13 Eenvoud wint het van allure bij bebouwing Buizengat I Rotterdams Dagblad 'Schiedam doet te weinig aan promotie' gfflESBMiiftHia Kunstwerkt legt nadruk op galerie in gebouw Paulus Messentrekker moet zich laten onderzoeken B en w Vlaardingen kiezen voor Palmboom Van den Bout Vier jaar voor mensenhandel mpiiiiïijjj Gemeente schept orde op chaotische kruising Vrouw (34) mishandeld Hennep kwe kerij ontmanteld Bejaarde man overvallen Vuilniszak met 1,5 kilo wiet DE GROOTSTE EN DE MOOISTE IN VERF EN BEHANG: VAN LOEENEN OP DE DAM IN SCHIEDAM TEL. OIO 426 .-««ail Waterweg Dinsdag 23 januari 1996 Een blik op het meest in het oog sprin gende onder- dee van de plannen van Palmboom Van den Bout voor het Bu zengat: een stadsgebouw met daarvoor een plein, op de (vanaf het centrum ge zien) kop van hetevene mententer rein langs de Hoflaan. rekening Pa mboom&Van den Bout Vlaardingen B en w van Vlaardingen beslissen vandaag om met het stedebouwkundig bureau Palmboom Van den Bout in zee te gaan voor de ontwikkeling van het Buizengat. De wethouders K van der Windt en H. Roijers (respectievelijk stadsontwikkeling en financiën) hebben zich als leden van de stuurgroep die het project begeleidt, al achter deze keuze ge steld. Palmboom Van den Bout in Rotterdam is één van de drie - momenteel in Nederland toon aangevende - stedebouwkundi- ge bureau's die in november vorig jaar de plannen voor de histori sche plek aan de rand van het cen trum van Vlaardingen presenteer de Van de andcrctwee,1 Kuiper Compagnons en Buro 5, viel de laatste al snel af. Het plan was zowel volgens de stuurgroep, waarin behalve Van der Windt en Rotjers ambtenaren zitting heb ben, en omwonenden veruit het minste. De strijd ging tussen Kui per Compagnons, die eerder in Vlaardingen de Vaart ontwierp, en Palmboom Van den Bout Wethouder Van der Windt liet gis terochtend weten dat het deskun digenadvies van doorslaggevend belang is geweest. Rijksbouw meester prof. ir. W, Patijn en de directeur van het stimulerings fonds voor architecteur dr. ir. N. de Vreeze prijzen het ontwerp van Palmboom Van den Bout om de helderheid: 'Het plan is gebaseerd op het benutten van de eenvoudi ge, en daardoor evidente en krachtige richting in de locatie, namelijk de richting langs en loodrecht op de kades van het Buizengat.' De omwonenden van het Buizen gat, die vanaf herbegin bij de plannen zijn betrokken, lieten hun keus op Kuiper Compagnons vallen, Maar volgens woordvoer der N. Kester kunnen zij ook le ven met de plannen van Palm boom Van den Bout. Ook het (ongevraagde) advies van de His torische Vereniging Vlaardingen (HW) had een voorkeur voor Kui per Compagnons, Volgende week buigt de raads commissie stadsontwikkeling zich over de drie plannen, waarna op 7 februari de gemeenteraad wordt gevraagd de keuze te ma ken. Vlaardingen streeft er naar om in 1998 met de bouw te begin nen. Dat gebeurt in fasen, te be ginnen bij de Kortedijk en Haven straat. In 2005, zo is de planning, moeten de 550 wonirTgen rondom het Buizengat er staan, Zie ook pagina 15. Schiedam—Het houden van verkooptentoon stellingen wordt een belangrijke activiteit in gebouw Paulus, dat na een ingrijpende reno vatie naar verwachting in september wordt heropend. Een tentoonstellingscommissie is inmiddels bezig om een programma op te stellen. Als huurder van het pand treedt de stichting Kunstwerkt op. Deze Schiedamse kunstenaarsvereniging is onder meer bekend als organisator van de jaarlijkse kunstbeurs in het Stedelijk Museurn. De restauratie van het monumentale pand aan de Korte Haven vindt op dit moment plaats onder auspiciën van de Stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS). De ze stichting zet zich in voor het herstel van het vervallen historisch erfgoed. In het verle den was de SBSS onder meer verantwoorde lijk voor het herstel van woonhuizen op de Lange Haven en op de hoek van de Vismarkt en deWalvisstraat. Leeg Het pand Paulus stond de laatste jaren leeg, nadat er vroeger een marmerhandel was ge vestigd. In een wat verder verleden deed liet pand onder meer dienst als sociëteit en kerk gebouw. De befaamde predikant en dichter Francois HaverSchmidt (Piet Paaltjens) heeft er in de vorige eeuw regelmatig gesproken. Het pand verkeerde de laatste jaren in zeer slechte staat. De voorgevel verkeerde in ver regaande staat van ontbinding. De restauratie wordt fors gesubsidieerd, maar in de toekomst moet de huurder toch flink dokken om de resterende kosten te kunnen dekken. De huur van het pand bedraagt 25.000 gulden per jaar. Het college van b en w stelt de gemeenteraad voor deze kosten de eerste drie jaar voor haar rekening te nemën. Op de wat langere termijn zou Kunstwerkt de kosten zelf moeten ophoesten. Een deel van de inkomsten kan verworven worden door commissie te vragen bij de verkoop van kunstwerken. Enkele leden van Kunstwerkt gaan ook op zoek naar sponsors voor het ge bouw, dat geen functie als verenigingssocië teit krijgt. „Het is niet de bedoeling er een Schiedamse Illusie van te maken," aldus be stuurslid A. Riepsaame. Naast verkoopten toonstellingen wil Kunstwerkt ook andere ac tiviteiten in het Pauluspand houden. Gedacht wordt onder meer aan lezingen en symposia. Door Carel van der Velden Schiedam Met molens, musea, een historische binnenstad en een jeneververleden heeft Schiedam de toerist liet nodige te bieden, maar in de stad is er te weinig geld beschikbaar om die boodschap aan buitenstaanders te verkondigen. Dat steide L. P. L. M. van Huijgevoort, hoofd van de afdeling economische za ken van de gemeente Schiedam, gistermiddag tijdens de commis sie algemene en economische za ken. Naast geld ontbreekt het in de stad ook aan samenwerking, ver telde de ambtenaar in zijn visie op het toeristische beleid in de stad. „De tentoonstelling van Miro in het Stedelijk Museum was op dit punt een gemiste kans. Er werden veel mensen naar de stad getrok ken, maar in de stad was het eve nement vooraf onvoldoende be kend. Niemand sprong er op in. De winkeliers niet, de horeca niet. „Ik vrees op dit punt de opening van het Nederlands Gedistilleerd Museum. Er bestaat in het land vast veel aandacht voor, maar wie in de stod doet er wat met dat ge geven? Bij dit soort evenementen zie je de witte vlekken in ons toe ristisch produkt. Want waar in de binnèristad kan een bezoeker van de Miro-tentoonstelling lunchen? Dat soort zaken zijn belangrijk." Van Huijgevoort spuide zijn kri tiek in een toelichting op de Nota Toerisme, die onder verantwoor delijkheid van de afdeling econo mische zaken is opgesteld. De raadscommissie schaarde zich achter de gedane aanbevelingen. De nota stelt dat de stad na de ge dane grootscheepse investerin gen in het cultuur/historisch erf goed (molen De Paimboom, het Nederlands Gedistilleerd Mu seum, de Lange Haven) een toe ristisch produkt heeft dat er zijn mag. ,JU zijn aanvullingen wense lijk, Daarom zouden wij graag een sloopverbod van het Piet van Gentcomplex zien," aldus Van Huijgevoort. „Het plan om daar een lokale bierbrouwerij te ma ken sluit aan op onze visie." Autoluw Verder dienen er volgens de nota onder meer parkeerplaatsen vooi autobussen te komen. Verder vin den de beleidsmakers op het vlak van het toerisme dat de histori sche havens autoluw moeten wor den. Schonere straten, het verbe teren van de kwaliteit van' de openbare ruimte en een goed ter- rassenbeleid kunnen ook een bij drage leveren aan de attractiviteit van Schiedam. Met het bevorderen van het toe ristisch bezoek aan Schiedam wil Schiedam in eerste instantie de werkgelegenheid een impuls ge ven. Naast verhoging van de be stedingen in met name de detail handel streeft Schiedam ook een imagoverbetering na. De meeste buitenstaanders kennen de at tracties van nu niet. Het VW on derneemt pogingen om verande ring in die situatie te brengen, maar kampt op dit vlak met han dicaps. De belangrijkste vormt geldge brek. „Het VW werkt met een budget van 3,5 ton, maar promotie is noodgedwongen helaas een sluitpost op de begroting," aldus Van Huijgevoort. „Er is 34.000 gulden beschikbaar, de rest gaat op aan apparaatskosten. De grote bedrijven in de stad steunen de VW, maar juist het toeristisch be drijfsleven laat het tot dusver af weten." De gemeente stelt jaarlijks 130.000 Schiedam-promotie enwerisfi-' sehe ontwikkeling. In de praktijk wordt veel van dit geld besteed aan evenementen als de Brander sfeesten en het Haven- en Mu- ziekfestivaL^- Op het 'promotionele vlak is Schiedam partner in het Geheim van Holland, een toeristisch sa menwerkingsverband met Lei den, Gouda, Haarlem, Delft en Dordrecht. Dit project bevindt zich nog in een voorbereidend sta dium, maar Schiedam moet vol gens Van Huijgevoort nu reeds nadenken over hoe het de toeris ten naar de zin kan worden ge maakt. „Het gaat erom dat de Schiedamse partijen goed samen werken, met het aanbieden van arrangementen bijvoorbeeld. Als gemeente hebben we een belang rijke taak. Het is van belang in al le sectorale plannen het toerisme in het achterhoofd houden. Op het gebied van marketing kunnen we ook een voortrekkersrol vervul len." Vlaardingen/Rotterdam— De 25-ja* rige Vlaardinger E. B.f die gepro beerd heeft zijn vader met een mes te steken, blijft voorlopig nog enkele maanden in het huis van bewaring vastzitten. De behande ling van zijn rechtszaak is gister middag aangehouden omdat het voor de rechtbank onduidelijk was waarom de man tot de daad gekomen is. De verdachte stond terecht voor een uit de hand gelopen ruzie op 17 oktober vorig jaar in zijn ouder lijk huis. De jongste zoon van een echtpaar op leeftijd deed in die tijd verwoede pogingen om van zijn jarenlange drugsverslaving af te komen. Daarvoor in de plaats nuttigde hij grote hoeveelheden bier, waardoor hij bij tijd en wijle flink agressief werd. Zijn ouders tolereerden dit niet en joegen hun zoon op zulke momenten het huis uit Uit woede gooide hij dan ruiten in of reageerde zich af op toevallige passanten op straat. Na de zoveelste onenigneid kwam de wijkagent bij het gezin 'langs om over het voorval te praten. Tij dens dit gesprek vertelde de va der dat zyn zoon de oorzaak was van alle problemen in het gezin. De als eenzaam en enigszins zon derling te boek staande jongeman stond op dat moment toevallig met een mes in zyn hand omdat hij een boterham aan het smeren was. Uit woede stak hij direct daarop het mes richting zijn va der, maar uithalen kon hij niet omdat de alerte wijkagent tussen beide sprong. Tijdens de rechtszaak kreeg de rechter onvoldoende antwoord op de vraag waar het fout is gegaan met de messentrekker. Heeft hij een slechte jeugd gehad waardoor hij verslaafd is geraakt, had hij misschien eerder op zichzelf moe ten gaan wonen, heeft hij weinig zelfvertrouwen? Vragen die naar het oordeel van de rechter onvol doende in het reclasseringsrap- port beantwoord werden. Ook de man zelf gaf aan onvoldoende in zicht in te hebben in zijn eigen psyche. Een psycholoog en psychiater moeten daarom binnenkort de Vlaardinger onderzoeken en rap port uitbrengen aan de recht bank. Deze wending was tegen de zin van de raadsman en de officier van justitie. Zy gaven beiden de voorkeur aan een snelle afhande ling van de zaak, omdat de jongen nooit eerder is veroordeeld en meer gebaat is bij een voorwaar delijke straf, het verplicht volgen van een afkickprogramma en een opname in een begeleidende woonvorm. De rechtszaak wordt binnen drie maanden voortgezet. Vlaardingen De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag wegens mensenhandel vier jaar cel opge legd aan de 26-jarige Vlaardinger M. A. Zijn 30-jarige oom A. A. uit Den Haag kreeg eveneens vier jaar voor mensenhandel en ver krachting. Twee weken geleden eiste het openbaar ministerie dertig maan den celstraf tegen beiden. Het duo had enkele maanden lang drie Oosteuropese meisjes met geweld tot prostitutie gedwongen. Twee waren er mindeijarig. De Hagenaar had bovendien één van hen, een 15-jarig Slowaaks meis je, verkracht. De slachtoffers van 15,17 en 18 jaar zijn begin dit jaar met toe stemming van hun ouders uit li- touwen en Slowakije door andere figuren naar Nederland gehaald om te werken als serveerster en kinderoppas. Hier werden zij ver handeld als prostituée. De verdachten ontmoetten de meisjes in de Haagse Geleen- straat, waar zij achter het raam werkten. De Vlaardinger wist het vertrouwen van de jonge vrouwen te winnen en beloofde hen uit hun benarde situatie te halen, als zij met hem mee gingen. Vervolgens werden de meisjes weer geëxploi teerd, ditmaal door de Vlaardin ger en zijn Haagse oom. Door Peter de Lange Vlaardingen—Weggelopen zal het niet zyn, want hondjes van brons nemen niet zo snel de benen. Weggenomen is waarschijnlijker. Gestolen uit een loods van de Dienst Stadswerk aan de Burge meester Heusdenslaan in Vlaar dingen. Misschien staat het nu er gens in een stil hoekje in een tuin, of in een vestibule. Hoewel de af deling cultuur er ernstig rekening mee houdt dat het gewoon is om gesmolten en verkocht. Brons is veel geld waard. Het lot van het naamloze hondje dat hoorde bij Liesje, het bronzen beeldje van een winkelende dame dat vroeger op het Liesveld stond, is volslagen onbekend. Enige tijd nadat het complete beeld uit de grond werd getakeld (om ruim baan te maken voor het nieuwe winkelcentrum op het Liesveld) raakte het zoek. De diefstal werd vergemakkelijkt doordat Liesje en hond, oorspron kelijk letterlijk aaneengesmeed, bij de takeloperatie van elkaar werden gescheiden. De operatie verliep namelijk niet geheel naar wens: het kunstwerk raakte ont zet en brak in twee delen. Zowel Liesje als haar hond hepen daar bij beenblessures op. De gemeente Vlaardingen, eige naar van het beeld (een schepping uit 1963 van de Haagse kunste naar Kees de Kruijff), verhaalde de schade op de verzekerings maatschappij. De contacten met een restaurateur waren cl gelegd, toen bleek dat het hondje zoek was geraakt. Het ziet er naar uit dat Liesje na de restauratie alleen door het leven zal moeten, want de hoop dat haar pekinees nog wordt teruggevonden is gering. Het kunstwerk keert wegens ruimtegebrek niet terug op het Liesveld. Als alternatieve piek is het toekomstige plantsoentje aan de Korte Hoogstraat aangewezen, waar nu de noodwinkel van C&A staat. Daar staat dan straks inder daad een incompleet beeld, geeft de zegsman van de afdeling cul tuur toe. „Maar het is zonde na de restauratie helemaal niets meer te doen met de ene helft die nog in orde is." De gemeente Vlaardingen zegt zo voorzichtig mogelijk om te sprin gen met zijn kunstwerken, maar erkent dat er soms iets mis gaat. Vorige week werd het bronzen 'Liesje', officieel Winkelende dame met hondje (en boodschappentas) geheten, toen zij nog onge havend op het Liesveld stond. Zij keert terug aan de Korte Hoogstraat, maar zonder haar trouwe hond. Foto Gemeentearchief VlaardingetVrepro Roei Dijkstra beeld De Drie Gratiën dat bij de Planciusschool in de Westwijk hoorde, teruggevonden in Spijke- nisse. De gemeente had vergeten het beeld uit te zonderen van de verkoop, toen de school werd overgedaan aan het Zadkine Col lege. Dit onderwijsinstituut bracht het vervolgens over naar een van haar vestigingen. Om nog meer verdwijningen of beschadigingen van kunstwerken te voorkomen, heeft de Vlaar- dingse stadsarcheoloog J. ter Bruggen enkele maanden gele den na overleg met de afdeling cultuur twee mozaïeken van te slopen scholen in de Kamerlingh Onnesstraat in de Westwijk ver wijderd. De kunstwerken, van de hand van Leen Droppert en Hans Krapels. zijn opgeslagen in het museum op voormalig landgoed Hoogstad. Schiedam Het wordt gezien als een poort naar het Schiedamse centrum, de plek waar de Nieuwe Damlaan, de Vlaardingerdyk en de Nieuwe Haven bij elkaar ko men. Het is er razend druk, er zijn geen verkeerslichten en er gebeu ren veel ongelukken. Aan dat laat ste wil de gemeente Schiedam wat doen, De aanleg van een ro tonde moet toekomstig ver- keersleedvoorkomen. Voor de deur van hotel de Wind mill en molen de Drie Koombioe- men doen zich regelmatig botsin gen voor. Over recent statistisch materiaal beschikt de gemeente Schiedam niet, maar tussen 1991 en 1994 was het in totaal 44 keer raak. De plaatsing van verkeerslichten acht de Dienst Gemeentewerken met het oog op de doorstroming van het verkeer niet wenselijk, maar toch wil men de verkeers veiligheid bevorderen. Gelet op de beschikbare ruimte acht de ge meente de aanleg van een rotonde een verantwoorde oplossing. Met name in de ochtend- en de avondspits ontstaan er tot op dit moment vaak chaotische situaties op het kruispunt. Op die tijdstip pen gebeurt het dat veel auto's vanuit vier riehtingende kruising op willen. Iedere automobilist wordt op die momenten met de zelfde situatie geconfronteerd: hij heeft voorrang op degenen die van links komen, doch moet stop pen omdat er van rechts ook au to's komen. De patstelling wordt slechts door broken door gebarende automobi listen die hun lotgenoten vrij baan geven. En door chauffeurs die brutaalweg de voorrangsre- gels negeren en de weg overschie ten. Het is deze chaos die de ge meente inspireert tot een poging orde te scheppen. In de toekomst hebben degenen die al op de ro tonde rijden voorrang op automo bilisten die erop willen komen. De aanleg van de rotonde kost 276.000 gutden. De gemeenteraad moet zich nog over het gevraagde krediet uitspreken. VlaardingenEen 34-jarige Vlaar- dingse is maandagochtend door een onbekende man geschopt en geslagen. De mishandeling vond plaats in de deuropening van haar woning aan de Van Boisotstraat in de Westwijk, Toen de vrouw viel, verweerde zij zich tegen haar aan valler, Daarop is de dader ge vlucht. Het buurtonderzoek dat de politie heeft gehouden, heeft nog niets opgeleverd. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft maandag een deels ontmantelde hennepkweke rij opgerold in de Dwarsbleek- straat. De agenten kwamen de kwekerij op het spoor tijdens een huisuitzetting waarbij de politie door de huiseigenaar om assisten tie was gevraagd. Tijdens een rondgang ontdekte de dienders op de bovenverdieping de gedeel telijk ontmantelde hennepkweke rij met restanten van zeshonderd planten. De lampen en afzuigers waren reeds gedemonteerd. Die lagen in de auto van een van de twee aanwezige mannen, een 32- en 3l-jarige Vlaardinger. Ook bleek dat ze illegaal elektriciteit hadden afgetapt. Alle spullen zijn in beslag genomen. Vlaardingen—Een 70-jarige Vlaar dinger is maandagavond met een pistool bedreigd door twee onbe kende mannen. Het tweetal belde bij de woning van de man aan in de Nieuwe Kerkstraat. Toen hij opendeed keek hij in de loop van een pistool. De mannen hebben de woning doorzocht en zijn met lege handen gevlucht. Maassluis Dinsdagochtend rond half vier zijn op de Dr. Albert Schweitzerdreef in Maassluis een man en vrouw opgepakt met 1,5 kilo wiet. Het tweetal, een 45-jari- ge Maassluizer en een 31-jarige onbekende vrouw, ontdekte de politiewagen op de Einthoven- dreef en probeerde er tussenuit te knijpen. Toen ze werden klemge reden op de Dr. Albert Schweit zerdreef, trof de politie in de wa gen een vuilniszak met de wiet aan. De bestuurder had geen rij bewijs en reed in een auto van een Schiedammer. De eigenaar heeft, geen aangifte gedaan van diefstal van zijn auto. - Ji --

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1