13 'Staten zullen woningbouw in Dijkpolder afwijzen' Drie fi tifCTlTi'ili 1^ iliiiliiif "lf Toonkunstenaar laat Schiedammers zweven #v 1# Rotterdams Dagblad Alternatieven voor Maassluis liggen langs Nieuwe Waterweg Bezoekersaantallen van centrum gemeten J| ROLLATOR 379.00 Opstootje in winkelcentrum Aanrijdingen Taxichauffeur geslagen Hoger CAI- tarief voor Minder cliënten voor Halt Man nog steeds vast na verdrinking ex-vrouw AutomobielbedrijfJ. van Dijk Dochters b.v. schittevaerveg ik» officieel mercedes honda dealer biedt aan: ±500 auto's (nw, occ, dv. merken) tel. 010 - 4460446 (gp Waterweg Vnjdag 12 januari 1996 Schiedam Een grote groep jon geren is gisteravond slaags ge raakt met de politie van Schiedam. De jongeren veroor zaakten overlast in winkelcen trum de Nieuwe Passage, door on der meer aan de balustrade te hangen. Vorige week zijn de jeugdigen gewaarschuwd dat ze een bekeuring zouden knjgen als ze zich opnieuw onnodig zouden ophouden in het winkelcentrum. Eén Rotterdammer van 18 jaar is om die reden gearresteerd, maar- hij weigerde daaraan mee te wer ken. Toen de politie hem toch meenam, werden de agenten be laagd door een grote groep jonge ren Een andere Rotterdammer werd daarop eveneens in de kraag gevat, omdat hij probeerde een agent in de rug te schoppen. Te hulp geschoten agenten wisten het tweetal alsnog in een auto te krijgen. De groep probeerde de jongens daarop te bevryden, waarbij één Rotterdammer een politieman een kopstoot gaf. Ook hij is aangehouden, evenals een vierde Rotterdammer en een Schiedammer. Na de arrestaties viel de groep uiteen en keerde de rust terug in het winkelcentrum. Vlaardingen Een 72-jarige auto mobilist uit Vlaardingen is don derdagochtend met. rug- en nek- klaehten in het ziekenhuis opge nomen, nadat hij was aangereden door een auto. De 48-jange be stuurder daarvan had vermoede lijk te hard gereden en op de Ho- iysingel het rode licht genegeerd. Daarop botste hij tegen de auto van het slachtoffer, die links af wilde slaan. Ook een 27-jarige voetganger uit Vlaardingen is aangereden, door een 42-jarige automobilist uit Schiedam. Dit gebeurde nadat de voetganger wilde oversteken op de Van Hogendorplaan in zijn woonplaats. De man liep kneuzin gen en schaafwonden op. Schiedam Een onbekende man heeft donderdagochtend een taxi chauffeur uit Rotterdam op de Parkweg in Schiedam geslagen. De automobilist remde plotseling en parkeerde zijn wagen dubbel. De taxichauffeur die achter hem reed, sprak de man op zijn impul sieve gedrag aan. Daarop werd de man zo kwaad dat hij de taxi chauffeur sloeg. Deze liep rug klachten op en schaafwonden in zijn gezicht. De verdachte is weg gereden. Maassluis Het CAl-Westland gaat het tarief voor de kabelvoor ziening in Maassluis met bijna tachtig cent per maand verhogen. Hoewel de gemeente bij de ver koop van het kabelnet heeft be dongen dat de exploitant het maandtarief maximaal één keer per jaar met 15 cent mag verho gen, is het college van b en w deze week toch akkoord gegaan met de prijsstijging van ƒ14,24 naar ƒ15,02 per maand per huishou den. De kabelexploitant is tot de prijsstijging overgegaan vanwege verhoogde kosten door auteurs rechtelijke heffingen en belas tingmaatregelen. Door Peter de Lange Maassluis Een meerderheid in de Provinciale Staten van Zuid-Holland neigt ernaar woningbouw in de Dijkpolder af te wijzen. Tegelijkertijd gaan binnen de staten stemmen op om, als de provincie inderdaad een negatief besluit zou nemen, de gemeente Maassluis op enige manier compensatie te verle nen. „Maassluis zou dan in de gelegen heid moeten worden gesteld el ders in de stad een groot aantal huizen te bouwen," meent E. Groosman, statenlid voor de WD. Als alternatief noemt de in Maas sluis woonachtige politica twee terreinen pal langs de Nieuwe Wa terweg: het bedryfsterrein van Key en Kramer en een opgespo ten strook grond ter hoogte van de Westwijk. Maassluis heeft een intensieve lobby gevoerd om de Dijkpolder, nu behorend tot het grondgebied van Maasland, door middel van een grenscorrectie te kunnen in lijven. Het gemeentebestuur kijkt al jaren begerig naar deze polder, waar plaats is voor zo'n achttien honderd woningen. Provinciale Staten nemen op 19 januari een besluit over de bestemming van de polder. De Stadsregio Rotterdam steunt de aanspraken van Maassluis, maar Gedeputeerde Staten lieten vong jaar november weten dat zij woningbouw afwijzen. Provincia le Staten zullen zich waarschijn lijk aan dat standpunt conforme ren, verwacht PvdA-statenhd K. de Groen. Ook het CDA is nog niet overtuigd van de noodzaak de Dijkpolder te bebouwen. „De 53.000 huizen die tot 2005 in de re gio nodig zijn, kunnen ook zonder deze locatie tot stand komen." al dus CDA-woordvoerder A. Am- merlaan. Het clubje bestuurders, vertegen woordigers van diverse overhe den, dat de haalbaarheid van wo ningbouw in de Dijkpolder zou onderzoeken, heeft deze studie inmiddels gestaakt. Een belang rijk argument was dat de benodig de woningen ook elders gebouwd kunnen worden, Zwaarwegender nog is het feit, dat het in de polder StatenledenlietenzichgisterenrondlefdendoordebedrijfsftaHenvanLelylndustriesBVj'eendood paard' waar beter niet aan getrokken kan worden. Foto Roei Dijkstra gevestigde Lely Industries BV, een bedrijf dat landbouwmachi nes ontwerpt en test en een groot deel van de grond in bezit heeft. niet vrijwillig zal vertrekken. Verplaatsing van het bedrijf zou zoveel geld kosten, dat men op het Provinciehuis tot het inzicht is ge komen dat Lely 'een dood paard' is, waar beter niet aan getrokken kan worden. Wat precies de kos ten zijn om Lely te verhuizen dan wel te reorganiseren, lieten de di recteuren H. Mulder en J, J. M. Ham gisteren tijdens een bezoek van statenleden aan het bedrijf voorzichtigheidshalve in het mid den. Wel werden als het ware ach teloos bedragen van vele tiental len miljoenen guldens genoemd, die Lely heeft getnvesteerd in de Nederlandse en buitenlandse ves tigingen. Het voortbestaan van ai die vestigingen hangt volgens de directie volledig af van handha ving van het moederbedrijf op de huidige plek. Mulder refereerde voorts aan het jaar 1965, toen leden van de Twee de Kamer het bedrijf bezochten omdat Maassluis ook destijds al lobbyde voor inlijving van de Dijkpolder. „De Kamer wees die claim af omdat ons belang groter was dan dat van woningbouw. Terwijl we toen misschien half zo groot waren als nu." Besluiten Provinciale Staten vol gende week dat de Dijkpolder groen blijft opdat Lely er zijn pro totypes kan blijven testen, dan is voor Maassluis nog niet alles ver loren. Veel statenfracties vinden de wens van de gemeente om het woningbestand uit te breiden niet onredelijk. Om die reden zou Maassluis wellicht geholpen moe ten worden by het op andere loca-f ties realiseren van die plannen. Plaats voor nieuwe huizen is er onder meer op het onlangs door een projectontwikkelaar verwor ven Elementum-terrein aan de In dustrieweg. Bouwen langs de Nieuwe Waterweg is een andere optie. Ter hoogte van de Westwijk ligt nog een forse strook grond braak, Het doorWD-statenüd ge noemde Key en Kramer-terrein tussen de Waterweg en NS-station Maassluis-Centrum lijkt voorlo pig minder voor de hand te liggen. De daar gevestigde bedrijven (Key en Kramer, Conline Coatings en Ruberoid Nederland) zijn volgens een woordvoerder nog niet door de gemeente bena derd over verkoop van de grond. Een zegsman van de gemeente verklaart dat Maassluis op dit mo ment geen enkel concreet plan heeft voor woningbouw op het ter rein van de Ruberoid-fabriek. Wel wordt er onderzoek verricht naar de mogelijkheden het 'rivierfront te verbeteren'. Een uitkomst van dit onderzoek zou kunnen zijn dat woningbouw langs de Waterweg gewenst is. De resultaten van dit onderzoek worden komend voorjaar bekend gemaakt. Het kan verkeren. Meldden we deze week dat de ge meente Vlaardingen lange tijd op zoek geweest is naar het beeld De drie gra tiën, dat vroeger de tujn^ sierde bij de Plancius-7 school in de Westwijk. En dat dit bronzen kunstwerk van de Amsterdamse kun stenaar Auke Hettema na enig speurwerk toch terug gevonden Is bij het Zadki- ne College in Spfjkenisse. Groot is vervolgens de ver bazing bij Henk Horsten, directeur van de Vrije Aca demie in Vlaardingen, als blijkt dat op de begelei dende foto bij het verhaal het bewuste beeld hele maal niet staat afgebeeld. En hij kan het weten, want in een door hemzelf sa mengesteld boekje met al le beelden uit de harings- tad, staat wél het Juiste kunstwerk. Het abstracte beeld dat wij fotografeer den staat eveneens in de tuin van het Zadkine Colle ge, en leek door de drie sierlijk vormen in aanmer king te komen voor de titel De drie gratiën. Niet dus. Hoe het beeld wel heet en wie de maker is, dat ant woord blijft de school schuldig. Als goedmaker hierbij alsnog de juiste af beelding, van de drie vrou wenfiguren, voorstellende de drie volgelingen van Venus. Foto John de Pater Door Menno Haddeman Schiedam Wat klankschalen en boventoongezang al niet los kun nen maken by een Schiedams ge zelschap. Gisteravond toonde de vermaarde Danny Becher in Wijk centrum Nieuwland zijn kunsten op klankschalen, gong en andere harmonisch klinkende, rustge vende muziekinstrumenten. „Het begint, bzzz, in myn benen, gaat door naar myn buik, prrrr, bereikt vervolgens mijn hoofd waar het ronddraait, zjoef, zjoef en er, floep, uitvliegt." Voor som mige Schiedammers lijkt het de vraag of de avond werkelijk ten goede komt aan hun gemoeds rust. De avond in het wijkcentrum was georganiseerd door de Sehiedam- se Spirituele Vereniging Harmo- nia. Met gepaste trots was de komst van de uil Duitsland af komstige toonkunstenaar aange kondigd. Becher, getooid met een baard tot net boven de navel, is in de spirituele wereld een begrip. Een soort Danny Christian onder de boventoonzangers. Becher gedijt goed in de grote zaal van het wijkcentrum. Een dertigtal Schiedammers luistert aandachtig wanneer hij met Duits accent, honderduit praat over de rustgevende en genezende wer king van de klankschalen en het boventoongezang. De klanken die de schalen produceren dringen in de vorm van geluidsgolven diep het lichaam in. Wanneer iemand zich goed concentreert op het ge luid kan hij zich door de harmoni sche klanken voelen zweven. „Je verlaat eventjes je drukke li chaam om daarboven rustig rond te hangen. Even geen pijn, stress of andere aardse zaken." Een penetrante lucht van door de leden van de vereniging aange stoken wierookstokjes verspreidt zich in de zaal. Op de tafels staan veel kaarsen en diverse klank schalen uitgestald. Doordat de schalen evengoed voor slabak of soepkom kunnen doorgaan, is het net alsof er een enorme dis is aan gericht. Onderdeel van de avond is het na zingen van klanken die een schaal voortbrengt. Met een flin ke knots slaat Becher een van de schalen aan. Door de ijzeren kom dichtbij de microfoon te houden galmt het in de zaal alsof de bij eenkomst in een kerk wordt ge houden. „Mmmmm," zingt Be cher voor. „Hoor je, dat is een van de klanken." Hetpubhek krijgt er zin in en begint mee te zingen. Een verre van harmonisch geneu rie is het gevolg. Toch weet Be cher de mensen die de juiste toon zingen feilloos aan tc v,ijzen. Een wat minder succesvolle man, ach terin de zaal, probeert uit alle macht toch de goede toonhoogte te pakken te krijgen. Het pro bleem is echter dat hij al flink wat jaren de baard in de keel heeft en daarom een hemeltergend, vals gekerm voortbrengt. Ook de meegebrachte gongs laat Becher met onberoerd De koper kleurige platte deksel bespeelt de toonkunstenaar met een stevige paukenstok. Met m de ene hand de gong cn in de andere de stok wekt Becher de verbazing bij het publiek. 'Boouing'. Het geluid is diep en klinkt lang na Om de verschillende speelstijlen op de gong te laten zien, vraagt Becher een man uit het publiek de platte deksel vast te houden. Met twee kleine stokjes bespeelt de kunstenaar het instrument. „Je krijgt nu wel de volle lading." zegt hij tegen zijn assistent „Je leeft je eigen maar uit," reageert de man in plat Schiedams. De rustgevende werking van de instrumenten kan volgens Becher worden verhoogd wanneer zij op het lichaam worden geplaatst. Om dit te demonstreren plaatst Be cher bij drie aanwezigen een klankschaal op het hoofd. Een vrouw krijgt zo'n grote schaal op haar hoofd gezet dat haar mond nog maar net is te zien. Als marsmannetjes met metalen hel men ondergaan de gelukkigen de therapie Met een stok slaat Be cher op de schalen. Het publiek begint een beetje te lachen om het komisch ogende tafereel. „De klank kan door de mensen die de ze behandeling ondergaan wel vijf minuten lang worden ge voeld," meent de toonkunstenaar. „Dan gaan ze vast flink uitgerust naar huis," merkt een man een beetje spottend op Schiedam De gemeente Schiedam presenteert volgende maand het resultaat van een on derzoek dat is ingesteld naar het aantal mensen dat de Schiedamse binnenstad bezoekt. ïn Schiedam bestaat de indruk dat er na de opening van winkelcentrum de Nieuwe Passage veel meer win kelend publiek is, maar met harde cijfers kan die stelling tot dusver niet worden onderbouwd. De sta tistische gegevens worden onder meer ingezet om nieuwe winkels naar het Schiedamse stadshart te trekken. De tellingen werden m november van het vorig jaar verricht. Gedu rende een week werd het aantal passanten op achttien plaatsen in de binnenstad gemeten. ïn 1989 werd een vergelijkbaar onderzoek verricht. De resultaten worden op dit moment verwerkt. Een door de gemeente ingehuurd onderzoeks bureau heeft nog enkele weken nodig om het verzamelde statisti sche materiaal te verwerken. De opening van de Nieuwe Passa ge heeft flinke verschuivingen in het winkelbestand veroorzaakt. Doordat winkels naar het over dekte centrum verhuisden, ont stond elders in de binnenstad leegstand. Onder meer bedrijven als It's, Free Record Shop en Foto Niestadt verruilden hun oude plaats voor een onderkomen in de Nieuwe Passage. In de zogenoemde Grote Omloop stonden ten tijde van de opening van de Nieuwe Passage in sep tember zo'n dertig winkels leeg. Op dit winkelcircuit Hoogstraat/ Lange Kerkstraat/Broersvest groeide met name het achterste deel van de Hoogstraat uit tot een zorgenkindje. In december bleek de situatie licht verbeterd. Na het vinden van nieuwe huurders liep de leegstand terug van dertig tot twintig winkels. Recentelijk zijn er echter op nieuw enkele winkeliers opge stapt. Ditmaal vielen de klappen op wat als het goede deel van dei Hoogstraat wordt gezien, het stulr tussen de Koemarkt en het Stede lijk Museum. Met ingang van het nieuwe jaar hebben Alfa Schoe nen en Amiei hun winkel geslo ten. Het opdoeken van Amiei wordt geweten aan de crisis in de kledingsbranehe. De ontstane leegstand is een gevoelig verlies, menen winkeliers. Amiei was ge vestigd in een groot pand, waar vroeger kledingwinkel Coster haar nering dreef De commissie winkelontwikke ling van het Centrummanage ment poogt in samenwerking met makelaars en de gemeente Schiedam wat aan de leegstand te doen. Er wordt gestreefd naar een kwalitatieve invulling van de leegstaande winkels. De commis sie hoopt dat de nieuwe gegevens over het bezoekerstal in de bin nenstad potentiele ondernemers over de streep kunnen trekken. Zie ook pagina 15 Lopen op rolletjes I zithoogte instelbaar duwhoogte mstelbai gratis thuis afgesteld van 399.00 Ja, ik profiteer van uw aanbod en bestel per telefoon of door de ingevulde adver tentie aan Easy Post te sturen. Naam: Adres: Woonplaats: Betaling aan de bezorger. VlaardingenBureau Halt Water weg Noord West (Vlaardingen en Maassluis) heeft het afgelopen jaar minder elienten gehad dan in 1994: 235 tegen 281. Omdat het slechts om een kleine afname gaat, is daarvoor volgens H, Ker sten van Halt geen duidelijke oor zaak aan te geven. Bureau Halt zorgt ervoor dat jonge vandalen en daders van kleine (winkeldief stallen een aantal uren werk zaamheden verrichten. Door bij voorbeeld plantsoenen op te ruimen, graffiti te venvyderen of klusjes op te knappen voor gedu peerde winkeliers, blijven ze bui ten het strafrecht. Met andere woorden: ze werken in plaats dat zij -meestai de ouders- een boete moeten betalen. De politie in Vlaardingen verwees de mees te jongeren naar Halt: 98. Ook de vuurwerkoverlastteams van de korpsen in Vlaardingen en Maas sluis zorgden als vanouds voor een flinke aanvoer (78) van cliën ten. Buiten het illegaal afsteken van vuurwerk, werden de grootste groepen aangehouden in verband met vernieling, winkeldiefstal en overige diefstallen; respectieve lijk 37,32 en 28. De opvallendste afname viel te constateren onder de categorie baldadigheid: 11 doorverwijzingen tegen 34 in 1994. Maassluis De 46-jarige Ca- pellenaar die door justitie wordt verdacht eind november in Maassluis zijn ex-vrouw te hebben vermoord zit nog steeds vast. Het onderzoek van het Openbaar Ministerie ver loopt, zo meldt een woordvoer der, 'voorspoedig'. De ex-echtgenote van de Ca- pellenaar verdronk eind no vember in de haven van Maas sluis. Zij zat in de auto van de man die plotseling over de rand van de kade het water in gleed. De Capellenaar bevond zich op dat moment niet in de auto. Het tweetal was naar Maassluis gereden om daar spullen te kopen voor het nieu we huis van de vrouw. Justitie venvacht het onderzoek bin nen drie maanden af te sluiten. Tot die tijd blijft de CapeUe- naar in verzekerde bewaring. Volgens advocaat mr. A. H. J. Strak ontkent de man nog steeds dat er opzet in het spel is geweest. „Het is pijnlijk dat de man zijn ex-vrouw verliest cn in de gevangenis moet rouwen. Ik verwacht dat de of ficier er wel een rechtszaak van maakt. Veel kans geef ik hem echter met. Mijn ciiént is onschuldig aan de dood van zijn ex-vrouw."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1