TP* 'Bezwaren tegen Distripark ongegrond' Dirkzwager hield Bols buiten de deur Zelfvertrouwen scholieren terug door bijspijkerkamp 3 Provinciale adviseurs vegen klachten van milieu-organisaties van tafel Zelfwerkzaamheid toverwoord in asielzoekerscentrum Strijen I illlj ff-ifflll Lit Vlaardingen heeft al 300 parkeervergunningen verkocht Biobakken voor Hoek van Holland ér, Rotterdams Dagblad Zaterdag 6 januari 1996 Willem Dirkzwager kreeg bij zijn afscheid een koninklijke onder scheiding. Foto Roer Oijkslra Schiedam „Bols heeft wel eens gebeld, ja. En anderen ook. Er waren er genoeg die belangstelling voor ons hadden. Maar nee. aan verkoop zijn we nooit begonnen. Wij wilden een fami liebedrijf blijven. Distillateurs zijn over het algemeen een beetje ouderwets. Behoudende mensen die niet snel iets weg doen. En gelukkig waren er geen omstandigheden die ver koop noodzakelijk maakten." Willem Dirk zwager (67) legde gis teren zijn functie neer van presi dent-directeur van de gelijknami ge distilleerderij in Schiedam. Hij vertrekt met de zekerheid dat zijn zoon Cornells de traditie voortzet. Cornells is de vierde generatie Dirkzwagers die leeft van de pro- düktie van alcoholhoudende dranken. Een mooi vak. vooral als je het opval als een familietradie en kunt doorgaan op de schreden van je vooroude rsvin dl Dirk zwa ger senior. Hoewel de grote concerns heel wat kleinere distilleerderijen in Schiedam hebben opgeslokt, is de firma Dirkzwager erin geslaagd sinds de oprichting in 1879 zelf standig te blijven. Wat niet wil zeggen dat hel bedrijf het altijd even gemakkelijk heeft gehad. De strategie moest regelmatig wor- den aangepast, wilde de onderne- 1 ming het hoofd boven water hou- den. „De drinkgewoonten van het pu- I bliek zijn de laatste tien. vijftien i jaar sterk gewijzigd. Met het ge- i distilleerd gaat het niet zo gewel- I dig meer, de mensen zijn zuiniger op hun lichaam geworden, ze jog- gen, doen aan fitness on nemen de waarschuwing van dc- overheid ter harte: geniet, maar drink met mate." aldus Willem Dirkzwager. Onder invloed van die ontwikke lingen beperkt het Schiedam se bedrijf zich al lang niet meer tot de prak; kt ie van sterke dranken zoals jem.'vers. likeuren en vieux. Jonge Florijn blijft het topmerk van het concern, maar er gaan ook grote hoeveelheden wodka naar het voormalige oostblok. En de handel in wijn is een niet te ver waarlozen nevenactiviteit gewor den. Wijnkoperij Heesch. Intcr- caves bv. Caves Hubert, het zijn maar een paar voorbeelden van d och terondernemingen waar m ce Dirkzwager op dc markt voor dc lichter alcoholische dranken ope reert. Willem Dirkzwager combineerde de zorg voor enkele tientallen pro- d uk ten en ruim honderd werkne mers jarenlang met een groot aan tal maatschappelijke functies. Hij was bestuurslid van een golfclub en een tennisclub, bestuurslid van het produktsehap voor Gedis tilleerde Dranken, hij bemoeide zich met de bouw van het Natio naal Gedistilleerd Museum en was mede-beheerder van het VSB-fonds dat culturele initiatie ven geldelijk ondersteunt. Het lintje (Ridder in de Orde van Oranje-Nassau) dat hij gisteren bij zijn vertrek kreeg opgespeld was tevens bedoeld als een blijk van waardering voor al die bijba nen. VlaardingenDc gemeente Vlaar- -dingen heeft al bijna driehonderd parkeervergunningen voorde be langhebbendenregeling ver kocht. Eenderde van de 870 ver zonden acceptgirokaarten is door bewoners en bedrijven inge stuurd. Dat is meer dan vorig jaar omstreeks dezelfde tijd. Maar vol gens een woordvoerder van de ge meente komt dat waarschijnlijk doordat de gemeente de acceptgi rokaarten enkele weken eerder heeft verstuurd; begin december in plaats van het einde van de maand. De afgelopen maanden is er in Vlaardingen veel ophef geweest over het nieuwe, sterk verhoogde tarief voor bewoners en onderne mers uit het centrum en de Vet- tenoordsepolder die hun auto voor de deur willen parkeren. Be woners en ondernemers moeten met ingang van dit jaar respectie velijk 60,- en 840,- per jaar be talen; dat was 7,65. Ongeveer honderd mensen heb ben separaat met de betaling een brief gestuurd naar de gemeente waarin wordt aangekondigd dat zij een deel van het bedrag terug vorderen als de ombudsman be paalt dat de nieuwe tarieven te hoog zouden zijn, De gemeentelij ke ombudsman heeft momenteel een klacht in behandeling van be woners en ondernemers uit de Vettenoordsepolder en het cen trum. De ombudsman gaat op grond van technische verweren van de actie voerders na of het gemeentebe stuur de juiste procedures heeft gevolgd. Hot gaat daarbij om de inspraakverordening en de ver warring over de termen legeskos- ton en parkeerbelasting. Mr. M.M. Jacobs, medewerker van het kantoor van de gemeente lijke ombudsman, liet gisteren weten dat hij nog wacht op ant-" woord van de gemeente op een door hem geschreven brief met een aantal vragen. Hoewel officieel de oude parkeer- vergunning op 31 december is verlopen, worden er nog geen be keuringen Uitgeschreven. Vol gende week beginnen de parkeer- controleurs met het uitdelen van zogenoemde gele kaarten aan au to's zonder vergunning die in het belanghebbendengebied staan. Zo'n gele kaart geldt als een laat ste waarschuwing, aldus de woordvoerder van de gemeente. Een week later worden de echte 'gele papiertjes' onder de ruite- wisser gestopt en wordt het beta len voor de overtreders. Hoek van Holland Wethouder J.H.A. van den Muijsenberg heeft vanmiddag om 12.00 uur in Hoek van Holland het startsein gegeven voor de gescheiden inza meling van groente-, fruit- en tuinafval. De Rotterdamse wet houder deed dat samen met L. Vreugdenhil, dagelijks bestuur der van de deelgemeente, tijdens de zogenoemde gft-in formatiedag in wijkgebouw De Hoekstee. In Hoek van Holland krijgen de bewoners van ruim 2.500 eenge zinswoningen een groene biobak voor gft-afval. De Roteb komt elke week langs. De ene week wordt gft-bak geleegd, de andere week wordt het overige huisvuil opge haald. Alle huishoudens in Hoek van Holland met een tuin kunnen bij de Roteb een gratis compostvat bestellen, waarmee zelf compost gemaakt kan worden. Westvoorne De bezwaren die verontruste burgers van Voor- ne, de milieustichting Zuidhollands Landschap en het West- voorns gemeentebestuur hebben ingediend tegen de voorge nomen bouw van een spoorterminal en een groot centrum voor de overslag van containers op de Maasvlakte, zijn stuk voor stuk ongegrond. Dit schrijft de provinciale planologische commissie -een adviesorgaan van de provincie Zuid-Hol land - in haar advies aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Op 24 januari buigen Gedeputeer de Staten zich tijdens een openba re hoorzitting over de ingediende bezwaren tegen het bestem mingsplan dat de bouw van het zogeheten Distripark en het rail- servicecentrum op de Maasvlakte mogelijk maakt. Bij het nemen van een definitief besluit over de bouw laten GS zich leiden door de bezwaarmakers en door het - niet bindende- advies van de planologische commissie. Het be sluit moet uiterlijk 3 april vallen, maar zal volgens een woordvoer ster van de provincie naar ver wachting al half februari worden genomen. Mochten de reclaman ten bol vangen bij de provincie, dan kunnen ze in beroep gaan bij de Raad van State. Dat is tevens hun laatste beroepsmogelijkheid. De Woikgroep verontruste bur gers van Voorne. het Zuidhol lands landschap en burgemeester en wethouders van Westvoorne tekenden officieel protest aan te gen de grootse bouwplannen op de Maasvlakte, die volgens mi lieu-organisaties een ernstige be dreiging zijn voor het enige kalk- rijke, natte duinenterrein van eni ge omvang in West-Europa. Grote onenigheid is er over de vermeende overschrijding van de zogenoemde demarcatielijn. Dit is een denkbeeldige grenslijn tus sen dc industrie op de Maasvlakte en de natuur ten zuiden daarvan, die de regering in 1964 instelde. Al jaren heerst onduidelijkheid over de precieze ligging van die grens, die in de ioop der tijd zou zijn opgerukt naar het zuiden. De meeste bezwaarmakers houden het erop dat het gewraakte Dis tripark ten zuiden van die lijn komt te liggen: in natuurgebied dus. In haar advies aan de provin cie haalt de planologische com missie echter een uitspraak aan van de Rotterdamse rechtbank uit oktober 1995, waarin gesteld wordt dat het Distripark binnen dc 'industriegrens' ligt. Lawaai Een tweede punt waar enkele be zwaarmakers over vallen, is even tueel lawaai. Bij het bepalen van de geluidbelasting, wordt steeds uitgegaan van één bron; om de ge luidhinder te bepalen, moet je echter het lawaai alle geluids bronnen bij elkaar optellen, zegt de Werkgroep verontruste bur gers van Voorne. De adviescom missie werpt tegen dat het onmo gelijk is de cumulatieve effecten van geluidbelasting vast te stel len. ..Daar zijn geen normen voor." schrijft de commissie. Ook de effecten van luchtvervuil ing, stank, stof en onveiligheid kunnen volgens de proviciale ad viseurs niet bij elkaar worden op geteld. Ook daar zou geen metho de voor bestaan. Tegen het ont breken van een compleet beeld van alle milieu-effecten bij elkaar opgeteld, hadden b en w van Westvoorne geprotesteerd. Verder maken b en w van West voorne zich druk over het feit dat volgens hen door de vestiging van het railservicecentrum de Betu welijn al op de Maasvlakte begint. De adviescommissie ontkent dat de Betuwelijn op de Maasvlakte start: ..Het railservicecentrum zal via de Haven spoorlijn, die van de Maaslakte naar de Waalhaven loopt, worden verbonden met de- Betuwelijn. De Havenspooriijn is dus geen deel van de Betuwelijn." Daarnaast baart het verkeer zorgen. Er is nu al sprake van een gevaarlijke situatie op de West- voorneweg, zeggen b en w van Westvoorne, die vrezen dat de vestiging van het Distripark zai het probleem van het sluipver- keer alleen maar vergroten. De provinciale adviseurs vegen dit bezwaar van tafel met de argu mentatie dat momenteel druk wordt gewerkt aan een oplossing voor de knelpunten op de Al5. Door Desiree van der Jagt Capelle aan den IJssel Een bijspijkerkamp waarin scholieren in hun vakantie huiswerk maken. Er zijn leukere manieren te verzinnen om de kerstvakantie door te komen. Maar niet voor de zestien scholieren die in het scoutcentrum in Capelle aan den IJssel zijn neergestreken om zich vijf dagen lang compleet toe te leggen op achterstallig schoolwerk. Zelfs een ski vakantie wordt dit jaar opgeofferd om aan het eind van dit schooljaar alsnog een diploma in ontvangst te kunnen nemen. De bijspijkerkampen zijn al tien jaar lang een initiatief van de Utrechtse vereniging Anderwijs. De vereniging legt zich niet aliecn toe op het bijspijkeren, maar wil de leerlingen graag ook met ande re manieren van leren in contact brengen. ..Wc laten de leerlingen ook alternatieven zien om do stof op te nemen." vertelt Ytien de Jong van Anderwijs. Bij het maken van een opstel Ne derlands wordt zo'n alternatief meteen op tafel gelegd. Het opstel moet over haat cn liefde gaan. maar wat de leerling precies met het onderwerp aan moet is voor hem nog niet duidelijk. Bijspijke raar Marjon maakt op een groot vel een tekening met een hart waardoor dc leerling meer inzicht kan krijgen in het onderwerp. Na een lange discussie met de bijspij keraar en een medeleerling kan de leerling alsnog de pen ter hand nemen. In het Capelse scoutcentrum zit ten deze week zestien scholieren in de leeftijd van 16 tot 18 jaar. Het overgrote deel staat voor de eindexamens. 2e worden bege leid doorzeven bijspijkeraars. Al lemaal studenten die vrijwillig de begeleiding op zich nemen en daarnaast ook verantwoordelijk zijn voor hel reilen en het zeilen van bet kamp. Zowel de jongeren als hun begeleiders zijn vijf dagen lang volkomen op elkaar aange wezen. Naast het huiswerk zijn ze ook gezamenlijk verantwoorde lijk voor bijvoorbeeld het eten en het schoonmaken van de toilet ten. m een onge dwongen sfeer zitten zesrien scho lieren vijf da gen lang, ze ven uur per dag achter de studieboe ken. Foto Peter Molkenboer Begeleidster Marjon - al vijfjaar afgestudeerd- heeft zich aange meld omdat ze graag met jonge ren wilde werken. „Dit is de eer ste keer dat ik hier aan meewerk en tot nu toe is het goed bevallen. De meeste leerlingen zijn -on danks dat ze toch vaak door hun ouders zijn gestuurd- goed ge motiveerd. Het is soms alleen moeilijk om de vertaalslag naar de belevingswereld van een jon gere te maken." Voor een deel van de cursisten geldt dat de ouders als drijvende kracht achter hun deelname zit, maar verrassend genoeg heeft een aantal leerlingen vrijwillig een deel van de vakantie opge zegd om zich te wijden aan het huiswerk. „Thuis word je heel snel afgeleid. Ik heb altijd wel een excuus. Luister nog eens een cd- tje af of kijk nog even naar de tele visie en dan schiet het huiswerk er al snel bij in. Hier kan dat niet. Bovendien is het heel prettig dat je hier altijd iemand achter de hand hebt, die uitleg kan geven," zegt de 16-jarige Marije Sehiering uitlJmuiden. Tijdens het kamp moeten de leer lingen zeven uur per dag beste den aan de studie. Dat is Selma Haverman (17) uit Landsmeer erg meegevallen. „Het gaat er veel re laxter aan toe dan ik had ver wacht. Iedere dag zeven uur le ren, dat leek mij wel wat veel. Tus sen de bijspijker-blokken doorheb je vrij en daardoor gaat de d-jj wel heel snel." De individuele begeleiding is de leerlingen goed bevallen, want op school hoeven ze dat vaak niet tc vragen, blijkt uit de verhalen. „Als je het na één keer nog niet snapt word je voor dom versleten. Vaak durf je het dan niet nog een keer te vragen," zegt Susan Hage (16) uit Purmerend. Na vijf dagen bijspijkerkamp blaakt een deel van de leerlingen dan ook weer van het zelfvertrouwen. „Het is hier eigenlijk heel luxe. Je hebt bijna privé-les," zegt de 17-jarige Hanneke Struiksma uit Blokzijl. Voor haar kan het nieuwe school jaar niet snel genoeg beginnen, want met de individuele begelei ding heeft ze eindelijk kansbere keningdoor. Het doel waarvoor ze naar Capelle is gpkomen, heeft Hanneke daarmee al ruimschoots bereikt. En voor haar wordt maan dag de dag van de waarheid. In haar agenda staat een repetitie kansberekening en voor het eerst ziet ze dat proefwerk met veel vérV trouwen tegemoet. Door Hans Gcurens Strijen Het zal even wennen zijn voor de Strijense midden standers, maar vanaf volgende week is hun klantenkring een stuk internationaler dan nu. Niet alleen de vaste clientèle uit het dorp, maar ook vluchtelingen uit Somalië, Iran, Irak en Bosnië ko men vanaf dan hun inkopen doen bij de slager, de bakker en de groenteboer. In het nieuwe asielzoekerscen trum (AZC) aan de Edisonweg be reiden de asielzoekers zelf hun maaltijden. Er staan in de centra le keuken diverse gasfornuizen waarop de mensen hun potje kun nen koken. „Eten is heel belang rijk en een zinvolle daginvulling," zegt directeur A. Aarssen. „Gemiddeld zijn ze drie uur per dag bezig met boodschappen doen en eten bereiden." Per per soon hebben de asielzoekers da gelijks een bedrag van 6,38 gul den te besteden voor hun maaltij den. Zelfwerkzaamheid is straks sowieso het toverwoord in het centrum, dat vanaf de Trambaan goed zichtbaar is. Bij een intern uitzendbureau kunnen de asiel zoekers allerlei karweitjes mel den die in het centrum moeten ge beuren. Dit bureau zoekt onder de bewoners van het centrum men sen die deze klusjes kunnen op knappen voor het 'salaris' van een gulden per uur. Ook zullen er asielzoekers worden 'gerekru teerd' voor de schoonmaakploeg en de tuinploeg. „Zinvol, het mo tiveert de mensen," is de stellige overtuiging van Aarssen, die zo veel mogelijk mensen aan de slag wil krijgen. Daarnaast volgen de bewoners in speciaal daarvoor ingerichte schoollokalen in het centrum taal lessen en lessen maatschappelij ke oriëntatie, voortbordurend op het 'inburgeringscontract' dat mi nister Dijkstal pasgeleden instel de voor asielzoekers. Bovendien zullen te zijner tijd asielzoekers die al wat langer in het AZC in Strijen verblijven hun pas gearri veerde medebewoners 'wegwijs' maken. Aarssen: „Zo recyclen we ervaring van asielzoekers." Het centrum herbergt verder een kindercrèche, een kledingwinkel, een vrouwenruimte en een cen trale recreatieruimte. De onge veer 250 vluchtelingen worden in aparte kamers gehuisvest, die ge schikt zijn voor drie tot vijf bewo ners. Droogzwemmen Wat later dan gepland, arriveren voigende week de eerste van de in totaal 250 vluchtelingen in het asielzoekerscentrum in Strijen. Eigenlijk hadden de eerste asiel zoekers de kerstdagen al in het centrum aan de Trambaan moe ten vieren. Maar Koning Winter gooide plotseling roet in het eten. Door de invallende vorst kon de bestrating niet worden voltooid en beperkte het ongeveer twintig man sterke personeel van het Strijense AZC zich noodgedwon gen tot 'droogzwemmen'. Zo lang zamerhand zijn ze echter wel toe Na weken van 'droogzwem men' is het personeelvan liet AZC in Strijen er Waarvoor. Volgende week arrive ren de eerste asielzoekers. Foto Fox aan het echte werk. „Droogzwemmen is goed, maar niet langdurig. Aan de andere kant wilden we de mensen niet net voor de kerst hierheen halen. Die konden beter nog even in de onderzoekscentra blijven zitten," zegt Aarssen. Aarssen had eerder de leiding over de asielboot de Gö- teborg die in Zwijndrecht lag af gemeerd. Hoewel het straatwerk nog niet klaar is, is het centrum inmiddels operationeel. Aarssen: „Ais er noodsituaties ontstaan dan kun nen we mensen opvangen." Vol gens hem zal het AZC in ieder ge val volgende week open gaan. Hij verwacht dat dan vijftig procent van de vluchtelingen binnen is. De rest van de 250 bewoners arri veert zodra de bestrating klaar is. De directeur, die behalve in Zwijndrecht ook actief was in Dordrecht en 's-Gravendeel. heeft zolangzamerhand het imago van probleemoplosser opgebouwd. „Ik heb het etiketje van troubles hooter opgeplakt gekregen," grin nikt hij. Aarssen, die in het begin van zijn loopbaan werkzaam was in een jeugdgevangenis en in het bijzonder jeugdwerk in Dor drecht, werd afgelopen zomer nog door het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) ingezet in Bloemendaal en Wageningen. Het is voorlopig de bedoeling dat hij tot 1 januari 1997 in Strijen blijft. „Maar wat mij betreft blijf ik tot het einde van de rit," zegt Aarssen. Waarmee hij bedoelt tot aan het einde van deze eeuw, want het contract dat de gemeen te Strijen met het COA sloot, duurt vijfjaar. Doorstroming Aarssen verwacht dat problemen zoals die voorheen in andere asiel zoekerscentra onstonden over de toewijzing van woningen in het AZC Strijen niet al te veel meer zullen vookomen. Per 1 januari is immers de woningtoewijzing vol gens de Regeling Opvang Asiel zoekers (KOA) afgeschaft. Alleen mensen die in het bezit zijn van een defintieve verblijfsvergun ning. komen in aanmerking voor een huis. Aarssen: „Voorheen kre gen degenen die het langst in de centra zaten een woning. Ook mensen die nog geen verblijfsver gunning hadden. Justitie zei niks, maar ze kregen wel een woning. Nu komen ze pas voor bemidde- ling in aanmerking als ze in het bezit zijn van een verblijfsvergxm: ning. Dat schept duidelijkheid. Al zullen de wachttijden wel oplo pen." De meeste vluchtelingen in Strij en zijn afkomstig uit Somalië, Bosnië, Irak en Iran, overeen komstig het landelijke beeld. Vol gens Aarssen zal er weinig door stroming zijn naar Strijen vanuit het Onderzoekscentrum in buurgemeente 's-Gravendeel. „Omdat de doorstroming in een onderzoekscentrum veel sneller is dan in een AZC." verklaart Aarssen. „Daar verblijven men sen tussen de drie en zes maan den, hier om en nabij de achttien maanden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1