12 Miljoenentekort schoolonderhoud Langdurig werklozen aan de slag in gevangenis Rotterdam wil voorrang geven aan opknap openbare scholen Politie investeerde extra geld in camera's en radar Beloning voor gouden tip taximoord verdrievoudigd Slalom langs lantaarnpalen -- Politieman beschrijft geschiedenis van zijn vak CD en CP -86 willen samen demonstreren Ook studenten willen velden van Excelsior Nieuwe baas Zeemanshuis Groothandelaar onderscheiden Oud-kamerlid secretaris Stadsregio Schippers zijn tevreden over Rivierpolitie Groenbedrijven manipuleerden niet erg slim Man krijgt kogel in hoofd Geschoten op drie woningen Twaalf junks aangehouden Hennepkweker opgepakt Pistool in wasmachine Zadelwagen gevonden Rotterdams Dagblad Donderdag 18 januari 1996 Rotterdam „Als je vroeger bij de politie wilde, moest je je naam kunnen schrijven en grote handen hebben." zegt de Rotterdamse politieman Frank vai"» Riet. Schrijven kan hij zeker, maar z'n handen zijn met groter dan gemiddeld. Van Riet is de auteur van het boek T'Uwen dienst, waarin hij de geschiedenis beschrijft van de Nederlandse politie vanaf de Mid deleeuwen tot 1940. De 31-jarige Van Riet is gek op geschiedenis, het liefst rijk geïllustreerd. Zes jaar lang gebruikte hij elk uurtje vrije tijd om zich te verdiepen m de histo rie van zijn vak. Van Riet woont in Heerjansdam, een dorp tussen Rotterdam en Dordrecht. Hij werkt bij de afdeling Bijzondere Wetten van het Rotterdamse bureau Zuidplein. „Ik wilde een boek schrijven dat voor iedereen inte ressant is. dus niet alleen voor de vakgenoten." ver telt hij. ..Daarvoor heb je het standaardwerk Van Nachtwacht tot computer macht, maar dat is veel te wetenschappelijk. Veel tekst, nauwelijks illustra ties." Uitgeverij Scriptum in Schiedam had wel interesse in een boek van een wat luchtiger gehalte, maar het moest wel de landelijke geschiedenis beschrijven. Van Riet: ..Toen de politie-reorganisatie een feil was. zijn veel korpsen hun eigen geschiedenis gaan be schrijven. Ze werden immers opgeheven. Ik heb er dankbaar gebruik van gemaakt." Van Riet geeft niet alleen een chronologisch over zicht van de politiegeschiedenis, maar schetst ook een beeld van de sociale omstandigheden van politie mensen door de eeuwen heen. Wat waren het voor mensen, wat voor uniform droegen zijwelke wapens bezaten ze en hoe waren hun opsporingsmethoden? ,AJs je terugkijkt, zie je dat er niet zoveel is veran derd. Er gebeurde vroeger ook een hoop narigheid, alleen kwam niet iedereen dat te weten. Politiemen sen waren vroeger veel vaker het doelwit van aansla gen en moord dan nu. Als een veldwachter begin de ze eeuw een stroper wilde aanhouden, dan werd hij beschoten. Vaak was zo'n man alleen actiefin een ge meente. Hij kon in nood geen assistentie roepenal dus Van Riet De huidige politiefunctionaris heette in de Middel eeuwen rakker, de commissaris was de schout. Van Riet beschrijft dat ze niet alleen de orde moesten handhaven, maar dat ze vaak eigenaar waren van een bordeel. Dat betekende inkomsten en voor het bordeel toezicht. Ten tijde van de Franse overheer sing. begin 19e eeuw, werd de politieman agent ge noemd en weer later kwam de benaming veldwach- ter. Deze betiteling wordt vaak geassocieerd met de tele visiefiguren Bromsnor en Swiebertje. En dat is een beetje terecht. „De veldwachter zat inderdaad regel matig bij de burgemeester thuis. Hij zorgde zelfs dat het gemeentehuis schoon was. In Puttershoek had de veldwachter twee cellen in huis. Zijn vrouw kook te voor de arrestanten," weet Van Riet. Volgens de Rotterdamse politieman werd de politie-, organisatie in de loop der tijd steeds onoverzichtelij ker. „Je kreeg de marechaussee, rijksveldwachters, veldwachters, politietroepen en specialisaties als de havenpolitie. Dan is het nu beter geregeld." Over het aanzien van de politie heeft Van Riet weinig kunnen ontdekken. Het waren hardwerkende men sen, die soms diensten draaiden van 48 uur tegen een karig loon. En ook toen reden politiemensen zo nu en dan een scheve schaats. Ze gingen zich volgens Van Riet nogal eens te buiten aan overmatig drankge bruik. De IRT-affaire heeft nu het aanzien van de politie ge schaad, maar Van Riet kwam tijdens zijn speurwerk voorvallen tegen die ook niet mis waren. Zo werd in 1924 in Baara een zwerver opgesloten in een cel. De man kreeg wat brood en werd vervolgens vergeten. Zestien dagen later werd hij dood in de cel aangetrof fen. Frank van Riet is al druk bezig met een vervolg op zijn boek. Het gaat over de politiegeschiedenis vanaf 1940 tot 1957, toen de nieuwe Politiewet werd aangenomen. „Over de oorlogstijd valt veel te schrij ven. Ik heb alleen moeite met het onderwerp goed en fout in de oorlog. Getuigen kunnen melden dat ie mand fout was, maar als je dan verder onderzoekt, blijkt het tegendeel waar. Je moet daar secuur mee omgaan. Dat geldt ook voor de Nederlandse politie in voormalig Nederlands-Indië. Ik -wil daar een apart boek aan wijden." Rotterdam De extreem-rechtse partijen CD en CP '86 hebben samen toestemming gevraagd voor een demonstratie in Rotterdam. De manifestatie, die op zaterdag 3 februari moet plaatshebben, staat in het teken van het verbod van enkele scholen in Rot terdam en Den Haag op het dragen van rood-wit- biauwe vlaggetjes op zogenaamde bomberjacks. De gezamenlijke aanvraag duidt er op dat de twee ex treem-rechtse partijen toenadering tot elkaar zoe ken. In het verleden boterde hei niet gced tussen de CD van Janmaat en de radicalere CP'86. Volgens het Rotterdamse CP'86-gemeenteraadslid M. Freling zullen de twee partijen dit jaar vaker samenwerken. De aanvraag voor de betoging op 3 februari is behal ve door Freling ook ondertekend door het Utrechtse CD-raadslidM. de Regt. In december heeft Freling ook toestemming ge vraagd voor een demonstratie. Burgemeester Peper gaf toen geen toeslemming om op zaterdagmiddag in het centrum van de Maasstad te demonstreren. Wel mochten de aanhangers van CP '86 in de ochtend uren een manifestatie houden op de Mulierpier. Fre ling gelastte de betoging daarop af. Desondanks ver schenen op zaterdag 23 december grote groepen jon geren in de omgeving van het Centraal Station. Door mz- an extra manschappen, waaronder de Mobiele Een na id. kon de politie voorkomen dat het tot een demonstratie kwam. Rotterdam Om de studentensport een stevige im puls te geven, kijkt de Stichting Studentenvoorzie ningen Rotterdam, sinds kort met extra interesse naar de velden van de voetbalclub Excelsior. De be sprekingen over het gebruik bevinden zich nog in een zeer pril stadium, meldt het universiteitsblad Quod Novum, maar mocht Excelsior (met of zonder SparUy naai het Capelse bedrijventerrein Rivmm verhuizen, dan heeft de universiteit zeker belang stelling. De gemeente Rotterdam heeft de stichting meegedeeld dat er mogelijk ook velden vrij komen bij de Van Ghent-kazerne. Mochten de studenten van de Erasmus Universiteit de beschikking over de ze velden krijgen dan kan men zich eindelijk vol waardig met studentensport bezighouden. Rotterdam De gemeente Rotterdam komt 39 miljoen gulden te kort om het achterstallig onderhoud aan de basisscholen en de scholen in het speciaal onderwijs aan te pakken. Een in ventarisatie van alle gebreken aan deze scholen heeft uitge wezen dat 124 miljoen nodig is. Voor het wegwerken van houtrot en asbest en voor het aanbrengen van brandwerende voorzieningen heeft de gemeente slechts 85 miljoen gulden beschikbaar. Het tekort voor het wegwerken van achterstallig onderhoud is groter dan gedacht Een rapporta ge in 1993 ging nog uit van een be drag van 97 miljoen voor de basis scholen en de scholen in het spe ciaal onderwijs. Voor het scholen in het voortgezet onderwijs was toen 27 miljoen gulden nodig. Voor deze laatse groep scholen heeft de gemeente in 1994 ruim 22 miljoen gulden ter beschikking gesteld. Het verschil in de inven tarisatie tussen '93 en nu is te ver klaren doordat de gebreken aan de scholen in de tussenliggende periode verder zijn verslechterd. Bovendien zijn de kosten voor het wegwerken van het achterstallig onderhoud in de achterliggende jaren gestegen met ruim tien pro cent. Probleem bij de aanpak van de ge breken is de vaste verdeelsleutel die geldt tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs. Het ge meentebestuur wil dat de scholen die er het slechtst aan toe zijn - en dat zijn in de praktijk veelal openbare scholen - het eerst wor den aangepakt. Maar volgens de wet hebben de rooms-katholieke. protestants-christelijke en islami tische scholen recht op verhou dingsgewijs evenveel geld als de openbare scholen. Gesprekken met de schoolbestu ren in het bijzonder onderwijs, om voor dit probleem van de vaste verdeelsleutel af te zien, nemen volgens directeur J. H. M. Steeg- mans van de Dienst Stedelijk On derwijs een positieve wending. „Probleem is nog wel dat alle schoolbesturen hiermee moeten instemmen." Steegmans wil ver der bekijken in hoeverre de bij zondere scholen een financiële bijdrage kunnen leveren aan het wegwerken van de gebreken. „We hopen eind februari over deze kwestie een convenant af te slui ten met de bijzondere schoolbe sturen. Wanneer dat lukt kunnen we in maart aan de slag." Rotterdam A.C. Boer. een vroegere radio-officier en tot voor kort hoofd personeelszaken bij de rederij Anthony Veder, volgt per 1 februari W. R. Bos op als alge meen-directeur van de Stichting Zeemanshuis Rotterdam. Bos heeft deze functie bijna tien jaar bekleed. Hij heeft de Nederlandse zeemanscentra in het Rijnmond gebied begeleid en het zeemans welzijnswerk gereactiveerd. RotterdamBurgemeester Peper heeft gisteren een onderschei ding uitgereikt aan de heer G. Ven wegens diens verdiensten voor de groothandelsbranche in de Randstad. Ven is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Rotterdam Be verkeerspolitie in de regio Rotterdam-Rijn mond heeft vorig jaar zevenhon derdduizend gulden van het Rijk kunnen investeren in ca mera's en radar-apparatuur. De uitkering is gedaan in ver band met de zogeheten beleids intensivering, op basis waarvan de politieregio's die meer boetes hebben uitgeschreven dan was opgedragen, extra geld kunnen steken in zaken die de verkeers veiligheid verder vergroten. Het betreft een uitkering over de ja ren '94 en '95 waarin de politie in de Rijnmond enkele tienduizen den 'extra' boetes uitschreef. „Het is niet zo," zegt een woord voerder van de verkeerspolitie, „dat we per verbaal extra geld hebben gekregen. Er is tenslotte één pot waarin alles terecht komt. Blijven bepaalde regio's onder het opgedragen aantal verbalen, dan blijft er wat over voor de korpsen die erboven zit ten. En dat gold dus voor onze regio" Record De politie heeft heeft vorig jaar een record aantal automobilis ten beboet. Er werden in totaal bijna 1,3 miljoen verbalen uitge schreven wegens te snel of door rood licht rijden. Dat is circa tweehonderdduizend bekeurin gen méér dan door justitie was begroot. Het hoge aantal is een gevolg van de verscherpte con troles op de wegen. Rotterdam Chauffeurs van de Rotterdamse Taxi Centrale (RTC) en de Rotterdamse autohandelaar Van Dijk hebben de beloning voor de tip die leidt tot oplossing van de moord op de taxichauffeur G. Frensdorff in februari 1994 fors verhoogd. De RTC en Van Dijk, de voormalige werkgever van Frens dorff, hebben het door justitie uit geloofde tipgeld verhoogd van 25.000 tot 75.000 gulden. Frens dorff werd 24 februari 1994 op de Voorburgstraat in Rotterdam dood in zijn taxi aangetroffen. Hij was door een nekschot gedood. In het misdaadprogramma van Peter de Vries on RTL 4 uitte re chercheur B. Sanit.aa in novem ber vorig jaar kritiek op het poli tieonderzoek. Volgens Santema, die lange tijd aan het onderzoek heeft meegewerkt, heeft de re chercheleiding fouten gemaakt Fietsers op de Rotterdamse Schiedamsedijk kunnen sinds een week vreemd worden verrast. Midden op het fietspad staan achter elkaar twee lantaarnpalen en een vlaggemast, wat tot rare capriolen kan leiden. Aan de overkant van de weg moet een reclame bord worden ontweken. De obstakels zijn een gevolg van de bouw van de nieuwe ingang voor metrostation Leuvehaven. Daardoor is het fietspad verlegd naar het trottoir. Een keurig doorgetrokken streep leidt de argeloze fietser rechtstreeks tot op de lantaarn palen. „Het is een illegaal fietspad want we moeten die lantaarnpalen nog weghalen," reageert een uiterst laconieke coördinator R. Driesen van de klachtenlijn van de dienst Gemeentewerken. „Er gebeuren wel eens dingen in de buitenruimte die we zelf nu eenmaal niet kunnen verklaren." Volgens Driesen moeten fietsers gewoon maar afstappen of voorzichtiger rijden. En als er iemand op de palen botst zal hij daar zeker niet van wakker liggen. „Dan is het jammer, hè," reageert Driesen. De coördinator, die zegt over de obstakels nog geen klachten te hebben ontvangen, meent dat 'al een poosje geleden' is afge sproken dat de lantaarnpalen worden verwijderd. Maar wanneer dat gaat gebeuren weet hij niet De werkzaamheden aan de weg duren nog zeker tot juni. Driesen: „Misschien dat ik er zo maar eens even langsfiets ofzo." rott Herwette Guest/Rotterdams oagbiad waardoor het onderzoek is vastge lopen. Santema deed een emotio nele oproep aan kijkers tips te ge ven. Korpschef Hessin;; van de re giopolitie Rotterdam-Rijnmond stelde de rechercheur na de uit zending buiten functie. Volgens woordvoerder C. Gloudie van de RTC is besloten de door justitie uitgeloofde beloning te verhogen 'om de kans op succes te vergroten'. „Met 25.000 gulden kom je niet ver in het criminele circuit," verduidelijkt Gloudie. „Misschien dat iemand die weet wie de dader is voor een hoger be drag wel uit de school klapt." De actie van de Rotterdamse taxi chauffeurs is volgens officier van justitie mr. J. Wesselink een pri- vé-initiatief. „Justitie staat hier volstrekt buiten," zegt hij. „Er is ook geen overleg over geweest. Het is ook hoogst ongebruikelijk dat particulieren en justitie in dit soort zaken samenwerken." Oud-kamerlid drs. H. Koetje (42) is voorgedragen als interim-secretaris van de Stadsre gio Rotterdam. Hij wordt op 7 fe bruari benoemd voor de periode van een half jaar. Koetje was tot 1994 lid van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Daarvoor was hij chef van het Stafbureau van het Directoraat-Generaal van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Hij volgt dr. A. Flierman op die ge meentesecretaris in Arnhem is geworden. Rotterdam Binnenschippers en cargadoors zijn tevreden over de Rotterdamse Rivierpolitie. Bijna driekwart van hen is positief over haar snelheid van reageren en haar efficiëntie. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centrum voor Onderzoek en Statistiek van de gemeente Rotterdam. Vertegenwoordigers van het ha- venbedrjjfsleven zijn eveneens zeer tevreden over de dienstverle ning door de Rivierpolitie. Bin nenschippers en cargadoors vin den evenwel dat de Rivierpolitie zich vaker zou «weten laten zien in de haven. Bovendien betreuren zij het dat de agenten vaak te wei nig tijd hebben voor de afhande ling van bepaalde zaken. Binnenschippers blijken zich vol gens het onderzoek regelmatig onveilig te voelen, hoewel slechts een derde van het aantal binnen schippers daadwerkelijk met on veilige situaties te maken beeft gehad. Het ging daarbij vooral om inbraken op het schip of pogingen daartoe. Door Desiree van der Jagt Krimpen aan den IJssel De peni tentiaire inrichting De IJssel heeft als enige nieuwe gevange nis in Nederland negentien lang durig werklozen in dienst geno men. Dc groep heeft het afgelo pen jaar met behoud van uitke ring een aangepaste opleiding voor Penitentiair Inrichting Wer ker (PIW) gevolgd en knjgt van daag een diploma. Me de aange paste opleiding is hel volgens ge vangenisdirecteur L. Jansen ge- gesproken bij de selectie al zou den afvallen toch binnen te halen. Met hulp van dc sociale diensten in Krimpen. Capelle en Rotter dam en het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening werd in 1994 een subsidie binnenge haald om 26 langdurig werklozen op te leiden. Voor de baan in de bajes bleek grote belangstelling, want er werden ruim 250 seleetie- gesprekken gevoerd. Uiteindelijk hebben negentien mensen een vaste baan overgehouden aan het project. Alleen met intensieve begelei ding is het volgens Jansen moge lijk geweest om ook langdurig werklozen een kans te geven op een baan in de Knmpense gevan genis. „Voor een nieuw op te star ten gevangenis is het een te groot risico om deze groep binnen te ha len," vertelt de directeur. „De kans dat ze de eindstreep niet ha len, is dan gewoon te groot." Met de subsidiegelden kon de op leidingsduur speciaal voor deze groep worden verdubbeld. „Men sen die langdurig niet meer heb ben gewerkt, hebben meer stu ring nodig," vertelt P. Zwager, af delingshoofd in De IJssel en één van de begeleiders van het pro ject. „Het gaat dan niet alleen om het weer wennen aan het werken en het studeren, maar men moet vaak ook de dingen thuis anders regelen." De eerste groep aankomend Pl Wers is in december 1994 begon nen met de opleiding. Tien maan den lang werd er één week gestu deerd, gevolgd door twee weken stage in de gevangenis aan de Noordsingel in Rotterdam. Opval lend was dat in die eerste groep de meeste afvallers zaten. Van de dertien krijgen zeven mensen d~ "derdag het diploma en dus een vaste baan in de gevangenis. „Bij die eerste groep kwamen vooral de praktische problemen naar voren. De reiskosten werden achteraf verrekend, maar als je al leen een uitkering hebt. is het moeilijk om dat geld voor te schie ten. Dat hebben we in de tweede groep die in maart 1995 van start ging meteen anders geregeld," vertelt Zwager. Om ook te zorgen dat zo veel mo gelijk langdurig werklozen de meet haalden, werd als stage plaats Rotterdam gekozen. De overige PlW'ers in opleiding heb ben door heel Nederland een sta geplek gekregen. „De kans dat ie mand afhaakt als die ergens ver weg in een hotelkamer zit, is altijd groter dan dat hij thuis kan blij ven. Bij deze groep hebben we dan ook bewust voorde Noordsin gel ais stageplaats gekozen." Niet alleen praktische problemen waren voor een aantal reden om te stoppen met de opleiding. „In de eerste groep zaten bijvoorbeeld twee mensen die na een rondlei ding in de Noordsingel afhaakten. De meeste mensen zijn toch nooit in een bajes geweest en die deur valt altijd achter je dicht in het slot. En daar kan niet iedereen te gen," zegt Zwager. De negentien geslaagde PlWers zijn nog slechts enkele dagen 'langdurig werkloos'. Directeur Jansen: „Tijdens de diploma-uit reiking is er voor de laatste keer over gesproken. Daarna zijn het alle negentien gewone PlWers die hier in de Knmpense bajes werken." De IJssel wordt dinsdag 14 mei of ficieel geopend. Een week later, maandag 20 mei, zullen de eerste gedetineerden naar Krimpen wor den gebracht. Rotterdam De twaalf hoveniers bedrijven die ervan worden ver dacht de gemeente Rotterdam te hebben opgelicht, zijn door eigen knulligheid tegen de lamp gelo pen. Tot 1994 was Rotterdam in regio's opgesplitst waarin een vas te aannemer het gras mocht maaien. Toen de gemeente de concurren tie wilde vergroten door een aan- bestedingssysteem voor de hele stad in te voeren, probeerden de betrokken ondernemers dat te blokkeren. Het bedrog viel de af deling aanbesteding op. doordat iedere aannemer in zijn oude werkgebied terecht kwam. In motels in Rotterdam. Schiedam en Dordrecht kwamen de hoveniers overeen dat ieder een in zijn oude werkgebied de laagste inschrijver zou zijn. Vol gens schattingen van de gemeen te kwamen de prijzen daardoor zo'n tien procent hoger uit dan an ders het geval zou zijn geweest. Als de bedrijven de regio's onder ling hadden uitgewisseld, had waarschijnlijk niemand argwaan De groenbedrijven moeten zich dinsdag voor hun werkwijze ver antwoorden voor de Meervoudige Kamer van de Rotterdamse recht bank. Rotterdam Een 32-jarige Rotter dammer is gisteravond levensge vaarlijk gewond geraakt door een kogel in zijn hoofd. De man is in het ziekenhuis Dijkzigt opgeno men. De politie trnf de man rond kwart over elf aan in een woning aan de Dordtselaan. Andere men sen waren er niet in het pand. De recherche van het bureau Groot- IJsselmonde heeft de zaak in on derzoek. Een half uur eerder vond in de Dordtselaan een steekpartij plaats in een woning. Daarbij, werd een 18-jarige Rotterdammer gewond aan arm en rug en moest in het Zuiderziekenhuis worden»- opgenomen. De dader, een 19-jari- ge man, is aangehouden. De ruzie ging om een aansteker. Rotterdam Vanmorgen vroeg om ongeveer kwart over vier is op drie woningen aan de Noorderha gen geschoten. In één woning, gingen drie kogels door een ruit. In de andere twee elk een. In alle., gevallen werd op de benedenver dieping gericht. De bewoners slie-',' pen een verdieping hoger. Rotterdam Dë politie heeft gis teravond tussen zeven en acht uur twaalf junks gearresteerd die zich in en bij een overlastgevend^ drugspand bevonden aan dev Schietbaanlaan. Daar waren ove-1 rigens vijftig gebruikers gesigna leerd. In de woning vond de poli-'1 tie verder achthonderd gram he-' r roïne, geld, een aantal messen,'- spuitbussen met traangas en een" stroomstootwapen. Rotterdam Voor overtreding van de Opiumwet en diefstal van electriciteit is gistermiddag een 22-jarige Rotterdammer aange houden in zijn woning aan de, Strijensestraat. Hij runde daar» een hennepkwekerij. De politie' vond er 500 hennepplanten, 1 Rotterdam In een woning aan de Melissantstraat is gisteren een 24-jarige Rotterdammer aange houden vanwege het bezit van verboden wapens. De man had in een wasmachine een pistool en munitie verstopt. De politie vond, in de slaapkamer nog een alarm-1 pistool en munitie. Rotterdam De politie heeft gis teren in Moordrecht de gestolen vrachtwagen van hippisch waren huis Hyporama in IJsselraonde teruggevonden. De vrachtwagen was vorige week ontvreemd na een inbraak waarbij een grote par tij zadels en halsters was buitge maakt. In de nu gevonden vracht wagen lagen dozen met in totaal; twintig van de honderdtachtig ge- stolen halsters.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2