14 Bacteriën saneren Gasfabriekterrein Luclitmobiel naar de Müllerpier CDA solliciteert ?t drukst naar burgemeestersposten Hippisch warenhuis ontredderd na zadeïroof Rijksrecherche onderzoekt 'wurging' in Noordsingel Toepassing revolutionaire Amerikaanse techniek veroorzaakt minder overlast Record voor centrale op Maasvlakte Onderzoek prijsafspraken op Kop van Zuid Streekplan Rotterdam Rotterdams Dagblad Dinsdag 16 januari 1996 Door Serga van Roon Rotterdam Verbijsterd en ver slagen, zo voelde het personeel van de ruitersport-zaak Hypora- ma in IJsselmonde zich vrijdag ochtend toen ze het grote gat in de muur zagen. Die nacht ervoor ble ken uit de immense winkel in paardensport-artikelen hon derdzeventig exclusieve zadels te zijn gestolen. Ook een partij halsters en een vrachtwagen wer den meegenomen. Voorlopige schade: tweehonderdvijftigdui zend gulden. Mischa Patutschnick, de 25-jarige assistent van eigenaar Steef Duindam, zag de afgelopen dagen een lange stoet van verzekeraars, glaszetters, reparateurs, en re chercheurs aan zich voorbij trek ken. Nog maar net bekomen van. de nasleep van donderdagnacht werd op maandag de rust weder om verstoord Zondagnacht bleek opnieuw te zijn ingebroken. Al thans een poging daartoe, want dit keer lukte het niet om binnen te komen. Hyporama ligt op een afgelegen plek, aan het einde van het bedrij venterrein in Hordijkerveld, pal langs het spoor Rotterdam-Dor drecht Die verlatenheid is wel licht de reden geweest dat de in brekers uitgebreid en, volgens de politie, urenlang hun gang kon den gaan. Mischa Patutschnick: „Eerst werd het toegangshek rond de parkeerplaats aan de straat gefor ceerd. Ze namen-een van onze DAF-trucks en ramden daarmee het hek aan de andere kant van de parkeerplaats. Zo konden ze de zijkant van het bedrijf bereiken, waar een gat in de muur werd ge maakt. Zo omzeilden ze de bevei- Ügingsdeteetoren. Daarna hebben ze de spullen in de vrachtwagen 'Connaisseurs', zo omschrijft de politie van het district Groot-IJs- selmonde de inbrekers. Een con clusie die Patutschnick ook al ge trokken had. >tHet was allemaal goed voorbereid en ze hadden duidelijk verstand van zaken. Ze hébben alleen de dure zadels meegenomen. Bovendien wisten ze blijkbaar dat er bij de deur de tectoren hingen, dus hebben ze de muur geramd op een blinde hoek vooi de beveiligingsapparatuur," Hyporama in IJsselmonde is de grootste zaak in Nederland op het gebied van ruiterspullen, en staat in Europa in de top-vijf. Anky van Grunsven en Jos Lansink, de dressuur- en springkampioenen van Nederland, zijn er land aan huis. Behalve de directe verkoop van alles wat met een paard te ma ken heeft, verzendt Hipporama ook spullen. Patutschnick: „We zijn de Wehkamp van de paarden- wereld." In de bijbehorende gids Horse Lover worden zelfs massa- gemiddelen en .zeewiercapsules voor de edele viervoeter aangebo den. Inbraak is iets nieuws voor het zes jaar oude bedrijf. Patutschnick loopt gelaten door het 'hippische warenhuis' langs de rekken met tientallen soorten bitten, zwepen en tuigjes. Er hangt een doordrin gende leerlueht. Hij wyst naar de hoek waar de zadeirekken staan, en waar een vierkant gat in de muur provisorisch is dichtge maakt. „Een magazijnmedewer ker ontdekte de braak, omdat het zo tochtte." De voorraad zadels is inmiddels aangevuld. Maar, zo be nadrukt Patutschnick: „Samen met de recherche en de verzeke ring hebben we een heel stappen plan gemaakt om de zaak nog be ter te beveiligen. Dat is inmiddels al gebeurd. Tot in het kleinste hoekje van het bedrijf hangen de tectoren." Volgens de politie zijn er geen aanwijzingen dat de dieven de zelfde zijn als die van anderhalf jaar geleden, toen bijna elke ma nege in de omgeving van Rotter dam melding maakte van zadel diefstallen. De daders werden nooit gevonden. Toch hoopt Pa tutschnick dit keer op wat meer succes, want het hippische we reldje is klein, zo weet hij, en een grote partij zadels, waarvan som mige een waarde hebben van ruim drieduizend gulden per stuk, verkoopt moeilijk. „Die hon derdzeventig zadels verkopen wij in hooguit in een jaar tijd. In Ne derland zal zo'n partij opvallen. En ook de vrachtwagen is iets wat je niet aan de aandacht onttrekt. Het is zo'n oude bruine Vendex- wageri, met een gele cabine," Geluk kan de daders trouwens niet ontzegd worden. Het particu liere beveiligingsbedrijf dat het bedrijventerrein in IJsselmonde 's nachts bewaakt, surveilleerde die nacht per auto. Ze zagen dat het hek van Hyporama open stond. En wel een gedeelte dat normaal gesproken niet eens open kan. Ze namen een kijkje, maar bemerkten niets opval lends. Dit gebeurde tijdens of na de inbraak. Maar, van kritiek op de beveiligers wil het personeel niets welen. Een medewerkster: „Het gat in de muur zat aan de zij kant, dus dat konden ze mei zien. En dat er een vrachtwagen miste konden ze ook niet weten. Er is er wel vaker een weg." De verzekeringsmaatschappij van Hyporama gaat een beloning uitloven voor degene die de gou den tip heeft. Over de hoogte van die beloning word nog onderhan deld met politie. In het kantoor achter de winkel wordt ondertussen koortsachtig overleg gevoerd. Moeten de direc teuren van het bedrijf, die op za kenreis zijn, nu terugkomen of niet? De meningen blijven ver deeld. Patutschnick nuchter: „De situatie is nu onder controle. Wat kan je nog meer doen? Hier in je slaapzak gaan liggen? Eens houdt het op." Rotterdam De rijksrecherche is ingeschakeld om de dood van een 31-jarige gedetineerde, afgelopen zondag in het Huis van Bewaring De Noordsingel in Rotterdam, te onderzoeken. Er is inmiddels sec tie op het lichaam van de man ver richt, zonder dat daarbij overi gens definitief de doodsoorzaak kon worden vastgesteld. In het Gerechtelijk Laboratorium zal nog een tweede onderzoek wor den gedaan. Een politie-arts had vlak na het incident geconclu deerd dat de gedetineerde door 'verstikking na verstikking' is ge storven. ^Verschrikkelijk' Advocaat mr, H.K. ter Brake, raadsman van de overleden man, noemt het 'verschrikkelijk' wat zijn cliënt is overkomen. Die zat vast nadat hij in september vorig jaar tot twee jaar cel was veroor deeld wegens vrouwenhandel - hij zou m Amsterdam een vrouw- hebben mishandeld en gedwon gen tot prostitutie. Besloten werd in hoger beroep te gaan bij het Hof in Amsterdam, waar de zaak in april of mei zou hebben ge diend. Lastpost Volgens mr. Ter Brake wa* zijn cliënt 'detentie-ongeschikt'. Hij stond bekend als een lastpost, iets waarmee het detentiesysteem vol gens de raadsman niet kon om gaan. „Hij had een grote bek, kon niet tegen gezag," zegt hij Omdat er sprake was van hoger beroep, ging zijn cliënt niet naar een ge vangenis, maar een huis van be waring. Eerst in Hoogeveen, Sit- tard, Maastricht, De Schie in Rot terdam, weer naar Maastricht. Amsterdam, opnieuw De Schie en tenslotte De NoordsingeL Mr. Ter Braken,,Er is gesold met mijn cliënt. Voor mij is duidelijk dat het systeem fout is. Ze moeten ook kunnen omgaan met lastige verdachten, en daarop zijn inge steld. Je kunt de problemen niet oplossen door iemand te wurgen." Eerdere pogingen van de advo caat om iets te veranderen aan de situatie van zijn client liepen op niets uit. Ruzie De gedetineerde had afgelopen zondag ruzie gekregen met een mede-gedetineerde over het ge bruik van een telefoonkaart. Dat liep zo hoog op, dat het personeel van De Noordsingel een vechtpar tij vreesde. De man werd geboeid, met de handen op de buik, en naar een observatiecel gedragen. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Verstikking, luidde de eerste diagnose. Mr. Ter Brake houdt het erop dat zijn cliënt op weg naar de observa tiecel is gewurgd. „Dat moet door die bewaarders zijn gebeurd, dat kan toch met anders? Gepast ge- w'eld, zoo.-> dat netjes heet. Kijk, van opzet zal geen sprake zijn ge weest. Maar in hoeverre was het geweld proportioneel? Hoe is het verzet gebroken, en was dat de goede manier? Het lijkt me van niet, als je iemand door wurging om het leven brengt." Volgens de betrokken bewaarders is er van onjuist handelen geen sprake geweest. ..We zullen nu op de uitslag van de sectie én op dat onderzoek van de rijksrecherche en de Rotterdamse recherche moeten wachten," verzucht Ter Brake. Pas daarna zal hij, samen met de familie van de man. beslis sen of hij aangifte zal doen van doodslag of dood door schuld. Te vens wil hij het in zijn ogen falen van het deientiesysteem aan de kaak stellen. Rotterdam Speciaal gekweekte bacteriën worden binnen kort ingezet om de bodemverontreiniging op het voormalige Gasfabriekterrein in Kralingen op te ruimen. Begin april wordt een eerste proef genomen om de organismen met be hulp van water in de vervuilde grond te brengen. Deze revolutionaire Amerikaanse techniek wordt toegepast omdat deze veel minder overlast veroor zaakt voor de buurt dan afgra ving. Op het terrein wordt op dn moment op grote schaal grond af gegraven. Het vervuilde mate riaal wordt naar elders vervoerd. De bacteriën kunnen slechts wor den ingezet op een stuk grond langs de Oudedijk omdat ze uit sluitend belangstelling hebben voor olie-achtige stoffen. Het grootste gedeelte van het terrein is vervuild met diverse stoffen. „Olie bestaat moleculair gezien uit ketens en deze beestjes knip pen die ketens in stukken," ver duidelijk projectleider E. Schol ten. „Doordat de chemische sa menstelling verandert, verandert ook de werking. Die is niet langer schadelijk." Het is niet zeker of de proef een succes zal zijn, omdat het inbren gen van bacteriën vrij lastig is. De beestjes worden doorgaens ver- voero in water, maar water dringt moeilijk door in kleigrond. Het gebiedje bij de Oudedijk is welis waar zanderiger dan de rest van het saneringsterrein, maar de grond moet door boren en trillen toch losser worden gemaakt. Mis lukt de bacteriologische reini ging, dan zal een zeepachtige sub stantie de bodem worden inge pompt, om de grond als het ware te wassen. Bacteriologische reiniging wordt terughoudend toegepast omdat er kans bestaat dat de beestjes na het consumeren van de verontrei niging trek krijgen in andere stof fen. „Dat is in principe mogelijk," zegt Scholten. „Maar hier zullen ze gewoon afsterven nadat de olie in de grond is afgebroken. Er is verder niets in de gTond dat voor hen interessant kan zijn." Het kabinet heeft onlangs 25 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor de start van het Nederlands Onderzoeksprogramma Biotech nische In-Situ Saneringen (NOBIS). Het doel van dit pro gramma is het ontwikkeien van bacteriologische reinigingstech nieken die zonder overheidssteun kunnen worden toegepast. J¥J- V; - Rotterdam Soldaat Marcel van den Berg uit 's-Gra- vendeel wordt er toch even stil van als hij de eerste van zijn collega's over de balustrade van de Euro mast ziet klimmen om langs een dikke kabel vanaf 90 meter hoogte helemaal naar de Müllerpier te 'togglen'. „Toen we dit hebben geoefend bij de kazer ne was ik ziek," verklaart Van den Berg. Als hij zelf op hot buitenste randje van het terras staat sluit hij de ogen, buigt volgens instructie door de knieën en strekt hij de armen. Van een echte afzet is geen spra ke. Na de eerste meters glijden opent Van den Berg de ogen en schreeuwt hij weer vol bravoure: „De mazzel." 's-Gravendeler Marcel van den Berg en 59 collega's zijn zondagavond begonnen aan hun afsluitende ba sistraining van de Luchtmobiele Brigade. Vanuit Gelkenes (bij Schoonhoven) per boot naar Rotter dam. Gistermorgen moest vanaf de Van Ghentkazer- ne per rubberboot helemaal naar de Parkhaven wor den gepeddeld. Daar, bij de Euromast stond het meest spektacukure deel van de oefening Fearless Falcon op het programma. De leden van het schoolbataljon moesten er eerst vanaf de brug (op 36 meter hoogte) 'abseilen', dan te voet naar boven (90 meter) om dan doodleuk over de rand te stappen en naar de Müllerpier te glijden. Dubbel gezekerd. Dat wel, maar toch... „Nee, het is geen hoogtepunt," vertelde soldaat Van Dp. „Het gaat om het moment Jk zou het wel tien keer willen doen." Grenadier 1 Roland Willemsen uit Spijkenisse is al ruim twee jaar in het bezit van de fel begeerde rode baret. „Het kan mij niet hoog genoeg zijn," vertelt hij terwijl hij toe kijkt. Zijn rol beperkt zich tot een de monstratie abseilen vanaf een hoogte van 90 meter. ,JMaar als het schoolbataljon straks klaar is, dan glij ik ook zo naar de Müllerpier, als het even kan met de handen los," kondigt hij aan. Het zogeheten 'tokkelen' lijkt kinderspel. Het is ook niet moeilijk, wil sportinstructeur luitenant W. Ho- gendoorn doen geloven. „Het is meèr een kwestie van het overwinning van angst, het hebben van ver trouwen in het materieel en het vertrouwen op de deskundigheid van collega's." Oefening Fearless Falcon duurt nog tot vrijdagmor gen als om precies acht uur de laatste mars eindigt bij de poort van de Oranjekazerne in Schaarsbergen. Daar vormen dan familieleden traditioneel de ere haag voordat generaal Bastiaanse de rode baretten zal uitreiken. Tot dat moment moet nog een zwaar oefenprogramma worden afgewerkt op Voon.e-Put- ten, Schouwen-Duiveland, Zeeuws-Vlaanderen en in West-Brabant. Gisteren had ook Euromast-administrateur Bouke Visser de dag van zijn leven. Onder het toeziend oog van 'zijn' directeur W. G. van Hartesveld gleed ook hij van 90 meter hoogte naar de voet van de Euro mast „Nu nog 2ien dat ik ook kan togglen naar de Müllerpiersprak hij na zijn geslaagde 'landing'. Ook die wens werd gehonoreerd. 'Een eitje' roepen som mige solda ten van het schoolbatal- jonm van de Luchtmobiele Brigade voor af. Maar op het buitenste randje van de Euromast moeten de meesten flink slikken voor dat zijn vanaf een hoogte van 90 meter naar de Mül lerpier glij den. Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Rotterdam Met de onafgebro ken levering gedurende 10.700 uur van elektriciteit heeft de cen trale van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) op de Maas vlakte een nationaal record gebro ken. Wat de nieuwe recordtijd zal worden, valt volgens het elektrici teitsbedrijf niet te zeggen. De be wuste eenheid 1, waarop het re cord wordt bijgeschreven, draait nog altijd door. De Maasvlakte centrale behoort met haar twee eenheden tot de meest betrouw bare van ons land. De centrale, die met stookolie wordt gestookt, neemt met de hoge leveringsze kerheid ook in Europees verband een toppositie in. De laatste tijd sneuvelden op de Maasvlakte di verse records. In de tweede helft van het vorige jaar werd het re cord behaald van de langst in be drijf zijnde kolengestookte cen trale. Het exploiteren van een centrale als op de Maasvlakte is gecompliceerder dan de 'schone' aardgascentrales. Het onderhoud ervan vergt veel kennis en erva ring, ook al omdat een kolencen trale is uitgerust met verschillen de milieu-voorzieningen. Rotterdam De Economische Controledienst (ECD) gaat onder zoeken of bouwbedrijven bij de Kop van Zuid in Rotterdam ver boden prijsafspraken met elkaar hebben gemaakt. De ECD doet dit naar aanleiding van signalen dat er bij het miljardenproject wei eens te hoge prijzen kunnen zijn gerekend voor de bouw van hui zen, kantoren, wegen en bruggen. De ECD heeft op dit moment al drie onderzoeken in de bouwwe reld lopen om overtreding van de Wet op de Economische Mede dinging op te sporen. In een daar van is al gebleken dat de bouwers prijsafspraken hebben gemaakt. Met de concurrenten werd afge sproken niet onder een bepaalde prijs te werken. De ondernemer die het werk toebedeeld kreeg, be taalde daarvoor driehonderddui zend gulden aan zijn 'collega-con currenten' als beloning. Aanlei ding voor de onderzoeken zijn aangiftes van opdrachtgevers en buitengesloten bouwbedrijven. De onderzoeken van de ECD vloeien voort uit de nieuwe be voegdheden van de dienst. Tot nog toe mocht deze pas ingrijpen bij een reaelijk vermoeden naar strafbare feiten. Sinds vorig jaar mag dat ook zonder zo'n vermoe den. Daardoor kan de dienst vol gens het ministerie van Economi sche Zaken de bouwwereld stel selmatig controleren. In een eer dere zaak bij een bouwproject op de Veluwe heeft een dergelijk on derzoek al geresulteerd in een schikking tussen een bouwonder nemer en een opdrachtgever van een miljoen gulden. Door Henk de Kat Den Haag Politieke partijen die klagen over het buitensporig gro te aantal CDA-burgemeesters. zouden mensen uit hun eigen kring meer moeten aansporen tot solliciteren zodra zich weer een vacature aandient. Dit is het ad vies van de Zuidhollandse com missaris van de koningin mevrouw ir. J.M. Leemhuis. Leemhuis heeft, sinds september 1994. te maken gehad met acht burgemeestersbenoemingen. Daarvoor kwamen in totaal 275 sollicitaties binnen, waaronder 101 brieven van CD A-leden. De drie andere grote fracties waren beduidend minder vertegenwoor digd: 65 kandidaten van de WD 57 van PvdA, 21 van D66 en 31 van een overige politieke signatuur. „Als sommige partijen zich onder gewaardeerd voelen bij burge meestersbenoemingen, dan komt dat ook door hun beperkter aantal kandidaten," weet Leemhuis. „Je moet namelijk voldoende gega digden hebben om een goede kwaJiteitskeus te kunnen maken, want er zit altijd kaf onder het ko ren. Het CDA treedt altijd in gro ten getale aan, ongeacht de poli tieke kleur van de vertrekkende burgemeester." Die ijver vanuit het CDA wordt ook beloond, leren de cijfers van de commissaris. Van de 275 solli citanten gaf Leemhuis zestig na men door aan de acht gemeente raden die op zoek naar een burge meester waren. Het CDA kwam in deze schifting met 21 serieuze kandidaten het best uit de bus, op afstand gevolgd door WD (15), PvdA (13), D66 (4) en andere par tijen (7). De strategie var» het CDA werkt dus. Dat blijkt ook uit hun hoge aantal burgemeesters. De chris ten-democraten hebben 41 van de 95 posten in Zuid-Holland. Sta tenleden van WD en D66 zeiden te vrezen dat het nog jaren zal du ren voor hun.achterstand zal zijn ingelopen. Leemhuis: „Ik zou bij na zeggen; roep goede kandidaten uit uw kring op toch vooral te re flecteren." De bezorgdheid van VVD en D66 werd ook gevoed door de opmer king van de commissaris dat ze met haar collega's uit de andere provincies heeft afgesproken om 'speciale aandacht' te geven aan het voordragen van burgemees ters die op straat komen te staan door opheffing van hun gemeen te. Leemhuis erkent dat de overver tegenwoordiging van CDA-burge meesters nog wel even zal duren. Wel zei ze een andere stijl te vol gen dan haar voorganger Patijn, die een unaniem voorgedragen kandidaat van een gemeentelijke vertrouwenscommissie altijd zon der problemen ook als zijn num mer één doorgaf aan de minister van Binnenlandse Zaken en de Kroon. Leemhuis daarentegen wil van een voordracht vanuit de ge meenteraad kunnen afwijken, zo zei ze, 'juist ook om eens iets te kunnen corrigeren'. „Ik heb dat tot nu toe slechts één keer ge daan, maar ik wil die vrijheid wel hebben." Van de 275 sollicitatiebrieven die Leemhuis tot dusverre ontving, waren er zeventig van een vrouw (25 procent). Zuid-Holland telt thans twintig procent aan vrouwe lijke burgemeesters. Insprekers moeten tegenwoordig professionals zijn, anders gaan zc al gauw de mist in. Ais je het goed wilt doen, heb je er serieus een dagtaak aan. Dat is voor eenvou dige burgers met een baan niet op te brengen en daarom is het maar goed dat er belangenbehartigers bestaan. Neem nu het stuk dat vanaf vrij dag als streekplan Rijnmond door het leven zal gaan. Vrijdag wordt het door de Provinciale Staten van Zuid-Holland vastgesteld. Tot op dit moment heet het officieel: interim-beleidsnota Ruimtelijke Ontwikkeling Stadsregio Rotter dam, afgekort toti-BR. Die afkor ting wordt alleen gebruikt door een elite van beleidsambtenaren, want in het café hoefje daar niet mee aan te komen. Gelukkig ge ven Gedeputeerde Staten gehoor aan mijn oproep om er een be schaafde naam aan te geven. Zelf had ik gekozen voor streekplan Rotterdam, maar GS adviseert streekplan Rijnmond, om te bena drukken dat het niet alleen op de gemeente Rotterdam slaat, maar ook op de omgeving. Het was al een paar jaar geleden prof. mr. dr. Jan Simons van de Kamer van Koophandel, die de suggestie deed om de Rijnmond voortaan gewoon Rotterdam te noemen, en daar ben ik voor, maar GS dus kennelijk niet. Het i-BR is de af korting van een gekke titel waar Rotterdam in voorkomt, maar als .het een normale titel krijgt, schijnt het ineens Rijnmond te moeten heten. Het zal de massa ontgaan zijn dat er een i-BR was. Wanneer vrijdag het streekplan Rijnmond vastge steld zal zijn, zullen bewoners- groepen opstaan met de klacht: „Wat, streekplan!? Waarom is daar geen inspraakprocedure voor geweest?" Daarmee begint het al. Er was wel inspraak. Er zijn 74 zienswijzen kenbaar gemaakt aan de provin cie, variërend van de Kamer van Koophandel tot Natuurmonu menten en Het Zuidhollands Landschap, met succes, want het streekplan toont nu wat groener. Wie geen zienswijze kenbaar heeft gemaakt, kan straks altijd nog een bezwaarschrift indienen. Dat zal vast gebeuren, gelet op het aantal vliegveldtegenstanders. Inspreken of protesteren tegen het streekplan alias i-BR is echter bij lange na niet afdoende. De di verse overheden maken ook nog aanvullende plannen of plannen die de streekplanprocedure ge woon doorkruisen, denk aan het ROM-project Rijnmond over een economisch en milieukwalitatle- ve havenon (wikkeling, de Mari- cor-studie over de infrastructuur tussen Maasvlakte en Ridder kerk, het verstedelijkingsbeleid Vinex, het deelplan Abtswoude in Midden-Delfland, de herziening van het Integraal Plan Noordrand Rotterdam (IPNR), de herstructu rering van de rivierzone in Schiedam en Vlaardingen, de be stemming van de Oranjebuiten- polder tussen Hoek van Holland en Maassluis, het structuurplan IJsselmonde met de bouwlocatie Smitshoek, het oprekken van het geluidsniveau rond de Waal- en Eemhaven, de studie naar een Hogesnelheidslijn, de aanleg van de Betuwelijn, de milieu-effec trapportage over rijksweg 19 (A 4), het Groenstructuurplan - en zo kunnen we nog wel even door gaan. Dikke kans dat het ene plar. het andere beïnvloedt. Een beginnen de inspreker weet in de verste verte niet welk plan het belang rijkst is en welke plannen lager in de beleidshiérarchie zitten, maar je hebt kans dat als je één in spraakprocedure vergeet, je ei genlijk met de andere aan een on begonnen karwei bezig bent. „Waarom hebt u dat toen en toen niet gezegd, toen het i-BR werd vastgesteld?" kun je ooit bij de Raad van State te horen krijgen. De democratie holt er op achter uit, als de situatie zo onoverzich telijk blijft ais ze nu is. Daarom kan het tussentijdse regiobe stuur, de Stadsregio Rotterdam, beter nog vandaag dan morgen plaatsmaken vooreen normaal gekozen provinciebestuur. Dan kunnen we ook al die interge meentelijke regelingen met hun apparaatjes saneren en wordt de politiek weer inzichtelijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2