijt. Dit is dus best een emotionele dienst. En we krijgen natuurlijk met iets nieuws te maken, met de integratie." Het in elkaar overgaan van pro fessionals en vrijwilligers zal, zeg gen alle brandweerlieden in koor, ongetwijfeld gepaard gaan met de nodige kinderziekten. Maar over het algemeen is de onderlinge verstandhouding tussen die twee bloedgroepen in het verleden zo goed geweest, dat die hobbels snel genomen zullen zijn. Want hoe je het ook wendt of keert, iedere brandweerman is uit hetzelfde keiharde hout gesneden. „Je moet," menen Stortenbreker en Nugteren, „een gezonde tik hebben. Iedere brandweerman is gezegend met een enorme vecht lust, met de wil om kost wat kost die brand te blussen. Wat dat be treft is er geen verschil tussen de beroepsbrandweer en de vrijwil ligers. Je zou alleen kunnen zeg gen dat het voor een vrijwiliger nooit een sleur wordt. Voor hem is het een hobby. En hij draait uiter aard minder diensten." De Laagjes is op de linker Maas oever in relatief korte tijd de twee de kazerne die niet meer in be drijf is. Ongeveer vier jaar gele den werd de kazeme aan de Nij verheidsstraat gesloten. Op Zuid heeft de brandweer nu nog de be schikking over kazernes aan de Mijnsheerenlaan, Groene Tuin en Pottumstraat De laatste wordt op 16 januari na een grondige ver bouwing 'opnieuw' opgeleverd. Die dag wordt ook het duikteam van de Rotterdamse brandweer in ere hersteld. Het onderkomen aan de Laagjes blijft behouden als op leidingscentrum, bijvoorbeeld in het kader van de zogenoemde Melkert-projecten. Ook het Albe- da College zal intensief gebruik gaan maken van het pand. De Laagjes heeft ook dienst ge daan als uitvalsbasis voor herbe zettingen, Als - bijvoorbeeld- de brandweer in Rozenburg moest uitrukken, werd vanuit de Laagjes personeel en materiaal gestuurd om er voor te zorgen dat ook daar de minimale sterkte voorhanden bleef. Ook zorgde de Laagjes voorde aflossing met gro te branden, omdat een brand weerman nooit langer dan vier tot hooguit zes uur achtereen goed zijn werk kan doen. Gezellig Martin Dielissen, Peter van der Lom en Ron Spek maken zich op voor 'een gezellig wachie'. „Want je hebt toch iets opgebouwd onder elkaar," vertelt Dielissen. „We zuilen elkaar heus wel blijven op zoeken. Efie een lekker bakkie koffie drinken in een andere ka zerne bij je oude maten." Onderwijl worden nog een keer sappige verhalen uit de oude doos opgediept. De brand bij 'papiergi- gant' Leparo van enkele jaren ge leden keert in menige overpein zing terug. En niet te vergeten dat simpele containerbrandje aan het einde van de Groene Zoom, op een stille zondagochtend. Toen enkele kerkbezoekers hun beklag kwamen doen over de verstoring van de zondagsrust. De wens van een 'rustige wacht' wordt niet in dank afgenomen. Een 'goede wacht', dat mag wel Want dat betekent immers dat ze moeten uitrukken, „We doen niets liever," zegt Spek. Voor de Laagjes is dat chapiter sinds hedenochtend half zeven voltooid verleden tijd. Rotterdam Kerstcircus Ahoy', dat gistermiddag zijn achttiende en laatste voorstel ling beleefde, heeft qua bezoe kersaantal een absoluut record gevestigd: niet minder dan 80.716 personen kochten een kaartje. Daarmee overtreft het 25ste kerstcircus het succes van 1992 in ruime mate. Toch passeerden gedurende vijftien voorstellingen 67.328 personen de kassa. De daarop volgende produkties noteerden respec tievelijk 55.719 en 57.330 be zoekers. Een echte verklaring voor de grote belangstelling is niet te geven, Opvallend was wel, dat de voorverkoop ditmaal vroeg op gang kwam en een enorme omvang aannam. Ahoy1 schrijft dat mede toe aan de ho ge verwachtingen van het pu bliek, dat van de zilveren jubi- leumvoorstellisig kennehjk iets bijzondere verwachtte. Het is daar overigens niet in teleur gesteld, want kwalitatief was deze produktie van een zeld zaam niveau. Dat zet overigens tegelijk de toon voor de volgende editie, want Kerstcircus Ahoy' kent een trouw publiek. Een schat ting -maar gebaseerd op ge gevens uit een enquête - geeft aan dat zeventig procent van de kerstcircusgangers een vol gende keer weer komt En dat betekent dus dat het 26ste rir- cusfeest aan de Zuiderpark: weg op zijn minst van verge lijkbare kwaliteit zal moeten zyn, wil men de hoge bezoe kers cijfers in de komende ja ren vasthouden. Ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van Ahoy' had circusproducent Banning een extra budget gekregen om vooreen spectaculair program ma te zorgen. Dit jaar zal met diverse extra festiviteiten het 25-jarig bestaan van Ahoy1 wor den opgeluisterd. Het volgende Kerstcircus Ahoy1 duurt van 20 tot en met 30 december 1996, wanneer wederom achttien voorstellin gen zijn gepland. Door Peter Louwerse Rotterdam Het was geen opge wekte boodschap die de nieuwe RET-directeur drs. R. Clayden te vertellen had in zijn nieuwjaars toespraak. Het aantal reizigers daalde in 1995, terwijl een flinke stijging juistnodig is om het auto verkeer terug te dringen. Ook aan de klantvriendelijkheid van de RET'ers kan heel wat verbeterd worden, stipte de RET-topman „We dienen onze klanten als de spreekwoordelijke koningen te behandelen," luidde de bood schap. „Vandatbesefhebiktotop heden tot mijn verbazing nog wei nig gezien. Dat geldt overigens van hoog tot laag." Ronald Clayden maakte in augus tus de overstap van de Coolsingel naar de Kleiweg. Het hoofd Perso neel en Organisatie van de ge meente Rotterdam werd directeur van de RET. Aanvankelijk hield de nieuwe RET-baas zich op de vlakte. Maar nu hij is ingewijd in de ingewikkelde materie van het openbaar vervoer is hij minder te rughoudend. In dit interview licht de RET-directeur zijn visie toe. De RET vervoerde in 1995 minder reizigers dan in het jaar daarvoor. Wat zijn de oorzaken van die da ling'. Clayden: „Naar de oorzaken kun nen we voorlopig alleen gissen. Maar we vinden de daling derma te belangrijk dat we een platform hebben opgericht dat gaat onder zoeken waar het aan ligt. Het kan aan de tarieven liggen. Het kan ook zijn dat de bevolkingsstrue- tuur is veranderd. Als wijken ver grijzen wordt daar bijvoorbeeld minder gebruik gemaakt van het openbaar vervoer. Ook mensen met hoge inkomens reizen min der met het openbaar vervoer omdat ze dikwijls over een eigen auto beschikken. Misschien speelt de onveiligheid een rol. Ons onderzoek spitst zich toe op de noord-zuid lijn van de metro omdat daar de daling het grootst is. Overigens kampt Amsterdam ook met een daling." Volgens het overheidsbeleid mag de automobiliteit in de periode 1986-2000 maximaal stijgen met vijftien procent in deze regio. Om dat te bereiken moet het OV-aan- deel verdrievoudigen in dezelfde periode. Het ziet er op deze wijze RET-directeur Clayden: 'Wij overwegen of we ook in de me tro wage nbegelelders kunnen inzetten.' Foto Henrietta GuesV Rotterdams Dagblad niet naar uit dat dit wordt ge haald. Wat doet de RET om meer reizigers binnen te halen? Clayden: „Er wordt geïnvesteerd. In de Beneluxljjn en in Rand- stadRail. Het binnenhalen van de wagenbegeleiders is een belang rijke verbetering van de veilig heid in de trams. We werken aan het project Reizigersinformatie. Er worden twee mensen vrijge maakt die ervoor moeten zorgen dat vertragingen en andere infor matie voor reizigers wordt omge roepen op de stations. Ook instal leren we dit jaar een klantenpa- nel. We vragen klanten wat ze van onze dienstverlening vinden." Jn uw nieuwjaarstoespraak mop perde u ouer de gebrekkige klant vriendelijkheid van het RET-per- soneel. U noemde het volstrekt on aanvaardbaar dat er brieven bin nenkomen met klachten over onbe schoft gedrag vam RET-personeel Hoe slecht is het gesteld met de klantvriendelijkheid van de RET- medewerkers? Clayden„Hce sleckt? Dat is een relatief begrip. Ik weet uit eigen ervaringi dat het in Amsterdam slechtyr is dan hier. Het kan altijd beter. Je maakt als openbaar ver- voer-gebruiker altijd wel eens iets mee. Bijvoorbeeld dat de bus chauffeur net voor je neus weg rijdt terwijl er maar twee mensen in de bus zitten. Sinds ik hier werk heb ik de regel ingesteld dat ik alle brieven van klagers persoonlijk onder ogen knjg. De RET-mede- werkers moeten inzien dat de klant koning is. Als je door de bak ker wordt afgeblaftblijf je daar weg. Je moet als RET geen mis bruik maken van je monopoliepo sitie. We krijgen vijf a tien klach ten per dag. Mensen die de moeite nemen om een brief te schrijven, moeten snel antwoord krijgen. An ders maak je als bedrijf twee fou ten: de eerste waarop de klacht is gebaseerd en de tweede fout door de klacht niet goed te behandelen Bij klachten nemen we altijd con tact op met de betrokkene. Zo no dig worden er maatregelen geno men.'* Hoe staat het met de veiligheid in het openbaar vervoerEr is de af gelopen jaren veel geïnvesteerd in OV-surveillanten, metrobeheer ders en wagenbegeleiders. Valt er nog iets te verbeteren aan de vei ligheid? Clayden: „De introductie van de wagenbegeleiders heeft de veilig heid enorm doen toenemen. Maar ik heb wel het idee dat er 's avonds en in het weekeinde moei- lijltheden zijn op de noord-zuid metrolijn, Het is collegebeleid om het aantal wagenbegeleiders uit te breiden. Wij overwegen of we ook wagenbegeleiders kunnen in zetten in de metro. Dat is voor mij een punt van discussie." In uw nieuwjaarsrede toonde u zich nerbaasd over de manier waarop de RET vragen van politi ci beantwoordt. Waar denkt u aan? Clayden: „De bedrijfscultuur van de RET is vooral gericht op zich zelf het wereldje van het openbaar vervoer. Bemoeienis uanuit het stadhuis wordt als lastig en verve lend ervaren. Maar ik beschouw het gemeentebestuurde stadspro vincie en de landelijke politiek ook als onze klantenmarkt. Zij fi nancieren tenslotte vooreen groot deel ons bedrijf. Dat heeft te ma ken met het ontwikkelen van een Fingerspitzengefühlen dat be heerst men nog onvoldoende bij de RET. Zie bijvoorbeeld de discussie over Vervoer op Maat, toch een on derwerp dat vaak in de publiciteit is geweest. Het is onverstandig om raadsle den weken te laten wachten op antwoorden. Je moet hen voldoen de informatie geven, zodat ze tot een objectief oordeel kunnen ko men." Wat mag de reiziger van de RET verwachten in 1996? Clayden: „De drie Vs. Vaak, veel en veilig."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2