13 Directeur moet weg bij Noordvest Oud-wethouder Van der Schalk adviseert CDA FvdA-raadslld Roovers haalt uit naar ambtenaren lofterdams Oagfoiad Geen oude bussen meer Interim-bestuur wil nieuw management bij grootste woningstichting Aailtal abonnees 'Musis' groeit onverwacht snel Hennepplanten in woning Beroving mislukt Te snel gereden Winkeldieven aangehouden Rijbewijs kwijt Uurwerk Vlaardingen wil scheepvaart op Nieuwe Waterweg veiliger DE GROOTSTE EN DE MOOISTE IN VERÏü EN BEHANG: VAN LOENEN OP DE DAM IN SCHIEDAM TEL. Of O - 426 61 S 2 Waterweg Dinsdag 9 januari 1996 Vlaardingen In een woning aan de Petuniastraat in Vlaardingen heeft de politie gisteravond een hennepkwekerij aangetroffen. De agenten waren de woning binnen gegaan naar aanleiding van een klacht over wateroverlast Binnen troffen de agenten 33 bakken aan met daarin 132 plantjes. De politie heeft alle spullen inbeslaggcno- men. De bewoners waren niet thuis. Zondagavond werd op eenzelfde manier (wateroverlast) in Maas sluis een hennepkwekerij aange- troffen in een woning aan het Sparrendal. Schiedam Een onbekend geble ven dader heeft gisterochtend op de Singel m Schiedam gepro beerd een 24-jarige vrouw te bero ven van haar handtas. De dader JflWam vanaf het Emmaplein en v wei-het slachtoffer in de rug aan. Msar de Schiedamse verzette zich jvaarna de rover zonder buit in de richting van de Singelkerk 'vluchtte. Bij haar verzet kreeg de vrouw wel enkele rake klappen en schoppen te verwerken. Vlaardingen Bij een controle op de Maralhonweg in Vlaardingen heeft de politie gisteren 74 auto mobilisten betrapt op te snel rij den. In totaal passeeiden duizend voertuigen dc radarapparatuur. Ook op andere plekken m de stad zijn gisteren diverse verkeerscon troles uitgevoerd. Daarbij ging de aandacht vooral uit naar het ge drag van rijdend verkeer bij voet gangersoversteekplaatsen. Tij dens de controle bleek dat de au tomobilisten voetgangers voor rang gaven op de oversteekplaat- Schiedam Politiesurveillanten hebben gistermiddag in Schiedam drie winkeldieven aan gehouden. Het gaat om twee vrou wen (34 en 45 jaar) en een 47-jari- ge man, allen uit Den Haag, Per soneelsleden van het ABC-com- plex zagen het drietal diverse kle dingstukken meenemen en waar schuwden de twee surveillerende politiemensen. Deze zetten de achtervolging in op de wegren nende Hagenaars en konden hen op het St. Janshof inrekenen. De drie zaten vanmorgen nog steeds vast in een politiecel. Maassluis De politie heeft gis teravond in Maassluis het rijbe wijs van een 33-jarige Rotterdam mer ingenomen. De man reed slingerend over de Westlandse- weg en bleek bij controle onder imdoed van alcohol te verkeren. Hy blies 1,75 promille, terwijl 0,5 is toegestaan. Behalve zijn rijbe wijs werd ook de auto door de poli tie inbeslaggcnomen. Maar deze kan hij in de loop van vandaag weer laten ophalen. Over het te ruggeven van het rijbewijs moet de officier van justitie een beslis sing nemen. Vlaardingen De RET zet in Vlaardingen voortaan uitsluitend nieuwe bussen in. Dat antwoordt het openbaar vervoerbedrijf op vragen die Groenlinks onlangs stelde. Fractievoorzitter B.E. van der Velde had zich er begin vorige maand over beklaagd dat op bus lijn 56 veelvuldig oud materieel wordt ingezet. „De oude rode bus sen uit het jaar nul scheuren met veel kabaal door de stad, om van het ontbreken van enig comfort in die bussen nog maar te zwijgen," aldus Van der Velde. Volgens de RET had dit alles te maken met leiüngen die moesten worden uitgevoerd. Daarom wer den deze verouderde 'telbussen' eind vorig jaar ingezet. „Maar dit zal niet meer gebeuren," aldus de RET. De busmaatschappij heeft nu in een aantal groene bussen telapparatuur geïnstalleerd. Door Carel van der Velden Schiedam Het interim-be stuur van woningstichting Noordvest heeft in een ver trouwelijk gesprek het ont slag aangezegd van directeur A, Verdoes. Dat heeft voorzit ter H. Schoenmakers giste ren bevestigd. Verdocs, die vorig jaar bij de pri vatisering van het woningbedrijf nog mocht aanblijven ais direc teur, is volgens het bestuur met 'de juiste persoon die de enorme uitdagingen m de volkshuisves ting' in de toekomstkan sturen. Verdoes werkt ruim twintig jaar bij het vroegere Gemeentelijk Wo ningbedrijf. Hij klom op van tech nisch medewerker tot directeur. De bestuurlijke aankondiging dat het dienstverband wordt beem- digd mag volgens Schoenmakers met worden uitgelegd als 'een ne gatief oordeel met terugwerkende kracht'. „Als woningstichting worden we met geheel nieuwe uit dagingen geconfronteerd Er zijn minder subsidies en van het rijk moeten we meer de markt op. Het is voor Noordvest moeilijker om zich staande te houden. Dat stelt andere eisen aan het manage ment." Voor het einde van de week hoopt het interim-bestuur spijkers met koppen met Verdoes te slaan over de wijze waarop de arbeidsover eenkomst moet worden beëin digd. Schoenmakers verwacht dat beide partijen er in 'goed overleg' uitkomen. ,.Er is voldoende res pect voor eikaars positie. Van ont slag op staande voet is absoluut geen sprake. Verdoes is een man die een behoorlijke positie heeft opgebouwd." Problemen De grootste verhuurder van Schiedam heeft de afgelopen ja ren een turbulent bestaan ge kend In 1993 incasseerde de voor loper van Noordvest een record- verbes van 30,5 miljoen gulden. Het negatieve vermogen hep als gevolg van deze tegenvaller op tot 55,5 miljoen gulden De problemen ontstonden omdat het woningbedrijf in het verleden onvoldoende reserves had ge kweekt voor het plegen van on derhoud in Nieuwland en Groen- oord. Voor Nieuwland moest voor achterstallig onderhoud een voor ziening worden getroffen van 24,6 miljoen, voor Groenoord 22 mil joen gulden. Deze forse investe ringen leverden geen extra in komsten op, omdat een verhuur der alleen bij woningverbetering de huur mag verhogen „Het zou al te simpel zijn deze problemen Verdoes volledig aan te rekenen," zegt Schoenmakers. „In het verleden bepaalde de Schiedamse politiek het beleid bij Noordvest. Verdoes kon slechts adviseren. Als woningstichting opereren we slechts sinds één jaar in volle vrijheid. Het heeft geen zin de directeur publiekelijk op de snijtafel te leggen. Hij heeft dui delijk kwahieiten. Het gaat om de vraag of je het vertrouwen hebt dat hft het kan blijven doen." Tegen de achtergrond van de nij pende financiële situatie viel ver leden jaar na een paar maanden het bestuur uiteen. Er bestond in tern diepe verdeeldheid over de gewenste hoogte van investerin gen in 1092 woningen in Groen- oord-Midden. De Schiedamse po litiek trok daarna de handen af van Noordvest. Sindsdien vormt de raad van commissarissen on der leiding van Schoenmakers een interim-bestuur. Bij Noordvest wordt volgens Schoenmakers op dit moment hard gewerkt aan de opbouw van een vernieuwde structuur. In de toekomst krijgt de verhuurder een tweekoppige leiding. De solli citatieprocedure voor een eerste directeur is inmiddels in een ver gevorderd stadium. Deze persoon wordt onder meer verantwoorde lijk voor het strategisch beleid en het extern management. Doorkruist De in Schiedam levende verwach ting dat Verdoes zich in de toe komst bij Noordvest met het be drijfsmatig en technisch beleid zou gaan bezighouden, wordt door de ontslagaanzegging door kruist. Voor deze functie wil Noordvest na het afhandelen van het ontslag van Verdoes een nieuwe manager aantrekken. Directeur A. Verdoes geeft geen commentaar op de ontstane situ atie rond zijn positie. Werk is niet aan tijd gebonden. Sommige werknemers zitten in een vast ritme van negen tot vijf, voor anderen begint de dagtaak pas na kantoortijd. Of ver voor het nieuws van zeven uur 's morgens. Omdat het raderwerk van de maatschappij ook 's avonds, 's nachts en in het weekend gewoon doordjaalC Roe! Dijkstra-en-, Dennes van Wei overwerif^S, ongewone uren. - S 21.40 uur. Jan Ver buigh, assls~ tent Mieneer- der van de Westwfjkhal invlaardm- prullenbak- ken na afloop van de laat ste wed- SchiedamHet eind vorig jaar in Schiedam gelanceerde tijdschrift 'Musis, 'n nieuw elan' blijkt een groot succes. Bij de verschijning van het derde nummer van het culturele maandblad meldt eind redacteur Hans van der Sloot dat het aantal abonnees de duizend is genaderd. „Zelfs met de kerstda gen kwamen er faxen binnen met aanmeldingen." Ook over de losse verkoop is Van der Sloot niet on tevreden. Van der Sloot streeft naar een vast, betalend lezersbestand van tweeduizend personen. Dan kan het blad, dat elf maal per jaar ver schijnt, draaien zonder financiële steun van derden. Voor het eerste jaar ontving de stichting Musis een startsubsidie van de gemeen te Schiedam. In de loop van 1996 moet het blad voor zijn eigen inkomsten zorgen. Dat lukt, ook door de verkoop van advertenties, nu al heel behoor lijk, zegt Van der Sloot. De lezers reageren volgens schrij ver/journalist Van der Sloot on verwacht enthousiast op het nieu we medium. „Ik krijg na ieder verschenen nummer van 'Musis' meer reac ties dan ik ooit op één van mijn boeken heb gehad Als de aborS- neestijging nog drie maanden in I dit tempo doorzet, ga ik me afvra gen waarom nooit eerder iemand op het idee is gekomen een tijd schrift als dit uit te geven. Er blijkt gewoon behoefte aan te be staan," 'Musis, 'n nieuw elan' bevat arti kelen over stedebouw. architec tuur, kunst, politiek en sport. Hét is opgezet naar voorbeeld van 'SG', het tijdschrift van de Schiedamse Gemeenschap dat in de jaren zeventig ophield te be staan. Net als 'SG', combineert 'Musis' historische aspecten met de actualiteit. Het blad blijkt voor al in trek bij wat Van der Sloot 'de hoger opgeleiden' noemt en bij mensen die zich betrokken voe len bij de Schiedamse samenle ving, zoals leden van bewoners- verenigingen. Ook jongeren vormen een belangrijk deel van de lezers. Nieuw museum In het januari-nummer staan on der meer artikelen over het nieu we museum voor gedistilleerd dat dit jaar zijn deuren opent, een te rugblik op drie eeuwen De Kuy- per, een verhandeling over de in vloed die de metro zal hebben op de Schiedamse samenleving en een verslag van een reis die de kunstenaars Martin Moesman en Ad van Otterioo maakten naar Thailand. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben bij de minister van Ver keer en Waterstaat aangedron gen op maatregelen om de vei ligheid van het scheepvaartver keer op de Nieuwe Waterweg te verhogen. „Hierbij denken wy aan een ver plichting om op een eerder tijd stip sleepboten vast te maken en om gedurende de vaart op dit deel van de rivier -ter hoogte van Vlaardingen, red. - de an kers 'klaar om tc vallen' er. be mand te houden, zodat in voor komende gevallen nog tijdig de vaart uit het schip gehaald kan worden." Dat antwoorden b en w op vra gen van de Socialistische Partij. De gemeenteraadsfractie stelde naar aanleiding van een aanva ring in de nacht van 19 op 20 no vember van het afgelopen jaar de veiligheidsmaatregelen aan de orde. Op zondagavond 19 no vember, even na elf uur, werd de aan de steiger van Van Omme ren Tank Terminal in Vlaardin gen afgemeerde parceltanker Jo Aspen aangevaren door het Chi nese vrachtschip Xin Yang. Dat gebeurde nadat de stuurmachi- ne van de Xin Yang uitviel en vervolgens de hoofdmotor wei gerde achteruit te slaan. Als gevolg van de aanvaring bra ken de trossen en laadleidingen en dreven beide schepen onder invloed van de stroom naar de mond van de Vulcaanhaven. Door de aanwezige zijtankbevei- liging (dubbele huid) van de ge ramde Jo Aspen was de schade aan de ladingtanks beperkt, maar de bakboordtanks twee en drie -respectievelijk geladen met een ongevaarlijke smeer olietoevoeging en het giftige bu- tyloxitol- raakten wel lek. Door de druk van het buitenboordwa ter is er geen lading naar buiten gevloeid, maar daarentegen stroomde er wel water in de tanks. B en w stellen /ie SP gerust met de mededeling dat de communi catie tussen alle betrokken in stanties. inclusief Van Omme ren, goed heeft gefunctioneerd. Er was -onnodig bleek achter af- heel snel een ohescherm om de twee schepen getrokken en ook zijn allerlei metingen verricht, die overigens geen aan wezigheid van gassen en dam pen aantoonden. „Gedeputeeer- dc Staten van Zuid-Holland heb ben in het incident geen aanlei ding gezien de vergunning te herzien dan wel in te trekken," aldus het college. „Punt van overweging daarbij Is voor hen geweest dat het incident op zich geen directe relatie heeft met de overslagactiviteiten welke bij Van Ommeren Tank Terminal Vlaardingen plaatsvinden." Ver der stellen b en w dat de gevol gen van het ongeluk groter had den kunnen zijn, als de Xin Yang het schip op een andere plaats had aangevaren. Aan boord van de Jo Aspen bevon den zich diverse partijen chemi caliën, waaronder ook licht ont vlambare vloeistoffen. Desalniettemin antwoorden burgemeester en wethouders dat 'de veiligheidseisen van en voor de schepen en het bedrijf (Van Ommeren, red.) zeer zeker voldoende zijn. Daarom ook zoekt het gemeentebestuur het verkleinen van het veiligheids risico in de passerende schepen. En daarom is de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht de procedures voor het scheep vaartverkeer aan te passen. Met de door b en w voorgestelde maatregelen kan een schip in nood sneller reageren. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat had vanmorgen nog geen reactie paraat op het ver zoek van Vlaardingen. Schiedam Oud-wethouder J. VA van der Schalk van Rotterdam wordt tijdelijk de mentor van de CDA-fraclie in de Schiedamse ge meenteraad. Van der Schalk geeft daarmee uitvoering aan een ad vies van een speciale onderzoeks commissie, die onlangs de proble men binnen het CDA Schiedam analyseerde. Van der Schalk krijgt als opdracht mee de vastgelopen relaties bin nen de fractie weer vlot te trek ken. Hjj moet er tevens voor zorgen dat de fractie en het afde lingsbestuur weer soepel gaan sa menwerken. Een belangrijk ad vies van de onderzoekscommis sie, die onder leiding stond van oud-minister Van Dijk. luidde dat het CDA in Schiedam veel tijd en energie moet steken in pogingen de onderlinge verhoudingen te verbeteren. De problemen binnen het CDA kwamen in september naar bui ten na een reisje naar Zweden van de gemeenteraad. CDA-raadslid Schoenmakers gedroeg zich vol gens twee fractiegenoten tijdens deze reis met volgens de regels. Het gevolg was een hoogoplopend conflict, dat twee raadsleden en één bestuurslid ertoe bracht hun functies neer te leggen. De zes overige bestuursleden die tijde lijk terugtraden hebben sinds kort hun werk hervat. Van der Schalk is door het CDA als adviseur aangetrokken omdat hij de Schiedamse situatie rede lijk goed kent. De voormalige wet houder van Rotterdam, nu 65 jaar oud, is afkomstig uit Schiedam. Fractievoorzitter B. Kaptein is verheugd over de snelle benoe ming van Van der Schalk. „Ik kende hem uit de verte, destijds als wethouder van Rotterdam. Ik ben er heel blij mee dat de kamer kring iemand met grote ervaring heeft benoemd. Ik heb zaterdag voor het eerst met hem gespro ken. Gisteren heeft Van der Schalk voor het eerst de fractievergade ring bijgewoond. Over zijn werk wijze voeren we binnenkort ovgf- leg." Zie ook pagina pagina 15. Door Ben van Haren Vlaardingen—Het Vlaardingse ge meenteraadslid Peter Roovers er gert zich aan het tempo en de kwaliteit waarmee wordt gewerkt door de ambtenaren bij de Dienst Stadswerk. De PvdA'er zegt zich grote zorgen te maken over de snelheid bij de onwikkeling van de diverse bouwlocaties in Vlaar dingen. Ronduit woedend is hij over de manier waarop de nota 'Duur zaam bouwen' aan de gemeente raad is gepresenteerd. „Daarmee is een werkgroep een jaar bezig geweest en het resultaat is ge woon jatwerk. Alle teksten zijn letterlijk overgeschreven uit stuk ken die al lang in het land circule ren. De door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ver spreide methode 's-Hertogen- bosch wordt ons als een Viaar- dings stuk voorgehouden." In de raadscommissie voor stads ontwikkeling kregen de samen stellersvan de 'Vlaardingse' nota, waarin allerlei voorwaarden staan voor aannemers om milieuvrien delijker te bouwen, er ongemeen hard van langs van Roovers. „Het is exact de tekst van 's-Hertogen- bosch, er staat niks Vlaardings in. Behalve de toevoeging dat er een extra functiepiaats voor moet bij komen. Ik verdom het daaraan mee te werken. Duurzaam bouwen moet iets zijn wat m het gehele ambtelijke apparaat zit in- Peter (PvdA): 'Roe pen dat er mensen bu moeten ko men is weer zo'n gemak kelyke oplos sing. Archieftoto Jaap Rozenw Rotterdams gebakken. Gewoon een kwestie van anders denken. Het moet een mentaliteit zijn bij iedereen, van boven tot onder. Daar moet je he lemaal niet een mannetje of vrouwtje apart voor hebben, want dan komt er weer helemaal niks van terecht." Alle commissiele den sloten zich van harte bij de ti rade van Roovers aan en keurden de voorgestelde personeelsuit breiding bij Stadswerk af. „Roe pen dat er mensen bij moeten ko men is weer zo'n gemakkelijke oplossing," aldus Roovers. Het boze raadslid zegt nu al maanden regelmatig kritiek geuit te hebben over de ambtelijke prestaties. „De presentatie van het Plan Westwijk 2005 gaat ook zo verschrikkelijk knullig. Nog hebben we geen zicht op de ont wikkeling van het centrum en de financiële consequenties. Ik heb zowel in de commissie als in mijn fractie gewezen op de onnodige vertragingen die ik zie ontstaan. Ik heb bijvoorbeeld de stand van zaken van het bouwprogramma geturid en vastgesteld, dat mets op üjd gebeurt. Alles loopt min stens een halfjaar of een jaar ach ter. terwijl net twee voor twaalf is voor onze stad. Daarom maakte ik me over dat jatwerk bij 'Duur zaam bouwen' zo kwaad." Wil den Hartogh, tot hij op 1 ja nuari vertrok om bij de gemeente Pijnaeker het projectbureau voor de Vinexlocaties te gaan leiden hoofd ruimtelijke ordening bij Stadswerk, zegt zich over deze kritiek te verbazen. „Ik heb nooit de indruk gekregen van Roovers dat hij zich ergerde aan tempo en kwaliteit bij ons. Ik neb ook nooit van de wethouder hier iets over gehoord. Hij mag niet vergeten dat het bord van Stadswerk goed wordt volgeladen." Hartogh er kent wel dat er vertragingen zijn en dat het centrumplan voor de Westwijk nog ontbreekt. Hij vindt wel dat Roovers zich had moeten afvragen waardoor dat komt. „In zijn algemeenheid worden er goe de afspraken gemaakt tussen het bestuur en de ambtenaren, waar door iedereen weet waaraan hij toe is. Nu alleen wijzen naar Stadswerk vind ik niet juist, want zoals bij het centrumplan voor de Westwijk spelen andere afdelin gen (onderwijs en welzijn, red.) ook een rol. Komt er wel of geen unilocatie voor het onderwijs bij voorbeeld. „Het is wel waar dat de samenwerking tussen de ver schillende disciplines een punt van zorg blijft. De centrale sturing zou nog wel verbeterd kunnen worden, maar dat is een zaak van burgemeester en wethouders," reageert Hartogh. Zijn vertrek naar Pijnaeker heeft volgens hem niets te maken met de gang van zaken in Vlaardin gen. Hartogh: „In Pijnaeker is veel te doen aan bouwplanontwik keling in verband met de Vinex. Er zijn hier zesduizend nieuwe woningen gepland. Daarom heb ik gesolliciteerd, en omdat ik geen meubelstuk wilde worden in Vlaardingen, waar ik wel gewoon blijf wonen."'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1